Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km

Foto: Ukrajinský SM-30 Smerch; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0
Ukrajinský BM-30 Směrč; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0

Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 km. Raketa byla vypuštěná z upraveného mobilního raketometu BM-30 Směrč.

Ukrajinská armáda má papírově velmi početné dělostřelectvo. Většina techniky je však značně zastaralá, neschopná boje, s chybějící municí nebo s chybějícím vycvičeným personálem.

Kromě (papírově) početného dělostřelectva se ve výzbroji ukrajinské armády nacházejí následující taktické raketové systémy - přes 200 ks raketometů GRAD, 70 ks BM-21 Uragan a 75 ks raketometů BM-30 Směrč.

Čísla vycházejí z ukrajinské a ruské verze Wikipedie. Skutečné počty ukrajinské raketové techniky, včetně té, která leží ve skladech v různém technickém stavu, je však nemožné zjistit. Nezjistitelný je rovněž počet bojeschopné raketové techniky nebo stav muncie do těchto raketometů.

Ukrajinská armáda se přesto snaží svou raketovou techniku, i přes špatný stav ekonomiky, modernizovat.

Podle ukrajinských médií před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou balistickou raketu Vilha s doletem 300 kmRaketa je údajně vyrobená výhradně z ukrajinských součástek.

Vilha byla odpálená z původně běloruského nákladního vozidla MAZ-543. Stejné vozidlo slouží jako platforma pro zmiňovaný raketový systém BM-30 Směrč.

K prvnímu odpalu rakety Vilha však došlo již v dubnu letošního roku.

“Náš vojensko-průmyslový komplex, naši vědci a konstruktéři dostali za úkol zjistit, zda lze ukrajinské rakety vyrábět bez součástek z Ruska. Náš průmyslový komplex a naši vědci již úspěšně provádí zadaný úkol. Naše raketa úspěšně dokončila stanovené úkoly a přesně zasáhla určený cíl,” uvedl v dubnu šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.

BM-30 Směrč

Vývoj raketometu Směrč začal na začátku 80. let. Do výzbroje sovětské armády se první exempláře dostaly na přelomu let 1987 a 1988. Dnes ruská armáda disponuje stovkou BM-30, většinu modernizovaných na verzi BM-30 Smerč-M.

V původní verzi se BM-30 Směrč skládá z 12 odpalovacích trubic pro neřízené rakety 9M55 (ráže 300 mm) s motorem na tuhé palivo. Rakety mají na délku 7,6 m a váží 800 kg. Dostřel u původní verze BM-30 byl 70 km, u modernizované verze "M" 90 km.

Nová raketa Vilha využívá k navigaci americký satelitní systém GPS (pravděpodobně méně přesnou civilní verzi) a inerciální navigační systém. Ukrajinská strana však kromě doletu o raketě Vilha prakticky nepřinesla žádné další informace.

Podle ruských analytiků je Vilha pouze upravenou původní 9M55 s novým ukrajinským naváděcím systémem. Právě díky začlenění GPS je Vilha mnohem přesnější, než původní rakety, které se spoléhaly jen na vnitřní inerciální navigační systém.

Ruská média, jako je Svobodný tisk, také zpochybňují dolet rakety Vilha - především pokud je Vilha rozměrově a hmotnostně stejné kategorie, jako jsou původní 9M55.

Podle Svobodného tisku pozdější raketové motory ruských 9M55 využívaly výkonné kompozitní tuhé pohonné látky - takové moderní palivo ale údajně Ukrajina nemá k dispozici.

Vyvíjený raketový systém Koršun-2. Peníze na dokončení vývoje mohou poskytnout bohaté státy Perského zálivu. / Ukrajinský internet

Další ukrajinské raketové systémy

V každém případě Ukrajina pokračuje ve vývoji dalších výkonných taktických raket země-země. Ukrajina pracuje například na balistické raketě Sapsan s doletem 480 km a s bojovou hlavicí 1500 kg.

Vývoj rakety byl v roce 2013 zastaven, ale opět obnoven po začátcích bojů na východní Ukrajině. Termín dokončení vývoje je však vzhledem k nedostatku financí nejistý.

Další vyvíjenou zbraní je taktická raketa Koršun-2 s doletem 50 až 350 km. Zbraň je ve vývoji od roku 2014. Podle ukrajinských médií jde v podstatě o obdobu amerického systému BGM-109G Gryphon - ze země odpalovanou střelu s plochou dráhou letu.

Nový ukrajinský systém Grom-2 se zase podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Grom-2 na cíl vzdálený 300 km doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg.

Grom-2 je v nejpokročilejší fázi vývoje a zavedení do výzbroje se očekává na přelomu let 2016 až 2017. Avšak díky nedostatku financí opět hrozí odklad zavedení do výzbroje.

O Grom-2 se však zajímá Saúdské Arábie - ta dokáže dodat potřebné finance nutné k dokončení vývoje. Saudská Arábie již údajně do podniků zapojených do vývoje Grom-2 investovala 40 milionů dolarů.

Je však třeba připomenout - a platí to pro všechny vyvíjené rakety Sapsan, Koršun-2, Grom-2 a Vilha, že jednou strankou mince je dokončit vývoj, druhou pak zbraň vyrábět v dostatečném množství (včetně příslušné munice) a udělat z ní také efektivní bojový systém.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Saudská Arábie koupí ukrajinská dopravní letadla An-178

Saudská Arábie oznámila v pátek zájem nakoupit 30 ukrajinských dopravních letadel Antonov An-178. ...

Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu

Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména ...

Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo

Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...

ROZHOVOR: Donbas – s jistým povzdechnutím jej někdy nazývám „evropským safari“

Někteří trávíme léto prací, někteří relaxováním a někteří misionářskou činností v bojové zóně. To je ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 5
 • Jilex
  18:53 03.01.2018

  Ukrajina představila nový raketový systém Grom-2. Foto a video:
  http://defence-blog.com/news/u...

 • pjek
  11:43 17.01.2017

  "...za západními kopečky a v rusku..."

 • pjek
  11:42 17.01.2017

  Oplot je jednoduše katastrofa, a to od chyb v projektu přes vývoj až k výrobě. Kdo Oploty podle papírů chtěl, již z kontraktů vycouval, protože papíry a realita se ukázaly jako ostré rozpory. Ukrajinská kvalita překonává i pověstný Kocourkov. Kdo něco uměl již je za západními kopečky v Rusku. Bohaté státy Perského zálivu bohaté byly, dnes musí počítat každý vnitřně těžce znehodnocený dolar a nedostatkový riál. Nikomu se financovat kyjevské ukrajinské projekty nechce již z důvodu jistoty o nenávratnosti investic bez ohledu na politické zájmy. Ruce pryč daly USA, EU i SA a Turecko, stačilo zjistit reálný výrobně vývojový potenciál. Konstrukční plány, které za něco stály, jsou již v zahraničí a pár ukrajinských zrádců pálí jidášův groš. Tohle někteří chtěli do EU? Doporučuji každímu jarní exkurzi na Ukrajinu (i do Donbasu pro srovnání), ta frustrace čiší snad ze všeho a každého.

 • pjek
  11:31 17.01.2017

  Ukrajina je podivná země jako hříčka mocností navzdory tomu, že tamní obyvatelstvo je slovanské a minimálně s částí ruských kořenů. O tom, jakou cestu urazila RF a samostaná Ukrajina od roku 1991, se snad každý čtenář doví z veřejných civilních zdrojů. RF dnes aktivně vyvíjí a modernizuje, vyrábí a průběžně zlepšuje ze svých národních zdrojů (i díky idiotským sankcím). Ukrajina je socioekonomicky rozdělena na hrstku oligarchů se svými egoistickými zájmy, skupiny neonacistů banderovské líhně se zavilou rusofobií a drtivá většina převážně pasivně trpících Ukrajinců, kteří by rádi byli Ukrajinci, ale vlastně cítí stejně jako Rusové. Aktivní Ukrajinci vědomí si ruských kořenů a kultury se oddělili a dnes si krvavě hájí svou nezávislost na kyjevské juntě. Současně se ale starají o kontakty s lidmi mimo DLR a LLR, vybudovali fungující infrastrukturu technickou rozstřílenou kyjevskými a hlavně státně administrativní, která je zaměřena na obnovu a rozvoj. Zdrojů je málo, ale lidé pro svou zem udělají hodně i za málo. Ukrajinský vojenský průmysl je zcela paralyzován totální zdrojovou nedostatečností finanční, lidskou i přírodně zdrojovou. S Ukrajinou v kyjevské podobě se spolupracovat nedá, budoucnost je nejistá, jediná naděje je, že se stát z Donbasu rozšíří na celou Ukrajinu. Pak snad nastane konsolidace a rozvoj.

 • tom75
  00:08 04.09.2016

  Jo dusane apenize co rikas o ktere jste prisli budou u kamardicku z partaje SMER a ne v rusku nebudte naivni nejste male dite nebo uz nevite kudy kam a pisete takove blbosti???

 • tom75
  00:02 04.09.2016

  Dusan co sem tahas predvolebni sliby p.Fica kterymi vam na slovensku oblbuje hlavy a vy ho vzdy zvolite a hlavne t sirokorozchodnu jak sliboval az do blavy kolik to da slovensku prace a penez z tranzitu kdo vi jestli o tom meli rusi vubec tuseni!!! Dik ale takove prekroucene tvrzeni sem nepatri.
  K ukrajine, co si mame myslet o kajine ktera vyrobi dobrej tank a neumi spustit vyrobu??? Kua kdyby to bylo v usa nebo v rusku uz by sjizdeli taNky z vyrobniho pasu a ze vo ty tanky byl zajem

 • Larry
  09:20 03.09.2016

  To není jenom Rusko.
  to zařízla politická reprezentace.Stačí se podívat ma JAS 39 Gripen a OFFSETOVÉ PROGRAMY. To bylo slibů!!!!!!
  http://www.army.cz/scripts/det...

  Aliachem - neexistuje, nástupce Explosia = 000
  (proveden pouze 1x ověřovací test záchranného systému sedačky)
  MPI group uveden 2x = 000
  Co vím, nikoho " k lizu" BAE Systems nepustili
  Počty "nějak nesedí"

 • dusan
  09:08 03.09.2016

  Larry

  Toto nie je argument ... ja mám takúto skúsenosť ... tak je to tak ..

  Slovensko zažilo xy "zaručených" projektov s Ruskom ... a čo si pamätám ... bola to jedna blamáž za druhou ... cyklotrónové centrum, výroba častí podvozkov na vagóny, deblokácie, projekt novej jadrovej elektrárne, širokorozchodná železnica, recyklovanie jadrového paliva .. a to neboli platonické projekty ako vo vašom prípade .. ale prišli sme o desiatky miliónov eúr ....

  Napriek tomu by som si nedovolil tvrdiť, že od "Ruska ruky preč" ...

 • Larry
  08:55 03.09.2016

  osobní zkušenost s ukrajinským zbrojním průmyslem.
  Svého času jsem se podílel na výzkumném úkolu pro tuto firmu
  http://www.luch.kiev.ua/en/...

  úkolem byl vývoj letového motoru PTŘS. Specifikace dodaná ukrajinou byla nereálná. Když přijel ukrajinský inženýr, rozdával vizitky ruské i ukrajinské, jak se mu to hodilo.
  Při dotazu na platby byla univerzální odpověď NATO, EU ....... nikdy jsem neslyšel firma, ukrajina nebo ukrajinská vláda.
  Úkol jsem splnil a podklady z balistických testů odevzdal. Následně objednávka = 000,- nikdy nic nezaplatili! ani EU ani NATO.
  Problém je, že my nejsme charita :-(((

  Dotyčný inženýr z Ukrajiny objel Evropu, podobných pracovišť není nekonečný počet.... všude se oháněli EU a NATO, tak si něco nechali "střelit" a jeli dál....
  Inženýr se přestěhoval do Košic, protože prý na ukrajině to bylo moc fajn

  V zápětí se v ČR a SR objevili fešáci z ukrajiny s eminentním zájmem nakoupit
  munici do BM-21 Grad. Tihle otravovali firmy a vlády v celé východní EU.
  Peníze také neměli.
  Jak to "smrdí ukrajinou" pryč od toho.

 • StandaBlabol
  08:35 03.09.2016

  semtam

  Jak říkám, hádáš se a nečteš, co píšu.

  Svůj zdroj jsem už uvedl a v tom tvém jsou mimochodem úplně stejná data. Podívej se tak na vývoj GDP. Ta čísla sedí na desetinu přesně.

  Ani s PPP neoperuju. Abych eliminoval inflaci, schválně jsem uvedl NOMINÁLNÍ HDP na osobu. A vždycky jsem to taky napsal.

  Nemá cenu diskutovat s někým, kdo nečte/neposlouchá. Končím.

 • semtam
  00:16 03.09.2016

  blabol

  PPP a jeho výpočet závisí hodně na kurzu měny. Pokud chcete operovat s PPP, tak si prosím zjistěte, jak se počítá.

  Aspoň nebudete za Mongola a nebudete to svádět na epidemii.

 • semtam
  00:02 03.09.2016

  blabol

  Proto se ptám, ukaž ten zdroj a pak se můžem relevantně bavit. Tady odkaz na růst HDP Mongolska.

  http://www.worldbank.org/en/co...

 • StandaBlabol
  23:22 02.09.2016

  semtam

  Neumíš číst? V roce 2012 klidně mohli mít růst 17,3%, o tom tu nepadlo ani slovo. Já jen řekl, že mezi lety 2012 a 2015 jim HDP mírně kleslo a HDP na hlavu raketově rostlo. Což nedává smysl. Znovu:

  HDP Mongolska celkem
  2012 12,29 billion USD (americký web, takže billion nejspíš znamená miliardu)
  2015 11,76 billion USD
  To je pokles.o 4,3%. Jaké čísla máš ty?

  HDP na obyvatele (nominální, ale PPP trend je skoro úplně stejný)
  2012 3,372 USD
  2015 3,944 USD
  Růst HDP na hlavu o 17%. Jaké čísla máš ty?

 • semtam
  22:44 02.09.2016

  blabol

  Takže skutečně trolíte :)

  Onen mongolský pokles jsem nezaregistroval. Proto prosím zdroj odkud čerpáte. Na zdroji, který jste poskytl je růst. Hledal jsem i dál a dokonce jsem našel, že v roce 2012 měli růst 17,3% HDP .

  A pokud už hloupě počítáme HDP na PPP (PKS), tak v Rusku činí 25 185 USD. Nikoliv 11 039 USD.

  No, zase kecáte. A nebojte v omyl mě neuvedete. Pod úrovní Mongolska je pouze Ukrajina nikoli Rusko, to je více než 2x nad ním.

  Demografie je pouze už asi jen zoufalá snaha odvrátit pozornost od vašich bludů.

  Kdyby jste byl rusofil, řekl bych vám, že vás museli vykopat někde ze zemljanky. Jenže jste rusofob, tak vás museli vykopnout gay baru.

  Jinak si tohle trolení nedokážu zdůvodnit :)


  Slavoslav

  V 90. letech UA prodala tanky Pákistánu a BTR-3 do více zemí a v těchto komoditách dosahovala či i určitou dobu přesahovala ruský vývoz. Tím získala i finance na další projekty typu BTR-4 a T-84. Bohužel dopadla jak dopadla.

 • Slavoslav
  21:14 02.09.2016

  semtam

  ono to zas tak bezvyznamne nieje.

  UA sice zdedila rozsiahlu produkciu, ale zaciatkom 90tych ju nedokazal podrzat tak ako si to mohlo dovolit rusko z dovodu, ze rusko malo v podobe ropy objektivne lepsiu komoditu pre svetove trhy pri relativne nizkych nakladoch

  a o tom bola diskusia pretoze rusko ako aspirant minimalne na svetovu velmoc proste muselo udrziavat minimalne vyvojove kapacity a dotovat tovarne ak boli v problemoch. Nehovorim, ze vdaka ruskym zakazkam zivorili no mali da sa povedat istotu, ze stat im nedovoli padnut a zafinancuje nove projekty

  UA take ambicie nemala aprachy isli inde

 • StandaBlabol
  21:10 02.09.2016

  semtam

  Omlouvám se, že jsem tě uvedl v omyl. Rusko je v POD úrovní Mongolska.

 • StandaBlabol
  21:00 02.09.2016

  semtam

  Jo a když tak shazuješ Ukrajinu, zkoušel jsi porovnat to zázračně rostoucí mongolské HDP na obyvatele s ruským? Podle parity kupní síly:
  Mongolsko 2015 11.471 USD
  Rusko 2015 11.039 USD

  Takže, abych tě parafrázoval: To, že Rusko je na úrovni Mongolska, nezachránila ani ropa, ani zemní plyn a ani zbrojní průmysl...

  Ber to s nadsázkou, ta mongolská čísla prostě nedávají smysl. Podle mě je někde v oficiálních statistikách chyba a všechny weby to přebírají.

 • StandaBlabol
  20:51 02.09.2016

  semtam

  říkám ....demografický trend a růst.... Demografický trend = počet obyvatel. A v roce 2010 končí dostupné údaje o počtu obyvatel, ne růst.

  HDP celkem
  2012 12,29 billion USD (americký web, takže billion nejspíš znamená miliardu)
  2015 11,76 billion USD
  Pokles HDP o 4,3%.

  HDP na obyvatele (nominální, ale PPP trend je skoro úplně stejný)
  2012 3,372 USD
  2015 3,944 USD
  Růst HDP na hlavu o 17%.

  Takže růst HDP nezpomaluje, ale HDP klesá. A zatím HDP na hlavu raketově roste. Nedává to smysl.

 • semtam
  20:39 02.09.2016

  Slavoslav

  On to zas tak velký rozdíl není, Ukrajina zdědila rozsáhlou produkci a pokud by dokázala produkovat výrobky v rozumné kvalitě, tak by drtila trhy s technikou. BTR-4 měl dost dobře našlápnuto i T-84, jenže UA si je podřízla sama. Antonov měl smolíka, páč AN-70 si mělo pořídit dokonce Německo (označení AN-70X), jednalo se westernizovanou verzi. Jenže politika dala přednost A400. Svojí produkcí Ukrajina silně konkurovala Rusku a Číně. A teď bude zázrak, zda udá početnější množství techniky.

 • semtam
  20:26 02.09.2016

  Standablabol

  Nevim, kde jste vzal, že růst končí 2010, Prosím bližší odkaz. Je faktem, že růst HDP se zpomaluje,ale přesto roste HDP ba hlavu.

  Omlouvám se, že jsem vás uvedl v omyl, že UA je na úrovni Mongolska. Je hluboko pod ním.

 • dusan
  20:19 02.09.2016

  semtam

  Zas automaticky naplatí, že Rusko len dotovalo Ukrajinu ....

  Napríklad Timošenková podpísala s Gazpromom zmluvu na vysoké ceny .. za to ju i na Ukrajine stíhali .... ceny síce ostali nízke - regulované, ale ukrajina ako štát na tom obrovsky tratila .... samozrejme niektorí oligarchovia na tom zarábali ...

  Ani ruské kura nehrabe zadarmo a Rusko vždy vyžaduje za nízke ceny najakú protihodnotu ... napr. od Bieloruska i od Ukrajiny odovdanie energetiky ... konflik s Ukrajinou je známy, ale o cenách energií sa pravidelne dosť sporia Rusi i s Bieloruskom ... lebo "baťka" samozrejme nechce veľmi ustúpiť i keď lacný plyn by chcel ...

 • Slavoslav
  20:15 02.09.2016

  semtam

  problemom o ktorom sa dikutuje nieje vykon ukrajinskej ekonomiky (ktory je zalostny), ale jej vplyv na stav zbrojoviek

  proste fenri nam tu tvrdi, ze ukrajinske zborjovky mali tie iste podmienky na rozvoj ako ruske co je kravina

  a to ze sa tu zacali zrovanavat podmienky ake mali jendotlive ekonomiky to podakuj jemu, ze to sem zatiahol

 • Slavoslav
  20:04 02.09.2016

  fenri

  prosim ta kde som tvrdil ja, alebo aj niekto iny, ze ruska armada v 90tych nakupila pre svoje potreby viac ako zahranicny odberatelia?

  nikde

  ale vzdy ked islo o existenciu tychto zbrojoviek rusky stat zasiahol bud dotaciou, alebo nakupom + financoval vyvoj zbrani ktore boli neskor uspesne aj na zahranicnych trhoch

  to, ze ty sa nevies drzat temy, odpovedas na ine itazky ako boli polozene pripadne protirecis sam sebe ci prekrucas vyznam vlastnych prispevkov je tvoj problem a preto sa kazda diskusia stebou taha ako vecera u svokry

 • StandaBlabol
  19:58 02.09.2016

  Tu diskuzi o Mongolsku a jeho HDP vzdávám. Údaje, které Semtam uvedl na Wiki opravdu jsou. Ale zároveň jsou tam i úplně jiná data. Tak jsem se díval do dlouhodobých trendů a:
  Celkový HDP Mongolska mezi lety 2012 a 2015 poklesl o cca. 4%
  Mominální HDP na obyvatele ve stejném období vzrostlo o cca 18%
  (oba údaje za období celkem, nikoliv ročně. Zdroj tradingeconomics.com. Ale úplně stejná čísla se dají najít i jinde).

  Jediným logickým vysvětlením je epidemie, během které vymřelo za 3 roky asi 20% mongolské populace a zároveň to nijak výrazně neovlivnilo celkový HDP (nejspíš hodně rostl sektor pohřebnictví). Nevím jak vy, ale já o žádné takové nevím. Díval jsem se na demografické trendy, ale všechny ukazují v Mongolsku dlouhodobý plynulý růst a končí rokem 2010...

  Děkuji předem za případné objasnění.

 • semtam
  19:14 02.09.2016

  lecrec

  hypoteticky na HDP, ale tak budiž. Reálný výkon UA ekonomiky je pod Mongolskem.

 • semtam
  19:12 02.09.2016

  leclerc

  Proč myslíš, že se projektují různé Nord streamy a South streamy a to dlouhodobě. Páč UA jako tranzitní země krajně nespolehlivá. Její spolehlivost je přímo úměrná jejímu ekonomickému výkony.

  Ale k tématu. Třeba zcizení indických Antonovů, podvody u chorvatských Migů apod.

 • leclerc
  19:09 02.09.2016

  "udíž kolik si doma za tyto peníze můžete koupit věcí"

  No jistě. Tedy reálný výkon ekonomiky.

 • semtam
  19:08 02.09.2016

  leclerc

  Ne, je to údaj kupní síly. Tudíž kolik si doma za tyto peníze můžete koupit věcí. A jak se dá tušit, pokud vyjedete za hranice jste v cenách toho daného státu. PPP je vlastně imaginární údaj. S těmi penězi hospodaří stát.

 • leclerc
  19:05 02.09.2016

  "Hlavně, proč by měla mít neustále nárok na nízké ceny, Rusko ji moc rozmazlovalo "

  Rozmazlovala spíš Ukrajina Rusko. Např. směšným nájmem za ruské základny na ukrajině.

 • leclerc
  19:03 02.09.2016

  úzce souvisí má znamenat co? Není to žádné hrubé srovnání, ale přesné srovnání výkonu ekonomiky.

 • semtam
  19:00 02.09.2016

  leclerc

  No jasně, protože Ukrajina za plyn i pod cenou neplatila a ho i kradla. Hlavně, proč by měla mít neustále nárok na nízké ceny, Rusko ji moc rozmazlovalo :)

 • semtam
  18:58 02.09.2016

  leclerc

  Přečti si diskuzi,vše už tu bylo. PPP jsem již dodal a věř to mu,že s nominálními hodnoty úzce souvisí i když se jedná opravdu o hrubé srovnání.

 • leclerc
  18:58 02.09.2016

  "Hloupost, vidina připojení nikdy nebyla a z Ruska přicházela ropa a plyn hluboko pod tržní cenou. Tudíž UA na Rusku jen vydělávala."

  Z Ruska naopak přicházel před invazí plyn nad tržní cenu.

 • semtam
  18:55 02.09.2016

  blabol

  Chlape ty mě trolíš co?

  HDP Ukrajiny na hlavu v PPP: 7,721 $
  HDP Mongolska na hlavu v PPP: 11,024 $

  Tudíž jak píšu 1,5 vyšší. U nominálních hodnot víc než 2x.

 • leclerc
  18:52 02.09.2016

  HDP Mongolska na 1 obyv.: 4 353 $

  HDP Ukrajiny na 1 obyv.: 1 854 $

  Jablka a hrušky. PPP nic?

  "Vím, že upřesnil, že se jedná o celkový počet. A hlavně nepsal, že to vyvezli v 90. letech. "

  Tak hledejte. Nicméně taková diskuze už je bezpředmětná.

  fenri"Kolik AK-103, Su-25 BM, Msta, BMP-3, Su-30... nakoupilo Rusko v devadesátých letech a kolik šlo na export?? Dal jsem jasná čísla a nejste schopen jim oponovat."

 • StandaBlabol
  18:49 02.09.2016

  semtam

  No ale tak teď už jenom děláš legraci ne? U Mongolska uvádíš DHP podle parity kupní síly, u Ukrajiny nominální. K tomu ještě přidej někoho a dej tam údaje ze celou ekonomiku, ne na obyvatele a bude to perfektní. Metry nebo kilometry, všechno jedno...

 • semtam
  18:46 02.09.2016

  blabol

  Ale o tom to je, získávat přesné informace. Potom se nedivte, že píšete bludy. PPP více méně s životní úrovní souvisí a bohužel pro vás Mongolsko má PPP 1,5x vyšší než Ukrajina.

 • semtam
  18:44 02.09.2016

  Todomatch

  Hloupost, vidina připojení nikdy nebyla a z Ruska přicházela ropa a plyn hluboko pod tržní cenou. Tudíž UA na Rusku jen vydělávala.

 • StandaBlabol
  18:43 02.09.2016

  semtam

  Vždyť píšu, že ta srovnávací tabulka na Wiki má hodnoty z roku 2011. Pro rychlé srovnání fakt nebudu googlit každý stát zvlášť.

  Parita kupní síly se běžně používá pro srovnání životní úrovně v různých zemích. Samozřejmě je relevantní i pro srovnání státních rozpočtů, protože bere v potaz nominální velikost rozpočtu a ceny, za které se z toho rozpočtu bude utrácet.

 • semtam
  18:41 02.09.2016

  blabol

  HDP Mongolska na 1 obyv.: 4 353 $

  HDP Ukrajiny na 1 obyv.: 1 854 $

  S tím rozdílem, že Mongolsko nekrachuje a nemusí brát horečné půjčky.

 • Todomatch
  18:38 02.09.2016

  semtam - Ukrajina by se měla dobře, kdyby ji od devadesátých let Rusko neškrtilo s vidinou, krachu a zpětného připojení. Snaha zmocnit se Krymu a jednou provždy přístavu v Sevastopolu byla zjevná, co je Ukrajina samostatná. Ani krachující Ukrajina se však nepodvolila a stále více se obracela k západu (jako tebou zmíněné Estonsko) až to nakonec Putin nevydržel a dal zelenou pro dávný plán anexe části území a cílený rozvrat pomocí tisíců a tisíců ruských vojáků a agentů vysazovaných na východní Ukrajině. Poslední odhad podle medailí za službu na Ukrajině, kterými se ruští vojáci chlubí na sociálních sítích je to už cca 10 tisíc! Kdyby to potkalo Estonsko, bylo by na tom stejně špatně jako Ukrajina, jež se nachází ve vražedném obětí svého milujícího bratra více než dvě desetiletí. Estonsko má ovšem obyvatel jako Praha a nemá pro Rusko strategickou cenu. Hlavně ale Estonci stihli vstoupit do EU, NATO a zavést Euro, takže Rus může jen klít. Zato 13 x větší Ukrajině s 33 x větší populací to už nenasytné Rusko dovolit nechce. To je pro ně jinší soustíčko!. Jenom se jim jako kůstka vzpříčilo v krčku a píchá, píchá a píchá.

  Mimochodem Sevastopol vůbec nespadal pod Krym, nebyl správně jeho součástí, ale byl čistě ukrajinský. Zinscenované ruské referendum o Krymu by pro něj tedy nemělo vůbec platit. Ale co dělat - geograficky je teď v ruské moci. Válčit kvůli němu, umírat a zničit si tvrdou prací zbudovanou západní civilizaci? To ne. Je třeba trpělivě vyčkat na zhroucení Ruska. Nejsnáz totiž porazíte Rusko, když jej necháte napospas Rusům samotným. Položili SSSR, položí i RF.

 • semtam
  18:38 02.09.2016

  A i ta Gruzie si vede líp

 • StandaBlabol
  18:36 02.09.2016

  semtam

  Teď už ale plácáš nesmysly. HDP Ukrajiny na hlavu je o 50% vyšší než Mongolska. Pro srovnání těch 50% je rozdíl mezi ekonomikami Česka a Německa. Těžko by někdo řekl, že my a Němci jsme na tom stejně. Kéž by!

  Pár prodaných tanků a transportérů ti vážně nezaplatí restrukturalizaci ekonomiky, to je úplně irelevantní argument. Pořád tvrdím, že zbrojovky a těžký průmysl obecně byl danajský dar.

  Neříkám, že Ukrajina je úspěšný a prosperující stát, ani že jejich vlády něco předvedly (pro západní nebo pro východní, to je jedno). Ale tvrdit, jakou měly skvělou výchozí pozici, protože těžký průmysl, zbrojovky, uhlí a železná ruda je blbost. To spíš proto, že měli poměrně dobrou úroveň vzdělání a kvalifikovanou pracovní sílu. Tenhle potenciál promrhaly.

 • semtam
  18:36 02.09.2016

  blabol

  Ta vaše tabulka má nějaké divné údaje. Třeba zde Ukrajina 2016
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  A tady Arménie 2015

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Počítejne nominální hodnotu tj. skutečnou. PPP je parita kupní síly, ta je jen hrubě orientační. A pro srovnání státních rozpočtů nic neříkající.

 • semtam
  18:30 02.09.2016

  leclerc

  Nic takového v diskuzi nevidim. Vím, že upřesnil, že se jedná o celkový počet. A hlavně nepsal, že to vyvezli v 90. letech.

  Hlavně i kdyby nevyvezli nic, což se nestalo, tak na té pomatené věci s dotacemi vývojářům v 90. letech to nic nemění. Je to prostě totální blbost ničím nepodložená a jasně vymyšlená.

 • StandaBlabol
  18:28 02.09.2016

  semtam

  A ještě k tomu, že ostatní státy SSSR se mají mnohem líp než Ukrajina. Tady je výběr zemí SSSR ze světového žebříčku států podle HPD. Je to z Wiki, mají údaje většinou z roku 2011. Dnes by byl úspěch Pobaltí ještě výraznější, země navázané na rubl a ruskou ekonomiku se propadly po sankcích na Rusko a poklesu cen ropy. Ukrajina se dále propadla po ruské agresi.

  43. Estonsko
  46. Rusko
  47. Litva
  51. Lotyšsko
  63. Bělorusko
  71. Kazachstán
  83. Ázerbajdžán
  96. Ukrajina
  106. Arménie
  109. Gruzie
  130. Moldavsko
  131. Uzbekistán
  138. Kyrgystán
  144. Tádžikistán

 • semtam
  18:24 02.09.2016

  StandaBlabol

  Byl to prakticky danajský dar, jen je háček v tom, že tento dar přinesl alespoň finance na Ukrajinu v podobě vývozu BTR-3 a T-80 což je technika sovětské provenience. Uběhlo hodně vody a průmysl ničí nové kusy techniky. Zde je něco opravdu špatně.

  A to, že je UA na úrovni Mongolska by nezachránila ani ropa. Ale zase všechno pomalu maj. Úrodnou půdu, levná pracovní síla, škálu nerostných surovin,ale přesto jsou na úrovni zapadlých zemí.

 • leclerc
  18:20 02.09.2016

  "V čem lhal. SU-30 se vyvážel."

  Lhal v tom, že tvrdil, že psal kolik jich vyvezli v 90. letech.

 • semtam
  18:16 02.09.2016

  logik a blabol

  Pobaltí patřilo mezi perlu SSSR, ale to jen tak bokem :) Ze států býv. SSSR se měli líp než UA třeba Bělorusko, Rusko, Arménie, Ázerbajdžán ( maj ropu :-), Kazachstan, Uzbekistán, Turkmenistán (plyn a ropa:-) a Pobaltské státy.

  O něco hůře než UA se mají zapomenuté horské státy v centrální Asii tj. Kyrgyzstán s Tádžikistánem.

 • StandaBlabol
  18:15 02.09.2016

  semtam

  "Problémek je v tom, že UA získala výrobní i vývojové kapacity pro vojenskou techniku. "

  No, v 90. letech byly zbrojovky spíše danajský dar. V euforii po konci studené války všechny evropské země snižovaly stavy techniky a na trhu bylo plno přebytků za směšné ceny. Vzpomeňte si, co všechno nám nabízely při výběru stíhaček - olétaná Tornada F.3 z Británie, F/A - 18 z Kanady, F-16 tuším z Holandska, snad si to pamatuju správně. Zbrojovky neměly zakázky a živořily, nad vodou je držely jen domácí zakázkya k tomu opravy a údržba dříve prodané techniky. Takže orientace Ukrajiny v rámci SSSR na zbrojní průmysl a těžký průmysl obecně byla v 90. letech spíše nevýhodou. A z nerostných surovin vede uhlí a železná ruda, dnes ne zrovna atraktivní komodity.

  Ale souhlasím, že všechny ukrajinské vlády toho moc nepředvedly a korupce je tam neuvěřitelná. To ale zase platí ve většině postsovětských států.

Stránka 1 z 5