Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km

Foto: Ukrajinský SM-30 Smerch; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0
Ukrajinský BM-30 Směrč; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0

Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 km. Raketa byla vypuštěná z upraveného mobilního raketometu BM-30 Směrč.

Ukrajinská armáda má papírově velmi početné dělostřelectvo. Většina techniky je však značně zastaralá, neschopná boje, s chybějící municí nebo s chybějícím vycvičeným personálem.

Kromě (papírově) početného dělostřelectva se ve výzbroji ukrajinské armády nacházejí následující taktické raketové systémy - přes 200 ks raketometů GRAD, 70 ks BM-21 Uragan a 75 ks raketometů BM-30 Směrč.

Čísla vycházejí z ukrajinské a ruské verze Wikipedie. Skutečné počty ukrajinské raketové techniky, včetně té, která leží ve skladech v různém technickém stavu, je však nemožné zjistit. Nezjistitelný je rovněž počet bojeschopné raketové techniky nebo stav muncie do těchto raketometů.

Ukrajinská armáda se přesto snaží svou raketovou techniku, i přes špatný stav ekonomiky, modernizovat.

Podle ukrajinských médií před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou balistickou raketu Vilha s doletem 300 kmRaketa je údajně vyrobená výhradně z ukrajinských součástek.

Vilha byla odpálená z původně běloruského nákladního vozidla MAZ-543. Stejné vozidlo slouží jako platforma pro zmiňovaný raketový systém BM-30 Směrč.

K prvnímu odpalu rakety Vilha však došlo již v dubnu letošního roku.

“Náš vojensko-průmyslový komplex, naši vědci a konstruktéři dostali za úkol zjistit, zda lze ukrajinské rakety vyrábět bez součástek z Ruska. Náš průmyslový komplex a naši vědci již úspěšně provádí zadaný úkol. Naše raketa úspěšně dokončila stanovené úkoly a přesně zasáhla určený cíl,” uvedl v dubnu šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.

BM-30 Směrč

Vývoj raketometu Směrč začal na začátku 80. let. Do výzbroje sovětské armády se první exempláře dostaly na přelomu let 1987 a 1988. Dnes ruská armáda disponuje stovkou BM-30, většinu modernizovaných na verzi BM-30 Smerč-M.

V původní verzi se BM-30 Směrč skládá z 12 odpalovacích trubic pro neřízené rakety 9M55 (ráže 300 mm) s motorem na tuhé palivo. Rakety mají na délku 7,6 m a váží 800 kg. Dostřel u původní verze BM-30 byl 70 km, u modernizované verze "M" 90 km.

Nová raketa Vilha využívá k navigaci americký satelitní systém GPS (pravděpodobně méně přesnou civilní verzi) a inerciální navigační systém. Ukrajinská strana však kromě doletu o raketě Vilha prakticky nepřinesla žádné další informace.

Podle ruských analytiků je Vilha pouze upravenou původní 9M55 s novým ukrajinským naváděcím systémem. Právě díky začlenění GPS je Vilha mnohem přesnější, než původní rakety, které se spoléhaly jen na vnitřní inerciální navigační systém.

Ruská média, jako je Svobodný tisk, také zpochybňují dolet rakety Vilha - především pokud je Vilha rozměrově a hmotnostně stejné kategorie, jako jsou původní 9M55.

Podle Svobodného tisku pozdější raketové motory ruských 9M55 využívaly výkonné kompozitní tuhé pohonné látky - takové moderní palivo ale údajně Ukrajina nemá k dispozici.

Vyvíjený raketový systém Koršun-2. Peníze na dokončení vývoje mohou poskytnout bohaté státy Perského zálivu. / Ukrajinský internet

Další ukrajinské raketové systémy

V každém případě Ukrajina pokračuje ve vývoji dalších výkonných taktických raket země-země. Ukrajina pracuje například na balistické raketě Sapsan s doletem 480 km a s bojovou hlavicí 1500 kg.

Vývoj rakety byl v roce 2013 zastaven, ale opět obnoven po začátcích bojů na východní Ukrajině. Termín dokončení vývoje je však vzhledem k nedostatku financí nejistý.

Další vyvíjenou zbraní je taktická raketa Koršun-2 s doletem 50 až 350 km. Zbraň je ve vývoji od roku 2014. Podle ukrajinských médií jde v podstatě o obdobu amerického systému BGM-109G Gryphon - ze země odpalovanou střelu s plochou dráhou letu.

Nový ukrajinský systém Grom-2 se zase podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Grom-2 na cíl vzdálený 300 km doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg.

Grom-2 je v nejpokročilejší fázi vývoje a zavedení do výzbroje se očekává na přelomu let 2016 až 2017. Avšak díky nedostatku financí opět hrozí odklad zavedení do výzbroje.

O Grom-2 se však zajímá Saúdské Arábie - ta dokáže dodat potřebné finance nutné k dokončení vývoje. Saudská Arábie již údajně do podniků zapojených do vývoje Grom-2 investovala 40 milionů dolarů.

Je však třeba připomenout - a platí to pro všechny vyvíjené rakety Sapsan, Koršun-2, Grom-2 a Vilha, že jednou strankou mince je dokončit vývoj, druhou pak zbraň vyrábět v dostatečném množství (včetně příslušné munice) a udělat z ní také efektivní bojový systém.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Saudská Arábie koupí ukrajinská dopravní letadla An-178

Saudská Arábie oznámila v pátek zájem nakoupit 30 ukrajinských dopravních letadel Antonov An-178. ...

Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu

Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména ...

Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo

Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...

ROZHOVOR: Donbas – s jistým povzdechnutím jej někdy nazývám „evropským safari“

Někteří trávíme léto prací, někteří relaxováním a někteří misionářskou činností v bojové zóně. To je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jilex
  18:53 03.01.2018

  Ukrajina představila nový raketový systém Grom-2. Foto a video:
  http://defence-blog.com/news/u...

  Ukrajina představila nový raketový systém Grom-2. Foto a video:
  http://defence-blog.com/news/u...

 • pjek
  11:43 17.01.2017

  "...za západními kopečky a v rusku..."

  "...za západními kopečky a v rusku..."

 • pjek
  11:42 17.01.2017

  Oplot je jednoduše katastrofa, a to od chyb v projektu přes vývoj až k výrobě. Kdo Oploty podle papírů chtěl, již z kontraktů vycouval, protože papíry a realita se ukázaly jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Oplot je jednoduše katastrofa, a to od chyb v projektu přes vývoj až k výrobě. Kdo Oploty podle papírů chtěl, již z kontraktů vycouval, protože papíry a realita se ukázaly jako ostré rozpory. Ukrajinská kvalita překonává i pověstný Kocourkov. Kdo něco uměl již je za západními kopečky v Rusku. Bohaté státy Perského zálivu bohaté byly, dnes musí počítat každý vnitřně těžce znehodnocený dolar a nedostatkový riál. Nikomu se financovat kyjevské ukrajinské projekty nechce již z důvodu jistoty o nenávratnosti investic bez ohledu na politické zájmy. Ruce pryč daly USA, EU i SA a Turecko, stačilo zjistit reálný výrobně vývojový potenciál. Konstrukční plány, které za něco stály, jsou již v zahraničí a pár ukrajinských zrádců pálí jidášův groš. Tohle někteří chtěli do EU? Doporučuji každímu jarní exkurzi na Ukrajinu (i do Donbasu pro srovnání), ta frustrace čiší snad ze všeho a každého.Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:31 17.01.2017

  Ukrajina je podivná země jako hříčka mocností navzdory tomu, že tamní obyvatelstvo je slovanské a minimálně s částí ruských kořenů. O tom, jakou cestu urazila RF a samostaná ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina je podivná země jako hříčka mocností navzdory tomu, že tamní obyvatelstvo je slovanské a minimálně s částí ruských kořenů. O tom, jakou cestu urazila RF a samostaná Ukrajina od roku 1991, se snad každý čtenář doví z veřejných civilních zdrojů. RF dnes aktivně vyvíjí a modernizuje, vyrábí a průběžně zlepšuje ze svých národních zdrojů (i díky idiotským sankcím). Ukrajina je socioekonomicky rozdělena na hrstku oligarchů se svými egoistickými zájmy, skupiny neonacistů banderovské líhně se zavilou rusofobií a drtivá většina převážně pasivně trpících Ukrajinců, kteří by rádi byli Ukrajinci, ale vlastně cítí stejně jako Rusové. Aktivní Ukrajinci vědomí si ruských kořenů a kultury se oddělili a dnes si krvavě hájí svou nezávislost na kyjevské juntě. Současně se ale starají o kontakty s lidmi mimo DLR a LLR, vybudovali fungující infrastrukturu technickou rozstřílenou kyjevskými a hlavně státně administrativní, která je zaměřena na obnovu a rozvoj. Zdrojů je málo, ale lidé pro svou zem udělají hodně i za málo. Ukrajinský vojenský průmysl je zcela paralyzován totální zdrojovou nedostatečností finanční, lidskou i přírodně zdrojovou. S Ukrajinou v kyjevské podobě se spolupracovat nedá, budoucnost je nejistá, jediná naděje je, že se stát z Donbasu rozšíří na celou Ukrajinu. Pak snad nastane konsolidace a rozvoj.Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  00:08 04.09.2016

  Jo dusane apenize co rikas o ktere jste prisli budou u kamardicku z partaje SMER a ne v rusku nebudte naivni nejste male dite nebo uz nevite kudy kam a pisete takove blbosti???

  Jo dusane apenize co rikas o ktere jste prisli budou u kamardicku z partaje SMER a ne v rusku nebudte naivni nejste male dite nebo uz nevite kudy kam a pisete takove blbosti???

 • tom75
  00:02 04.09.2016

  Dusan co sem tahas predvolebni sliby p.Fica kterymi vam na slovensku oblbuje hlavy a vy ho vzdy zvolite a hlavne t sirokorozchodnu jak sliboval az do blavy kolik to da slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan co sem tahas predvolebni sliby p.Fica kterymi vam na slovensku oblbuje hlavy a vy ho vzdy zvolite a hlavne t sirokorozchodnu jak sliboval az do blavy kolik to da slovensku prace a penez z tranzitu kdo vi jestli o tom meli rusi vubec tuseni!!! Dik ale takove prekroucene tvrzeni sem nepatri.
  K ukrajine, co si mame myslet o kajine ktera vyrobi dobrej tank a neumi spustit vyrobu??? Kua kdyby to bylo v usa nebo v rusku uz by sjizdeli taNky z vyrobniho pasu a ze vo ty tanky byl zajemSkrýt celý příspěvek

 • Larry
  09:20 03.09.2016

  To není jenom Rusko. to zařízla politická reprezentace.Stačí se podívat ma JAS 39 Gripen a OFFSETOVÉ PROGRAMY. To bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  To není jenom Rusko.
  to zařízla politická reprezentace.Stačí se podívat ma JAS 39 Gripen a OFFSETOVÉ PROGRAMY. To bylo slibů!!!!!!
  http://www.army.cz/scripts/det...

  Aliachem - neexistuje, nástupce Explosia = 000
  (proveden pouze 1x ověřovací test záchranného systému sedačky)
  MPI group uveden 2x = 000
  Co vím, nikoho " k lizu" BAE Systems nepustili
  Počty "nějak nesedí"Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:08 03.09.2016

  Larry Toto nie je argument ... ja mám takúto skúsenosť ... tak je to tak .. Slovensko zažilo xy "zaručených" projektov s Ruskom ... a čo si pamätám ... bola to jedna blamáž ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry

  Toto nie je argument ... ja mám takúto skúsenosť ... tak je to tak ..

  Slovensko zažilo xy "zaručených" projektov s Ruskom ... a čo si pamätám ... bola to jedna blamáž za druhou ... cyklotrónové centrum, výroba častí podvozkov na vagóny, deblokácie, projekt novej jadrovej elektrárne, širokorozchodná železnica, recyklovanie jadrového paliva .. a to neboli platonické projekty ako vo vašom prípade .. ale prišli sme o desiatky miliónov eúr ....

  Napriek tomu by som si nedovolil tvrdiť, že od "Ruska ruky preč" ...Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:55 03.09.2016

  osobní zkušenost s ukrajinským zbrojním průmyslem. Svého času jsem se podílel na výzkumném úkolu pro tuto firmu http://www.luch.kiev.ua/en/... úkolem byl vývoj letového motoru ...Zobrazit celý příspěvek

  osobní zkušenost s ukrajinským zbrojním průmyslem.
  Svého času jsem se podílel na výzkumném úkolu pro tuto firmu
  http://www.luch.kiev.ua/en/...

  úkolem byl vývoj letového motoru PTŘS. Specifikace dodaná ukrajinou byla nereálná. Když přijel ukrajinský inženýr, rozdával vizitky ruské i ukrajinské, jak se mu to hodilo.
  Při dotazu na platby byla univerzální odpověď NATO, EU ....... nikdy jsem neslyšel firma, ukrajina nebo ukrajinská vláda.
  Úkol jsem splnil a podklady z balistických testů odevzdal. Následně objednávka = 000,- nikdy nic nezaplatili! ani EU ani NATO.
  Problém je, že my nejsme charita :-(((

  Dotyčný inženýr z Ukrajiny objel Evropu, podobných pracovišť není nekonečný počet.... všude se oháněli EU a NATO, tak si něco nechali "střelit" a jeli dál....
  Inženýr se přestěhoval do Košic, protože prý na ukrajině to bylo moc fajn

  V zápětí se v ČR a SR objevili fešáci z ukrajiny s eminentním zájmem nakoupit
  munici do BM-21 Grad. Tihle otravovali firmy a vlády v celé východní EU.
  Peníze také neměli.
  Jak to "smrdí ukrajinou" pryč od toho.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:35 03.09.2016

  semtam Jak říkám, hádáš se a nečteš, co píšu. Svůj zdroj jsem už uvedl a v tom tvém jsou mimochodem úplně stejná data. Podívej se tak na vývoj GDP. Ta čísla sedí na desetinu ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Jak říkám, hádáš se a nečteš, co píšu.

  Svůj zdroj jsem už uvedl a v tom tvém jsou mimochodem úplně stejná data. Podívej se tak na vývoj GDP. Ta čísla sedí na desetinu přesně.

  Ani s PPP neoperuju. Abych eliminoval inflaci, schválně jsem uvedl NOMINÁLNÍ HDP na osobu. A vždycky jsem to taky napsal.

  Nemá cenu diskutovat s někým, kdo nečte/neposlouchá. Končím.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:16 03.09.2016

  blabol PPP a jeho výpočet závisí hodně na kurzu měny. Pokud chcete operovat s PPP, tak si prosím zjistěte, jak se počítá. Aspoň nebudete za Mongola a nebudete to svádět na ...Zobrazit celý příspěvek

  blabol

  PPP a jeho výpočet závisí hodně na kurzu měny. Pokud chcete operovat s PPP, tak si prosím zjistěte, jak se počítá.

  Aspoň nebudete za Mongola a nebudete to svádět na epidemii.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:02 03.09.2016

  blabol

  Proto se ptám, ukaž ten zdroj a pak se můžem relevantně bavit. Tady odkaz na růst HDP Mongolska.

  http://www.worldbank.org/en/co...

  blabol

  Proto se ptám, ukaž ten zdroj a pak se můžem relevantně bavit. Tady odkaz na růst HDP Mongolska.

  http://www.worldbank.org/en/co...

 • StandaBlabol
  23:22 02.09.2016

  semtam Neumíš číst? V roce 2012 klidně mohli mít růst 17,3%, o tom tu nepadlo ani slovo. Já jen řekl, že mezi lety 2012 a 2015 jim HDP mírně kleslo a HDP na hlavu raketově ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Neumíš číst? V roce 2012 klidně mohli mít růst 17,3%, o tom tu nepadlo ani slovo. Já jen řekl, že mezi lety 2012 a 2015 jim HDP mírně kleslo a HDP na hlavu raketově rostlo. Což nedává smysl. Znovu:

  HDP Mongolska celkem
  2012 12,29 billion USD (americký web, takže billion nejspíš znamená miliardu)
  2015 11,76 billion USD
  To je pokles.o 4,3%. Jaké čísla máš ty?

  HDP na obyvatele (nominální, ale PPP trend je skoro úplně stejný)
  2012 3,372 USD
  2015 3,944 USD
  Růst HDP na hlavu o 17%. Jaké čísla máš ty?Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:44 02.09.2016

  blabol Takže skutečně trolíte :) Onen mongolský pokles jsem nezaregistroval. Proto prosím zdroj odkud čerpáte. Na zdroji, který jste poskytl je růst. Hledal jsem i dál a ...Zobrazit celý příspěvek

  blabol

  Takže skutečně trolíte :)

  Onen mongolský pokles jsem nezaregistroval. Proto prosím zdroj odkud čerpáte. Na zdroji, který jste poskytl je růst. Hledal jsem i dál a dokonce jsem našel, že v roce 2012 měli růst 17,3% HDP .

  A pokud už hloupě počítáme HDP na PPP (PKS), tak v Rusku činí 25 185 USD. Nikoliv 11 039 USD.

  No, zase kecáte. A nebojte v omyl mě neuvedete. Pod úrovní Mongolska je pouze Ukrajina nikoli Rusko, to je více než 2x nad ním.

  Demografie je pouze už asi jen zoufalá snaha odvrátit pozornost od vašich bludů.

  Kdyby jste byl rusofil, řekl bych vám, že vás museli vykopat někde ze zemljanky. Jenže jste rusofob, tak vás museli vykopnout gay baru.

  Jinak si tohle trolení nedokážu zdůvodnit :)


  Slavoslav

  V 90. letech UA prodala tanky Pákistánu a BTR-3 do více zemí a v těchto komoditách dosahovala či i určitou dobu přesahovala ruský vývoz. Tím získala i finance na další projekty typu BTR-4 a T-84. Bohužel dopadla jak dopadla.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:14 02.09.2016

  semtam ono to zas tak bezvyznamne nieje. UA sice zdedila rozsiahlu produkciu, ale zaciatkom 90tych ju nedokazal podrzat tak ako si to mohlo dovolit rusko z dovodu, ze rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  ono to zas tak bezvyznamne nieje.

  UA sice zdedila rozsiahlu produkciu, ale zaciatkom 90tych ju nedokazal podrzat tak ako si to mohlo dovolit rusko z dovodu, ze rusko malo v podobe ropy objektivne lepsiu komoditu pre svetove trhy pri relativne nizkych nakladoch

  a o tom bola diskusia pretoze rusko ako aspirant minimalne na svetovu velmoc proste muselo udrziavat minimalne vyvojove kapacity a dotovat tovarne ak boli v problemoch. Nehovorim, ze vdaka ruskym zakazkam zivorili no mali da sa povedat istotu, ze stat im nedovoli padnut a zafinancuje nove projekty

  UA take ambicie nemala aprachy isli indeSkrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:10 02.09.2016

  semtam

  Omlouvám se, že jsem tě uvedl v omyl. Rusko je v POD úrovní Mongolska.

  semtam

  Omlouvám se, že jsem tě uvedl v omyl. Rusko je v POD úrovní Mongolska.

 • StandaBlabol
  21:00 02.09.2016

  semtam Jo a když tak shazuješ Ukrajinu, zkoušel jsi porovnat to zázračně rostoucí mongolské HDP na obyvatele s ruským? Podle parity kupní síly: Mongolsko 2015 11.471 USD Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Jo a když tak shazuješ Ukrajinu, zkoušel jsi porovnat to zázračně rostoucí mongolské HDP na obyvatele s ruským? Podle parity kupní síly:
  Mongolsko 2015 11.471 USD
  Rusko 2015 11.039 USD

  Takže, abych tě parafrázoval: To, že Rusko je na úrovni Mongolska, nezachránila ani ropa, ani zemní plyn a ani zbrojní průmysl...

  Ber to s nadsázkou, ta mongolská čísla prostě nedávají smysl. Podle mě je někde v oficiálních statistikách chyba a všechny weby to přebírají.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:51 02.09.2016

  semtam říkám ....demografický trend a růst.... Demografický trend = počet obyvatel. A v roce 2010 končí dostupné údaje o počtu obyvatel, ne růst. HDP celkem 2012 12,29 ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  říkám ....demografický trend a růst.... Demografický trend = počet obyvatel. A v roce 2010 končí dostupné údaje o počtu obyvatel, ne růst.

  HDP celkem
  2012 12,29 billion USD (americký web, takže billion nejspíš znamená miliardu)
  2015 11,76 billion USD
  Pokles HDP o 4,3%.

  HDP na obyvatele (nominální, ale PPP trend je skoro úplně stejný)
  2012 3,372 USD
  2015 3,944 USD
  Růst HDP na hlavu o 17%.

  Takže růst HDP nezpomaluje, ale HDP klesá. A zatím HDP na hlavu raketově roste. Nedává to smysl.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:39 02.09.2016

  Slavoslav On to zas tak velký rozdíl není, Ukrajina zdědila rozsáhlou produkci a pokud by dokázala produkovat výrobky v rozumné kvalitě, tak by drtila trhy s technikou. BTR-4 ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  On to zas tak velký rozdíl není, Ukrajina zdědila rozsáhlou produkci a pokud by dokázala produkovat výrobky v rozumné kvalitě, tak by drtila trhy s technikou. BTR-4 měl dost dobře našlápnuto i T-84, jenže UA si je podřízla sama. Antonov měl smolíka, páč AN-70 si mělo pořídit dokonce Německo (označení AN-70X), jednalo se westernizovanou verzi. Jenže politika dala přednost A400. Svojí produkcí Ukrajina silně konkurovala Rusku a Číně. A teď bude zázrak, zda udá početnější množství techniky.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:26 02.09.2016

  Standablabol Nevim, kde jste vzal, že růst končí 2010, Prosím bližší odkaz. Je faktem, že růst HDP se zpomaluje,ale přesto roste HDP ba hlavu. Omlouvám se, že jsem vás uvedl ...Zobrazit celý příspěvek

  Standablabol

  Nevim, kde jste vzal, že růst končí 2010, Prosím bližší odkaz. Je faktem, že růst HDP se zpomaluje,ale přesto roste HDP ba hlavu.

  Omlouvám se, že jsem vás uvedl v omyl, že UA je na úrovni Mongolska. Je hluboko pod ním.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 11