Ukrajina poptává české houfnice DANA M2 ráže 152 mm

Ukrajina poptává české houfnice DANA M2 ráže 152 mm
DANA M2 / Excalibur Army (Zvětšit)

Kyjev vede jednání s českou stranou o nákupu kolových samohybných houfnic DANA M2 ráže 152 mm od české firmy Excalibur Army. Počet poptávaných houfnic nebo stav jednání není znám. Současně ukrajinská armáda poptává zahraniční dělostřeleckou munici ráže 152 mm.

„Místo tažených zbraní se v současné době uvažuje o nákupu a dodávce 152mm samohybných houfnic DANA M2 vyrobených v České republice,“ uvedl pro ukrajinský portál Armija Inform generalmajor Andrij Malinovskij, velitel ukrajinských raketových a dělostřeleckých vojsk.

Papírově ukrajinská armáda vlastní velký počet různorodých dělostřeleckých systémů, ať už tažené nebo pásové samohybné (kolové chybí). Moderní samohybné houfnice ale ukrajinská armáda nemá. Ukrajinský Kramatorský závod těžkého strojírenství (KZTS) sice v roce 2018 představil prototyp ukrajinské kolové samohybné houfnice 2S22 Bohdana ráže 155 mm, ale stav tohoto projektu není znám. V době představení rozhodně nešlo o dokončenou zbraň ‒ na první pohled chyběla jakákoliv mechanizace pro vkládání nábojů do nábojové komory. Malinovskij v této věci pouze uvedl, že se chystají předběžné zkoušky.

V každém případě je zájmem Ukrajiny (pochopitelně) vyrábět dělostřelecké systémy na vlastním územím, ať už vlastní konstrukce nebo v licenci.

Ukrajinci ale potřebují své opotřebované dělostřelectvo (viz dále) rychle obnovit. Zřejmě jako okamžité řešení se nabízí česká houfnice DANA M2 ráže 152 mm, ale Ukrajinci mluví výhledově i o nových samohybných houfnicích ráže 155 mm. Malinovskij vyslovně zmiňuje polskou houfnici Krab:„Zvažujeme možnost nákupu zahraničních produktů, jako je Krab, s perspektivou zavedení vlastní domácí výroby samohybných houfnic na pásovém podvozku.“

Nákup houfnice Krab je ale zřejmě obtížně proveditelný. Podvozek houfnice Krab je licenčně vyráběný podvozek jihokorejské houfnice K9 od firmy Hanwha Techwin. Polsko-jihokorejské licenční podmínky nejsou jasné. Vývoz houfnic Krab na Ukrajinu je zřejmě podmíněn souhlasem jihokorejské firmy Hanwha Techwin a/nebo velkými licenčními poplatky. A s největší pravděpodobností Polsko nemůže poskytnout licenci na výrobu podvozku Krab jinému státu, jak o tom mluví Malinovskij. Jedinou možností je zvolit jiný podvozek, snad polský podvozek UPG-NG (pokud to je možné) nebo i upravený podvozek ukrajinského tanku T-84.


Výcvik ukrajinského dělostřelectva

Zůstaňme ale u české houfnice. Podle Ukrajinského obranného plánu pro rok 2020 (DOZ-2020), jak ho cituje ukrajinský portál Defense Express, se ještě letos počítá s objednávkou určitého počtu houfnic DANA M2. Zda k tomu skutečně dojde, není známo. Ale vzhledem k byrokratickým a vývozním překážkám (viz dále) se česko-ukrajinská jednání zřejmě protáhnou. 

Zmíněný portál také v souvislosti s nákupem houfnic DANA M2 píše o nutnosti nákupu zahraničních „dělených nábojů“ (použitý obrat „rozdilno-kartuzně zarjadžannja“), který v „post-sovětských zemích není běžný.“ Jde však o zvláštní formulací a tvrzení, protože ať mluvíme o dělostřelecké munici ráže 152 mm nebo 155 mm, vždy jde o dělené náboje. Jednotný náboj se používá pouze u hlavňových zbraní menší ráže pro přímou střelbu. Jen pro představu ‒ teoretický jednotný dělostřelecký náboj ráže 152 / 155 mm by měl na délku 1,5 metru a hmotnost 70 kg. Nemluvě o absolutní nevhodnosti takového náboje pro palbu na krátkou vzdálenost.

Je však pravda, že DANA M2 využívá munici ráže 152 mm pro děla o délce hlavně kolem 30 ráží (např. 2S3 Akacie L/27, 152 mm ShKH vz. 77 DANA L/37) s maximálním dostřelem do 20 km. Nová generace děl ráže 152 mm (1980) má délku hlavně L/49 (např. 2S19 Msta, 2A36, 2S5). Munice ráže 152 mm pro novou generaci děl, vyráběná od 80. let, je také dělená, ale má mnohem větší prachovou náplň k dosažní dostřelu 28 km i více. Pro použití této munice ráže 152 mm je nutná odpovídající nábojka a nábojová komora.

Ukrajina nikdy munici ráži 152 mm nevyráběla. V roce 2018 ale kyjevská společnost Artem začala vyrábět munici ráže 152 mm s proklamovaným dostřelem až 28,5 km pro děla nové generace. Společnost na stránkách píše, že munice je určená pro taženou houfnici 2A36 a samohybnou 2S5 Hyacint. Pochopitelně je otázka, v jaké kvalitě, ceně a jakou rychlostí Artem munici vyrábí. Munice je ovšem pro houfnici DANA M2 nepoužitelná, protože je určena pro 152 mm děla nové generace.


DANA M2 a další české vojenské produkty na vojenské výstavě v Kyjevě (2019)

V každém případě Ukrajina chce výhledově přejít kompletně na ráži 155 mm. „Za tímto účelem se plánuje postupná výměna dělostřeleckých systémů (2A36, 2A65, 2S19, 2S5) za samohybné houfnice ráže 155 mm na kolovém podvozku a některé typy samohybných houfnic (2S1 a 2S3) za 155mm samohybné houfnice na pásovém podvozku,“ uvedl Malinovskij.

Proč tedy Ukrajina zavažuje nákup českých houfnic DANA M2 v ráži 152 mm? Důvodů se nabízí několik. Sam Malinovskij v rozhovoru pro ukrajinský portál Army Inform uvedl, že houfnice DANA M2 v ukrajinské armádě nahradí tažené houfnice. Pokud to je pravda, spekulativně mluvíme o velkých počtech houfnic.

V každém případě všechny dělostřelecké systémy ukrajinské armády jsou ruské výroby a vzhledem k jejich velkému vytížení, řada hlavní se nepochybně blíží ke konci své životnosti. A jak jsme uvedli, Ukrajina hlavně nevyrábí. Nejsou tedy dostupné náhradní díly, zejména ty klíčové ‒ hlaveň, závěr atd., které nelze zřejmě na Ukrajině vyrobit. Na Ukrajině jednoduše chybí potřebné dělostřelecké technologicko-výrobní zázemí a také příslušná technická dokumentace. Dále řada ukrajinských dělostřeleckých systémů byla zničena nebo vážně poškozena.

Z ozbrojeného konfliktu na Donbase plyne také zkušenost, že tažená děla se pro vedení války se stejně technicky vyspělým protivníkem nehodí ‒ nelze je rychle vyvést zpod palby protivníka. Ještě vážnějším problémem jsou ztráty na životech obsluh, protože u tažených děl obsluha není vůbec krytá před palbou nepřítele.


Ukrajina se zajímá také o polské samohybné houfnice Krab. Prodej houfnic Krab na Ukrajinu ale nebude jednoduchý.

Vzhledem k nasazení moderních ruských dělostřeleckých radiolokátorů a systémů elektronického průzkumu musí ukrajinské dělostřelectvo rychle měnit své pozice. Sam Malinovskij uvedl, že z počátku bylo ukrajinské dělostřelectvo zakopáno na jednom místě, ale po nasazení moderních ruských průzkumných systémů ukrajinské ztráty rychle rostly. Nyní tedy každé dělo (i tažené) vystřelí dva až čtyři granáty a opouští svou pozici. Funguje také taktika „dělostřeleckého kolotoče“, kdy na jeden cíl střídavě střílí minimálně dva oddíly ‒ jeden vede palbu na cíl, druhý se přesouvá na novou pozici. To je další důvod nákupu kolové a pancéřované houfnice DANA M2.

Další důvod může být obchodní. Ukrajina potřebuje rychle a levně obnovit dělostřelectvo. Takže v současnosti nepřipadá vůbec v úvahu nákup 155mm děl. Problém nejsou jen peníze, ale i dostupnost houfnic ráže 155 mm v potřebných počtech. Navíc žádná jiná země Varšavské smlouvy, mimo Ruska a Československa (nyní Slovenska), nevyráběla hlavně ráže 152 mm. Dále řada zemí střední a východní Evropy přechází na ráži 155 mm, takže na trhu je obrovské množství vhodné munice ráže 152 mm. 

Nákup modernizovaných houfnic DANA M2 je tak vlastně pro Ukrajinu jediné reálné řešení. Žádný jiný stát Ukrajině prostě nemůže (nebo nechce) dodat výkonné dělostřelecké systémy.

Český průmyslový koncern Czechoslovak Group (CSG), pod který patří i Excalibur Army, má „na skladě“ houfnice DANA, takže je dokáže velmi rychle modernizovat a dodat za rozumnou cenu. Ukrajina pak může poměrně levně nakupovat vhodnou munici ráže 152 mm z celé střední a východní Evropy. Například i novou od slovenské MSM Group, také patřící pod CSG.

Zásadní ale bude, zda k vývozu samohybných houfnic DANA M2 české úřady dají vývozní povolení. CSG sice na Ukrajinu již dodala samohybné houfnice Gvozdika ráže 122 mm a BVP-2, ale samohybné dělostřelecké systémy ráže 152 mm jsou mnohem výkonnější zbraňové systémy. V každém případě Ukrajina nemá příliš na výběr, z hlediska financí, rychlosti dodávek a požadovaného množství. 

Zdroj: Army InformDefense Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), slovy ministra Lubomíra Metnara, i přes následky pandemie koronaviru ...

Modernizovaná houfnice DANA-M ve výzbroji polské armády

Na polské vojenské výstavě MSPO 2020 polská armáda představila první modernizovanou kolovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  20:23 12.11.2020
 • Eiffelos
  19:46 12.11.2020

  Zeptám se úplně na něco jiného, ale jak přesně funguje dělostřelecký radiolokator ? To by mohlo byt pro výběr taky dulezite

  Zeptám se úplně na něco jiného, ale jak přesně funguje dělostřelecký radiolokator ? To by mohlo byt pro výběr taky dulezite

 • memo
  21:46 08.11.2020

  Byla tu zmíňka o pásové platformě. Je tou platformou míněna snad T155 Firtina? Nebo snad ta samohybná od ST Kinetics? Také Denel má co nabídnout ale není to na pásech. Kolová verze ...Zobrazit celý příspěvek

  Byla tu zmíňka o pásové platformě. Je tou platformou míněna snad T155 Firtina? Nebo snad ta samohybná od ST Kinetics? Také Denel má co nabídnout ale není to na pásech. Kolová verze ovšem je.Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  17:05 08.11.2020

  milan00- porovnávať Rusko s Čínou a neuviesť základné súvislosti je scestné. Rusko /ZSSR/ bol úhlavný nepriateľ USA a NATO, kdežto Čína bola od stretnutia Nixon- Mao v r. 1972 ...Zobrazit celý příspěvek

  milan00- porovnávať Rusko s Čínou a neuviesť základné súvislosti je scestné. Rusko /ZSSR/ bol úhlavný nepriateľ USA a
  NATO, kdežto Čína bola od stretnutia Nixon- Mao v r. 1972 defacto spojenec USA. Do Číny bol presťahovaný takmer celý priemysel
  USA a čiastočne EU. Čína vyrába a celý svet kupuje, uznávam však, že Číňania sú šikovný, húževnatý a výborný obchodníci.
  Rusko /ZSSR/ však bolo vždy vybrané za úhlavného nepriateľa USA a EU /s výnimkou rokov 1941-45 a 1992-99/ a rôzne obmedzenia, reštrikcie a sankcie sa stupňujú z roka na rok až to
  dospelo do stavu, že už nie je možné uvaliť na Rusko ďaľšie sankcie, lebo už sa vyčerpali všetky možnosti.Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   17:26 08.11.2020

   A preco sa Rusi stavaju do ulohy nepriatela Zapadu a preco nedokazu s nim radsej spolupracovat, rovnako ako Cina? Ved tuto najnovsiu vojnu Zapadu vyhlasil sam Putin osobne na tej ...Zobrazit celý příspěvek

   A preco sa Rusi stavaju do ulohy nepriatela Zapadu a preco nedokazu s nim radsej spolupracovat, rovnako ako Cina?
   Ved tuto najnovsiu vojnu Zapadu vyhlasil sam Putin osobne na tej pamatnej konferencii v Mnichove v roku 2007.
   Inac keby sa Rusi nespravali ako primitivne prasata a keby dodrziavali medzinarodne dohody, zakony a pravidla, v tom pripade by sankcie nikto na nich neuvaloval.Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  09:50 08.11.2020

  Ad fotr- v 90-rokoch bola situácia v riadení štátu v Rusku v rovnakom stave ako je na Ukrajine po roku 2014. Na ministerstvách fungovali americký poradcovia, ktorí určovali chod ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad fotr- v 90-rokoch bola situácia v riadení štátu v Rusku v rovnakom stave ako je na Ukrajine po roku 2014.
  Na ministerstvách fungovali americký poradcovia, ktorí určovali
  chod štátu. Tak aj určili kto bude privatizovať obrovský štátny majetok. A tak privatizovali neznámi mladíci s tým správnym pozadím- viď Chodorkovský- miliardové majetky. Tak boli do štátnej správy naťahaný tí správny ľudia s tým správnym postojom a držia sa tam doteraz a tak bol vo voľbách v roku 1996 "zvolený" ten najvhodnejší prezident- opilec Jelcin.
  A z toho všetkého sa Rusko spamätováva až dodnes.Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   11:00 08.11.2020

   typicka vyhovorka neschopnych ludi. Ked nastupoval Putin k moci, Cina bola ovela chudobnejsia, ako je Rusko. Porovnaj si tie dve krajiny dnes. Alebo si porovnaj Rusko s byvalymi ...Zobrazit celý příspěvek

   typicka vyhovorka neschopnych ludi.
   Ked nastupoval Putin k moci, Cina bola ovela chudobnejsia, ako je Rusko.
   Porovnaj si tie dve krajiny dnes.
   Alebo si porovnaj Rusko s byvalymi krajinami socialistickeho bloku, ktore vstupili do EU.
   A ktore na rozdiel od Ruska nemaju ziadne nerastne suroviny.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   11:44 08.11.2020

   Nová naleziště ropy a plynu ,která otevřely západní společnosti na počátku 90 let jsou ruským státem těženy dodnes.Nebýt jich tak Rusko dopadlo jako Venezuela.Rusové a jejich ...Zobrazit celý příspěvek

   Nová naleziště ropy a plynu ,která otevřely západní společnosti na počátku 90 let jsou ruským státem těženy dodnes.Nebýt jich tak Rusko dopadlo jako Venezuela.Rusové a jejich nohsledové jako obvykle brečej dobře,ale na špatném hrobě.Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   23:20 08.11.2020

   Aktoryzeto ten americky poradca robil ten poradovnik ? Inak to vysvetluje mnohe - napriklad, ze iste viac 96,81% mien ruskych oligarchov sa nezacina pismenami azbuky, ktore ...Zobrazit celý příspěvek

   Aktoryzeto ten americky poradca robil ten poradovnik ?
   Inak to vysvetluje mnohe - napriklad, ze iste viac 96,81% mien ruskych oligarchov sa nezacina pismenami azbuky, ktore americka latinka neobsahuje. Je jasne, ze to tak muselo byt. Iba meno toho imperialistickeho zradcu a wraha z wallstryytu nepoznam.
   Ten Jelcin pil tak moc vseobecne, ci dokonca az na ruske pomery ?! (Sorry ak je to nejasne - aj gramaticky sa tazko sklada exponacia pojmu, ze by niekto "pil este viac ako Rus"...)Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  18:34 07.11.2020

  Fotr- pre Rusko nie je problém spolupráca s Európu a svetom. Problémom sú podmienky za ktorých by tá spolupráca bola. Pokus o spoluprácu s Európou, resp. USA v 90-tých rokov ...Zobrazit celý příspěvek

  Fotr- pre Rusko nie je problém spolupráca s Európu a svetom. Problémom sú podmienky za ktorých by tá spolupráca bola. Pokus o spoluprácu s Európou, resp. USA v 90-tých rokov minulého storočia viedol k rozkradnutiu štátneho majetku a prepadu HDP aké Rusko /ZSSR/nezažilo ani počas najhorších rokov 2. Sv. vojny.Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   19:29 07.11.2020

   Takze Zapad je na vine a zaroven je zodpovedny za to, ze Rusi kradnu ako spinave prasata? . A jedina podmienka Rusov na spolupracu so Zapadom je ta, ze Zapad musi porusit vsetky ...Zobrazit celý příspěvek

   Takze Zapad je na vine a zaroven je zodpovedny za to, ze Rusi kradnu ako spinave prasata?
   .
   A jedina podmienka Rusov na spolupracu so Zapadom je ta, ze Zapad musi porusit vsetky svoje zasady a hodnoty a musi nechat Rusov kradnut, vrazdit a napadat a okupovat Ruskych susedov?Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    15:25 08.11.2020

    Kupodivu na vině jsou bývalé komunistické státy.Pro USA bylo daleko výhodnější mít dobré vztahy s Ruskem než s bezvýznamnými státy. Vše odstartovali Havel s Walesou, možná i Maďaři ...Zobrazit celý příspěvek

    Kupodivu na vině jsou bývalé komunistické státy.Pro USA bylo daleko výhodnější mít dobré vztahy s Ruskem než s bezvýznamnými státy.
    Vše odstartovali Havel s Walesou, možná i Maďaři tlačili na Clintona aby se středoevropské státy stali členy NATO.Z aliančních zemí byli pro rozšiřování členů pouze Němci.
    Potom se vztahy začaly postupně zhoršovat i přes zřízení Stálé společné rady NATO-Rusko.Skrýt celý příspěvek

    • milan00
     16:02 08.11.2020

     take my sme vlastne na vine za to, ze Rusko je taka skorumpovana krajina??? . Inac fakt by ma zaujimalo, akym pravom sa Rusko stara do nasich vnutornych zalezitosti, akym pravom ma ...Zobrazit celý příspěvek

     take my sme vlastne na vine za to, ze Rusko je taka skorumpovana krajina???
     .
     Inac fakt by ma zaujimalo, akym pravom sa Rusko stara do nasich vnutornych zalezitosti, akym pravom ma Rusko rozhodovat o tom, do ktorej bezpecnostnej obrannej organizacie sa rozhodneme vstupit a najma,
     preco je Rusko jedina krajina na tomto svete, ktora dostava psychopaticke zachvaty z rozsirovania NATO?
     .
     Ibaze, odpoved na tu poslednu otazku ani nie je take tazke odhadnut, ze ano?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      16:42 08.11.2020

      V rámci EU je Slovensko ohledně korupce mezi nejhoršími. Psychopatické záchvaty dostávají někteří diskutující při každé zmíňce o Rusku a jeho vnitřních záležitostech,zájmech, ...Zobrazit celý příspěvek

      V rámci EU je Slovensko ohledně korupce mezi nejhoršími.
      Psychopatické záchvaty dostávají někteří diskutující při každé zmíňce o Rusku a jeho vnitřních záležitostech,zájmech, zahraniční politice,armádě atd.Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      17:21 08.11.2020

      Tesil: Ano, Slovensko patri v EU medzi najskorumpovanejsie krajiny. Ibaze, my sa tu bavime o korupcii v Rusku a nie na Slovensku. Nie si ty inac nahodou Rus? Ti majutu mentalnu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil:
      Ano, Slovensko patri v EU medzi najskorumpovanejsie krajiny.
      Ibaze, my sa tu bavime o korupcii v Rusku a nie na Slovensku.
      Nie si ty inac nahodou Rus?
      Ti majutu mentalnu uchylku na akukolvek kritiku Ruska odpovedat protikritikou akejkolvek inej krajiny, ktora nema s Ruskom a danou temou absolutne nic spolocne.
      .
      Na ten zvysok si mi neodpovedal, pretoze odpovede na tie otazky tu radsej verejne nenapises.
      Aby si sa nedockal vysmechu od ostatnych.
      Toto je dalsia ukazka tej typickej ruskej mentality a logiky, ktora nema s civilizovanymi krajinami vobec nic spolocne a ktore nedokaze normalny clovek pochopit.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:21 08.11.2020

      Ne, nejsem Rus,ale ty jako Slovák kritizuješ Rusko za korupci což mě pobavilo. Zároveň nemám rád privitivismus,ale jistě můžeš napsat Putin je debil a očekávat,že tvůj příspěvek ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, nejsem Rus,ale ty jako Slovák kritizuješ Rusko za korupci což mě pobavilo.
      Zároveň nemám rád privitivismus,ale jistě můžeš napsat Putin je debil a očekávat,že tvůj příspěvek bude vyhodnocen jako velmi oblíbený.Žel tomu tak zde je.Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      18:38 08.11.2020

      Tesil: a znova ta sialena nepochopitelne ruska ,,logika''. To akoze obyvatelia inych krajin maju vyslovene zakazane kritizovat Rusko? Mimochodom, ja som tu tuto temu korupcie v ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil:
      a znova ta sialena nepochopitelne ruska ,,logika''.
      To akoze obyvatelia inych krajin maju vyslovene zakazane kritizovat Rusko?
      Mimochodom, ja som tu tuto temu korupcie v Rusku nezacal, iba som sa zapojil do debaty.
      V ktorej zase rusofilni diskutujuci obvinuju z ruskej korupcie slusne civilizovane zapadne krajiny.
      .
      A inac ked nemas rad primitizmus, ako sa v tom pripade mozes zastavat Ruska a Putina?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:39 08.11.2020

      Nikoho se nezastávám,jenom postrádám jakoukoliv snahu o alespoň minimální náznak objektivity.
      Kritizovat určitě můžeš,to ti nikdo nebere.

      Nikoho se nezastávám,jenom postrádám jakoukoliv snahu o alespoň minimální náznak objektivity.
      Kritizovat určitě můžeš,to ti nikdo nebere.

     • padre
      20:31 08.11.2020

      Největší korupce je v současné době v Republice Kongo a od té se Ruská federace liší pouze tím že vlastní rakety s jadernými hlavicemi.

      Největší korupce je v současné době v Republice Kongo a od té se Ruská federace liší pouze tím že vlastní rakety s jadernými hlavicemi.

     • milan00
      08:03 09.11.2020

      Tesil: V tych dvoch vetach si znacne protirecis s tym, s cim si tu vystupoval doteraz. . Ale ako si v tejto konkretne teme predstavujes ,,objektivitu''? Tak, ze sa tu priznam, ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: V tych dvoch vetach si znacne protirecis s tym, s cim si tu vystupoval doteraz.
      .
      Ale ako si v tejto konkretne teme predstavujes ,,objektivitu''?
      Tak, ze sa tu priznam, ze za rusku korupciu a takmer uplne rozkradnutie Ruska Rusmi sme zodpovedni aj my a Zapad?Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:44 07.11.2020

   Nomenklatúrne kádre a siloviki si rozpradnú krajinu a môže za to niekto iný? Hmmmm..... Ako u nás za Mečiara - cudzie nechceme, svoje si nedáme a dopadlo to rozkradnutím majetkov ...Zobrazit celý příspěvek

   Nomenklatúrne kádre a siloviki si rozpradnú krajinu a môže za to niekto iný? Hmmmm..... Ako u nás za Mečiara - cudzie nechceme, svoje si nedáme a dopadlo to rozkradnutím majetkov za krytia vládnucej strany.... A škody zaplatili Slováci zo svojich daní....

   Neviem, či ti je známe, ale v 90-tych rokoch západné krajiny futrovali RF peniazmi a platili hlavne ochranu jadrových zbraní, aby si na ne siloviki nebrúsili zuby tiež....Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:45 07.11.2020

    ... rozkradnú....

    ... rozkradnú....

  • Kfir
   20:38 09.11.2020

   Kostrín To sa až ťažko číta ako za všetkým zlým čo sa Rusom stalo môže západ. To musí byť človek veľmi hlúpy, aby veril týmto kravinám... Takže v 90 rokoch Americký poradcovia ...Zobrazit celý příspěvek

   Kostrín
   To sa až ťažko číta ako za všetkým zlým čo sa Rusom stalo môže západ. To musí byť človek veľmi hlúpy, aby veril týmto kravinám...
   Takže v 90 rokoch Americký poradcovia (ekonómovia) radili Rusom, aby sprivatizovali štátne podniky, ktoré sú zle riadené a sú v úpadku. Skorumpovaní Ruskí politici a úradníci ich posunuli do rúk ruským mafiánom (budúcim oligarchom) za tučné úplatky. A to je vina Američanov. Chápem to správne?
   Takže aj to, že Mečiar rozdával štátne podniky, napr. VSŽ tupcom ako bol Rezeš na ktoré im štát ešte aj požičal úvermi zo štátnych bánk je chyba Američanov. Lebo nám radili, aby sme štátny majetok privatizovali. To sú ale svine tí Američania...Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  16:20 06.11.2020

  Robaiz Pane Grohmanne, při vší úctě, tohle je kolosální nesmysl... :D Až mne mrzí, že inteligentní člověk, za kterého Vás pokládám, tohle může sesmolit. Neexistuje jediný ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz
  Pane Grohmanne, při vší úctě, tohle je kolosální nesmysl... :D Až mne mrzí, že inteligentní člověk, za kterého Vás pokládám, tohle může sesmolit.

  Neexistuje jediný logický a rozumný argument, proč by to dělali. ........

  Proč by to dělali? Důvodů by se pár našlo, třeba ten,že jejich ,,svět,, se pomalu rozpadá, státy okolo se přiklání k západu, a ,,spojenců,, ubývá. Ruský styl nenese slibované ovoce, stoupá nespokojenost a tu je třeba čas od času nějak uklidnit a ukázat, že to má věrchuška stále v ruce.
  Zamyslel jste se někdy nad tím, proč musí mít Rusko neustále nějakého nepřítele a proč musí neustále zbrojit? Je to snadné, je to totiž jediný způsob, jak vlastním lidem vysvětlit, proč se mají tak bídně a proč se situace nelepší.
  Od západu Rusku nic nehrozí, logické by tedy bylo začít se západem spolupracovat, integrovat se a začít zvyšovat životní úroveň obyvatelstva.
  To by ale znamenalo konec dnešních carů a oligarchů a to oni nikdy nebudou chtít dopustit.
  Proto se Rusko chová tak, jak se chová, podporuje nacionalismus a v lidech udržuje strach z neexistujícího nepřítele, který jen čeká až bude moci Rusko uchvátit.
  Jistě si si už všiml, že kdykoliv začala obliba Ruského vedení povážlivě klesat, okamžitě se nějaký ten nepřítel Ruska našel a došlo k nějaké té menší válčičce, samozřejmě vždy ,,vítězné,, která popularitu Kremlu zase pozvedla.
  PS: Napsal jsem to sice velice zjednodušeně, jinak by to bylo na mnoho stránek.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:53 07.11.2020

   fotr
   ...asi by jste se měl podívat na zdroje k článku. Autor vychází z nich, ne z vlastní fantazie.

   fotr
   ...asi by jste se měl podívat na zdroje k článku. Autor vychází z nich, ne z vlastní fantazie.

  • Danieeel
   23:00 08.11.2020

   Je velmi usmevne pocuvat o Rusku, ktore tak uporne podporuje suverenitu vsetkych naokolo a ani vo sne by ho nenapadlo niekoho napadnut. Hlavne, ze ked chces dat konecne pod ...Zobrazit celý příspěvek

   Je velmi usmevne pocuvat o Rusku, ktore tak uporne podporuje suverenitu vsetkych naokolo a ani vo sne by ho nenapadlo niekoho napadnut.
   Hlavne, ze ked chces dat konecne pod strechu sochu toho hovada, co tu viedol tie "docasne oslobodenecke voje" na nasu zachranu v 1968, tak za tebou poslu Sergeja, aby ti dal trocha ricinoveho sirupu do kavy...
   Tot len taka vsuvka ku Ruskemu vykladu pojmu "statna suverenita".

   PS.: hladanie iba ekonomickej vyhodnosti/unosnosti/logiky ohladne vojenskeho konfliktu je naozaj silny argument ako oslabit vlastnu armadu na ukor protivnika. Tieto nazory mali velmi silnu a zmysluplnu logiku uz v novoveku, naposledy velmi presvedcivo na zaciatku 20 storocia. Ten bol naozaj neskutocne podmanivy a presvedcivy. Od nobelovej ceny ho vsak uchranila iba 1.svetova vojna.
   Hladat ekonomicky zmysel pre vojnu je nezmysel, akokolvek presvedcive sa tie argumenty mozu javit.Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  13:45 06.11.2020

  OT: Tendr na 1200 osobních vozů vyhrála GLOMEX Military Suplies, která dodá Toyoty Hilux v nejnovější karosářské verzi z poloviny letošního roku.

  Dobrá volba.

  OT: Tendr na 1200 osobních vozů vyhrála GLOMEX Military Suplies, která dodá Toyoty Hilux v nejnovější karosářské verzi z poloviny letošního roku.

  Dobrá volba.

 • dusan
  10:18 06.11.2020

  Samohybné delostrelectvo je dnes už nutnosť. Nielen Ukrajina, ale i dnes Karabach ukazujú, že stabilné delostrelecké postavenie v konflikte vysokej intenzity neprežije veľmi dlho. ...Zobrazit celý příspěvek

  Samohybné delostrelectvo je dnes už nutnosť. Nielen Ukrajina, ale i dnes Karabach ukazujú, že stabilné delostrelecké postavenie v konflikte vysokej intenzity neprežije veľmi dlho.

  Dana má svoje najlepšie roky za sebou, ale oproti 152 mm D-20 či 122 mm D-30, ktoré tvoria veľkú časť ukrajinského delostrelectva to je obrovský krok dopredu ... za rozumné peniaze.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  00:28 06.11.2020

  Exportní banka nebo Česká Republika na to Ukrajině půjčí, někdo tady na tom hezky zbohatne a že Ukrajina půjčku nikdy nezaplatí bude nakonec velké překvapení.

  Exportní banka nebo Česká Republika na to Ukrajině půjčí, někdo tady na tom hezky zbohatne a že Ukrajina půjčku nikdy nezaplatí bude nakonec velké překvapení.

  • Jura99
   07:26 06.11.2020

   klidně bych jim ty houfnice za náš stát daroval, pokud budou držet Rusa za Uralem.

   klidně bych jim ty houfnice za náš stát daroval, pokud budou držet Rusa za Uralem.

   • lorgarius
    07:44 06.11.2020

    hm ked som sa naposledy pozeral na mapu, tak rus prekrocil ural uz pekne davno.

    hm ked som sa naposledy pozeral na mapu, tak rus prekrocil ural uz pekne davno.

   • flanker.jirka
    07:49 06.11.2020

    Zkuste se podívat na mapu Ruska a na to kde je Ural :-)

    Zkuste se podívat na mapu Ruska a na to kde je Ural :-)

    • Jura99
     08:46 06.11.2020

     to jsem nevěděl, díky, podle způsobu chování jsem Rusy a Rusko tipoval daleko na východě někde u Mongolů. Takže ještě jednou, Ukrajincům bychom měli zbraně posílat zdarma, nechci ...Zobrazit celý příspěvek

     to jsem nevěděl, díky, podle způsobu chování jsem Rusy a Rusko tipoval daleko na východě někde u Mongolů. Takže ještě jednou, Ukrajincům bychom měli zbraně posílat zdarma, nechci aby Rusko bylo v Užhorodě.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      09:10 06.11.2020

      Nic není zadarmo, ČR má jiné problémy a priority než podporovat nějakou bandu mezi Evropou a Ruskou Federací. Pro mě je prioritou investice do infrastruktury ČR, stavět dálnice a ...Zobrazit celý příspěvek

      Nic není zadarmo, ČR má jiné problémy a priority než podporovat nějakou bandu mezi Evropou a Ruskou Federací.
      Pro mě je prioritou investice do infrastruktury ČR, stavět dálnice a opravit silnice aby byly sjízdné. To podpoří ekonomiku. Takže u příštích voleb se podívám, kdo chce podporovat Ukrajinskou demokracii z mých daní a tomu lístek do bedny jistě nehodím. Ukrajina je svrchovaný stát, jak o sobě ráda tvrdí, musí si své problémy řešit sama a za své. Cokoliv tam dát znamená stejnou podporu a "nedobytné pohledávky" jako za bolševika v "rozvojových zemích světa"
      Je to přesně jak popsal JirkaM výše.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:18 06.11.2020

      Západní člověk si bohužel zvyknul na to, že černou práci za něj odedře agenturní pracovník nebo přistěhovalec jakousi subdodávkou. Podporu armády UA můžeš považovat za podporu ...Zobrazit celý příspěvek

      Západní člověk si bohužel zvyknul na to, že černou práci za něj odedře agenturní pracovník nebo přistěhovalec jakousi subdodávkou. Podporu armády UA můžeš považovat za podporu někoho, kdo ti bude držet potenciálního nepřítele v dostatečné vzdálenosti, něco jako svého druhu subdodávku.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      12:40 06.11.2020

      Je to asi jedna z posledních možnosti jak se Danušek nějak rozumně zbavit a ještě navíc se podpoří poslední výspa civilizace před hranicemi Zlaté Hordy ,nebo jak se ten spolek od ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to asi jedna z posledních možnosti jak se Danušek nějak rozumně zbavit a ještě navíc se podpoří poslední výspa civilizace před hranicemi Zlaté Hordy ,nebo jak se ten spolek od Charkova na východ jmenuje.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      16:19 06.11.2020

      Danušky už měly být dávno prodané kdesi do Afriky, to byly poslední potenciální kupci spolu s Gruzií kam to mohl Strnad za peníze NATO a EU prodat. Špinavou práci jako export ...Zobrazit celý příspěvek

      Danušky už měly být dávno prodané kdesi do Afriky, to byly poslední potenciální kupci spolu s Gruzií kam to mohl Strnad za peníze NATO a EU prodat. Špinavou práci jako export zbraní z výzbroje ČSLA, AČR do zemí, které jsou mno.... jak bych to řekl kulantně "minimálně problematické" a re-export do zemí kam je oficiálně zbrojní embargo, jakožto špinavou práci dělají soukromé zbrojařské firmy. Státní instituce si to na přímo nedovolí.
      A tak je možné potkat Strnadovic dovolenkáře v jisté zemi, kde jim zrovna moc příjemné potkat krajana nebylo i když to bylo daleko od domova, když se provádí opravy a repase přeprodaného šrotu, místo koupačky ve slané vodě a turistiky.
      Takže to lopatám na Ukrajině nakonec stejně zaplatíme ze svých daní. Bohužel....
      Nejlepší kšeft je s lidským strachem a tak různí politici, zbrojaři Stranadové a spol rádi přiživují nesmyslné teorie o ruském útoku na Evropu. Stačí si přečíst něco o vojenských doktrínách RF. Evropa by pro ně byla moc drahé sousto s diskutabilním ziskem. Nejde o to, dobýt území, ale ovládat dlouhodobě dobyté území a udržet obyvatelstvo v poslušnosti a represích. Stejný případ jako v Afghoši.Skrýt celý příspěvek

     • Sidon
      17:16 06.11.2020

      Mam chut dat minus za urazku Mongolu. Uz jsou to stovky let (7), kdy se jejich zahranicni politika civilizovala a na rozdil od te ruske nebyla vedena silovymi prostredky.

      Mam chut dat minus za urazku Mongolu. Uz jsou to stovky let (7), kdy se jejich zahranicni politika civilizovala a na rozdil od te ruske nebyla vedena silovymi prostredky.

     • flanker.jirka
      15:51 07.11.2020

      Jura99 Obávám se, že hranice států se budou měnit stále a vždy se najde někdo, kdo využije zaváhání slabších kusů. A nen í to pouze o válčení a Rusku. Války se nevedou, protože by ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Obávám se, že hranice států se budou měnit stále a vždy se najde někdo, kdo využije zaváhání slabších kusů. A nen í to pouze o válčení a Rusku. Války se nevedou, protože by to někoho bavilo a lákalo, ale protože jde o zdroje a ekonomiku, a pak je tu i parta lidí, která se domnívá, že v Evropě se držíme špatné víry. Z pohledu západu, je problém Ruska a Běloruska špatný hlavně, protože jejich firmy a majetek patří jim, nikoliv nadnárodním korporacím ze západu.
      Historicky tu byla i doba, kdy nám Rusko pomohlo, například vznikem Československých legií nebo v době, kdy z nás němci chtěli nadělat jen popel a mýdlo. Rus z nás mýdlo nadělat nechce, chce to samé co ostatní, obchodovat a mít na tom obchodu co největší prospěch.Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      19:42 07.11.2020

      flanker.jirka: vdaka za vas prispevok. Z neho je okamzite zrejme, preco sa Rusi a ich obdivovatelia povazuju a zaostalych primitivnych agresivnych buranov a barbarov. . Zatial co ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka:
      vdaka za vas prispevok.
      Z neho je okamzite zrejme, preco sa Rusi a ich obdivovatelia povazuju a zaostalych primitivnych agresivnych buranov a barbarov.
      .
      Zatial co vsetky vyspele kulturne civilizovane krajiny co najvac presadzuju spolupracu, vzajomnu pomoc a solidaritu, ked navzajom medzi sebou rusia hranice a akekolvek obmedzenia,
      Rusi a rusofili sa pozeraju na svet tymi svojimi krvavymi ocami a ich jedinym zaujmom je koho mozu napadnut, okradnut ho, pripadne zavrazdit a potom co najdlhsie okupovat a mat pod uplnou kontrolou.
      .
      Inac zrejme vam to vo vasom fanatizme uniklo, ale Rusko je prakticky uplne rozkradnuta krajina, ktora je az zufalo chudobna.
      Aj ked mate pravdu v tom, ze Rusi si ju rozkradli samotni.
      Rusky narod vsak z toho ich nerastneho bohatstva nic nema, okrem blata, spiny, chudoby a hladu.
      Kedze ruski politici a oligarchovia vyviezli to nakradnute bohatstvo na Zapad, kde si ho v rozpravkovom blahobyte uzivaju ich deti, manzelky a najblizsie rodiny.Skrýt celý příspěvek

   • Robaiz
    13:04 06.11.2020

    Na čem frčíte? To chce hodně bujnou fantazii, když si dnes někdo myslí, že RF jen čeká na to, aby mohla poslat ty tisíce obstaróžních tanků a bévépéček vstříc Evropě a spojeným ...Zobrazit celý příspěvek

    Na čem frčíte?

    To chce hodně bujnou fantazii, když si dnes někdo myslí, že RF jen čeká na to, aby mohla poslat ty tisíce obstaróžních tanků a bévépéček vstříc Evropě a spojeným armádám NATO... :DSkrýt celý příspěvek

    • satai
     13:22 06.11.2020

     "Jen ceka"... sotva.
     Coz ale nic nemeni na tom, ze to rizko existuje.

     "Jen ceka"... sotva.
     Coz ale nic nemeni na tom, ze to rizko existuje.

    • Jan Grohmann
     13:26 06.11.2020

     Nemusí je posílat, stačí je mít a mít tu možnost. Cílem je, ať tu možnost nemají. Cílem je, aby je to ani nenapadlo a aby to věděli všichni Evropané a Rusové, kdo má jasně navrch. ...Zobrazit celý příspěvek

     Nemusí je posílat, stačí je mít a mít tu možnost. Cílem je, ať tu možnost nemají. Cílem je, aby je to ani nenapadlo a aby to věděli všichni Evropané a Rusové, kdo má jasně navrch. Aby se to vědělo zcela jasně a nepochybně. A aby to bylo nade vše pochybnosti naprosto jasné i Vám pane Robaiz.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      14:04 06.11.2020

      Pane Grohmanne, při vší úctě, tohle je kolosální nesmysl... :D Až mne mrzí, že inteligentní člověk, za kterého Vás pokládám, tohle může sesmolit. Neexistuje jediný logický a ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane Grohmanne, při vší úctě, tohle je kolosální nesmysl... :D Až mne mrzí, že inteligentní člověk, za kterého Vás pokládám, tohle může sesmolit.

      Neexistuje jediný logický a rozumný argument, proč by to dělali.
      Nejen, že by takovým krokem absolutně nic nezískali, ale ještě by pořádně tratili.
      V Rusku hraje armáda velmi důležitou roli a je to zcela přirozená věc - jsou ´kompletně obklopeni potenciálními protivníky a armáda RF musí být vždy dostatečně silná na to, aby odradila případného útočníka - ostatně jako u každého jiného státu se statutem velmoci (ať už světové či regionální). A pokud vím, celá koncepce armády RF je tvořena jakožto defenzivní s možností projekce síly na velké vzdálenosti pomocí střel s požadovaným dostřelem.
      Každopádně zabrání území evropských států by mělo jaký význam? Co by si zde vzali? Máme zde nějaké zásadní nerostné bohatství, nebo velkou utlačovanou ruskou menšinu, nebo hory zlata v trezorech?
      Nemáme tu nic, jen extrémně negativně k Rusku se stavící obyvatelstvo...(Čemuž se není moc co divit).
      Naopak co RF chce a potřebuje ke svému přežití? Obchod..nakupovat technologie, prodávat suroviny... K tomu si obsazením cizího území válečným tažením nepomůžou..

      PS: Netahat do toho Ukrajinu, tam si bordel způsobili převratem sami, RF nebyla iniciátorem tohoto dobrodružství, pouze reagovala
      PPS: aby zde naopak s armádou u našich hranic nebyl dřív Turek...Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      09:29 07.11.2020

      Robaiz: - Rusi veria tomu, ze na status svetovej supervelmoci je krajine potrebna co najvacsia zona sfery vplyvu. To znaci, co najvacsi pocet krajin, ktore by ta domnela ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz:
      - Rusi veria tomu, ze na status svetovej supervelmoci je krajine potrebna co najvacsia zona sfery vplyvu.
      To znaci, co najvacsi pocet krajin, ktore by ta domnela supervelmoc mala kontrolovat a ovladat.
      Preto pre Rusov podmienkou znovuziskania statusu svetovej supervelmoci je znovuziskanie kontroly a vplyvu najskor v byvalych krajinach Sovietskeho zvazu a neskor v byvalych krajinach socialistickeho tabora.
      .
      Akokolvek sialene to civilizovanym krajinam moze pripadat, je potrebne si uvedomit, ze Rusko nie je civilizovanou krajinou, medzi nim a Zapadom sa nachadza doslova mentalna priepast a preto na pochopenie konania Rusov nemozte pouzivat logiku civilizovanych krajin.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:07 06.11.2020

     To nejsmutnější na vašem příspěvku je to, že to co popisujete už se dávno stalo. Sice ne v 1000 kusech, ale v několika desítek až stovek kusů se ty Ruské tanky na Ukrajině už před ...Zobrazit celý příspěvek

     To nejsmutnější na vašem příspěvku je to, že to co popisujete už se dávno stalo. Sice ne v 1000 kusech, ale v několika desítek až stovek kusů se ty Ruské tanky na Ukrajině už před nějakou tou dobou proháněli a nejspíš prohánějí i teď :-)Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      14:19 06.11.2020

      A zde se absolutně není o čem bavit a čemu se divit. Na UA si provedli ozbrojený převrat, sesadili legitimní vládu i prezidenta, zcela protiústavně a za aktivní podpory EU. Že se ...Zobrazit celý příspěvek

      A zde se absolutně není o čem bavit a čemu se divit.
      Na UA si provedli ozbrojený převrat, sesadili legitimní vládu i prezidenta, zcela protiústavně a za aktivní podpory EU. Že se východní část obyvatelstva vzbouřila na základě výše popsaného je nasnadě. Podpora Ruska separatismům je v tomto konmtextu též zcela logická - mne osobně jen mrzí, že ji otevřeně nepřiznají (ale chápu, měli by s tím díky dvojímu metru současné geopolitiky problémy navíc).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:09 06.11.2020

      A, pan Robaiz má krátkou paměť, ten "ozbrojený" převrat bylo pár desítek demonstrantů, kteří se utábořili na Majdanu a průběžně se přetahovalo s policií. Šlo jim o to, aby ...Zobrazit celý příspěvek

      A, pan Robaiz má krátkou paměť, ten "ozbrojený" převrat bylo pár desítek demonstrantů, kteří se utábořili na Majdanu a průběžně se přetahovalo s policií. Šlo jim o to, aby Janukovič nepřijal zaúvěrování od RF v řádech desítek mld. USD, ale aby podepsal asociaci s EU. Jediný, kdo posléze vytáhl zbraně, byli Janukovičovi odstřelovači, kteří spáchali jednu z nejzbabělejších prasáren co si lze představit, prostě si pár desítek lidí zastřelili ze střechy snajperkou, jako králíka na honu. RF se chytila příležitosti a v regionech, kde žádný majdan nebyl (Krym) si sprostě obsadila území a současně se vypravila krást další území sousedního státu směrem do jeho vnitrozemí. Než se Ukrajinci vůbec probrali, byl obsazený Luhanský a Doněcký kraj. Takže znovu, každá zbraň, kterou Ukrajincům někdo dodá, pomáhá chránit Evropu před Ruskem, které stále ještě sní svůj sen o carské říši rozprostírající se od Varšavy po Vladivostok.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      15:27 06.11.2020

      Pane Robaiz píšete....na UA si provedli ozbrojeny převrat ,sesadili legitimní vládu i prezidenta ,zcela protiustavně a za aktivní podpory EU.Že se východní část obyvatelstva ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane Robaiz píšete....na UA si provedli ozbrojeny převrat ,sesadili legitimní vládu i prezidenta ,zcela protiustavně a za aktivní podpory EU.Že se východní část obyvatelstva vzbouřila na základě výše popsaného je nasnadě.Podpora Ruska separatistum je v tomto kontextu zcela logická.....už jsem se lekl ,že čtu popis vzniku Československa ,včetně problému se vzbourenymi sudetonemeckymi provinciemi.Naštěstí v tomto kontextu v roce 1918 poražené Německo zachovalo klid....Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      16:22 06.11.2020

      jura Řešit problematiku UA do detailu nehodlám... nesčetněkrát jsme toto propbírali s logikem, dušanem a ostatními, takže se pokusím jen velmi stručně a heslovitě: - smlouva je o ...Zobrazit celý příspěvek

      jura

      Řešit problematiku UA do detailu nehodlám... nesčetněkrát jsme toto propbírali s logikem, dušanem a ostatními, takže se pokusím jen velmi stručně a heslovitě:
      - smlouva je o tom, že s jejími podmínkami souhlasí obě (nebo všechny) strany. S asociační dohodou nesouhlasila Ukrajina vedená z voleb vzešlým prezidentem a vládou na základě navrhovaných podmínek (zejména tržní ceny plynu pro maloodběratele, zásadní omezení trhu s RF), zatímco s podmínkami smlouvy a půjčky od RF obě strany souhlasily - kde je problém?
      - protestující dav stavěl barikády, útočil na policejní složky zpočátku jen ručními zbraněmi jako řetězy,tyče, dlažební kostky. Následně přidali zápalné lahve, bagry atd. Střelnými zbraněmi byli vybaveni rovněž a nikdo nemůže s jistotou říci, kdo začal střílet první. Lhal bych, kdybych tvrdil, že demonstranti a lžete vy, když tvrdíte, že policejní složky. Vypalovali a demolovali vládní budovy. A propo, když v jakémkoliv právním státě, kór v Evropě mrsknete po komkoliv molotovův koktejl, budete souzen za napadení a pokus o vraždu. Policejní složky se v prvních dnech absolutně nebránili a nechali se mlátit hlava nehlava, těch videí je (byl) plný yt.
      - krym na základě protiústavního puče v prvé řadě požádal jednotky RF ze základny v Sevastopolu (dislokované na základě smlouvy o pronájmu základny) o zajištění bezpečnosti, následně přijal krymský parlament na základě hlasování rozhodnutí o uspořádání referenda. Toto referendum mohla zakázat pouze centrální vláda v Kyjevě (ostatně to zatrhla již několikrát předtím), jenže ta tou dobou již neexistovala. Jestliže hodláte napadnout ono hlasování s tradičním argumentem, že probíhalo za dozoru vojáků RF, tak bych rád poukázal na tro, že při hlasování o odvolání prezidenta UA a vlády Strany regionů byl ukr. parlament obsazen pravým sketorem, který fyzicky napadal vládní poslance při snaze hlasovat, zatímco k žádnému incidentu na Krymu nedošlo, ruští vojáci nikoho nenutili, jak má volit...

      Takže tak..Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      16:29 06.11.2020

      policejní složky se nebránilY a nechalY... pardon, nevím, jak se mi to mohlo stát.. . :D

      policejní složky se nebránilY a nechalY... pardon, nevím, jak se mi to mohlo stát.. . :D

     • Klimesov
      17:06 06.11.2020

      Robaiz: Mně se strašně líbí ta schizoidní situace do které se místní proruští trolíci dostali. :D :D Vy si neuvědomujete, že jste se nyní svými třemi příspěvky defakto usvědčil ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz:
      Mně se strašně líbí ta schizoidní situace do které se místní proruští trolíci dostali. :D :D
      Vy si neuvědomujete, že jste se nyní svými třemi příspěvky defakto usvědčil ze své hlouposti? :D :D :D

      Na jednu stranu tady totiž píšete a snažíte se všechny přesvětšit jak je vlastně Rusko mírumilovná země, která nemá důvod na nikoho útočit, protože by to pro ní nebylo ekonomicky dobré a bla bla bla, že vlastně tuto zemi nikdo nechápe a bla bla bla.
      A pak uděláte co? Začnete alibisticky omlouvat napadení Ukrajiny ruskou armádou. A začnete psát, že tady to chápete, protože tady Rusko mělo své důvody. A ejhle najednou popíráte defakto to co se tu snažíte všem nakukat, že Rusko nemá důvot kohokoli v Evropě napadnout, ale vlastně má protožeo Rusko si ten důvod najde.
      Na napadení Ukrajiny si důvod našli. Co zabrání tomu aby si nenašli důvod k napadení i jiné Evropské země? Vaše naivita?

      Takže co nám vlastně chcete Robaiz říci. Rusko nikoho nenapadne pokud si k tomu nenajde důvod, a jak vidno na příkladu Ukrajiny oni si ten důvod najdou ať je jakýkoli.
      Takže co z toho plyne, z toho co jste nám tu sáhodlouze vypisoval.
      Že Rusko je potencionálně nebezpečný stát, který ve chvíli kdy cítí příležitost a možnost neváhá uchýlit se k agresivitě pro své zájmy nebo spíše zájmy svých politiků a je ochotno si ke své agresivitě ten důvod najít.

      Takže Rusko nebo spíše Ruská vláda si důvod napadení cizího státu vždy najde a u svých občanů obhájí ať se to místním trollíkům líbí nebo ne :-)
      To znamená Rusko je díky dnešnímu vedení potencionálně nebezpečné a je potřeba být i na toto nebezpečí připraven :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:09 06.11.2020

      Robaiz to jsi asi nikdy neslyšel o základním principu mezinárodního práva o nedotknutelnosti hranic, zákazu anexe, okupace atp.. Platí sice právo národů na sebeurčení, ale průnikem ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz to jsi asi nikdy neslyšel o základním principu mezinárodního práva o nedotknutelnosti hranic, zákazu anexe, okupace atp.. Platí sice právo národů na sebeurčení, ale průnikem s tím prvním pravidlem vychází jediná možnost, že se národ odpojí do samostatného nově vzniklého státu. Nárok na sebeurčení v podobě připojení k jiném exitujícímu státu je nelegální podle mezinárodního práva, protože ten existující stát musí respektovat celistvost hranic toho prvního státu a neobohatit se územně na úkor prvního státu. Janukovič byl samozřejmě zločinec, který ztratil legitimitu vlastizradou, rozkrádáním, korupcí atd.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:55 06.11.2020

      Pane Robaiz teď jste mně svým posledním příspěvkem opravdu rozesmál,je vidět ,že v dezinformačnim odboru FSB ještě neztratili ten typicky ruský imperiální smysl pro humor...

      Pane Robaiz teď jste mně svým posledním příspěvkem opravdu rozesmál,je vidět ,že v dezinformačnim odboru FSB ještě neztratili ten typicky ruský imperiální smysl pro humor...

     • 3RMO
      19:26 06.11.2020

      jura99
      to co píšeš se týká i anexe Sýrie Turky? anexe Kypru Turky? Asi jsem turecký troll no...

      jura99
      to co píšeš se týká i anexe Sýrie Turky? anexe Kypru Turky? Asi jsem turecký troll no...

     • Robaiz
      19:29 06.11.2020

      Jura :D Tak dobře, dáme si další kolečko na téma Ukrajina... :D Možná by pro vás nebylo od věci přečíst si můj příspěvek až do konce. Všechny odstavce. Možná i dvakrát... A ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura

      :D Tak dobře, dáme si další kolečko na téma Ukrajina... :D

      Možná by pro vás nebylo od věci přečíst si můj příspěvek až do konce. Všechny odstavce. Možná i dvakrát...

      A začneme od konce. Janukovič možná byl zločinec a korupčník (ostatně jako každý jiný vrcholný politik), ale on i "jeho" Strana regionů byli legitimně zvoleni ukrajinským lidem. Jestliže vůči němu, popř. SR bylo vzneseno nějaké obvinění, tak v právním státě se toto řeší pomocí soudů, pomocí důkazů, obžalovaný má právo na obhajobu a platí presumpce neviny. Pouliční tribunál za účasti ozbrojenců a vrahů je možná běžný někde v Africe, nikoliv v Evropě a kór ve státě, který chce vstupovat do EU.

      Koukám, že je to zde samý odborník na mezinárodní právo... :D
      V rámci UA a Krymu ale neřešíme právo mezinárodní, řešíme právo ukrajinské, jelikož se celý problém odehrával v tehdejších hranicích tohoto státu. Krym i Sevastopol byly autonomními oblastmi. Krym měl vlastní parlament, kam volili své zastupitele obyvatelé Krymu, nikoliv Ukrajiny. Nadřazeným orgánem byl pouze parlament/vláda v Kyjevě. A znovu - Ta byla tou dobou sesazena ozbrojeným pučem. Odvolání prezidenta i přes bránění v hlasování poslancům SR bylo protiústavní, neboť nebyla dosažena hranice (tuším 75%) pro jeho odvolání. Z právního úhlu pohledu RF přijala již zcela samostatný subjekt.

      O nedotknutelnosti hranic zde můžeme debatovat ve dvou rovinách.
      V té první nastavil precedens konflikt v Jugoslávii a uloupení Kosova.
      V té druhé narážíme na bájné Budapešťské memorandum (Prosím vygooglete si význam slova memorandum). Pominu-li fakt, že toto žádný stát neratifikoval a toto memorandum se tak nestalo závaznou a platnou smlouvou, doporučuji si jej přečíst. Dozvíte se, že signatáři se měli zavázat k tomu, že UA bude neutrálním státem a je nepřípustný jakýkoliv politický, ekonomický nebo vojenský nátlak na tuto zemi za účelem ovlivnění jejího budoucího směřování.
      Pokud by tato smlouva vešla v platnost, prvním, kdo by ji porušil, byla EU, která vytvářela politický a ekonomický nátlak za účelem uzavření asociační dohody za podmínek, které EU prosazovala (a odmítala ze svých požadavků ustoupit).

      Dále narážíte na "napadení" Ukrajiny vojsky RF.
      Netuším, ve které realitě žijete, ale k ničemu takovému nedošlo. RF očividně podporuje (a nechce to přiznat) vojenskou technikou, zásobami, zbraněmi, dost pravděpodobně i nějakými jednotkami a speciály separatisty z východu. Jestli je toto pro Vás napadení jednoho státu druhým, tak nemusíme chodit zrovna daleko a můžeme směle prohlásit, že člen NATO - Turecko, napadlo zcela bez příčiny Arménii, jelikož to tam bombardují turecké drony, řízené tureckými operátory, dodávají tam turecké zbraně, zásoby, munici, islamisty atd.

      Z mého úhlu pohledu toto napadením není. Pokud pro Vás ano, je NATO ten nejagresivnější militantní spolek v historii lidstva, poněvadž jeho členové dodávají podobnou podporu téměř po celém světě zrovna tam, kde se jim to hodí.

      O tom, kdo na majdanu zahájil palbu, nemá smysl diskutovat, neboť je to čistá demagogie. Absolutně tuto informaci nemůžete vědět.
      Ovšem v principu - i kdyby palbu zahájily bezpečnostní složky, tak čemu se zde divíte? Ještě jednou - když půjdu protestovat proti Babišovi a té jeho sebrance a jeden molotov hodim do okna na úřad vlády a druhým mrsknu po policejní hlídce, co šla akorát okolo, tak mne namístě zastřelí a nikdo se nebude divit a nemůže říct ani píp.

      Zkuste si přiznat, že celá UA byla jen a pouze zneužita Západem k oslabení pozice RF, která v té době vykazovala enormní ekonomický růst. Samotní Ukrajinci se teď rozhodně mají přeci lépe - ceny základních surovin klesly, platy se zvedly, korupce zmizela, nastal ekonomický boom, je plná zaměstnanost a zítra se vstupuje do EU.... :D A pokud ne, může za to jen a pouze Rusko, že? :DSkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:06 06.11.2020

      Jura99 - ako viem že nemáte rád rusov/sovietov...veď ani ja ich nemusím,ale nebudme naivní,ak budeme veriť,že celý ukrajinsko-ruský konflikt je len nejaký boj o demokraciu a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - ako viem že nemáte rád rusov/sovietov...veď ani ja ich nemusím,ale nebudme naivní,ak budeme veriť,že celý ukrajinsko-ruský konflikt je len nejaký boj o demokraciu a sebaurčenie...je len prostý fakt,že ukrajinci sú obeťou rusko - amerických hier...Skrýt celý příspěvek

     • padre
      20:08 06.11.2020

      Pane Robaiz trefil jste to naprosto přesně,za současné problémy Ukrajiny může především Rusko,stejně jako za problémy Československa v roce 1938 bylo především nacistické Německo. Zobrazit celý příspěvek

      Pane Robaiz trefil jste to naprosto přesně,za současné problémy Ukrajiny může především Rusko,stejně jako za problémy Československa v roce 1938 bylo především nacistické Německo.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:45 07.11.2020

      Robaiz: Tak k prvnímu odstavci. To co píšete by asi mohlo být fér, ale probém je, že Janukovič z Ukrajiny zdrhl za pomocí ruských speciálních sil. Takže Ruský zásah znemožnil ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz:
      Tak k prvnímu odstavci. To co píšete by asi mohlo být fér, ale probém je, že Janukovič z Ukrajiny zdrhl za pomocí ruských speciálních sil. Takže Ruský zásah znemožnil legitimní soud a obžalobu Janukoviče. Proč to Rusové udělali je otázkou. Takže žádná EU, ale rusko znemožnilo svý zásahem to co píšete v prvním odstavci. :-)
      Není podezřelý není soud :-)

      Druhý odstavec. Autonomní status je sice fajn, ale není to samostatnost a nedává to právo jakékoli autonomní oblasti odtrhnout se od celku kdy se jí zachce. S tímto krokem musí souhlasit nadřazený orgán.
      A jen tak mimochodem v době krize na Ukrajině, Ruská vojska sesadili řádně zvolený Krimský parlament a o odtržení rozhodoval prozatímní Krymský parlament a to pod správou vojsk cizího státu. Pokud tohle považujete za legitimní a oprávněné tak je na vaší straně něco špatně.

      Třetí odstavec. Ne Kosovo není precedens. Kosovo totiž v rámci bývalé Jugoslávie mělo status autonomní republiky, který jim Srbští nacionalisté v roce 1990 cca, odebraly a toto rozhodnutí nakonec vedlo k dlouhé a krvavé občanské válce, po této válce se nakonec Kosovo dostalo do správy OSN, to znamená muselo s tím souhlasit i Rusko nebo Čína, aby bylo zabránění další eskalace násilí a dalším válečným zločinům, které se v rámci války v Jugoslávii děli na obou stranách, a až po osmi letech v této správě vyhlásilo Kosovo samostatnost na Srbsku. Takže v bývalé Jugoslávii došlo k naprosto jinému sledu událostí než na Ukrajině. Ukrajina totiž Krymu nevzala jejich autonomní status. Na Krymu došlo k tomu, že tam vlítli vojska cizí mocnosti bez jakéhokoli mandátu, sesadili tamní vládu a parlament, dosadili tam své lidi a vyhlásili rádoby referendum.

      Čtvrtý odstavec. Ne je dokázáno, že na území jak Krymu tak východní Ukrajiny operovali vojska Ruské federace. Kdo to ještě v dnešní době popírá je zaslepený člověk, který o tamní situaci nic neví. Takže ano došlo k napadení Ukrajiny ze strany RF, jen nedošlo k formálnímu vyhlášení války.

      Pátý odstavec. Né naprostý nesmysl. Ne NATO, NATO je organizace nikoli samostatný státní útvar.
      Takže když už chcete něco takového psát, tak pište "ČLENSKÝ STÁT NATO"
      Ale jak vidím tady nikdo nepopírá Tureckou agresivitu vůči svým sousedům. Nebo snad ano?
      Takže zde jde jen o alibistickou omluvu, ale tak stupidní až to bolí :D
      Z nás dvou jste to totiž vy kdo obhajuje agresivitu jiného státu k druhému. Né já :-) protože já kroky Turecka neobhajuji. Každopádně jen ještě dodám, že Turecko operuje jak v Náhorním Karabachu a Sýrii, možná i Libyi se souhlasem Ruska. To se v Sýrii a Náhorním Karabachu pasovalo do role arbitra, takže neděje se tam nic o čem by oni nevěděli nebo kde by nemohli zasáhnout :-)

      Poslední odkaz.
      Ne vy by jste si měl uvědomit, že psaní nesmyslů o tom, že Rusko nemá důvod k napadnutí někoho v Evropě je naivita.
      Na příkladu Ukrajiny jde vidět, že pokud Rusko bude chtít ten důvod si prostě najde, a je to nyní země jehož vláda se nebojí uchýlit se k nasazení armády a napadnutí svého souseda jen pokud z toho něco vytříská.Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      09:38 07.11.2020

      Robaiz: . Janukovyc vyhral volby na Ukrajine prave preto, pretoze slubil Ukrajincom odmietnutie ruskej Euro-azijskej Unie a namiesto toho im slubil podpisanie Asociacnej dohody s ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz:
      .
      Janukovyc vyhral volby na Ukrajine prave preto, pretoze slubil Ukrajincom odmietnutie ruskej Euro-azijskej Unie a namiesto toho im slubil podpisanie Asociacnej dohody s EU.
      .
      Ked pod vplyvom vyhrazania sa a uplatkov z ruskej strany otocil kabat, odmietol EU a namiesto toho sa chystal podpisat dohodu s ruskou Euro-azijskou Uniou - vtedy vysli Ukrajinci do ulic a zacal sa Majdan.
      .
      - Vojnu v Donbase zacal rusky obcan Strelkov so svojim ruskym oddielom vojakov, ktory sa k tomu sam dobrovolne verejne priznal.
      A ktory zaroven verejne vyhlasil, ze keby nebolo jeho osobne, tak vojna na Ukrajine nikdy nezacne.
      .
      Ten zvysok vasho postu vam vysvetlil diskutujuci Klimesov.
      .
      P.S je nanajvys pateticke a typicky ruske obvinovat z korupcie vsetkych ostatnych svetovych politikov, najma tych zapadnych, len koli tomu, ze su skorumpovani ti ruski.
      Pokial by na Zapade bola rovnaka korupcia, ako je v Rusku, v tom pripade by bol zapad na tom ekonomicky a spolocensky rovnako, ako je Rusko.
      Nie je.
      A rozdiel medzi nim a Ruskom je doslova kolosalny.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:56 07.11.2020

      Robaiz: předem se omlouvám, jsem schopen přečíst maximálně odstavec nesmyslů, když už je těch nesmyslů moc, jako v tvém příspěvku, tak mě bolí oči a přestávám číst. Krym neměl a ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz: předem se omlouvám, jsem schopen přečíst maximálně odstavec nesmyslů, když už je těch nesmyslů moc, jako v tvém příspěvku, tak mě bolí oči a přestávám číst.
      Krym neměl a ani dosud nemá mezinárodní právní subjektivitu, bez ohledu na to, že má parlament, autonomní oblast atp., jeho okupace ruskými vojsky byl vojenský vpád na území suverénní Ukrajiny a porušení mezinárodního práva. Kosovo není precedent, Kypr není precedent, Sýrie není precedent, ani v jednom případě si předmětné území nepřipojil nějaký už existující stát jako svou integrální součást. Odporuje mezinárodnímu právu, aby byť na základě jakéhokoliv referenda, se kus jednoho státu oddělil a připojil k jinému státu. To by šlo snad jedině za souhlasu všech dotčených (tj. vč. Ukrajiny).

      HEKTOR: nehledal bych za tím konspiraci západ-východ, Ukrajinci pracovali na západě a viděli ten rozdíl mezi jejich Chruščovákem, rozbitým chodníkem, zkorumpovanou veřejnou správou, nedostatkem zboží, léků, nezaměstnaností, rozvrzanými žigulíky a tím co viděli a pomáhali stavět na západě. Prostě to chtěli doma taky, takže volba mezi EU a Moskvou byla jasná. Proto byl ten první pokus oranžová revoluce v 2004 a posléze odpor proti Janukovičovu příklonu k Rusku.Skrýt celý příspěvek

   • infi
    13:20 06.11.2020

    Ukrajina kope za "alianci" Turecko/SDF aspol - Pakistan - Azerbajdzan - Gruzie a spolci se klidne s Hitlerem jen aby byli proti Rusum - tem bych neposlal ani korunu. Kecy o Rusku a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajina kope za "alianci" Turecko/SDF aspol - Pakistan - Azerbajdzan - Gruzie a spolci se klidne s Hitlerem jen aby byli proti Rusum - tem bych neposlal ani korunu. Kecy o Rusku a Uralu jsou uplne mimo misu, asi jste vynechal par rocniku na ZS. Nevim na cem frcite, ale bud se podelte, nebo uz to neberte.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     21:25 06.11.2020

     Soudě dle "masívní" rusácké pomoci svému arménskému spojenci, to vypadá, že za Azerbajdžán kope právě Rusko, ty mimomísní hitlerův spojenče.

     Soudě dle "masívní" rusácké pomoci svému arménskému spojenci, to vypadá, že za Azerbajdžán kope právě Rusko, ty mimomísní hitlerův spojenče.

  • Pavel1
   12:24 06.11.2020

   Nelze předjímat. Zkušenosti s Ruskou federecí nebo s kaddáfím nemají univerzální platnost.

   Nelze předjímat. Zkušenosti s Ruskou federecí nebo s kaddáfím nemají univerzální platnost.

 • Charlie
  23:05 05.11.2020

  "Ještě vážnějším problémem jsou ztráty na životech obsluh, protože u tažených děl obsluha není vůbec krytá před palbou nepřítele." To jen tak k tématu nakolik sou moderní ...Zobrazit celý příspěvek

  "Ještě vážnějším problémem jsou ztráty na životech obsluh, protože u tažených děl obsluha není vůbec krytá před palbou nepřítele."

  To jen tak k tématu nakolik sou moderní "těžkolehký" houfnice "ála Caesar" vhodný do konfliktu vysoký intenzity. Vzniklo to jako lehkej lowcost pro umravňování rebelů v Africe a teď se z toho dělá trend, kterej už nejni ani lehkej, ani tak moc levnej...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:24 06.11.2020

   Tažená houfnice má dostřel kolem 15km. U Caesara se bavíme o dostřelu min 42km. Z toho člověk pochopí, že obsluha Caesara je od nebezpečí zásahu třikrát dál. Druhá a podstatná věc, ...Zobrazit celý příspěvek

   Tažená houfnice má dostřel kolem 15km. U Caesara se bavíme o dostřelu min 42km. Z toho člověk pochopí, že obsluha Caesara je od nebezpečí zásahu třikrát dál. Druhá a podstatná věc, že samohybný Caesar změní stanoviště v řádu desítek sekund. Změnit stanoviště tažené houfnice legrace není.Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    07:39 06.11.2020

    Tažená houfnice má takovej dostřel, jakej umí, není problém mít taženku s dostřelem stejným jak Caesar.

    Tažená houfnice má takovej dostřel, jakej umí, není problém mít taženku s dostřelem stejným jak Caesar.

    • satai
     07:51 06.11.2020

     Není to problém... Jen prakticky nejsou. A proč by byly?

     Není to problém... Jen prakticky nejsou. A proč by byly?

    • Jura99
     08:42 06.11.2020

     dostřel da značné míry ovlivňuje délka hlavně. To bys táhnul třeba osmikolkou houfnici, která by měla hlaveň 52 ráží ? Délka soupravy by byla jako dva Caesary ? Jak robustní by ...Zobrazit celý příspěvek

     dostřel da značné míry ovlivňuje délka hlavně. To bys táhnul třeba osmikolkou houfnici, která by měla hlaveň 52 ráží ? Délka soupravy by byla jako dva Caesary ? Jak robustní by musela být lafeta, aby se ti to na palebném stanovišti nepřevrátilo ? Toto právě řeší TMH (truck mounted howitzer). Tažená houfnice má dnes pro některé úkoly výhodu právě v kompaktních rozměrech, nedává žádný smysl s ní konkurovat TMH.Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      10:09 06.11.2020

      Tak jen tak pro ilustraci si vygoogli M777 - ta má necelejch 5 tun a dostřel v základní variantě L39 až 37km, s Excaliburem 40. Varianta ER s hlavní L58 to dotáhne až na 70. Denel ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jen tak pro ilustraci si vygoogli M777 - ta má necelejch 5 tun a dostřel v základní variantě L39 až 37km, s Excaliburem 40. Varianta ER s hlavní L58 to dotáhne až na 70.

      Denel G5 měl se čtyřkolovou lafetou cca 14 tun a dostřely 39km s BB municí, 50 pak s raketově asistovanou.

      Oboje uplně standardní, dávno zavedený dělostřelecký kousky.

      Jura: TMH je defacto standardní taženka, která je místo samostatný lafety naroubovaná na prdel nákladního auta. Výhodou je, že ti odpadaj práce s odpřahánim a zpětným připřaháním, nevýhodou že to většinou veze míň munice (tahače mohly naložit plnou korbu nábojů, neomezovala je ložná plocha ani hmotnost děla).

      https://www.valka.cz/ZAF-G5-ta...

      Mimochodem některý taženky měly vlastní pomocnej motor, kterej ovládal hydrauliku ovládající ramena lafety a umožňoval krátký přesuny,Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:20 06.11.2020

      Charlie: no o to právě ale jde, že TMH je +/- tažená houfnice našroubovaná na autě a s prodlouženou hlavní (L39 u tažené vs. L52 u TMH je přeci jen rozdíl). A ta výhoda, že odpadá ...Zobrazit celý příspěvek

      Charlie: no o to právě ale jde, že TMH je +/- tažená houfnice našroubovaná na autě a s prodlouženou hlavní (L39 u tažené vs. L52 u TMH je přeci jen rozdíl). A ta výhoda, že odpadá odpřahání není jen tak mimochodem, ale je to zásadní vlastnost, aby dělo umělo rychle přijet a rychle odjet. Zásoba munice se u TMH a tažené nijak zvlášť neliší. I TMH lze ládovat municí složenou na zemi nebo na jiném autě. Tažená houfnice s pomocným motorem se nazývala samojízdná, v podstatě to byla slepá vývojová větev.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    20:20 06.11.2020

    Jura99 - áno,tento váš argument má váhu...lenže potencionálny protivník (RF) nebude po obsluhe strieľať z ťahaných húfnic... súhlasím s Charlie - je chyba že obsluha bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - áno,tento váš argument má váhu...lenže potencionálny protivník (RF) nebude po obsluhe strieľať z ťahaných húfnic...
    súhlasím s Charlie - je chyba že obsluha bude nechránená vonku...a nejedná sa len o balistickú ochranu,ale aj o poveternostné podmienky...je to ako jazda v zime v kabriolete...
    a reči typu že vojak musí niečo vydržať,môže napísať len niekto,kto nebol v živote na vojne...
    a dúfam že moja kritika "otvorených" húfnic nebude pochopená ako ospevovanie Z2...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:06 07.11.2020

     Krytá obsluha je lepší, ale je to jen jeden z X hodnotících parametrů a není hlavní. Z2 má v kryté obsluze výhodu, ale v součtu pro a proti ji předčil Caesar asi hlavně cenou a ...Zobrazit celý příspěvek

     Krytá obsluha je lepší, ale je to jen jeden z X hodnotících parametrů a není hlavní. Z2 má v kryté obsluze výhodu, ale v součtu pro a proti ji předčil Caesar asi hlavně cenou a snahou spolupracovat s Francií. Časový úsek střelby by měl být relativně krátký a obsluha čas mimo střelbu tráví v kabině Caesaru.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:49 05.11.2020

  Modernizované Dany M1M práve prechádzajú aktívnym bojovým nasadením v Karabachu. Možno aj odtiaľ dostali Ukrajinci nejaké pozitívne referencie, ako spojenci Azerbajdžanu a Turecka. Zobrazit celý příspěvek

  Modernizované Dany M1M práve prechádzajú aktívnym bojovým nasadením v Karabachu. Možno aj odtiaľ dostali Ukrajinci nejaké pozitívne referencie, ako spojenci Azerbajdžanu a Turecka.Skrýt celý příspěvek

 • Eagle
  19:12 05.11.2020

  https://www.mocr.army.cz/infor... A máme tady vítěze, volba dobrá ale ta firma ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.mocr.army.cz/infor...

  A máme tady vítěze, volba dobrá ale ta firma plná generálů :))) to bylo jistě křišťálově čistéSkrýt celý příspěvek

  • apache
   14:41 07.11.2020

   To teď často zmiňuje kde kdo... ale jediný argument proč by to bylo špatně jsem zatím neviděl. Naopak cena je naprosto špičková na naše poměry při zakázkách, dle toho co jsem četl, ...Zobrazit celý příspěvek

   To teď často zmiňuje kde kdo... ale jediný argument proč by to bylo špatně jsem zatím neviděl. Naopak cena je naprosto špičková na naše poměry při zakázkách, dle toho co jsem četl, tak ještě nižší, než kolik bych dal za stejnou motorizaci v autosalonu. U armádních zakázek to bývá přesně naopak. Ono je taky dost dobře možné, že když Bečvář byl náčelníkem generálního štábu a musel se potýkat s těma zmrdovinama, tak z této strany to chce dělat prostě jinak a armádě, se kterou má toho tolik společného a která v jeho životě hodně znamená, dát prostě to co potřebuje za férových podmínek. Možná, že právě firma plná generálů je to pravé. Lepší, než firma plná obchodníků.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:54 05.11.2020

  Existuje vůbec tolik volných DAN, aby to mělo pro Ukrajinu nějaký význam ? A bylo by Slovensko (ZTS ?) schopné a ochotně vyrobit pro Ukrajinu náhradní hlavně ?

  Existuje vůbec tolik volných DAN, aby to mělo pro Ukrajinu nějaký význam ? A bylo by Slovensko (ZTS ?) schopné a ochotně vyrobit pro Ukrajinu náhradní hlavně ?

  • flanker.jirka
   20:36 05.11.2020

   Možná raději nevědět, co vše už armáda rozprodala přes různé bílé koně, jako je Strnad. Vyzbrojili bychom tím další dvě AČR :-)

   Možná raději nevědět, co vše už armáda rozprodala přes různé bílé koně, jako je Strnad. Vyzbrojili bychom tím další dvě AČR :-)

  • Flader
   20:36 05.11.2020

   V ponuke ho tuším majú. Tak by zrejme nemal byť problém ich vyrobiť. Otázna by bola cena.

   V ponuke ho tuším majú. Tak by zrejme nemal byť problém ich vyrobiť. Otázna by bola cena.

  • Jura99
   07:18 06.11.2020

   Hlavně kovala ZŤS Metalurg v Dubnici a ta vloni skončila.

   Hlavně kovala ZŤS Metalurg v Dubnici a ta vloni skončila.

   • Charlie
    07:40 06.11.2020

    Pokud vím na Slovensku pořád jede výroba hlavní pro Zuzany a dělali tam i nový 125mm hlavně pro Téčka. To krachlo?

    Pokud vím na Slovensku pořád jede výroba hlavní pro Zuzany a dělali tam i nový 125mm hlavně pro Téčka. To krachlo?

    • Miroslav
     08:05 06.11.2020

     Nič nekrachlo. To len Jura zazrel zmienku o Slovensku ktoré má v niečom navrch, a v tej chvíli pocíti ako vždy, túžbu sa predviesť. Hlavne sa normálne vyrábajú v ZŤS Špeciál v ...Zobrazit celý příspěvek

     Nič nekrachlo. To len Jura zazrel zmienku o Slovensku ktoré má v niečom navrch, a v tej chvíli pocíti ako vždy, túžbu sa predviesť.

     Hlavne sa normálne vyrábajú v ZŤS Špeciál v Dubnici a áno, v ponuke je naďalej aj 152-kaSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:49 06.11.2020

      ZŤS Špeciál je strojírna. Pro tvou informaci, strojírna není totéž co slévárna a kovárna. Výkovky hlavní produkoval ZŤS Metalurg, od něhož je odebíral ZŤS Špeciál a dále obráběl.

      ZŤS Špeciál je strojírna. Pro tvou informaci, strojírna není totéž co slévárna a kovárna. Výkovky hlavní produkoval ZŤS Metalurg, od něhož je odebíral ZŤS Špeciál a dále obráběl.

    • Jura99
     08:52 06.11.2020

     Hlavně pro Zuzanu se udělaly do zásoby. Kdo bude dělat výkovky pro případnou budoucí výrobu nevím. ZŤS Metalurg koupila CSG a zavřela kvůli špatným výsledkům a duplicitě výroby v ...Zobrazit celý příspěvek

     Hlavně pro Zuzanu se udělaly do zásoby. Kdo bude dělat výkovky pro případnou budoucí výrobu nevím. ZŤS Metalurg koupila CSG a zavřela kvůli špatným výsledkům a duplicitě výroby v rámci skupiny (Tatra Metalurgie), ale pochybuju že by v Tatře vykovali hlaveň velké ráže.Skrýt celý příspěvek

  • Gator
   08:22 06.11.2020

   Něco stojí v Přelouči na dvoře Excaliburu.

   Něco stojí v Přelouči na dvoře Excaliburu.

  • Deutschmann
   09:18 06.11.2020

   Na mapy.cz jsem v Přelouči napočítal cca 100 ks DANA. Ve Šternberku asi 10 ks. Otázkou je kolik jich je v budovách.

   Na mapy.cz jsem v Přelouči napočítal cca 100 ks DANA. Ve Šternberku asi 10 ks. Otázkou je kolik jich je v budovách.

   • liberal shark
    12:11 06.11.2020

    Tak to už by Ukrajině pomoci mohlo.

    Tak to už by Ukrajině pomoci mohlo.

  • HEKTOR
   20:25 06.11.2020

   liberal shark - slovensko by aj možno bolo schopné a určite ochotné tie hlavne vyrobiť...otázka by ale bola asi cena...lebo keď to bude ako pri Z2,tak tie hlavne budú drahé ako ...Zobrazit celý příspěvek

   liberal shark - slovensko by aj možno bolo schopné a určite ochotné tie hlavne vyrobiť...otázka by ale bola asi cena...lebo keď to bude ako pri Z2,tak tie hlavne budú drahé ako keby ich frézovali z diamantu...Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  18:18 05.11.2020

  To bude zase kšeft. Strnad odkúpi od AČR vyradené Dany, urobí repas a so ziskom strelí zúfalej Ukrajine. Radosť takto obchodovať.

  To bude zase kšeft. Strnad odkúpi od AČR vyradené Dany, urobí repas a so ziskom strelí zúfalej Ukrajine. Radosť takto obchodovať.

  • Scotty
   18:39 05.11.2020

   Až na to že armáda, alespoň podle toho co prohlašuje, DANY odprodat nechce. Nejspíš půjde o zásoby CSG, případně nákup už dnes vyřazených děl.

   Až na to že armáda, alespoň podle toho co prohlašuje, DANY odprodat nechce. Nejspíš půjde o zásoby CSG, případně nákup už dnes vyřazených děl.

  • liberal shark
   18:55 05.11.2020

   Myslím, že všechny dostupné Dany už dávno skoupil.

   Myslím, že všechny dostupné Dany už dávno skoupil.

   • Miroslav
    19:18 05.11.2020

    Veď to. Zásadnou nevýhodou takého druhu podnikania je, že na trhu je obmedzený počet toho, čo sa dá repasovať. Je to ako obchod s renesančnými obrazmi. Už ich viac nebude

    Veď to. Zásadnou nevýhodou takého druhu podnikania je, že na trhu je obmedzený počet toho, čo sa dá repasovať. Je to ako obchod s renesančnými obrazmi. Už ich viac nebude

    • Mortles
     07:58 06.11.2020

     Co jsem jezdil okolo Přelouče tak jsem si jistý, že tam nějaké Dany stále mají na tom "skladě".

     Co jsem jezdil okolo Přelouče tak jsem si jistý, že tam nějaké Dany stále mají na tom "skladě".

     • jirka52
      09:01 06.11.2020

      A další stojí ve Šternberku v areálu EA.
      https://mapy.cz/zakladni?x=17....

      A další stojí ve Šternberku v areálu EA.
      https://mapy.cz/zakladni?x=17....

     • Jura99
      09:06 06.11.2020

      AČR+OSSR měly DAN kolem 400ks. Z toho zbylo kolem 90 v AČR a OSSR je nejspíš vyřadili. Takže nějakých hezkých pár desítek se kdesi toulá, něco šlo do Azerbajdžánu něco do Gruzie, ...Zobrazit celý příspěvek

      AČR+OSSR měly DAN kolem 400ks. Z toho zbylo kolem 90 v AČR a OSSR je nejspíš vyřadili. Takže nějakých hezkých pár desítek se kdesi toulá, něco šlo do Azerbajdžánu něco do Gruzie, ale valná část asi bude na dvoře v Excaliburu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:38 05.11.2020

   Proč zoufalé ? Mě třeba přijde zoufalé modernizovat BVP1/2, ale že bych kvůli tomu nazýval příslušný stát zoufalým ?

   Proč zoufalé ? Mě třeba přijde zoufalé modernizovat BVP1/2, ale že bych kvůli tomu nazýval příslušný stát zoufalým ?

   • HEKTOR
    20:11 06.11.2020

    Jura99 - myslím že Miroslav nemyslel že je zúfalé modernizovať dany...skôr asi myslel že ukrajiny je v zúfalej situácii ako takej...a nie len vo finančnej... a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - myslím že Miroslav nemyslel že je zúfalé modernizovať dany...skôr asi myslel že ukrajiny je v zúfalej situácii ako takej...a nie len vo finančnej...
    a suhlasím,modernizovať bvp-1/2 je naozaj zúfalé...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:40 05.11.2020

   Dana M2 je v poměru cena a výkon, který poskytuje dobré řešení. Má to výkonnější hydrauliku tak i opuštění stanoviště je rychlejší. Za mně věčná škoda ukončení projektu Ondava ...Zobrazit celý příspěvek

   Dana M2 je v poměru cena a výkon, který poskytuje dobré řešení. Má to výkonnější hydrauliku tak i opuštění stanoviště je rychlejší.

   Za mně věčná škoda ukončení projektu Ondava (dostřel až 32 km a to je přelom 80/90 let).Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:56 05.11.2020

    Tak Ondava nepřímo pokračovala jako Zuzana.

    Tak Ondava nepřímo pokračovala jako Zuzana.

    • flanker.jirka
     22:04 05.11.2020

     Ano, ale Ondava byla 152 mm

     Ano, ale Ondava byla 152 mm

     • Scotty
      22:26 05.11.2020

      V devadesátých letech už nemělo moc cenu pokračovat v ráži VS.

      V devadesátých letech už nemělo moc cenu pokračovat v ráži VS.

     • Jura99
      07:30 06.11.2020

      Ano, a Ondava v ráži 155mm je Zuzana 2000. Takže projekt ukončen nebyl, jen není obchodně úspěšný.

      Ano, a Ondava v ráži 155mm je Zuzana 2000. Takže projekt ukončen nebyl, jen není obchodně úspěšný.

     • flanker.jirka
      07:47 06.11.2020

      Omyl, v 90. letech nemělo smysl pokračovat v ráži 122 mm. Jak se ukazuje tak ani 30 let po převratu jinou ráži nemáme. A z hlediska exportu zbraní a munice tam perspektiva je. VS ...Zobrazit celý příspěvek

      Omyl, v 90. letech nemělo smysl pokračovat v ráži 122 mm. Jak se ukazuje tak ani 30 let po převratu jinou ráži nemáme. A z hlediska exportu zbraní a munice tam perspektiva je. VS tu byla na věčné časy, s NATO to nebude jinak. Tak že i když to není ráže NATO, tak co je doma to se počítá.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:07 06.11.2020

      V devadesátkách nemělo pro výrobce žádný smysl ani pokračování v 152 mm. Nikdo na západě neměl o tuhle ráži zájem zájem a ostatně tahle ráže se začíná prosazovat i na východě.

      V devadesátkách nemělo pro výrobce žádný smysl ani pokračování v 152 mm. Nikdo na západě neměl o tuhle ráži zájem zájem a ostatně tahle ráže se začíná prosazovat i na východě.

    • Gator
     08:28 06.11.2020

     Tak Ondava byla především myšlena jako modernizace Dany s delším laufem a jiným střelivem.

     Tak Ondava byla především myšlena jako modernizace Dany s delším laufem a jiným střelivem.

  • Ján Paliga
   14:49 06.11.2020

   Miroslav, nebudú tie Dany po vyradení zo Slovenska? Veď ich začali z OS SR vyraďovať ak sa dobre pamätám, v roku 2009....

   Miroslav, nebudú tie Dany po vyradení zo Slovenska? Veď ich začali z OS SR vyraďovať ak sa dobre pamätám, v roku 2009....

 • apache
  18:17 05.11.2020

  Tak tomuhle obchodu fandím. Jen v článku vůbec není zmíněna Čína jako potenciální dodavatel. Že by neměly čínské firmy v tomto ohledu co nabídnout se mi nějak nezdá. Snad si ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tomuhle obchodu fandím. Jen v článku vůbec není zmíněna Čína jako potenciální dodavatel. Že by neměly čínské firmy v tomto ohledu co nabídnout se mi nějak nezdá. Snad si ale DANA M2 najde cestu k ukrajinským ozbrojeným silám, nebude jednoduché takový prodej schválit, ale snad to někdo protlačí.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   19:48 05.11.2020

   Čína a Ukrajina teď spolu nemluví. Čina dokonce chystá žalobu na motor sič, protože neplní dohody, ale prachy berou. Spolupráce s antonovem pod tlakem Američanů taky nevyšla ...Zobrazit celý příspěvek

   Čína a Ukrajina teď spolu nemluví. Čina dokonce chystá žalobu na motor sič, protože neplní dohody, ale prachy berou. Spolupráce s antonovem pod tlakem Američanů taky nevyšla atd....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...