Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2

Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2
Bayraktar TB2 / UkrOboronProm (Zvětšit)

Podle tiskové zprávy ukrajinského koncernu UkrOboronProm ukrajinská armáda převzala první turecké drony Bayraktar TB2. Ke slavnostnímu předání došlo na vojenské základně u města Starokosťantyniv, za přítomnosti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Dron dokáže používat řízené střely i přesně naváděné pumy.

První zprávy o dodávce bojových dronů Bayraktar TB2 ukrajinské armádě se objevily v listopadu minulého roku. Šlo však o neoficiální informace ‒ ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak tehdy uvedl, že stále probíhají jednání o dodávkách dronů z Turecka a dalších zemí.

Zavedení dronů Bayraktar TB2 do ukrajinské armády je tedy potvrzeno až nyní. „Taktické bezpilotní letouny Bayraktar TB2 byly úspěšně testovány v ukrajinském vzdušném prostoru. Během letu bezpilotní letadlo cvičně našlo různé cíle, přeneslo jejich souřadnice do velitelského centra a použilo přesně naváděné zbraně,“ stojí v tiskové zprávě koncernu UkrOboronProm.

„Testování dronu Bayraktar TB2, který byl převeden do ukrajinské armády, proběhlo úspěšně. Gratuluji ozbrojeným silám Ukrajiny a partnerům z Turecka. Dnes máme úplně novou zbraň ‒ letecký útočný dron. Vidíte kameru namontovanou na dronu, která poskytuje přesné měření [cíle] pro účely útoku,“ uvedl prezident Porošenko.

„Pokud jde o výkon, jde o jeden z nejlepších dronů. Bayraktar překonal světový rekord ve třídě taktických středních dronů v délce trvání letu, vydržel ve vzduchu déle než jeden den v nadmořské výšce osmi kilometrů. Může také nést rakety a úspěšně ničit opevnění nepřátel, včetně námořních cílů,“ dodal Porošenko.

Ukrajina za 69 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) pořídila šest dronů Bayraktar TB2 a dvě řídící stanice. Cena zahrnuje sadu náhradních dílů, servisní služby, školení personálu a munici.


Řídící stanice; větší foto, větší foto / UkrOboronProm

Slavnostního předávacího ceremoniálu se zúčastnily drony s trupovými čísly „401“ a „403“, při demonstračním letu lze vidět dron s číslem „402“. Ukrajinská armáda tedy zřejmě získala první set ‒ jednu řídící stanici a tři drony (401 - 403).

Podle tiskové zprávy stabilizovaná elektro-optická hlavice umí pozorovat pozemní cílé z velké vzdálenosti (mimo dosah protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu), zjistit souřadnice cíle a následně údaje přenést do velitelského centra. Z přiloženého videa lze poznat, že průzkumné pouzdro dronu rozpozná cíle o velikosti lidské postavy na vzdálenost minimálně několika kilometrů.

Po získání souřadnic je možné na cíl navést nejnovější ukrajinské střely země-země „Neptun“ nebo palbu z raketometů „Vilha“.

Neptun (odvozená od sovětské Ch-35) je projekt podzvukové řízené střely s dosahem 300 km. Střelu lze odpalovat ze země, moře i vzduchu. Neptun se během letu navádí pomocí inerciálních a satelitních systémů, v konečné fází pomocí palubního radiolokátoru.

Vilha představuje vylepšenou verzi sovětského raketometu 9K58 Smerč ráže 300 mm. Vilha je neřízená balistická taktická raketa s dosahem 120 km. Přesnost dopadu rakety je udávána kruhovým průměrem do 30 m.


Pod křídla lze zavěsit až čtyři kusy munice; větší foto / UkrOboronProm

Bayraktar TB2 má maximální vzletovou hmotnost 650 kg, cestovní rychlost 130 km/h (UkrOboronProm uvádí 110 km/h), dostup 8100 m a výdrž ve vzduchu 24 hodin. Dron je řízen rádiem na vzdálenost do 150 km (nezávisle může létat samozřejmě dále). Dron je schopen autonomního vzletu a přistání, což značně zjednodušuje provoz. Systémy dronu jsou údajně odolné proti prostředkům elektronického boje protivníka.

Nosnost dronu (75 kg) umožňuje nést dvojici protitankových střel L-UMTAS (37,5 kg), lehčí řízené pumy MAM-L (22 kg; L-UMTAS bez raketového motoru), případně velmi lehké pumy MAM-C (8 kg). Ve všech případech jde o zbraně vzduch-země s laserovým naváděním.

Koncern UkrOboronProm zveřejnil video, kde je zobrazeno použití jedné z výše uvedené munice. Ukrajinská armáda koupila údajně 200 kusů munice (zřejmě MAM-L), ale typ munice nebyl oficiálně uveden. Podle tiskové zprávy odchylka v cíli byla při testování menší než jeden metr.


Bayraktar TB2 v barvách ukrajinské armády

„Dal jsem pokyn náčelníkovi generálního štábu a ministrovi obrany, aby přijali veškerá nezbytná opatření k urychlení výcviku ukrajinských vojáků, a to i v Turecku. Jakmile bude dokončen celý vyzbrojovací cyklus, podají mi zprávu a bezpilotní útočné letouny budou převedeny přímo na linii kontaktu,“ uvedl Porošenko.

Rychle převedení dronů Bayraktar TB2 na frontu na východní Ukrajině není překvapení, protože drony výrazně zlepší průzkumné schopnosti ukrajinské armády a pomohou provádět přesné údery na pozice proruských povstalců nebo na pozice (podle ukrajinské strany) ruské armády na východní Ukrajině.

Ostatně Ukrajinci zřejmě chtějí po pěti letech Rusům oplácet stejnou mincí  ‒ 11. července 2014 ruské průzkumné drony a prostředky elektronického boje objevily pozice ukrajinských praporů z 24. a 72. mechanizovaných brigád u ukrajinského města Zelenopól (5 km od ruských hranic).

Rusové proti shromážděným ukrajinským jednotkám zahájili útok pomocí raketometů BM-21 Grad. Útok trval dvě nebo tři minuty a zemřelo při něm nejméně 30 ukrajinských vojáků (podle některých zdrojů 37). Stovky dalších bylo zraněno. Při útoku bylo zničeno také mnoho vozidel, včetně obrněných.

Zdroj: Russo-­Ukrainian War, BMPD, UkrObpronProm, Defense-Update

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix

Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...

Airpower Teaming System: Robotický wingman stíhaček

Firma Boeing na výstavě Australian International Airshow v australském Avalonu představila model ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  09:09 21.11.2021

  Posledne to jednému sepáčovi buchlo meter od tváre (zrejme ...Zobrazit celý příspěvek

  Posledne to jednému sepáčovi buchlo meter od tváre (zrejme KIA):
  https://twitter.com/Furkan3827... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:25 20.05.2021

  Poľský komentár k možnému nákupu tureckých dronov: https://www.defence24.pl/turec...

  Poľský komentár k možnému nákupu tureckých dronov: https://www.defence24.pl/turec...

 • PavolR
  18:14 19.05.2021

  Poliaci zrejme nakúpia Bayraktary (made in Ukrajina?): https://www.defence24.pl/bayra...
  Turecký minister priemyslu už vyhlasuje, že ich UAV budú na EU nebi.

  Poliaci zrejme nakúpia Bayraktary (made in Ukrajina?): https://www.defence24.pl/bayra...
  Turecký minister priemyslu už vyhlasuje, že ich UAV budú na EU nebi.

  • PavolR
   19:01 19.05.2021

   Ešte podotýkam, že tento týždeň išli testovať turecké drony aj Maďari. Oni však majú ako podmienku domácu výrobu. A Turci by veľmi chceli na európske nebo dostať aj Anku ...

   Ešte podotýkam, že tento týždeň išli testovať turecké drony aj Maďari. Oni však majú ako podmienku domácu výrobu. A Turci by veľmi chceli na európske nebo dostať aj Anku ...

 • premek
  18:47 25.03.2019

  O té elektronické odolnosti lze pouze úspěšně pochybovat. Pomalý radiem řízený dron, navíc z Turecka, které si pár zajímavých údajů vyměnilo s RF a s Íránem v souvislosti s ...Zobrazit celý příspěvek

  O té elektronické odolnosti lze pouze úspěšně pochybovat. Pomalý radiem řízený dron, navíc z Turecka, které si pár zajímavých údajů vyměnilo s RF a s Íránem v souvislosti s prohlédnutím proxy agrese USA v Sýrii, té odolnosti by uvěřil snad jen jedinec IQ tykve. Co Porošenkově bandě nakukali Turci, to zůstane ještě chvíli pod poklicí.Skrýt celý příspěvek

  • damik
   19:50 25.03.2019

   No tady si Rusti okupanti stezuji na Ukrainske drony primo v Ruske televizi; takze to s tim hackovanim a rusenim Ukrajincu tak horke jeste ...Zobrazit celý příspěvek

   No tady si Rusti okupanti stezuji na Ukrainske drony primo v Ruske televizi; takze to s tim hackovanim a rusenim Ukrajincu tak horke jeste nebude.

   https://www.youtube.com/watch?...

   Taky si Rusaci stezuji ze jim Ukrajinci ukradli i pisnicku ...Skrýt celý příspěvek

   • rasto123
    23:28 27.03.2019

    Viem, že to robíte pre to aby sa rozbehla diskusia , ale skúste to troška inak. Prečo tento server "potápate" . Prečo ho chcete vyradiť z relevantných zdrojov ? Ste Ruský elf ? ...Zobrazit celý příspěvek

    Viem, že to robíte pre to aby sa rozbehla diskusia , ale skúste to troška inak. Prečo tento server "potápate" . Prečo ho chcete vyradiť z relevantných zdrojov ? Ste Ruský elf ? Inak si to neviem ani vysvetliť.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:53 26.03.2019

   premek: já bych byl s těmi silnými vyjádřeními vždy opatrnější. Bez ohledu na téma se vždycky najde část komentátorů, kteří jsou přesvědčeni o nadřazenosti technologie nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   premek: já bych byl s těmi silnými vyjádřeními vždy opatrnější. Bez ohledu na téma se vždycky najde část komentátorů, kteří jsou přesvědčeni o nadřazenosti technologie nebo ovládnutí bojiště dle svých sympatií. Realita je vždy značně ovlivněna řadou neplánovaných okolností. Abys mohl heknout dron, musíš ho na dostatečnou vzdálenost zachytit, na místě musí být příslušný odborník, všechny prostředky potřebné k akci musí být funkční, v generátoru nafta, nesmí být blbé počasí atd...
   Pořád je větší pravděpodobnost, že operátor dronu přehlídne dráty vysokého napětí, vletí do hejna špačků, dojde k selhání elektroniky případně ucpání karburátoru nekvalitním palivem nebo ho rozfláká při přistání. Mnohem větším rizikem pro dron bude ještě pěkných pár let střelba z pěchotních zbraní než zásah sofistikovanou elm puškou.
   A pak nezapomeň na faktor obyčejného štěstí. Stejně jak se může snadno stát, že Ukrajinci š´tastně natrefí na nechráněný úsek fronty a odhalí shromaždiště techniky, může nazdař Bůh vypálený minometný granát trefit řídící středisko, které nějaký jantar zaparkuje poblíž linie dotyku. Je prostě nesmysl kohokoli podceňovat nebo naopak přeceńovat.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:13 25.03.2019

  Pokud je těch 69 mio USD cena včetně výcviku, ND a munice, tak to fakt není žádná tragédie. Mám samozřejmě značné pochybnosti o tom, jak smysluplně se s nimi bude dařit ukrajinské ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud je těch 69 mio USD cena včetně výcviku, ND a munice, tak to fakt není žádná tragédie. Mám samozřejmě značné pochybnosti o tom, jak smysluplně se s nimi bude dařit ukrajinské armádě zacházet, ale to je vedlejší.
  Každopádně pokud je dokážou převzít a provozovat, asi to AČR bez větších problémů zvládla taky. Bohužel, nemáme ani to dělostřelectvo, co by se jejich pomocí dalo navádět:-)Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   08:44 26.03.2019

   Ale ved v AČR su zavedene Raveny. Cize prieskum za pomoci UAV mate a hadam ho aj cvicite.

   Ale ved v AČR su zavedene Raveny. Cize prieskum za pomoci UAV mate a hadam ho aj cvicite.

   • danny
    10:55 26.03.2019

    Gibon: ale Raven má taktický dolet max. 10 km. To je trochu jiná kategorie. A to včetně použitých optoelektrického vybavení.

    Gibon: ale Raven má taktický dolet max. 10 km. To je trochu jiná kategorie. A to včetně použitých optoelektrického vybavení.

   • ALCR
    12:45 26.03.2019

    RAVEN RQ-11B je z ruky vypouštěné letadélko o váze 1,9 kg. ...Zobrazit celý příspěvek

    RAVEN RQ-11B je z ruky vypouštěné letadélko o váze 1,9 kg.
    http://www.acr.army.cz/technik...
    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:14 26.03.2019

    Nejvýkonnější UAV AČR je ScanEagle s vytrvalostí 20 hodin a doletem 100km.

    Nejvýkonnější UAV AČR je ScanEagle s vytrvalostí 20 hodin a doletem 100km.

 • Míša
  12:46 25.03.2019

  Já spíš doufám, že použili své reaktory k výrobě zbraně, kterou potřebují před nekonečným napadáním souseda-signatáře Budapešťského memoranda. Jedině otevřená výhružka(JZ- ...Zobrazit celý příspěvek

  Já spíš doufám, že použili své reaktory k výrobě zbraně, kterou potřebují před nekonečným napadáním souseda-signatáře Budapešťského memoranda.

  Jedině otevřená výhružka(JZ- rusko diplomacii ignoruje/obrací) vše může zastavit, věřím, že by Ukrajina nebyla odsouzena za porušení sml. o nešíření zbraní HN. Nakonec rakety stř. doletu by se daly umístit na Ukrajinu a věc by spláchla 2 problémy. Ale velmi to zjednodušuji.

  Konec války, jen značné napětí, které by mohlo rozvrátit despoticky ruský režim, pokud je puťka ma...., tak bohužel i třeba naopak válku.

  Život je riziko.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:29 25.03.2019

   Zvláštní myšlenkové pochody a ještě zvláštnější sny... Na rozdíl od tebe pevně doufám, že se Ukrajina nebude pokoušet ani o budování rozsáhlé infrastruktury pro obohacování ...Zobrazit celý příspěvek

   Zvláštní myšlenkové pochody a ještě zvláštnější sny...

   Na rozdíl od tebe pevně doufám, že se Ukrajina nebude pokoušet ani o budování rozsáhlé infrastruktury pro obohacování izotopu 235 z palivových tyčích na požadovanou koncentraci, ani o vlastní konstrukci množivého reaktoru pro výrobu plutonia z toho vyhořelého. Naopak budu šťastný, pokud napne maximum úsilí v péči o stávající reaktory a jejich udržování v co nejlepším stavu.Skrýt celý příspěvek

   • Míša
    20:53 25.03.2019

    Já si nemyslím, být ve válce s jadernou mocností(která veškeré dohody pošlapala), asi bych takto uvažoval. Je klidně dost možný, že to není jen věcí teorie. Kdoví, co zde bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Já si nemyslím, být ve válce s jadernou mocností(která veškeré dohody pošlapala), asi bych takto uvažoval. Je klidně dost možný, že to není jen věcí teorie. Kdoví, co zde bude zanedlouho za téma č.1.Skrýt celý příspěvek

  • premek
   18:51 25.03.2019

   Však ono se vám to tupé důvěřování US propagandě již brzy nevyplatí, ta země je na pokraji socioekonomického kolapsu. Despotický ruský režim je fráze těch, kdo vlezli do US řiti ...Zobrazit celý příspěvek

   Však ono se vám to tupé důvěřování US propagandě již brzy nevyplatí, ta země je na pokraji socioekonomického kolapsu. Despotický ruský režim je fráze těch, kdo vlezli do US řiti tak hluboko, že již nejsou schopni vidět, co se reálně děje ve světě.Skrýt celý příspěvek

   • damik
    19:52 25.03.2019

    Nemnel bys tak tady mluvit o Putinistanu, nebo tady Kremrolim praskne cevka ...

    Nemnel bys tak tady mluvit o Putinistanu, nebo tady Kremrolim praskne cevka ...

  • PavolR
   19:54 25.03.2019

   Nezmysel. Jednak na to Ukrajinci nemajú prebytočné peniaze (a aj z tých čo sú sa časť rozkradne), jednak by stratili sympatie veľkej časti medzinárodného spoločenstva, čo by im ...Zobrazit celý příspěvek

   Nezmysel. Jednak na to Ukrajinci nemajú prebytočné peniaze (a aj z tých čo sú sa časť rozkradne), jednak by stratili sympatie veľkej časti medzinárodného spoločenstva, čo by im bolo na škodu.

   Existuje zaručený, dvakrát dokonalo odskúšaný spôsob, ako dostať Rusko na kolená bez nutnosti nejako zvlášť hroziť, či dokonca útočiť. V prvom rade je potrebné, aby ruská spoločnosť prinášala kvôli konfliktu obete. Čo by ona aj bola ochotná priniesť, výmenou za víťazstvo. Následne práve o nádej na víťazstvo ich treba pripraviť v druhom kroku, až to v Rusku nakoniec buchne a Rusi obrátia svoj hnev proti svojím vodcom, zodpovedným za daný stav. A možno si odfajknúť ďalšiu víťaznú vojnu. ;-)Skrýt celý příspěvek

   • danny
    13:09 26.03.2019

    PavolR: tvůj odzkoušený způsob má řadu trhlin a funguje jen za velmi specifických okolností. Nejde o univerzální návod. Rusko speciálně je příkladem toho, že soustředěný tlak ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: tvůj odzkoušený způsob má řadu trhlin a funguje jen za velmi specifických okolností. Nejde o univerzální návod. Rusko speciálně je příkladem toho, že soustředěný tlak přináší výsledky často podstatně jiné, než byl úmysl. A rozhodně to není návod pro Ukrajinu, ta je ráda, že je ráda. A těžko bude schopna vyvíjet tlak na kohokoli, možná tak na Moldávii.
    Jinak se zbytkem zcela souhlasím. Budování infrastruktury na obohacování nebo extrakci potřebných izotopů je extrémně finančně náročné. Dnes je celkem nemyslitelné utajit budování potřebného zázemí a manipulaci s takovým množstvím jaderného materiálu před inspektory. Ukrajina navíc postrádá potřebné technologie a jak by to dopadlo s prostředky vyčleněnými rozpočtovými prostředky... Vždyť se ztratily prachy i na stavbu plotu. A to nebyl projekt na několik let a více funkčních období...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:41 26.03.2019

     Úspešnosť je doteraz 100%, na základe čoho je unáhlené hovoriť o trhlinách a nie je bez zaujímavosti, že sa tie "veľmi špecifické okolnosti" objavili ako lusknutím prsta práve ...Zobrazit celý příspěvek

     Úspešnosť je doteraz 100%, na základe čoho je unáhlené hovoriť o trhlinách a nie je bez zaujímavosti, že sa tie "veľmi špecifické okolnosti" objavili ako lusknutím prsta práve vtedy, keď ich bolo treba. ;-P Tiež by som upozornil, že krátkodobé a dlhodobé výsledky tlaku sa môžu diametrálne líšiť. Ukrajina sama o sebe tlak vyvíjať nemusí, keď to za ňu robia iní (nakoniec, ide v zásade iba o proxy vojnu rozsiahlejšieho konfliktu). Ukrajincom stačí držať pozície a robiť symbolické gesta, ktoré budú Rusov poburovať a vyvolávať v ruskom obyvateľstve frustrovanú otázku "To ich vážne nie sme schopní dať do laty?".Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:40 25.03.2019

  Je s podivem, že země s tak dlouhou a dříve i špičkovou leteckou výrobou je nucena nakupovat letadla od Turků... je to země, kde od gerojů Ukrajiny létají na prezidenta plyšová ...Zobrazit celý příspěvek

  Je s podivem, že země s tak dlouhou a dříve i špičkovou leteckou výrobou je nucena nakupovat letadla od Turků... je to země, kde od gerojů Ukrajiny létají na prezidenta plyšová prasata z důvodu tunelovaní Ukroboronprom lidmi z prezidentova okolí...

  Je také zajímavé, že fašistický pluk Azov byl nejprve na nátlak z Evropy a USA byl stažen z Donbasu aby se v těchto dnech vrátil do přední linie na Donbas, jelikož z řádné Ukrajinské armády odešlo poslední době 30 000 kontraktniků (je to uvedeno v dokumentu níže čas 03:58)

  Зачем «АЗОВ» вернули на Донбасс? | Донбасc Реалии (Proč se "AZOV" vrátil do Donbassu? | Donbass Realia)
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
   14:59 25.03.2019

   ....možná se u vás říka "kontraktník". Ja bych se držel zavedeného "kontraktor". Ohledně těch 30.000 kontraktorů...Máte zhruba představu, kolik by jen tento počet stál? Na měsic ...Zobrazit celý příspěvek

   ....možná se u vás říka "kontraktník". Ja bych se držel zavedeného "kontraktor". Ohledně těch 30.000 kontraktorů...Máte zhruba představu, kolik by jen tento počet stál? Na měsic cca 3 milardy korun. A to jsem ještě značně podhotnotil měsíční žold jednoho kontaktora. Tedy 3 miliardy x 12 měs. = 36 miliard ročně x 6 let... A to by byly jenom kontaktoři, resp. část z nich. Díky, že tak moc věříte síle ukrajinské ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    15:44 25.03.2019

    Takže ... to video je z UKRAJINKÉHO (nikoliv ruského) kanálu na youtube - radio svoboda Ukrajina... hned na začátku se tam říká, že vojáci AZOVA jsou znovu v první linii po 4 ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže ... to video je z UKRAJINKÉHO (nikoliv ruského) kanálu na youtube - radio svoboda Ukrajina... hned na začátku se tam říká, že vojáci AZOVA jsou znovu v první linii po 4 letech, že v první linii jsou již asi měsíc .. dále se říká, že AZOV byl stažen z Donbasu v roce 2015, kdy upadli v nemilost amerických kongresmenů ... v čase 3:55 se v kostce říká v předešlém roce podle údajů generálního štábu (Ukrajny) bylo z VSU (ozbrojené síly Ukrajiny) uvolněno 30 000 kontraktorů (vojáků) ... alespoň se na tu Ukrajinskou hatmatilku podívej než kritizuješ....

    Saakašvili naléhavě oslovil Ukrajince: Poroshenko musí ztratit volby na Ukrajině 2019
    https://www.youtube.com/watch?...
    za posledních 5 let tj. za prezidentství Petra Porošenka více jak 5 miliónů Ukrajinců opustilo Ukrajinu .. takový úbytek populace Ukrajina neznala od období hladomoru ... máme co dočinění s národní tragédií atd. atd... :)Skrýt celý příspěvek

   • premek
    18:55 25.03.2019

    Zkuste počítat v hřivnách a v zrcadle mediánu platu na Ukrajině, pak vám místo hausnumer vyjde něco docela blízkého realitě, přestože průměry i mediány neříkají nic o celkovém ...Zobrazit celý příspěvek

    Zkuste počítat v hřivnách a v zrcadle mediánu platu na Ukrajině, pak vám místo hausnumer vyjde něco docela blízkého realitě, přestože průměry i mediány neříkají nic o celkovém rozdělení příjmů. Mimochodem, Porošenko dobře ví, že se jeho konec blíží, proto tak mlží.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:46 25.03.2019

     Ovšem opravdový kontraktoři tedy žoldáci budou těžko pracovat za ukrajinské platy. Ovšem v tomto případě předpokládám že se nejedná o kontraktory-žoldáky, ale VZP ukrajinské ...Zobrazit celý příspěvek

     Ovšem opravdový kontraktoři tedy žoldáci budou těžko pracovat za ukrajinské platy. Ovšem v tomto případě předpokládám že se nejedná o kontraktory-žoldáky, ale VZP ukrajinské armády. S tímhle rozlišením mají přátelé Ruska obecně problém proto se nedivím vašemu zmatení.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   15:27 25.03.2019

   Klasická ukázka diskusní manipulační techniky známé jako "whataboutism" (v českých podmínkách též jako "a vy v USA zase bijete černochy"). Díky za názornou ukázku, ale mám dotaz. ...Zobrazit celý příspěvek

   Klasická ukázka diskusní manipulační techniky známé jako "whataboutism" (v českých podmínkách též jako "a vy v USA zase bijete černochy"). Díky za názornou ukázku, ale mám dotaz. Šlo by to příště k tématu a bez berliček z YT?Skrýt celý příspěvek

  • danny
   15:28 25.03.2019

   Givicz: je to úplně jiná kategorie, takže na tom nic divného není. Stejně jako na tom, že Turci, kteří prodávají na Ukrajinu UAV, ve stejné chvíli vyjednávají o možném nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

   Givicz: je to úplně jiná kategorie, takže na tom nic divného není. Stejně jako na tom, že Turci, kteří prodávají na Ukrajinu UAV, ve stejné chvíli vyjednávají o možném nákupu An-132 nebo společném vývoji (Tureckem financovaným, na Ukrajině provedeným) An-188.Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:24 25.03.2019

  Je komické a tragické současně jak se místní ruští dezinformátoři a absolventi Biľakova kurzu psaní dopisů jsou snad placeni od úhozu, když se tu objeví článek s tématem Ukrajina. ...Zobrazit celý příspěvek

  Je komické a tragické současně jak se místní ruští dezinformátoři a absolventi Biľakova kurzu psaní dopisů jsou snad placeni od úhozu, když se tu objeví článek s tématem Ukrajina.

  Tentokráte dělají všechno proto, aby nám vysvětlili proč taktický UAV kategorie MALE, který si koupili Ukrajinci je k ničemu, nebo nefunguje a podobně. Nebo naopak, že 6 UAV letounů je obrovským narušeném rovnováhy v regionu, nebo alespoň porušením nějakých dohod.

  Je zajímavé, že další účastník tohoto konfliktu - Ruská federace své taktické UAV kategorie MALE nad Ukrajinu posílá už od roku 2014. Prokazatelně v období od roku 2014 do poloviny roku 2017 bylo na východě Ukrajiny ukrajinskými vládními silami sestřeleno celkem 5 ruských UAV typu Forpost (a jeden sundali Izraelci nad Golanami). Tady jsou pěkně fotografie trupovými čísly i výrobními štítky ( https://medium.com/@DFRLab/fiv... ).

  Minimálně 5+1 sestřelených strojů Forpost není rozhodně malé číslo, protože se v Rusku licenčně vyráběly z izraelských dílů v letech 2012-14. Vyrobilo se minimálně 30 kusů těchto UAV, které jsou ve světě známy jako IAI Sercher Mk II.

  Skutečnost, že tento zbraňový systém mají ve výzbroji jen ozbrojené síly Ruské federace a z nějakého důvodu jsou tyto stroje sestřelovány hluboko nad územím Ukrajiny, tu žádné „spontání“ rozhořčené reakce nevyvolává. Asi za takového úhozy nikdo nic nedostane. Stejně jako za „analýzy“, proč se Rusové snaží tyto UAV a další své UAV vyzbrojit ( http://www.russiadefence.net/t... ).Skrýt celý příspěvek

  • Zdenoušek
   06:34 25.03.2019

   Já nejsem proti jinému názoru ale tohle jsou tak jak říkáte přesně mířené dezinformace. A má to bohužel své výsledky. Pamatuji dobu kdy všechno co bylo ruské a mohlo to být i ...Zobrazit celý příspěvek

   Já nejsem proti jinému názoru ale tohle jsou tak jak říkáte přesně mířené dezinformace. A má to bohužel své výsledky. Pamatuji dobu kdy všechno co bylo ruské a mohlo to být i dobré, bylo špatné. Dnes je dobré všechno a může to být i špatné.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   15:19 25.03.2019

   Buďme rádi, že se tady kremloboti objevují pouze sporadicky. Ať to tak i zůstane.

   Buďme rádi, že se tady kremloboti objevují pouze sporadicky. Ať to tak i zůstane.

  • danny
   15:51 25.03.2019

   Starlight: já zase moc nechápu to až hysterické zanícení v boji proti domnělým nebo skutečným proruským; nebo jak píšeš rovnou ruským dezinformátorům. Bohužel pak velká část těch ...Zobrazit celý příspěvek

   Starlight: já zase moc nechápu to až hysterické zanícení v boji proti domnělým nebo skutečným proruským; nebo jak píšeš rovnou ruským dezinformátorům. Bohužel pak velká část těch buď oficiálních nebo trochu samozvaných eflů vylévá vaničku i s dítětem a nemá problém kohokoli s méně vyhraněnými názory a ne tak pevně stojícího na barikádě, zahrnout kombinací obvinění a zesměšňujících poznámek a poslat někam na východ.
   Osobně to považuji za stejně škodlivé pro normální diskusi, jako dementní trollení. Není lepší na ty nejdementnější příspěvky prostě nereagovat?

   Jinak jsem si nevšiml, že by se sestřelení Forpostů přešlo nějakým mlčením. Pamatuji si docela širokou medializaci, tématu se obsáhle věnovali Bellingcati a nevím kdo ještě. Jen to v tehdejší záplavě výbušnějších zpráv o tom, co vše Rusi provedli, jaké další zlo ještě Putin chystá atd... mohlo poněkud zanikat. Zprávy o tom, že rusům spadnul dron byly ve srovnání se zaručenými informacemi o tisícovkách vojáků připravených k invazi, chystaném útoku na pobaltí atd... méně chytlavé.Skrýt celý příspěvek

  • premek
   19:05 25.03.2019

   Starlighte, vy máte zjevně mimořádný přehled ve věci důkazů o ukrajinské obranyschopnosti. Jak si tedy vysvětlíte, že Izrael své UAV prodával přes prostředníky do celého světa a ...Zobrazit celý příspěvek

   Starlighte, vy máte zjevně mimořádný přehled ve věci důkazů o ukrajinské obranyschopnosti. Jak si tedy vysvětlíte, že Izrael své UAV prodával přes prostředníky do celého světa a pár se jich dostalo i na Ukrajinu, jak to celkem okatě sdělil i Kedmi? Snahy Kyjevské bandy vydávat své zbraně za Ruské (nebo donbaské, což je u nich totéž), se opakují s neuvěřitelnou výdrží a krmí ty, kdo nekriticky přijímají kdejaký euroatlantický blábol. Inu, kdo nestál na demarkační čáře západně od Doněcku, ten musí jen slepě věřit.Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    07:09 26.03.2019

    ty si stal? a Izreal tam dodal aj T72B3? Tie UAV Orlan ci Tachion vyvijane Ruskymi firmami pre Rusku armadu a zostrelene nad Ukrajinou pricom ten druhy je este ani oficialne ...Zobrazit celý příspěvek

    ty si stal? a Izreal tam dodal aj T72B3? Tie UAV Orlan ci Tachion vyvijane Ruskymi firmami pre Rusku armadu a zostrelene nad Ukrajinou pricom ten druhy je este ani oficialne zaradeny do vyzbroje nebol tiez dodavalo Izraelci?

    A dalo by sa pokracovat, lenze podla toho co si tu vcera vyprodukoval tu mame len dalsieho trolla ktorému americania lezu aj z chladnicky ked ju otvori.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:01 24.03.2019

  TB2 je moc pěkná hračka, kolik evropských armád má dnes ve výzbroji ozbrojený dron s výdrží i 24 hodin? V poměru cena výkon je to slušný přírůstek pro každou armádu. Zajímavější ...Zobrazit celý příspěvek

  TB2 je moc pěkná hračka, kolik evropských armád má dnes ve výzbroji ozbrojený dron s výdrží i 24 hodin?
  V poměru cena výkon je to slušný přírůstek pro každou armádu. Zajímavější by byl spíše ozbrojený dron ANKA-S, který má i SAR radar pro průzkum a sledování cílů na větší vzdálenosti než pouze optikou.

  Pokud tu chcete řešit hypotetické nasazení, tak převážně průzkum a ničení pomocí vlastní výzbroje, nebo vedení děl. palby do 100 mm ráže. Aktuálně se snad něco málo dodržuje z Minské dohody a tam se všechny strany zavázaly stáhnout vše nad 100 mm ráže mimo dosah vlastních zbraní, tj. dostřel houfnic a raketometů podle typu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:15 24.03.2019

  Cez víkend sme s bratový dronom "lietali". Bol to už celkom slušný za 2 000 eúr. Musím povedať, že pri lete vo výške 500 metrov je tá potvora neviditeľná vizuálne a nepočuteľná ...Zobrazit celý příspěvek

  Cez víkend sme s bratový dronom "lietali". Bol to už celkom slušný za 2 000 eúr. Musím povedať, že pri lete vo výške 500 metrov je tá potvora neviditeľná vizuálne a nepočuteľná sluchom. Napriek tomu vidí na zem celkom dobre a dokonca dokáže na 15 minút zosnímať dosť fotiek pre priestorovú mapu. Z tých 500 metrov by dokázal bez problémov navádzať delostreleckú paľbu. Má výdrž asi len 25 minút, a dosah cca 7 km. Nič moc, ale ak odrátame let, tam a späť za 5 minút a rezervu na pristátie, tak 10 minút nad "cieľom" je dostatočne dlhá doba na identifikáciu cieľa a korekcie paľby. V prípade reálneho použitia sa po tých 10 minútach vráti, vymení sa mu batéria a môže sa vrátiť na naprogramovaný bod za tých cca 10 minút a vyhodnotiť výsledok, prípadne korigovať paľbu.

  Z hľadiska rušenia to neviem posúdiť, ale isté je to, že drony a boj proti nim bude určite rýchlo sa rozvýjajúcim sektorom a kto to "zaspí", tak tomu nepomôžu žiadne moderné zbrane na modernom bojisku .... bude len cieľom ....Skrýt celý příspěvek

 • astor
  09:49 24.03.2019

  Tu palbu proti Ukropům zahájila pravidelná Ruská armáda a nebo nějaká povstalecká?

  Tu palbu proti Ukropům zahájila pravidelná Ruská armáda a nebo nějaká povstalecká?

  • CerVus
   13:43 24.03.2019

   Jako pravidelná armáda v běžné uniformě nebo ta na dovolené v povstalecké? Rusáci je tam sice cvičí, ale tu černou práci tam dělají oni a povstalce tam pošlou pózovat pro fotografy ...Zobrazit celý příspěvek

   Jako pravidelná armáda v běžné uniformě nebo ta na dovolené v povstalecké? Rusáci je tam sice cvičí, ale tu černou práci tam dělají oni a povstalce tam pošlou pózovat pro fotografy až když je po boji. To je jak když sestřelili to civilní letadlo.Skrýt celý příspěvek

   • astor
    14:40 24.03.2019

    Ono se něco relevantně vyšetřilo a nebo je to jen výstup nějaké "nezávislé" probruselské aktivistické komise bez minimálního právního dopadu a proběhlo nějaké oficiální obvinění ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono se něco relevantně vyšetřilo a nebo je to jen výstup nějaké "nezávislé" probruselské aktivistické komise bez minimálního právního dopadu a proběhlo nějaké oficiální obvinění nebo dokonce soud s údajnými viníky? Nějak jsem nezaregistroval, jen bláboly na diskusních fórech, dokonce i ČT se nějak extra nevyjádřila. Já vždycky sázel na mobilizované ukrajinské nácky, kteří se na ostře nabité úložce učili ovládat vercajk a tak trochu se jim to vymklo.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     14:52 24.03.2019

     S hlavou zaraženou mezi puťkovýma půlkama toho ani víc nezaregistruješ.

     S hlavou zaraženou mezi puťkovýma půlkama toho ani víc nezaregistruješ.

     • premek
      19:06 25.03.2019

      Někde jste zapomněl argumenty...

      Někde jste zapomněl argumenty...

    • StandaBlabol
     16:15 24.03.2019

     Samozřejmě, že vy šetřilo. Závěry mezinárodní vyšetřovací komise: "Odpalovací zařízení, ze kterého byla inkriminovaná raketa Buk vystřelena, patří 53. brigádě ruské protivzdušné ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozřejmě, že vy šetřilo. Závěry mezinárodní vyšetřovací komise:

     "Odpalovací zařízení, ze kterého byla inkriminovaná raketa Buk vystřelena, patří 53. brigádě ruské protivzdušné obrany.... Protivzdušný systém Buk byl odtud vyvezen a po akci se vrátil zpět. Raketa byla odpálena od obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor ovládají proruští separatisté...."

     Těžko zjistíš konkrétní vojáky, když je armáda kryje.

     Naopak byly spolehlivě vyvráceny všechny ruské krycí verze. O Su-27, Su-25, letadlem plném mrtvol už při startu, atd., atd., atd.Skrýt celý příspěvek

     • damik
      18:53 24.03.2019

      >> Těžko zjistíš konkrétní vojáky, když je armáda kryje.

      Aby ti svedci uz nebyli zakryti pod drnem ...

      >> Těžko zjistíš konkrétní vojáky, když je armáda kryje.

      Aby ti svedci uz nebyli zakryti pod drnem ...

     • Vituld
      21:43 24.03.2019

      Zrejme ti unikla mala informace o tom, ze BUk s oznacenim 313 byl pod velenim ukrajinske armady. A pokud se dostal pod kontrolu "separatistu", tak tohle ukrajinska armada neuvedla ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrejme ti unikla mala informace o tom, ze BUk s oznacenim 313 byl pod velenim ukrajinske armady. A pokud se dostal pod kontrolu "separatistu", tak tohle ukrajinska armada neuvedla do vysetrovani.Skrýt celý příspěvek

     • astor
      04:34 25.03.2019

      Je evidentní, že komise složená z Holanďanů, Ukrajinců, snad i Malajců podporovaná světovými rusofóbními propagandistickými kanály má velkou váhu. Aby Rusové byli ochotni vzít ...Zobrazit celý příspěvek

      Je evidentní, že komise složená z Holanďanů, Ukrajinců, snad i Malajců podporovaná světovými rusofóbními propagandistickými kanály má velkou váhu. Aby Rusové byli ochotni vzít jakékoliv šetření, které se jich týká za své, museli by být přizváni k vyšetřování. V případě, že přizváni není, může oprávněně vznést námitku o zaujatosti minimálně jednoho člena komise, banderovské Ukrajiny a lze s úspěchem zpochybnit při panující protiruské hysterii i nezaujatost i Holanďanů, členů NATO, kterému se vyhrocení vztahů s Ruskem hodí do krámu ke zdůvodnění své existence.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:12 25.03.2019

      astor, vituld nestrapnujte sa. Este par mesiacov pred uverejnenim vysledkov holandskej komisie opolcenci nasli dalsich "ocitych" svedkov ktory videli Ukrajinsku stihacku ako utoci ...Zobrazit celý příspěvek

      astor, vituld nestrapnujte sa. Este par mesiacov pred uverejnenim vysledkov holandskej komisie opolcenci nasli dalsich "ocitych" svedkov ktory videli Ukrajinsku stihacku ako utoci na Boeing. Mimochodom to bola stale oficialna verzia Ruskej vysetrovacej komisie.

      Ked zistili, co sa Holandania chystaju odprezentovat rychlo sfalsovali par dokazov ked v priebehu roka dokazalo ruske MO odprezentovat k jednej a tej istej situacii dva rozdielne radarove zaznamy a uz aj oni tvrdili, ze to bol BUK. Akurát, ze podla nich strielali Ukrajinci.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:17 25.03.2019

      astor: "museli by být přizváni k vyšetřování. " Jenže oni byli, víš? Sice nebyly v komisi zastoupení jako země, protože předpisy pro vyšetřování ICAO jsou jasné - a už takhle se ...Zobrazit celý příspěvek

      astor:
      "museli by být přizváni k vyšetřování. "
      Jenže oni byli, víš? Sice nebyly v komisi zastoupení jako země, protože předpisy pro vyšetřování ICAO jsou jasné - a už takhle se hodně Rusům ustoupilo v tom, že komisi nevedla Ukrajina, jak měla dle pravidel, ale Holandsko - ale zastoupení v té komisi měli.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  07:43 24.03.2019

  Tak to vypadá, ze se bez hejna dronu clovek neobejde a pulka armády bude sedet u terminálu.

  Tak to vypadá, ze se bez hejna dronu clovek neobejde a pulka armády bude sedet u terminálu.

  • damik
   10:14 24.03.2019

   Ono to vypada ze casem se ty drony budou muset ridit sami, protoze clovek muze tezko nejak super velet tisicovkam dronu co se honej v hejnech s dalsima tisicema nepratelsky dronu. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to vypada ze casem se ty drony budou muset ridit sami, protoze clovek muze tezko nejak super velet tisicovkam dronu co se honej v hejnech s dalsima tisicema nepratelsky dronu. On ten lidsky velitel bude mit maximalne tak 3 tlacitka: zautoc, vzdej se a mazej domu.Skrýt celý příspěvek

   • premek
    19:09 25.03.2019

    A to čtvrté: Přebírám tvé velení.

    A to čtvrté: Přebírám tvé velení.

 • Larry
  07:51 23.03.2019

  to dusan: zrovna na tom druhém linku není jasné zda to byla vojenská nebo civilní vozidla. to omacka. jak unést dron?? ...Zobrazit celý příspěvek

  to dusan:
  zrovna na tom druhém linku není jasné zda to byla vojenská nebo civilní vozidla.

  to omacka.
  jak unést dron?? takto!
  https://www.zerohedge.com/news...

  v nedávné minulosti:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Na radioamatéra "low cost" si můžete hrát i vy.
  https://www.theguardian.com/te...

  https://www.sigintos.com/...
  potřebné "železo" koupíte na aliku nebo ebay a není to fakt drahý.
  :-)))
  P.S. naprosto stejné "hw" řešení používá Ukrajinská armáda.
  To jsou ale chudáci, kteří vůbec nemají ponětí, jak vypadá profesionální řešení třeba od pánů Rohdeho a Schwarze.Skrýt celý příspěvek

  • damik
   14:34 23.03.2019

   No hodne stesti s hackovanim treba Subgraph Linux s 2048b/256b RSA/SSL na nejake seriove radiove lince. A jestli ta linka ma i rychle sirokopasmove FHSS tak ji ani nezarusis. Kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

   No hodne stesti s hackovanim treba Subgraph Linux s 2048b/256b RSA/SSL na nejake seriove radiove lince. A jestli ta linka ma i rychle sirokopasmove FHSS tak ji ani nezarusis. Kdyz zarusis GPS tak tezko zarusis magneticke pole Zeme a opticke/barometrove vyskomery, takze ten dron proste prileti zpatky domu. Ale taky treba ten dron bude mit uzkosmerovou GPS antenu a ochranu/detekci proti ruseni. Take tezko zarusis opticke navadeni s kamerou pouzivajici treba MobileNet/SSD CNN pro rospoznavani objektu. A to vse poridis na Aliexpressu do par stovek $.

   Krom toho casem budes muset nejak rusit stovky malych dronu letajicich 10m vysoko na kazdy km fronty. Exportni verze Pantsir-S se prodava okolo $10 mega. Malej dron s 1kg claymore vyrobis za par 1000 $.

   Ale traba na to ti Rusti okupanti na dovolene nasetri ...Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    08:08 24.03.2019

    Tyhle drony neútočí z nějaké vysoké letové hladiny. Barometrické výškoměry v přízemních letových hladinách příliš nefungují. Na to se používají dopplerovské výškoměry. A ty lze ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Tyhle drony neútočí z nějaké vysoké letové hladiny. Barometrické výškoměry v přízemních letových hladinách příliš nefungují. Na to se používají dopplerovské výškoměry. A ty lze ve spektru rychle najít a zarušit. Stejně jako lze zarušit navigační systém GPS.
    Optické navádění kamerou se nezaruší, to se rovnou ničí. Není problém koupit výkonný laser pro beztřískové obrábění materiálu (řezání) a přizpůsobit, drony mají kamery, kterými sledují od horizontu kolmo k zemi. Navíc mají citlivé snímací CMOS čipy, tak aby dokázali pracovat za šera a tmy. Jejich oslepení "zeleným světlem" které snímač pořádně zesílí znamená povětšinou jejich vypálení. Modelářský web z Číny nám poskytl levné drony a funguje to, odzkoušeno na privátním polygonu. Ani bych se nedivil, pokud by na Pantsirech byla laserová puška.
    Frekvenční hopping v rozprostřeném spektru je v pohodě. Tuhle technologii zvládají i radioamatéři v praxi řadu let a není použitý žádný speciální A/D převodník , ale zvuková karta.

    V USA s tím pár lidí mělo problémy, protože:
    FCC neumí měřit v rozprostřeném spektru "Spread spectrum" a navíc frekvenční hopping nesmějí při vysílání používat. Takže za to padaly docela tučné pokuty. V USA je tento provoz zakázán! Pro Amíky je "Spread spectrum" citlivé téma :-)))

    Číňan mě nabízel překvapivě levné modelářské soupravy TX + RX které pracují v rozprostřeném spektru. Výhoda je jasná. Nemusíš si domlouvat pásma a krystaly na modelářském letišti. Kromě modelářských pásem standartně nabízel soupravy pro ISM (433 a 865MHz) a WiFi (2,4 a 5,6GHz) Měl jsem požadavek na DJI vývojáře, aby ovládání bylo v rozprostřeném spektru. Problém je, že to neprodají v USA ani EU.
    Chce to méně IT a více radiotechnického myšlení. Připomínáte mě člověka, který jako správný IT se snaží ohnout fyziku softwarově. Přitom problém je v HW.
    Ale to je dobou, sorry.Skrýt celý příspěvek

    • damik
     09:42 24.03.2019

     Souhlasim. Diky za potvrzeni, jak je jednoduche vyrobit v dnesni dobe levny dron, ktery se prakticky neda hacknout. Jestli Turci nejsou uplni diletanti, tak tam podobne levne ...Zobrazit celý příspěvek

     Souhlasim. Diky za potvrzeni, jak je jednoduche vyrobit v dnesni dobe levny dron, ktery se prakticky neda hacknout. Jestli Turci nejsou uplni diletanti, tak tam podobne levne technologie uz davno maji.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      14:13 24.03.2019

      Není dron jako dron Bayraktar TB2 je poměrně veliký a jeho RCS se limitně jistě neblíží nule. S touto kategorií UAV si poradili v srbsku už před 20ti ...Zobrazit celý příspěvek

      Není dron jako dron
      Bayraktar TB2 je poměrně veliký a jeho RCS se limitně jistě neblíží nule.
      S touto kategorií UAV si poradili v srbsku už před 20ti lety:
      http://yumodelclub.tripod.com/... Skrýt celý příspěvek

     • damik
      19:20 24.03.2019

      Super Larry, takze uz netvrdis ze chudakum z Ukrajinske armady hackne dron kazdy civilista nakupujici na Ebay. To je osobni pokrok, well done! Ted jsi se posunul na sestrelovani ...Zobrazit celý příspěvek

      Super Larry, takze uz netvrdis ze chudakum z Ukrajinske armady hackne dron kazdy civilista nakupujici na Ebay. To je osobni pokrok, well done!

      Ted jsi se posunul na sestrelovani dronu. Problemy se sestrelovanim dronu jsou:
      - neni to tak zatim jednoduche, o cemz svedci videa z dronu na youtubu
      - drony mohou letet nizko nad terenem
      - hacknuti dronu je prakticky neresitelne
      - drony se musi sestrelovat automaticky, protoze lidem to moc nejde; takove systemy jsou pak 100x drahsi nez drony
      - sestrelovat drony raketou nebo delem je dost drahe
      - takovy Pantsir-S nebo neco podobneho si rika o zniceni jako prvorady drahy cil
      - vyrobit stovky a tisice levnejsich dronu je 100x mensi a levnejsi problem nez prostredku na jejich zniceni
      - mozna casem nekdo zacne vyrabet levne automaticke laserove stanice; ale to si jest chvilku pockameSkrýt celý příspěvek

    • damik
     10:26 24.03.2019

     Jak jsem rikal, Pantsir-S je okolo $10 mega, coz by bylo dost drahe to nasadit na kazdy kilometr fronty. Proti nizko leticim dronum nad korunami stromu by ani to nestacilo. Taky ...Zobrazit celý příspěvek

     Jak jsem rikal, Pantsir-S je okolo $10 mega, coz by bylo dost drahe to nasadit na kazdy kilometr fronty. Proti nizko leticim dronum nad korunami stromu by ani to nestacilo. Taky treba pri 5 dronech by aspon 1 dron ten Pantsir uvidel a poslal souradnice veleni, takze by ten Pantsir musel porad dost rychle popojizdet.

     Ta laserova puska by se musela nasadit takticky pro nizko letici drony asi okolo kazde pechotni pozice; musela by mit par kamer s vysokym rozlisenim a mozna i radar. A porad by nemela dobrou viditelnost.

     Nejlepsi ochrana proti dronum jsou jenom drony.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      14:02 24.03.2019

      Systémy ochrany proti dronům je velkou výzvou současnosti. Stačí když se podíváte na platnou legislativu. My očekáváme, že v blízké budoucnosti kromě stávající registrace dronu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Systémy ochrany proti dronům je velkou výzvou současnosti. Stačí když se podíváte na platnou legislativu. My očekáváme, že v blízké budoucnosti kromě stávající registrace dronu, bude nutná i registrace operátorů a vyžadovány odpovídače na dronech. Svět v tom tápe a hledá řešení viz sítě nebo cvičení dravci.... nebo již řešení mají a mlčí.
      Nejsou žádné zkušenosti z reálného masivního nasazení dronů v boji.
      Jisté je, že ochrana před drony bude kontinuální a nezbytná pro všechny druhy vojsk. Důležitých objektů....
      Občas se dají najít některé drony i v mapě. (Pracujeme na integraci s jinými zdroji signálů )
      https://www.airmap.com/...
      Na vývoji ochran proti dronům maká i řada českých firem. Třeba URC Systems a jejich projekt Andromeda (doporučuji prohlédnout celý obsah webu)
      https://www.urc-systems.cz/res...
      Nebo firmy které se zabývají IT, průmyslovou automatizací a řízením procesů
      http://largotechnologies.cz/te...

      "Nejlepsi ochrana proti dronum jsou jenom drony." To znamená držet hotovost ve vzduchu 24/7/365??

      P.S. že Vám soused létá s dronem nad domem a zahradou vám nedává právo po dronu (sousedovi) střílet, max. to bude posuzováno jako zásah do vašich práv.Skrýt celý příspěvek

     • damik
      19:24 24.03.2019

      Larry, my se tady ale o civilnich dronech nebavime .... Jedina ochrana proti vojenskym dronum je najaka forma jejich fyzicke likvidace. Ale to je celkem problem, protoze dronu je ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry, my se tady ale o civilnich dronech nebavime ....

      Jedina ochrana proti vojenskym dronum je najaka forma jejich fyzicke likvidace. Ale to je celkem problem, protoze dronu je hodne a jsou levnejsi nez soucasne prostredky na jejich zniceni.Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     14:41 25.03.2019

     Nejsmem radio amater a moc tomu nerozumim. Ale co se toho zničení optického senzoru laserem týče - Nejsem si jist, že zvládnout real-time pruběžné zaměřování malé plošky na malém ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejsmem radio amater a moc tomu nerozumim. Ale co se toho zničení optického senzoru laserem týče - Nejsem si jist, že zvládnout real-time pruběžné zaměřování malé plošky na malém dronu je snadné. Naopak, spíš bude značně obtížné. US army se tím zabývá poměrně dlouho a je v tomto oboru špičkou, nicméně v bojovém nasazení má zatím myslím jeden nebo dva takové systémy.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:29 26.03.2019

      tak ten laser bude mat uz na tu vzdialenost pomerne velky rozptyl (presne bodove sustredenie luca na vzdialenost v km je drahe) takze mierenie by nemalo byt az takym problémom. ...Zobrazit celý příspěvek

      tak ten laser bude mat uz na tu vzdialenost pomerne velky rozptyl (presne bodove sustredenie luca na vzdialenost v km je drahe) takze mierenie by nemalo byt az takym problémom. Samozrejme sa ale potom nebavime o zniceni optiky, ale o docasnom oslepeni vratane IR senzorov. Nie som si uplne isty ci Izrael niecim podobnym nevybavuje uz aj svoje civilne lietadla.Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     15:04 25.03.2019

     Tak na určení výšky nad terénem lze využít i optické a laserová dálkoměry, že.

     Tak na určení výšky nad terénem lze využít i optické a laserová dálkoměry, že.

 • Shelmik
  20:36 22.03.2019

  Já se v tom nevyznám rus prodává turkovy turek ukrajině a ukrajina je s rusem na nože navíc nedávno ukrajina ukazovala že neco takového vyvijí . Mám pár doměnek jak by to mohlo být ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se v tom nevyznám rus prodává turkovy turek ukrajině a ukrajina je s rusem na nože navíc nedávno ukrajina ukazovala že neco takového vyvijí . Mám pár doměnek jak by to mohlo být 1. ten dron je jen Poťemkynova vesnice a užitek nepřinese žádný, rus bude vedět kde je dřív než ho úkáčka pošlou do vzduchu 2. Rus prodal turkovy moc osekaný system s400 a turek se mstí a za 3. Prošenko se potřebuje zajistit na důchod tak bere kde co :) nebo tu važně někdo veří že jim to pomuže dostat pod kontrolu zdivočelé regiony ?Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  18:44 22.03.2019

  Tak nevím ale Porošenko už za měsíc prezidentem asi nebude, předvolební průzkumy mu moc naději nedávají a kdo ví, co bude pak.

  Tak nevím ale Porošenko už za měsíc prezidentem asi nebude, předvolební průzkumy mu moc naději nedávají a kdo ví, co bude pak.

 • omacka
  17:57 22.03.2019

  Hračka pěkná, ale na Donbasu bojově nepoužitelné, dosah zbraní max 10-8km s výškou letu max. 8km, protože Pantsire-S1 a Tory-M2U. Jsou to vyhozené peníze, k tomu donbaští ...Zobrazit celý příspěvek

  Hračka pěkná, ale na Donbasu bojově nepoužitelné, dosah zbraní max 10-8km s výškou letu max. 8km, protože Pantsire-S1 a Tory-M2U. Jsou to vyhozené peníze, k tomu donbaští radioamatéři s vlastními REB prostředky :D budou mít zcela jistě zálusk na to jeden kus "unést", hned jak jej pošle Kyjev na frontu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   19:56 22.03.2019

   Toľko teória ... a teraz prax: https://www.liveleak.com/view?... https://www.liveleak.com/view?... Ukrajinská armáda sa prezentuje podobnými ...Zobrazit celý příspěvek

   Toľko teória ... a teraz prax:

   https://www.liveleak.com/view?...
   https://www.liveleak.com/view?...

   Ukrajinská armáda sa prezentuje podobnými videami takmer denne. Je evidentné, že "donbaští rádioamatéři s vlastními REB prostředky" fungujú tak možno na Sputniku : )Skrýt celý příspěvek

   • plavcik
    22:57 22.03.2019

    Mel jsem za to, ze je na Donbasse primeri. Tohle vypada jinak. Dron je to hezky. Umozni mit 24h prehled o bojisti. Ktere zeme dokazou udelat podobne drony. USA, Israel, Cina, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mel jsem za to, ze je na Donbasse primeri. Tohle vypada jinak.
    Dron je to hezky. Umozni mit 24h prehled o bojisti. Ktere zeme dokazou udelat podobne drony. USA, Israel, Cina, Turecko ? Prijde mi, ze v dnesni dobe uz nejde vest delostreleckou palbu bez podobnych prostredku.
    Nevite jak funguje ta odolnost vuci ruseni? Jakoze, kdyz se prerusi signal dron se vrati blize k zakladni?Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     14:19 25.03.2019

     Třeba tak, že signál je kódovaný a bez dekódování nelze dron ovládat, pouze rušit. Rušit lze nejspíš velmi silným signálem na stejné frekvenci.

     Třeba tak, že signál je kódovaný a bez dekódování nelze dron ovládat, pouze rušit. Rušit lze nejspíš velmi silným signálem na stejné frekvenci.

   • infi
    23:28 22.03.2019

    nechapu co ma to video, kde to nejaky chlapek(chlapi) koupi minometnou palbou spolecneho s clankem, nebo s tim, co napsal omacka... Pred par dny tam byl spozorovan R-330ZH, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    nechapu co ma to video, kde to nejaky chlapek(chlapi) koupi minometnou palbou spolecneho s clankem, nebo s tim, co napsal omacka...

    Pred par dny tam byl spozorovan R-330ZH, tak myslim, ze se zadny obrat konat nebude.
    Ono jak vidno i z tveho videa, UA armada se nezmuze na nic vetsiho a nejvetsim uspechem mesice ja pak obdobny partyzansky utok stylem provedeni jaky zname ze Syrie.Skrýt celý příspěvek

    • infi
     23:37 22.03.2019

     A jen pro info, vzdusny pruzkum pomoci dronu byl zakazan Minskou dohodo :-) Samozrejme ze ji porusuji obe a jak vidno uz se tim nikdo netaji.

     A jen pro info, vzdusny pruzkum pomoci dronu byl zakazan Minskou dohodo :-) Samozrejme ze ji porusuji obe a jak vidno uz se tim nikdo netaji.

     • TF_HU
      06:55 23.03.2019

      Ktery z dvanacti bodu Minskeho protokolu to zakazuje?

      Minsky protokol resi krizovou situaci, neresi jak ma vypadat ukrajinska armada.

      Ktery z dvanacti bodu Minskeho protokolu to zakazuje?

      Minsky protokol resi krizovou situaci, neresi jak ma vypadat ukrajinska armada.

     • Starlight
      00:29 25.03.2019

      Ruští dezinformátoři jako infi tradičně inteligencí nevynikají :-) Druhé minské dohody jsou běžně dostupné. O bezpilotních prostředcích je tam pěkná zmínka v opatření číslo 3: 3. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruští dezinformátoři jako infi tradičně inteligencí nevynikají :-) Druhé minské dohody jsou běžně dostupné. O bezpilotních prostředcích je tam pěkná zmínka v opatření číslo 3:

      3. Zajistit ze strany OBSE efektivní monitorování a ověření režimu zastavení palby a stažení těžkých zbraní počínaje prvním dnem stahování, s využitím všech nezbytných technických prostředků včetně satelitů, bezpilotních letounů, radiolokačních systémů atd.

      A jaká je realita s nasazením UAV ze strany OBSE? Nad separatistickým územím drony OBSE neustále někdo opakovaně sestřeluje. A zrovna když natočí konvoj jedoucí z Ruska. V tomto případě je jasné, kdo brání dodržování minských dohod: https://www.rferl.org/a/russia... Skrýt celý příspěvek

     • infi
      14:40 25.03.2019

      TF_HU a ostatní: Dekuji za 9 minusu a nalepkami rusky troll a dezinformator, avsak vas asi zklamu, ale cerpal jsem infomraci z ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU a ostatní: Dekuji za 9 minusu a nalepkami rusky troll a dezinformator, avsak vas asi zklamu, ale cerpal jsem infomraci z wikipedie:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      "The Orlan-10 is reportedly used in the War in Donbass. In this conflict, aerial reconnaissance by unmanned aerial vehicle is banned by the Minsk agreements.[3] Ukrainian officials have claimed to have had shot down or captured several UAVs of this type since 2014:!

      Odkaz pak odakzuje na UKRAJINSKY web, nikoli sputnik aspol...tak nez se pustit priste do nalepkovani a urazek, zkuste si to nejdrive vyhledat.

      Pokud tomu tak neni, prosim opravte clanek na wikipedii.

      To uz v dnesni dobe opravdu nemuze clovek napsat nestranny prispevek, aniz by byl hned ukamenovanym mistnimi elfy a jeste za to schytaval urazky?Skrýt celý příspěvek

    • damik
     14:47 23.03.2019

     Hmm, zarusit uzkospasmove vysilani umi kazdy nouma poslednich 30 let. Ale jak treba detekujes a zarusis FHSS, kde se kazdy bit vysila treba 10x na jine freqenci pod hladinou sumu ...Zobrazit celý příspěvek

     Hmm, zarusit uzkospasmove vysilani umi kazdy nouma poslednich 30 let.

     Ale jak treba detekujes a zarusis FHSS, kde se kazdy bit vysila treba 10x na jine freqenci pod hladinou sumu se smerovou antenou mezi prijimacem a vysilacem?

     Takovy uzkopasmovy Lora modul stoji na AliExpressu okolo $20. Predelat ho na sirokopasmovy FHSS by ho zdazilo treba na $100. R-330ZH to ani nezdetekuje ...

     Kolik stojiSkrýt celý příspěvek

     • Larry
      08:33 24.03.2019

      Vy znáte TTD systému R-330ZH??? Tak sem s nimi.... zcela jistě se vše dozvíte z reklamních materiálů výrobce. V druhé polovině 20 století, kdy komunikace leteckého a námořního ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy znáte TTD systému R-330ZH??? Tak sem s nimi.... zcela jistě se vše dozvíte z reklamních materiálů výrobce.
      V druhé polovině 20 století, kdy komunikace leteckého a námořního provozu (500kHz) telegrafním provozem (CW-morseovka) dobří operátoři "četli" signály -15dB. V současné době není problém pomocí "speciálního A/D převodníku" zvaného zvuková karta po splnění jistých podmínek "číst" signály -33dB (pod úrovní šumu)
      Už před 20ti lety používalo Slovenské letectvo komunikaci GND-AIR pro MiGy 29
      na krátkých vlnách v pásmu 6MHz "pod úrovní šumu" na což stačil freeware program zvaný "Spectrogram" od jednoho Špage´táka.
      A řešíte RSA/SSL klíče a certifikáty, které by jste "stejně v praxi nedal"
      K "radiotechnickému myšlení" když chcete každý bit vysílat 10x na jiném kmitočtu, je potřeba se zamyslet nad případným doladěním antény, synchronizací kmitočtu vysílače a přijímače. Protože to může (také nemusí, záleží na okolnostech ) znamenat utavení koncového prvku vysílače, případně nepřenesete ani ten jediný bit.

      Cena modulu s počtem vyrobených kusů klesá. $100 na které makáte 2 dny a ze kterých se "kácíte" v bezpečnostním sektoru nebo leteckém průmyslu fakt nic neznamená.Skrýt celý příspěvek

     • damik
      10:10 24.03.2019

      Larry: RSA/SSL je SW prenosova vrstva, ktera s fysickou prenosovou vrstvou nesouvisi. V dnesni dobe vsechny vojenske a civilni systemy pouzivaji SW pristup, protoze je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry:

      RSA/SSL je SW prenosova vrstva, ktera s fysickou prenosovou vrstvou nesouvisi. V dnesni dobe vsechny vojenske a civilni systemy pouzivaji SW pristup, protoze je to bezpecnejsi, levnejsi a flexibilni. Crypto na fysicke prenosove vrstve se prestalo pouzivat v 60 letech.

      Vetsina soucasnych bezpecnostnich Linuxovych distribuci je prakticky nehackovatalna.

      Sirokopasmove FHSS s vysilanim pod urovni sumu je prakticky nedekovatelne. Podobny uzkopasmovy Lora modul stoji $20. Predelat ho na sirokopasmovy ho moc nezdrazi. Pridanim smerovych anten a vysilanim pod urovni sumu se jeste nedekovatelnost zvysi. Prakticky neni mozne toto detekovat ani rusit.

      Synchronizace vysilace a prijimace (P2P linky) pro presny cas a SSL certifikatu pred startem dronu je trivialni.

      To vsechno se da poridit za par 1000$ za dron. Kolik stoji jedna R-330ZH? $3 mega? Kolik stoji Pantsir-S? $10 mega?

      Zvukova karta je na tohle nepouzitelna asi tak od 80 let.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...