Ukrajina se zajímá o čínsko-pákistánské stíhačky JF-17 Thunder

Ukrajina se zajímá o čínsko-pákistánské stíhačky JF-17 Thunder
JF-17 pákistánského letectva / Shimin Gu; CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Před pár dny ukrajinská média informovala o březnové návštěvě velitele ukrajinského letectva generála Serhije Drozdova v pákistánském leteckém závodě PAC (Pakistan Aeronautical Complex). PAC vyrábí čínsko-pákistánské víceúčelové stíhačky JF-17 Thunder.

Drozdov kromě návštěvy leteckého závodu PAF, kde si prohlédl stíhačky Thunder, diskutoval také se šéfem pákistánského letectva Mujahidem Khanem. Oba šéfové probrali „různé záležitosti společného zájmu a profesionální spolupráce“.

Pákistánská média také zveřejnila fotografii Drozdova procházejícího výrobní halou PAC, kde vznikají stíhačky Thunder.

Pákistán je pro Ukrajinu jeden z největších zbrojních partnerů. Známá je zejména dodávka 320 ukrajinských tanků T-80UD v letech 1997 až 2002 za 650 milionů dolarů. Proti tomuto obchodu „licenčně“ protestovalo Rusko, protože většina komponetů T-80UD se vyráběla v Rusku.

Pákistánsko-ruské vztahy byly od sovětské invaze do Afghánistánu špatné, takže Pákistán na ruské protesty nereagoval. Ostatně Pákistán ani nemá ve výzbroji žádné velké sovětské nebo ruské zbraně. K výraznému oteplení pákistánsko-ruských vztahů došlo až v posledních letech. Obě země například budují 1122 kilometrů dlouhý plynovod propojující pákistánská města Láhaur a Karáčí.

Ukrajina se naopak snaží o posílení zejména vojensko-průmyslových vztahů. Ukrajina Pákistánu nabízí především tanky a moderní raketové zbraně všeho druhu. Ukrajina například v minulých letech úspěšně otestovala protilodní střelu Neptun a raketomet Hrim 2

Napomoci spolupráci může ukrajinský zájem o stíhačky JF-17 Thunder nejnovější verze Block III. Ukrajinské letectvo již řadu let hledá nástupce stíhaček MiG-29 a Su-27, které domácí průmysl nedokáže udržet (bez ruských dílů) v provozu.


Bliskavka / Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajinské nebo pákistánské JF-17 mohou navíc využívat společnou raketovou výzbroj. V roce 2019 ukrajinská projekční kancelář KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář „Jih“) představila nadzvukovou střelu vzduch-země Bliskavaka. Přesné parametry střely nejsou známy, ale rychlost je neoficálně udávaná Mach 3,5 a dolet více než 110 kilometrů. Existuje také projekt odvozene střely vzduch-vzduch a protilodní střely. Ukrajina ale k dokončení projektu potřebuje silného zahraničního partnera.

Stíhačka JF-17 Block III se stává čím dál více populární pro řadu zemí. Ostatně při ceně pouze 30 milionů dolarů (poloviční cena oproti nejnovější F-16) dostane zákazník letoun s moderním čínským radiolokátorem KLJ-7A typu AESA (Active Electronically Scanned Array). Radar dokáže údajně sledovat až 15 cílů a současně navádět střely až na čtyři cíle. Pilot JF-17 Block III má navíc k dispozici helmu s průhledovým displejem a infračervené dopředné čidlo typu IRST (InfraRed Search and Track).

JF-17 umí také používat výkonné čínské střely PL-15 s doletem 150 až 200 km. Zdá se, že střely na maximální vzdálenost nejsou hrozbou jen pro velké a pomalé letouny (tankery, AWACSy atd.), ale také pro obratné stíhací letouny.

Pokud ale Ukrajina JF-17 skutečně nakoupí, zajímavá bude volba pohonné jednotky ‒ současné JF-17 pohání ruské motory Klimov RD-93MA. Pákistán ale uvažuje o použití jiné pohonné jednotky. Zde opět vstupuje do hry ukrajinský průmysl – ukrajinská společnost Motor Sič může pro JF-17 nabídnou motory řady AI222.

Mimochodem technickou dokumentaci k motorům AI222 získala Čína a používá je u svých nadzvukových cvičných letounů JL-10. Čína také vylepšuje své proudové motory za pomocí ukrajinských technologií a odborníků.

Samotné pákistánské letectvo objednalo 50 stíhaček JF-17 Block III, přičemž první stroje získá letos. Od roku 2021 do roku 2024 PAC zajistí výrobu 12 letounů ročně.


JF-17

Ukrajina také projevuje zájem o americké stíhačky F-16, ty jsou ale oproti JF-17 akvizičně a provozně minimálně dvakrát dražší. Je také otázka, zda Spojené státy mají zájem se vojensko-politicky angažovat na Ukrajině. Z dlouhodobého hlediska se o vliv na balticko-černomořském mostu (prostor mezi Baltským a Černým mořem), tedy především na území Ukrajiny a Běloruska, mocensky utká spíše Rusko s Polskem (s podporou Spojených států). Polsko ale zdá se není ještě dostatečně silné, nebo nemá zatím dostatečnou rozhodnost, aby začalo skupovat ukrajinské vojenské podniky.

Ukrajina je každopádně zajímavá (případně nebezpečná) kvůli svým pokročilým vojenským technologiím. Podle výzkumné nadace Jamestown Foundation se Washington snaží zabránit prodeji zmíněné společnosti Motor Sič do čínských rukou. Ovládnutím Motor Sič Číňané získají přístup ke špičkovým technologiím pro výrobu proudových motorů.

Navíc Motor Sič úzce spolupracuje s ukrajinskou společností Ivčenko-Progres, což mimo jiné znamená sdílení provozní a technické dokumentace. Obecně se Číňané na Ukrajině silně angažují s cílem „vydolovat“, co nejvíce ukrajinských vojenských technologií.

Ukrajinci mají zájem své technologie prodávat Američanům, ale na oplátku chtějí hlubší zabřednutí Washingtonu do ukrajinských bezpečnostních problémů. A zdá se, že do toho se Američané příliš nehrnou.

Zdroj: MilMag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...

Fregaty Jiangkai II a čínsko-pákistánské přátelství

Ministerstvo obranného průmyslu Pákistánu 1. června podepsalo smlouvu se společností China ...

Pulwama/Balakot: Indicko-pakistanský incident s mnohými otáznikmi

Vo februári tohto roka došlo k vyhroteniu indicko-pakistanského konfliktu v regióne Džammú a Kašmír. ...

Čínské stíhačky JF-17 Block III pro pákistánské letectvo

Pákistánské letectvo nákupí padesát kusů nové varianty osvědčeného čínského letounu Čcheng-tu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  20:22 03.10.2021

  F-15EX by nikto netipoval, však? ;-p
  https://avia.pro/news/ukraina-...

  F-15EX by nikto netipoval, však? ;-p
  https://avia.pro/news/ukraina-...

  • mikojan29
   20:47 03.10.2021

   Bolo by to zaujímavé, len počet tých F-15EX je dosť nízkyj. Ale neprekvapuje ma to, vzhľadom k výkonnosti ukrajinskej ekonomiky a hlavne ich "ekonomickému systému" (bordel a ...Zobrazit celý příspěvek

   Bolo by to zaujímavé, len počet tých F-15EX je dosť nízkyj. Ale neprekvapuje ma to, vzhľadom k výkonnosti ukrajinskej ekonomiky a hlavne ich "ekonomickému systému" (bordel a korupcia všade). Držím im ale palec.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:13 04.10.2021

    mikojan29: ale no tak, když zrovna Slovák píše o jiném státě jako že "bordel a korupcia všade", tak to nezní moc férově :-).

    mikojan29: ale no tak, když zrovna Slovák píše o jiném státě jako že "bordel a korupcia všade", tak to nezní moc férově :-).

    • mikojan29
     20:38 04.10.2021

     Ešteže u Vás v Čechách je všetko krištáľovo čisté a miera korupcie = O. Posledné info hovoria o niečom inom.
     Potreboval si si kopnúť?

     Ešteže u Vás v Čechách je všetko krištáľovo čisté a miera korupcie = O. Posledné info hovoria o niečom inom.
     Potreboval si si kopnúť?

     • Jura99
      13:35 05.10.2021

      prý že já jsem si kopnul :-D. A do těch Ukrajinců to bylo od tebe co ? V Česku není míra korupce nad obvyklý západní standard.

      prý že já jsem si kopnul :-D. A do těch Ukrajinců to bylo od tebe co ? V Česku není míra korupce nad obvyklý západní standard.

     • HEKTOR
      15:28 05.10.2021

      Jura99 - https://cs.wikipedia.org/wiki/... myslím že v čr to je skôr obvyklý východný štandard...a to ešte o veľa "veciach" u nás/vás ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      myslím že v čr to je skôr obvyklý východný štandard...a to ešte o veľa "veciach" u nás/vás nevieme... :)Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      21:05 05.10.2021

      Jura99
      Kľudne sa presťahuj na Ukrajinu a uvidíš. A ten štandard máte, ale východný.

      Jura99
      Kľudne sa presťahuj na Ukrajinu a uvidíš. A ten štandard máte, ale východný.

   • Horny
    21:03 05.10.2021

    Možná že Ukrajinci nakoupí (třebas se skrytou podporou americké vlády) 12-24-(36?) F-15EX a to doplní stovkou licenčně vyrobených JF-17... Uznávám, je to hodně divoká konstrukce, ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná že Ukrajinci nakoupí (třebas se skrytou podporou americké vlády) 12-24-(36?) F-15EX a to doplní stovkou licenčně vyrobených JF-17...
    Uznávám, je to hodně divoká konstrukce, ale vzhledem k rozloze svého území bude Ukrajina stále potřebovat +- šest letek nadzvuků byť jen na prosté zajištění těch nejzákladnějších úkolů jako je air policing., takže o moc méně než oněch sto nadzvukových letadel prostě mít nemůže.
    Každopádně bude hodně zajímavé, jak to nakonec dopadne.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:08 04.10.2021

   Ani ve snu.

   Ale na druhou stranu - pokud chci účinný ne moc drahý letoun schopný utkat se s ruským letectvem, tohle je určitě cesta.

   Ani ve snu.

   Ale na druhou stranu - pokud chci účinný ne moc drahý letoun schopný utkat se s ruským letectvem, tohle je určitě cesta.

 • Flader
  22:42 18.08.2020

  Ukrajina má vraj zvažovať ako náhradu za L-39 Super Tucano:

  https://defence-blog.com/news/...

  Ukrajina má vraj zvažovať ako náhradu za L-39 Super Tucano:

  https://defence-blog.com/news/...

 • rabo123
  01:02 12.05.2020

  "Ukrajina primárne potrebuje politických spojencov a vstup do NATO. Je úplne jedno či bude mať 10, alebo 60 nadzvukov a akých typov, pred Ruskom jej je to málo platné. ...Zobrazit celý příspěvek

  "Ukrajina primárne potrebuje politických spojencov a vstup do NATO.

  Je úplne jedno či bude mať 10, alebo 60 nadzvukov a akých typov, pred Ruskom jej je to málo platné. Ekonomicky si nemôže dovoliť ani dnešné počty. Ukrajina potrebuje vymeniť všetky bojové a cvičné stroje svojho letectva, ale reálne si môže dovoliť tak 24-36 nových nadzvukov v horizonte 10 rokov. To samozrejme za podmienky, že bude ekonomicky napredovať a nie spomínať na "staré dobré časy" ako robila posledných 20 rokov."
  Ukrajina je už stratená. Obchod s Ruskom rastie, USA im vedia dať len morálnu podporu a EU ich má za lacnú pracovnú silu. Ako sa tam dá niečo vybudovať ?Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  14:19 07.05.2020

  K čemu by jim ty stíhačky vlastně byly? Ke statečnému boji s Ruskem? Vždyť s tímhle nemají sebemenší šanci ani proti Bělorusku. Možná proti Moldávii by se mohly hodit, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  K čemu by jim ty stíhačky vlastně byly? Ke statečnému boji s Ruskem? Vždyť s tímhle nemají sebemenší šanci ani proti Bělorusku.

  Možná proti Moldávii by se mohly hodit, ale Moldávie má jiné starosti než útočit na Ukrajinu.

  Co třeba místo toho opravit někde kousek silnice, šetřit, chovat se rozumně, přestat krást a brát úplatky a snažit se dostat do stavu, že budou mít na pořádné stíhačky, třeba na F-35?Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   15:15 07.05.2020

   Nebo ty peníze normálně investovat, aby vůbec udrželi lidi na Ukrajině, protože za pár let jim všichni utečou, protože emigrace bude pro Ukrajinu brzo taky problém.

   Nebo ty peníze normálně investovat, aby vůbec udrželi lidi na Ukrajině, protože za pár let jim všichni utečou, protože emigrace bude pro Ukrajinu brzo taky problém.

  • PavolR
   18:06 07.05.2020

   Kontrolná otázka - a vám sú Gripeny na čo? ;-) No tak práve na to isté by potrebovali stíhačky aj oni, lebo čo majú doteraz, je jednak z čias ZSSR a jednak sa to náročne (a hlavne ...Zobrazit celý příspěvek

   Kontrolná otázka - a vám sú Gripeny na čo? ;-) No tak práve na to isté by potrebovali stíhačky aj oni, lebo čo majú doteraz, je jednak z čias ZSSR a jednak sa to náročne (a hlavne draho!) udržiava letuschopné, obzvlášť počas aktuálneho konfliktu s Ruskom.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:44 04.05.2020

  Osobně si myslím, že JF-17 je aktuálně jedinou šancí na udržení nadzvuku na Ukrajině. A zároveň (na poměry ostatních možností) úžasná příležitost pro ukrajinský letecký průmysl. I ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že JF-17 je aktuálně jedinou šancí na udržení nadzvuku na Ukrajině. A zároveň (na poměry ostatních možností) úžasná příležitost pro ukrajinský letecký průmysl. I z pohledu USA by to měla být možnost, kterou při racionálním posouzení vyhodnotí jako nejlepší ze špatných scénářů (rozprodej technologií z Antonova a Motor Sič Číně atd...)Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   22:14 04.05.2020

   danny

   Máte nejspíš pravdu, ovšem pravdou také je, že výběr výzbroje se často neřídí racionálním myšlením.

   danny

   Máte nejspíš pravdu, ovšem pravdou také je, že výběr výzbroje se často neřídí racionálním myšlením.

  • dusan
   16:53 05.05.2020

   Ukrajina primárne potrebuje politických spojencov a vstup do NATO. Je úplne jedno či bude mať 10, alebo 60 nadzvukov a akých typov, pred Ruskom jej je to málo platné. Ekonomicky ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina primárne potrebuje politických spojencov a vstup do NATO.

   Je úplne jedno či bude mať 10, alebo 60 nadzvukov a akých typov, pred Ruskom jej je to málo platné. Ekonomicky si nemôže dovoliť ani dnešné počty. Ukrajina potrebuje vymeniť všetky bojové a cvičné stroje svojho letectva, ale reálne si môže dovoliť tak 24-36 nových nadzvukov v horizonte 10 rokov. To samozrejme za podmienky, že bude ekonomicky napredovať a nie spomínať na "staré dobré časy" ako robila posledných 20 rokov.Skrýt celý příspěvek

 • Fabius Maximus
  19:13 03.05.2020

  Ukrajina je největším looserem posledních 30 let (kromě zemí, kde se válčilo). Kromě deindustrializace (příkladem je stav Antonova nebo Motoru Sič, které jsou stínem původní ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina je největším looserem posledních 30 let (kromě zemí, kde se válčilo). Kromě deindustrializace (příkladem je stav Antonova nebo Motoru Sič, které jsou stínem původní slávy), je asi nejhorším míra depopulace. Odhaduje se, že z 52 mil. obyvatel v roce 1991, kdy se rozpadl SSSR, má země nejvíce 42 mil obyvatel, spíše ale někde kolem 35. Poslední sčítání lidu bylo v roce 2001, od té doby se jen odkládá.
  Ti, co chtějí uznat vzdělání, kvalifikaci a neumí jazyky, utíkají nejvíce do zemí bývalého svazu, většinou tedy do Ruska, na západě Ukrajinci často pracují jen v manuálních a nekvalifikovaných profesích.
  Rusům to vyhovuje s ohledem na jejich vlastní populační pokles (více zemřelých, než narozených).
  Nejde jen o Moskvu nebo Sankt-Peterburg, ale do značné míry díky Ukraincům rychle rostou některá města na Sibiři (třeba Tjumeň měl v roce 2010 580 tis. obyvatel, teď 800 tis. - https://en.wikipedia.org/wiki/... ale hlavně města u ukrajinských hranic na jihu Ruska (Krasnodar v roce 2010 700 tis, dnes přes 1 mil. https://en.wikipedia.org/wiki/... Voroněž v roce 2010 890 tis, dnes 1 050 tis, https://en.wikipedia.org/wiki/... ale i Soči, Belgord, Kursk, Stavropol, Novorosijsk...).
  Putin jim ulehčuje získávání občanství a ruské firmy vysloveně přetahují Ukrajince k sobě. Za tohoto stavu jsou možnosti Ukrajiny v letecném průmyslu omezené a jediné řešení pro ně je nákup levnějších zahraničních letadel, proto nákup JF-17 Thunder je určitě jednou z variant.Skrýt celý příspěvek

  • Анатолий
   20:34 03.05.2020

   Na Ukrajině neválčí? A ti Ukrajinci, co nechtějí pracovat manuálně, ale získat kvalifikované vzdělání jezdí do Sibiře? Copak se tam asi dá dělat, když všichni Rusové, co chtějí ...Zobrazit celý příspěvek

   Na Ukrajině neválčí? A ti Ukrajinci, co nechtějí pracovat manuálně, ale získat kvalifikované vzdělání jezdí do Sibiře? Copak se tam asi dá dělat, když všichni Rusové, co chtějí uznat vzdělání, kvalifikaci a neumí jazyky jedou do Moskvy nebo na západ.Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    22:39 03.05.2020

    snad ano? trochu se jim tam zvrhla ta trestná výprava proti občanům co mají víc ruské cítění a nyní už několik měsíců nechodí zprávy o nějakých bojích, evidentně to vyšumělo a ...Zobrazit celý příspěvek

    snad ano? trochu se jim tam zvrhla ta trestná výprava proti občanům co mají víc ruské cítění a nyní už několik měsíců nechodí zprávy o nějakých bojích, evidentně to vyšumělo a kyjevští mají evidentně úplně jiné starosti než posílat další trestnou výpravu.
    A jak jste nakousl, ti co mají vzdělání ale nejdou jim jazyky jdou právě k nám, nebo polákům, možná trošku ještě Bratislava. To je ta výhoda shodné řeči i částečně kultury slovanských národů - když na to přijde tak se bez znalosti románských a germánských řečí lze domluvit od Aše po Vladivostok i ve Střední Asii. Takže tyto ruské ukrajince nic moc do učení řečí nežene. I u nás co se jich uchytilo a někteří fakt vystačí s tím z domova plus nějaká česká slova - a rozumíme si (teda pokud nespustí rychle plus nadávky, to nerozumí nikdo :) ).
    Proto pokud jejich firmy nedostanou cca do 10 let zakázky tak neudrží schopnosti neb jim většina talentů prostě a jednoduše zdrhne, pak hrozí že se Ukr reálně změní v jednu obrovskou latifundii...Skrýt celý příspěvek

    • Анатолий
     08:46 04.05.2020

     S odchodem Ukrajinců ze země souhlasím, to je vidět, sám jsem taky odjel, ale jde o to, že asijská a sibiřská část RF bude asi těžko vyhledávaným místem kvalifikovaných lidí s ...Zobrazit celý příspěvek

     S odchodem Ukrajinců ze země souhlasím, to je vidět, sám jsem taky odjel, ale jde o to, že asijská a sibiřská část RF bude asi těžko vyhledávaným místem kvalifikovaných lidí s vyšším vzděláním.
     A k trestné výpravě... Trestná výprava proti teroristům co přišli se zbraněmi, obsadili půlku doněcké a luhanské oblasti, zbili proukrajinské demonstranty v Doněcku, snažili se přinutit k boji občany Donbasu a nazvali to Ruským světem.
     Ironicky slovo svět v ruštině, мир, je homonymum pro mír, ale ten Ruský mír znamená jen válku a ničení.
     Pro zajímavost se stačí podívat na nějaké interview "opolčenců", jako třeba Igora Girkina (občan RF) a ani není třeba ukrajinské propagandySkrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      09:58 04.05.2020

      Nejvíc Ukrajinců, které jsem v posledních letech v ČR potkal, pocházelo z Doněcké a Luhanské oblasti. Skoro to vypadá, že se lidem v tom opolčeneckém ráji moc žít nechce.

      Nejvíc Ukrajinců, které jsem v posledních letech v ČR potkal, pocházelo z Doněcké a Luhanské oblasti. Skoro to vypadá, že se lidem v tom opolčeneckém ráji moc žít nechce.

     • danny
      11:40 04.05.2020

      StandaBlabol: to nevím, kde se pohybuješ. V ČR jednoznačně vedou občané Ukrajiny ze Lvovské oblasti. Obyvatel Luhanska a Doněcka jsou zde spíš desítky kusů.

      StandaBlabol: to nevím, kde se pohybuješ. V ČR jednoznačně vedou občané Ukrajiny ze Lvovské oblasti. Obyvatel Luhanska a Doněcka jsou zde spíš desítky kusů.

     • logik
      22:58 04.05.2020

      Danny: zdroj?

      Danny: zdroj?

     • danny
      01:34 05.05.2020

      Logik: v jisté institucí jsme si zadávali průzkum pro produktove-marketingove účely. Šlo hlavně o jazykovou vybavenost a vztah k jazyku (čeština, ukrajinština, ruština), důvod ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik: v jisté institucí jsme si zadávali průzkum pro produktove-marketingove účely. Šlo hlavně o jazykovou vybavenost a vztah k jazyku (čeština, ukrajinština, ruština), důvod příchodu do ČR a plány do budoucna. struktura odpovědi i sociofemografie se výrazně měnila podle let příchodu. Z vychodni Ukrajiny obecně bylo víc příchozích před 2010, postupně pokles. Ale z Luhanska a Donecka fakt minimum. Je to logické, mají problém s cestovními doklady a vůbec vycestovat. Čísla ti nemá smysl dávat. Jak tě znám, začneš se točit na nějakém detailu. A v oblasti migrace je každé číslo dost na vodě. My např. z průzkumu vyrazovali osoby s českým občanstvím a trvalým pobytem, taky smíšená manželství. A pak tam jsou azyly, agenturní pracovníci, studenti, sloučení rodiny... prostě guláš.Skrýt celý příspěvek

     • Анатолий
      13:25 05.05.2020

      Danny: S tím že z východu jsou zde méně máte pravdu, sám potkávám Ukrajince obvykle z Lvovu nebo západních částí. Také platí, že ze zakarpatské oblasti a podobných oblastí se vozí ...Zobrazit celý příspěvek

      Danny: S tím že z východu jsou zde méně máte pravdu, sám potkávám Ukrajince obvykle z Lvovu nebo západních částí. Také platí, že ze zakarpatské oblasti a podobných oblastí se vozí organizovaně nekvalifikovaná levná pracovní síla (z příhraničních vesnic s Rumunskem, Maďarskem atd.), kterou často vidíme.Skrýt celý příspěvek

     • Анатолий
      13:32 05.05.2020

      Navíc třeba z Kyjeva jezdit na stavbu nemá moc ekonomický smysl a z nějaké Oděsy nebo Dněpru je už to pořádná dálka takže, logicky jich tu bude míň jak už jste řekl

      Navíc třeba z Kyjeva jezdit na stavbu nemá moc ekonomický smysl a z nějaké Oděsy nebo Dněpru je už to pořádná dálka takže, logicky jich tu bude míň jak už jste řekl

     • flanker.jirka
      22:28 05.05.2020

      Anatolij Trochu to zjednodušujete. Podívejte jakou "kulturní akci" jste předvedli v Kyjevě, až potom co padla dohoda pro ukončení majdanu se začalo rusko samo starat o dění u vás ...Zobrazit celý příspěvek

      Anatolij
      Trochu to zjednodušujete. Podívejte jakou "kulturní akci" jste předvedli v Kyjevě, až potom co padla dohoda pro ukončení majdanu se začalo rusko samo starat o dění u vás silou.
      Dnes už nezjistíme, jakou cestou by se události ubrali, pokud by si urkajinci odpustili vyřvávání o zabíjení moskalů, prostě jste se na západě Ukrajiny zbláznili a přestali respektovat to, že velké procento populace nesdílí názor jako západ Ukrajiny. (reálně to je o tom, že jednu mafii dotuje západ druhou rusko a jako vždy to odnesli všichni lidé)Skrýt celý příspěvek

     • Анатолий
      13:39 06.05.2020

      Flanker: Nevím z čeho jste vzal že jsem ze západu, já jsem původem z Poltavy. Každý rok jezdím za příbuznými na Ukrajinu, všichni ještě pořád mluvíme rusky, to by bylo tak nějak ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      Nevím z čeho jste vzal že jsem ze západu, já jsem původem z Poltavy.

      Každý rok jezdím za příbuznými na Ukrajinu, všichni ještě pořád mluvíme rusky, to by bylo tak nějak o vyřezávání.

      Názor velkého procenta nesdílejícího západní směr respektuju, jenom nevěřím, že by někdy v životě lid Donbasu napadlo začít tuto nesmyslnou válku, po které se Donbas, někdy prosperující průmyslová oblast změnit v nejchudší region Ukrajiny s rozkradenými závody, zničenou infrastrukturou, bez dodržování lidských práv a řízený organizovaným zločinem.

      Osvobodili se od fašistko benešovské chunty?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:13 06.05.2020

      Anatolij Tak to pocházíte z hodně slavné lokality, tam jste porazily švédy. O vůli lidu Donbasu si můžeme myslet co chceme, když se podíváte jinde do světa, tak většinové názory ...Zobrazit celý příspěvek

      Anatolij
      Tak to pocházíte z hodně slavné lokality, tam jste porazily švédy.
      O vůli lidu Donbasu si můžeme myslet co chceme, když se podíváte jinde do světa, tak většinové názory lidí lze natolik zmanipulovat, že se vrhnou i do válek. Ukrajina v tomto směru není první a asi ani poslední případ.
      Poukázat jsem chtěl na to, že bez krvavého majdanu a porušení dohody, díky které se majdan ukončil způsobilo nepokoje na východě, kde byl do té doby klid. Nezapomeňte, že v Kyjevě násilím poslancům zastupujícím strany nakolněné Rusku hlasovací karty, to se pak buduje demokracie.
      Pokud zmíníte Beneše a jiné elementy ze západu, tak z karpatí se v Praze chovali špatné hned od začátku vzniku republiky, přislíbili té oblasti autonomii, kterou nakonec na velmi krátkou chvíli a v podstatě symbolicky udělil až Hitler. Berte to tak, že Masaryk při zakládání republiky musel přijít s něčím co by obstálo, tak že musely ostatní národnosti přečíslit tehdy velkou část německého obyvatelstva, která v českých zemích žila. Tak že se podařilo přesvědčit slováky a rusíny. Pokud by zůstaly pouze čechy a morava, tak by se to moc lehce neobhájilo. Slováci a rusíni poměr vylepšili. I tak ale němců bylo v nově vzniklém československu více než slováků. Zvrátil to až odsun němců po válce.

      Nemáte to jednoduché celou historii, dobře to popsal Timoty Snyder v knize Kravé země.
      A dochází stále ke kuriozním situacím, Polsko se pokoušelo dostat obrazy s motivem Lvova a Vilniusu do svých pasů, a až po nátlaku od toho ustoupili. https://www.irozhlas.cz/zpravy...
      Ale nebojte, stejně skončíte, tak jako my, slouhové jiným velmocem a možná vám nebude patřit ani půda pod nohama.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:36 04.05.2020

    Анатолий: Máš pravdu. Na Ukrajině se neválčí. Porošenkova vláda konflikt od začátku klasifikovala jako ATO. Měla pro to řadu dobrých důvodů, jak diplomatické, tak ekonomické.

    Анатолий: Máš pravdu. Na Ukrajině se neválčí. Porošenkova vláda konflikt od začátku klasifikovala jako ATO. Měla pro to řadu dobrých důvodů, jak diplomatické, tak ekonomické.

  • dusan
   08:15 04.05.2020

   No dozvedel som sa, že nemáte Ukrajinu rád .... nič viac ...

   PS: Ruská armáda na Ukrajinu len sem tam "zablúdila" ako povedal Lavrov : )

   No dozvedel som sa, že nemáte Ukrajinu rád .... nič viac ...

   PS: Ruská armáda na Ukrajinu len sem tam "zablúdila" ako povedal Lavrov : )

   • StandaBlabol
    10:00 04.05.2020

    Jak kdo. Když Ukrajinci zajali ty průzkumníky, tak ano, ti zabloudili. Ale třeba takoví tankisti, ti ne. Ti byli na dovolené i s nejnovější verzí T-72.

    Jak kdo. Když Ukrajinci zajali ty průzkumníky, tak ano, ti zabloudili. Ale třeba takoví tankisti, ti ne. Ti byli na dovolené i s nejnovější verzí T-72.

  • StandaBlabol
   09:57 04.05.2020

   Jak jsi přišel na to, že ruská města rostou díky Ukrajincům? Přímo v těch tvých odkazech se třeba u města Tumeň píše, že roste díky migraci z menších obcí v regionu. A díky tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak jsi přišel na to, že ruská města rostou díky Ukrajincům? Přímo v těch tvých odkazech se třeba u města Tumeň píše, že roste díky migraci z menších obcí v regionu. A díky tomu, že připojili k městu okolní obce. Počet Ukrajinců v Rusku od 90. let mírně poklesl. Takže ruská města určitě nerostou díky nim.
   Na Západ emigruje spousta vzdělaných, ne vždy potřebuješ formální uznání vzdělání. Ve strojírenství nebo IT je poptávka po odbornících a když umějí, tak na diplom nikdo nehledí. Znám i právníky, kteří sice nemůžou dělat v advokacii, ale uplatní se třeba jako GDPR experti.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:58 02.05.2020

  Pokud se Ukrajina skutečně zajímá o takovou kategorii letounu, tak by stálo za to se podívat na možnosti FA 50 Golden Eagle.

  Pokud se Ukrajina skutečně zajímá o takovou kategorii letounu, tak by stálo za to se podívat na možnosti FA 50 Golden Eagle.

  • skelet
   17:55 02.05.2020

   zajímá se o ně, protože cena, protože čínské úvěry, protože možnost přenesení výroby do Ukrajiny. Proto se zatím nezajímá o olétané F-16, nové FA-50 apod. Za pět let budou rádi, ...Zobrazit celý příspěvek

   zajímá se o ně, protože cena, protože čínské úvěry, protože možnost přenesení výroby do Ukrajiny. Proto se zatím nezajímá o olétané F-16, nové FA-50 apod. Za pět let budou rádi, když od kontraktorů nebudou kupovat Mirage F1.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:40 02.05.2020

    Už toho z pochybných zdrojů nakoupili dost. U Číny vidím problém v tom, že budou žádat na revanš více než je zdrávo. Ale jasně se ukazuje, že odklon od jednomotorových strojů v ...Zobrazit celý příspěvek

    Už toho z pochybných zdrojů nakoupili dost. U Číny vidím problém v tom, že budou žádat na revanš více než je zdrávo.
    Ale jasně se ukazuje, že odklon od jednomotorových strojů v bývalém SSSR byl chybou.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     22:04 02.05.2020

     jistěže bude chtít víc, než je zdrávo. Ale není peněz, není lásky.

     jistěže bude chtít víc, než je zdrávo. Ale není peněz, není lásky.

     • Larry
      21:48 03.05.2020

      Čína skoupila za pakatel obrovské pozemky, lány bývalé "obilnice Evropy" velice úrodná půda na Ukrajině. Číňané se o ty pozemky budou start jistě lépe než domorodci. Před lety ...Zobrazit celý příspěvek

      Čína skoupila za pakatel obrovské pozemky, lány bývalé "obilnice Evropy" velice úrodná půda na Ukrajině. Číňané se o ty pozemky budou start jistě lépe než domorodci.
      Před lety jsem viděl u Žitomiru něco mezi polem a bývalým armádním letištěm.
      Bylo tam dost Albiků L-29/39. Šel jsem se podívat a nikdo mě nezastavil. Na sedačce v L-29 byl ještě "formuljar" s číslem draku a poslední let zapsaný v r. 1993. Došly prachy, tak to tam odstavili a konec. Takto řeší Ukrajina kde-co.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    21:37 02.05.2020

    je fakt, že ukrajinský letecký průmysl by si zasloužil vzpruhu a pokud nějaký stát dokáže budovat továrny na zelené louce a všechno zařídit za smysluplnou cenu, tak je to aktuálně ...Zobrazit celý příspěvek

    je fakt, že ukrajinský letecký průmysl by si zasloužil vzpruhu a pokud nějaký stát dokáže budovat továrny na zelené louce a všechno zařídit za smysluplnou cenu, tak je to aktuálně jen ta Čína. Osobně bych ale raději viděl na Ukrajině létat FC-20E (exportní verze J-10C), který mi přijde na pohled pokročilejší (viz obrázek dole) než derivát Migu-21. I kdyby dostali zadarmo F-16 a platili si modernizaci + provoz, tak tím toho moc nezískají - akorát plusové body u Washingtonu (což upřímně není málo). Mno i kdyby dostali zadarmo od Němců Typhoony tranche 1.

    https://fighterjetsworld.com/w... Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     21:46 02.05.2020

     JF17 a derivát MiG-21? už s tou blbostí konečně přestaňte.

     JF17 a derivát MiG-21? už s tou blbostí konečně přestaňte.

     • Rase
      01:29 03.05.2020

      Dobře, formuluju to jinak. JF-17 vychází v nemalých konceptech z MiG-21 (přes J-7), přesto si myslím že jde o slušný stroj a sami Rusové můžou těžce závidět, že nemají v portfóliu ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobře, formuluju to jinak. JF-17 vychází v nemalých konceptech z MiG-21 (přes J-7), přesto si myslím že jde o slušný stroj a sami Rusové můžou těžce závidět, že nemají v portfóliu podobný jednomotorák. Přeci jen se často mluví o potřebě postavit moderní jednomoroták, takový létající kanonfutr, schopný nést silnou výzbroj. JF-17 je v tomto více než v pohodě. Pokud by v ceně nákupu byla i fabrika a pobídka Antonovu, tak dost v pohodě i z ukrajinského pohledu.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      22:02 04.05.2020

      Rase: Když vezmou olítaný F-16, budou dřepět na letišti úplně stejně, jako Sučka a Migy. Na modernizaci nebudou mít peníze a šance na to udělat si cokoli sami, kromě utírání prachu ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase: Když vezmou olítaný F-16, budou dřepět na letišti úplně stejně, jako Sučka a Migy. Na modernizaci nebudou mít peníze a šance na to udělat si cokoli sami, kromě utírání prachu nulová. Číňani už mají zkušenost s přenosem výroby JF-17 do Pakistánu. Pro Antonov by to byla jakási šance. A výroba na Ukrajině by zase teoreticky mohla rozšířit exportní možnosti pro země, kterým přímo Čína zase tolik nevoní.
      Nevím, lidem kolem Antonova bych to přál. Je tam spousta šikovných, akorát trošku bez budoucnosti.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:00 03.05.2020

     otázkou je na kolik je letecký průmysl na Ukrajině ještě v rukou Ukrajinců a na kolik už Číny nebo někoho jiného? Z dlouhodobého hlediska je nákup od číny jako z bláta do louže. V ...Zobrazit celý příspěvek

     otázkou je na kolik je letecký průmysl na Ukrajině ještě v rukou Ukrajinců a na kolik už Číny nebo někoho jiného?
     Z dlouhodobého hlediska je nákup od číny jako z bláta do louže.
     V první řadě se musí na něčem funkčním dohodnout s rusákama, protože od stability se odvíjí například i rating a levnější úvěry pro stát. Pak se jim otevřou lepší možnosti než Čína. S úvěry pro stát jsou navázané investice a tím třeba i to, že se začnou vracet někteří jejich občané pracovat doma.
     Pokud koupí letadla z číny, tak jednorázově ušetří za letadla, nic více a budou dále ve stejném srabu jako nyní.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:14 03.05.2020

      dohoda s Rusem = otevření možností směrem k EU a NATO. Tedy to je pro Rusko nevýhodné. Pochopitelně nejlepší by bylo, kdyby se Ukrajina na Donbas a Krym vykašlala, ale nakolik je ...Zobrazit celý příspěvek

      dohoda s Rusem = otevření možností směrem k EU a NATO. Tedy to je pro Rusko nevýhodné. Pochopitelně nejlepší by bylo, kdyby se Ukrajina na Donbas a Krym vykašlala, ale nakolik je to vnitřně politicky únosné?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:40 04.05.2020

      Dohoda z Ruskem = obsazení, podvoleni. Cokoliv jiného opět vyvolá jen další boje.

      Dohoda z Ruskem = obsazení, podvoleni. Cokoliv jiného opět vyvolá jen další boje.

     • flanker.jirka
      22:13 05.05.2020

      skelet, Jirosi Každý stát potřebuje vypořádání se se sousedy. Stačí se podívat co doprovázelo rozpad Jugoslávie, oproti tomu je to stále slabě odvařený čaj a oba státy mají k sobě ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet, Jirosi
      Každý stát potřebuje vypořádání se se sousedy. Stačí se podívat co doprovázelo rozpad Jugoslávie, oproti tomu je to stále slabě odvařený čaj a oba státy mají k sobě kulturně blíže než muslimové a křesťané v Jugoslávii.
      Žádná EU a USA(NATO) nebo Čína to za Ukrajince nikdy nevyřeší. EU se dříve rozpadne, než Ukrajina dosáhne podmínek alespoň pro přiblížení se ke vstupu do ní.Skrýt celý příspěvek

    • SofF
     16:40 03.05.2020

     tady jde hlavně o cenu, ten stát je na kapačkách a žije hlavně z ruky do huby co vyžebrají u MMF. Ono je skrytě musí podporovat i Rusko, protože poslední co by chtěli aby jim ...Zobrazit celý příspěvek

     tady jde hlavně o cenu, ten stát je na kapačkách a žije hlavně z ruky do huby co vyžebrají u MMF. Ono je skrytě musí podporovat i Rusko, protože poslední co by chtěli aby jim největší západní soused krachnul.
     Proto je toto nejsmysluplnější projekt na rozjezd - osahali by si výrobu nového stroje a hlavně by měli své motory a pokud nevěří čínskému radaru tak italský rozhodně není špatná volba. Když by jich postavili nějakých padesát "ukraizovaných" tak by si hodně pomohli za nízkou cenu a navíc jejich průmysl čeká na zakázky jak na smilování.Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  21:40 01.05.2020

  Samtam... P.S: Občas mi tu připadáte jako severokorejci žijící v propagandistické bublině Raději v bublině, než v tvém pokrouceném viděním reality nadopováném čtením bůh ví ...Zobrazit celý příspěvek

  Samtam...
  P.S: Občas mi tu připadáte jako severokorejci žijící v propagandistické bublině

  Raději v bublině, než v tvém pokrouceném viděním reality nadopováném čtením bůh ví čeho bůh ví kde...Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:35 05.05.2020

   Storm Děkuji za potvrzení mé domněnky se "severokorejcema". Radši budete žít ve své bublině, jen aby jste nebyli konfrontováni s fakty. Počet laiků u vašeho komentáře, který tuto ...Zobrazit celý příspěvek

   Storm

   Děkuji za potvrzení mé domněnky se "severokorejcema".
   Radši budete žít ve své bublině, jen aby jste nebyli konfrontováni s fakty.
   Počet laiků u vašeho komentáře, který tuto poměrně nebezpečnou životní filozofii zastává o něčem také svědčí...Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  21:26 01.05.2020

  Petr Technik... Jasně vždycky, když přijedu do nějaké ruské fabriky,tak oběhnu kádrové oddlení a vypíšu si odkud kdo je. Tak zaprvé péťo užitím termínu " KÁDROVE ODDĚLENÍ " ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr Technik...

  Jasně vždycky, když přijedu do nějaké ruské fabriky,tak oběhnu kádrové oddlení a vypíšu si odkud kdo je.

  Tak zaprvé péťo užitím termínu " KÁDROVE ODDĚLENÍ " jsi se jasně přihlásil do skupiny přesně těch kde všichni ví že patříš...
  A za druhé to podle toho cos napsal o těch fabrikách a obíhání teď asi trochu i vypadá, že hraješ písničku svého chlebodárce... Aneb podle jednoho z bodů zaměstnaneckého desatera... Do šefovy kanceláře chodi zaměstnane s vlastními nápady a z šéfovy kanceláře chodí s šéfovými...Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   00:11 02.05.2020

   Stormíčku, věř mi nebo ne , ale když jsem si teď četl tvůj příspěvek, tak mi v na DVD hrál film Poslušně hlásím , skoro současně se ozvalo : "... a vy už jste nějaké ruského ...Zobrazit celý příspěvek

   Stormíčku, věř mi nebo ne , ale když jsem si teď četl tvůj příspěvek, tak mi v na DVD hrál film Poslušně hlásím , skoro současně se ozvalo : "... a vy už jste nějaké ruského špiona viděl , pane vachmajstr? Ne neviděl, ale určitě bych ho poznal! " Pro přesné znění doporučuji tento film s vojenskou tématikou. A Stormíčku, okurky s koprem být musí. No až budeš psát hlášení , nenamáčej brk do rumu.... :-)Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    00:52 02.05.2020

    Peťulo... Já to vlastně myslel tak, že pokud makáš tam kde makáš ( tzn pro nějaké fabriky v nějaké zemi ) tak k té zemi zřejmě budeš mít nějaký lvztah a proto jsou tím tvé názory ...Zobrazit celý příspěvek

    Peťulo...
    Já to vlastně myslel tak, že pokud makáš tam kde makáš ( tzn pro nějaké fabriky v nějaké zemi ) tak k té zemi zřejmě budeš mít nějaký lvztah a proto jsou tím tvé názory ovlivněné...

    Ale zajímavé žes zatim začal vidět nějaké špiony... Jaký důvod tě k tomu asi vedl? Švejk to asi nebyl...
    Jooo a ty si namáčej svůj brk dočeho ti libo... ;)Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     09:56 02.05.2020

     Já jsem si nevytvořil vztah k zemi jako politickému útvaru, ale k některým lidem, kteří tam žijí a také některým místům (Ussuri). Je to přirozené a zcela normální. Docela dobře se ...Zobrazit celý příspěvek

     Já jsem si nevytvořil vztah k zemi jako politickému útvaru, ale k některým lidem, kteří tam žijí a také některým místům (Ussuri). Je to přirozené a zcela normální. Docela dobře se s tím žije. Naopak spíše psychickou poruchou je stav , kdy vycházíš jen z toho co ti podsouvají jiní , navíc za to placení. Je to taková rudimentální protiruská propaganda.Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  15:41 01.05.2020

  jinak, pro Ukrajinu je to asi nejlepší nabídka, ta verze Block III je dost vyspělá, navíc jak je zmíněno motor mohou mít domácí výroby, to se hodně cení. Radar buď něco svého nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  jinak, pro Ukrajinu je to asi nejlepší nabídka, ta verze Block III je dost vyspělá, navíc jak je zmíněno motor mohou mít domácí výroby, to se hodně cení. Radar buď něco svého nebo na výběr mezi čínským a italským. Ten projekt by byl jedinečná šance jak resuscitovat Antonova na výrobu slušných stíhaček čtvrté generace. Tím by se zařadili ke státům co si umí vyrobit vlastní bojový letoun - a těch zas mnoho na světě není. V tomhle jim fandím, bylo by to významné pojítko i vzpruha pro další udržení státnosti. Zároveň jsem skeptický, USA i zbytek západu chce Ukr hlavně jako odběratele, ne potenciální konkurenci jejich podniků...Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   18:35 01.05.2020

   Byl jsem před pár dny dělat revizi el. zařízení v jedné firmě v Hr. Králové. Pracují tam Ukrajinci, jeden z nich okolo 60let mě byl "přidělen k ruce". No pracujte s někým ...Zobrazit celý příspěvek

   Byl jsem před pár dny dělat revizi el. zařízení v jedné firmě v Hr. Králové. Pracují tam Ukrajinci, jeden z nich okolo 60let mě byl "přidělen k ruce". No pracujte s někým neosobně, tak jsem se ho zeptal odkud pochází. Co dělal doma na Ukrajině. K mému překvapení bývalý plukovník Ukrajinské PVOS který sloužil už za dob SSSR. Bývalý velitel dvou divizí PVOS a a absolvent KVIRTU.
   V Čechách "u lopaty" . Představil mě ještě kolegu bývalého podřízeného v hodnosti kapitána.
   Soukromě to nazývám "Firma přátel raketového vojska" :-)))
   Až otevřou hospody, pozval jsem je na večeři a pivo.
   Ukrajina je na dně a nedokáže ani postarat o lidi, kteří ji sloužili.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    22:41 01.05.2020

    A ? Ukrajina "konzervovala" svoj oligarchistický systém vyše 20 rokov ..... oni sú niekde tam, kde my v roku 1992. To, že tam poznajú smartfony neznamená, že spoločnosť preskočila ...Zobrazit celý příspěvek

    A ?

    Ukrajina "konzervovala" svoj oligarchistický systém vyše 20 rokov ..... oni sú niekde tam, kde my v roku 1992. To, že tam poznajú smartfony neznamená, že spoločnosť preskočila to čo sme my riešili 25 rokov ... a stále sme to nedoriešili .... mimochodom len naša dnešná vláda chce vyrovnať dôchodky politických väzňov na úkor štbákov ....po 30 rokoch !!!!

    PS Dokonca v jednej nemenovanej krajine dodnes vládne komunistický káder nie len cez vládu, ale i cez svoje podnikateľské impérium : ) ... a to 31 rokov po páde režimu.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     21:55 03.05.2020

     Nic rovnat nebudou. To je jen "boj o hlasy" před volbami. Postoval jsem v jiném článku. Bratr známého disidenta P. Wonky "vysoudil" po 30ti letech celých úžasných 2500,- CZK ...Zobrazit celý příspěvek

     Nic rovnat nebudou. To je jen "boj o hlasy" před volbami. Postoval jsem v jiném článku. Bratr známého disidenta P. Wonky "vysoudil" po 30ti letech celých úžasných 2500,- CZK odškodného. A soudkyně, která ho soudila v klidu soudí ještě dnes. Nechají je vymřít a nedostanou nic. Komunisti nebo demokraté, naprosto stejná klika.
     ANO ten "politický kádr" přišel od Vás.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    11:32 02.05.2020

    K nám v devadesátých letech do stavebení firmy přicházeli první Ukrajinci z Kučmou zbídačele země. Mzda byla tehdy dolar na hodinu a většinou to bylo přes firmy, které je očesali a ...Zobrazit celý příspěvek

    K nám v devadesátých letech do stavebení firmy přicházeli první Ukrajinci z Kučmou zbídačele země. Mzda byla tehdy dolar na hodinu a většinou to bylo přes firmy, které je očesali a navíc na nádražích při cestě domů na ně čekali jejich mafie a chtěli výpalné. Jejich původné profese byly třeba pilot bojového vrtulníku, lékař , vysokoškolský učitel.
    Bydleli hrůzně majitele ubytoven s nim zachazeli jako s dobytkem stejně jako naši bossové. Žili tady nuzně o chlebu a špeku, aby co nejvíc mohli poslat domů. Ostuda našeho národa.
    Dnes už to tu mají podstatně lepší, ale odčerpáváme jim vzdělané lidi a zdravotníky.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     22:06 03.05.2020

     Lžete až se Vám práší od klávesnice! Jejich zdravotníky a lékaře nikdo v EU nechce. A víte proč??? Protože neuznávají jejich zdravotní kvalifikaci. pokud přijdou z Ukrajiny, tak i ...Zobrazit celý příspěvek

     Lžete až se Vám práší od klávesnice! Jejich zdravotníky a lékaře nikdo v EU nechce. A víte proč??? Protože neuznávají jejich zdravotní kvalifikaci. pokud přijdou z Ukrajiny, tak i lékařka pouze jako sanitářka a pomocný personál.
     Můj praktik je původem Ukrajinec a musel udělat 2 atestace v ČR, pracoval pod dozorem českých lékařů celé roky. Že je šikovný, mu vůbec nepomohlo a musel dřít, aby získal potřebnou kvalifikaci.
     Moje dentální hygienička pochází z Běloruska. Tam na dětské klinice působila jako lékař stomatolog. Aby mohla pracovat alespoň v oboru, vystudovala jako cizinka v ČR VŠ a získala titul Bc. Teprve tohle ji otevřelo možnost být kvalifikovanou zdravotnicí v ČR. (EU)
     K nám do firmy posílá úklidová firma se kterou máme kontrakt uklizečky.
     Mezi nima je i inženýrka chemie s univerzitou z Charkova.
     Prostě není dohoda o uznávání kvalifikace a vzdělávacích systémů.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:55 04.05.2020

      I doktor z České školy musí dělat atestaci! Kde jste přišel na to, že u nás se připouští lékaři bez atestace? Šikovnost je subjektivní dojem. Pokud by byl opravdu šikovný nemusel ...Zobrazit celý příspěvek

      I doktor z České školy musí dělat atestaci! Kde jste přišel na to, že u nás se připouští lékaři bez atestace?
      Šikovnost je subjektivní dojem. Pokud by byl opravdu šikovný nemusel by dřít, aby získal potřebnou kvalifikaci. Neměla by to být vlastně pro něho hračka, když ty znalosti podle vás má. Protože kdyby je neměl, nemohl by kvalitně tu práci vykonávat.
      Není nad to když si laik myslí, že může hodnotit odbornou práci.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   11:21 02.05.2020

   To je logické, že chtějí odběratele. Ukrajinci to 30 let vedou od desíti k pěti a výmluvy naRusko nikdo nebere vážně.

   To je logické, že chtějí odběratele. Ukrajinci to 30 let vedou od desíti k pěti a výmluvy naRusko nikdo nebere vážně.

 • semtam
  12:29 01.05.2020

  Tak on by to nebyl úplně blbej tah být Ukrajinou a koupit JF-17. Nejde zde ani o to, že je o polovinu levnější na pořízení a provoz než třeba F-16, ale jak je známo, tak ˇČína ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak on by to nebyl úplně blbej tah být Ukrajinou a koupit JF-17. Nejde zde ani o to, že je o polovinu levnější na pořízení a provoz než třeba F-16, ale jak je známo, tak ˇČína (potažmo i Pákistán) je známa, že se nevměšuje do politiky druhých zemí. Proto je také tolik v oblibě v Africe, než země EU nebo USA, které s obchodem často spojují i jiné politické, humanistické či enviromentální požadavky. Samozřejmě mimo urážek, pomlouvání, osočování, to si nenechá líbit nikdo.

  Naproti tomu USA či země EU by na Ukrajinu měli své požadavky, které nemusí být pro Ukrajinu z dlouhodobého hlediska výhodné.

  Osobně si myslím, že kdyby USA a EU nepodporovala majdan, tak Ukrajina se do NATO či EU dostane mnohem dřív (pokud by chtěla). Nyní je v patu a cesta do těchto struktur je v nedohlednu.

  A EU a NATO, se nějak moc netváří, že by o Ukrajinu nějak moc stáli.

  Zazněla tu jízlivá poznámka ohledně náhrady Gripenu letadlem JF-17.
  Samozřejmě z politického hlediska je to ptákovina.
  Ale dokážu si představit, že pokud by některý stát politicky nezatížený hledal letoun na Air Policing, jako třeba CZ, SK, HU nebo BG, tak JF-17 je lepší volba, než F-16 a silný konkurent Gripenu.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:47 01.05.2020

   "ale jak je známo, tak ˇČína"
   ????????
   Ty si fakt mimoň. Nezaznamenal jsi např. "Nejedlého" dopisy Kuberovi? Kdy naposled se USA míchalo do politiky ČR takto nehorázným způsobem.

   "ale jak je známo, tak ˇČína"
   ????????
   Ty si fakt mimoň. Nezaznamenal jsi např. "Nejedlého" dopisy Kuberovi? Kdy naposled se USA míchalo do politiky ČR takto nehorázným způsobem.

   • semtam
    12:56 01.05.2020

    logik Pro stromy nevidíte les. Čína má jasně dané své mantinely, které se jí přímo či nepřímo týkají. A jsou jím Tibet a Taiwan. To, jakou politiku vedete ve své zemi, je jí ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    Pro stromy nevidíte les.
    Čína má jasně dané své mantinely, které se jí přímo či nepřímo týkají. A jsou jím Tibet a Taiwan.
    To, jakou politiku vedete ve své zemi, je jí jedno, to, zda uznáte Kosovo či ne je jí jedno, to jestli přijmete uprchlíky, je jí jedno, to, zda budete platit Dolarem či Eurem, je jí jedno. To, jestli půjdete bojovat do Afghánistánu je jí jedno, to, jestli zavítáte na návštěvu Putina, je jí jedno, navštívíte Trumpa, je jí jedno.

    Už ten les vidíte, nebo znáte jen a pouze tu uschlou olši...Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     13:01 01.05.2020

     Vlastně má filozii jako Adolfeen :D

     https://www.youtube.com/watch?...

     Vlastně má filozii jako Adolfeen :D

     https://www.youtube.com/watch?...

    • Jirosi
     17:32 01.05.2020

     Dnes tvrdě vyžaduje Tibet a Taiwan, přitom jsou to oba samostatné státy.
     Co, když se zítra rozhodne stejně třeba o Korea?

     Dnes tvrdě vyžaduje Tibet a Taiwan, přitom jsou to oba samostatné státy.
     Co, když se zítra rozhodne stejně třeba o Korea?

    • logik
     20:32 01.05.2020

     Jinými slovy tvrdíš, že Čína jen prosazuje své zájmy. Úplně stejně jako každý jiný stát. Což prostě vyvrací Tvé předchozí tvrzení, že to nedělá. To, v čem implicitně lžeš je, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Jinými slovy tvrdíš, že Čína jen prosazuje své zájmy. Úplně stejně jako každý jiný stát. Což prostě vyvrací Tvé předchozí tvrzení, že to nedělá.

     To, v čem implicitně lžeš je, že jde Číně jen o "svou domácí politiku". Už dávno ne: Čína už nějaký ten pátek se snaží být globálním hráčem. A vyhrožuje různým zemím pravidelně a zdaleka ne jen kvůli Tibetu a Tchajwanu, např.
     https://thehill.com/policy/int...
     https://www.bloomberg.com/news...
     atd. atd. atd....Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:14 01.05.2020

      logik Kdo implicitně lže jsi opět ty, já to nemám zapotřebí. Co nechápete na této větě: Samozřejmě mimo urážek, pomlouvání, osočování, to si nenechá líbit nikdo. To, že USA vede ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Kdo implicitně lže jsi opět ty, já to nemám zapotřebí.

      Co nechápete na této větě: Samozřejmě mimo urážek, pomlouvání, osočování, to si nenechá líbit nikdo.

      To, že USA vede proti Číně hospodářskou a propagandistickou válku samozřejmě vyvolá u Číny nějakou reakci. To, že USA do toho tahá i své "spojence" (spíše satelity) a je nutí, ať s čínskými firmami neobchodují, protože firmy USA začínají být oproti čínským firmám nekonkurenceschopné, je problém a iniciativa USA ne Číny.

      Budu se opakovat, Čína prakticky nemá žádné požadavky ohledně toho, jakou politiku ta která země zastává či jaké sankce zavádí a v jaké mezinárodní organizaci země je. Proto také je veškerá výroba v Číně a proto také čínské firmy dobývají svět, protože do obchodu nevnášejí balast ohledně politických požadavků, atd. Samozřejmě jejich firmy přináší určitý progres, jinak by to nešlo.
      Kromě jediného požadavku, že proti ní nebudete nepřátelský, jak jsem již napsal.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:59 02.05.2020

      Semtam: Čína je regionální velmoc, a jak vypadá když má požadavky ukazuje ten Tibet(obsazen vojensky), Taiwan... Až bude velmoc na úrovni USA bude mít svoje zájmové státy všude po ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Čína je regionální velmoc, a jak vypadá když má požadavky ukazuje ten Tibet(obsazen vojensky), Taiwan...
      Až bude velmoc na úrovni USA bude mít svoje zájmové státy všude po světě, bude opět diktovat jako dnes v případě svých lokálních názorů.
      Děkuji nechci.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:00 02.05.2020

      Jirosi Kdo a jak bude diktovat, jsou jen hypotézy. Kontinentální velmoci mívají řadu problémů s územní celistvostí, Indie (Pákistán, Kašmír), Čína (Tibet, Taiwan), Rusko (Krym, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Kdo a jak bude diktovat, jsou jen hypotézy. Kontinentální velmoci mívají řadu problémů s územní celistvostí, Indie (Pákistán, Kašmír), Čína (Tibet, Taiwan), Rusko (Krym, Kavkaz), atd.

      Já zde jen píšu, že Čína má strategii nevměšování se. Proto také západní státy jí de-facto dali důvěru, aby ve finále celí svět byl závislí na jejím průmyslu, protože z Číny se stala světová továrna.
      Samozřejmě takovému státu roste vliv, ale je otázka, zda vůbec Čína chce přebrat otěže USA, když díky dominanci USA se Čína dostala tam kde je dnes. Západ vytvořil současnou Čínu a Čína si pomohla tím, že na místo strkání nosu do cizích záležitostí přinášela jen a pouze obchod. Samozřejmě nemůžete jí vysírat s tím, že budete kritizovat její "vnitřní" záležitosti, které jsou ovšem již X desítek let neměnné a nové Čína moc nevytváří, spíše vůbec při srovnání s ostatními světovými aktéry.

      Proto bych se nedivil, pokud Ukrajina pořídí JF-17, jednak je to letadlo cenově asi nejdostupnější, Ukrajina na něm může asi nejlépe ze všech dostupných letadel uplatnit svůj vojenský průmysl a navíc je bez politických závazků, které tyto obchody často přináší. Očekávám ovšem tlak ze zahraničí, aby UA dávala peníze někam jinam...

      To, že tady známé firmy hysterčí prakticky bez relevantních argumentů vnímám jako zdejší propagandisticko-populistický folklor.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:54 02.05.2020

      Pro představu, nadzvuková letadla se pořizují na několik desítek let a nikdo nemá křišťálovou kouli a přesně neví, jaké nebezpečí může v budoucnu nastat. Ukrajina kromě dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro představu, nadzvuková letadla se pořizují na několik desítek let a nikdo nemá křišťálovou kouli a přesně neví, jaké nebezpečí může v budoucnu nastat.

      Ukrajina kromě dnes vyhrocené situace s Ruskem, může mít v budoucnu problém s Polskem (historičtí rivalové) či dokonce s Rumunskem nebo Tureckem, jsou to samozřejmě jen hypotézy.
      Důležité je, aby výrobce letadla vždy dával servis, ať má Ukrajina napjaté vztahy, nedej bože válečné s kýmkoliv v jejím regionu. A Čína je v tomto případě nejlepší, ta je dodá.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:12 02.05.2020

      Semtam: Připomněl jsi mi jednu scénu z Montht Pythonů. Trochu ji zkrátím: Reg: A co nám oplátkou kdy dali oni? Xerxes: Vodovod. Reg: Ano, to nám dali. To je pravda. člen komanda ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam:
      Připomněl jsi mi jednu scénu z Montht Pythonů. Trochu ji zkrátím:

      Reg: A co nám oplátkou kdy dali oni?
      Xerxes: Vodovod.
      Reg: Ano, to nám dali. To je pravda.
      člen komanda #3: A kanalizaci.
      Stan: Jo, kanalizaci! Pamatuješ, jak to tu vypadalo předtím?
      Reg: Uznávám: dvě věci udělali.
      Matouš: A silnice.
      Reg: Tak pochopitelně. Silnice jsou bez debat, ne? Ale kromě kanalizace, vodovodu a silnic...
      člen komanda #1: Zavlažování.
      Xerxes: Vzdělávání.
      člen komanda #2: Zdravotnictví.
      ....
      Reg: Ale vyjma kanalizace, lékařské péče, vzdělávání, vína, veřejného pořádku, zavlažování, silnic, zásobování pitnou vodou, co dobrého nám přinesli?
      Xerxes: Přinesli mír!
      Reg: Jdi s mírem do háje!

      Asi tak zní Tvoje "obhajoba Číny, že se vůbec nevměšuje do politiky jiných zemí. Nevměšuje se asi tak, jako Římané nic nepřinesli Judei. Teda kromě.....

      ===

      Pak tam máš ještě spoustu dalších nepravd, namátkou:
      Německo neuvažovalo o zaříznutí Huawee kvůli americkým sankcím, ale protože to vyhodnotili jako bezpečnostní riziko. Stejně jako BIS u nás. Nebo chceš tvrdit, že nás je někdo schopen přinutit k protičínskému postoji? Viz Zemanovy cesty....

      "roto také je veškerá výroba v Číně"
      Výroba je v číně, protože má Čína nemá žádné "sociální" předpisy a tedy je tam výroba řádově levnější. Teď, když v Číně stoupla životní úroveň, tak se také některé výroby stěhují z Číny pryč. S politikou Číny to nemá nic společného, vymejšlíš kraviny.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:36 02.05.2020

      logik Aha, pokud nemáš jak vyvrátit lehce dokazatelné tvrzení, že Čína má politickou strategii nevměšování se, tak začneš citovat Montyho Phythona. Příště bych zkusil Žalmy z ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Aha, pokud nemáš jak vyvrátit lehce dokazatelné tvrzení, že Čína má politickou strategii nevměšování se, tak začneš citovat Montyho Phythona. Příště bych zkusil Žalmy z Bible. Nebo citoval Talmud.

      Dále chceš vyvrátit hospodářskou válku vedenou USA proti Číně, chápu, že držíš kurz, ale myslím, že už je to přehnané, protože nikdo svéprávný o tomto vůbec nemůže pochybovat.

      A naše tajné služby, podobně jako jiné v rámci NATO mezi sebou spolupracují, mají to smluvně ošetřené (spolupráci). Tak není těžké domyslet od koho mají podněty, jak se mají chovat.
      A kdyby kauza Huawei stála na skutečně pádných argumentech (což nestojí), tak by se to okamžitě zveřejnilo širové veřejnosti, aby všichni viděli, jak je ta Čína hrozná a ušetřilo by se za propagandu, která hledá způsoby jak Čínu očernit.
      Nestalo se tak, samozřejmě nepočítám pomluvy bez důkazu.

      Číně zajisté přispěla politika nevměšování se, protože kdyby se chovala agresivně či nějak urážlivě vůči zemím, které v ní investovali a přesunuli výrobu, tak nezažila takový boom, jaký zažila.
      Samozřejmě to musí mít i nějaký ekonomický smysl, bez toho to nejde.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:14 04.05.2020

      "tak začneš citovat Montyho Phythona. " Ty jsi fakt nepochopil pointu? A nebo jsi ji pochopil a jen se tváříš že ne? To jsem se evidentně trefil do černého... "Dále chceš ...Zobrazit celý příspěvek

      "tak začneš citovat Montyho Phythona. "
      Ty jsi fakt nepochopil pointu?
      A nebo jsi ji pochopil a jen se tváříš že ne? To jsem se evidentně trefil do černého...

      "Dále chceš vyvrátit hospodářskou válku vedenou USA proti Číně"
      Další z Tvých překroucení. USA s Čínou možná vedou vzájemnou hospodářskou válku. Ale já jsem nic netvrdil o USA, já jsem tvrdil o Německu, což je jaksi suveréní stát, který má podstatně odlišnou zahraniční politiku, než USA, takže Tvoje implicitní a ničím nepodložené tvrzení, že něco dělá z "vazalství USA" je nepodložená pomluva.

      "Tak není těžké domyslet od koho mají podněty, jak se mají chovat."
      Víš, pokud tvrdíš, že jeden suveréní stát je podřízen druhému, tak je korektní to tvrdit jen pokud to umíš dokázat. Spolupráce tajných služeb a podřízenost jsou dvě zcela jiné věci, zaměňovat je je argumentační faul.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:34 04.05.2020

      logik Pochopil/nepochopil, jen si ukázal, že jsi člověk v zajetí stereotypů a podle toho uvažuješ. A jak by mohli čtenáři AN vědět, tak stereotypy se vůbec nemusí zakládat na ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Pochopil/nepochopil, jen si ukázal, že jsi člověk v zajetí stereotypů a podle toho uvažuješ. A jak by mohli čtenáři AN vědět, tak stereotypy se vůbec nemusí zakládat na pravdě a jsou to spíše přání, než reálná fakta.

      Tvrzení, že USA možná vedou proti Číně hospodářskou válku je srandovní.
      Možná právě proto o tom nic nevíš, možná...:)

      Síť 5G od Huaweie a Evropa, žádný stát nepřinesl důkazy a už vůbec ne věrohodné, že by Huawei dělal to, z čeho ho obviňují a kdo jde tvrdě proti Huawei jsou USA.

      Mám také použít Montyho Phythona?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:28 05.05.2020

      semtam: Takže když po Tobě chci, abys když řekneš, že stát A se choval takto, protože to chtěl stát B, tak abys pro to přinesl nějaký důkaz, tak se chovám podle sterotypů? Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam:
      Takže když po Tobě chci, abys když řekneš, že stát A se choval takto, protože to chtěl stát B, tak abys pro to přinesl nějaký důkaz, tak se chovám podle sterotypů? Ale vlastně jo, máš pravdu, stereotypně trvám na tom, aby člověk své obvinění dokládal.

      "žádný stát nepřinesl důkazy"
      Za naší BIS se Ti omlouvám, že Ti nedává kopie všech tajných materiálů na stůl....

      Jinak popíráš, že Čína stojí o špionáž? Nebo chceš tvrdit, že Huawei, pokud ji Čínská vláda požádá, tam tu štěnici nedá?Skrýt celý příspěvek

    • Takeda
     11:47 02.05.2020

     Jste vedle jak ta jedle v tom vašem vysněném lese. Jen se koukněte na to co dělá Čína v OSN a jak se chová v Africe. To co tvrdíte byla možná pravda tak před deseti lety.

     Jste vedle jak ta jedle v tom vašem vysněném lese. Jen se koukněte na to co dělá Čína v OSN a jak se chová v Africe. To co tvrdíte byla možná pravda tak před deseti lety.

     • semtam
      12:08 02.05.2020

      Takeda To je tady v poslední době nějaká móda, že se argumentuje bez argumentů, jen nějakými blafy? Přečtěte si třeba tento článek a schválně jsem vybral médium, které je ...Zobrazit celý příspěvek

      Takeda

      To je tady v poslední době nějaká móda, že se argumentuje bez argumentů, jen nějakými blafy?

      Přečtěte si třeba tento článek a schválně jsem vybral médium, které je vyhraněné proti Číně. Najdeme tam třeba blafy, že Rusko dodává Středoafrické republice zbraně a působí v ní tzv. Vagnerova skupina a hned poté, že chudinky USA zajímá hlavně boj proti terorismu a lidská práva a proto není tak oblíbená jako Čína (fňuk).
      Doslova se v článku píše: Podle Piknerové USA „čelí kritice, že vnucují africkým zemím svůj pohled a přístup."

      https://www.seznamzpravy.cz/cl...

      Tak pokud chcete tvrdit, že Čína nedělá politiku nevměšování, tak by jste to měl dokázat relevantními argumenty.

      Samozřejmě důkazů a článků i lépe napsaných je celá řada, co tento fenomén popisují. To, že ta vaše ideologická skupinka se tu snaží potlačovat i jasná fakta je opravdu jak v Severní Korei.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:24 04.05.2020

      1) Někdo tady něco tvrdí o USA? Tak proč máš polovinu příspěvku o USA? Ať už dělá USA v Číně cokoli, tak to nijak nedokazuje ani nevyvrací Takedovo tvrzení o chování Číny. Jde o ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Někdo tady něco tvrdí o USA? Tak proč máš polovinu příspěvku o USA? Ať už dělá USA v Číně cokoli, tak to nijak nedokazuje ani nevyvrací Takedovo tvrzení o chování Číny. Jde o klasický argumentační faul "red herring" aneb "mlácení černochů".

      2) Další klasický argumentační faul je vyvracet tvrzení tím, že si najdeš "údajný" zdroj toho tvrzení (navíc podle Tvého hodnocení pochybný) a sám si ho vyvrátíš.

      3) Nu a poslední argumentační faul je argumentace ad hominem a nálepkování, jak to předvádíš v posledním odstavci.

      Samozřejmě, že máš právo se ptát po zdroji Takedova tvrzení. Ale způsob, kterým to děláš je hrubě nekorektní. O to srandovnější je, že voláš po korektní diskusi, a přitom Takedova argumentace je z hlediska pravidel diskuse korektní (není povinnost dokládat v diskusi každé své tvrzení, jen na vyžádání), zatímco Tvůj příspěvek je směska argumentačních faulů.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:39 04.05.2020

      logik Ok, chápu, nejsi schopný vyvrátit tvrzení, že Čína má strategii nevměšování se a USA naopak vnucují ostatním zemím svůj pohled a přístup. A tak kolem sebe kopeš a kopeš a ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Ok, chápu, nejsi schopný vyvrátit tvrzení, že Čína má strategii nevměšování se a USA naopak vnucují ostatním zemím svůj pohled a přístup.

      A tak kolem sebe kopeš a kopeš a kopeš.
      Na tvém místě, pokud nemáš co říct, tak bych raději mlčel, je to slušnější a důstojnější.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    15:19 01.05.2020

    logik: třeba když v Langley vysvětlovali Babišovi, proč má pozorně naslouchat Donaldovým přáním ve věci nákupů vrtulníků a dostavby Temelína:-D Jinak si vzpomeň, jaké vzkazy ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: třeba když v Langley vysvětlovali Babišovi, proč má pozorně naslouchat Donaldovým přáním ve věci nákupů vrtulníků a dostavby Temelína:-D
    Jinak si vzpomeň, jaké vzkazy dostávalo Turecko, Malajsie, Saudská Arábie a řada dalších zemí, když začaly uvažovat např. o nákupu ruských zbraní. Tam se to hořkým litováním, tvrdými následky, naprostým ekonomickým zničením atd... jen hemžilo. Vedle toho je dopis pro Kuberu ještě psán relativně diplomatickým jazykem.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:01 01.05.2020

     Srovnávat nákup vojenské techniky a zahraniční cestu to už je celkem velká argumentační nouze.

     Srovnávat nákup vojenské techniky a zahraniční cestu to už je celkem velká argumentační nouze.

     • danny
      12:02 05.05.2020

      Jirosi: můžeš mi vysvětlit proč je to argumentační nouze? Návštěva Tajwanu druhým nejvyšším ústavním činitelem, který ještě ke všemu nebyl před tím v Pekingu, je jasné vyjádření ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: můžeš mi vysvětlit proč je to argumentační nouze? Návštěva Tajwanu druhým nejvyšším ústavním činitelem, který ještě ke všemu nebyl před tím v Pekingu, je jasné vyjádření legitimity tamní vládě. Je to sakra významný diplomatický úkon.
      Proti tomu nákup S-400 je jen o koupi HW, který lze zaintegrovat do PVO takovým způsobem, aby nehrozily úniky dat k výrobci.
      Zatímco Čína sdělila, že diplomatická aktivita symbolizující uznání samostatnosti Tajwanu přinese následky (není nutno o tom pochybovat, již to prokázali při vypovězení parterských smluv mezi Prahou a Pekingem a Šanghají), vyhrožoval Trump Turecku ekonomickým zničením.
      Nemáš pocit, že jsi v argumentační nouzi spíše ty?Skrýt celý příspěvek

    • logik
     20:11 01.05.2020

     "A Vy zase mlátíte černochy"
     O míře ovlivňování druhých se můžeme bavit. Já jsem čistě rozporoval Semtamovu nehoráznost, že to Čína nedělá....

     "A Vy zase mlátíte černochy"
     O míře ovlivňování druhých se můžeme bavit. Já jsem čistě rozporoval Semtamovu nehoráznost, že to Čína nedělá....

     • danny
      12:09 05.05.2020

      Logiku, ty si asi nepamatuješ, co sám píšeš, že? No já ti to připomenu. "Ty si fakt mimoň. Nezaznamenal jsi např. "Nejedlého" dopisy Kuberovi? Kdy naposled se USA míchalo do ...Zobrazit celý příspěvek

      Logiku, ty si asi nepamatuješ, co sám píšeš, že? No já ti to připomenu. "Ty si fakt mimoň. Nezaznamenal jsi např. "Nejedlého" dopisy Kuberovi? Kdy naposled se USA míchalo do politiky ČR takto nehorázným způsobem."
      Takže já čistě rozporoval tvou nehoráznost, kdy jsi tvrdil, že se USA nemíchá do politiky ČR nebo kohokoli jiného tak nehorázným způsobem, jak Čína. Dělají to. Takže nejen že argumentaci s mlácenými černochy používáš, ještě ke všemu lžeš a nakonec se to někomu snažíš omlátit o hlavu. Fakt zábavné.
      https://www.novinky.cz/domaci/...
      https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

    • Storm
     21:15 01.05.2020

     Té tvé kravině Dany se ironicky řechtám už od půl čtvrté a až teď mě to přešlo a jsem schopný psát... Zaprvé, vzhledem k tomu že si osobně myslím, že nákupem H1 dostává armáda jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Té tvé kravině Dany se ironicky řechtám už od půl čtvrté a až teď mě to přešlo a jsem schopný psát... Zaprvé, vzhledem k tomu že si osobně myslím, že nákupem H1 dostává armáda jako v málo případech to co opravdu chce... a Zadruhé že z toho co bylo na výběr, se rozhodně nedalo nevybrat to co se vybralo... Protože se poptávaly vrtulníky do boje né evropské holubice míru že?
     Tak nejspíš opravdu nikoho nemuseli v Langy přemlouvat jak ty píšeš... Taky nevím proč by zrovna Langly někoho přemlouvat mělo... Spíš to vypadá, že jsi se pokoušel dost neobratně sršet vtipem což se ti nedaří...Skrýt celý příspěvek

     • danny
      12:14 05.05.2020

      Storme, klidně se řehtej. Já nikde netvrdil, že je nákup H1 špatně. Nebo že byl Babiš nucen koupit konkrétně H1. Ale že to budou americké vrtulníky, to dostal befelem určitě. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Storme, klidně se řehtej. Já nikde netvrdil, že je nákup H1 špatně. Nebo že byl Babiš nucen koupit konkrétně H1. Ale že to budou americké vrtulníky, to dostal befelem určitě.
      A vrtulníky jsou jen třešnička na dortu. Hlavní aktivita amerických lobistů se točí kolem Temelína. Ale pokud jsi to nezaznamenal, bylo by příliš na dlouho vysvětlovat ti celé pozadí a o jak velkou hru v této partii jde. A ještě obtížnější by pro tebe bylo pochopit, co že a komu to nakonec mají čeští daňoví poplatníci zaplatit. Takže klidně začni šetřit:-)Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    11:23 02.05.2020

    A co mu Nejedlý psal ? V ČT to nebylo.

    A co mu Nejedlý psal ? V ČT to nebylo.

  • HEKTOR
   15:35 01.05.2020

   no keď sa už čína "nevměšuje" ,tak potom už fakt neviem...

   no keď sa už čína "nevměšuje" ,tak potom už fakt neviem...

   • semtam
    16:16 01.05.2020

    Hektor

    Dal jsem palec hore, protože to slůvko neviem, vše krásně popisuje a vystihuje.

    Hektor

    Dal jsem palec hore, protože to slůvko neviem, vše krásně popisuje a vystihuje.

    • semtam
     16:18 01.05.2020

     Neberte to jako útok na vaši osobu, problém je ten, že my tady žijeme v bublině a média nám svět předhazují černobíle, potom se nedivím, že vůbec nechápete politiku Číny, která je ...Zobrazit celý příspěvek

     Neberte to jako útok na vaši osobu, problém je ten, že my tady žijeme v bublině a média nám svět předhazují černobíle, potom se nedivím, že vůbec nechápete politiku Číny, která je známá jen ohledně Tibetu a Taiwanu a pak už nic.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:58 01.05.2020

      semtam - asi tak 18r naspäť som mal tú "česť" robiť pre čínsku firmu a veľmi veľa sme sa rozprávali a čínania sa vôbec netajili aké majú úlohy napr. v európe...a preberala sa aj ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam - asi tak 18r naspäť som mal tú "česť" robiť pre čínsku firmu a veľmi veľa sme sa rozprávali a čínania sa vôbec netajili aké majú úlohy napr. v európe...a preberala sa aj ich zahraničná politika...a po tých rokoch som si ten názor len utvrdil...odkiaľ čerpáte info napr. vy osobne,keď média informujú tak zaujate.??Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      17:32 01.05.2020

      Hektor Žasnu, kolik lidí tady má tak bohaté zkušenosti a štěstí, že každý koho potkaj jim na místě sděluje veškerá tajemství. Můžete je klidně sdělit, přece si je nenecháte pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor

      Žasnu, kolik lidí tady má tak bohaté zkušenosti a štěstí, že každý koho potkaj jim na místě sděluje veškerá tajemství. Můžete je klidně sdělit, přece si je nenecháte pro sebe.

      Čerpám hlavně z médií, která nejsou v hlavním proudu, jako jsou třeba i AN, kde se řeší geopolitika. Ale chápu, že pro mainstrem, je to složitější téma. Tam si musí vystačit s málem a mají své mantinely...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:14 01.05.2020

      "Čerpám hlavně z médií, která nejsou v hlavním proudu," "Krym opravdu krvavý nebyl a neútočilo se silou" No, prohlásit vojenskou invazi za nesilové řešení si opravdu seriozní ...Zobrazit celý příspěvek

      "Čerpám hlavně z médií, která nejsou v hlavním proudu,"

      "Krym opravdu krvavý nebyl a neútočilo se silou"

      No, prohlásit vojenskou invazi za nesilové řešení si opravdu seriozní novináři nedovolí. Nekrvavá byla jen protože se nerozhodli zahájit válku z Jadernou velmocí. Kdyby tušily, že jim to nebude stačit, bojovali už i o ten Krym.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:18 01.05.2020

      To není o hlavním proudu, ale o ignorování fakt.

      To není o hlavním proudu, ale o ignorování fakt.

     • Poly
      21:09 01.05.2020

      semtam
      A byl jsi v té Číně alespoň někdy? Pracoval jsi s Číňany? Já totiž obojí. Doufám, že tam už nebudu muset jet a na uni jsem vykličkoval z projektu, kde bych s nimi pracoval.

      semtam
      A byl jsi v té Číně alespoň někdy? Pracoval jsi s Číňany? Já totiž obojí. Doufám, že tam už nebudu muset jet a na uni jsem vykličkoval z projektu, kde bych s nimi pracoval.

     • semtam
      21:21 01.05.2020

      Poly V Číně jsem již byl, asi měsíc, ale nebudu ze sebe dělat odborníka. Vzhledem k tomu, že svět je gobální, tak doporučím kanál tohoto Youtubera, který žije v Číně dlouhodobě, ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly

      V Číně jsem již byl, asi měsíc, ale nebudu ze sebe dělat odborníka. Vzhledem k tomu, že svět je gobální, tak doporučím kanál tohoto Youtubera, který žije v Číně dlouhodobě, samozřejmě takovýchto lidí co žijou v Číně a píšou blogy nebo točí videa je více.

      https://www.youtube.com/user/c...

      P.S: Občas mi tu připadáte jako severokorejci žijící v propagandistické bubliněSkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:43 02.05.2020

      semtam - ale veď tam nešlo o žiadne tajomstvá ako napr. čínsky atómový program,či čínske vojenské ambície...len keď s niekym pracujete viac ako rok,tak sa ľudia ukážu vo svojej ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam - ale veď tam nešlo o žiadne tajomstvá ako napr. čínsky atómový program,či čínske vojenské ambície...len keď s niekym pracujete viac ako rok,tak sa ľudia ukážu vo svojej prirodzenej podstate.a tak som zistil,že to je jeden falošný a prospechársky národ...sranda je,že pohŕdajú nepr. európou,ale prišli sem lebo im to vlasť nakázala,aby zarábali peniaze (časť ktorých musia poslať domov rodine) a získali pas európskej únie (a to sa vtedy len slovensko chystalo na vstup do EU)...

      finančná podpora skoro celej afriky je podľa vás nezištná.??robia to len preto že ich veľmi mrzí smutný život černoškov......?.

      a osobne mi krv vrela,keď som videl pri návšteve čínskeho prezidenta v česku,ako sa ZRAZU a NÁHODOU pri čechoch s tibetskou vlajkou (je to asi drzosť keď si čech vo svojej vlasti dovolí vyjadriť svoj názor) zastavil autobus s čínskym sfanatizovaným kontingentom a prekryli tibetskú vlajku obrovskou čínskou-a samozrejme ešte domáceho občana inzultovali...podotýkam že toto by si asi napr. česi v číne nedovolili ani náhodou-okamžite by ich rozohnali!!!
      a toto je presne príklad čínskeho vnímania demokracie,nestrannosti a nezasahovania...Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      07:38 04.05.2020

      semtam Tak koukám, zase válíš. Odkaz na českého youtubera, které není právě chudý :-D Ne, že bych už pár videí neviděl. Možná by onen hošík mohl zajet do fabriky, zaměřenou na ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Tak koukám, zase válíš. Odkaz na českého youtubera, které není právě chudý :-D Ne, že bych už pár videí neviděl. Možná by onen hošík mohl zajet do fabriky, zaměřenou na těžký průmysl a nebo do textilky a nebo omrknout zemědělství v Číně, aby pochopil. Možná by pak velmi rychle opustil svoji bublinu v Číně. Od jisté doby nepiju indický čaj, protože jsem tam rychle prozřel. A od jisté doby nejím čínské pistácie, protože jsem tam prozřel.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      07:39 04.05.2020

      Tan čaj uvádím protože, že něco podobného jsem viděl pouze v Indii.

      Tan čaj uvádím protože, že něco podobného jsem viděl pouze v Indii.

 • dusan
  09:38 01.05.2020

  Novinky z možného súpera ukrajinských strojov: https://www.armadnymagazin.sk/... Naši ...Zobrazit celý příspěvek

  Novinky z možného súpera ukrajinských strojov:

  https://www.armadnymagazin.sk/...

  Naši "sputnikovci" oznámili dosť kostrbato, že na Su-57 sa ide kompletne "prekopať" systém riadenia .... ktorý bol príčinou zrútenia jediného sériového stroja. Tým sa i rúcajú i tak dosť optimistické predpoklady na zavedenie Su-57 do výzbroje. Rok 2022 je v "preklade" tak rok 2024 .... čiže na Su-57 môžeme na pekných pár rokov zabudnúť ...

  Pre Ukrajinu to je mimochodom dosť pozitívna správa. Jej najväčší súper nebude mať ešte xy-rokov stroj 5.generácie.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   10:49 01.05.2020

   Možno mat nebude, ale temer všetci Ukrajinci čo v Ruine zostali a o zbrojnej vyrobe niečo ešte vedia presidlia do Ruska.

   Možno mat nebude, ale temer všetci Ukrajinci čo v Ruine zostali a o zbrojnej vyrobe niečo ešte vedia presidlia do Ruska.

   • StandaBlabol
    11:45 01.05.2020

    to palo satko, počet Ukrajinců v Rusku se od roku 1990 mírně snížil. Naopak jich výrazně přibylo v USA, Německu, Itálii a České republice. Takže očividně to mají v hlavě v pořádku ...Zobrazit celý příspěvek

    to palo satko,

    počet Ukrajinců v Rusku se od roku 1990 mírně snížil. Naopak jich výrazně přibylo v USA, Německu, Itálii a České republice. Takže očividně to mají v hlavě v pořádku a do Ruska opravdu nepřesídlují. Odcházejí na západ, stejně jako statisíce Rusů.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     11:59 01.05.2020

     Je nepišem o oberačoch jablk a pomocnych sestrach.

     Je nepišem o oberačoch jablk a pomocnych sestrach.

     • logik
      12:49 01.05.2020

      To jako chceš tvrdit, že do Ruska migruje především inteligence? Tak ten byl fakt dobrej....

      To jako chceš tvrdit, že do Ruska migruje především inteligence? Tak ten byl fakt dobrej....

     • PetrTechnik
      13:17 01.05.2020

      V těžebním průmyslu na středních a vyšších a manažerských postech pracují hlavně Ukrajinci. Do Ruska jich po konfliktu odešlo velké množství, protože Rusko jim třeba nabídlo ...Zobrazit celý příspěvek

      V těžebním průmyslu na středních a vyšších a manažerských postech pracují hlavně Ukrajinci. Do Ruska jich po konfliktu odešlo velké množství, protože Rusko jim třeba nabídlo důchodovou kontinuitu a občanství.
      Sám logiku plácáš hlouposti , aniž by jsi proto měl jakýkoliv důkaz. Samozřejmě , že vědecká špička měla na výběr i Západ, Čínu, ale jen s vědátorama hospodářství provozovat nelze.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      17:30 01.05.2020

      A ty máš nějaký zdroj, který rozděluje Ukrajinské emigranty podle profesí/vzdělání a ukazuje, kam kdo nejčastěji míří? Nebo jen papouškuješ ruské propagandistické weby?

      A ty máš nějaký zdroj, který rozděluje Ukrajinské emigranty podle profesí/vzdělání a ukazuje, kam kdo nejčastěji míří? Nebo jen papouškuješ ruské propagandistické weby?

     • StandaBlabol
      17:32 01.05.2020

      to palo satko, PetrTechnik,

      tak si to kluci vyjasněte. Na Západ odchází sběrači jablek nebo naopak vědecká špička?

      to palo satko, PetrTechnik,

      tak si to kluci vyjasněte. Na Západ odchází sběrači jablek nebo naopak vědecká špička?

     • PetrTechnik
      17:51 01.05.2020

      Blábolící Standa: Jasně vždycky, když přijedu do nějaké ruské fabriky,tak oběhnu kádrové oddlení a vypíšu si odkud kdo je. Kdyby jsi a tobě podobní nebyli předpodělaní i jen na ...Zobrazit celý příspěvek

      Blábolící Standa:
      Jasně vždycky, když přijedu do nějaké ruské fabriky,tak oběhnu kádrové oddlení a vypíšu si odkud kdo je. Kdyby jsi a tobě podobní nebyli předpodělaní i jen na mapě ukázat kde je Moskva, podívali se víc do světa, tak by jste se ledascos od prostého lidu dozvěděli. Takhle žiješ jako v tom filmu Sexmise, stačí se koukat na namalované kulisy -- vem si prášek...…. :-)Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      09:27 02.05.2020

      to PetrTechnik, pán je kádrovák:) Obdivuju lidi, co z několika stručných komentářů poznají, kde člověk všude byl a odkud bere svoje názory. Nemám potřebu se před tebou obhajovat a ...Zobrazit celý příspěvek

      to PetrTechnik,

      pán je kádrovák:) Obdivuju lidi, co z několika stručných komentářů poznají, kde člověk všude byl a odkud bere svoje názory. Nemám potřebu se před tebou obhajovat a vyjmenovávat, kde všude jsem byl. Ale věř, že tentokrát střílíš úplně vedle.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      10:04 02.05.2020

      Blábolící Standa: Proč bych měl být kádrovák? Já nikoho nekádruju, jen prostě za 30let potkáš a poznáš tolik lidí, že si uděláš obrázek o části společnosti. Navíc mezi Rusy a ...Zobrazit celý příspěvek

      Blábolící Standa:
      Proč bych měl být kádrovák? Já nikoho nekádruju, jen prostě za 30let potkáš a poznáš tolik lidí, že si uděláš obrázek o části společnosti. Navíc mezi Rusy a Ukrajinci prakticky neexistuje jakékoliv nepřátelství.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   10:51 01.05.2020

   Moc děkuju za zajímavou zprávu. Rusové zase řeknou, že Su-57 vlastně nikdy ani nechtěli a Su-35 sestřelí každého potenciálního protivníka. Přidají pár obrázků jak Su-35 sestřeluje ...Zobrazit celý příspěvek

   Moc děkuju za zajímavou zprávu. Rusové zase řeknou, že Su-57 vlastně nikdy ani nechtěli a Su-35 sestřelí každého potenciálního protivníka. Přidají pár obrázků jak Su-35 sestřeluje F-35 a hotovo. Ostatně u Armaty (T-14) řekli, že T-90M (a modernizované T-72B3M) v pohodě zničí jakýkoliv tank soupeře, tak na nový tank nespěchají...
   Už to začíná být docela směšné, jak se chytají do vlastních sítí lží.Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    11:54 01.05.2020

    Rusko nezvládalo financovat svoje vojenského programy ani v době světového růstu a vysokých cen ropy. Teď je ropa za 20 USD, svět jde do recese a v Rusko má 7.000 nových případů ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko nezvládalo financovat svoje vojenského programy ani v době světového růstu a vysokých cen ropy. Teď je ropa za 20 USD, svět jde do recese a v Rusko má 7.000 nových případů koronaviru za den. Odpískají nejen Su-57, Armatu a Liděry. Nově už vzdali i Super-Gorškovi a Bumerangy místo pro vlastní armádu nabízejí na export. Uvidíme, co bude na řadě dál.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   11:40 01.05.2020

   to Dusan, oni o tom mluví jako o modernizaci a nikde nezmiňují, že by se kvůli tomu měla odložit sériová výroba. Takže je pořád ještě možné, že budou dál nízkým tempem vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

   to Dusan,

   oni o tom mluví jako o modernizaci a nikde nezmiňují, že by se kvůli tomu měla odložit sériová výroba. Takže je pořád ještě možné, že budou dál nízkým tempem vyrábět stroje se starým systémem řízení a motory 4. generace. Možná tím svým současným tempem 1-2 kusy za rok. Ale určitě je zajímavé, že se z ničeho nic vrhli na modernizaci systému který zavinil pár prvního sériového kusu.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:45 01.05.2020

    To hlavně naznačuje, že se nejedná jen o kosmetickou vadu.
    Pokračovat v sériové výrobě co ani nezačala se stroji co mají vadu a musí se zásadně předělat?

    To hlavně naznačuje, že se nejedná jen o kosmetickou vadu.
    Pokračovat v sériové výrobě co ani nezačala se stroji co mají vadu a musí se zásadně předělat?

 • palo satko
  08:21 01.05.2020

  Udrzujeme Ukrajinu pri zivote darmi a pozickami so splatnostou v nekonecne a oni spekuluju nad cinskou stihackou?

  Udrzujeme Ukrajinu pri zivote darmi a pozickami so splatnostou v nekonecne a oni spekuluju nad cinskou stihackou?

  • dusan
   09:41 01.05.2020

   Niekto zabudol, že po roku 1989 sme i my tak dlhé roky fungovali a každá nová pôžička od MMF bola oznamovaná ako neuveriteľný úspech : )

   Niekto zabudol, že po roku 1989 sme i my tak dlhé roky fungovali a každá nová pôžička od MMF bola oznamovaná ako neuveriteľný úspech : )

   • palo satko
    10:45 01.05.2020

    Však aj nas Zapad pekne krasne o všetko dobre ogabal a stali sme sa gastošmi - montermi vo vlastnej krajine.

    Však aj nas Zapad pekne krasne o všetko dobre ogabal a stali sme sa gastošmi - montermi vo vlastnej krajine.

    • logik
     12:51 01.05.2020

     A řikali to ve VUMLU, co?
     Životní úroveň oproti 89 je násobně větší. Např teď si koupíš auto řádově za deset platů. Tenkrát za sto... Apod.

     A řikali to ve VUMLU, co?
     Životní úroveň oproti 89 je násobně větší. Např teď si koupíš auto řádově za deset platů. Tenkrát za sto... Apod.

     • palo satko
      13:31 01.05.2020

      Zabudol si tu dat cenu bytu. Trojizbak družstevny za celu polovice Skodovky. :) Služobny alebo podnikovy zadarmo.

      Zabudol si tu dat cenu bytu. Trojizbak družstevny za celu polovice Skodovky. :) Služobny alebo podnikovy zadarmo.

     • Pavel1
      13:53 01.05.2020

      Žvaníš z cesty. Před rokem 89 se jak na přidělení bytu národním výborem tak na družstevní byty čekalo roky. Mladé rodiny s malým děckem musely bydlet u rodičů v dvojpokojáku, ...Zobrazit celý příspěvek

      Žvaníš z cesty. Před rokem 89 se jak na přidělení bytu národním výborem tak na družstevní byty čekalo roky. Mladé rodiny s malým děckem musely bydlet u rodičů v dvojpokojáku, protože neměli známé a neměli na úplatky. Podnikový byt jsi okamžitě dostal, jen pokud jsi se odstěhoval do Ostravy a šel makat do dolů nebo jsi byl stbácký konfident.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      14:46 01.05.2020

      Pavel1: Doba pokročila, mají teď mladé rodiny na výběr buď ty rodiče a nebo za 12tis měsíčně ve 2+kk (38m2)…. logik: no je fakt , že když budou bydlet ve Fabii, tak to bude mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1:
      Doba pokročila, mají teď mladé rodiny na výběr buď ty rodiče a nebo za 12tis měsíčně ve 2+kk (38m2)….
      logik:
      no je fakt , že když budou bydlet ve Fabii, tak to bude mnohem levnější než před r.89 a pohodlnější, prostě simply cleverSkrýt celý příspěvek

     • logik
      20:46 01.05.2020

      PetrTechnik: S odpuštěním, plácáš nesmysly. Obytná plocha na osobu se od 91. zvedla na dvojnásobek. Celkový počet bytů narostl (při skoro konstantní populaci), počet nájemních bytů ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik:
      S odpuštěním, plácáš nesmysly. Obytná plocha na osobu se od 91. zvedla na dvojnásobek. Celkový počet bytů narostl (při skoro konstantní populaci), počet nájemních bytů ovšem poklesl na polovinu - tedy vlastní bydlení je podstatně dostupnější, než bylo za komunismu.

      Viz např.
      https://www.kancelare.cz/novin... Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      23:14 01.05.2020

      Samozřejmě ty čísla si cucáš z palce, petřetechniku ale jinak máš pravdu. Teď mají na výběr, a za bolševika neměli.

      Samozřejmě ty čísla si cucáš z palce, petřetechniku ale jinak máš pravdu. Teď mají na výběr, a za bolševika neměli.

     • PetrTechnik
      00:22 02.05.2020

      Já s vámi chlapci souhlasím, když spočítáte celkovou bytnou plochu bytů a vydělíte počtem obyvatel, bydlících v nájemních a vlastních bytech, zjistíte, průměrná 4 členná rodina ...Zobrazit celý příspěvek

      Já s vámi chlapci souhlasím, když spočítáte celkovou bytnou plochu bytů a vydělíte počtem obyvatel, bydlících v nájemních a vlastních bytech, zjistíte, průměrná 4 členná rodina bydlí v 3+1 o 80m2 (třeba, nevím kolik to přesně je). Je to jako s těmi dvěma pečenými kuřaty, á nemám žádné , druhý má dvě. Já mám hlad a druhý neví co s jídlem, navíc chce za něj tolik peněz, že na to nemám. V průměru , jsme ale oba najezení dosyta. To je sranda co?Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      14:23 02.05.2020

      petrtechnik To jsi, chlapče, stav s dostupností bytů za minulého režinu popsal velmi trefně. Ovšem žádná sranda to nebyla. Papaláši, stbáci měli luxus zadarmo, slušný člověk, ...Zobrazit celý příspěvek

      petrtechnik
      To jsi, chlapče, stav s dostupností bytů za minulého režinu popsal velmi trefně. Ovšem žádná sranda to nebyla. Papaláši, stbáci měli luxus zadarmo, slušný člověk, který nechtěl krást stavební materiál nebo uplácet a podvádět průměrný byt nedostal ani za prachy.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    10:53 01.05.2020

    palo rád a schválně zapomíná na věci, co se mu nehodí do jeho myšlenkového proudu.

    palo rád a schválně zapomíná na věci, co se mu nehodí do jeho myšlenkového proudu.

    • palo satko
     11:23 01.05.2020

     Rase mi sme naozaj nič nedostali, tak ako teraz dostava Ukrajina od EU a USA. Pekne krasne sme pôžičky splatili v dohodnutych termonoch a za babku rozpredali strategicky majetok, ...Zobrazit celý příspěvek

     Rase mi sme naozaj nič nedostali, tak ako teraz dostava Ukrajina od EU a USA. Pekne krasne sme pôžičky splatili v dohodnutych termonoch a za babku rozpredali strategicky majetok, banky, energetiku, plynarenstvo. Slovensko - "Čierna diera Europy" ako povedala Madeleine Albrightová (svedčal by jej tribunal v Haagu) nebolo podporovane ale vydierane Zapadom.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      11:49 01.05.2020

      Možná proto, že životní úroveň v roce 1989 tu byla o poznání vyšší než v zemích bývalého SSSR. A taky na nás nikdo neútočil prostředky hybridní války. Prostě jsme pomoct ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná proto, že životní úroveň v roce 1989 tu byla o poznání vyšší než v zemích bývalého SSSR. A taky na nás nikdo neútočil prostředky hybridní války. Prostě jsme pomoct nepotřebovali tolik, jako ji dnes potřebuje Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:51 01.05.2020

      StandaBlabol Problém hybridní války není důvodem ekonomické situace Ukrajiny, ale naopak následkem toho co sami Ukrajinci od roku 1991 předváděli. Rus se prostě rozhodl, že míra ...Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol
      Problém hybridní války není důvodem ekonomické situace Ukrajiny, ale naopak následkem toho co sami Ukrajinci od roku 1991 předváděli.
      Rus se prostě rozhodl, že míra trpělivosti přetekla a své dluhy se rozhodl vybrat po svém.Skrýt celý příspěvek

     • El Duderino
      15:32 01.05.2020

      "Rase mi sme naozaj nič nedostali" . . . o eurofondoch ste uz pocul? To je taka ta vec pokryvajuca 80% verejnych ivesticii. . . . V predchadzajucom programovom obdobi sme boli v ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rase mi sme naozaj nič nedostali" . . . o eurofondoch ste uz pocul? To je taka ta vec pokryvajuca 80% verejnych ivesticii. . . . V predchadzajucom programovom obdobi sme boli v pluse vyse 11 mld Euro. V sucasnom mame alokovanych 15 mld, v cistom to bude zas vyse 10mld. A to sme statik s 5.5 mil obyvatelov. Ale darmo, na "sovietske fondy" sa nechytaju.Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      22:36 01.05.2020

      A co sa Vam na tom nezda, ze Madeleine povedala, ze sme "cierna diera Europy"? Ved vacsinu statu rozdal rodine a poskokom - a nie predal za babku - prave ten isty diktaror/mafian ...Zobrazit celý příspěvek

      A co sa Vam na tom nezda, ze Madeleine povedala, ze sme "cierna diera Europy"?

      Ved vacsinu statu rozdal rodine a poskokom - a nie predal za babku - prave ten isty diktaror/mafian strihu Lukasenka, za ktoreho sme sa tou "ciernou dierou" stali. To co sa teraz toci ohladne mafie, klientelizmu a korupcie okolo Smeru, nesiaha ani len po paty tomu, co za mafiu tu bolo s Vladykom Vlad na cele...

      A to viete sam velmi dobre, o tomto sa nahovorilo az privela...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:45 01.05.2020

    dusan každou půjčku si na nás náležitě vybrali, vyplatilo se jim nám půjčit, při podmínkách na vstup jejich vlastníků k nám se jim to stonásobně vrací. Ukrajina je vyjímkou, je to ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan
    každou půjčku si na nás náležitě vybrali, vyplatilo se jim nám půjčit, při podmínkách na vstup jejich vlastníků k nám se jim to stonásobně vrací. Ukrajina je vyjímkou, je to jedna z mála zemí, která se reálně oproti roku 1990 propadla. A je to jejich vlastní vina, jak ty peníze roztočili mezi mafie. Přitom měli "na startu" lešpí výchozí pozici než třeba pobaltské státy, protože měli na svém území začnou část hospodářství celého SSSR a schopných lidí.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     18:05 01.05.2020

     Pobaltie malo hlavne výhodu v tom, že sa okamžite "odstrihlo" od Ruska ... Ukrajina dlho lavírovala .... raz s Ruskom, inodkedy tak troch proti nemu ... a nerobiť nič čo by ...Zobrazit celý příspěvek

     Pobaltie malo hlavne výhodu v tom, že sa okamžite "odstrihlo" od Ruska ...

     Ukrajina dlho lavírovala .... raz s Ruskom, inodkedy tak troch proti nemu ... a nerobiť nič čo by nebolelo ... ale tak to nefunguje.

     Tí čo reformovali rýchlo (tým i my) sme dopadli najlepšie. Tí čo "meditovali" skončili horšie ... prípadne "meditujú" nad svojou chudobou dodnes ... napr. Moldavsko.Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  02:42 01.05.2020

  tak pro Ukrajinu by to určitě byl pokrok, protože kromě zmírajícího Antonova co je specializovaný hlavně na dopravní letadla nic nemají, obě hlavní sovětské konstrukční kanceláře ...Zobrazit celý příspěvek

  tak pro Ukrajinu by to určitě byl pokrok, protože kromě zmírajícího Antonova co je specializovaný hlavně na dopravní letadla nic nemají, obě hlavní sovětské konstrukční kanceláře zůstaly na území bývalé RSFSR (jinak je zvláštní že zachování okolních republik Svazu si prosadil Lenin vůči stalinskému návrhu který tyto republiky chtěl přijmout do Ruska, přesto Stalin lstivě zajistil pojištění vize obranyschopného Ruska do budoucna kdyby snad došlo na nějaké vystupování, díky přičlenění Krymu a později Královce, ale to jen tak mimochodem, jen díky tomu byl právně jednoduchý rozchod zbylých rep.), takže ikdyž si ostatní rep. šly po svém tak ani jinak průmyslově a zemědělsky nejbohatší z nich, Ukr si nemohla vyskakovat, ani na ty T-80 nemají exkluzivní právo. To co dělal tehdy Stalin se podobá novodobé taktice USA - dají sice spojencům možnost vyrábět komponenty svých vyspělých systémů, ale to hlavní a jejich integraci si ohlídají, podobně ostatní sovětské republiky bez zdrojů té centrální mají jen malý manévrovací prostor. Proto ta čínská varianta ikdyž vypadá bláznivě je vlastně jediná finančně racionální, ty staré stroje nemohou udržovat donekonečna a na nové americké v patřičném počtu ještě dlouho nebudou mít peníze. Ta nová čínská elektronika vůbec není k zahození. Pořád se přetřásá čínská kvalita, ale ti rozumnější ví že je to jen otázka zákazníka a peněz, od toho se odvíjí požadovaná kvalita. Kde je hlavní cíl nízká cena tak pochopitelně bude odpovídat výstup.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   10:44 01.05.2020

   Pro bývalé republiky je mnohem horší, že značná část se cítí národnostně rusy. Než to, že nemají plnou výboru vojenské techniky. To je to čím právě Stalin vynikal. Ale nevšiml jsme ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro bývalé republiky je mnohem horší, že značná část se cítí národnostně rusy. Než to, že nemají plnou výboru vojenské techniky. To je to čím právě Stalin vynikal.
   Ale nevšiml jsme si, že by stejnou taktiku rozsévaní USA občanů po světě provozovali i USA. Dnes se stále spíše občasné těch zemí stěhují do USA. Což vytváří jisté loby za zájmy těch zemí v USA.Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    15:19 01.05.2020

    jenže oni po generace příslušeli k ruské říši, tudíž kultura i řeč se enormně sblížily. To není zásluha Stalina ale systému carské říše, v tom co dělal měl mnohem blíž k ruskému ...Zobrazit celý příspěvek

    jenže oni po generace příslušeli k ruské říši, tudíž kultura i řeč se enormně sblížily. To není zásluha Stalina ale systému carské říše, v tom co dělal měl mnohem blíž k ruskému nacionalismu (ač sám gruzínec). A ten systém impéria byl víceméně asimilační. Osvědčilo se to hodně u turkických etnik kdy ikdyž dnes mají pořád fyziologické rysy divokých stepních předků tak myslí a srdcem jsou víc rusové. A mimochodem, tato taktika kdy se poraženým chanátům dalo na výběr že mohou dál fungovat jako občané říše pokud složí zbraně. To je mnohem "křesťanštější" než to co dělali angličani, španělé a francouzi co domorodce měli prakticky jen na otročení a jejich život měl mizivou hodnotu. Kdyby podobnou politiku jako ruské carství praktikovalo Španělsko tak má úplně jiné postavení protože by obyvatelé nových zemí byli mnohem loajálnější. A hlavně rusové dali domorodcům možnost vstupu do státního aparátu, tím se opět zvýšila loajalita systému když se stali součástí. Stalin to jen dál posílil, nejvíc je to asi vidět na Mongolsku (kupodivu) kde mají dodnes i za těch několik generací mnohem větší vazbu na Moskvu než na Peking a číňany tam fakt nemají rádi.
    Ukrajina byla velká udělána záměrně kvůli vyvažování a Kreml dneška není ochoten to zničit, protože by pak v prostoru mezi Kyjevem a Lvovem vznikl stát ještě víc protiruský než je Polsko což by si mnozí stratégové západu velice přáli.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:11 01.05.2020

     Impéria co nejsou asimilační rychle končí. Viz snaha Ruska získat nové obyvatele. Ale to co Stalin dělal nebylo jen v pokračování asimilace, ale on ten proces akceleroval ...Zobrazit celý příspěvek

     Impéria co nejsou asimilační rychle končí. Viz snaha Ruska získat nové obyvatele.
     Ale to co Stalin dělal nebylo jen v pokračování asimilace, ale on ten proces akceleroval přesídlováním a likvidací nepohodlných obyvatel.
     To jak moc se to dařilo, jen ukazuje jak rychle se to rozpadlo když se státy přestaly držet pomocí síly a uzdy se povolily.
     Jistě začátky ze zničenou ekonomikou, korupčním prostředím a tlakem většího bratra jsou těžké vždy. Ale pokud vás vojensky napadne určitě vám to nepomůže.

     Vztahy z Ukrajinou jsou v koncích od roku 2014. I kdyby se stáhly z východu nadělali tolik škody, že to už nelze nikdy vrátit. Na opravy totiž nemají ani oni, a kde by na ně vzala Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

     • SofF
      23:42 01.05.2020

      ano, proto všechny evropské koloniální říše o své državy co jim propůjčovaly mocenský status přišly. Jediné odlišné bylo ruské a to se přetransformovalo pod Stalinem na sovětské, ...Zobrazit celý příspěvek

      ano, proto všechny evropské koloniální říše o své državy co jim propůjčovaly mocenský status přišly. Jediné odlišné bylo ruské a to se přetransformovalo pod Stalinem na sovětské, ale i u něj byly okamžiky kdy se prořekl že uvažuje v mocenském pojetí postaru. I ta krádež části ČSR je toho důkaz - ikdyž to bylo bezvýznamné území tak si to vzal jako trofej. A to bylo skoro u všech, pozoruhodné myšlení u člověka co se prezentoval jako tvůrce nového řádu oproštěného od starého. Vyjímka jsou korejci kteří ho stáli velké riziko, ale tam je to o tom že už nestihl si říci o cenu. Právě kvůli tomu myšlení mohl hrát úspěšnou partii s kovanými kapitalisty.
      Co se týče USA tak jsou i nejsou asimilačním impériem, snaží se prezentovat nějaké hodnoty od doby Willsona, ale nejde zase popřít že ten proces i u nich doma drhne díky vzestupu latinského živlu kdy někde a není toho málo španělština převažuje, navíc jádro původních osadníků se zmenšuje nejen porodnostně ale i přílivem latinských migrantů. Takže ta asimilace není jako u Ruska kdy se příslušníci ve velké míře integrovali a vytvořili pospolitost kde není na udržení třeba bohatství aby oslabovalo mezietnické kontrasty. Co se stalo Španělsku po ztrátě toku bohatství obřích kolonií - se stalo jen dírou na mapě Evropy, loajalita koruně byla z velké části jen koupená. Proto na Západě nechápou jak mohli přežít ta devadesátá. V kontrastu s tím z Ukrajiny utíkal kdo mohl když zjistili že se nenajde nikdo kdo by zjednal pořádek - ty čísla jsou ohromující.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:12 02.05.2020

      Soft: Rusko je i se svou pospolitostí díra na mapě. Tedy největší díra plná ropy a plnu :) Uznám, že sem to trošku přehnal. Ne, všem co chtěli v 90. odtrhnutí to bylo dovoleno. ...Zobrazit celý příspěvek

      Soft: Rusko je i se svou pospolitostí díra na mapě. Tedy největší díra plná ropy a plnu :) Uznám, že sem to trošku přehnal.

      Ne, všem co chtěli v 90. odtrhnutí to bylo dovoleno. Dnes se je snaží i násilně připojit opět do svazku. Ale jak to dopadá, když někdo vyjádří názor, že už tam být nechce jsme viděli v čečně. O takové převálcování moc ostatní národu nestojí, tak jen sklopí hlavu a jede se dál.

      Koloniální říše ve směs spíše dojeli na to, že vlastní obyvatelstvo přestalo podporovat tohle vojenské řešení problémů v jiných částech světa.
      I SSSR se rozpadl ze stejného důvodu, došly peníze na vojáky co by drželi státy po hromadě.Skrýt celý příspěvek

 • Lodestar
  00:33 01.05.2020

  Jedná se o zajímavou a celkem i legrační geopolitickou situaci. Od roku 2014 si komunisté, dnes "Flaztenci" projektovali budoucnost do spojenectví Ruska s Čínou, usilovně psali ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedná se o zajímavou a celkem i legrační geopolitickou situaci.

  Od roku 2014 si komunisté, dnes "Flaztenci" projektovali budoucnost do spojenectví Ruska s Čínou, usilovně psali o konci Dolaru do Silvestra 2016 a obsazovali zbytek světa až někam do Patagonie maximálně do poloviny roku 2017.

  A dnes Ukrajina, která se již dávno měla stát součástí Novoruska jedná s Čínou o dodávkách efektivní zbraně.

  :-)Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:53 30.04.2020

  Samozrejme, že som svoj príspevok písal s veľkou dávkou nadsazky. Co je ale fakt, nielen pre 100r cesku fabriku, ale aj pre iných menších vyrobcov: segment pokročilých lietadiel je ...Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme, že som svoj príspevok písal s veľkou dávkou nadsazky. Co je ale fakt, nielen pre 100r cesku fabriku, ale aj pre iných menších vyrobcov: segment pokročilých lietadiel je rozobratý západnými výrobcami, s pokročilými výrobkami za patrične vysoké ceny. Potom je ruský výrobca žijúci len zo zaslej slávy a Číňania, ktorí to všetko prevalcuju cenami, aj keď o skutočnej kvalite by som oprávnene pochyboval. Kde sa tam chce zmestiť Aero keď chce vyvíjať vlastne lietadlo?
  Na Slovensku sa vyvíjajú húfnice, ktoré sú porovnateľné so svetovými výrobkami, takisto v minometoch je potenciál, a česko-slovenský trh je väčší ako len český a slovenský. V rámci možného bartru by bolo ale asi nemiestne, keby L39NG nemala zavedená ani ČR...Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   23:54 30.04.2020

   tryskáči, nestačilo by to napsat pouze jednou a trochu Tvůj text osekat na:

   České Republice v rámci barteru nabízíme Slovenské L-39NG za pomyslné slovenské hůfnice?

   tryskáči, nestačilo by to napsat pouze jednou a trochu Tvůj text osekat na:

   České Republice v rámci barteru nabízíme Slovenské L-39NG za pomyslné slovenské hůfnice?

   • tryskac
    01:18 01.05.2020

    Ospravedlňujem sa, nejspis se vyskytl nejakej šotek, a postoval som spravu viac krat. Za obsahol si ale stojím. Co sa týka exportu Nora B-52, vždy ide v tomto biznise o kontakty, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ospravedlňujem sa, nejspis se vyskytl nejakej šotek, a postoval som spravu viac krat. Za obsahol si ale stojím.
    Co sa týka exportu Nora B-52, vždy ide v tomto biznise o kontakty, šikovnosť obchodníkov, medzinárodné postavenie (vid L159A) a súhru rôznych okolností. Mate pravdu, že tento srbský výrobok sa podarilo predať (v desiatkach kusov) do Myanmarska, Kene a Bangladéšu. Česi (csg) sú zas celkom populárni v Indonezii, Azerbajdžane. Často krát s produktami zo Slovenska. Ešte by ma zaujímalo kde skončili tie modernizovane PL kanony zu23.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   00:53 01.05.2020

   tryskac Zuzana 2 je už poměrně zastaralá houfnice při srovnání s K9, PzH 2000 nebo třeba i 2S19M2. Proto se jí moc nedaří, to i srbská NORA B52 je o mnoho úspěšnější. Koncept EVA ...Zobrazit celý příspěvek

   tryskac

   Zuzana 2 je už poměrně zastaralá houfnice při srovnání s K9, PzH 2000 nebo třeba i 2S19M2.
   Proto se jí moc nedaří, to i srbská NORA B52 je o mnoho úspěšnější.
   Koncept EVA je sice pěknej, ale houfnici na korbu náklaďáku dokáže dát každej, třeba i Súdán, prostě každej.
   Uvidíme, zda EVA bude úspěšná s jejím automatem, zatím díru do světa neudělala.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:52 30.04.2020

  Samozrejme, že som svoj príspevok písal s veľkou dávkou nadsazky. Co je ale fakt, nielen pre 100r cesku fabriku, ale aj pre iných menších vyrobcov: segment pokročilých lietadiel je ...Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme, že som svoj príspevok písal s veľkou dávkou nadsazky. Co je ale fakt, nielen pre 100r cesku fabriku, ale aj pre iných menších vyrobcov: segment pokročilých lietadiel je rozobratý západnými výrobcami, s pokročilými výrobkami za patrične vysoké ceny. Potom je ruský výrobca žijúci len zo zaslej slávy a Číňania, ktorí to všetko prevalcuju cenami, aj keď o skutočnej kvalite by som oprávnene pochyboval. Kde sa tam chce zmestiť Aero keď chce vyvíjať vlastne lietadlo?
  Na Slovensku sa vyvíjajú húfnice, ktoré sú porovnateľné so svetovými výrobkami, takisto v minometoch je potenciál, a česko-slovenský trh je väčší ako len český a slovenský. V rámci možného bartru by bolo ale asi nemiestne, keby L39NG nemala zavedená ani ČR...Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   00:06 01.05.2020

   tryskáči, nezdá se ti, že pláčeš na špatném hrobě? Výrobce L-39NG je kyperská firma, sice vlastněná občany Slovenska, ale i tak se jedná o zahraniční firmu.

   tryskáči, nezdá se ti, že pláčeš na špatném hrobě? Výrobce L-39NG je kyperská firma, sice vlastněná občany Slovenska, ale i tak se jedná o zahraniční firmu.

   • Jura99
    08:04 01.05.2020

    jen doplním, že L39NG je projekt vlastněný 50:50 s Omnipolem. Rovněž M. Dospiva z Penty není Slovák.

    jen doplním, že L39NG je projekt vlastněný 50:50 s Omnipolem. Rovněž M. Dospiva z Penty není Slovák.

 • tryskac
  21:52 30.04.2020

  Samozrejme, že som svoj príspevok písal s veľkou dávkou nadsazky. Co je ale fakt, nielen pre 100r cesku fabriku, ale aj pre iných menších vyrobcov: segment pokročilých lietadiel je ...Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme, že som svoj príspevok písal s veľkou dávkou nadsazky. Co je ale fakt, nielen pre 100r cesku fabriku, ale aj pre iných menších vyrobcov: segment pokročilých lietadiel je rozobratý západnými výrobcami, s pokročilými výrobkami za patrične vysoké ceny. Potom je ruský výrobca žijúci len zo zaslej slávy a Číňania, ktorí to všetko prevalcuju cenami, aj keď o skutočnej kvalite by som oprávnene pochyboval. Kde sa tam chce zmestiť Aero keď chce vyvíjať vlastne lietadlo?
  Na Slovensku sa vyvíjajú húfnice, ktoré sú porovnateľné so svetovými výrobkami, takisto v minometoch je potenciál, a česko-slovenský trh je väčší ako len český a slovenský. V rámci možného bartru by bolo ale asi nemiestne, keby L39NG nemala zavedená ani ČR...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:10 30.04.2020

  EU a NATO by nemělo připouštět vliv další mocnosti v Evropě, tím myslím Čínu. Stačí, že nám tu "úřaduje" Rusko s USA. Nejdříve trojský osel na pražském hradě a nyní vliv na ...Zobrazit celý příspěvek

  EU a NATO by nemělo připouštět vliv další mocnosti v Evropě, tím myslím Čínu. Stačí, že nám tu "úřaduje" Rusko s USA.
  Nejdříve trojský osel na pražském hradě a nyní vliv na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

  • Sidon
   21:29 30.04.2020

   NATO by rozhodne melo ostre zautocit na USA, aby se mu nevmesovaly do jeho vnitrnich zalezitosti!

   NATO by rozhodne melo ostre zautocit na USA, aby se mu nevmesovaly do jeho vnitrnich zalezitosti!

   • Miroslav
    22:35 30.04.2020

    To je ako povedať, že vláda by sa mala ostro ohradiť voči tomu, aby sa premiér staral do jej záležitosti. NATO je USA. To je fakt. USA financujú väčšinu z rozpočtu NATO. To však ...Zobrazit celý příspěvek

    To je ako povedať, že vláda by sa mala ostro ohradiť voči tomu, aby sa premiér staral do jej záležitosti.

    NATO je USA. To je fakt. USA financujú väčšinu z rozpočtu NATO. To však nie je chyba USA ale chyba európskych krajín, že sa desaťročia vezú na americkom chrbte. Vymenili sme nižšie výdavky na ozbrojené sily za to, že sme v područí USA. Sú len 2 možnosti... Buď zachováme status quo alebo zriadime eú armu, navýšime výdavky na ozbrojené sily na 4% HDP ako USA a potom si môžeme povedať, že sme vojenská veľmoc a už Američanov nepotrebujemeSkrýt celý příspěvek

    • Sidon
     02:09 01.05.2020

     Miroslave, mel jsi vypnuty detektor ironie. EU armada je imho nesmysl, v konecnem dusledku jen oslabeni Aliance. Navic je to utopie, kdyz se v ramci EU nedokazeme domluvit ani na ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslave, mel jsi vypnuty detektor ironie.

     EU armada je imho nesmysl, v konecnem dusledku jen oslabeni Aliance. Navic je to utopie, kdyz se v ramci EU nedokazeme domluvit ani na spolecne imigracni politice, kterou by mohly nejake spolecne jednotky typu Coastal Guard (Frontex) prosazovat. Nase dlouhodoba prosperita a relativni blahobyt (myslim zapadni civilizaci) nam znemoznuji pro stromy videt les. Ve skutecnosti jsou principy, na kterych je zalozena nase a americka spolecnost velmi podobne a z pohledu z vnejsku (Rusko, Cina, dosad si svoji oblibenou diktaturu, popripare theokracii) temer nerozlisitelne. Velka mira osobni svobody jednotlivce, vysoce navykova a nedocenovana. Jiste, kazda zapadni zeme ma tisice svych problemu, ale zaroven svobodu o nich mluvit a mit je proto stale na ocich, az se nam zda, ze je nase situace hrozna. Docela by mne zajimalo, jak jsme v podruci USA. To jako platime nejaky tribut, jako to bylo se Svazem, kam se posilaly dodavky spotrebniho, strojirenskyho, potravinarskyho, chemickyho (nenapada mne vlastne zadny prumysl, ktery by do tehdejsiho sovetskyho Ruska nedodaval) pod cenou, aby zpatky (krome ropy a plynu) sly treba zbrane, kterymi jsme meli prosazovat politiku Kremlu na Rynu? Protoze to je podruci, ale ja tady zadny paralely s nasim vztahem s USA fakt nevidim. Nebo ty znas nejaky americky poradce, ktery by sedeli na vlade a ministerstvech a rozhodovali, co se bude dit? Muzes mi treba pripomenout, jaky sankce na nas uvalily USA, kdyz, coby narod v podruci, jsme se, (podle meho chybne), vzepreli jejich navrhu postavit u nas radar.

     2% na obranu jsou podle meho pro CR/SR tak akorat a sdilena zodpovednost, nestarat se jen sami o sebe, to by mel byt zakladni princip pro fungovani spolecnosti jak v narodnim, tak i nadnarodnim meritku.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      02:49 01.05.2020

      Tak to sa potom ospravedlňujem, že som to nepochopil. Osobne si myslím, že určitá obdoba európskej armády vznikne ale skôr ako politický projekt. Skutočná európska armáda je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to sa potom ospravedlňujem, že som to nepochopil.

      Osobne si myslím, že určitá obdoba európskej armády vznikne ale skôr ako politický projekt. Skutočná európska armáda je nezmysel a hlavne nie je na to vôľa. Také Francúzsko by sa vlastnej armády nikdy nevzdalo. A vôbec, kto by takej armáde velil keď nemáme európsku vládu a prezidenta? Európa je príliš jazykovo, kultúrne, historicky aj sociálne rozmrvená aby mohlo dôjsť k takej zásadnej integrácii.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:34 01.05.2020

      Automatické přebírání sankcí podle toho jak USA písknou, nebo jejich neustálé výhrůžky na změnu celní politiky na zboží z EU, jsou co? ...ve skutečnosti se k nám USA chovají ...Zobrazit celý příspěvek

      Automatické přebírání sankcí podle toho jak USA písknou, nebo jejich neustálé výhrůžky na změnu celní politiky na zboží z EU, jsou co?
      ...ve skutečnosti se k nám USA chovají podobně jako Rusko a Čína, Německo, Francie, když dojde na lámání chleba, tak si všichni hledí pouze svých zájmů nikoliv demokracie a přátelství.
      Stačilo by si vybrat zbraňové systémy z jiných zdrojů, než z těch "správných" a byl by oheň na střeše. Ve výsledku jde pouze a jen o byznys.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:57 01.05.2020

      "nebo jejich neustálé výhrůžky na změnu celní politiky na zboží z EU, jsou co?" Jen vaše neznalost, nic víc. USA má na zboží z EU menší cla než EU na zboží z USA.To co navrhují je ...Zobrazit celý příspěvek

      "nebo jejich neustálé výhrůžky na změnu celní politiky na zboží z EU, jsou co?"

      Jen vaše neznalost, nic víc. USA má na zboží z EU menší cla než EU na zboží z USA.To co navrhují je jen snížení obchodní výhody na jejich trhu. V podstatě je to něco jako offsety pro všechny, bez zakázek.
      Trump si udělal politickou kariéru na to tom, že tyhle vztahy posune méně nevýhodně pro USA. Komu by jste snížil výhodu vy, tomu co od vás odebírá, nebo tomu co bere u konkurence?

      To co tu prezentujete vy, je právě výběr na základě politické motivace. Místo funkčnosti řešení.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:29 30.04.2020

  No len pripomínam, že práve Ukrajina má už vo výzrbroji ozbrojené drony Bayraktar TB2 .... čím predbehla i mnohé podstatne bohatšie krajiny .... A drony jednoznačne už dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  No len pripomínam, že práve Ukrajina má už vo výzrbroji ozbrojené drony Bayraktar TB2 .... čím predbehla i mnohé podstatne bohatšie krajiny ....

  A drony jednoznačne už dnes vytláčajú pilotované lietadlá z podpory pozemných síl na fronte a prieskume. Dá sa povedať, že Ukrajina tým už začala nahrádzať svoje letecké "múzeum" z čias Sojuzu.

  Treba zabudnúť na to, že sa stroje z čias studenej vojny budú nahrádzať len modernými pilotovanými strojmi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2