Ukrajina stále čeká na drony MQ-1C Gray Eagle

Ukrajina stále čeká na drony MQ-1C Gray Eagle
MQ-1C Gray Eagle / Army.mil (Zvětšit)

Sedmnáct členů Sněmovny reprezentantů oroduje za dodávku průzkumně-bojových dronů MQ-1C Gray Eagle na Ukrajinu. Zavedením Gray Eagle od firmy General Atomics (GA-ASI) Ukrajina získá platformu schopnou nést protitankové střely (PTŘS) Hellfire. Obstojí ale Gray Eagle proti ruským systémům protivzdušné obrany (PVO)?

Gray Eagle v US Army

Washington již v červnu schválil prodej čtyři Gray Eagle Ukrajině. Pentagon ale stále vyhodnocuje rizikovost dodávek. Obavy jsou prosté – riziko ukořistění technologií Gray Eagle. Skupina zákonodárců ale vyzvala amerického ministra obrany Lloyda Austina k urychlení přezkumu hodnocení rizik.

„I přes naléhavé žádosti ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova a velvyslankyně Oksany Markarové stále dochází ke zpoždění dodávek systémů Gray Eagle,“ napsali zákonodárci. „Ačkoli je to důležité, důkladné posouzení a zmírnění rizik nesmí jít na úkor ukrajinských životů.“

„Případné rozhodnutí o převodu Gray Eagle musí proběhnout rychle. Pokud jsme naopak odhodlání tuto technologii nedodat, je třeba to rychle a jasně sdělit, aby naši ukrajinští partneři měli příležitost vytvořit alternativní plány,“ napsali zákonodárci.

Dodávek se neobává výrobce dronů GA-ASI. „Pokud si myslíte, že HIMARSy [High Mobility Artillery Rocket System] věci změnily, vypusťte do vzduchu nějaké Gray Eagle a uvidíte, co se stane dál,“ uvedl Mark Brinkley, mluvčí GA-ASI. Podle mluvčího GA-ASI nabídla bezplatné vyškolení ukrajinských operátorů a reagovala na „opakované obavy z transferu technologií a poskytla možnosti pro zvýšení přežití [dronů] na bojišti“.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Bezpilotní bojovník MQ-1C Gray Eagle

MQ-1C Gray Eagle vznikl před pěti lety evolucí již dnes legendárního bezpilotního stroje MQ-1 ...

Nové zbraně pro bezpilotní stroj MQ-9 Reaper

Bezpilotní letadla nejčastěji útočí pomoci řízených střel na cíle na zemi. V současné době však ...

Vrtulník MH-47 Chinook provedl letecký úder pomocí dronu MQ-1C Gray Eagle

Ve výcvikovém prostoru NAWS China Lake (Naval Air Weapons Station China Lake) v Kalifornii nedávno ...

Efekt Ukrajina: Polsko kupuje bojové drony Reaper

Konflikt na Ukrajině probudil evropské země z mírové letargie. Evropské státy nyní horečně plánují ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.