Ukrajinský záchytný dron Fowler pro boj s ruskými drony Orlan-10

Ukrajinský záchytný dron Fowler pro boj s ruskými drony Orlan-10
Záchytný dron Fowler / FaceBook Oleksandr Butkaliuk (Zvětšit)

Známý ukrajinský inženýr a vynálezce Oleksandr Butkaliuk vyvinul unikátní záchytný dron (drone interceptor) Fowler určený pro boj s malými bezpilotními letadly a kvadrokoptérami. V podstatě jde o malou a levnou elektricky poháněnou střelu země-vzduch s infračerveným naváděním velmi krátkého dosahu.

O novince informoval Butkaliuk na své FaceBook stránce. Zveřejnil také základní takticko-technické parametry – detailnější informace zná pouze zákazník, tedy ukrajinská armáda. Vývojové práce měly trvat dva roky.

Fowler přichází právě včas. Ukrajinské bojiště je zaplaveno drony, naštěstí většinou ukrajinské armády. Také Rusové ale masově nasazují bezpilotní letouny Orlan-10. Ty jsou hlavním průzkumným ruským prostředkem na frontové linii. Drony, ať ukrajinské či ruské, slouží především k průzkumu a k navádění palby, mohou ale také útočit na pozemní cíle. Na internetu je desítky videí dronů shazující munici na ruské vojáky s fatálním důsledky.

Spolu s rozmachem dronů všech velikostí se vyvíjí prostředky ochrany. Současná řešení jsou přitom velmi drahá a nepraktická. I proti těm nejmenším dronům se používají z ramene odpalované střely země-vzduch (MANPADS). Existují také různé prostředky elektronického boje, klasické kanonové a raketové systémy protivzdušné obrany (PVO) umístěné na vozidlech a pochopitelně velmi slibné lasery a mikrovlnné zbraně. Ostatně firma General Dynamics na výstavě AUSA 2022 představila první mikrovlnný systémy PVO Leonidas na podvozku Stryker.


Veřejné takticko-technické informace záchytného dronu Fowler / Oleksandr Butkaliuk

Na popularitě získávají také nejrůznější záchytné drony, které se specializují na zastavení jiných dronů, než dosáhnou svých cílů. Záchytný dron má značný výkon ke své hmotnosti, dokáže tedy velmi rychle nabrat výšku, překonat velkou vzdálenost, vymanévrovat nepřátelský dron a trvale ho vyřadit.

Záchytné drony zastavují cíl buď přímým nárazem nebo pomocí vystřelovací sítě. Robustní konstrukce záchytného dronu umožní teoreticky náraz přežít a pokusit se znovu přistát. Pokud tedy dron neobsahuje bojovou hlavici.

Na Ukrajině již operují velké drony DroneHunter F700 zastavující nepřátelské drony (včetně Orlan-10) pomocí vystřelovacích sítí. Litevský hacker Aleksey Zaitsevsky zase v roce 2021 představil velmi malý a výkonný dron, startující ze země jako protiletecká střela a zasahující nepřátelský dron pomocí sítě.

Ve stejném roce ukrajinský start-up Cobra Anti Drone (zakladatel Oleksii Khomich) navrhl kamikadze kvadrokoptéru s bojovou hlavicí schopnou zasáhnout nepřátelský dron i pozemní cíl. Svou konstrukcí se velmi podobá dronu Fowler – dron „Cobra“ ale využívá rozkládací konzole nesoucí elektromotory s rotory. Fowler má naopak čtveřici (zdá se) pevných aerodynamických ploch.

Záchytný dron Fowler vypadá na první pohled jako nejpokročilejší řešení. Tvarem skutečně připomíná infračerveně naváděnou střelu, ale o pohon se nestará raketový motor, ale čtveřice malých a velmi výkonných elektromotorů s rotory. Svým posláním a způsobem použití lze ale Fowler skutečně označit za elektricky poháněnou „střelu“ země-vzduch.

Fowler měří na délku pouze 0,53 metru při rozpětí křídel 0,42 metru. Startovní hmotnost je pouze 1,5 kilogramu. Dálkový dosah je 50 až 1500 metrů a střela umí zasahovat cíle do výšky až 1000 metrů. Cíl se přitom může pohybovat rychlosti až 50 metrů za sekundu.

Na vzdálenost 1500 metrů a do výšky 1000 metrů Fowler vyřadí ruský dron Orlan-10, do výšky a vzdálenosti 800 metrů pak malé kvadrokoptéry Phantom V. Tyto hodnoty jistě byly vybrány na základě zkušeností ukrajinské armády.


Fowler je dodáván ve transportním a vypouštěcím kontejneru. Při testech ale byl dron vybaven pouze jednoduchým podvozkem.

Fowler není vybaven bojovou hlavicí, ale cíl ničí přímým zásahem nebo pomocí vystřelovací sítě. Při vystřelení sítě se Fowler vrátí zpět do místa startu. V hlavici střely je pevně připojen levný a komerčně dostupný optoelektronický senzor pracující ve viditelném a infračerveném (NIR) spektru.

Způsob navádění nebyl přiblížen, ale nabízí se cela řada možnosti. Podle všeho celý systém obsahuje externí senzory (radary, optoelektronika), ovládací tablet / mobil, komunikační systémy a nějaký druh systému řízení palby. Vzhledem ke své hmotnosti a rozměrům půjde drony jistě přenášet jak v batohu, tak je umístit na nejrůznější vozidla.

Zatím o celém řešení systému Fowler nejsou bližší informace. Naprosto zásadní otázkou je, v jakým počtech dokáže Butkaliuk „střely“ Fowler vyrábět. Protože masová výroba je řádově obtížnější než vývoj a stavba demonstrátoru / prototypu.

Zdroj: mil.in.ua

Nahlásit chybu v článku


Související články

Taktické vozidlo JLTV s protitankovými střelami Spike NLOS

Americká Oshkosh Defense a izraelská společnost Rafael společně propagují koncept obrněného vozidla ...

Ruský dron Forpost-R umí svrhávat pumy a odpalovat naváděné střely

Ruský průzkumně-útočný bezpilotní letoun Forpost-R prokázal své útočné schopnosti v průběhu loňského ...

PREMIUM Laserem naváděné 70mm střely pro Ukrajinu

V rámci nejnovějšího amerického balíčku vojenské pomoci Ukrajina získá „laserem naváděné raketové ...

PREMIUM Gladius: Polské kamikadze drony proti střelám Iskander

Polské ministerstvo obrany s polskou firmou WB Group uzavřelo velkou smlouvu na dodávku ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...