Izrael nasadí ukrajinské Kolčugy-M proti syrským kompletům S-300

Izrael nasadí ukrajinské Kolčugy-M proti syrským kompletům S-300
Kolčuga-M / Ukroboronservis (Zvětšit)

V předposlední den roku 2018 proběhla na ukrajinských a ruských serverech informace o prodeji automatizované průzkumné pasivní radiolokační stanice nové generace Kolčuga-M izraelské společnosti Airsom. Dodavatelem byl ukrajinský vývozce speciální techniky Ukroboronservis.

Kolčuga-M je vybavena pěti anténami metrového, decimetrového a centimetrového rozpětí, které poskytují vysokou rádiovou citlivost v rozmezí 110 – 155 dB / W v závislosti na frekvenci.

Prostředky pasivního radaru Kolčuga-M mohou detekovat pozemní cíle a sledovat jejich pohyb v okruhu do 600 km a vzdušné cíle v nadmořské výšce 10 km – až do vzdálenosti 800 km.

Kolčuga-M je tedy obdobou českého pasivního sledovacího systému Věra.


Zajímavostí je datum exportu Kolčugy-M dle nákladního listu – 30. 3. 2018. / archív autora


Princip fungování Kolčugy (2013)

Izraelské letectvo s pomocí komplexů Kolčuga-M bude moci kontrolovat pohyb íránských kompletů balistických raket v Sýrii a sledovat pohyby S-300 syrských systémů protivzdušné obrany (PVO).

Je třeba zmínit, že neexistuje potvrzení o nákupu stanice ze strany izraelských oficiálních činitelů (včetně vojenských).

O dodávce ruských kompletů S-300 do Sýrie naposledy informovaly Armádní noviny na začátku listopadu. Dodejme, že dodávky S-300 mají souvislost se sestřelením ruského průzkumného letadla Il-20 syrskou PVO. Podle Ruska však odpovědnost za sestřel Il-20 nese Izrael.

Informace o dodávce S-300 do Sýrie lze doplnit dalšími podrobnostmi, jež byly následně publikovány na ruských serverech:

Ruská agentura TASS dne 8. října 2018 uvedla, že celkem byly do Sýrie dodány tři oddíly po osmi odpalovacích zařízeních S-300PM. Za přítomnosti ruských specialistů pak byly odpalovací zařízení na místě modernizovány a spolu se stanicí řízení 54K6E2 a radiolokační stanicí 64N6E2 tak vznikl komplet S-300PM/PMU-2 Favorit.

Koncem října server Topwar přináší informaci o rozmístění prvního oddílu S-300 v prostoru Masjaf. Rozmístění dalších dvou oddílů pak lze očekávat jižním směrem podél hranice Libanonu. Dříve byly v tomto prostoru rozmístěny komplety S-200 (které sestřelily ruský Il-20).


Oddíl S-300 v prostoru Masjaf / archív autora


Satelitní snímky S-300 v prostoru Masjaf; větší foto / Image Sat International

7. listopadu server Topwar oznamuje s odkazem na TASS, že modernizace S-300 byla ukončena, včetně nahrazení ruských kódů a frekvencí pozemního radarového dotazovače za syrské a ruští specialisté se již vrátili domů.

Izraelský server NEWSru.com dne 27. prosince uveřejnil seznam leteckých úderů Izraele na íránské cíle v Sýrii od roku 2013.

Z přehledu vyplývá, že v listopadu 2018 byly provedeny minimálně dva nálety a v prosinci jeden:

  • 22. listopadu vojenské letadlo, údajně izraelské, napadlo cíl poblíž Dajr az-Zaur (východní Sýrie);
  • 29. listopadu dle televize Al-Arabia izraelské letectvo zaútočilo na íránskou vojenskou základnu v jižní Sýrii, kde se nacházel sklad zbraní a velitelské středisko. Syrská média uvedla, že syrská PVO odrazila „agresi nepřítele“;
  • 25. prosince byl proveden největší letecký útok raketami vzduch-země na cíle v Sýrii od sestřelení ruského letounu Il-20. Údajně bylo odpáleno 22 izraelských raket.

Při prosincovém náletu bylo údajně odpáleno 22 izraelských raket. Zejména byly napadeny sklady s iránskými raketami Fadžr-5 určené pro Hizballáh. Syrská opozice hlásila i významné ztráty z řad příslušníků syrské armády a smrt několika íránských důstojníků. Kromě toho byly atakovány baterie syrské PVO jež se pokoušely odrazit izraelské letectvo.


Satelitní snímky napadených cílů izraelskym letectvem z 26. prosince. / Image Sat International

Rozsah a druh zničených cílů se liší dle informačního zdroje, v každém případě se však jednalo o íránské sklady vojenského charakteru v prostorech vojenských základen Syrské armády.

Server také připomíná závazek Ruska, že u Íránu prosadí jeho stažení vojsk na vzdálenost 80 km od izraelských hranic.

Agentura RIA Novosti dne 26. 12. komentovala izraelský útok v Sýrii, včetně citace ruského senátora Puškova: „že dodávka ruských systémů S-300 dramaticky zvýšila schopnost syrské armády odrazit raketové útoky“.


Raketomet Fadjr-5 ráže 333 mm, dostřel 75 km; větší foto / archív autora


Modernizovaný Fadjr-5C s možností inerciální nebo satelitní navigace, údajný dostřel do 130 km. / archív autora

Průzkum na území Sýrie určitě nestojí na ukrajinské stanici Kolčuga-M. Ta je pravděpodobně včleněna do celkového systému průzkumu předpokládaných cílů v Sýrii a dotváří tak obraz radarového záření v daném prostoru.

S další tezí přišel server Topwar a to, že stanice může poukázat i na vlastní, izraelské nedostatky protiradarového zabezpečení vojsk. Izraelští oponenti na Středním východě sice nedisponují stanicí Kolčuga, ale existují další (podobné) komplexy.

Topwar také uvádí některé technické parametry Kolčugy-M, ale jedná se zřejmě o starší informace z roku 2009, jež v této době již budou pravděpodobně překonány. Přesto lze z výčtu uvést alespoň údaj o schopnosti stanice sledovat současně 200 různých cílů.


Nakládka mobilního 3D-přehledového radiolokátoru 36D6М1-1.  / archív autora

Dále server uvádí, že výrobcem je závod Jiskra ze Záporoží a jedná se o kusovou výrobu.

Závěrem lze konstatovat, že o vysoké úrovni radiolokační techniky Ukrajiny svědčí nejen prodej zařízení Kolčuga-M do Izraele, ale i například ze září loňského roku oznámený prodej nejnovějšího mobilního 3D-přehledového radiolokátoru 36D6M1-1 do Spojených států, byť pravděpodobně za jiným účelem.

Zdroj: Newsru.co.il, TASS, Gazeta, TopWar, MilNavigator, UkrMilitary

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády

Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky ...

Porazí ukrajinský raketový komplex Sapsan ruský Iskander?

Ukrajinská projekční kancelář KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář „Jih“) intenzivně pracuje na ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jilex
    13:01 23.01.2019

    Státní podnik Ukroboronprom a izraelská firma Elbit Systems Ltd. dne 22.1.2019 podepsaly memorandum o spolupráci mezi společnostmi. Dokument definuje další rozvoj společných ...Zobrazit celý příspěvek

    Státní podnik Ukroboronprom a izraelská firma Elbit Systems Ltd. dne 22.1.2019 podepsaly memorandum o spolupráci mezi společnostmi.
    Dokument definuje další rozvoj společných projektů v následujících oblastech: komunikační, sledovací a průzkumné systémy pozemních a vzdušných sil, avionika, radarové stanice, zařízení pro ochranu přístavů, modernizace obrněných vozidel. Zdroj:
    https://www.ukrinform.net/rubr...
    http://www.mil.gov.ua/news/201... Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    09:45 14.01.2019

    to Maximus: N.j., ale jak si to předtavuješ, že u každého možného cíle KI bude voják (povolaný rezervista s kalašnikovem) ?? A kdo bude ony „táty od rodin s hypotékama“ střídat ...Zobrazit celý příspěvek

    to Maximus:
    N.j., ale jak si to předtavuješ, že u každého možného cíle KI bude voják (povolaný rezervista s kalašnikovem) ?? A kdo bude ony „táty od rodin s hypotékama“ střídat ? Jak bude fungovat zásobování ? Kdo bude místo nich pracovat ? Vyspělý protivník, který by zaútočil na takové cíle by poslal rakety , popř. letadla a tyto cíle KI, (které by hlídali tebou navrhovaní lidé) by celkem snadno smazal. Dokonce si nemyslím, že by to bylo efektivní proti terorismu…daleko účinnější je regulovat příliv uprchlíků, rozklad buněk přes speciální službu a síly (tedy co se týče terorismu).Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
    14:22 09.01.2019

    Už jsem tenhle post dával někam to hodně zastrčené reakce. Ale docela by mě to zajímalo, jestli to takto chápu správně: Funguje to takto? Radiové stanice na dlouhých či ...Zobrazit celý příspěvek

    Už jsem tenhle post dával někam to hodně zastrčené reakce. Ale docela by mě to zajímalo, jestli to takto chápu správně:

    Funguje to takto?
    Radiové stanice na dlouhých či středních vlnách zachytím na autorádio i dál než do 40 km. Tedy za horizontem viditelnosti. Klidně mohu poslouchat německé vysílání v Brně.
    Aktivní radar vysílá směrově a detekuje odrazy. Pokud je objekt za horizontem, k takovému odrazu samozřejmě nedojde.
    Pasivní radar je vlastně pouze velký přijímač a jelikož radiové sygnály se šíří kulovitě, zřejmě tedy zachytí i signály vysílané za horizontem.
    Dává to smysl?

    DíkSkrýt celý příspěvek

    • danny
      15:09 09.01.2019

      Vůbec netuším, jak to má Kolčuga, jediné, o čem jsem četl trochu víc je Věra, a to ještě v civilní verzi (AP), k E a další verzi pro kompletní řízení letového provozu jsem viděl ...Zobrazit celý příspěvek

      Vůbec netuším, jak to má Kolčuga, jediné, o čem jsem četl trochu víc je Věra, a to ještě v civilní verzi (AP), k E a další verzi pro kompletní řízení letového provozu jsem viděl jen prospekt. Ale každopádně u Věry je podstatné, že supercitlivá anténa přijímá veškeré elmg záření v pásmu od 1 do 18 GHz (případně od 18 do 40). Dosah až 450 km byl zajištěn tím, že přijímá signály navigačních sítí TACAN a DME a identifikačních vysílačů SSR a veškeré běžné radiolokační vysílání. Verze E navíc přidává i signály aktivních radarových rušičů, odpovídačů IFF, komunikačních a informačních datalinků plus jakýchkoli pulsních vysílačů.
      Jak jsem to pochopil, mezi anténou a zdrojem signálu musí být vždy přímá viditelnost. Proto se vždy uváděl dosah při umístění antény do výšky x letové hladiny cíle y. Ale říkám, vyčteno spíše z propagačních materiálů a ještě oblast, o které toho moc nevím.Skrýt celý příspěvek

      • Jilex
        17:30 09.01.2019

        Podle ruské Wikipedie pracuje Kolčuga na principu troposférického šíření radiového signálu, který se dokáže detekovat až na vzdálenost 800 km.

        Podle ruské Wikipedie pracuje Kolčuga na principu troposférického šíření radiového signálu, který se dokáže detekovat až na vzdálenost 800 km.

    • flanker.jirka
      23:11 09.01.2019

      V zásadě to možné je, už tu někdo psal i troposferickem odrazu. Může dojít k něčemu podobnému jako když vidíte přes horizont kužel světel od vozidla dříve než je na horizontu. ...Zobrazit celý příspěvek

      V zásadě to možné je, už tu někdo psal i troposferickem odrazu. Může dojít k něčemu podobnému jako když vidíte přes horizont kužel světel od vozidla dříve než je na horizontu. Způsob šíření vln se liší podle vlnových délek/frekvencí.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    12:12 09.01.2019

    To JiríR: Řešit MBT pro AČR ve stavu jakém je v počtech a kvalitě jiné než pro výcvik a udržení schopností nesmysl. Tečka :-) Není funkční rezervní systém (při počtech ...Zobrazit celý příspěvek

    To JiríR: Řešit MBT pro AČR ve stavu jakém je v počtech a kvalitě jiné než pro výcvik a udržení schopností nesmysl. Tečka :-)

    Není funkční rezervní systém (při počtech profesionálů v AČR tak 2,5 tisíce AZ opravdu toho moc nezachrání), absence PVO ( 14 x JAS - 39 se symbolickým počtem AA raket a RBS-70 v počtech a výkonech je PVO vhodné pouze na konflikt s pastevci velbloudů a koz), dělostřelectva (DANA je minimálně 20 let za zenitem a všechny používané kusy už měly dávno jít na defektoskopii hlavní - nikdo se už z nich neodváží vystřelit s maximálním prachovou náplní), raketomety zrušeny bez náhrady a mohl bych v "litaniích" pokračovat dále.

    Opravdu nechápu zdejší mantry některých zdejších diskutujících o nepostradatelnosti a prioritní potřebě MBT pro AČR (optimálně jen a pouze Leo2), které vkládají do diskusí o čemkoliv.Skrýt celý příspěvek

    • JiriR
      13:03 09.01.2019

      trochu OT :-)) Tak dneska na army.cz bylo číslo (AZ), které se bez nějaké stovky hodně přiblížilo 3000, ale to je přesně to to čem mluvím a ty vlastně taky…chci explicitně poukázat ...Zobrazit celý příspěvek

      trochu OT :-)) Tak dneska na army.cz bylo číslo (AZ), které se bez nějaké stovky hodně přiblížilo 3000, ale to je přesně to to čem mluvím a ty vlastně taky…chci explicitně poukázat na potřebu navýšit úderné schopnosti armády Ano patřím k propagátorům pořízení druhé letky Jas 39E, houfnic EVA ve dvou variantách (i těžké pro 7. br), popř. částečně Zuzana, místo NASAM2/Spyder –Aster 30…a netajím se tím, že částečně na úkor mega nákupu nových BVP (ne že nepořídit, ale prostě trochu koukat na cenu). Pořád mám za to, že jedním z hlavních cílů armády je odradit zlého souseda od jeho nedobrých choutek.Skrýt celý příspěvek

      • Maximus
        13:56 09.01.2019

        Vím, plánovaný stav AZ je 5000 osob :-))). Bohužel také vím, jak toto číslo vzniklo - někdo si dal práci a spočítal, kolik by jsme potřebovali AZťáků na ochranu kritické ...Zobrazit celý příspěvek

        Vím, plánovaný stav AZ je 5000 osob :-))). Bohužel také vím, jak toto číslo vzniklo - někdo si dal práci a spočítal, kolik by jsme potřebovali AZťáků na ochranu kritické infrastruktury, ODOS a dalších více či méně pomocných funkcí pro profesionální část AČR s tím, že člen AZ je pro armádu minimálně 5 až 8 x levnější než profesionál, kteří jednak nejsou a pro některé funkce je nerentabilní je držet (10 - 15 tisíc členů strážních rot - profesionálů v mírovém stavu na ochranu objektů, které bude potřeba hlídat s maximálním nasazením možná jeden měsíc během deset let je docela drahá "sranda"). Jen připomenu, že jen bodů kritické infrastruktury máme více než 1300 a často to jsou velké či liniové stavby a zdaleka ne všechny mají standard ochrany jako JA. Takže si někdo spočítal elementární množství lidí potřebných pro ostrahu těchto objektů a další více či méně potřebné funkce pro profesionální armádu a vyšlo číslo, které bylo zcela mimo i nejoptimističtější výhledy tehdejší i současné koncepce AZ. Pak si ale někdo trochu soudný na GŠ uvědomil, že by naplněnost AZ na zlomku potřebných stavů vypadala blbě, tak se od oka napsalo 5000.

        Na nutnosti posílení letectva, dělostřelectva (nutno ale raketomety) i PVO by jsme se asi nějak shodli, i když Aster 30 je dosti drahá volba, která by šla řešit o něco větším počtem baterií z kategorie NASAM2/Spyder. Navíc tu třeba chybí do výčtu vrtulníky, PTŘS, pancéřovky, posílení dopravního letectva (při vstupu do NATO jsme se zavázali specializovat na chemiky, nemocnice a dopravní letectvo :-))) ).To vše ale právě naráží na celkové náklady, kdy prostě nemůžeme mít vše hned a musí se řešit celkové náklady na zbrojení vs. efektivita vynaložených prostředků vs. reálné hrozby. Při těchto úvahách je opravdu rozumný počet MBT reálně až někde vzadu v seznamu priorit.

        To zase by jsme otevřeli naši obvyklou diskusi na téma VPP vs. MBT vs. dostupnost moderního tanku vs. náklady vs. skutečné potřeby a schopnosti AČR využít a udržet dlouhodobě potenciál moderních MBT. To tady opravdu ale nechci.Skrýt celý příspěvek

        • JiriR
          14:26 09.01.2019

          Ano těch potenciálních kritických cílů, které je potřeba chránit je skutečně víc jak hodně vůči silnému protivníkovi. Ale nebylo by právě proto účinnější koupit relativně malé ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano těch potenciálních kritických cílů, které je potřeba chránit je skutečně víc jak hodně vůči silnému protivníkovi. Ale nebylo by právě proto účinnější koupit relativně malé množství špičkové úderné techniky schopné kompatibilně působit v sestavě nejbližších spojenců? Nepochybuji o tom že výborně ovládáš historii země, včetně situace kolem mobilizace Československa v r.38Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            20:25 09.01.2019

            Problémem je fakt, že na cíle kritické infrastruktury může efektivně zaútočit i velmi slabý protivník a nemusí to být zastupce konkrétní nepřátelské země, ale třeba může být i ...Zobrazit celý příspěvek

            Problémem je fakt, že na cíle kritické infrastruktury může efektivně zaútočit i velmi slabý protivník a nemusí to být zastupce konkrétní nepřátelské země, ale třeba může být i cílem sofistikovanějšího teroristického útoku. Již z principu definice kritické infrastruktury je je i poškození či zničení jediného cíle KI spojeno s vysokými ztrátami na životech, poškození zdraví významného počtu obyvatel či velkými ekonomickými ztrátami. Současná komplexní společnost a její enormní závislost na toku energií, produktů a dat ji činí mimořádně zranitelnou. Proto je dosti jednoduché zcela rozvrátit civilizovaný industriální stát a není k tomu potřeba ani jediné tankové divize.

            Odstrašení relativně malým množství špičkové techniky může fungovat proti státům, které jsou podobně zranitelné a ekonomické zisky z našeho napadení nejsou adekvátní možným vlastním ztrátám. Proti neindustializovaným zemím vyvážejícím v podstatě jen terorismus, který nemusí být vázaný ani na konkrétní stát či vládu, je takováto odstrašující metoda značně neúčinná.

            Navíc je otázka trvanlivosti spojenectví a právě rok 1938 by zrovna naším zemím měl být varováním, že spojenectví se mohu ani ne během několika dekád zcela rozpadnout. Tím nechci zpochybňovat naše spojenectví v NATO, ale musí existovat bazální schopnost státu se postarat sám o sebe (ono to je i tak napsáno v Severoatlantické smlouvě). Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a jistotu, že náš současný spojenec nebude za dvě dekády na opačné straně barikády.

            Mobilizace i znovuzavedení ZVS jsou překonané koncepty, ten první tím, že je to rigidní a pomalý systém do současného dynamického světa a vzhledem k současnému stavu AČR ve své podstatě nerealizovatelný. ZVS je dobrá pro státy žijící a bojující o existenci jako je třeba Izrael. ZVS jako forma velmi nespravedlivé daně je v demokratickém a svobodném státě ospraveditelná jen v případě vážného ohrožení státu a je v našich podmínkách mnohem efektivněji nahraditelná některým dobrovolnickým konceptem pod kuratelou AˇCR.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:39 09.01.2019

            Maximus: Naše země nemá prostředky pro samostatnou obranu. Ve skutečnosti takové prostředky, ale nemají ani USA, či jiné velmoci. Pokud se někdo rozhodne zaútočit na kritickou ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus: Naše země nemá prostředky pro samostatnou obranu. Ve skutečnosti takové prostředky, ale nemají ani USA, či jiné velmoci.
            Pokud se někdo rozhodne zaútočit na kritickou infrastrukturu, nemáš prostředky jak mu v tom zabránit. Přitom tyto útoky opravdu mohou fatálně poškodit CR, nebo sousední státy.
            Stejně, tak nelze řešit kritická rizika jakými jsou třeba povodně, zemětřesení, atd. Můžeš si jen plánovat do šuplíku.
            Ale počet lidí(techniky), který to zaměstná je prostě nesmyslný pro plánování v míru, klidu.

            CR je značným příjemcem energii. Ty slouží převážně k tvorbě potravin. A opravdu je nelze nahradit domácími zdroji. A to se bavíš o jediném zdroji, přitom pro fungování dnešní společnosti jsou jich potřeba desítky.
            A tahle závislost není žádná novinka, i Řím před už 2000.lety byl závislý na dodávkách jídla. Tedy tváření se, že tohle je problém moderní společnosti je omyl.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            23:35 09.01.2019

            Maximus
            Jak si představuješ doplňování ztrát v případě delšího konfliktu bez částečné nebo úplné mobilizace?

            Maximus
            Jak si představuješ doplňování ztrát v případě delšího konfliktu bez částečné nebo úplné mobilizace?

          • Maximus
            12:46 11.01.2019

            To Jirosi: Jde o to učinit rozumná opatření jak zamezit nejen vojenským, ale především civilním ztrátám a negativním ekonomickým dopadům na stát. Samozřejmě nikdy nemůžeme ...Zobrazit celý příspěvek

            To Jirosi: Jde o to učinit rozumná opatření jak zamezit nejen vojenským, ale především civilním ztrátám a negativním ekonomickým dopadům na stát. Samozřejmě nikdy nemůžeme vyloučit zcela útok na KI a ODOS, ale ta současná rezignace je nepřijatelná. Nebudu samozřejmě konkrétně jmenovat, ale co jsem měl možnost osobně poznat, tak třeba jeden "docela zajímavý objekt" spadající do zmíněné kategorie chránili dva bývalí vojáci - jeden co občas chodil střílet, tak nemohl v podstatě chodit a musel na obchůzky jezdit na kole a ten druhý, co mohl chodit, byl zase naposledy na střelnici když si dělal zbrojní průkaz před 15 lety. V týmu sloužícím na tomto objektu byli ostatní na tom velmi podobně. Toto je příklad současné nezodpovědnosti, která bude v budoucnu přitahovat průšvihy. Neříkám, aby u každého objektu byla ostraha na úrovni JE, ale musíme mít schopnost tyto nedostatečné kapacity v případě ohrožení posílit. Na to je nějaká verze funkčního rezervního systému umožňujícího během krátké doby nasadit několik desítek tisíc elementárně vycvičených záložáků nezbytná. Události nejen na Ukrajině ukázaly, že tyto kapacity jsou potřeba k dispozici maximálně ve dnech.

            Pokud chceme rezignovat na ochranu KI, ODOS a obyvatelstva během katastrof různého původu, tak to můžeme dál rezignovat na celou AČR, PČR, IZS,..., protože nás přece také nemohou 100% ochránit a zabránit válkám, kriminalitě či přírodním pohromám.
            KI je achillovou patou naší civilizované společnosti a proto nelze rezignovat na její ochranu a investice do její robustnosti a vytváření krizových záloh.

            Jaká by asi byla ochota našich vojáků bojovat někde v zahraničí při plnění spojeneckých závazků , když tady by týden nešla elektřina a tedy by netekla voda, nešel plyn, zkolabovalo by zásobování potravinami, PHM, léků, .... a samozřejmě by se začalo rabovat a stoupla by enormně kriminalita ? Na základě mnoha osobních dotazů pochopitelně vzhledem k jejich vlastním rodinám velmi malá :-(((.

            Mobilizace v naší zemi vyžaduje aspoň 4 až 6 měsíců a to už musí být dopředu jasné varovné příznaky, takže tím odpovídám na Tesilovu otázku - pokud by náhodou konflikt měl trvat takto dlouho, tak nějaká forma mobilizace být musí, ale mnohem pravděpodobnější jsou konflikty z ranku "hybridních válek", které mohou sice rychle vyeskalovat, ale zase poměrně rychle vychladnou do různých zamrzlých konfliktů a klasického "poměřování pindíků". V těchto případech by nebyl čas mobilizovat a stát by musel počítat jen s profesionály (skutečných "bojovníků" máme tak 4000), necelými 3 tisíci AZ a povolanými bývalými vojáky v záloze. To je i na stát naší velikosti zoufale málo pro nelineární konflikty, kdy bojovým prostorem je vlastně celé území.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    10:56 09.01.2019

    Docela by me zajimalo jak jsou ukrajinske vyrobky obecne, resp. konkretne tento pokud o nem ma nekdo vic informaci, zabezpeceny proti reverznimu inzenyrstvi? Precijen i Ukrajincum ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela by me zajimalo jak jsou ukrajinske vyrobky obecne, resp. konkretne tento pokud o nem ma nekdo vic informaci, zabezpeceny proti reverznimu inzenyrstvi? Precijen i Ukrajincum musi byt jasne ze nikdo nekupuje jednotky kusu toho nebo onoho proto, aby si nejak zabezpecil obranu (no, mozna ted izrael, na zkousku, akutne), ale spis aby se co to priucil. Rusove maji s prodejem do Ciny v nizkych poctech kusu zle zkusenosti a dobre vedi proc se jim do toho nechce. Ukrajina si s tim hlavu zda se nelame.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      11:23 09.01.2019

      Zabezpečení bych nepřeceňoval, myslím, že jsou vděčni za prodej čehokoli. Je vůbec otázka, jestli se jednalo o na zakázku vyrobený kus nebo častý případ, kdy se stáhne systém z ...Zobrazit celý příspěvek

      Zabezpečení bych nepřeceňoval, myslím, že jsou vděčni za prodej čehokoli. Je vůbec otázka, jestli se jednalo o na zakázku vyrobený kus nebo častý případ, kdy se stáhne systém z aktivní služby, lehce zrepasuje a dodá zákazníkovi. Co se týče reverzního inženýrství, jsou Izraelci mistři. Takže čekám, že se za cca 5 let objeví výrazně vylepšené řešení od Elbitu.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    08:47 09.01.2019

    Logický krok IDF po instalaci S-300 v Sýrii. S Kolčugou budou přesně vědět, kde mají Asad a Rusové svoje systémy PVO. A co je vidět, to jde zarušit, umlčet nebo zničit.

    Logický krok IDF po instalaci S-300 v Sýrii. S Kolčugou budou přesně vědět, kde mají Asad a Rusové svoje systémy PVO. A co je vidět, to jde zarušit, umlčet nebo zničit.

  • JiriR
    07:45 09.01.2019

    Tak to že se ve specifických podmínkách protipůsobení vůči nejmodernějším a modifikovaným ruským systémům Sxx v Sýrii a Iránu rozhodli pro Kolčuga-M je samosebou tím že ukrajinský ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to že se ve specifických podmínkách protipůsobení vůči nejmodernějším a modifikovaným ruským systémům Sxx v Sýrii a Iránu rozhodli pro Kolčuga-M je samosebou tím že ukrajinský výrobce má v elektronické knihovně systému (paměti) záznamy těchto zdrojových signálů pro přesnou klasifikaci cíle. Té ztracené zakázky je škoda, ale českou firmu to určitě neohrozí- tam jede sériová výroba ve vysoké kvalitě, ČR je člen NATO, systémy které nabízí, jsou na špičkové úrovni. Srovnávat nechci- myslím že k tomu je kompetentní málokdo, ale vzhledem ke kusové výrobě na Ukr, nízké kvalitě, celkově problémové situaci Ukrajiny a dalších s „neNATO“ souvisejících záležitostech to bude hodně okrajová konkurence pro ERA.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      11:31 09.01.2019

      vidím to podobně, na druhou stranu mě překvapilo to, že byli schopni systém vůbec dodat. Ale Záporoží bylo vždycky trochu stát ve státě. Pamatuji si, jak se tam krátce po Majdanu ...Zobrazit celý příspěvek

      vidím to podobně, na druhou stranu mě překvapilo to, že byli schopni systém vůbec dodat. Ale Záporoží bylo vždycky trochu stát ve státě. Pamatuji si, jak se tam krátce po Majdanu místní dělníci vypoklonkovali ozbrojence všech stran, ať vypadnou, že Záporoží je Republika Motor Sič a že tam o žádný bordel nestojí. Vzhledem k tomu, jaké podniky tam jsou, musí tam být naprosto abnormální koncentrace vysoce kvalifikovaných, vzdělaných a šikovných lidí, takže připouštím, že se úroveň tamní výroby může vymykat.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:45 10.01.2019

        Tuto průmyslovou oblast zakládali v XIX století angličtí podnikatelé. Ten anglosaský duch tam asi pořád žije :-).

        Tuto průmyslovou oblast zakládali v XIX století angličtí podnikatelé. Ten anglosaský duch tam asi pořád žije :-).

    • Sergej7490
      12:13 10.01.2019

      "...výrobce má v elektronické knihovně systému (paměti) záznamy těchto zdrojových signálů..." Standardne sa dodava takyto system "holy" bez databazy cielov. Tu si kazda krajina ...Zobrazit celý příspěvek

      "...výrobce má v elektronické knihovně systému (paměti) záznamy těchto zdrojových signálů..."
      Standardne sa dodava takyto system "holy" bez databazy cielov. Tu si kazda krajina buduje sama. Jedine ze by si izraelci priplatili .-) Na druhu stranu by to bolo zbytocne, nakolko len co bude radar S300 v prevadzke, tak aktualny mod cinnosti Kolcuga (Vera, Tamara...) zachyti a z inych zdrojov mu priradia identifikaciu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    20:54 08.01.2019

    Už jen titulek článku působí pochybnosti o tom kdo to psal: "Izrael nasadí ukrajinské Kolčugy-M proti syrským kompletům S-300" Asi nějaké předsevzetí o humoru na těchto stránkách. ...Zobrazit celý příspěvek

    Už jen titulek článku působí pochybnosti o tom kdo to psal: "Izrael nasadí ukrajinské Kolčugy-M proti syrským kompletům S-300"
    Asi nějaké předsevzetí o humoru na těchto stránkách. Izrael má velké zkušenosti s S 300 během cvičení v Řecku, bezpochyby má dávno dobře zmapované všechny syrské komplety PVO.
    Bez toho by tam jejich letectvo nemohlo dávno operovat.Skrýt celý příspěvek

    • cernakus
      00:30 09.01.2019

      Však taky neoperuje. Od zprovoznění S-300 baterií v rámci syrske PVO tam neletaji ani drony. Všechny útoky o které se od té doby pokusila byly že vzdušného prostoru Libanonu kde ...Zobrazit celý příspěvek

      Však taky neoperuje.

      Od zprovoznění S-300 baterií v rámci syrske PVO tam neletaji ani drony. Všechny útoky o které se od té doby pokusila byly že vzdušného prostoru Libanonu kde se hrdinni piloti IAf typicky po židovskou skrývají za gojska civilní letadla.Skrýt celý příspěvek

      • Pilot
        09:06 09.01.2019

        Že Vás to tyhle ideo-keci pořád baví. Občas mám pocit, že nick CERMAKUS obluhují nejméně 2 operátoři. První má přehled o bojové technice, druhý (ne)má přehled o geopolitice, ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

        Že Vás to tyhle ideo-keci pořád baví. Občas mám pocit, že nick CERMAKUS obluhují nejméně 2 operátoři. První má přehled o bojové technice, druhý (ne)má přehled o geopolitice, ovšem snaží se o ní neustále něco plodit. Mimochodem zrovna včera jsem četl přehled akcí IAF za listopad 2018 - jsou tam zmíněny tři bojové akce na iránské cíle v Sírii.Skrýt celý příspěvek

      • Slavoslav
        09:14 09.01.2019

        co bol ostatne modus operandi IAF aj predtym pricom Syrska PVO nemala problem tym smerom strielat. Takze zhrnute a podciarknute sa nic zasadne prichodom S300 nezmenilo

        co bol ostatne modus operandi IAF aj predtym pricom Syrska PVO nemala problem tym smerom strielat. Takze zhrnute a podciarknute sa nic zasadne prichodom S300 nezmenilo

  • givicz
    20:21 08.01.2019

    jelikož zdejší " odborníci " opět u článku o technice rozebírají Sýrii tak zde zcela výjimečně postnu názor odborníka Lukáše Visingra, který jestli se nepletu publikuje i na tomto ...Zobrazit celý příspěvek

    jelikož zdejší " odborníci " opět u článku o technice rozebírají Sýrii tak zde zcela výjimečně postnu názor odborníka Lukáše Visingra, který jestli se nepletu publikuje i na tomto webu... s jeho názory se plně ztotožňuji... doporučuji poctivě nastudovat :)

    Expert: Rozpad EU? Rychlý a divoký, připravte se
    https://www.parlamentnilisty.c...
    Právě ruská intervence v Sýrii se dá použít jako ukázka, jak má velmoc zasahovat. Tedy rozhodně, cílevědomě a efektivně, ne polovičatě a nedůsledně, což je právě to, co smutně často charakterizuje americké zásahy,“ komentuje vojenský a bezpečností expert Lukáš Visingr.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      22:51 08.01.2019

      Visinger má sem tam dobré články .. sem tam píše úplné bludy. Hlavne jeho tvrdenie o výrobe T-62 na Slovensku je mimo môjho chápania .... to, že to napíše nejaký Anglán ešte ...Zobrazit celý příspěvek

      Visinger má sem tam dobré články .. sem tam píše úplné bludy. Hlavne jeho tvrdenie o výrobe T-62 na Slovensku je mimo môjho chápania .... to, že to napíše nejaký Anglán ešte pochopím, on je asi príliš veľa na internete, kde sa takéto hlúposti píšu ...
      Čo sa týka článku samotného ... už tá diskusia o "rozpade EÚ" je dnes trošku úsmevná ... nie, že by neboli v EÚ problémy a veľké a neexistovala možnosť, že sa v budúcnosti EÚ rozpadne ... ale treba si spomenúť na "jasnovidcov" pri Brexite : ) ... momentálne sa deje presný opak .... VB sa zmieta v chaose, politickej nestabilite .... dokonca hrozbe rozpadu po odchode Severného Írska a Škótska ... a vážne sa diskutuje minimálne o odklade Brexitu a nevylučuje sa jeho zrušenie. Čiže "alternatívci" z Parlametných listov totálne "vybuchli" pri svojich predpovediach o tom ako "žiarivý" príklad VB budú nasledovať iní ....

      Čo sa týka Sýrie. Tu Visinger prezentuje až smiešne naivné názory na "veľmoc" Rusko. Rusko bolo prítomné v Sýrii už pred svojim priamym zapojením do konfliktu, v podstate bolo na domácej pôde a i tak malo dosť veľké problémy s logistikou, hoci to bolo pre Rusko takpovediac "za rohom". Rusi "zažiarili" jednoducho preto, že Amíci sa angažovali minimálne ... v podstate mimo kurských oblastí ponechali Rusom priestor na intervenciu. Napriek tomu ruské média a ich klony v našom priestore chrlia tisíce komických bájok o tom ako Amíci zásobujú a podporujú islamistov.... ako ich neustále "zachraňujú veliteľov IS vrtuľníkmi", "dodávajú batérie nočnými pristániami u islamistov" ... prečo ich Amíci jednoducho nezhadzujú už vo svojich rozprávkach neriešia ... takisto ani jednoduchý fakt, že keby chceli Amíci Asada zlikvidovať, tak ho už dávno zlikvidujú .... vojenské a spravodajské kapacity na to určite majú.
      Samozrejme v niečom má určite pravdu - napr. v nekoncepčnosti vojenských zásahov USA či ostatných západných štátov a hlavne za Busha za naivným šírením demokracie tam, kde ju ani nechcú .... ale to nie je nič nové.

      Tak isto mi chýba "koncepčnosť" ruského zásahu na Donbase, ktorý skončil asi tak "úspešne" ako ten americký v Iraku ...Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:57 09.01.2019

        Je hezké, že Visingerovi názory hodnotíš jako až směšné. Ale mohl bys nějak podložit aspoň něco ze svých dojmů týkajících se Sýrie? Např. že měly USA dostatek jednotek, ...Zobrazit celý příspěvek

        Je hezké, že Visingerovi názory hodnotíš jako až směšné. Ale mohl bys nějak podložit aspoň něco ze svých dojmů týkajících se Sýrie?
        Např. že měly USA dostatek jednotek, logistických kapacit, finančních prostředků a politické vůle pro přímé zapojení se do konfliktu? Že by pro ně likvidace Asada a ovládnutí Sýrie byla hračka? Máš jakékoli doklady, které by vyvracely oficiální prohlášení vlády USA a Pentagonu o prostředcích vynaložených na podporu protivládních sil v občanské válce, nebo dodávky např. systémů TOW Saudské Arábii, u nichž bylo zcela jasné, kdo je konečným adresátem?
        Argument, že se někomu zadařilo jen proto, že se neangažoval někdo jiný, je, s prominutím, úplně blbý. Stejně, jako tvrdit, že USA by v Iráku rozhodně neměly šanci, kdyby se do konfliktu plně zaangažovala např. Indie. Co to je za argumentaci? Občas mám pocit, že když se někde objeví USA nebo Rusko, tak půlka národa ztrácí schopnost vykonávat základní logické operace.Skrýt celý příspěvek

        • dusan
          15:27 09.01.2019

          Spomínal som likvidáciu Asada nie ovládnutie Sýrie ... Samozrejme, že USA majú kapacity a finančné prostriedky na teoretickú intervenciu do Sýrie ... politickú vôlu nemajú a ...Zobrazit celý příspěvek

          Spomínal som likvidáciu Asada nie ovládnutie Sýrie ...

          Samozrejme, že USA majú kapacity a finančné prostriedky na teoretickú intervenciu do Sýrie ... politickú vôlu nemajú a preto tam nie sú .... Amíci si nemusia rátať či na to majú jednotky či peniaze ... to je rozdiel medzi veľmocou a Ruskom : )

          Tá podpora opozície bola minimálna (mimo kurských oblastí) ... ale zrejme to tak bolo lepšie, lebo keby bola väčšia, tak či tak získajú prevahu agrasívnejší islamisti a pre Amíkov by to vyznelo ešte horšie ako dnes.

          Hlavný dodávateľ boli bohaté sunitské štáty + Turecko ... je to dostatočne známe a zdokumentované. Cez SA išli zbrane i zo SR a ČR a to tu všetci oficiálne blúznili o "strašných" prisťahovalcoch zo Sýrie ... takže najskôr by sme si mali upratať svoj "bordel" a potom riešiť USA ....Skrýt celý příspěvek

        • Czertik
          20:11 09.01.2019

          Dany ver tomu ze kdyby amici chteli, tak asada prevalcuji behem par tydnu, ci mozna dnu. Vezmi si jak prevalcovali silnejsiho sadama v 2003. Holt si nechteli udelat dalsi , uz 3, ...Zobrazit celý příspěvek

          Dany ver tomu ze kdyby amici chteli, tak asada prevalcuji behem par tydnu, ci mozna dnu.
          Vezmi si jak prevalcovali silnejsiho sadama v 2003.
          Holt si nechteli udelat dalsi , uz 3, dvacetiletku bez vysledku.Skrýt celý příspěvek

    • Dzin
      11:02 09.01.2019

      Visingr tam zapomněl ještě napsat, že ono rozhodné a cílevědomé nasazení obsahovalo i masivní útoky na civilní infrastrukturu včetně velkého zabíjené civilistů, nejmenších dětí ...Zobrazit celý příspěvek

      Visingr tam zapomněl ještě napsat, že ono rozhodné a cílevědomé nasazení obsahovalo i masivní útoky na civilní infrastrukturu včetně velkého zabíjené civilistů, nejmenších dětí nevyjímaje. Netvrdím, že to není efektivní postup, ale myslíš si, že by něco takového v našem kulturně-politickém prostředí prošlo? Stačí se podívat, jaká kritika se na armády států NATO snáší, když způsobí zabití civilistů či škodu na civilním majetku v míře daleko menší, než předvedlo ruské angažmá v Sýrii.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:44 09.01.2019

        Ano, prošlo. Stačí se podívat na oslavné články o postupu při osvobozování Mosulu nebo úspěších kolalice v Rakká - ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano, prošlo. Stačí se podívat na oslavné články o postupu při osvobozování Mosulu nebo úspěších kolalice v Rakká - https://www.idnes.cz/zpravy/za...

        Pokud zabrousíš trošku do historie, např. úspěchy ve Fallúdži atd... Až po letech začaly vyplouvat na povrch detaily, které si za rámeček nikdo nedá.
        https://www.irozhlas.cz/zpravy...
        Povídání o tom, jak se na Západ snáší zdrcující kritika za ohrožení majetku nebo civilistů je takový oblíbený folklór, ale s realitou nemá mnoho společného. To, že se jednou za čas rozmázne nějaká marginální akce považuji spíš za standardní psychologickou operaci, která má domácímu publiku ukázat, jak moc se to řeší.Skrýt celý příspěvek

        • Dzin
          10:03 15.01.2019

          danny Ne neprošlo. Když si začal, vezmeme tu Falúdžu. Před americkým útokem obléhací síly umožnili maximální možný podchod civilistů. Udává se, že až jich odešlo až 90 procent z ...Zobrazit celý příspěvek

          danny
          Ne neprošlo. Když si začal, vezmeme tu Falúdžu. Před americkým útokem obléhací síly umožnili maximální možný podchod civilistů. Udává se, že až jich odešlo až 90 procent z předválečné doby. Při bojích se potom snažili maximálně šetřit a výsledek je, že dle Červeného kříže se ztráty civilních obyvatel udávají nejvíce asi 800 mrtvých za dva a půl měsíce bojů (udává se i cca 600 mrtvých). To se nedá ani porovnat s tím, co předváděla Syrská armáda a její spojenci.

          Základem je, že Syrská armáda používá při bojích v urbanizovaném prostředí strategii z dob SSSR, tedy uzavření civilistů ve městě a tím snížení zdrojů obránců a vytvoření dalšího tlaku na obléhané (stejně tak Ruská a další vycvičené podle identického vzoru). Je to stará strategie už od úsvitu válečnictví, nejznámější případ jejího použití je Césarovo obléhání Alésie. Jediný problém s ní je, že je velmi nehumánní a obecně demokracie s ní mají značný problém. Tlak podobný tomu, jaký vyvíjejí na vlády různé zájmové organizace potom v Rusku vůbec neexistuje a tedy to se nemusí na nic ohlížet a tuto efektivní byť krutou strategii používat.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:52 10.01.2019

      Ten Visingerův článek je velmi dobrý a klidně bych se pod něj podepsal.

      Ten Visingerův článek je velmi dobrý a klidně bych se pod něj podepsal.

  • danny
    17:56 08.01.2019

    Objevil jsem starší odkaz, který nabízí ještě jednu možnou motivaci pro nákup, než Sýrii. Kromě toho, že udává trošku střízlivější parametry (např. pouze 32 sledovaných cílů ...Zobrazit celý příspěvek

    Objevil jsem starší odkaz, který nabízí ještě jednu možnou motivaci pro nákup, než Sýrii. Kromě toho, že udává trošku střízlivější parametry (např. pouze 32 sledovaných cílů najednou a dosah 450 km, ale v 10 tis. metrech a při umístění 100 m nad terénem) tak systému přiznává velké kvality, a některé unikátní vlastnosti (např. frekvenční rozsah, ve kterém je schopen pracovat.
    Ale ten podstatný detail - USA obvinily v r. 2006 Ukrajinu, že Kolčugu dodala Iránu. Což se nepodařilo prokázat, stejně tak jako předcházející obvinění, že jedna skončila v Iráku.
    Další zajímavost, že v r. 2000 proběhla její integrace do S-400
    lvisingr.czweb.org/stazeni/atm/kolcuga.rtfSkrýt celý příspěvek

    • Jilex
      20:03 08.01.2019

      Ten dosah 450 - 600 km platil pro původní verzi vyráběnou v Topazu (nyní na obsazeném území Donbasu). Nová verze ze Záporoží výrazně překonává charakteristiky předchozí verze. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten dosah 450 - 600 km platil pro původní verzi vyráběnou v Topazu (nyní na obsazeném území Donbasu). Nová verze ze Záporoží výrazně překonává charakteristiky předchozí verze. Vyrábí se již na nové součástkové základně, se zlepšenými vlastnostmi a se zcela novou "náplní".Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:47 08.01.2019

    Pokiaľ viem, že momentálne nemá Kolčuga-M vo svete žiadnu výkonnostne porovnateľnú konkurenciu. Ak si uvážime, že Ukrajinci majú veľké skúsenosti s REB s ruskou stranou, tak Izrael ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokiaľ viem, že momentálne nemá Kolčuga-M vo svete žiadnu výkonnostne porovnateľnú konkurenciu. Ak si uvážime, že Ukrajinci majú veľké skúsenosti s REB s ruskou stranou, tak Izrael nemal čo riešiť .... nik nemá čo lepšie ponúknuť proti sýrskej PVO.

    To, že sa jedná o kusovú výrobu je logické. Každý zákazník si určite optimalizuje systém na vlastné podmienky. Neprekvapilo by ma, keby Kolčugu kúpili i európsky členovia NATO.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
    16:18 08.01.2019

    Nákup radiolokátoru 36D6М1-1 ze strany USA je jen snaha získat technologie z Ukrajiny, o nějaké podpoře průmyslu, nebo dobrosrdečném gestu si můžou nechat. Jsem si téměř jistý, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Nákup radiolokátoru 36D6М1-1 ze strany USA je jen snaha získat technologie z Ukrajiny, o nějaké podpoře průmyslu, nebo dobrosrdečném gestu si můžou nechat. Jsem si téměř jistý, že zůstane u kusové výroby. Přece za své peníze musí něco dostat. Ale krok Izraele nechápu. Jak už tu někdo psal Čr je na světové špičce ve stejné oblasti Vera NG, BORAP atd.. Možná to má být jen odpověď na zrušení tendru MO na nové radary. Ale podle mě pravděpodobnější je, že Izrael koupil Ukrajinskou techniku, jako strašáka na Sýrii a vztyčený prst pro Čr a možnou nabídku dialogu o vzájemné spolupráci.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:00 08.01.2019

    Je zajímavé, že Izraelci se absolutně nebojí jít jednoznačně proti Ruským zájmům (podpora ukrajinského zbrojního průmyslu; evidentní snaha zajistit si techniku, která bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zajímavé, že Izraelci se absolutně nebojí jít jednoznačně proti Ruským zájmům (podpora ukrajinského zbrojního průmyslu; evidentní snaha zajistit si techniku, která bude mít proti Sx00 nejlepší šanci; jednoznačné přiznání, že se nehodlají nechat pomocí S300 zastrašit...). A Rusko nijak nereaguje. Buď mu to je v zásadě jedno (má v Sýrii zájmy, které se s izraelskými moc nekříží, takže proč by s nimi měli křížit zbraně), nebo si je vědomo, že proti tomu stejně mnoho nedokáží dělat, tak na to raději neupozorňují. Vkrádá se drzá myšlenka, že Rusko instalovalo S300 v Sýrii především jako politické gesto (což bylo rozhodně, ať už by to na Izrael vliv mělo či ne). Případně jako pojistku proti tomu, aby jim Syřané nesestřelili další letadlo ;-)

    Každopádně je zjevné, že Izrael situaci nebere na lehkou váhu, každopádně ho to od prosazování své politiky nikterak neodrazilo. Možná je opatrnější, stojí ho to víc peněz a času, ale v operacích pokračuje dál. Sebevědomí jim skutečně nechybí :-)Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      16:08 08.01.2019

      Rusko neni v Syrii pro Asadovi hezke oci, Rusko v Syrii sleduje ciste sve zajmy. Takze myslenka "Vkrádá se drzá myšlenka, že Rusko instalovalo S300 v Sýrii především jako politické ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko neni v Syrii pro Asadovi hezke oci, Rusko v Syrii sleduje ciste sve zajmy. Takze myslenka
      "Vkrádá se drzá myšlenka, že Rusko instalovalo S300 v Sýrii především jako politické gesto (což bylo rozhodně, ať už by to na Izrael vliv mělo či ne). Případně jako pojistku proti tomu, aby jim Syřané nesestřelili další letadlo"
      byla hned od zacatku ta nejlogictejsi. I kdyz na verejnost rus prezentuje opak tak slo hlavne o zabezpeceni vlastnich letadel proti nazdarbuh vsim-palici syrske obrane.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
      12:00 09.01.2019

      Na to je jednoduchá odpoveď. Izrael ma Rusko v hrsti. Putin musí konať ako oni prikážu.

      Na to je jednoduchá odpoveď. Izrael ma Rusko v hrsti. Putin musí konať ako oni prikážu.

  • danny
    14:38 08.01.2019

    Ty údaje k dosahu považuji za poněkud zavádějící. Určitě se nebude jednat o přehled o pozemních cílech v okruhu 600 km, ale o identifikaci zapnutého a vyzařujícího radaru ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty údaje k dosahu považuji za poněkud zavádějící. Určitě se nebude jednat o přehled o pozemních cílech v okruhu 600 km, ale o identifikaci zapnutého a vyzařujícího radaru ve vzdálenosti až... Předpokládám, že v případě vzdušných cílů to bude podobně, že se jedná o hodnotu pro vzdušný cíl s aktivním radarem.
    Nicméně sama informace, že Izraelci Kolčugu kupují, je dost pecka, pokud tedy se potvrdí. Znamenalo by to, že se to v Záporoží pokročilý průmysl nezhroutil a že výrobce systému byl schopen vyprodukovat zkušební vzorek (těžko by Izraelci kupovali něco, co si důkladně nevyzkoušejí),
    Taky to ukazuje na, pro mě překvapivé, mezery v izraelském obranném systému, případně know-how. No a v neposlední řadě, že ambice zasahovat citelně do dění v Sýrii se Izrael fakt nevzdal.Skrýt celý příspěvek

    • KOLT
      15:47 08.01.2019

      Jen tipuji, ale myslím, že to bude mít něco společného s tím, že se jedná o techniku konstruovanou v ex SSSR prostoru. Prostě šance, že Ukrajinci ví víc o sovětské/ruské technice ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen tipuji, ale myslím, že to bude mít něco společného s tím, že se jedná o techniku konstruovanou v ex SSSR prostoru. Prostě šance, že Ukrajinci ví víc o sovětské/ruské technice než Izraelci, není úplně malá.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    12:49 08.01.2019

    Moc se mi nezdá údaj o dosahu Kolčugy proti pozemním radarům,měl jsem za to že pozemní pasivní radary jsou určené ne detekci zejména leteckých radarů.Copak ten pasivní systém ...Zobrazit celý příspěvek

    Moc se mi nezdá údaj o dosahu Kolčugy proti pozemním radarům,měl jsem za to že pozemní pasivní radary jsou určené ne detekci zejména leteckých radarů.Copak ten pasivní systém nepotřebuje v podstatě přímou viditelnost na radar který detekuje?Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
      13:02 08.01.2019

      priznam sa, ze o tejto teme viem velmi malo. Mna tak pred casom (par rokov dozadu) prekvapila informacia ze vtedy najnovsie verzie z CR dokazu zaznamenat zmeny v elektromagnetickom ...Zobrazit celý příspěvek

      priznam sa, ze o tejto teme viem velmi malo. Mna tak pred casom (par rokov dozadu) prekvapila informacia ze vtedy najnovsie verzie z CR dokazu zaznamenat zmeny v elektromagnetickom poli napr vysielacov mobilneho signalu sposobene preletom nejakeho telesa. Z vtedajsieho popisu mi to tiez vychadzalo, ze ten prelet nemusi preletiet medzi senzorom a vysielacom a teda zkryt priami vyhlad, ale je snimane cele pole.

      Mozno sa najde niekto kto to tu vysvetli.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        13:40 08.01.2019

        Tyto systému nepracují jako jednotlivé antény, ale jako komplex. Takže 3 a více ti dává možnost z rozdílů matematicky dopočítávat pozice.

        Tyto systému nepracují jako jednotlivé antény, ale jako komplex. Takže 3 a více ti dává možnost z rozdílů matematicky dopočítávat pozice.

        • Slavoslav
          14:50 08.01.2019

          ano trigonometria to mi je jasne a s tym problem nemam. Co sme tu s Marthym riesili bolo zachytenie vysielania cudzieho radaru / vysielaca i bez priamej viditelnosti. Predsa len ...Zobrazit celý příspěvek

          ano trigonometria to mi je jasne a s tym problem nemam.

          Co sme tu s Marthym riesili bolo zachytenie vysielania cudzieho radaru / vysielaca i bez priamej viditelnosti. Predsa len ak sa nebavime o dlhych vlnach tak z toho mala co viem o sireni signalu by sa na prijmac Kolcugy nemalo dostat nic relevantne kedze odraz a pod mozeme skrtnut.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        14:54 08.01.2019

        Taky velmi laicky, ale pasivní systémy jako Tamara nebo Věra "naslouchají" běžným vysílačům rádia na frekvencích FM. Vlny se od vysílače šíří jako kruhy na vodě. V případě, že do ...Zobrazit celý příspěvek

        Taky velmi laicky, ale pasivní systémy jako Tamara nebo Věra "naslouchají" běžným vysílačům rádia na frekvencích FM. Vlny se od vysílače šíří jako kruhy na vodě. V případě, že do tohoto pole cokoli vletí, nějakým způsobem jej naruší. Vlny se od něj buď odrazí, nebo je jich část pohlcena.Skrýt celý příspěvek

        • Slavoslav
          18:44 08.01.2019

          ech teda dnes sa tu zisli odbornici na vysvetlovanie zlozitych veci jednoducho :) just joke. Tieto veci su jasne. Koniec koncov, ved sam pisem, ze su zaznamenavane tie zmeny - ...Zobrazit celý příspěvek

          ech teda dnes sa tu zisli odbornici na vysvetlovanie zlozitych veci jednoducho :)

          just joke. Tieto veci su jasne. Koniec koncov, ved sam pisem, ze su zaznamenavane tie zmeny - narusenia v tom poli. Moja otazka smerovala k tomu k comu smeroval aj Marthyho dotaz.

          Ako moze pasivny sledovaci system zachytit napr mikrovlnne ziarenie vysielane zo zdroja za horizontom ked toto zastavi takmer kazda prekazka? Ved dovodom preco bezny radar za horizont nevidi je prave to, ze sa tam a stade nazad ziadne nim vysielane ziarenie nedostane.Skrýt celý příspěvek

          • Pilot
            09:25 09.01.2019

            Možná by to mohlo být takto: Radiové stanice na dlouhých či středních vlnách zachytím na autorádio i dál než do 40 km. Tedy za horizontem viditelnosti. Klidně mohu poslouchat ...Zobrazit celý příspěvek

            Možná by to mohlo být takto: Radiové stanice na dlouhých či středních vlnách zachytím na autorádio i dál než do 40 km. Tedy za horizontem viditelnosti. Klidně mohu poslouchat německé vysílán v Brně.
            Aktivní radar vysílá směrově a detekuje odrazy. Pokud je objekt za horizntem, k takovému odrazu samozřejmě nedojde.
            Pasivní radar je vlastně pouze velký přijímač a jelikož radiové sygnály se šíří kulovitě, zřejmě tedy zachytí i signály vysílané za horizontem.
            Dává to smysl?Skrýt celý příspěvek

          • Jilex
            15:25 09.01.2019

            Stanice Kolčuga-M zachytí záření od vzdušných, námořních i pozemních cílů na velkou vzdálenost (za horizontem) prostřednictvím dálkového troposférického šíření signálu od těchto ...Zobrazit celý příspěvek

            Stanice Kolčuga-M zachytí záření od vzdušných, námořních i pozemních cílů na velkou vzdálenost (za horizontem)
            prostřednictvím dálkového troposférického šíření signálu od těchto zdrojů.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:43 09.01.2019

        Princip bistatické detekce letadel v elmg poli je dost starý. Dokonce se spekuluje o tom, že ho použili Srbové při slavném sestřelení F-117A nad bývalou Jugoslávií.

        Princip bistatické detekce letadel v elmg poli je dost starý. Dokonce se spekuluje o tom, že ho použili Srbové při slavném sestřelení F-117A nad bývalou Jugoslávií.

  • JiriR
    11:50 08.01.2019

    Tak škoda že nekoupili českou Vera NG, BORAP, SDD, SICORA..máme toho docela dost. Tak mně napadají dvě věci: 1) Pokud MADR a PVO od Izraele tak se ale pobavit co oni koupí od ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak škoda že nekoupili českou Vera NG, BORAP, SDD, SICORA..máme toho docela dost. Tak mně napadají dvě věci:
    1) Pokud MADR a PVO od Izraele tak se ale pobavit co oni koupí od nás..
    2) Kauza Babiš junior (Krym), Zemanovská politika může být pro Izrael signál při nákupu systému proti S300
    Taková ta naše 15 let stará politika – kupovat od neutrálních zemí – Švédsko, Rakousko, Izrael-jako na to už fakt zapomeňme. (V Evropě je cca 170 hlavních zbrojních systému- to je potřeba redukovat).
    OT- Můžeme začít u těžké brigády- místo VPP (ze zakázky na BVP) oddělit část z BVP na LEO 2a7+, jako VPP použít současné T72m4cz, ale doplnit o Kosa, novou dyn. ochranu (z VVÚ- ten typ ze scarab nedoporučuji- moc nestejných dílů) po 15-17 (+5 náhradních sad) kusech.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      12:32 08.01.2019

      ČR a osobně Zeman je největší spojenec Izraele. Takže tady to trošku hapruje.

      ČR a osobně Zeman je největší spojenec Izraele. Takže tady to trošku hapruje.

      • JiriR
        12:46 08.01.2019

        Patrim mezi ty nešťastníky kteri tvrdi, ze Izrael zadne spojence nema a ty ostani deli na neutraly a nepřátelé.

        Patrim mezi ty nešťastníky kteri tvrdi, ze Izrael zadne spojence nema a ty ostani deli na neutraly a nepřátelé.

        • skelet
          13:06 08.01.2019

          pak jsme na tvé stupnici "neutrální"

          pak jsme na tvé stupnici "neutrální"

          • JiriR
            13:15 08.01.2019

            Jj jsme jejich nejvetsi neutralove :))

            Jj jsme jejich nejvetsi neutralove :))

      • Jirosi
        13:35 08.01.2019

        A jak se to Spojenectví CR, Zemana projevuje? Tedy krom jednoho dvou zcela zbytečných vyjádření...

        A jak se to Spojenectví CR, Zemana projevuje? Tedy krom jednoho dvou zcela zbytečných vyjádření...

      • Gibon
        14:45 08.01.2019

        Toto tu citam casto, ale nejako tieto info o vynimocnom spojenectve ČR a Izrael pocuvam iba z ceskych ust. Vedel by si mi prosim k tomu dodat vacsie vysvetlenie argumentov? Lebo ...Zobrazit celý příspěvek

        Toto tu citam casto, ale nejako tieto info o vynimocnom spojenectve ČR a Izrael pocuvam iba z ceskych ust. Vedel by si mi prosim k tomu dodat vacsie vysvetlenie argumentov?
        Lebo ani toto uprednostnenie Ukrajincov pred Vera NG, ci ponuka tankov, kde Vam merkavu neponukli, za to inym krajinam ano, hovori o realite medzivladnych vztahov viac ako proklamacie.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          14:56 08.01.2019

          politika je vždy o proklamacích. Jaké je pozadí nákupu Kolčugy? Cena? Transfér technologií? Příbuznost s ruskými systémy? M60 Sabre? Byla to nabídka přímo vlády nebo prostě jen ...Zobrazit celý příspěvek

          politika je vždy o proklamacích.
          Jaké je pozadí nákupu Kolčugy? Cena? Transfér technologií? Příbuznost s ruskými systémy?
          M60 Sabre? Byla to nabídka přímo vlády nebo prostě jen firmy IMI Systems? (ostatně proč by se v tom izraelská vláda angažovala, když česká strana žádný tank v současnosti nehledá)Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            15:20 08.01.2019

            Aha, tak to ma vynimocne vztahy aj nas narodny kryptograf Danko :-D
            Nedavno tam bol a vyhlasenia boli rovnake.

            Aha, tak to ma vynimocne vztahy aj nas narodny kryptograf Danko :-D
            Nedavno tam bol a vyhlasenia boli rovnake.

          • KOLT
            15:52 08.01.2019

            Tipuju příbuznost s ruskými systémy. A asi to také není špatný systém, ostatně radary v SSSR uměly a pasivní radary z vých. bloku byly možná lepší než ze záp. Ad Sabra – bylo to, ...Zobrazit celý příspěvek

            Tipuju příbuznost s ruskými systémy. A asi to také není špatný systém, ostatně radary v SSSR uměly a pasivní radary z vých. bloku byly možná lepší než ze záp.

            Ad Sabra – bylo to, jestli si dobře pamatuju, neoficiální jednání IMI a MO ČR. Je asi bez debaty, že izraelská vláda o tom věděla.

            Jinak nevím, proč by od nás něco kupovali, když a) jsou obchodníci, vždycky jdou po nejlepším, což Vera NG pro tento konkrétní případ není (viz výše); b) nemají zaručeno, že jejich přítel Zeman (který jel raději na ruskou konferenci než na státní pohřeb v Izraeli...) nedodá o kupovaném systému informace Rusku.... (ačkoliv bych se divil, kdyby Rusové o Vera NG nevěděli i tak dost...).Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            17:00 08.01.2019

            gibon: tak od Izraele nakupujeme PTŘS, v brzké době asi radary. Nedá se říct, že by jsme na sebe jen dlabali. K těm proklamacím. ČR je jedním z největším zastánců Izraele v EU a ...Zobrazit celý příspěvek

            gibon: tak od Izraele nakupujeme PTŘS, v brzké době asi radary. Nedá se říct, že by jsme na sebe jen dlabali.
            K těm proklamacím. ČR je jedním z největším zastánců Izraele v EU a OSN.
            Kolt: To že o tom izraelská vláda věděla neznamená, že to byla její nabídka nebože se tím vůbec víc zaobírala.
            K tomu dalšímu.. Zemana jsem nevolil, nemám ho rád, ale tyhle kecy o něm jsou už dost únavné.Skrýt celý příspěvek

          • KOLT
            17:46 08.01.2019

            skelet: Však já to taky beru tak, že to byla spíš soukromá akce. Vždycky jsem tvrdil, že v případě zájmu o Merkavu a jednání na úrovni vláda-vláda bychom ji dokázali ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet: Však já to taky beru tak, že to byla spíš soukromá akce. Vždycky jsem tvrdil, že v případě zájmu o Merkavu a jednání na úrovni vláda-vláda bychom ji dokázali získat.
            Ohledně Zemana – mně nejde o to, jestli ho někdo má rád nebo nemá. Izraelci moc dobře znají jeho proruské kroky, jeho vliv ve zbrojním průmyslu ČR. Myslíš, že to nezohledňují ve svých strategických rozhodnutích?Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            17:52 08.01.2019

            absence tlačítka "reagovat" je úžasná...

            bubu .. proruský prezident.. vojáky máme sice v kdejaké prdeli, ale jsme děsně proruští.. bubu

            absence tlačítka "reagovat" je úžasná...

            bubu .. proruský prezident.. vojáky máme sice v kdejaké prdeli, ale jsme děsně proruští.. bubu

        • Jirosi
          19:22 08.01.2019

          Skelet: "K těm proklamacím. ČR je jedním z největším zastánců Izraele v EU a OSN. "
          Asi k tomu nemáš doklady z hlasování?

          Skelet: "K těm proklamacím. ČR je jedním z největším zastánců Izraele v EU a OSN. "
          Asi k tomu nemáš doklady z hlasování?

          • Tesil
            20:30 08.01.2019

            jirosi Například při hlasování o uznání Palestiny za členský stát na půdě OSN v roce 2012, kdy ČR hlasovala proti tomuto uznání společně s osmi dalšími státy – Izraelem, USA a ...Zobrazit celý příspěvek

            jirosi
            Například při hlasování o uznání Palestiny za členský stát na půdě OSN v roce 2012, kdy ČR hlasovala proti tomuto uznání společně s osmi dalšími státy – Izraelem, USA a některými jejich spojenci – nejen proti zbytku světa, ale i proti všem zemím EU.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:38 08.01.2019

            Tesil:14. června 2018 "Valné shromáždění OSN odsoudilo Izrael za zabíjení Palestinců... Pro rezoluci hlasovalo 120 států, proti osm a 45 včetně České republiky se zdrželo." I tohle ...Zobrazit celý příspěvek

            Tesil:14. června 2018
            "Valné shromáždění OSN odsoudilo Izrael za zabíjení Palestinců...
            Pro rezoluci hlasovalo 120 států, proti osm a 45 včetně České republiky se zdrželo."
            I tohle se vrátilo kde bylo...Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            23:16 08.01.2019

            jirosi
            Přece jen je rozdíl mezi uznáním Palestiny za členský stát OSN a
            zabíjením Palestinců.
            Nechápu anomálii ohledně tlačítka REAGOVAT,takže musím takto.

            jirosi
            Přece jen je rozdíl mezi uznáním Palestiny za členský stát OSN a
            zabíjením Palestinců.
            Nechápu anomálii ohledně tlačítka REAGOVAT,takže musím takto.

        • HEKTOR
          23:20 08.01.2019

          Gibon - tak minimálne merkava v českom múzeu možno niečo znamená...neviem či ju darovali aj niekde inde...

          Gibon - tak minimálne merkava v českom múzeu možno niečo znamená...neviem či ju darovali aj niekde inde...

          • JiriR
            08:06 09.01.2019

            Mno..ohledně té Merkavy, byť jsem jejím fandou, stejně jako CH2, Merkava je tak specifický stroj, dělaný pro úplně jinou taktiku nasazení- motor vpředu, použití jako ...Zobrazit celý příspěvek

            Mno..ohledně té Merkavy, byť jsem jejím fandou, stejně jako CH2, Merkava je tak specifický stroj, dělaný pro úplně jinou taktiku nasazení- motor vpředu, použití jako dělostřelectvo, částečně jako BVP a..je to na zbytečně dlouhou a konfliktní diskuzi. To že ji nikdo nenabídl- no za mně je fajn že ji od nás nikdo ani ofiko nepoptal- působilo by to jako nepochopení stroje Merkava. Naše cesta je LEO2 nejrozšířenější MBT v Evropě tečka.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...