Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 1.

Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 1.
Ukrajinští vojáci; ilustrační fotka / depositphotos.com (Zvětšit)

Tato třídílná série se zaměří na percepci ukrajinské ofenzívy českými experty a její kritickou diskuzi. Závěrečný třetí díl bude věnován tomu, jak její dosavadní průběh hodnotí autor tohoto článku.  

Kontext debaty

Před 24. únorem 2022 se mělo za to, že pokud Rusko sáhne k otevřené invazi proti Ukrajině, je jenom otázkou času, kdy dosáhne svých vojenských a politických cílů. Ruskou armádu za druhou armádu světa rozhodně nepovažoval pouze Valerij Gerasimov. Od léta 2022 se očekávání změnila. V diskusích pod texty odborníků začaly přibývat názory vyjadřující podiv, proč Rusko ještě nebylo na Ukrajině poraženo. Autor tohoto textu v mnoha mediálních vystoupeních od začátku války formuloval názor, že ruská armáda sice není druhou armádou světa, ale ani se nejedná o „skupinu Monty Python“. Ve válčení jsou Rusové učenliví. Navíc jsou schopni snést ztráty pro jinou armádu a společnost zcela neakceptovatelné. A to včetně armády ukrajinské. Proto jsou nebezpeční.

Přesto se v souvislosti s ukrajinskou ofenzívou, jejíž začátek můžeme položit někde na přelom května a června 2023, zformovala u části veřejnosti nezdravě optimistická nálada. A proto se přirozeně v posledních týdnech v zahraničí a v České republice objevilo mnoho článků relativizující údajný neúspěch ofenzívy. Jako by šlo o praktickou aplikaci Cimrmanovy metody frustrační kompozice. Tento příspěvek nabídne čtenáři kritické zhodnocení české debaty. Zahraničním autorům se budeme věnovat při jiné příležitosti.

Debakl ukrajinské ofenzívy?

Častým závěrem českých expertů je, že výsledky ukrajinského útoku jsou v polovině srpna 2023 neuspokojivé, daleko za očekáváním, případně jde jednoznačně o neúspěch. Prezentuje jej Jiří Šedivý, Jakub Jandovský, Jan Ludvík, Jan Kofroň, Zdeněk Petráš a další. Zdeněk Petráš, jehož příspěvek je podle mého soudu vhodnou ilustrací, jak se o tématu přemýšlí, uvedl: „Ukrajinské síly sice pokračují v protiofenzivních operacích na nejméně třech sektorech fronty a postoupily o několik kilometrů na okupovaném území v oblasti Bachmutu, v oblasti západního Doněcka a Záporoží, ale tyto územní zisky nenaplnily očekávání.“

Petrášovy úvahy jsou jasně formulované, což umožňuje s nimi souhlasit anebo nesouhlasit a v budoucnosti prověřit, jak moc blízko realitě se přiblížily. Také Jakub Jandovský nedvojsmyslně uvedl: „Nebudeme si nic nalhávat, ofenzíva zatím příliš úspěšná není. Na druhou stranu ale také ještě neskončila. Ukrajinci na jihovýchodě nadále postupují, byť jejich tempo není nikterak závratné.“  

Některá mediální vyjádření jsou ale dvojznačná a je těžké se dobrat, co si přesně autor vlastně myslí. Jiří Šedivý v souvislosti s ukrajinskými operacemi uvádí: „Po dvou měsících ale není situace příliš optimistická.“ Zároveň ve svých textech tvrdí, že ukrajinská ofenzíva ještě pořádně nezačala. Proto se nabízí logická otázka. Pokud ofenzíva ještě nezačala, jak mohla selhat? Jan Ludvík zase odhaduje zhruba 25% šanci na úspěch ofenzívy. Nicméně z jeho analyzovaných textů nevyplývá definice úspěchu. Zmiňuje se pouze, že za úspěch by považoval, kdyby ukrajinská ofenzíva probíhala podle jeho představ.   

Základní otázka života, vesmíru a vůbec je proto prostá: Vůči čemu je ukrajinský útok zatím neuspokojivý? Je zklamáním ve srovnání s operačním zámyslem ukrajinského generálního štábu? Ve srovnání s politickým zadáním vrcholných ukrajinských politiků? Ve srovnání s očekáváním expertů? Nebo ve srovnání se zbožným přáním Františka Pacovského? Tento důležitý kontext čeští experti až na výjimky nezohledňují.   

Zámysl ukrajinského generálního štábu

Nyní nevíme, zda je ukrajinská ofenzíva neuspokojivá vzhledem k zámyslu ukrajinského generálního štábu. Ukrajinský generální štáb nemá žádný důvod konzultovat svůj operační plán s českými mediálními experty. Platí to i pro ty, kteří mají shodou okolností nějakou vojenskou kvalifikaci. Ukrajinský operační plán je proto pro nás velkou neznámou. Můžeme se pouze dohadovat o jeho podobě.

Cílem by mohlo být rozdělit ruskou grupirovku na jihu Ukrajiny vedví, izolovat ji od ruské logistiky, porazit po částech a vytvořit předpoklady pro provádění palebných úderů na logistické uzly nezbytné pro zásobování Krymu. Ideální je také donutit ruské velení ke stažení sil a prostředků z klidných úseků fronty a vytvořit tím podmínky pro zasazení nenadálého úderu do obnažené obrany. Nevíme ale, jak konkrétně a v jakém časovém rámci chce ukrajinský generální štáb svých cílů dosáhnout. Proto není možné zhodnotit, zda jsou dosažené výsledky neuspokojivé nebo zda jde operace dle plánu. Vývoj na bojišti zatím uskutečnění výše diskutovaného hypotetického zámyslu nijak neodporuje.

Ukrajinští nejvyšší velitelé zatím v této válce ukazují mnohem větší míru vojenské kompetence, než jakou většina expertů očekávala před 24. únorem 2022. Získali také z bojů s Ruskem zkušenosti, které armády NATO nemají. Po zažehnání akutní krize u Kyjeva, je součástí jejich modus operandi zbytečně neriskovat a šetřit vlastní síly. Válka totiž bude dlouhá. Zároveň má ukrajinské velení čerstvou zkušenost z Chersonské útočné operace. Trvala déle než čtvrt roku a přinesla velké ztráty na živé síle a bojové technice. V neposlední řadě byla vším možným jenom ne mechanizovanou manévrovou operací s rozhodným rychlým průlomem protivníkovy obrany a průnikem manévrových svazků do operační hloubky. A to byl rozsah této útočné operace mnohem menší, než před čím stojí ukrajinský generální štáb v současnosti.

Z toho vyvozuji, že ukrajinští velitelé doufali v nejlepší (rychlý průlom), ale připravovali se na nejhorší (pomalé probíjení se ruskou obranou). Uvedený vzorec přemýšlení o vojenském problému je vlastní všem kompetentním velitelům napříč historickými epochami. Vypovídací hodnotu má i fakt, že ukrajinští velitelé dokázali velmi rychle změnit styl boje poté, co první útoky (průzkum bojem) ukázaly stav ruské obrany a odhalily ruskou taktiku. Jde o indicii připraveného plánu B. Z toho všeho vyvozuji, že ukrajinští velitelé pravděpodobně neočekávali rychlé zhroucení ruské obrany a dosavadní vývoj byl jednou z variant při plánování operace.  S jistotou to ale nevíme a pokud budeme mít štěstí, dovíme se to po válce.

Prohlášení ukrajinských vrcholných politiků

Ukrajinští politici se nechali mnohokrát slyšet, že cílem jejich válečného úsilí je dosažení mezinárodně uznaných hranic země. V tomto kontextu byla komunikována i probíhající letní ofenzíva. Například 10. června ji prezident Zelenský uvedl slovy: „Probíhá protiofenzíva a obranné akce. Myslím, že to pocítíme.“

Pokud autor tohoto textu něco nepřehlédl, součástí výroků ukrajinských politiků nebyl závazný a přesný časový harmonogram. Můžeme se pouze rozumně dohadovat o pravděpodobné víře ukrajinských politických vůdců v rychlejší postup ofenzívy. Proto mohou být nyní zklamaní. V současnosti je veřejnosti ukrajinskými politickými autoritami komunikováno následující poselství: Rychlejší postup je žádoucí. Minimalizace vlastních ztrát má ale přednost.

Očekávání expertů

Rekonstruovat očekávání expertů o ukrajinské ofenzívě není vůbec banální úkol. V zahraničí mnoho kvalifikovaných odborníků popisovalo chystanou ukrajinskou ofenzívu jako drtivou s koncentrovaným úderem tankových a mechanizovaných sil na relativně úzké frontě (například Ben Hodges). Jiní zahraniční erudovaní experti ale upozorňovali na to, že Ukrajinu čeká dlouhodobé úsilí a bleskové zhroucení ruských vojsk na jihu se nebude konat (Michal Kofman). Případně nelze očekávat osvobození všech Ruskem okupovaných území do konce tohoto roku (Mark Milley).

Obdobně odlišné názory zaznívaly v debatě české. Podle mého soudu je proto mylné tvrzení generála Šedivého, že: „Drtivá většina vyjádření navozovala dojem, že v roce 2023 nebude problém porazit ruská vojska do poloviny roku a osvobodit tak Ukrajinu, později se tato vyjádření odkazovala na konec tohoto roku. Nejenom, že měli být Rusové vytlačeni z Doněcké a Luhanské oblasti, ale dokonce z celého ukrajinského území včetně Krymu.“

Nebereme přitom přirozeně v potaz názory v diskusích pod články, nýbrž vlastní texty, u kterých očekáváme elementární erudici a příčetnost autora. Názory o rychlém průlomu jistě zaznívaly. Rozhodně ale nebyly převažujícím narativem v české debatě.

Pokračování příště

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

PREMIUM Ukrajinské dělostřelectvo potřebuje každý den tisíc tun munice

Na Ukrajině se vede dělostřelecká válka. Ukrajinské dělostřelectvo během nejintenzivnějších bojových ...

PREMIUM Výcvik ukrajinských vojáků rozhodne o výsledku války aneb jak může Západ Ukrajině nejvíce pomoci

Západní výcviková pomoc Ukrajině je pro výsledek války stejně důležitá, jako jsou dodávky zbraní. ...

Letová hodina Gripenu 5000 až 8000 dolarů? Ani náhodou!

Cena letové hodiny CPFH (Costs per Flying Hour) je často používanou metrikou, se kterou standardně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jecchuss
  21:59 28.08.2023

  Dost se tu objevuje myšlenka, že hodnotit úspěch a neúspěch se musí relativně ve vztahu k plánu, resp. ve vztahu k tomu, čeho chce UA armáda touto ofenzivou dosáhnout. No tohle ...Zobrazit celý příspěvek

  Dost se tu objevuje myšlenka, že hodnotit úspěch a neúspěch se musí relativně ve vztahu k plánu, resp. ve vztahu k tomu, čeho chce UA armáda touto ofenzivou dosáhnout.

  No tohle ale úplně neplatí. Kdyby ano, tak by (ad absurdum) stačilo definovat si jako úspěch ofenzivy, že nepadne do ruských rukou Záporoží a znovu Cherson a ať se pak děje cokoli, tak jsem vlastně v pásmu úspěchu.

  Úspěch není ale jen relativní kategorie ve vztahu k plánu, ale i abosolutní ve vztahu k tomu, čeho potřebuji dosáhnout, aby něco (aby Západ dál podporoval, dodával a platil, aby se mohla připravit nějaká další pozdější ofenziva apod.). Zde bych pro tuto ofenzivu (do rasputice) tedy viděl úspěch jako situaci, kdy odříznou Krym - ideálně zcela (UA pešák se koupe na pobřeží v moři), částěčně alespoň palebně (UA dělostřelectvo dostřelí na všechny logistické trasy a znemožní zásobování Krymu). No a taky je ještě potřeba zničit ten Most, že jo...

  Nikdo tu neumí relevantně zhodnotit, jak je to reálné - ruská obrana může být nadále tuhá natolik, že se to nepodaří, no a nebo se taky může za 14 dní zcela rozpadnout (zase - nikdo nevíme jak moc jim to celé drží nebo nedrží na vlásku).

  Kdyby se rok od zahájení války na Západě jenom nekecalo, tak bychom teď taky byli úplně někde jinde, protože by se nešlo do takto masivně zbudované obrany. Ale to je jiný příběh...Skrýt celý příspěvek

 • Profesor
  13:29 25.08.2023

  Tlačit na Rusy ze všech stran: Gruzie by si mohla vzít zpět odtržená území. Dodávky zbrani a vojenské techniky dle potřeb Ukrajiny. Dodávky dělostřelecké ...Zobrazit celý příspěvek

  Tlačit na Rusy ze všech stran:

  Gruzie by si mohla vzít zpět odtržená území.

  Dodávky zbrani a vojenské techniky dle potřeb Ukrajiny.

  Dodávky dělostřelecké munice.

  Dodávky střel s delším doletem.

  Ženijní technika pro likvidaci min.

  Urychlit výcvik pilotů, dodávky vrtulníků a letadel.

  Přitvrdit sankce proti Rusku a jeho podporovatelům.

  Vynutit dodržování těchto sankcí.

  Trestat firmy za obcházení sankcí.

  Podporovat separatistické tendence v Rusku.

  Cíleně pomáhat rozkládat ruský systém i zevnitř.

  Západ podporovat výrobu své vojenské produkce.

  Přitvrdit v Černém moři proti narušitelům transportu obilí.

  Neustupovat Rusům už v ničem.

  Západ by se měl přestat bát Ruska, Rusko by se mělo bát NATO.

  ******************

  Nic nového pod sluncem, jen ale s maximálním úsilím TADY a TEĎ.
  Jinak může být pozdě.

  Kdysi v souvislosti s covidem kdosi řekl, že si bereme deštníky až poté, co jsme zmokli. Neopakovat stejnou chybu.

  ******************

  Od července se podle nových pravidel výrazně snížila podpora uprchlých Ukrajinek s dětmi v ČR. Ta podpora by měla být velkorysejší.Skrýt celý příspěvek

  • arni
   09:40 27.08.2023

   Naprostý souhlas - s maximálním úsilím TADY a TEĎ.

   Naprostý souhlas - s maximálním úsilím TADY a TEĎ.

  • Jan Padesátýpátý
   19:29 29.08.2023

   > Západ by se měl přestat bát Ruska, Rusko by se mělo bát NATO. Ano, strach z agresora a strach neagresivní civilizované země z války je přesně to, co k válce vede. Viz Francie v ...Zobrazit celý příspěvek

   > Západ by se měl přestat bát Ruska, Rusko by se mělo bát NATO.

   Ano, strach z agresora a strach neagresivní civilizované země z války je přesně to, co k válce vede. Viz Francie v 30. letech minulého století.

   To co dnes Západ předvádí bych nazval "politika poloapeassementu". A to je nebezpečná politika, jenom o trochu lepší než politika appeasementu.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:14 30.08.2023

    Tak snad budete první a ne až padesátýpátý v řadě až vás NATO pošle do Ruska válčit.

    Tak snad budete první a ne až padesátýpátý v řadě až vás NATO pošle do Ruska válčit.

    • Jan Padesátýpátý
     00:51 01.09.2023

     Děkuju za příklad.
     Ano, takhle nějak mluvili Francouzi ve 30. letech minulého století, když Hitler militarizoval Porýní nebo když se rozhodovalo o Mnichovské dohodě

     Děkuju za příklad.
     Ano, takhle nějak mluvili Francouzi ve 30. letech minulého století, když Hitler militarizoval Porýní nebo když se rozhodovalo o Mnichovské dohodě

 • D.i.p
  08:07 25.08.2023

  Dost možná Ukrajina a Západ promeškali nejvhodnější dobu pro jednání o míru.

  Dost možná Ukrajina a Západ promeškali nejvhodnější dobu pro jednání o míru.

 • zdeno
  13:42 24.08.2023

  na ukrajinskou operaci se připravovaly obě strany, úder s překvapením nebylo možné provést (Gerasimov taky není hloupý - jak by si přála media), tak probíhá opotřebovací válka - ...Zobrazit celý příspěvek

  na ukrajinskou operaci se připravovaly obě strany, úder s překvapením nebylo možné provést (Gerasimov taky není hloupý - jak by si přála media), tak probíhá opotřebovací válka - Ukrajinci dělají přesně to co dělat mají (rady generálů z iráckými zkušenostmi by tu vedly ke katastrofě), poslední dobou se začínají ve zvýšené míře používat teroristické (říká se partizánské - jenže to není na Ukrajině) metody boje s cílem působit na veřejné mínění v Rusku, spolu s rozkladnými tendencemi v ruském vedení by to mohlo vést k jednání, ale to bude jen a jen na ukrajinských a ruských politicíchSkrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  13:28 24.08.2023

  Vůbec netušíme , co je cíl této ofenzivy a nějaké debaty jsou tedy liché...Už před spuštěním akce, ale říkali Ukrajinci že to bude na dlouho a několik let, tak nevím, kdo si na ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec netušíme , co je cíl této ofenzivy a nějaké debaty jsou tedy liché...Už před spuštěním akce, ale říkali Ukrajinci že to bude na dlouho a několik let, tak nevím, kdo si na jakém podkladě vydedukoval, že to skončí za měsíc po proražení linii mohutným úderem .... Taky nikdo vůbec neřeší co je celkově cíl Ukrajiny a spojenců .... Většina válek se vede kvůli tomu , aby ta válka někdy skončila...Pokud ovšem bude cílem UA vytlačit RF ze svého území, myslíte si, že tím válka skončí ? To asi vůbec, Rusové budou dále ostřelovat území Ukrajiny, budou vést protiútoky z poza svých hranic a vesele si obnovovat armádu pro další invazi a na Ukrajině bude nekonečná válka. jaké je východisko z této šlamastyky ? Snad na to má odpověď Zalužnyj a poradci z Pentagonu ...podle mě pokud opravdu nesrazí Ruskou armádu, ještě na svém území do naprostého kolapsu, který budou muset obnovovat desetiletí a ekonomicky je to naprosto zrujnuje , tak to bude nekonečná válka .... Takže není "Bohužel" kam spěchat ....Skrýt celý příspěvek

 • memo
  20:14 23.08.2023

  Prostě a jednoduše ukrajinská armáda není napodobnou operaci připravena. Ostatně vina je více na naší tedy západní straně než na straně ukrajinské. My prostě Ukrajinu podporujeme ...Zobrazit celý příspěvek

  Prostě a jednoduše ukrajinská armáda není napodobnou operaci připravena. Ostatně vina je více na naší tedy západní straně než na straně ukrajinské. My prostě Ukrajinu podporujeme asi podobně jako když Hitler podporoval DAK Erwina Rommela v Severní Africe. Jak ta podpora tehdy dopadla je všeobecně známo. Ano zázraky se dějí ale jen když to chtějí všichni. Proto s pozdě a nedostatkem a ještě s málem není možné dosáhnout zázrak. Západní experti by teď měli předložit řešení jak se dostat bez větších ztrát přes ty ruské minové pole, na která jsme ruským minérům dopřáli víc než dostatek času.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:11 24.08.2023

   Stejně jako politika, i válka je uměním možného.

   Stejně jako politika, i válka je uměním možného.

 • Scotty
  17:00 23.08.2023

  Tady si může pan Kříž vzít materiál na další článek (pokud tedy zvládá apoň nějak Polštinu).
  https://youtu.be/tAdxdzsBr_s?t...
  Já s tím co říká 100% souhlasím.

  Tady si může pan Kříž vzít materiál na další článek (pokud tedy zvládá apoň nějak Polštinu).
  https://youtu.be/tAdxdzsBr_s?t...
  Já s tím co říká 100% souhlasím.

  • krizzdenek
   19:19 23.08.2023

   To nedám. :)

   To nedám. :)

  • JerzyŔ
   21:17 24.08.2023

   Scotty, můj diskuzní nepříteli ve vší slušnosti zejména z článků o armádních zakázkách kdysi, plně teď s Tebou souhlasím. Možná já někdy vystupuji protiukrajinsky až skoro ...Zobrazit celý příspěvek

   Scotty, můj diskuzní nepříteli ve vší slušnosti zejména z článků o armádních zakázkách kdysi, plně teď s Tebou souhlasím.
   Možná já někdy vystupuji protiukrajinsky až skoro prorusky, což není pravda, ale může to tak z mých pochybovačných komentářů vyznít, a jsem zaslouženě schytal minusy a nehezké komenty, ale Scotty ne, z toho ho nelze absolutně podezřívat. Scotty fandí přezbrojení a posílení naší armády a to v kontextu armády a státu proNATOvského, proamerického, a v dnešní situaci proukrajinského a protiruského.
   Pokud má dnes výhrady k ukrajinské proziofenzově, je to proto, že se na věc dívá normálně, s rozumem, v rámci dostupných informací, ne jako zamilovaný puberťák, který u své lásky Ukrajiny vidí jen samou krásu a klady, což se po letech po svatbě samozřejmě zméní.
   Ale toto přesto není kritika Ukrajiny, statečných bojovníků nasazujících životy i za nás, za mě, nebo trpících civilistů, nebo velících důstojníků nebo prezidenta. Za mě tedy, myslím, že i za Scottyho, pokud ne, nechť mě zde na fóru rozcupuje za drzost mluvit jeho jménem.
   To je kritika článku a osoby autora. Ten článek není dobrá analýza, jak tady některý přispěvatel tvrdí, ten článek není o ničem. Nic jsem se z něho o ofenzivě nedověděl, o tom, jaké jsou kde problémy, jaké úspěchy, o průběhu, hodnocení z jedné z druhé strany, vlastní pokus se dobrat informací, nic nic nic.
   Jenom že někteří lidé tvrdí, nebo mají ten názor, že prý ofenziva není úspěšná, takže toto vyvracím tím, že vlastně nikdo neví (myšleno nikdo z běžné veřejnosti), jaké byly cíle ofenzivy, takže vlastně tvrzení o neúspěšnosti není pravdivé. Nebo teda nemusí být pravdivé. Když nevíme, co by mělo být znakem, že ofenziva je úspěšná.
   No dobrá, řekněme, že to tak je. Nevíme, jakých cílů má ofenziva dosáhnout, aby byla považována za úspěšnou, takže ji teď nemůžeme považovat za neúspěšnou. Scotty, sorry, je to tak, logika nepustí.
   Jenže, když to nevíme, tak ji ani nemůžeme považovat za úspěšnou, pane Kříž, když si takto chceme hrát se slovíčky, ne?
   Článek snažící se zdůvodnit nezdůvodnitelné, přičemž sám článek toto paradoxně tvrdí, tj., že se pouští do nezdůvodnitelného a jedním vrzem přesto zdůvodňuje.
   Já jsem starší ročník - jak kdybych četl komunistické Rudé Právo.
   Nevím co chce dál zdůvodňovat v dalších dvou dílech.Skrýt celý příspěvek

   • JerzyŔ
    21:21 24.08.2023

    Podle mě to hezky zhodnotil Eiffelos výše

    Podle mě to hezky zhodnotil Eiffelos výše

 • liberal shark
  07:26 22.08.2023

  Ať je to jak je to, jednu věc pan Zalužný určitě nepotřebuje - politické vměšování do řízení bojových operací. To by spolehlivě vedlo k porážce. ZSU mají na jihu nejméně tři sledy ...Zobrazit celý příspěvek

  Ať je to jak je to, jednu věc pan Zalužný určitě nepotřebuje - politické vměšování do řízení bojových operací. To by spolehlivě vedlo k porážce. ZSU mají na jihu nejméně tři sledy vojsk, takže jedna rotace není žádné velké neštěstí, ze kterého by bylo možné usuzovat na celkový neúspěch. Těžko lze očekávat, že by ruskou vrstvenou obranu prorazil hned první sled a pak bude následovat sluníčkový blitzkrieg, zakončený obřadem zasnoubení s Kaspickým mořem. Útočné jednotky, které se prokousávají ruskou obranou a postupně likvidují ruské prostředky, je potřeba pravidelně střídat, aby nabraly bojové zkušenosti a zároveň neztratily bojeschopnost. V této fázi je to klasická opotřebovávací válka. Vyhraje ten, kdo se nenechá opotřebovat.Skrýt celý příspěvek

 • Náhodný kolemjdoucí 2
  22:43 21.08.2023

  Autor nezná slovo vnímání, že tam rve percepci?

  Autor nezná slovo vnímání, že tam rve percepci?

  • liberal shark
   07:14 22.08.2023

   Když ono to vypadá tak vědecky :-)).

   Když ono to vypadá tak vědecky :-)).

  • krizzdenek
   19:20 23.08.2023

   Snadněji se to překlopí do angličtiny. :)

   Snadněji se to překlopí do angličtiny. :)

  • leir
   21:13 26.08.2023

   Percepce je české spisovné slovo. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to slovo už tu dávno zdomácnělo.

   Percepce je české spisovné slovo. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to slovo už tu dávno zdomácnělo.

 • Tesil
  19:33 21.08.2023

  Co si budeme povídat,najednou máme desítky expertů na konflikt. Stačí abych si přečetl jméno autora toho kterého článku a vím na co se mám těšit.Mohu přidat další jména ...Zobrazit celý příspěvek

  Co si budeme povídat,najednou máme desítky expertů na konflikt.
  Stačí abych si přečetl jméno autora toho kterého článku a vím na co se mám těšit.Mohu přidat další jména např.Vojáček,Visingr,Ditrych.A to jsme stále doma.
  Přitom ani jedna strana neuvádí relevantní data ohledně ztrát,cílů operací atd.
  Takže tu máme optimistické závěry,protože to někdo považuje za nutné a ty méně optimistické,které někteří považují za rouhání.
  Přidám jeden názor ze zahraničí:
  Britský plukovník Richard Kemp si ale myslí, že by měl Západ počítat s tím, že protiofenziva Ukrajině valný úspěch nepřinese. „Jsme svědky něčeho, co má blíže k útočnému stylu války, kdy útočící síly útočí na silně opevněnou obranu,“ píše v komentáři pro The Telegraph.....
  Jinak nevím jak se to mohlo přihodit,ale sdílím názor Scottyho.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:16 21.08.2023

   Každá obrana někde začiná a někde konči. I v Normandii spojenci stali na pobřeži v patové situaci. Nasledný průlom vedl osvobozeni celé Francie. Tady to maji UA k moři poněkud ...Zobrazit celý příspěvek

   Každá obrana někde začiná a někde konči.
   I v Normandii spojenci stali na pobřeži v patové situaci. Nasledný průlom vedl osvobozeni celé Francie.
   Tady to maji UA k moři poněkud blíže.
   Dokud RF nedojdou obranci+podpůrné zbraně, tak to bude tvrdá obrana. Ale všechno jednou skonči.
   Otazka je zda bude mít UA dost sil ten průlom rozvinout. Zatim víme, že mění čas za nižší počet ztrát.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    18:00 22.08.2023

    Německo bojovalo na dvou frontách již před invazí, východní fronta a potom Afrika,na to se zapomíná.Spojenci měli všeobecnou převahu a část obrany tvořily druhořadé jednotky. Nevím ...Zobrazit celý příspěvek

    Německo bojovalo na dvou frontách již před invazí, východní fronta a potom Afrika,na to se zapomíná.Spojenci měli všeobecnou převahu a část obrany tvořily druhořadé jednotky.
    Nevím jaké má Zelenskyj ambice,co komu slíbil,ale pochybuji že Rusové stáhnou ocas a opustí okupovaná území po tom co do konfliktu investovali.Skrýt celý příspěvek

 • Quetzal
  14:31 21.08.2023

  Konečně systematické a racionální zhodnocení situace! Bravo! Nejhorší je, když převládnou emoce - ať už negativní nebo pozitivní. Těším se na pokračování.

  Konečně systematické a racionální zhodnocení situace! Bravo! Nejhorší je, když převládnou emoce - ať už negativní nebo pozitivní. Těším se na pokračování.

  • Mbelda
   18:13 21.08.2023

   Přidávám dík, za zajímavé čtení. A za to, že není premium. Toto je téma, o kterém se dá diskutovat, a každý bude mít trochu pravdu.

   Přidávám dík, za zajímavé čtení. A za to, že není premium. Toto je téma, o kterém se dá diskutovat, a každý bude mít trochu pravdu.

 • Scotty
  13:44 21.08.2023

  Ofenziva zatím selhání zcela jistě je. Jestli to bude naprostý neúspěch rozhodne jen to jestli se dostanou na dostřel dělostřelectva ke Krymu nebo alespoň pobřeží. Jestli alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

  Ofenziva zatím selhání zcela jistě je. Jestli to bude naprostý neúspěch rozhodne jen to jestli se dostanou na dostřel dělostřelectva ke Krymu nebo alespoň pobřeží. Jestli alespoň toho nedosáhnou tak zcela zásadně oslabí na západě podpora od těch kteří sponzorují jejich přežití (a ke kterým se Ukrajinci poslední dobou chovají značně přezíravě. Ve stylu posílejte materiál a prachy, ale naprosto nás nekritizujete protože my tu krvácíme. Což je argument naprosto lichý).

  Není to tak dávno co jsme se smáli Rusům že obsazení několika kilometrů vydávali za obrovské vítězství. Když to stejné dělá Ukrajina hledáme argumenty pro podpoření tohoto narativu. Přitom je to úplně stejně směšné.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:57 21.08.2023

   Ua nevydava postup najihu za obrovské vítězství.

   Ua nevydava postup najihu za obrovské vítězství.

   • Scotty
    14:00 21.08.2023

    Tváří se že jde všechno podle plánu a očekávání. Což zcela jistě nejde.

    Tváří se že jde všechno podle plánu a očekávání. Což zcela jistě nejde.

    • Quetzal
     14:25 21.08.2023

     Ale my neznáme jejich plány a očekávání. Tak jak můžeme tvrdit, že nejsou naplněny?

     Ale my neznáme jejich plány a očekávání. Tak jak můžeme tvrdit, že nejsou naplněny?

     • Scotty
      14:32 21.08.2023

      Velice pochybuji že plánovali nutnost nasadit zálohy do prorážení hlavní obrané linie. Tedy pořád do první fáze útoku.

      Velice pochybuji že plánovali nutnost nasadit zálohy do prorážení hlavní obrané linie. Tedy pořád do první fáze útoku.

     • Jirosi
      15:38 21.08.2023

      Scotty: Jako, že vám z toho co dostali an ofenzivu, vyšlo, že prvni rotace měla přijit až po proržení druhé obrané linie? To jste si opravdu myslel, že UA bude postupovovat v ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Jako, že vám z toho co dostali an ofenzivu, vyšlo, že prvni rotace měla přijit až po proržení druhé obrané linie?

      To jste si opravdu myslel, že UA bude postupovovat v řadu "hodin" silně braněným územím?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:29 21.08.2023

      Jirosi
      Zálohy se z pravidla používají na rozšíření úspěchu. Tedy proražení obrané linie. Tady k ničemu takovému nedošlo.

      Jirosi
      Zálohy se z pravidla používají na rozšíření úspěchu. Tedy proražení obrané linie. Tady k ničemu takovému nedošlo.

     • Jirosi
      17:24 21.08.2023

      Scotty: Mě teda přijde provedení rotace před útokem na hlavní linii přijde jako logický krok. Jaký vyznam, by měl útok na hlavní linii už oslabenou jednotkou? To by jen snížilo ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Mě teda přijde provedení rotace před útokem na hlavní linii přijde jako logický krok.
      Jaký vyznam, by měl útok na hlavní linii už oslabenou jednotkou?
      To by jen snížilo šanci na úspěch a zvýšilo ztráty. Ani jedno nedavá smysl, když máte zálohu.

      Popravdě nevěřím, že to byla jejich poslední zaloha.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:29 21.08.2023

      Logický krok je to v případě kdy se útočící jednotky oslabí natolik že nemůžou pokračovat. Ovšem to zcela jistě nemělo nastat uprostřed prvních ruských obraných linií.

      Logický krok je to v případě kdy se útočící jednotky oslabí natolik že nemůžou pokračovat. Ovšem to zcela jistě nemělo nastat uprostřed prvních ruských obraných linií.

     • Jirosi
      18:32 21.08.2023

      Scotty: Jakých prvních obranych linii? Vzdyť stoji u hlavní linie, a za ní už je obrana poměrně slabší. Trošku ignorujete cíl obránce: Cíl RF nebyl UA ofenzivu zastavit, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Jakých prvních obranych linii?
      Vzdyť stoji u hlavní linie, a za ní už je obrana poměrně slabší.

      Trošku ignorujete cíl obránce:
      Cíl RF nebyl UA ofenzivu zastavit, ale zničit pomoci "PR". Tomu odpovidá jak nasazení sil, tak nasledné zpochybňovaní postupu UA velení.

      To zda za dalši +-2m dosahnou moře je zcela vedlejší. Ofenziva byla pokořena morálně, nejen v RF.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:42 21.08.2023

      /Vzdyť stoji u hlavní linie, a za ní už je obrana poměrně slabší./ To rozhodně není pravda. /Cíl RF nebyl UA ofenzivu zastavit, ale zničit pomoci "PR". / Cíl rozhodně byl ofenzívu ...Zobrazit celý příspěvek

      /Vzdyť stoji u hlavní linie, a za ní už je obrana poměrně slabší./
      To rozhodně není pravda.
      /Cíl RF nebyl UA ofenzivu zastavit, ale zničit pomoci "PR". /
      Cíl rozhodně byl ofenzívu zastavit. Respektive nechat vykrvácet na opevněných pozicích. Což se zatím daří dobře.
      Jejich cíl byl rozdělit ruské jednotky u Azovského moře a ideálně se dostat na dostřel ke Krymu.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:12 21.08.2023

      Scotty: "Cíl rozhodně byl ofenzívu zastavit. Respektive nechat vykrvácet na opevněných pozicích. Což se zatím daří dobře." To je právě nepochopení války vedené RF. Oni nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: "Cíl rozhodně byl ofenzívu zastavit. Respektive nechat vykrvácet na opevněných pozicích. Což se zatím daří dobře."

      To je právě nepochopení války vedené RF. Oni nemusí fakticky vyhrát, jim stačí když v očich svych ofcí (v RF+be světě) neprohrají.

      "Jejich cíl byl rozdělit ruské jednotky u Azovského moře a ideálně se dostat na dostřel ke Krymu"

      Na to musíte splňit minimálně dvě podmínky
      - Zbavit nepřatelské jednotky bojeschopnosti
      - Průlom v hlavní linnii

      Predstava, že UA jedna brigada projde čelně z 50ks tanků obranými postavenimi na jihu by davala smysl jen pokdu by tam nebyl jediný bráníci se voják.
      Ale tohle je druhý rok valky, kazdý kdo viděl jak snadno lze ničit (vyřazovat) techniku bez aps, atd. Tomu muselo být jasné, že to takto udělat nelze.
      Viz. Dnešni útok kolony RF. Stači menší připrava, a po hodině nebudete mit jediné vozidlo.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:15 21.08.2023

      /To je právě nepochopení války vedené RF. Oni nemusí fakticky vyhrát, jim stačí když v očich svych ofcí (v RF+be světě) neprohrají./ To není žádný dojem. Tak to objektivně ...Zobrazit celý příspěvek

      /To je právě nepochopení války vedené RF. Oni nemusí fakticky vyhrát, jim stačí když v očich svych ofcí (v RF+be světě) neprohrají./
      To není žádný dojem. Tak to objektivně je.

      Jaké síly Ukrajinci nasadí si rozhodli jen oni samy a rozhodně do toho nešli s jednou brigádou.Skrýt celý příspěvek

    • SeaWolf
     14:34 21.08.2023

     A co přesně by podle tebe mělo být v plánu ? Obávám se, že se velení ukrajinské armády neřídí očekáváním kritiků, ale aktuální situací na bojišti. To ovšem, zcela překvapivě, ...Zobrazit celý příspěvek

     A co přesně by podle tebe mělo být v plánu ? Obávám se, že se velení ukrajinské armády neřídí očekáváním kritiků, ale aktuální situací na bojišti. To ovšem, zcela překvapivě, nerozdýchávají oni kritici.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:55 21.08.2023

      Určitě nebylo v plánu postoupit za dva měsíce v jednom směru o 10 kilometrů.

      Určitě nebylo v plánu postoupit za dva měsíce v jednom směru o 10 kilometrů.

     • SeaWolf
      16:47 21.08.2023

      Já se neptal co "nebylo v plánu", ale co bylo v plánu? Co si jen myslíš je v tomto případě zcela vedlejší.

      Já se neptal co "nebylo v plánu", ale co bylo v plánu? Co si jen myslíš je v tomto případě zcela vedlejší.

     • Scotty
      17:06 21.08.2023

      To co bylo v plánu je snad úplně zřejmé.

      To co bylo v plánu je snad úplně zřejmé.

     • Upgrade
      19:22 21.08.2023

      Od zaciatku konfliktu boli prezentovane len dva plany - oslobodit cele uzemie a co najviac oslabit Rusko - a nicit Rusom armadu sa da len mimo uzemia Ruska. Podla mna to podla ...Zobrazit celý příspěvek

      Od zaciatku konfliktu boli prezentovane len dva plany - oslobodit cele uzemie a co najviac oslabit Rusko - a nicit Rusom armadu sa da len mimo uzemia Ruska. Podla mna to podla planu ide.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     17:00 21.08.2023

     Myslím si, že by jste se mohl směle zařadit mezi výše jmenované analytiky, o kterých píše pan Kříž. Víc asi k vašemu příspěvku nemá smysl dodávat.

     Myslím si, že by jste se mohl směle zařadit mezi výše jmenované analytiky, o kterých píše pan Kříž. Víc asi k vašemu příspěvku nemá smysl dodávat.

     • Scotty
      17:10 21.08.2023

      Možná by je měl pan Kříž poslouchat a nestavět si vzdušné zámky úspěchu který zjevně nepřichází.

      Možná by je měl pan Kříž poslouchat a nestavět si vzdušné zámky úspěchu který zjevně nepřichází.

     • Jirosi
      17:27 21.08.2023

      Scotty: Takže, podle vás měli nasadit maximum sil na přibližení k linii. I když by to přineslo větši ztráty na straně UA, a nezaručovalo nasledný průlom hlavní linie?

      Scotty: Takže, podle vás měli nasadit maximum sil na přibližení k linii. I když by to přineslo větši ztráty na straně UA, a nezaručovalo nasledný průlom hlavní linie?

     • Scotty
      17:47 21.08.2023

      Já říkám jen to že pokud se nepřiblíží k pobřeží bude celá ta akce neúspěšná. Možná budou mít potom poloviční ztráty, ale všichni ti vojáci padnou zbytečně. Důležitý je cíl a ne ...Zobrazit celý příspěvek

      Já říkám jen to že pokud se nepřiblíží k pobřeží bude celá ta akce neúspěšná. Možná budou mít potom poloviční ztráty, ale všichni ti vojáci padnou zbytečně. Důležitý je cíl a ne prostředky které k němu povedou. Ukrajinci zvolili nějakou taktiku (ač podle mnohých západních vojáků a odborníků špatnou) a reálně její výsledky budeme moci zhodnotit za pár měsíců. Zatím jsou výsledky velice rozpačité.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:40 21.08.2023

      Scotty: Jak je přibliží k pobřeží rychlejši postup přes první linii. Což, jde vždy jen za cenu většich ztrát. Takže, ta rotace by musela nastat dříve. Dostat se k pobřeží realně ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Jak je přibliží k pobřeží rychlejši postup přes první linii. Což, jde vždy jen za cenu většich ztrát. Takže, ta rotace by musela nastat dříve.
      Dostat se k pobřeží realně znamená prolomit tu hlavní linii. Průlom první to nezaručoval.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:08 21.08.2023

      A jak je přibližuje současný velice pomalý postup když už museli začít nasazovat zálohy? Nijak.

      A jak je přibližuje současný velice pomalý postup když už museli začít nasazovat zálohy? Nijak.

     • Jirosi
      22:18 21.08.2023

      Scotty: Třeba v tom, že ty zalohy nemuseli nasadit 2-3 den ještě před první linii. To je totiž válka. Oni zatím mají čas, ale hromady nové techniky už nedostanou. Vzhledem k času ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Třeba v tom, že ty zalohy nemuseli nasadit 2-3 den ještě před první linii.

      To je totiž válka. Oni zatím mají čas, ale hromady nové techniky už nedostanou.
      Vzhledem k času je klidně možné, že vyčkávají M1. Ale určitě je to z jejich strany taktika, nikoliv improvozace.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:48 21.08.2023

      /Třeba v tom, že ty zalohy nemuseli nasadit 2-3 den ještě před první linii./ A to je jako nějaká omluva nebo vysvětlení? Kdyby něčemu takovému došlo musel by ukrajinský velitel ...Zobrazit celý příspěvek

      /Třeba v tom, že ty zalohy nemuseli nasadit 2-3 den ještě před první linii./
      A to je jako nějaká omluva nebo vysvětlení? Kdyby něčemu takovému došlo musel by ukrajinský velitel rezignovat pomocí pistole.

      /Oni zatím mají čas, ale hromady nové techniky už nedostanou./
      Čas se jim právě začíná velice krátit. Už propálili dva měsíce s velice nedostatečným výsledkem. Mají tak další dva možná s trochou štěstí tři. Já osobně doufám že to taktika není. Protože by to byla velice neefektivní taktika.
      A to že čekají na Abrams je snad pokus o vtip.Skrýt celý příspěvek

    • Lars
     14:45 22.08.2023

     Nejde to možná podle našich plánů a našich očekávání, o těch jejich nemáme informace. Takže bych se s těmi kategorickými soudy o selhání mírnil.

     Nejde to možná podle našich plánů a našich očekávání, o těch jejich nemáme informace. Takže bych se s těmi kategorickými soudy o selhání mírnil.

  • Quetzal
   14:24 21.08.2023

   Ano z hlediska osvobození celého území Ukrajiny je zatím protiofenzíva neúspěchem. Prostě se ukázalo, že Rusové jsou v obraně daleko lepší než v útoku a za druhé, že bez letecké ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano z hlediska osvobození celého území Ukrajiny je zatím protiofenzíva neúspěchem. Prostě se ukázalo, že Rusové jsou v obraně daleko lepší než v útoku a za druhé, že bez letecké nadvlády je na bojišti klíčovou silou dělostřelectvo. A i zde se zdá, že je na frontě plus minus rovnováha (což je samo o sobě velké vítězství Ukrajiny a jejich spojenců!), a to navzdory deklarovaným velkým ztrátám u Rusů.

   Myslím, že cesta k úspěchu je nyní v podstatě dvojí. Buď Západ dodá Ukrajině dostatek dalekonosných dělostřeleckých a raketových systémů, aby Ukrajina mohla zvrátit rovnováhu na bojišti, nebo snad dojde dříve nebo později k dostatečnému opotřebení (attrition) ruských sil a proražení jejich obranných linií tak, aby ofenzíva mohla přejít do manévrové fáze.

   Kdy to nastane, ví jen všemohoucí. I já jsem věřil, že by do konce roku mohlo dojít alespoň k totální izolaci Krymu. To by bylo to spektakulární vítězství, které by přebylo stávající frustrace. Musíme se ale holt připravit na dlouhou pomalou válku.

   Jo a ještě by mohlo konečně klepnout Putina (cokoliv) a nastalý boj o moc by byl také dobrá příležitost. Mohou ho ale také vyhrát silovici a zastánci tvrdé linie, což by mohlo vést k další eskalaci ruského válečného úsilí. Blbí a fanatičtí jsou na to dost.Skrýt celý příspěvek

   • Quetzal
    14:26 21.08.2023

    errata: přebilo (au au)

    errata: přebilo (au au)

   • markus223
    14:58 21.08.2023

    No na jihu mají Ukrajinci momentálně dělostřeleckou převahu (podotýkám převahu nikoliv nadvládu). Největším problémem jsou ale ty milióny min co tam rusáci za ten skoro rok ...Zobrazit celý příspěvek

    No na jihu mají Ukrajinci momentálně dělostřeleckou převahu (podotýkám převahu nikoliv nadvládu). Největším problémem jsou ale ty milióny min co tam rusáci za ten skoro rok nakladli.Skrýt celý příspěvek

  • markus223
   14:31 21.08.2023

   Lichá je naopak kritiku ze Západu. Fascinuje mě, že se ze Západu ozývá kritika typu "plýtváte municí nebo, že ten postup přes předem připravenou obranu vyztuženou miliony min je ...Zobrazit celý příspěvek

   Lichá je naopak kritiku ze Západu. Fascinuje mě, že se ze Západu ozývá kritika typu "plýtváte municí nebo, že ten postup přes předem připravenou obranu vyztuženou miliony min je pomalý". Z toho Západu, který žádnou podobnou válku nevedl od roku 1945. Z toho Západu, který je zvyklý mít absolutní vzdušnou nadvládu. Kdyby Západ dodal už minulý rok to co dodal až letos, tak by teď Ukrajinci byli už dávno na pobřeží Azovského moře.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:49 21.08.2023

    Západ to celé udržuje v chodu a je tedy logické že se ozývají kritické hlasy. Zvlášť když je zcela jistě co kritizovat. Nikdo nebránil Ukrajincům útočit už loni, když byla situace ...Zobrazit celý příspěvek

    Západ to celé udržuje v chodu a je tedy logické že se ozývají kritické hlasy. Zvlášť když je zcela jistě co kritizovat.
    Nikdo nebránil Ukrajincům útočit už loni, když byla situace možná příznivější. Rozhodli se čekat na další západní zbraně. Jejich volba.Skrýt celý příspěvek

    • markus223
     18:13 21.08.2023

     A jak by jako asi zaútočili už loni?

     A jak by jako asi zaútočili už loni?

     • Scotty
      22:17 21.08.2023

      Pokud by to loni bylo tak snadné, tak by to jistě zvládnout mohli. Rozhodně nějaké možnosti byli.

      Pokud by to loni bylo tak snadné, tak by to jistě zvládnout mohli. Rozhodně nějaké možnosti byli.

    • Mbelda
     20:52 21.08.2023

     Tady bych řekl, že po bitvě je každý generálem. A jak jsem psal níže, ukočírovat 200 tis lidí není sranda. VŽDY se něco pos*re...

     Tady bych řekl, že po bitvě je každý generálem. A jak jsem psal níže, ukočírovat 200 tis lidí není sranda. VŽDY se něco pos*re...

  • flanker.jirka
   16:21 21.08.2023

   Neselhává ofenziva jako taková, ale pouze optimistická varianta vývoje ofenzívy. Jestliže se na to pořádně připravovali, tak zcela jistě mají více variant řešení. Od toho ...Zobrazit celý příspěvek

   Neselhává ofenziva jako taková, ale pouze optimistická varianta vývoje ofenzívy. Jestliže se na to pořádně připravovali, tak zcela jistě mají více variant řešení. Od toho optimistického, že ruskou armádu přehrají rychle a bez větších ztrát, až po tu, že se budou muset být schopni bránit ruským pokusům o protiofenzívu v případě neúspěchu. A nyní to stále nevypadá na to, že by se UA hroutila fronta a rusové přebíraly iniciativu.
   Podle mně se najelo na jinou variantu řešení, která bude trvat delší dobu než se předpokládalo a stát více prostředků. Ale tak už to ve válce chodí, některé plány nevydrží déle než po první výstřel. (rusové si to loni vyzkoušeli v únoru u Kyjeva)Skrýt celý příspěvek

   • Mbelda
    18:10 21.08.2023

    Zde s Vámi souhlasím. Plánuje se vždy více variant od předpokládané až pro vás tu nejhorší. A je také si uvědomit, že mají v pohybu armádu přes 200tis lidí a ta struktura nějak ...Zobrazit celý příspěvek

    Zde s Vámi souhlasím. Plánuje se vždy více variant od předpokládané až pro vás tu nejhorší. A je také si uvědomit, že mají v pohybu armádu přes 200tis lidí a ta struktura nějak funguje. Zas nemají bezedné lidské zdroje a nemůžou vše vsadit a obětovat jen kvůli tomu, aby dosáhli pobřeží. Stále mohou ztratit i to, co získali. Vždyť zastavili útok jedné z největších armád a to jim nikdo neodpáře.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:45 22.08.2023

   "Není to tak dávno co jsme se smáli Rusům že obsazení několika kilometrů vydávali za obrovské vítězství. Když to stejné dělá Ukrajina hledáme argumenty pro podpoření tohoto ...Zobrazit celý příspěvek

   "Není to tak dávno co jsme se smáli Rusům že obsazení několika kilometrů vydávali za obrovské vítězství. Když to stejné dělá Ukrajina hledáme argumenty pro podpoření tohoto narativu. Přitom je to úplně stejně směšné."

   Ano, ale Ruská armáda je početně i technologicky trochu jinde a hlavně Rusko cpalo před válkou do armády astronomické částky a obrovské množství zdrojů.
   A výsledek? armáda, která má akorát obrovské ztráty.

   Ukrajina naproti tomu byla do roku 2014 silně podfinancovaná. A i mezi lety 2014 až 2022 to nebyla žádná hitparáda, i když k posunu schopností ukrajinské armády došlo. Před válkou jen minimum lidí věřilo, že Ukrajina bude schopná vojensky vzdorovat 14. dní natož víc jak rok a půl. A defakto to co vidíme nyní, je situace kdy Ukrajina dokáže Rusku vzdorovat v opotřebovávací válce. Ano za velké podpory západních zemí, ale i tak. Ukrajinská armádu už nyní dokázala něco co nikdo neočekával.
   Ruská armáda reálně nedokázala nic.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:47 22.08.2023

    Poněkud zlehčujete roli pomoci západu v tomto konfliktu. Bez pomoci by ukrajinci neměli ani dostatek uniforem a výstroje obecně, neměli by munici a zbraně všeho druhu. Mohli by mít ...Zobrazit celý příspěvek

    Poněkud zlehčujete roli pomoci západu v tomto konfliktu. Bez pomoci by ukrajinci neměli ani dostatek uniforem a výstroje obecně, neměli by munici a zbraně všeho druhu. Mohli by mít vojáky vycvičené sebe lépe, přesto by nedokázali vzdorovat.
    Ta pomoc je tak zásadní, že se díky ní Ukrajina ještě nezhroutila, protože západ drží Ukrajinu nad vodou i finančně a platí výdaje na běžný provoz státu.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:21 23.08.2023

     Ne nezlehčuji.
     Tak to vnímáte pouze vy. :-)

     Ne nezlehčuji.
     Tak to vnímáte pouze vy. :-)

 • ruleta
  13:32 21.08.2023

  Par poznamek: - Casova osa ofenzivy je celkem znama a dana prirodnimi podminkami - Start ofenzivy take (tady jsou oficialni oznameni) - Mnozstvi dodavanych zbrani a hlavne ...Zobrazit celý příspěvek

  Par poznamek:

  - Casova osa ofenzivy je celkem znama a dana prirodnimi podminkami
  - Start ofenzivy take (tady jsou oficialni oznameni)
  - Mnozstvi dodavanych zbrani a hlavne munice take
  - Spotreba munice take, minimalne ramcove*

  Takze UA ma opravdu nejake casove okno do ktereho by se mela trefit se svou operaci pokud chce neceho dosahnout v tomto roce.

  Imho - UA chtela udelalat rychly prulom (viz treba 8/6) a nepovedlo se a agilne upravila postup. Cile operace se daji take odhadnout, da se take odhadnout i prubezna zmena cilu a ambici (postupem casu).

  *Spotreba 155mm munice je az 8 000 ks denne. Uz jsem tu delal lehke mickey mouse vypocty. Dodano/prislibeno cca 2 neco mio granatu, spotrebovano cca 1,1-1,2 mio. Pred letem 2023. Takze zbyvalo cca 1 mio granatu + neco coz je neznama. Munice na 125 dni tj. 4 mesice, bez zapocitani ztrat, s tim, ze pocitame, ze prisliby skoncily dodavkami atp. Kdyz budu pokracovat v mickey mouse odhadech, tak bezi 3 mesic ofenzivy. Maji 1-2 mesice jeste. V zime budou mit problemy s munici.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   13:49 21.08.2023

   A jeste jako ilustrace, Robotyne, imho melo padnout nekde 8/6/2023.

   Padlo 21/8/2023, po 2 a pul mesicich boju.
   https://twitter.com/Danspiun/s...

   A jeste jako ilustrace, Robotyne, imho melo padnout nekde 8/6/2023.

   Padlo 21/8/2023, po 2 a pul mesicich boju.
   https://twitter.com/Danspiun/s...

  • danny
   14:04 21.08.2023

   Obdobná projekce lze provést u vyřazování techniky z bojové činnosti (jak činností nepřítele, tak opotřebením. Je hezké, že se do jara povede opravit, ale přes podzim/zimu může ...Zobrazit celý příspěvek

   Obdobná projekce lze provést u vyřazování techniky z bojové činnosti (jak činností nepřítele, tak opotřebením. Je hezké, že se do jara povede opravit, ale přes podzim/zimu může chybět na frontě) a živé síly. Při určitém stupni opotřebení jednotek zapojených do útočných operací ofenziva končí a země ztrácí útočný potenciál, protože jednotky určené k obranně nelze na 1100 km frontě oslabovat do nekonečna.
   Úspěch nebo neúspěch ofenzivy tak lze samozřejmě posuzovat prizmatem územních zisků nebo stupně opotřebení nepřítelem v poměru k oslabení vlastních jednotek. K tomu je potřeba doplnit odhad vlastní i nepřítele jednotky doplňovat. Pokud je jeho kapacita větší, ofenziva se nedá označit za úspěšnou.

   V hodnocení osobně nevidím mnoho důvodů pro optimismus. Pokud Ukrajinci po dvou měsíci bojů a těžkých ztrát v předsunutých postaveních byli nuceni změnit taktiku a přejít k "východní" opotřebovávací doktríně, selhalo minimálně plánování operace, průzkum a příprava taktických postupů pro překonávání hluboké obrany. Adaptace není ukazatel úspěchu, ale právě důkazem selhání primární fáze. Adaptace je náprava původního selhání, stejně, jako ho předvádí Rusové po zpackaném úvodu loni na jaře.
   Stejně tak prostě beru jako selhání západního působení v Afghánistánu. Pokud jsme někam vlítli a po dvaceti letech pochopili, že se do kmenového uspořádání co údolí to jinej vládce koz obtížně implementují principy liberální demokracie, tak je to prostě fail a ještě dost směšný.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:26 21.08.2023

  Excelentní!

  Excelentní!

 • Jirosi
  12:25 21.08.2023

  K vyjadření UA politiků bych nenazval jinak, než jen PR součast ofenzivy.
  UA už dokazala, že chape vyznam války na všech frontach.

  K vyjadření UA politiků bych nenazval jinak, než jen PR součast ofenzivy.
  UA už dokazala, že chape vyznam války na všech frontach.

 • Mortles
  12:25 21.08.2023

  Velmi oceňuji tu poznámku o tom, že když nedefinuji, co je úspěch, nemůžu soudit, jestli je operace úspěšná či nikoli.

  Velmi oceňuji tu poznámku o tom, že když nedefinuji, co je úspěch, nemůžu soudit, jestli je operace úspěšná či nikoli.

  • Tesil
   20:23 21.08.2023

   Šmankote,snad to nečetl Fiala.

   Šmankote,snad to nečetl Fiala.

 • nksh
  11:32 21.08.2023

  Výborný článek. Pro kontext bych doplnil, že ta uvedená část analytiků typu J.Ludvík dávala Ukrajině po vypuknutí konfliktu max 3 týdny

  Výborný článek. Pro kontext bych doplnil, že ta uvedená část analytiků typu J.Ludvík dávala Ukrajině po vypuknutí konfliktu max 3 týdny

  • markus223
   12:00 21.08.2023

   No upřímně tohle tvrdila naprostá většina analytiků.

   No upřímně tohle tvrdila naprostá většina analytiků.

  • danny
   13:49 21.08.2023

   Analytik může při analýze vycházet pouze z aktuálně platných zdrojů. Pokud by platilo to, co deklaroval před a po začátku ruské agrese Biden a další, např. nijak se nezapojíme, ...Zobrazit celý příspěvek

   Analytik může při analýze vycházet pouze z aktuálně platných zdrojů. Pokud by platilo to, co deklaroval před a po začátku ruské agrese Biden a další, např. nijak se nezapojíme, nedodáme žádné smrtící vybavení natož těžké zbraně, tak by ten výsledek nebyl daleko od predikcí. Nálada na Západě se ale postupně měnila a Ukrajina dostala bezprecedentní množství zbraní a vybavení, průzkum, logistiku, datové spojení, stravu, oblečení, taktickou výbavu, finance na chod státu. To jsou nové vstupní proměnné do rovnice, které zásadně ovlivňují průběh a výsledek.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:15 21.08.2023

   Analytici vycházeli z předpokladu, že se ruská armáda dokázala poučit z předchozích konfliktů v čečně, gruzii, sýrii. Nikoho z nich nenapadalo, že toho ruská armáda nebyla schopna ...Zobrazit celý příspěvek

   Analytici vycházeli z předpokladu, že se ruská armáda dokázala poučit z předchozích konfliktů v čečně, gruzii, sýrii. Nikoho z nich nenapadalo, že toho ruská armáda nebyla schopna a poslala na Ukrajinu z velké části jednotky cvičené stále v kontextu studené války s 50 let starými papírovými mapami.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  10:48 21.08.2023

  Velmi přesné hodnocení, děkuji, pane Kříž.

  Velmi přesné hodnocení, děkuji, pane Kříž.

Načítám diskuzi...