Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády

Ukrajinský prezident Porošenko s nastoupenými vojáky; větší foto / president.gov.ua

Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky největší vojenská přehlídka v Kyjevě. Centrem Kyjeva pochodovalo na 4500 vojáků s 250 kusy techniky. Přehlídka byla důkazem rostoucích schopností ukrajinské armády.

Přehlídky se zúčastnilo 18 zahraničních delegací a vojáci (v některých případech jen čestná jednotka nesoucí vlajku) z 10 aliančních zemí, včetně České republiky.

Politické pozadí vojenské přehlídky je dobře známe. V dnešním článku se proto podíváme na představenou vojenskou techniku ukrajinské armády, zejména pozemní techniku vyrobenou nebo modernizovanou ukrajinským vojenským průmyslem.

Přehlídky se zúčastnilo 40 těžkých obrněných vozidel (tanky, BVP), 100 taktických obrněných vozidel 4×4, 30 dělostřeleckých a stejný počet raketových systémů. Kromě toho Ukrajina ukázala nově dodané americké protitankové řízené střely (PTŘS) Javelin.

V tomto bodě je dobré se zastavit a uvědomit si, jakým směrem ukrajinská armáda rozšiřuje své schopnosti. Vždyť ukrajinská armáda vede neustále bojové operace na východě Ukrajiny a každý rok v bojích padne okolo 200 ukrajinských vojáků.

Ukrajinská armáda tak má reálné bojové zkušenosti s vedením boje proti dobře vyzbrojeným a vycvičeným proruským jednotkám nebo přímo ruské armádě. Jde tedy o ukázkový příklad hybridního způsobu boje, kdy se vedou bojové operace pod prahem vyhlášení války. Bojové operace se přitom vedou za rozsáhlého použití mechanizovaných jednotek a dělostřelectva.


Defilé vojenské techniky v Kyjevě

Na základě získaných zkušeností jsou směry rozvoje ukrajinské armády velice zřetelné ‒ tanky, obrněná vozidla 4×4, dělostřelecké a raketové systémy (včetně dělostřeleckých systémů velení a průzkumu) a PTŘS. Samozřejmě základem všeho je době vycvičený, vystrojený a vyzbrojený voják.

Boje na východě Ukrajiny jsou tak důkazem, že i přes různé proklamace tanky a dělostřelectvo jsou stále hlavními nástroji k vedení pozemních operací, a to včetně protipovstaleckých operací. Ostatně jak již bylo mnohokrát uvedeno, 80 % lidských ztrát na východě Ukrajiny má na svědomí dělostřelecká a raketová palba.


T-84-120 Jatagan v popředí a tanky T-84 Oplot ; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0


BMP-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Pojďme se ale podívat na samotnou techniku. V čele průvodu jely ukrajinské hlavní bojové tanky. Za pozornost stojí především nejnovější T-84 Oplot-M, což je hloubkově modernizovaný tank T-84 Oplot. K vidění byl také prototyp tanku T-84-120 Jatagan s NATO kanónem ráže 120 mm a automatickým nabíjecím systém, který bere munici ze zvláštní pancéřové schránky umístěné mimo prostor posádky. O nákupu T-84-120 Jatagan se ale zatím neuvažuje.

Do konce roku ukrajinská armáda získá deset tanků T-84 Oplot-M, ale základ ukrajinských tankových jednotek tvoří a dlouho ještě budou tvořit typy T-64B a hloubkově modernizované T-64BM Bulat. Tank T-64BM je vybaven moderním reaktivním pancířem Nůž, ukrajinským kanónem KBA3 ráže 125 mm, vylepšeným motorem, moderními elektro-optickými senzory (včetně termovize) a také PTŘS Kombat.


Bojový modul BM-3 Šturm na BTR-3DAvětší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Velkou část kolony tvořila kolová bojová vozidla pěchoty (BVP) BTR-3DA (vychází z BTR-80). V letošním roce ukrajinská armáda získala prvních 50 BTR-3DA a z minulého období ukrajinská armáda a národní garda provozuje zhruba 150 BTR-3E.

Nejnovější BTR-3DA je vybaven bezosádkovým bojovým modulem BM-3 Šturm. Modul nese 30mm kanón ZTM1, jeden 30mm granátomet, jeden 7,62mm kulomet a dvě laserem naváděné PTŘS Barrier s dosahem 5000 m.


Varta; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Mezi taktickými vozidly 4×4 dominoval americký typ Humvee, domácí obrněné typy Dozor-B, Kozak-2, ale i militarizované civilní vozidlo Bohdan 2351. Vozidla Humvee sloužila mimo jiné jako nosiče ukrajinských dronů Furije, Leleka a PD-1. Kozak-2 zase nesl ukrajinské PTŘS Stugna-P s dosahem 5000 m.

K vidění byla také vozidla Varta s americkými PTŘS Javelin. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. V roce 2017 americký Kongres souhlasil s prodejem 210 PTŘS Javelin a 37 odpalovacích kompletů. První systémy Javelin získala ukrajinská armáda na jaře 2018.


Bohdana; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0


2S7 Pionvětší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Následovala artillerie ‒ jediný kus samohybné houfnice Bohdana ráže 155 mm doprovázelo na podvalnících šest kusů samohybných houfnic 2S7 Pion ráže 203 mm. Ukrajinská armáda ze skladů stáhla 99 kusů houfnic Pion, provedla generální opravu a nasadila je do bojů na východě Ukrajiny.

Samohybné houfnice doprovázelo nové vozidlo velení a řízení dělostřelecké palby Obolon-A na podvozku MT-LB. Na stejném podvozku byl k vidění i systém echolokace dělostřelecké palby Položennja-2. Systém pomocí devítí mikrofonů zachytává zvuk minometné nebo dělostřelecké palby a vypočítává přesnou polohu nepřítele.

Položennja-2větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Důležitost problematiky lokalizace postavení dělostřeleckých jednotek podtrhával nový ukrajinský dělostřelecký radiolokátor 1L220UK a malé americké dělostřelecké radiolokátory AN / TPQ-36 tažené za vozidly Humvee. 1L220UK zachytí dělostřelecké projektily na 30 km a taktické rakety na vzdálenost až 80 km.

Samohybné houfnice doplňovaly typy 2S1 Gvozdika a 2S3 Akacija. Za pozornost stojí rozsáhlé defilé tažených děl ‒ MT-12 Rapira ráže 100 mm, 2A65 Msta-B ráže 152 mm a 2A36 Giatsint-B stejné ráže. Jde vidět, že v klasické poziční válce mají tažená děla stále své místo.


2S3 Akacijavětší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Po dělostřelecké technice se divákům představily ukrajinské raketové systémy země-země. První zástupcem byl typ Verba, což je ukrajinská modernizace raketometu BM-21 Grad ráže 122 mm. Ukrajinský nákladní automobil KrAZ 6×6 (firmy AutoKrAZ) systému Verba pojme 40 raket s doletem 20 km. Verba je vybaven automatickým systémem řízení palby a ovládání raketometu lze provádět z kabiny. Testování raketometu Verba skončí v druhém pololetí letošního roku a následně se rozběhne sériová výroba.

Dalším zajímavým kusem techniky byl takticko-operační raketový systém Vilcha využívající podvozek ze sovětského raketometu BM-30 Směrč. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 20 km až 120 km ‒ každou raketu lze navést na vlastní bodový cíl. Rakety Vilcha využívají k navigaci americký satelitní systém GPS a inerciální navigační systém.


Točka-U; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0


BM-27 Uragan; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Ukrajinská armáda dále ukázala modernizovaný raketomet BM-27 Uragan. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 35 km. Jedna salva raket zničí nekrytou živou sílu na ploše 42 hektarů.

Nesměl samozřejmě chybět raketový systém Hrom-2, který se podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Hrom-2 na cíl vzdálený 350 km (technicky až 500 km) doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg. Vývoj raketového systému Hrom-2 již skončil a zbraň je připravena pro zavedení do armády.

V přehlídce samozřejmě nechyběly rozličné prostředky protivzdušné obrany, o kterých jsme ale podrobně psali v článku „Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo?


Hrom-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

V letecké části přehlídky se ukázaly vrtulníky Mi-8 a Mi-14. Z dopravních letadel to byly typy An-26, Il-76 a zejména nejnovější střední dopravní letoun Antonov An-178 se schopností přepravit 18 tun nákladu na vzdálenost 1000 km nebo 10 tun nákladu na vzdálenost 4000 km. Z bojových letadel se předvedly útočné bombardéry Su-24, bitevní letadla Su-25 a stíhačky Su-27.

Rozsah schopností nové nebo modernizované ukrajinské bojové techniky dokazuje, že i přes vážné politicko-ekonomické problémy 45 milionová Ukrajina patří stále mezi přední vojensko-průmyslové velmoci, zejména v raketové technice. I když je nutno samozřejmě zdůraznit, že v Kyjevě v řadě případů šlo (to ale platí i pro ruské vojenské přehlídky) spíše o ukázku možností ukrajinského vojenského průmyslu, nikoliv současné ukrajinské armády. Nicméně posun ve schopnostech ukrajinské armády od roku 2014 je bez debat působivý.

Zdroj: Euromaidan

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dusan
  17:47 29.08.2018

  danny

  Verím, že nie je to ľahké si predstaviť ... a nikde nie je istota, že sa to stane ..ale pri rozumenej hospodárskej politike to nie je vôbec výnimočné. Ukrajinci na to majú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Verím, že nie je to ľahké si predstaviť ... a nikde nie je istota, že sa to stane ..ale pri rozumenej hospodárskej politike to nie je vôbec výnimočné. Ukrajinci na to majú jeden významný predpoklad .. nemajú ropu : )
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:01 29.08.2018

  danny:
  Ano, to přesně ukazuje, jak je ropný průmysl specifický a že těch pár technologií, které se používají v něm, se zas až tak nepoužívají jinde.

  A co se týče krachu: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  Ano, to přesně ukazuje, jak je ropný průmysl specifický a že těch pár technologií, které se používají v něm, se zas až tak nepoužívají jinde.

  A co se týče krachu: samozřejmě, že krach jakéhokoli velkého podniku je průšvih, z kterýho se země oklepává dlouho. Zkrachovat může (jak je vidět na nokii) i perspektivní odvětví. Ale právě povaha toho průmyslu určuje, jak se je z toho země schopná oklepat.
  A právě např. Finské (nebo USA) HDP ukazuje, že to ty země zvládly s daleko menšími problémy, než poslední krizi Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:54 29.08.2018

  dusan: s tvým posledním příspěvkem k mému překvapení téměř bez výhrad souhlasím, kromě dvou detailů - ... ostatní si môžu kradnúť koľko chcú... - tohle neplatí. Putin stabilizoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: s tvým posledním příspěvkem k mému překvapení téměř bez výhrad souhlasím, kromě dvou detailů - ... ostatní si môžu kradnúť koľko chcú... - tohle neplatí. Putin stabilizoval moc právě tím, že jasně nastavil pravidla, kolik maximálně krást mohou. A současná vlna amnestie pro stahování kapitálu oligarchů ze zahraničí je jen dalším tlakem na efektivnější a "vlastenecké" nakládání s v minulosti nakradenými prostředky.

  No a tímto: "Pre Rusko je Donbas "zárukou" destabilizácie Ukrajiny hlavne preto, že ak by sa Ukrajina ukázala ekonomicky úspešnou ... tak by to bola pre Putina a spol. politická katastrofa" jsi mě fakt pobavil. Představil jsem si tu ekonomicky úspěšnou Ukrajinu, na kterou emigrují Bělorusové, Rumuni a Rusové a jak z Kremlu závistivě shlížejí na úspěchy stabilní prosperující země založené na demokratických principech a zjistil jsem, že mi chybí tak dvě promile v krvi, aby ta představa fungovala:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:45 29.08.2018

  Clanek: každopádně musím podpořit Czertik v tom, že se nám i přes všechno rozkrádání daří sakra dobře a že se máme mnohem líp, než po revoluci. Není pochyb o tom, že se stala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: každopádně musím podpořit Czertik v tom, že se nám i přes všechno rozkrádání daří sakra dobře a že se máme mnohem líp, než po revoluci. Není pochyb o tom, že se stala spousta sviňáren a nepravostí, ale taky to mohlo být sakra horší, viz. např. takové Rumunsko.
  A že to není úplně založené na ideologii nebo čert ví čem názorně ukazuje taková Čína. Když odhlédnu od všech ostatních složek společnosti a podržím se pouze produkce národního bohatství a kontribuci průměrného obyvatele na něm, tak to v rámci jejich podivného plánovaného hospodářství zvládli násobně lépe, než my. A ještě ke všemu, byť komunisti, nemají ani ten průběžný důchodový systém:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:36 29.08.2018

  logik: v návaznosti na to, co píše fenri, jsem si vzpomněl na jednoho klienta z Ruska, který dost usilovně sháněl v dobách vrcholící krize ve střední Evropě firmu, která by byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: v návaznosti na to, co píše fenri, jsem si vzpomněl na jednoho klienta z Ruska, který dost usilovně sháněl v dobách vrcholící krize ve střední Evropě firmu, která by byla schopna v dostatečném objemu produkovat kvalitní bezešvé trubky, příruby, tlakové ventily atd... pro jeho malinkou těžební společnost a nebyla vůbec legrace najít někoho, kdo by to dal, navíc s požadovanými parametry. V dané době byli všichni dodavatelé v Rusku vytíženi zakázkami pro větší hráče.

  Ale ještě k těm komoditám. Vzpomeň si na Nokii. Její podlehnutí Samsungu a Applu poslalo do tříleté recese celou finskou ekonomiku, díky tomu, kolik na ni bylo nabalených dodavatelů a služeb. Vzpomeň si na Detroit. Na vrcholu slávy žilo jen ve městě 2,5 mio obyvatel. Po vyhlášení bankrotu klesl počet obyvatel na 700 tis. 20% nezaměstnanost, neměřitelná kriminalita. Prostě jakmile na jakékoli komoditě, odvětví, službě, výrobku, firmě atd... závisí HDP z více než 10%, máš na průšvih zaděláno.
  Ropa má paradoxně jednu výhodu. S její volatilitou se počítá, fungování trhů je dobře zmapováno a popsáno a poptávka po ní nikdy neklesne pod nějaké kritické meze. Díky tomu se všechny státy, jejichž rozpočet je z významné části ropou krmen, mají lepší nebo horší nástroje na nakládání s volatilitou příjmů do rozpočtu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:18 29.08.2018

  fenri:
  Na Donbase je problém v tom, že místní jsou naštvaní i na UA za zcela nesmyslné a idiotské ostřelování civilistů, za nevyplácené důchody (celé roky hákovali, sypali do UA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Na Donbase je problém v tom, že místní jsou naštvaní i na UA za zcela nesmyslné a idiotské ostřelování civilistů, za nevyplácené důchody (celé roky hákovali, sypali do UA sociálního systému a najednou jim UA přestane posílat důchody) atd.


  Ty nevyplacene duchody, to je obycejne "kouzlo" prubezneho systemu. To co tam celej zivot sypali je uplne putna, z toho se platili duchody tehdejsim duchodcum. To ze ted ekonomicky aktivni obyvatelstvo jiz nesype do ukrajinske statni pokladnice, to je duvod proc nedostavaji duchody. Neni to jen nejaka zlovule, je to proste prirozene. Ze to mistni duchodce nenakrmi a stve furt stejne jasne, na to maji moralni pravo.

  czertik:
  Takze jedine v cem muze mit nemec vyssi ty zivotni naklady sou najemne a pripadne dane. A to je vse pratele. A skutecne sem si nikde nevsiml ze by nemec % davalk za najem vic ze sve vyplaty nez cech.

  Ja taky netvrdil, ze je na tom Nemec tak blbe jako Cech, je na tom lip, jen proste ne 3x lip. Ad co jeste zivot v Reichu zdrazuje, jsou to predevsim sluzby: klasika ala restaurace se uz az na napoje vicemene srovnala, ale kadernik, instalater, pojistky atd. je drazsi (znovu, ne 3x, obcas me prekvapi jak malo drazsi to v DE ve skutecnosti je). Dane jsou taky vyssi, ale zase si z nich clovek muze spoustu veci odepsat.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:02 29.08.2018

  fenri
  1a) Žádné jiné průmyslové (trochu samozřejmě přeháním, jde o princip). Právě proto není ropa srovnatelná s jiným průmyslem, protože je daleko volatilnější. Samozřejmě, že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  1a) Žádné jiné průmyslové (trochu samozřejmě přeháním, jde o princip). Právě proto není ropa srovnatelná s jiným průmyslem, protože je daleko volatilnější. Samozřejmě, že se lze rizikům volatility bránit, ale pokud si má země udržet svůj standard, pak to nelze jinak, než tím, že nemalá část aktiv se přesune na méně volatilní trhy. Jinými slovy tak, že se přestane být na volatilní komoditě závislý.

  Další dvě možnosti jsou buďto jet s hospodářstvím, jako by ropa stála furt minimum, anebo při krizi padnout na hubu. Rusko osciluje mezi těmito dvěma strategiemi.

  1b) Ano, neprodáte naftové passaty. Takže není problém pro VW začít vyrábět benzínové. Co má začít prodávat Gazprom?

  2) Jaderná elektrárna je samozřejmě technologická špička, ale na jejich výrobě ruský průmysl nestojí. Ani nestojí na VÝROBĚ ropných plošin. Ruská ekonomika stojí na POUŽÍVÁNÍ ropných plošin. A to už, stejně jako údržba ropovodu, je věc na technologie i na počet zapojených odborníků značně jednodušší.
  Neznamená to, že v těchto odvětvích nejsou špičkové technologie, ale že jich je na generovaný zisk velmi málo a jsou poměrně úzce zaměřené, takže kolem sebe nebudují takovou průmyslovou základnu, jako jiné technologie.

  3a) Země co vyrábí Iphony? Chtěl jsi říci co montuje Iphony. Klíčové technologie Iphonů jaksi nejsou čísnké, čínská je tam jen podpůrné jednoduché čipy (wifi, LTE), baterka a pouzdro. Čína je ovšem typická rozvojová země, s obrovskými rozdíly mezi chudými a bohatými částmi. Fakt chceš srovnávat Rusko s Čínou? Já měl za to, že Rusko má ambice co se týče výkonu ekonomiky soupeřit nikoli s rozvojovými zeměmi, ale s vyspělým světem.
  Btw. podle dat Čína Rusko rychle dohání a dle ekonomických prognóz ho v nejblížších letech začne podstatně předhánět. Právě proto, že nemá ekonomiku vázanou na suroviny, ale na technologie, a tedy má proti Rusku daleko větší potenciál růstu.

  3b) Norsko samozřejmě má problémy - i ono mělo slušné výpadky příjmů. Ale právě proto, že jeho hospodářství není založeno jen na ropě, tak jeho problémy nejsou ani zdaleka takové, jako Ruské.
  Ono máš i staré informace, viz např.:
  https://tradingeconomics.com/n...
  poslední rok a půl nezaměstnanost v Norsku klesá, nikoli stoupá.
  A pokud Tě zajímá, co dalšího norové kromě ropy dělají, tak tam mají na export poměrně strojírenství a loďařství. Ropa dělá z Norského exportu více, ale pro stabilitu hospodářství je i podstatné, kolik který průmysl je schopen zaměstnat lidí.
  A pak samozřejmě mají Norové podstatně rozvinutější sektor služeb, než je v Rusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  13:40 29.08.2018

  givitz
  Ten tvuj clanek o eldoradu ve venezuele a jeho rope...je krasna propaganda. Vsimni si, ze tam rusum i cinanum slo-jde jen o jedno - ROPU, investovaly jen do ropnych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz
  Ten tvuj clanek o eldoradu ve venezuele a jeho rope...je krasna propaganda. Vsimni si, ze tam rusum i cinanum slo-jde jen o jedno - ROPU, investovaly jen do ropnych spolecnosti, kde maji tak nebo tak zajistenou splatku (but jim zaplati venezuela nebo proste prevezmnou % ve spolecnostech a ty penize si proste vytezi sami) ALE UZ DO NICEHO JINEHO.
  je jim jedno, jak to bude s venezuelskou vladou, zdravotnictvim atd, ty nepotrebuji, venezuelksou ropu ano.
  A ze by rusove ziskladli podiv a amice strategicke spolecnosti citgo ? a co jako ? je to jen podil, ne rozhodijici podil. a i kdyby nejakym zazrakem ziskaly kontrolni podil...co jako ? myslis ze by byla padli na hlavu a umylsne privedli podnik do krachu, aby jen kratkodobe ublizili amikum, misto dlouhodobeho ryzovani zisku a bezpracneho se valeni na havaji ? (jen pro vyvolene) ?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:31 29.08.2018

  Logik:
  1.) a které jiné zboží vám zdraží na dvojnásobek. Jinak samozřejmě běžné to není, ale třeba naftové Passaty teď v USA moc neprodáte. Asi ani za tu polovinu...
  Pokud máte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  1.) a které jiné zboží vám zdraží na dvojnásobek. Jinak samozřejmě běžné to není, ale třeba naftové Passaty teď v USA moc neprodáte. Asi ani za tu polovinu...
  Pokud máte hospodářství nastavené tak, že ty propady ustojí, IMHo se nic hrozného neděje. Rusové si naškudlili bokem, takže to ustáli, Norové si naškudlili ještě mnohme víc, takže to ustáli taky. Teď spíš bojují s tím, že oni fakt jeli čistě na ropě, zatímco Rusko jede i v plynu, v kovech, pšenici...
  2.) Myslím, že auto není technoligicky složitější produkt, než jaderná elektrárna, plošina na těžbu ropy ze dna arktického moře, hutnické technologie na titan, nikl...A že údržba 3000 km dlouhého ropovodu vedoucího v extrémních podmínkách také zaměstná dost lidí. Ostatně nezaměstnanost v Rusku je velmi malá.
  Země, co vyrábí iPhony má nižší DPH per capita i PPP než Rusko. Co potřebujete za větší důkaz?
  Hele, Norsko má s tou ropou dost problémy. Možné ne úplně tolik stát, ale samotní Norové. Oni jsou fakt zadlužení na bytech a autech jak blázen a teď jim hypotéky letí nahoru a propouští se tam fest (v průmyslu, pochopiteln). Samozřejmě že jsou pořád dost bohatí ale ranilo je to hodně. Jinak z čeho jsou tak bohatí, když kromě ropy, elektřiny zadarmo a zbraní nic moc podstatného nemají, nevím. Pravda, ve zbraních mají dost (Kongsegg, Raufoss), ještě mají nějaké loděnice, sice nic velkého, ale zato špičkové, ale jinak... Zemědělství neefektivní a brutálně dotované (ale díky tomu malebná krajina), vnitřní poptávka nic moc, protože i když se za to stydí, tak většina Norů se snaží koupit cokoliv ve Švédsku, auta nevyrábějí, počítače také ne... No, ještě oblečení a detektivky. Je fakt, že do kupy to tak málo není, no...Řekl bych, že by to bylo relativně nebohará, ale ne chudá země, ale ta ropa je bonus navíc. Jenže ta společnost je na ten bonus nastavená...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  13:25 29.08.2018

  clanek
  A ted jeste k popularnejsimu "delame za polovic", inu, tak to byva kdyz nic jine nez bouchat auta podle toho jak je Nemec / Korejec nakresli neumime. Furt na tom ale nejsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  clanek
  A ted jeste k popularnejsimu "delame za polovic", inu, tak to byva kdyz nic jine nez bouchat auta podle toho jak je Nemec / Korejec nakresli neumime. Furt na tom ale nejsme tak zle jak by se z porovnani mezd mohlo zdat. Nemec sice vydela 3x tolik, ale naklady ma vyssi taky. Nakonec je bohatsi o 0,5 az 1,0 a to po 40 letech stradani neni zas tak spatne cislo.

  Pekne napsane, ale ma to, jeden problem, nemec ma stejne drahe jidlo - plyn, vodu, elekriku dokonce o neco levneji (s tim ze vodu vice levnejsi). - porovnavany REALNE ceny.
  1,7e vody a kubik vody v nemecku. to me vychazi porad realne min nez 60 (nejlevnejsi) az po 125kc (nejdrazsi) za kubik vody v cr.
  A ceny jidla a pod sou vicemene srovnateln, stim ze na zapade je vyssi kvalita, ale to je uz na netu hooodne dlouho probirane a dokazovane.
  Takze jedine v cem muze mit nemec vyssi ty zivotni naklady sou najemne a pripadne dane. A to je vse pratele. A skutecne sem si nikde nevsiml ze by nemec % davalk za najem vic ze sve vyplaty nez cech.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:17 29.08.2018

  fenri:
  1) Které jiné zboží změní během roku cenu na polovinu? Stalo se někdy v rozumně fungující ekonomice, že by najednou bylo auto za polovinu? Počítač za polovinu?
  Samozřejmě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  1) Které jiné zboží změní během roku cenu na polovinu? Stalo se někdy v rozumně fungující ekonomice, že by najednou bylo auto za polovinu? Počítač za polovinu?
  Samozřejmě i samotná závislost na jednom produktu je vždy špatná, ale komodity volatilitou trpí ještě řádově silněji, než jiné zboží.

  2) Právě, že tam je podstatný rozdíl. Protože pro výrobu Iphonu či automobilový průmysl potřebuješ řádově více technologií a více subdodavatelů, než pro těžbu ropy, ty technologie a subdodávky někdo musí vymyslet, vyrobit. Jsou prostě průmysly, na které se balí obrovské balíky sekundárního průmyslu a vědy. A jsou odvětví průmyslu, kde to tak není. Těžba ropy patří mezi ty druhé.

  Tvůj protipříklad s Norskem pak není úplně dobrý, norsko sice má podstatnou část průmyslu založeného na ropě, ale není na něm závislá. Je to krásně vidět na křivkách HDP těchto dvou zemí během ropné krize, kdy to Norské se nepropadlo zdaleka tak, jako Ruské.
  Fór je totiž v tom, že i když u obou zemí dělá 1/3 exportu ropa, tak když si spočteš objem zbylého exportu (nebo zbylého HDP) na hlavu, tak je vidět, o kolikrát toho Norsko v neropném sektoru na jednoho člověka vyrobí více, než Rusko.

  3) Ne, ostatní, pokud už není poptávka po malém autu, vyrobí velké auto. Pokud není poptávka po tabletu, vyrobí chytrý telefon. A pokud přestane být poptávka po autech vůbec, tak je v zemi velké množství inženýrů zapojených do automobilového průmyslu, které je možné rekvalifikovat na libovolnou jinou strojní výrobu, takže je v takové zemi daleko snažší rozjet výrobu něčeho jiného.
  Exportéři ropy ani nemohou snadno přehodit produkci jinam - export ropy je velmi specifický, ani negenerují širokou základnu technologicky vzdělaných lidí, na kterém může v případě potřeby stavět jiné podobné odvětví, když má ropa problém.

  Ropa je specifická tím, že s relativně malými lidskými zdroji generuje velké zisky. Pro na ropu orientovaný průmysl je podstatně těžší se vyrovnat se ztrátou odbytu, než např. pro náš automobilový průmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:12 29.08.2018

  Dušan: myslím, že míra korupce není v Rusku už taková, jako byla za Jelcina. Putin si oligarchy trochu ochočil. Krást mohou, ale musí zbýt i něco na ostatní, aby v zemi byl klid a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: myslím, že míra korupce není v Rusku už taková, jako byla za Jelcina. Putin si oligarchy trochu ochočil. Krást mohou, ale musí zbýt i něco na ostatní, aby v zemi byl klid a bylo na pohanku.
  Dále si tak úplně nemyslím, že v případě Ruska, je dostupnost "snadných zdrojů" demotivující k tomu, aby dělali něco jiného. Což jinak a leckde platit může, to uznávám. Jenže v Rusku je většina těch zdrojů dostupná fakt těžko, v sakra drsných podmínkách, potřebujete k tomu specifickou infrastrukturu, stroje, postupy... Prostě jim to tam na zemi (až na výjimky) nijak neleží a nečeká, až to někdo v krátké pauze mezi chlastáním, sebere.

  Na Donbase je problém v tom, že místní jsou naštvaní i na UA za zcela nesmyslné a idiotské ostřelování civilistů, za nevyplácené důchody (celé roky hákovali, sypali do UA sociálního systému a najednou jim UA přestane posílat důchody) atd. Nemyslete si, že celý ten region se drží jen díky Rusku a proti přesvědčení místních. To je nereálné. Jinak jak jsem psal, myslím si, že Rusko má Donbas jen jako kouřovou clonu za Krymem. Na rozdíl od Krymu Donbas Rusko nezajímá a možná ta nejhorší věc, co by se jim mohla stát by bylo, kdyby jim tenhle "dárek" najednou spadl do klína. A podobně to má UA. Je to černá díra na peníze s obyvatelstvem, které bude imrvére nasupené na UA i na Rusko. Jenže UA Donbas nepustí, jednak kvůli egu, zadruhé kvůli tomu, že to není zdaleka jediný region, který s Kyjevem "nepeče" a povzbudili by tím další a za třetí protože bez nepřítele Ruska by neměli na čem založit identitu. Museli by si ho vymyslet. A Rusko, dokud se bude mluvit o Krymu, prostě vítá a přiživí libovolný větší problém, který bude hlavní téma. Z jejich pohledu je to pohoda. Zas tak moc je to nestojí, leccos se tam naučí, otestují a o Krymu se kromě Ukrajinců a kroužku květomluvy na AN nikdo moc nebaví. Až s tím přestane UA a až s tím přestaneme my s Logikem, tak Rusko s image vlídného a moudrého mentora a mírotvorce, za nějaký symbol typu dvě hodiny ruštiny na Donbasských školách navíc, dá od separatistů ruce pryč. Dřív se to nehne. Ledaže by se separatisté Rusku znelíbili opravdu hodně. A to mimochodem občas docela dělají, takže i tento scénář si umím představit. I když si myslím, že by je spíš nahradili jinými separatisty. Ale ne nutně. Je v tom spousta faktorů.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:48 29.08.2018

  fenri

  Tá závislosť na surovinách naozaj nie je primárnym problémom Ruska. Ale ona ho vytvára. Keby Rusi nemali ropu tak musia skôr či neskôr reformovať ekonomiku a i spoločnosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Tá závislosť na surovinách naozaj nie je primárnym problémom Ruska. Ale ona ho vytvára. Keby Rusi nemali ropu tak musia skôr či neskôr reformovať ekonomiku a i spoločnosť ako takú. Ak je však pomerne lacný zdroj ziskov, tak môže diktatúra fungovať i neefektívne, lebo jednoducho je dosť zdrojov i na rozkrádanie i pre obyvateľov. Typickým prípadom sú bohaté štáty Blízkeho východu. Je to síce skoro bez výnimky skorumpovaná banda, ale väčšina obyvateľstva to akceptuje, lebo majú vysokú životnú úroveň. Rusko síce na tom až tak dobre nie je, ale hlavne v prípade vysokých cien ropy to generuje dosť príjmov na rast životnej úrovne + samozrejme Rusi sú predsa len ekonomicky ďalej ako SA a existujú podniky čo vedia reálne zarábať. Ale všetcí tí známi oligarchovia čo ich poznáme zbohatli v Rusku len z "požehnania" štátu, zväčša v energetickom biznise. Nikdy nie legálne ani na ruské pomery, väčšinou "náhodou" mali okrem štátnych funkcií i vlastné firmy, ktoré sprostredkovali pre štátne firmy predaj toho či onoho ... tak to funguje v Rusku stále a problém majú len tí čo "neposlúchajú" .... ostatní si môžu kradnúť koľko chcú ...nie náhodou sú v Rusku astronomické rozdiely v životnej úrovni ...a priemerný Rus môže o tej priemernej ruskej životnej úrovni len snívať ....
  Keby sa mali dohodnúť domáci na Donbase, tak sa dohodnú. Bežní Ukrajinci (mimo nacionalistov) by to určite privítali. Tak isto by to privítali proruskí či skôr antiukrajinskí aktivisti, ak by si ponechali "dištanc" od Kyjeva.
  Problém je, že to by nevyhovovalo hlavnému hráčovi - Rusku. Pre Rusko je Donbas "zárukou" destabilizácie Ukrajiny hlavne preto, že ak by sa Ukrajina ukázala ekonomicky úspešnou ... tak by to bola pre Putina a spol. politická katastrofa.
  Ak by Rusko prestalo podporovať tých svojich "opolčencov", tak tí by sa rýchlo zdekovali, alebo sa snažili dohodnúť, lebo nič iné by im neostávalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:28 29.08.2018

  logik:
  1.) Volatilita trhu se týká libovolného zboží. I nepostradatelné komodity (potraviny) podléhají volatilitě. Není prakticky zboží, které je stabilní. Pokud jste závilsí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  1.) Volatilita trhu se týká libovolného zboží. I nepostradatelné komodity (potraviny) podléhají volatilitě. Není prakticky zboží, které je stabilní. Pokud jste závilsí na jednom produktu, máte problém.
  2.) Nesmysl.Je to zboží jako každé jiné. Principielně není rozdíl mezi niklem, ropou, pšenicíc a iPhonama. Na těžbě ropy je závislé Norsko a i když to není takový ráj, jak si dost lidí myslí, patří mezi bohaté a rovnostářské společnosti.
  3.) Ostatní prodávají víc, než je poptávka? to jde jen v plánovaném hospodářství a je to cesta do pekel.
  Vaše odpověď dannymu: nesmysl, viz bod č. 2. Nezáleží to na komoditě, ale na legislativě.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:52 29.08.2018

  PavolR: sorry:-) Ale ono to vlastně platí i pro Venezuelu. Ta nejen že není schopna vytěžit, ale dokonce ani vyrobit paliva pro uspokojení (prudce rostoucí) domácí poptávku. Kromě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: sorry:-) Ale ono to vlastně platí i pro Venezuelu. Ta nejen že není schopna vytěžit, ale dokonce ani vyrobit paliva pro uspokojení (prudce rostoucí) domácí poptávku. Kromě katastrofální finanční situace PdVSA, která má na krku pěknou řádku nesplácených půjček, bondů a arbitráží do hry zásadně vstupují sankce.
  Venezuelská ropa je těžká a s vysokým obsahem síry. Jak těžba, tak transport a zpracování je závislé na výrobcích aditiv, které převážně pocházejí z USA. Stejně tak jako poskytovatel servisu pro většinu venezuelských těžebních zařízení, společnost Schlumberger. Každopádně bez dodávky aditiv je venezuelská ropa netěžitelná, netransportovatelná a hlavně nezpracovatelná ve většině rafinerií. Že společnosti z USA tvořili podstatnou část odběratelů je už jen detail.
  Každopádně pro Venezuelu je (kromě vlastní neschopnosti) dopad sankcí likvidační. Holt, to je problém zemí, které si neuvědomují, že když mají velkého souseda, tak musí poslouchat a moc si nevyskakovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:52 29.08.2018

  Clanek to s afrikou porovnaval proto, ze stejne jako Afrika i Rusko zaostava za svym potencialem (prikladem vyuziti potencialu nerostneho bohatstvi je treba Norsko, ktere ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek to s afrikou porovnaval proto, ze stejne jako Afrika i Rusko zaostava za svym potencialem (prikladem vyuziti potencialu nerostneho bohatstvi je treba Norsko, ktere ani zdaleka nezije jen z tezby, ale tezba mu sakra pomaha v tom se eknomicky umistnovat kde se umistnuje). Takze ano, Rusko je o rad nad afrikou, protoze umi tezit samo / prodavat samo, ale taky nasobne niz nez kde by zeme s, cituji Jara:" jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné" mela byt.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:35 29.08.2018

  fenri: na závislosti na surovinách je špatné hned několik věcí, především

  1) volatilita trhu. Země, které se mohou z roku na rok propadnout příjmy na třetinu, tak může těžko mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: na závislosti na surovinách je špatné hned několik věcí, především

  1) volatilita trhu. Země, které se mohou z roku na rok propadnout příjmy na třetinu, tak může těžko mít úplně stabilní ekonomiku

  2) sociální nerovnost. Na surovinách vydělává jen pár lidí. V podstatě skoro vůbec negenerují další pracovní příležitosti v "bohatých sektorech" (služby, složité technologie atd...). To vede k velkému rozevírání nůžek v oblasti příjmů. Totéž se děje i v západní Evropě, ale tam alespoň vzrůst velkých firem s sebou táhne další sektory hospodářství a dává práci střední třídě, což ten efekt zmírňuje.

  3) omezené příležitosti k rozvoji. V podstatě to trochu souvisí s předchozím: firmy zaměřené na export surovin exportují max. tolik, co je poptávka. Nemají přirozené prostředí k expanzi a ani je k tomu vlastně nic netlačí. Ve výsledku se hospodářství "konzervuje" do své závislosti na ropě.

  danny:
  Ano, stát je v Rusku schopný dobýt svůj podíl. Na lidi ten podíl ale už jaksi nezvbyl. To je právě ten problém: ropa dělá v daném státě bohatou jen úzkou skupinu lidí, netáhne celou společnost nahoru tak, jako rozvoj průmyslu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:58 29.08.2018

  danny: Práve s ohľadom na to som volil Venezuelu. S Afrikou to porovnával Clanek. ;-)

  danny: Práve s ohľadom na to som volil Venezuelu. S Afrikou to porovnával Clanek. ;-)

 • danny
  10:49 29.08.2018

  PavolR: nestává se mi to často, ale s tvým posledním příspěvkem bez výhrad souhlasím. Jen bych doplnil drobný detail. Přece jen je mezi Ruskem a Afrikou jeden podstatný rozdíl. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: nestává se mi to často, ale s tvým posledním příspěvkem bez výhrad souhlasím. Jen bych doplnil drobný detail. Přece jen je mezi Ruskem a Afrikou jeden podstatný rozdíl. V Rusku to nerostné bohatství umějí ve vlastní režii dobýt a následně distribuovat. Stát je schopen vybrat si svůj podíl. V tom je problém Afriky. Veškerá těžba je v rukou zahraničního kapitálu a jediné, co doma zůstane, jsou úplatky několika jedincům, případně finance pro povstalecké skupiny, jejichž přínos pro tamní ekonomiky je likvidační.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:45 29.08.2018

  fenri: poslední rozhovory s Ukrajinci z Ukrajiny na mě působí dost podobně. Vlastenecky nadšeně se občas vyjadřují po pár pivech hrdinové, kteří už pěkných pár let žijí tady a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: poslední rozhovory s Ukrajinci z Ukrajiny na mě působí dost podobně. Vlastenecky nadšeně se občas vyjadřují po pár pivech hrdinové, kteří už pěkných pár let žijí tady a domů se podívat bojí. Každopádně se na podzim chystám na Krym mrknout, tak jsem docela zvědav na umělecký dojem na místě. Chci to trochu procestovat a nasát atmosféru.

  Jinak máš naprostou pravdu s předchozím příspěvkem. Dát jim zakázku a zafinancovat vývoj např. An-70 nebo čehokoli velkého by Ukrajině pomohlo mnohem víc, než tlachání a vyjadřování podpory, eventuálně poskytování hrozně výhodných půjček.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:36 29.08.2018

  Mimochodem mluvil jsem nedávno se dvěma etnickými Ukrajinci. Oba vysokoškoláci, rozumní lidi a rozhodně bych je za nějaké lopaty či banderovce či jakkoli jinak pejorativně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem mluvil jsem nedávno se dvěma etnickými Ukrajinci. Oba vysokoškoláci, rozumní lidi a rozhodně bych je za nějaké lopaty či banderovce či jakkoli jinak pejorativně neoznačoval. Co bylo zajímavé, jeden byl z Antracitu (nebojaksetopíše - Lugansk) a druhý ze Sudaku (Krym). Krymský Ukrajinec měl celkem jasno, že Krym by pod UA nevracel. Ne snad kvůli nějakým kecům o fašistické a banderovské a kdovíjaké vládě zlých Kyjevanů nebo kvůli vlivu prohnilých imperialistů ze západu. Vůbec ne, tyhle řeči zajímají jen pár lidí. Ale prostě proto, že by na Krymu vypukla občanská válka. Pro velkou většinu obyvatel není jiná varianta, než být sólo, nebo s Ruskem. Za další tvrdil, že Krym prostě už jde nahoru, resp. zhoršení co na Krymu nastalo (přestali jezdit turisti, chybí voda pro zemědělství) se zlepšuje. Na UA vidí ten propad životní horší. Na UA vládě neřeší žádné ideologie, banderovce, fašisty, blablabla...ale že prostě strašně kradou a jsou neschopní. Nicméně z Krymu se odstěhovat chce. Když jsem se ptal, zda na UA (rodiče má někde u Zaporoží), tak se na mně podíval jak na postižené dítě a řekl, že samozřejmě do Německa. Chlapík z Antracitu, když došlo na povstaleckou vládu, tak vypustil neuvěřitelný vodopád "pizděců" a nadávek a jeho závěr byl, ať to skončí. Ukrajinci že prý střílí jak a kam je napadne a dost často někoho zabijou, povstalci kradou jak straky a celé je to jeden bordel, kde bez úplatku neuděláš vůbec nic. Bylo by mu jedno, zda to připadne Ukrajině, nebo Rusku (to má víc peněz a práci), nebo třeba Eskymákům, ale hlavně ať už to skončí a "vlády povstaleckých republik" a jdou do hajzlu. A nejlépe, ať si celý Donbas vezme někdo bohatý. Každopádně tvrdil, že místní jsou apaticky nas*aní na úplně všechny a je celkem jedno, zda jde o etnické Ukrajince nebo Rusy. Že tam mezi nimi spory ani nejsou, že už jsou na to lidi utahaní. Každpádně bych řekl, že mezi normálními lidmi nějaké vzájemné etnické rusko/ukrajinské vášně zas tak nepanují a lidí jsou primárně utahaní a naštvaní na politiky.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:16 29.08.2018

  Mimochodem nemohu se zbavit dojmu, že kdyby chtěla Evropa Ukrajině doopravdy pomoci (jinak, než kecama a rozesíráním lidí), tak mohla zavčasu típnou A-400 (jehož vývoj byl IMHO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem nemohu se zbavit dojmu, že kdyby chtěla Evropa Ukrajině doopravdy pomoci (jinak, než kecama a rozesíráním lidí), tak mohla zavčasu típnou A-400 (jehož vývoj byl IMHO ostuda) a podpořit An-70. To éro by před pár lety propracovanější než A-400, je levnější a výkonnější. Hig-tech zakázky UA průmyslu by Ukrajině daly víc, než všechny kecy, nebo dodávky starých aut. Teď je Antonov rád, že může s arabášema oprašovat starou sovětskou konstrukci malého letadla a přitom před pár lety měli parádně našlápnutý velmi solidní a potentní stroj. Problém je, že jediné, co na Ukrajině západ zajímá je, jak jejich prostřednictví štvát Rusy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  10:08 29.08.2018

  lidi, lidi, lidi
  ABSOLUTNE neni podstatne to, jak moc rusove zachranili povstalce (jako ze jo), ale to ze ukrajina s tim neni schopna cokoliv udelat. At uz letectvo, nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lidi, lidi, lidi
  ABSOLUTNE neni podstatne to, jak moc rusove zachranili povstalce (jako ze jo), ale to ze ukrajina s tim neni schopna cokoliv udelat. At uz letectvo, nebo jakakoliv jina slozka.
  Jo veskera PVO povstalcu pochazi z ruska, mnohdy obsluhovana primo rusy. A co jako ?
  Hlavni cil, aby ua letectvo je prevalcovalo byl splnen. Stejne tak dodavkamy tanku a jinymy vehikly z ruskych skladu, kde by jen necine sedely a sedal na prach. Takhle si rusove je bojove vyzkousi a zjisti co zlepsit a jak + diyk rotaci lidi tam ziskavaji realne bojove zkusenosti znacna cast armady, takze jde ocekavat vzrust bojeschopnostu ra.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  09:47 29.08.2018

  Moc pěkná diskuse..
  Člověk se hodně doví... Co je ovšem zvyšování vojenských schopností banderovské Ukrajiny proti skutečnosti, že v případě tažení vojenských kolon se ta slavná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc pěkná diskuse..
  Člověk se hodně doví... Co je ovšem zvyšování vojenských schopností banderovské Ukrajiny proti skutečnosti, že v případě tažení vojenských kolon se ta slavná herojská sotňa rozpustí jak kostka ve vodě. Pracuji s Ukrajinci, jsou to slušní pracovití lidé, s různými pohledy na svou vlast ale z nich by proti Rusům bojovat nešel. Západem podporované banderovské vládě bude trvat minimálně jednu generaci, než stihne implantovat nenávist proti Rusům i obyčejnému Ukrajinci. Do té doby ovšem bude Ukropie podobnou montovnou jako náš Havelstán. Jejich vojenský a letecký průmysl je integrací odsouzen k zániku.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:41 29.08.2018

  Já v té závislosti na těžbě nevidím zas takovou tragedii. Za prvé nejsou závislí na jedné surovině, jako třeba Arabové (kteří navíc neumí vyvážet VŮBEC NIC dalšího), ale mají toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já v té závislosti na těžbě nevidím zas takovou tragedii. Za prvé nejsou závislí na jedné surovině, jako třeba Arabové (kteří navíc neumí vyvážet VŮBEC NIC dalšího), ale mají toho mraky a k tomu u těch dalších mají i zpracovatelský průmysl. Za druhé propad celého koše surovin by nastal jen v situaci globální krize, kdy půjdou na držku všichni a je jedno, zda klesne poptávka po ropě, nebo činčilových střevíčkách. Pokud se propadne trh s auty, budeme mít ČR sakra problém atd. Kombinaci dokonale strukturovaného produktového portfolia a k tomu nezávislosti na dovozu nemá (snad) nikdo. Samozřejmě ruská závislost na surové ropě a plynu je velká, ale jak se ukázalo, není prostě tak tragická. Když se sešel propad cen ropy z cca 120 dolarů na 40 a k tomu sankce, stejně to ustáli bez nějakých fatálních problémů. A kombinace pádu ceny dominantní komodity na 1/3 a k tomu sankcí je sakra tvrdí zatěžkávací test.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  09:02 29.08.2018

  PavolR, dal jsem Vám plus za odpověď Husitovi

  PavolR, dal jsem Vám plus za odpověď Husitovi

 • dusan
  08:22 29.08.2018

  givicz

  "Rusko je si vědomo závislosti na těžbě surovin a proto se s tím snaží něco dělat.."


  Rusko s Putinom malo 15 rokov aby znížili závislosť od vývozu energetických ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  "Rusko je si vědomo závislosti na těžbě surovin a proto se s tím snaží něco dělat.."


  Rusko s Putinom malo 15 rokov aby znížili závislosť od vývozu energetických surovín - aj to Putin pri nástupe do funkcie deklaroval. Výsledok s týmto "géniom" bol jasný ..... závislosť sa ZVÝŠILA !!!

  Po tom čo Rusko znovu padlo pre pár rokmi na hubu pre pád ropy zas sa ujo Putin "zobudil" a zas začal tvrdiť, že idú znižovať závislosť od vývozu surovín .... a zas sa len hrá na veľmoc, buduje nové divízie, zbytočné jadrové ponorky ... a ekonomika stále fičí hlavne na rope .... a keďže sa cena pomaly zvyšuje, tak sa môžeme staviť o to, že zas o x-rokov bude stáť Putin (alebo jeho nástupca) s otvorenými ústami šokovaný, že zas cena padla a ruská ekonomika padla s ňou : )


  Jara

  Pre Rusko určite : )
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  08:13 29.08.2018

  No jo Ukrajina ... smutný příběh

  No jo Ukrajina ... smutný příběh

 • SofF
  01:37 29.08.2018

  - malá faktická - Ukrajina už dáávno nemá 45mil obyvatel. Podle Wiki 44 ale i s Krymem a odděleným Donbasem, plus samozřejmě ty mraky ukrajinců po Evropě, jen u nás, v Polsku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - malá faktická - Ukrajina už dáávno nemá 45mil obyvatel. Podle Wiki 44 ale i s Krymem a odděleným Donbasem, plus samozřejmě ty mraky ukrajinců po Evropě, jen u nás, v Polsku a Německu co jich je. Někde se spekuluje že reálný počet může být -10 od oficiálních dat.

  A ke zbraním, nějaký pokrok je hezký, jenže mnohem palčivější otázka je v jakém nákladu a kvalitě jsou schopni vyrábět. Potom co dodali Thajsku za "kvalitní" tanky lze o kvalitách a hlavně výrobě právem pochybovat. Jenže vyspělé rakety jsou jiný level na úroveň tovární práce. A samozřejmě v malých sériích to bude pro neustále dotovaný UA rozpočet ultradrahé. Pokud mohu odhadovat tak to co měli na přehlídce byly jedny z mála funkčních a dodělaných kusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  00:57 29.08.2018

  Nie sú to moje čísla, ale čísla MMF a SB.

  "V podstate" ukazujú, že Ukrajina, ktorá je 4 roky nútená na svojom území permanentne bojovať, sa celkom úspešne z tých sr... dokázala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie sú to moje čísla, ale čísla MMF a SB.

  "V podstate" ukazujú, že Ukrajina, ktorá je 4 roky nútená na svojom území permanentne bojovať, sa celkom úspešne z tých sr... dokázala vyhrabať a je na tom už teraz lepšie ako bola s Janukovyčom a veľkým Ruskom za zadkom.

  Peniaze na Ukrajinu sa nesypú "horem spodem", ale Ukrajina ich dostane len za určitých podmienok, ktoré musí splniť.

  Rusko: Putin si túto cestu vybral sám. Sankcie sú ešte veľmi mierne a to isto vie aj sám, ľutovať ho nebudem. Ak nastane kríza, postihne aj Rusko. Nuž a pre Rusko môže byť veľkým problémom rok 2024 - to Putin (asi) skončí.

  Venezuela: Zamieňaš príčiny s následkami (chybne a zrejme plánovito, keďže sa jedná o USA). Určite ti neuniklo ako brutálne znásilňuje vláda vo Venezuele štát - víťaz volieb nemá žiadnu právomoc. Konečne máš to aj v tom komentári (akurát to necituješ). Že orgány mŕtvoly kupuje Čína s Ruskom je smutné, ba nechutné. Za to, aký armagedon vládne vo Venezuele ale skutočne môžu jedine Chávez s Madurom.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  00:17 29.08.2018

  dusan s Venezuelou je to daleko složitější hraje se o to kdo tam to Eldorádo ovládne proto ty sankce USA...

  Bájné Eldorádo, město překypující zlatem a hojností, hledali a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan s Venezuelou je to daleko složitější hraje se o to kdo tam to Eldorádo ovládne proto ty sankce USA...

  Bájné Eldorádo, město překypující zlatem a hojností, hledali a nenašli ani nejlepší emisaři koloniální éry. P o pokladu ukrytém na území dnešní Venezuely toužilo britské a španělské království a životy kvůli n ěmu ztráceli i Němci a Francouzi. Nehledali přitom na špatném místě. Venezuela, pomyslné Eldorádo, je kolbištěm mocností i dnes. Tekuté zlato, o které se hraje, je ropa a pod hojností se neskrývá nic jiného než ekonomický a politický vliv v někdejších koloniích Latinské Ameriky. O ten přicházejí USA, pro které byla tato oblast až donedávna zadním dvorkem, kde si mohou dělat, co chtějí. Na scénu se naopak dere Čína a v pozadí číhá i Rusko.
  Krizová situace však vyhovuje Rusku. Státní Rosňeft půjčil venezuelskému ropnému molochu PDVSA minimálně 1,5 miliardy dolarů. Za ně PDVSA ručí svým podílem v americké petrochemické společnosti Citgo. Ta mimo jiné kontroluje klíčovou infrastrukturu asi v polovině amerických států. Hrozí, že Venezuelané půjčku nesplatí a Rusové tak získají podíl v americké strategické firmě. To už by asi bylo moc i na Američany. Možnosti, které mají, jsou však zjevně omezené. Madurův režim totiž asi přímo dotovat nebudou. Pořád zde však ještě je štědrá čínská ruka. Až to vypadá, že po bájném venezuelském Eldorádu mocnosti touží stále stejně jako v minulosti.
  Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/kom...

  Čína půjčí Venezuele přes pět miliard na zvýšení těžby ropy
  https://zpravy.aktualne.cz/eko...

  Co se týče cen ropy v době krize tak tě upozorňuji, že byly vyšší než jsou dnes..
  https://www.kurzy.cz/komodity/...

  Jinak už jsem to zde psal .. Rusko je si vědomo závislosti na těžbě surovin a proto se s tím snaží něco dělat.. viz třeba projekty nových civilních letadel a leteckých motorů.. což je hi - tech...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:52 28.08.2018

  givicz

  Venezuela má totálne neschopnú vládu, ktorá je pre sankcie pre to kam to dotiahla ... dávať vinu Amíkom, že Venezuela hladuje a nemá lieky je smiešne. Stále vyváža ropu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Venezuela má totálne neschopnú vládu, ktorá je pre sankcie pre to kam to dotiahla ... dávať vinu Amíkom, že Venezuela hladuje a nemá lieky je smiešne. Stále vyváža ropu ....

  Súvis s Ruskom to však má. Venezuela síce nakupovala veľa ruských zbraní, ale zväčša na úvery ... na ktoré môžu Rusi zabudnúť ...

  A problémy Ruska nie sú primárne o sankciách, ale o páde cien ropy, resp. o zaostalej ruskej ekonomike postavenej na surovinách. Treba dodať, že Rusko malo veľké šťastie, že je vo svete konkjuktúra .... inak by to s nimi dopadlo omnoho horšie ...

  Kríza raz príde, ale pokým problémy Ruska ostatný svet veľmi nezaujímajú .. lebo je to pomerne malá ekonomika, tak naše problémy budú i ruské problémy ... minimálne v cenách surovín, lebo v krízach sú nižšie spotreby.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:36 28.08.2018

  major v podstatě tvoje čísla potvrzují co psal cernakus... uvědom si, že Rusko je pod sankcema již 4 roky, kdy ještě to jejich HDP je děleno s indiánama na sibiři a mohamedánama na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  major v podstatě tvoje čísla potvrzují co psal cernakus... uvědom si, že Rusko je pod sankcema již 4 roky, kdy ještě to jejich HDP je děleno s indiánama na sibiři a mohamedánama na kavkaze... do Ukrajiny západ sype horem spodem a ty dluhy se budou muset také někdy platit (předpokládám, že to nesplatí nikdy).. navíc může přijít další ekonomická krize, která ty čísla může rapidně změnit viz v Evropě zadlužené Řecko, Itálie , Španělsko to může být pro euro dost velký problém a postihne to i nás co Eurem neplatíme..

  PavolIR ta Venezuela je pod brutálníma sankcema USA, vsadím boty, že kdyby byly podobné sankce uvaleny na ČR tak naše hospodářství končí také...

  Spojené státy uvalily přísné sankce proti diktatuře ve Venezuele
  https://zpravy.idnes.cz/usa-ve...
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  23:13 28.08.2018

  givicz:

  Keď už porovnávaš HDP na hlavu, tak použi rovnaké jednotky. Ak vezmeme paritu kúpnej sily a tzv. medzinárodný dolár, tak pre r. 2017 (zdroj MMF):

  Rusko: 27 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:

  Keď už porovnávaš HDP na hlavu, tak použi rovnaké jednotky. Ak vezmeme paritu kúpnej sily a tzv. medzinárodný dolár, tak pre r. 2017 (zdroj MMF):

  Rusko: 27 834
  Ukrajina: 8 713

  USA: 59 501
  Nemecko: 50 425
  Česko: 35 512
  Slovensko: 33 025

  Áno, Ukrajina je na tom zle (v Európe je na tom horšie len Moldavsko, dokonca aj Kosovo je v tomto ukazovateli lepšie), ale nie je to 10x menej, než má Rusko.

  (Mimochodom podľa MMF sa na úroveň Ruska dotiahne v roku 2022 Rumunsko. Na úroveň Ruska v roku 2022.)

  Ďalšia vec je údajný trvajúci tragický prepad životnej úrovne na Ukrajine:

  Faktom je, že momentálne má Ukrajina HDP na hlavu najvyšší v histórii. Pokles po roku 2014 o 8,5% je zmazaný. (Inak podobným výkyvom po r. 2013 si prešlo aj Rusko - o 5,7%.). Takže kedy sa Ukrajina dostane na úroveň "zlatého" Janukovyča? Už sa tak stalo.

  https://data.worldbank.org/ind...

  Neviem aký vplyv na pokles HDP na hlavu mal Majdan, viem si ale predstaviť, že masívny vplyv mohla mať napr. neplánovaná obrana územia pred ruskou agresiou...

  Dlh verejných financií:

  Podľa Svetovej banky v r. 2017: 72,3% HDP.

  Zrejme si myslel zahraničný dlh - ten je tých 104%. No aj ten od r. 2015 klesol zo 131,5%. Mimochodom, ČR má zahraničný dlh 92% HDP.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:11 28.08.2018

  dusan a proto bude zřejmě podle preferencí (ikdyž Zeman říká, že jim zásadně nevěří) tato plynová královna nastávající prezidentkou Ukrajiny no potěš koště .. :)

  Clanek co se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan a proto bude zřejmě podle preferencí (ikdyž Zeman říká, že jim zásadně nevěří) tato plynová královna nastávající prezidentkou Ukrajiny no potěš koště .. :)

  Clanek co se týče té Afriky tak to vypadá, že ji budem mít brzo napakovanou v Evropě s výjimkou bílých farmářů ti z JAR utečou do Ruska .... až na 15 000 Jihoafrických bílých farmářů (křesťanů) se chystá emigrovat do Ruska.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Jihoafrická vláda začala proces vyvlastňování půdy od bílých farmářů.
  https://www.lidovky.cz/nechtel...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:02 28.08.2018

  Ukrajina platila tržní ceny plynu, jako všichni ostatní? Ale no tak. Jak Rusko okrádalo Ukrajinu? Tím, že jí dávalo levně plyn? Tím že kupovalo její dluhopisy, které pak UA odmítla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina platila tržní ceny plynu, jako všichni ostatní? Ale no tak. Jak Rusko okrádalo Ukrajinu? Tím, že jí dávalo levně plyn? Tím že kupovalo její dluhopisy, které pak UA odmítla proplatit?
  A že si to rozkradla partička kolem Tymošenkové a spol.? No, to je snad problém UA, ne Ruska.

  Mimochodem k tomu bohatství: všichni tu žijete v představě, že jim to tam leží pod nosem a stačí to sebrat. nebo že jim to cáká z písku pár kilometrů od přístavu, jako v Zálivu. Omyl. Velkou část toho bohatství musí těžit, vyhledávat a zpracovávat v tak drsných podmínkách, že by Čech nebo Slovák nevystrčil ani nos, natož aby v tom denně dělal. Nemají to zadarmo.
  Celý svět nemůže být živý z Facebooků a parfémů.
  Mimochodem trochu se situace v Rusku dramatizuje a "přikrášluje do černa". Mrkněte se na tabulky GDP PPP. Žádná strašná katastrofa se nekoná, a to tu máme propad cen ropy a slavné sankce.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:45 28.08.2018

  fenri

  Rusko na Ukrajinu nič "nesypalo" ...

  Naopak spolu s ukrajinskými oligarchami Ukrajinu okrádalo. Napríklad tým, že si dohodli vysoké ceny plynu. Zarobili ruskí i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Rusko na Ukrajinu nič "nesypalo" ...

  Naopak spolu s ukrajinskými oligarchami Ukrajinu okrádalo. Napríklad tým, že si dohodli vysoké ceny plynu. Zarobili ruskí i ukrajinskí oligarchovia (mimochodom i Timošenková) a dlhy ostali na krku štátu, lebo Ukrajinci ich cez regulované ceny neplatili.
  Tak ako sa dnes Putin naťahoval s Bieloruskom, tak sa naťahoval s Ukrajinou. Za všetko museli domáci zaplatiť, nie vždy peniazmi - politickým vplyvom, kontrolou vybraných podnikov. Rozprávky, že Rusko niekde niečo "sype" si nechajte pre iných. Nakoniec fakty hovoria jasne - kto sa orientuje na západ - bohatne ... kto nie ... samá žobrota.

  Clanek

  Súhlasím, že Rusko disponuje veľkým bohatstvom ... s našimi krajinami neporovnateľným ... akurát je životnou úrovňou za nami....mimochodom také zdravotníctvo v Rusku funguje zúfalo - myslím samozrejme pre normálnych ľudí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:31 28.08.2018

  Jara:
  A čo je im, prosím Vás, to nerastné bohatstvo platné? Alebo čo je nerastné bohatstvo platné povedzme Venezuelčanom? Ako jasné, niekto sa aj na tom dokáže nahrabať a ak je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  A čo je im, prosím Vás, to nerastné bohatstvo platné? Alebo čo je nerastné bohatstvo platné povedzme Venezuelčanom? Ako jasné, niekto sa aj na tom dokáže nahrabať a ak je štát dostatočne šikovný, ale to zrovna Ruský štát nikdy moc nebol.
  Na dôvažok ležia ohromné množstvá nerastného bohatstva Ruska kdekade v divočine, kde sa k nemu zatiaľ nedá dostať bez veľkých investícií do infraštruktúry, ale hlavne bez dostatku ľudí, ktorí všetko okolo zabezpečia. Už nemajú gulag, ktorý by im zabezpečil dostatok pracovných síl ...

  Husita:
  Dnešný stav je naopak práve dôsledkom toho, že im víťazi dostatočne nepomohli. Keď Gorbačov v Londýne žiadal mocnosti o finančnú pomoc na ozdravenie sovietskeho hospodárstva, nedali mu ich. Povedal by som, že mocnosti rozmýšľali podobne ako vy. Rovnako ako v prípade Nemcov po prvej svetovej. A malo to úplne rovnaký následok - ubiedení, ponížení a nahnevaní Rusi si našli niekoho, kto im nasľuboval, že budú znova mocní, že dôjde k náprave ich krívd, at´d. a už to frčí. Rovnako ako v prípade Nemcov bude stáť víťazstvo v obnovenom konflikte omnoho viac, ako keby sa vtedy Gorbačovovi tie peniaze dali, nuž ale kto sa nie je schopný poučiť zo svojich chýb, je nútený ich zopakovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:24 28.08.2018

  palo satko:
  Dusan co bluznis? Kde sme zbohatli? Fabriky, banky patria cudzincom a nase su len dlhy a praca za polovicnu mzdu. A aku to mame armadu? Ved ani jednu rusku diviziu by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  Dusan co bluznis? Kde sme zbohatli? Fabriky, banky patria cudzincom a nase su len dlhy a praca za polovicnu mzdu. A aku to mame armadu? Ved ani jednu rusku diviziu by sme sami neboli schpny porazit. Takze zapadna cesta Ukrajiny dopadne rovnako = nesvojpravnost a dlhy.

  O jakych fabrikach to mluvite? Fabriky patrili malokteremu slovakovi i v historii, treba behem prvni republiky (i na Slovensku stejne jako v CR platilo ze tou eknomicky silnejsi skupinou nebyl etnicky slovak ale slovensky Nemec / Zid atd.). Roky 1948-1989 nema smysl resit, to byla kradez pekne po bolsevicku (a uranove doly, a politicke procesy a jine perlicky te doby), takze znovu nic. No a po revoluci nastal vyprodej nebo vraceni puvodnim majitelum, kteri ale po 40 letech plundrovani a s obrovskym vnitrnim dluhem stejne nemeli na volnem trhu sanci, aspon vetsina ne. Takze privatizace a alespon neco se povedlo zachranit. Tolik k tomu popularnimu "nic neni nase".
  A ted jeste k popularnejsimu "delame za polovic", inu, tak to byva kdyz nic jine nez bouchat auta podle toho jak je Nemec / Korejec nakresli neumime. Furt na tom ale nejsme tak zle jak by se z porovnani mezd mohlo zdat. Nemec sice vydela 3x tolik, ale naklady ma vyssi taky. Nakonec je bohatsi o 0,5 az 1,0 a to po 40 letech stradani neni zas tak spatne cislo. Je to sakra lepsi cislo nez jak to vypadalo pred treba 30 lety.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:17 28.08.2018

  Jara:
  Rusko disponuje jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné, ne to naše imaginární podložené bankovními účty a dluhopisy ..... tak to prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  Rusko disponuje jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné, ne to naše imaginární podložené bankovními účty a dluhopisy ..... tak to prostě je ;)

  Ano, to ma Rusko spolecne s velkou casti Afriky. A stejne jako v Africe ten dar umi pretavit ve skutecne bohatstvi a prosperitu sveho obyvatelstva. Teda, pockat...
  Ja radeji zustanu soucasti toho celku s imaginarnimi bankovnimi ucty a dluhopisy...
  ... a fungujicim zdravotnictvim, skolstvim, infrastrukturou atd. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:51 28.08.2018

  dusan ty si fakt myslíš, že po majdanu co tam byla v Kievě ta sebranka by je nechala dělat nějaké referendum o nezávislosti na Ukrajině ???... to snad ne.. už Janukovič se dohodl s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan ty si fakt myslíš, že po majdanu co tam byla v Kievě ta sebranka by je nechala dělat nějaké referendum o nezávislosti na Ukrajině ???... to snad ne.. už Janukovič se dohodl s představiteli EU a opozicí o konání předčasných voleb a stejně tu dohodu nedodrželi...

  Stejně tak je nulová ochota bojovat Ukrajiců proti Rusům na východě... mobilizace do Ukrajinské armády to jasně ukázaly...

  pokud vím tak čečenci bojovali na obou stranách akorát na té Ukrajinské straně to byla větší verbež, která se mstila, že byla vypakována z Čečenska..

  Jinak už podle toho nového zákona nějakého oligarchu odsoudili ??? nebo vrátil nějaký ukradený majetek ??? někde jsem četl, že Porošenko už stěhuje majetek do Španělska jelikož očekává, že po nadcházejících volbách se bude pakovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:47 28.08.2018

  Jejda ty silácké řeči, jak Rusko užuž reje držkou v zemi a Rusáci žerou hlínu, zatímco Ukrajina bude co nevidět druhé Švýcarsko mně fakt baví. Západ do UA sice sype, ale má to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jejda ty silácké řeči, jak Rusko užuž reje držkou v zemi a Rusáci žerou hlínu, zatímco Ukrajina bude co nevidět druhé Švýcarsko mně fakt baví. Západ do UA sice sype, ale má to stejný efekt, jako když tam sypali Rusové. Vůbec žádný. UA je na tom mizerně a hůř, než před Majdanem.
  Proložte si křivky HDP Ruska a UA za posledních pár let. Pak si k tomu hoďte dluhy. Jejda, co? UA jde dolů navzdory podpoře západu. Rusko celkem nerušeně stagnuje navzdory sankcím, resp. celkem se z nich už zmátořilo a "udělalo se pro sebe" (ach, ta zlá číslíčka...). Je méně provázané a tedy závislé (což je dost drahá sranda), než kdy dříve.
  Východní Evropa a Krym není pro Rusko totéž. Východní Evropa bylo takové, řekněme, léno, asi jako Kraňsko pro Přemysla, zatímco Krym je pro ně prostě součást Ruska a místo, odkud vzešlo do Ruska pravoslaví. Byl tu pokřtěn svatý Vladimír a už v 10. století dobyl krymský Cherson.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:35 28.08.2018

  givicz

  Zbytočné starosti, kde Porošenko dá miliardy. Ukrajina totiž schválila zrejme najlepší zákon na preukazovanie majetku verejných funkcionárov na svete a zoznam majetku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Zbytočné starosti, kde Porošenko dá miliardy. Ukrajina totiž schválila zrejme najlepší zákon na preukazovanie majetku verejných funkcionárov na svete a zoznam majetku vzbudil na Ukrajine veľký poprask. Mimochodom v čom čase Rusko zakázalo zverejňovať majetok papalášov ... asi rozdiel, že ? : )

  Viem celkom presne aká bola ochota bojovať Rusov proti Ukrajincom –- NULOVÁ.

  Preto tam museli ruské špeciálne jednotky nabehnúť obsadiť úrady ... a zasa nič ... až potom čo tam Rusi navozilo stovky kadyrových Čečencov sa im podarilo rozpútať vojnu.

  A ako mali urobiť referendum ?... no tak ako sa robí v civilizovaných krajinách, aby hlasovali len miestni a za dozoru nezávislých pozorovateľov.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:31 28.08.2018

  Husita

  Primitivove tvého typu s inteligenci v pásmu mírne debility tady fakt chyběli. Doteď jsem považoval za místní stoku tvého ideového souznitele BarryGold ale ty ses sám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Husita

  Primitivove tvého typu s inteligenci v pásmu mírne debility tady fakt chyběli. Doteď jsem považoval za místní stoku tvého ideového souznitele BarryGold ale ty ses sám pasoval na nepřekonatelného blba

  Rusové měli svoje expanzivní období stejně jako jiné národy v euroamerickem civilizačním okruhu.....nynější Rusko má ale výrazně defenzivní doktrínu. Další komentář k tvému příspěvku je ztráta času

  K prehlidce asi tolik : prezentovat 27 let po rozpadu SSSR odhadem 95% techniky pocházející ze sovětských dob z nich drtivá většina se nedočkali žádné výrazne modernizace je tristní......až se divím ze to současné ukrajinské zkorumpovane verchusce není blbé....
  Pikantní je ze drtivá většina té sofistikovanejsi výzbroje pochází ze závodů které sídlí na území Ruska
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:17 28.08.2018

  Starlight tak jasně jdou z daňového ráje na západě kvůli sankcím do daňového ráje v Rusku, které se tam v současné době vytvářejí a do nich USA nedosáhnou. Moskva vytvořila dva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight tak jasně jdou z daňového ráje na západě kvůli sankcím do daňového ráje v Rusku, které se tam v současné době vytvářejí a do nich USA nedosáhnou. Moskva vytvořila dva zvláštní administrativní regiony, kde společnosti neplatí žádnou daň ze zisku pocházejícího z dividend...

  dusan a jak to měli udělat jinak ?? na Krymu v tu dobu bylo cca 25000 Ukrajinských vojáků (ikdyž tito potom kromě 6000 přešli dobrovolně do ruských ozbrojených sil) prostě je zablokovali v kasárnách a hotovo.. referendum potom prošlo v klidu ..... jaká myslíš, že je ochota bojovat Ukrajinců proti Rusům ??? samozřejmě v západní části Ukrajiny možná ale u středu a východu silně pochybuji....

  Jinak být tebou tak se starám kam ulívá peníze Porošenko a okolí ... :) já ti dal odkaz jak druhý největší výrobce hliníku stěhuje kvůli sankcím přesunutí firmy do Ruska ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:05 28.08.2018

  Husita
  Rusko disponuje jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné, ne to naše imaginární podložené bankovními účty a dluhopisy ..... tak to prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Husita
  Rusko disponuje jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné, ne to naše imaginární podložené bankovními účty a dluhopisy ..... tak to prostě je ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  21:03 28.08.2018

  @givicz

  S tím Jersey se moc neraduj. Stejně jako autor toho článku propadáš ze znalostí o Evropě. Ostrov Jersey není součást Velké Británie (Spojeného království Velké Británie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @givicz

  S tím Jersey se moc neraduj. Stejně jako autor toho článku propadáš ze znalostí o Evropě. Ostrov Jersey není součást Velké Británie (Spojeného království Velké Británie a Severního Irska) ani EU. Je to taková historická anomálie, které se změnila na daňový ráj mimo VB a EU. Takže žádná škoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:49 28.08.2018

  palo satko

  SME BOHATÍ. Ja viem, že naša mentalita je taká, že treba stále vyplakávať a sťažovať sa, ale realita nepustí, patríme do tej bohatšej časti svet - čo samozrejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko

  SME BOHATÍ. Ja viem, že naša mentalita je taká, že treba stále vyplakávať a sťažovať sa, ale realita nepustí, patríme do tej bohatšej časti svet - čo samozrejme neznamená, že všetci - tak to nie je nikde.
  Armádu máme takú akú sme budovali, nebolo vôla a tak mám čo máme. V peniazoch problém nebol.

  givicz

  Rusi urobili absurdnú chybu, že spackali to referendum. Že domáci budú zväčša za bolo jasné, ale Rusi z toho urobili úplnú frašku. Nie, že by to malo zásadný význam, ale dojem mohol byť lepší. Ja nepripúšťam, ja viem, že domáci chceli ísť do Ruska, ale zas sú naivné predstavy, že kto je proruský na Kryme, automaticky ide bojovať proti Ukrajincom. Prví zajatí domáci skutoční povstalci v Donbase to povedali jasne, "nemali sme z čoho žiť a tu nám dali 200 dolárov" .... keby mi tých chudákov nebolo ľúto tak by sa skôr hodilo označenie žoldák ....ale tí "praví" žoldáci sú platení inak.

  Čo sa týka vývozu kapitálu z Ruska ... nemusíte chodiť ďaleko, "utláčaní" Rusi sú v Karlových Varoch ako doma, samé luxusné obchody, že by matriošky u Vás tak dobre išli na odbyt ? : ) ... dúfam, že nemusím spomínať, že toto je mesto je len slabým odvarom miliardových investícií "nových Rusov" do podnikov a nehnuteľností všade vo svete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Husita
  20:41 28.08.2018

  BarryGold : Neznal jsem nikoho, kdo by si v osmdesátých letech myslel, že Rusové někdy pustí východní Evropu. Když nejsou peníze, jde všechno. A na tom, aby Rusko peníze nemělo, se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BarryGold : Neznal jsem nikoho, kdo by si v osmdesátých letech myslel, že Rusové někdy pustí východní Evropu. Když nejsou peníze, jde všechno. A na tom, aby Rusko peníze nemělo, se pracuje. Ale chce to čas.

  Přesně tak. Rusko je třeba nechat ekonomicky padnout na kolena až z toho rusáci budou rejt držkou v bahně a žrát hlínu. To je opravdu jediný způsob, jak ten agresivní xindl civilizovat. Jakmile se rusáci jen trochu postaví na nohy, okamžitě začnou řinčet zbraněmi do okolí, kde koho ohrožovat a samozřejmě přitom neopomenou zdůraznit, že jsou jaderná velmoc.

  Po konci studené války Západ podal rusákům pomocnou ruku, jak ekonomicky, tak i vojensky. Bohužel se to ukázalo jako chyba. Pro větší bezpečnost světa je nejlepší chudé, zaostalé, rozprodané rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:08 28.08.2018

  dusan nevím kam na to chodíte nicméně již alespoň připouštíte, že domácí ve velké většině chtěli jít na Krymu do Ruska, kdy tak v podstatě potvrzujete, že to referendum z té doby v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan nevím kam na to chodíte nicméně již alespoň připouštíte, že domácí ve velké většině chtěli jít na Krymu do Ruska, kdy tak v podstatě potvrzujete, že to referendum z té doby v podstatě odráželo náladu ve společnosti... Rusko chce z Krymu udělat výstavní skříň proto se tam investuje jako nikdy.. nové silnice, elektrárny, letiště, krymský most .. jen tak mimochodem již na něj začínají pokládat kolejnice tzn. po zprovoznění železniční tratě se zásobování ještě zlepší...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Co se týče vaší informace cituji " Ruskí oligarchovia vyvážajú miliardy dolárov z Ruska"

  tak mám pro vás novou zprávu :)
  17. srpna 2018
  Světová dvojka ve výrobě hliníku se chce odstěhovat z Británie, kvůli sankcím USA se vrací do Ruska

  Více na https://www.e15.cz/byznys/prum...

  Představenstvo ruské společnosti Rusal schválilo přesun firemního sídla z britského Jersey do Ruska. Druhý největší výrobce hliníku na světě, na kterého doléhají americké sankce proti Rusku, chce využít nových zvláštních daňových výhod.

  Záměr přestěhovat se do Ruska ve čtvrtek oznámila i ruská energetická firma En+ Group. Hlavním akcionářem obou společností, které jsou na sankčním seznamu Spojených států, je ruský oligarcha Oleg Děripaska.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  20:05 28.08.2018

  Dusan co bluznis? Kde sme zbohatli? Fabriky, banky patria cudzincom a nase su len dlhy a praca za polovicnu mzdu. A aku to mame armadu? Ved ani jednu rusku diviziu by sme sami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan co bluznis? Kde sme zbohatli? Fabriky, banky patria cudzincom a nase su len dlhy a praca za polovicnu mzdu. A aku to mame armadu? Ved ani jednu rusku diviziu by sme sami neboli schpny porazit. Takze zapadna cesta Ukrajiny dopadne rovnako = nesvojpravnost a dlhy.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:32 28.08.2018

  flanker.jirka

  Na Kryme to nie je vôbec pre Rusko také ružové ako sa maľuje. Domáci chceli ísť do Ruska .. ale nie pre "matičku zem", Putina či "historické nároky" ... jednoducho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka

  Na Kryme to nie je vôbec pre Rusko také ružové ako sa maľuje. Domáci chceli ísť do Ruska .. ale nie pre "matičku zem", Putina či "historické nároky" ... jednoducho preto, že čakali, že sa v Rusku budú mať lepšie, lebo nebolo tajomstvom, že v Rusku je podstatne vyššia životná úroveň. Dnes to domáci veľmi nevyhrali. Síce im raketovo narástli príjmy (platy i dôchodky), ale zároveň prakticky o to isté vzrástli ceny. Cestovný ruch je v troskách a poľnohospodárstvo pre prerušenie prívodu vody z Ukrajiny kolabuje ...

  Ukrajine stačí len čakať ... a hlavne zbohatnúť. V padstate je isté, že v dlhodobom horizonte Ukrajina "prevalcuje" Rusko ak sa bude uberať na západ, tak isto ako sme nechali za sebou Rusko my. Môže sa niekto na tom smiať, ale všetky štáty čo a orientovali na západ idú hore ... tí ostatní sú žobráci.
  A Rusko to dobre vie, preto má "poistku" Donbas, ktorý bude slúžiť len ako prostriedok na destabilizáciu Ukrajiny. Rusko nemá na to aby ho sanovalo, na to je to príliš veľké územie. Bane sú odsúdené na zánik, lebo hlbinné uhoľné bane idú do krachu na celom svete a i tie donbaské fungovali pred vojnou len vďaka masívnym dotáciám Ukrajiny.


  A čo sa týka "kalašnikovov" ... tak to je komická úvaha, ktorá má už analógiu. V Kramatorsku proruskí "opolčenci" obsadili mesto a miestni policajti si pripli opolčenecké stužky a slúžili novým dobyvateľom. Po strate Kramatorska jednoducho stužky odložili a slúžili Ukrajine (už bez zbraní, aspoň spočiatku).  Larry

  Nie je žiadnym tajomstvom, že Ukrajinci vyhýbajú vojenčine čo radi preberajú i sputnikovci. Už "tabu" je pre nich to, že taký istý problém má i ruská armáda !!!
  A má ho už dlho, už pred rokom 2014, tie "úmrtia pri cvičení v Rostove" to určite nezlepšili.
  Ukrajinci dnes podnikajú obrovskú "inváziu" do EÚ. Na Slovensku to budú tento rok určite desiatky tisíc ľudí, v Čechách to isté. A sú to i lekári, vodiči, samozrejme najviac robotníci.
  Má to i rozmer makroekonomický. Ruskí oligarchovia vyvážajú miliardy dolárov z Ruska, Ukrajinci miliardy dolárov domov nosia ... a je isté, že "západní" Ukrajinci veru po Rusku túžiť nebudú...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:07 28.08.2018

  RaSe: bohužel už se asi nikdy nedozvíme, zda by vůbec k nepokojům na východě došlo. Na východě to odstartovalo až odstranění opozičních poslanců, převážně z východu, kterým lidí se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: bohužel už se asi nikdy nedozvíme, zda by vůbec k nepokojům na východě došlo. Na východě to odstartovalo až odstranění opozičních poslanců, převážně z východu, kterým lidí se samopaly v ruce sebrali hlasovací karty a odhlasovali si v Kyjevě co chtěli. EU se tehdy nezmohla na nic. Tak si hold u svých hranic rusové udělají pořádek sami.
  Oproti roku 2014 je na tom UA armada dobře.

  dusan: Porosenko je dolarová figurka, vložíte do ní mincí a řekne co budete chtít. Když se mu to hodilo, tak byl kamarád se všemi.

  Kraj už asi ukrajinský dlouho nebude, to by se v Rusku muselo stát hodně, aby to tak dopadlo. A pokud se jen trochu blíží k pravdě výsledek jejich referenda, tak by tam Ukrajince vítal z každého okna kalašnikov.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:57 28.08.2018

  Dusan: do jaké míry je to veřejné mínění veřejným míněním a do jaké míry manipulace cenzorů? Od roku 2014 se na Ukrajině vyskytlo více investorů do médií.

  Dusan: do jaké míry je to veřejné mínění veřejným míněním a do jaké míry manipulace cenzorů? Od roku 2014 se na Ukrajině vyskytlo více investorů do médií.

 • BarryGold
  18:54 28.08.2018

  Rase: "Osobně si myslím, že Rusové už Krym nikdy nepustí."
  Neznal jsem nikoho, kdo by si v osmdesátých letech myslel, že Rusové někdy pustí východní Evropu. Když nejsou peníze, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: "Osobně si myslím, že Rusové už Krym nikdy nepustí."
  Neznal jsem nikoho, kdo by si v osmdesátých letech myslel, že Rusové někdy pustí východní Evropu. Když nejsou peníze, jde všechno. A na tom, aby Rusko peníze nemělo, se pracuje. Ale chce to čas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:32 28.08.2018

  I když je nutno samozřejmě zdůraznit, že v Kyjevě v řadě případů šlo (to ale platí i pro ruské vojenské přehlídky) spíše o ukázku možností ukrajinského vojenského průmyslu, nikoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I když je nutno samozřejmě zdůraznit, že v Kyjevě v řadě případů šlo (to ale platí i pro ruské vojenské přehlídky) spíše o ukázku možností ukrajinského vojenského průmyslu, nikoliv současné ukrajinské armády. Nicméně posun ve schopnostech ukrajinské armády od roku 2014 je bez debat působivý

  no, ono kdyz vedete valku a nechcete prohrat vam nic jineho nezbyde.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:56 28.08.2018

  cernakus:
  Prečo hneď tak militantne :-D Neviete snáď, že otázka Krymu nemá vojenské riešenie? Krym je v porovnaní s územiami, ktoré už boli Rusi nútení zanechať v horizonte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Prečo hneď tak militantne :-D Neviete snáď, že otázka Krymu nemá vojenské riešenie? Krym je v porovnaní s územiami, ktoré už boli Rusi nútení zanechať v horizonte posledných sto rokov iba fliačik územia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:52 28.08.2018

  ....nebo jsou pod "Unable to disclose", ale proč takový tajnosti?

  ....nebo jsou pod "Unable to disclose", ale proč takový tajnosti?

 • Luky
  16:44 28.08.2018

  http://www.hyperstealth.com/ca...
  na stránkách je nemají....tak to asi udělali bez toho hlubšího fraktálového vhledu...prostě zmenšili třípohledové schema do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.hyperstealth.com/ca...
  na stránkách je nemají....tak to asi udělali bez toho hlubšího fraktálového vhledu...prostě zmenšili třípohledové schema do rozlišení 128x32 bodů a omalovali to na kastli :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:36 28.08.2018

  Teda Larry, ty kanče.
  https://www.youtube.com/watch?...

  A když jsme u těch kostičkovaných věcí - má to pořád zalicencovaný HyperStealth? To jim něco musí platit i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teda Larry, ty kanče.
  https://www.youtube.com/watch?...

  A když jsme u těch kostičkovaných věcí - má to pořád zalicencovaný HyperStealth? To jim něco musí platit i Ukrajinci?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:31 28.08.2018

  PavolIR:
  "Z Krymu budú mať Ukrajinci čistý zisk (s nejakými ľútymi bojmi pri jeho obsadzovaní nerátam). "

  To je nějaká vtipná glosa? Jak si zhruba představuješ, že bude Putin ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR:
  "Z Krymu budú mať Ukrajinci čistý zisk (s nejakými ľútymi bojmi pri jeho obsadzovaní nerátam). "

  To je nějaká vtipná glosa? Jak si zhruba představuješ, že bude Putin reagovat, když by Ukrajinská armáda nějakým zázrakem porazila v Sevastopolu dislokované ruské jednotky? Mimochodem, dobýt Sevastopol, kde je penetrace rusáků a rusofilů kolem 90% by šlo jedině Grozného cestou... To by jim toho moc k "zisku" nezůstalo, nemyslíš?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:31 28.08.2018

  PavolR:
  teď jo, ale myslel jsem to tak, pokud by se pokusili prolomit linie povstalců a fronta se hnula víc, nebo by se pokoušeli Ruse vystrnadit. Osobně si myslím, že Rusové už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  teď jo, ale myslel jsem to tak, pokud by se pokusili prolomit linie povstalců a fronta se hnula víc, nebo by se pokoušeli Ruse vystrnadit. Osobně si myslím, že Rusové už Krym nikdy nepustí. Donbas je jiný případ, ale myslím že už ho nechtějí ani ti Ukrajinci, tak z toho zůstane loutkový stát živený Ruskem. Jako Podněstří, Osetie atd. jinak souhlas
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:26 28.08.2018

  Rase:

  On by se IMHO Porošenko s Ruskem rád dohodl. On je Ukrajinec jen podle místa narození. Tělem i duší je Žid a přirozený obchodník. Jeho zájmem je rozšiřovat své bohatství ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:

  On by se IMHO Porošenko s Ruskem rád dohodl. On je Ukrajinec jen podle místa narození. Tělem i duší je Žid a přirozený obchodník. Jeho zájmem je rozšiřovat své bohatství na východ od Německa běžnou metodou - rozkrádáním veřejného majetku a vykořisťováním poddaných. To by se mu samozřejmě lépe dařilo, kdyby nemusela jeho Junta investovat do ATO.

  A myslím, že se ani nemusí ptát Ukrajinců. Ti už jsou stejně apatičtí, zejména ti ruští a ruskojazyční mimo Donbas. Ale i ti nenáckovští ukrojazyční. Jediní, kterým ještě o něco jde, jsou náckové z Lvovské oblasti a ti taky nejvíce mediálně křičí.

  Problém je, že mu to nedovolíme my (USA a EU). Do puče na majdanu jsme investovali hodně ekonomického a politického kapitálu a nemáme zájem to pustit. Poloviční nebo třetinová superchudá Ukrajina (pravobřežní s nebo bez jižní proruské části) není cíl, který jsme v roce 2014 sledovali a zároveň by těžce utrpěla Západní propaganda. Obtížně by se vysvětlovalo, jak je Rusko Říší zla TM a proč musíme dělat sankce na druhou.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:21 28.08.2018

  Heh, takto o rok už bude s tými vojakmi pózovať najskôr Timošenková.

  Rase:
  Poničené sú hlavne no-go zóny okolo Donecka a Luhanska. naopak na kryme Rusi dosť investujú aj aby sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Heh, takto o rok už bude s tými vojakmi pózovať najskôr Timošenková.

  Rase:
  Poničené sú hlavne no-go zóny okolo Donecka a Luhanska. naopak na kryme Rusi dosť investujú aj aby sa vytiahli, aj aby demonštrovali, že sa ho nehodlajú vzdať. Z Krymu budú mať Ukrajinci čistý zisk (s nejakými ľútymi bojmi pri jeho obsadzovaní nerátam).

  juhelak:
  Pokiaľ chcú oslobodiť Donbas, tak ich ten Krym páliť musí - prinajmenšom to nesmú prestať pri každej príležitosti deklarovať. Poskytujú tým nástroj proti Rusku a na oplátku za to sa im dostane nejakých prostriedkov na boj s Ruskom a nádej, že niečo raz dosiahnu. donbas by sám o sebe asi nikomu za to nestál a bez ohľadu na obete by sotva vydal za poriadnu výkladnú skriňu ruskej agresie - ľudia v kadejakých konfliktoch umierajú aj inde ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:10 28.08.2018

  To flanker jirka
  Je to přesně jak píšete. Dělali jsme na jedné zakázce pro jistou firmu, která si najímá přes agenturu Bulhary, Rumuny, Ukrajince, Moldavce.
  Byli tam tři kousci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To flanker jirka
  Je to přesně jak píšete. Dělali jsme na jedné zakázce pro jistou firmu, která si najímá přes agenturu Bulhary, Rumuny, Ukrajince, Moldavce.
  Byli tam tři kousci z východu Serhij, Andrij a ještě jeden kousek.
  Zeptal jsem se jich zda pojedou na dovolenou domů.
  Andrij mě řekl že určitě ne, psala mu prý máma že ho sháněli doma vojáci a nechali mu povolávací rozkaz. Tady mu prý nic nechybí šklebil se tomu.
  Prý holky jsu tady hezké a pivo dobré. Určitě prý nechce zhebnout kdesi na Donbasu.

  My jsme si objednali na úklid firmu. Přišla docela hezká kost, blondýna a bylo čisto. Jenom mluvila ukrajinsky. Prý z Charkova a inženýrka anorganické chemie.
  Prý u nich není práce.
  V pátek jdeme na večeři a do kina. Donbas a armádu určitě probírat nebudeme :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:03 28.08.2018

  givicz:
  možná to bude tím, že to je výstroj ruské armády... teda jak se říká, koupená v místních armyšopech :-D ps. Koruna se zhruba rovná Hřivně, tak jsem zvědavý, na kolik vyjde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  možná to bude tím, že to je výstroj ruské armády... teda jak se říká, koupená v místních armyšopech :-D ps. Koruna se zhruba rovná Hřivně, tak jsem zvědavý, na kolik vyjde ta naše výroční přehlídka 2018, aby to nebylo ještě víc ale mnohem trapnějším výsledkem...

  cernakus:
  díky za upřesnění těch HDP Ukrajiny a Ruska.

  flanker.jirka:
  samozřejmě že každého ukrajince ta válka štve, ale nechtěl bych být v roli premiéra nebo prezidenta, který by řekl, že se domluví s Rusy a uzná ztrátu Krymu i Donbasu, případně se vykašle na obnovu armády / zbrojení. Žádný politik, co uzná ztrátu území svého státu (nemyslím teď jen UK), je odepsaný. Obsadit Donbas nebo Krym nezvládnou (asi nikdy), vlastně by tím ani nic nezískali, akorát zničenou zem. Nic jiného, než držet linii ale taky nemůžou. Pokud jde o reformu vojska, tak ta už byla nezbytně nutnou a rok 1914 jen ukázal, jak bídně na tom UK armáda je - velká ale nebojeschopná. Osobně si myslím, že bude lepší, pokud bude mít Ukrajina funkční armádu, než to co měla dřív. On každý stát by měl mít funkční armádu a je mi jedno jestli Srbsko, Rusko, Bělorusko, nebo Švédsko, ČR, Holandsko atd. zbojeschopnění se nerovná hned zbrojení.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:03 28.08.2018

  dusan pišete správně, že Porošenko v roce 2014 vyhrál volby nicméně je třeba dodat, že to vyhrál při 60% volební účasti oprávněných voličů a mimo oblast Donbasu prakticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan pišete správně, že Porošenko v roce 2014 vyhrál volby nicméně je třeba dodat, že to vyhrál při 60% volební účasti oprávněných voličů a mimo oblast Donbasu prakticky neproběhli vůbec a nemyslím tím jenom oblast kterou ovládaní opolčenci ta oblast na východě je daleko větší...

  V současné době jestli mám informaci správné tak jeho preference jsou cca 5% (prezidentské volby na Ukrajině se konají na jaře 2019) zatím to tak vypadá, že největší podporu na Ukrajině má tzv. plynová královna Julija Tymošenková, která seděla za Janukoviče za korupci ve vězení (ano podle západu noprávněně :) ) dle západního tisky tam umírala a byla na kraji smrti, kdy po propuštění zázračně oživla jako rybka... :)

  Co se týče hrdinky Ukrajiny a západu Nadii Savčenko tak ta ted hnije ve vězení na Ukrajině za údajnou přípravu útoku na Ukrajinský parlament :)


  TOP 09
  Publikováno 8. 3. 2016
  Kalousek: Podpořme dopis Free Savchenko
  https://www.youtube.com/watch?...


  https://www.top09.cz/co-delame...
  Současnou ukrajinskou poslankyni a bývalou pilotku Nadiju Savčenkovou dnes přivítali na svém klubu poslanci TOP 09. Savčenková, která je v Česku poprvé, politikům TOP 09 poděkovala za podporu. Už včera se potkala se senátory a europoslanci za TOP 09.

  „Vím, že jste lidé, kteří vyjadřovali a vyjadřují velmi silnou podporu mně i celé Ukrajině. Jsem za to vděčná. Jsou tady ještě další zajatí muži, kteří by potřebovali vaši podporu,“ poděkovala poslancům TOP 09 Nadija Savčenková. Podle ní se Ukrajina snaží o rozvoj už 25 let. „Doufám, že i s podporou evropských spojenců najdeme takovou cestu, jak se to podařilo například pobaltským zemím. Česká republika by byla výborným učitelem pro Ukrajinu, kdyby se chtěla Ukrajina učit,“ dodala Savčenková.

  „Všichni poslanci na celém světě skládají přísahu své zemi. Ne všichni ji ale mohou v praxi osvědčit tak, jako poslankyně Nadija Savčenková. Byla vojákem, který bojoval za svou vlast a byla připravena za svoji vlast položit i život. Pro nás pro všechny byla a je symbolem vlastenectví a boje za svobodu. Má naši největší úctu a je pro nás pro všechny velkou inspirací,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  15:54 28.08.2018

  dusan:

  "givicz

  S tými číslami sa dá "čarovať" ... špeciálne v prípade Ruska a Ukrajiny, kde oba štáty majú slabé meny, ktoré "lietajú" a tým "mávajú" i štatistikami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  "givicz

  S tými číslami sa dá "čarovať" ... špeciálne v prípade Ruska a Ukrajiny, kde oba štáty majú slabé meny, ktoré "lietajú" a tým "mávajú" i štatistikami počítanými zväčša v USD. "
  A právě proto, aby se s tím čarovat skrze kurz nedalo, používá se na porovnání běžných ekonomik s vyváženým saldem zahraničního obchodu metodika parity kupní síly.

  Co se týče té Ruské bídy oproti ČR a SR. Nemyslím, že 37 a 35 tisíc USD na hlavu je zase takový rozdíl oproti 29 tisícům. Zejména když vezmeme v potaz, že Rusko má nesrovnatelně vyšší náklady typu armáda+věda a USA s vazaly se je snaží dusit sankcemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:05 28.08.2018

  flanker.jirka

  Nejako ste mimo realitu ...

  Keby sa Porošenko riadil verejnou mienkou tak, by už mal zahájiť ofenzívu na Donbase. Preto má také silné reči .. .lebo to presne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka

  Nejako ste mimo realitu ...

  Keby sa Porošenko riadil verejnou mienkou tak, by už mal zahájiť ofenzívu na Donbase. Preto má také silné reči .. .lebo to presne domáci počuť. A samozrejme tým prekrýva neschopnosť riešiť ekonomiku, korupciu atď. ... ale to je "štandart" všetkých politikov. Súhlasím s tým, že Porošenko je "zviazaný" so starým režimom, ale čakať, že ukrajinských oligarchov "osvieti" a zabudnú na svoje "zvyky" je také isté naivné ako to čakať od tých našich ....

  Mimochodom to, že dnes je Porošenko neobľúbený nemení nič na fakte, že vyhral voľby na CELEJ Ukrajine mimo okupovaných častí samozrejme.

  Ešte v roku 2014 bola Ukrajine skutočne zrelá na rozpad - na východ a západ. Ruská invázia však Ukrajinu rýchlo zjednotila - mimochodom mimo Krymu sú všade inde Rusi v menšine. Dnes už nie je toto vôbec téma.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:54 28.08.2018

  infi

  Čo sa týka PVO "opolčencov" či ich ruských chlebodárcov. Prakticky všetky prostriedky, ktoré použili "opolčneci" pochádzali z Ruska. Z vyspelejších systémov PVO to bol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi

  Čo sa týka PVO "opolčencov" či ich ruských chlebodárcov. Prakticky všetky prostriedky, ktoré použili "opolčneci" pochádzali z Ruska. Z vyspelejších systémov PVO to bol medializovaný Buk a ešte Pancir. Je úplne nepodstatné či odpaľoval svoje rakety z územia Ruska či Ukrajiny.

  V AIRFORCES monthly bol odfotený štartovací stupeň rakety Panciru, ktorý dali na net paradoxne "opolčenci" ako "ukrajinskú raketu".
  Dá sa nájsť i na nete: http://armamentresearch.com/ru...

  Proti ruskej armáde samozrejme slabé ukrajinské letectvo šancu nemalo, preto sa múdro stiahlo. Zaujímavé, že ? ... musela nastúpiť ruská armáda aby zachránila "opolčencov" pred tým "neexistujúcim ukrajinským letectvom" : )
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:39 28.08.2018

  RaSe: tomuto snad přece sám nevěříte: "Zbrojí protože musí (občané to požadují) když jsou ve válce." Opravdu to občané požadují? Nejde pouze o mediální masáž?

  I když se zeptám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: tomuto snad přece sám nevěříte: "Zbrojí protože musí (občané to požadují) když jsou ve válce." Opravdu to občané požadují? Nejde pouze o mediální masáž?

  I když se zeptám poslední ukáčka, které bouchá na stavbě, tak snad všichni si přejí mít se jako tady a i ti dělnasi ví, že zbrojení je jen zástěrka neschopností politiků postavit se k ekonomické realitě. Oni to srovnávají s tím, jak se dnes po válce mají v bývalé Jugoslávii. Polovina z nich má ve východní části UA nebo Rusku příbuzné a mafiánské rozepře je akorát otravují, když tu jdou po šichtě na pivo tak sedí s rusákama u jednoho stolu. Ti starší, kteří mají syny na středních školách se už ptají po práci pro ně, aby utekli před vojnou. Reálné řešení nabízí jedině ekonomické provázání východu Ukrajiny se západem, tak aby pochopili, že se mohou mít lépe než s Ruskem.
  Problém jsou závazky, které si sami majdanisté vydupali na EU, Porošenko s jeho partou to nedokáží splnit, jsou se starým režimem stále svázáni. Jak to dopadlo se Savčenkovou, tahali ji po západě málem jak Gagarina, projevy ve všech možných parlamentech a jen se otočila a řekla pravdu, už se k ní nikdo nezná.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:20 28.08.2018

  givicz

  S tými číslami sa dá "čarovať" ... špeciálne v prípade Ruska a Ukrajiny, kde oba štáty majú slabé meny, ktoré "lietajú" a tým "mávajú" i štatistikami počítanými zväčša v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  S tými číslami sa dá "čarovať" ... špeciálne v prípade Ruska a Ukrajiny, kde oba štáty majú slabé meny, ktoré "lietajú" a tým "mávajú" i štatistikami počítanými zväčša v USD.


  Ukrajina bola v reálnom krachu už za Janukoiviča ... čiže nejaká prestava, že sa to Majdana zhoršilo je od veci ... Ukrajina je na tom zle už dávno. Čisto nominálne sú už na číslach z roku 2014, ale nemá zmysel to pre uvedené dôvody brať nejako smrteľne vážne.

  Rusko vyzerá ako "geroj" pri Ukrajine - to je fakt ... ale ak to zrovnáme s Českom či len Slovenskom .... je to "bohaté" Rusko i s tým ich obrovským nerastným bohatstvom zúfalá bieda ...
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:12 28.08.2018

  Myslím že Krym už je tak nepálí..jde spis o osvobození Donbasu.

  jinak uk výrobky by mohli být něco jako čínské mobily. Poměr cena výkon by mohl být bezkonkurenční.
  Když vezmu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že Krym už je tak nepálí..jde spis o osvobození Donbasu.

  jinak uk výrobky by mohli být něco jako čínské mobily. Poměr cena výkon by mohl být bezkonkurenční.
  Když vezmu ceny raketových systému z USA ,tak až se ˇACR rozhoupe tak k domacím Vampírům by ty systemu tymu Hrom byli skvelý.

  Jinak ty sklady budou asi obří..věřím že se tam Strnad jezdi koukat jak do zoo..
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:01 28.08.2018

  Givicz:

  Ja jsen sice rusofil, komouskej mozek, zruda a pod., ale bud od te lasky a nech fabulace a lzi RAŽům. My realiste nemame prece za potrebi srovbat HDP per capita Ruska a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givicz:

  Ja jsen sice rusofil, komouskej mozek, zruda a pod., ale bud od te lasky a nech fabulace a lzi RAŽům. My realiste nemame prece za potrebi srovbat HDP per capita Ruska a Ukrajiny dle PPP a nominalu. Rusko ma 29000 USD, ukrajina 8600 USD. Je to samozrejme pokles z asi 10 tisic, ale v roce 2012. Pokles zacal uz za janukovyce. Samozrejme je otazkou, jestli realny pokles nekompenzuji brutalnim narustem zadluzeni vnejsiho i vnitřního.

  RASE:
  HDP nemecka je 50 tisc, stale si drzi distanc, ale letos kvuli nepomeru obyvatel a vyššímu rustu v Rusku ztrati pozici v celkovem HDP.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:00 28.08.2018

  Kozlus: tak ony na ně kašlou snad obě strany, ne?

  Kozlus: tak ony na ně kašlou snad obě strany, ne?

 • Kozlus
  13:48 28.08.2018

  V Minskych dohodach je toho spousta a stejne na to UA s podporou OBSE kasle.

  V Minskych dohodach je toho spousta a stejne na to UA s podporou OBSE kasle.

 • Larry
  13:33 28.08.2018

  modernizace Ukrajinské armády je taková nooo jak to nazvat...Potěmkinova vesnice. A ten jejich Kyjevský paradenmarš je jen taková PR akce jak ty hubené výsledky "prodat" veřejnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  modernizace Ukrajinské armády je taková nooo jak to nazvat...Potěmkinova vesnice. A ten jejich Kyjevský paradenmarš je jen taková PR akce jak ty hubené výsledky "prodat" veřejnosti a především Západu, který to těžce financuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:30 28.08.2018

  Rase ty data HDP na obyvatele Ukrajiny za Janukoviče a Porošenka, Ruska co jsem postnul jsou přesné.. čerpal jsem zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase ty data HDP na obyvatele Ukrajiny za Janukoviče a Porošenka, Ruska co jsem postnul jsou přesné.. čerpal jsem zde :
  http://www.businessinfo.cz/cs/...
  http://www.businessinfo.cz/cs/...

  Dá se podle toho odhadnou za jakou dobu Ukrajina dosáhne na úroveň ekonomiky před Majdanem...

  Jinak ta přehlídka stála údajně jelikož ministerstvo Ukrajiny to tají 700 miliónů hřiven....

  Již nějaký rok Ukrajinská armáda na východě nevede nějaké velké bojové operace ... pouze to tam ze zákopu odstřelují nebo obsadí malé území nikoho..

  Tady je např. video ze 27.08.2018 z pozic DNR, kde je vidět jak to pouze Ukrajinci obstřelují.. ( za pozornost stojí velmi kvalitní vystroj a oblečení opolčenců, které je prakticky stejné co má Ruská armáda :) )

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:19 28.08.2018

  infi:
  S tou primou umerou poklesu nakupu vs korupce mas urcite pravdu. Nastesti Cesi se v tom aspon trosku posouvaji a ma to pro stat (armadu) prinos. Ukrajina se vsak zasekla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi:
  S tou primou umerou poklesu nakupu vs korupce mas urcite pravdu. Nastesti Cesi se v tom aspon trosku posouvaji a ma to pro stat (armadu) prinos. Ukrajina se vsak zasekla vyvojove v tom, co bylo v postsovetskych zemich ihned po kolapsu svazu. To co bylo v CR po revoluci, je furt takova light verze. Jako rodily v Kyjeve si troufnu rict, ze vim o cem pisu a muj nazor je, ze ta mentalita lidi se nikdy nezmeni....je to patova situace, tak jako valka. Kdyz mluvim s nekym kdo porad zije v UA, tak je myslenkove tam, kde byl pred 20-30 lety.

  Presne!
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:16 28.08.2018

  Clanek:
  předpokládám, že vojáci půjdou na frontu rovnou v té výstroji co mají na sobě :-) (vtípek - nebrat doslova). Peníze to vyhozené nebyly, ty uniformy a další věci, se po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  předpokládám, že vojáci půjdou na frontu rovnou v té výstroji co mají na sobě :-) (vtípek - nebrat doslova). Peníze to vyhozené nebyly, ty uniformy a další věci, se po přehlídce nevyhodí.

  givicz:
  co taky čekat, od státu co je ve válce a přišel o kus území... jinak to sravnání s Ruskem je spíš úsměvné - nepředehnali s takový HDP už Německo a dohání USA ? :-D

  infi:
  jo souhlasím, ono není o co stát. Celý Východ je na tom blbě a vždycky byl a je asi jedno, jestli ti lidi žijí na vesnici někde na Ukrajině, Rusku nebo Kazachstánu atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:59 28.08.2018

  Ještě doplním co píší noviny v USA přesněji The New York Times v roce 2018 o modernizaci Ukrajinské armády :)

  Kyjevští šíbři tyjí z války, přisáli se na miliardové investice do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě doplním co píší noviny v USA přesněji The New York Times v roce 2018 o modernizaci Ukrajinské armády :)

  Kyjevští šíbři tyjí z války, přisáli se na miliardové investice do armády
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/ukraji...

  Z války, která trvá déle než rok, se stává dobrý byznys, říká ukrajinské přísloví. Konflikt v Donbasu trvá už téměř čtyři roky a Kyjev kvůli němu investuje miliardy dolarů do modernizace armády. Velkou část peněz však spolkne korupce a indicie ukazují i na lidi v okolí prezidenta Petra Porošenka, píše list The New York Times.
  Válka na východě země už není v očích mnoha Ukrajinců hrdinným bojem s ruským agresorem, ale černou dírou na peníze, které končí v kapsách zkorumpovaných politiků. „O Putinovi už nikdo nemluví, tím sprostým slovem na p je dnes Porošenko,“ řekl americkému listu prezidentův ostrý kritik Michail Saakašvili.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:47 28.08.2018

  Rase:
  S tou primou umerou poklesu nakupu vs korupce mas urcite pravdu. Nastesti Cesi se v tom aspon trosku posouvaji a ma to pro stat (armadu) prinos. Ukrajina se vsak zasekla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  S tou primou umerou poklesu nakupu vs korupce mas urcite pravdu. Nastesti Cesi se v tom aspon trosku posouvaji a ma to pro stat (armadu) prinos. Ukrajina se vsak zasekla vyvojove v tom, co bylo v postsovetskych zemich ihned po kolapsu svazu. To co bylo v CR po revoluci, je furt takova light verze. Jako rodily v Kyjeve si troufnu rict, ze vim o cem pisu a muj nazor je, ze ta mentalita lidi se nikdy nezmeni....je to patova situace, tak jako valka. Kdyz mluvim s nekym kdo porad zije v UA, tak je myslenkove tam, kde byl pred 20-30 lety.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:43 28.08.2018

  Tak pokud vím tak řekněme od roku 2016 Ukrajinská armáda na východě žádné bojové operace nevede ... (nepočítám nějaký ten obstřel vesnice nebo obsazení šedé zóny) protože kdyby ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud vím tak řekněme od roku 2016 Ukrajinská armáda na východě žádné bojové operace nevede ... (nepočítám nějaký ten obstřel vesnice nebo obsazení šedé zóny) protože kdyby ve velkém zaútočila tak dopadne stejně jako v roce 2014/15....

  Jinak HDP Ukrajiny na obyvatele v USD

  za Janukoviče v roce 2013 to bylo 4000 USD veřejný dluh vůči HDP 40%
  za Porošenka v roce 2017 to je 2685 USD veřejný dluh vůči HDP 104 %

  pro srovnání HDP Ruska na obyvatele v roce 2017 25550 USD

  Dokáže někdo odhadnout, kdy se Ukrajina dostane na HDP na obyvatele co byla za Janukoviče ??? myslím, že to může klidně být i v roce 2023 .... už chápete proč miliony Ukrajinců pracují v Rusku a západní Evropě....
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:40 28.08.2018

  dusan:
  Vim ze diskuze s Tebou je asi jako s Okamurou...proste se seknes na jednom slovickareni, gramofonova deska, ignorace faktu....takze pro dobro diskuze opet koncim :)

  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  Vim ze diskuze s Tebou je asi jako s Okamurou...proste se seknes na jednom slovickareni, gramofonova deska, ignorace faktu....takze pro dobro diskuze opet koncim :)

  Ale jeste to pro tebe prelozim: Ukrajina nema letectvo ani namornictvo, ktere by v jejich vysnenem biblickem boji s Ruskem melo nejakou dulezitou bojovou hodnotu. Nasazeni letectva v konfiktu ukazalo, ze to prineslo mnohem vice skody, nez uzitku. A letectvo, ktera mam radsi ulozene v hangaru neni a nema zadny prinos pro armadu je jenom statistika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:35 28.08.2018

  @Rase/arthur
  Je klidne mozne ze jsou na tom CR/SR armady stejne / hur. Ja reportoval jen o tom jak vypada skutecny vojak na fronte a k cemu se dostane, no a odpovedi je, ze z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase/arthur
  Je klidne mozne ze jsou na tom CR/SR armady stejne / hur. Ja reportoval jen o tom jak vypada skutecny vojak na fronte a k cemu se dostane, no a odpovedi je, ze z osobni vystroje absolutne k nicemu. Takze prohlidka pekna, jen jestli na ni nepadlo zbytecne penez co melo jit spis do vystroje vojaku na fronte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:29 28.08.2018

  infi:
  tak vždycky se udává počet techniky komplet, jo a AČR podle toho nevypadá tak blbě. Pokud by se udávalo jen číslo bojeschopné techniky, tak třeba takový Bundeswehr má jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi:
  tak vždycky se udává počet techniky komplet, jo a AČR podle toho nevypadá tak blbě. Pokud by se udávalo jen číslo bojeschopné techniky, tak třeba takový Bundeswehr má jen pár Typhoonů, pár desítek Leopardů a AČR prakticky žádná děla, žádné tanky atd. Souhlasím ale s tím, že bojeschopné techniky mají relativně málo i Ukrajinci - stav se ale rychle zlepšuje (mají co modernizovat).

  Pokud jde o zbrojení Ukrajiny, tak jsou ve válce, lidi na to slyší a hodně vlivných lidí se chce nabalit na zbrojních zakázkách (viz průser "Vatra"), pozitivní ale je, že vojáci konečně dostanou alespoň nové věci. když dám zase příklad z ČR, tak než se začala řešit korupce na MO, tak se nakupovaly padáky, Gripeny, Iveca, Pandury, Casy atd. když se utíply úplatky, přestalo se nakupovat (!) viz posledních cca 6 let. Ve výsledku jsou na tom tak vojáci hůř. Tedy Ukrajincům ani tak nejde o nějaké obsazení Dombasu nebo Krymu, nic by tím nezískali. Zbrojí protože musí (občané to požadují) když jsou ve válce. Součaný pat je vojensky prakticky neřešitelný (Ukrajinou i Ruskem), přeci jen mezinárodní společenství si tamní situaci už hodně hlídá a vyřešit se dá jen diplomaticky (nevím ale jak).
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:24 28.08.2018

  Pokud se považuje "prohlášení Ukrajiny" za oficiiální zdroj, který není třeba dokládat důkazy, tak samozřejmě tomu může někdo věřit.

  Nezavislé zdroje, však nepíšou nic o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se považuje "prohlášení Ukrajiny" za oficiiální zdroj, který není třeba dokládat důkazy, tak samozřejmě tomu může někdo věřit.

  Nezavislé zdroje, však nepíšou nic o zapojení PVO RF z území RF...má li někdo jiné informace, prosím o update článku na wikipedii
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:18 28.08.2018

  infi

  S "expertom" čo si nevšimol, že ukrajinské letectvo existuje je diskusia na tému Ukrajiny úplne zbytočná.

  infi

  S "expertom" čo si nevšimol, že ukrajinské letectvo existuje je diskusia na tému Ukrajiny úplne zbytočná.

 • infi
  12:16 28.08.2018

  Hurvo: Aha, ty jsi ten typ, ktery maximalne odporodoval tim, ze cinkal klicema v 89, takze chapu, ze se ti dobre radi :-) Ve valce umiraji predevsim civilisti a kazdy by si mel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo: Aha, ty jsi ten typ, ktery maximalne odporodoval tim, ze cinkal klicema v 89, takze chapu, ze se ti dobre radi :-) Ve valce umiraji predevsim civilisti a kazdy by si mel pred konfliktem spocitat co muze ziskat a co muze ztratit. Neni dne, kdy by v dusledku konfilktu na UA nikdo neumrel, je to na dennim v poradku.

  Krym dostala Ukrajina tak stejne, jak o nej prisla, uzavrena vec. Obcanska valka na vychode neni iniciace Ruska, ale reakce Ruska na politickou anarchii, kterou si Ukrajinci vyvolali sami. Nevim kolik let jsi stravil na vychodni ukrajine, ze mas takovy prehled. Ale po X letech vim, ze mezi vychodem a zapadem je velky rozdil v mysleni lidi. Na fronte jsou z 90% normalni lidi, mistni obyvatele...a ano maji support z RF, ale ne takovy jak by si tady vetsina ctenaru prala...nelitaji tam su34 ani iskandery a S400 tam nesestrelujou civilni letadla. Na druhou stranu ve slozkach UA jsou Gruzinci, Čečenci apod., kteří si léči ego z prohraných konfliktů.

  A to ze tam "rusove" sestreleujou uplne vsecho co lita je uz uplny vykrik dlouholette lobotomie. Jeste napis, ze tam Vlada z manpadu sestreluje satelity :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:11 28.08.2018

  hurvo, infi
  Co se týče použití letectva, tak máte pravdu oba. Jednak je součástí minských dohod i nepoužívání letectva + stažená těžkých zbraní, ale samozřejmě ruská (těch pár ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo, infi
  Co se týče použití letectva, tak máte pravdu oba. Jednak je součástí minských dohod i nepoužívání letectva + stažená těžkých zbraní, ale samozřejmě ruská (těch pár místních teroristů, kteří tomu dělají maskirovku lokálního povstání žádnou PVO nemá a nikdy nemělo) pravidelná PVO umístěná jak na okupovaném území, tak na území Ruska střílí po všem co se jen hne. Takže Ukrajinci pochopitelně nechtějí riskovat ten relativně omezený počet letadel ani na průzkumné lety a ani nahrávat ruské propagandě, takže se omezují jen na malé drony.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  11:58 28.08.2018

  No jasne infi, vzdajte sa odpor je zbytocny, aj tak nemate sancu, bla bla bla.
  na vychode ukrainy je de-facto no-fly zona pretoze rusi zostreluju uplne vsetko -tak ako MH17.

  No jasne infi, vzdajte sa odpor je zbytocny, aj tak nemate sancu, bla bla bla.
  na vychode ukrainy je de-facto no-fly zona pretoze rusi zostreluju uplne vsetko -tak ako MH17.

 • infi
  11:51 28.08.2018

  Dusan, tak kdyz to tak beres, tak mame taky pres 160 MBT, tedy T72 ve skladech + možná-všechny-boje-schopné T72M4CZ :-)

  Počty bojeschopné techniky na UA jsou ve řádech stovek, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan, tak kdyz to tak beres, tak mame taky pres 160 MBT, tedy T72 ve skladech + možná-všechny-boje-schopné T72M4CZ :-)

  Počty bojeschopné techniky na UA jsou ve řádech stovek, ne tisících (imaginární letectvo do toho nepočítám). Námořnictvo víceméně neexistuje. Řádovi pěšáci si musejí kupovat výzbroj ze svého, nebo přes různé fondy, dary, sponzory...v podstatě i naše AZ jsou na tom lépe. Podle mě závod ve zbrojení je teď asi to poslední co by měla UA dělat, země má již desítky let mnohem větší problémy, které nikdo nevyřešil, ale chápu, že se viník musí najít.

  Nicméně nechápu kam ten Porošenko tu Ukrajinu tlačí? Ruku na srdce, ale pokud si myslí, že připojí Krym zpět použitím násilí, tak by měl radši dělat dealera a prodávat matroš co šňupe.

  Pokud se rozhodnou modernizovat (resp znovu vybudovat) i složky jako letectvo a námořnictvo, budou muset kupovat západní techniku a to s HDP na úrovni Angoly bude konečná. Samozřejmě může pomoct MMF, který si tím koupi zbytek země, tak jako jinde :-)

  Dotaz k tématu: není součástí Minských dohod i něco jako no-fly zóna nad opolčenci? Nebo UA tam nechtějí riskovat další sestřely?
  Skrýt celý příspěvek

 • raven66
  11:42 28.08.2018

  Pechota je vyzbrojena izraelskym Tavor TAR-21. Svojho casu sa hovorilo, ze Ukroboronprom zacne licencne vyrabat a dodavat M16. Takisto mal Grand Power v spolupraci s nimi vyrabat a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pechota je vyzbrojena izraelskym Tavor TAR-21. Svojho casu sa hovorilo, ze Ukroboronprom zacne licencne vyrabat a dodavat M16. Takisto mal Grand Power v spolupraci s nimi vyrabat a dodavat armade K105. Rozbehlo sa to, alebo nie?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:33 28.08.2018

  Rase

  Obávam sa, že Ukrajina je dnes v sile armád v Európe už číslo 3 ... po Rusku a Poľsku.

  To, že nemajú najaké výstrojovo doplnky je síce mrzuté, ale v praktickom boji sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Obávam sa, že Ukrajina je dnes v sile armád v Európe už číslo 3 ... po Rusku a Poľsku.

  To, že nemajú najaké výstrojovo doplnky je síce mrzuté, ale v praktickom boji sú dôležité tie 4 ročné skúsenosti o ktorých môže väčšina európskych armád len snívať. Ak nejaké majú, tak len z nejakých asymetrických vojen, ktoré sú použiteľné v normálnom boji len obmedzene. Na východe neexistuje "zmrznutý koflikt" - to je normálna vojna i keď limitovaná. Každý deň sa ukrajinskí vojaci "školia" ako bojovať s dronmi, ostreľovačmi, palebnými prepadmi, ako sa maskovať, komunikovať, robiť prieskum a pod.

  Nepochybujem, že si tam Rusi stále "školia" pravidelné jednotky. I my by sa mali u nich školiť (samozrejme, že nie na prvej línii) a kto ohrňuje od ukrajinskej armády nos, tak chce povedať, že bude lepšie ako sa naši vojaci naučia to čo Ukrajinci priamo v boji .... .
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  11:27 28.08.2018

  @Clanek:

  A čo tak skôr porozprávať o tom ako 52 príslušníkov nemenovaných OS a 30ks kolesovej techniky išlo už druhý krát na misiu do Pobaltia a po celom štáte sa zháňala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Clanek:

  A čo tak skôr porozprávať o tom ako 52 príslušníkov nemenovaných OS a 30ks kolesovej techniky išlo už druhý krát na misiu do Pobaltia a po celom štáte sa zháňala výstroj, výzbroj a technika aby sa reprezentovalo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:09 28.08.2018

  Clanek:
  tak co si budem povídat, situace u AČR na tom není lépe. Nedej bože, kdyby s tím vojáci museli pár let pobíhat na frontě v zákopech... to je ale problém většiny armád (s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  tak co si budem povídat, situace u AČR na tom není lépe. Nedej bože, kdyby s tím vojáci museli pár let pobíhat na frontě v zákopech... to je ale problém většiny armád (s vyjímkou několika vyjímek). Co jsem ale nedávno byl na Ukrajině a občas potkával vojáky, tak mundůry vypadaly dost dobře - vlastně takový dnešní standard. Spíš jde o to, zda vojáci mají balistické přilby, balistické vesty a nosné řemení. To jsou věci co jsou hodně drahé a nejsou moc vidět, ale pro pěšáky v poli jsou primárně důležité. Tím jen chci říct, že pořídit vojákům uniformy není problém (u AČR ale i to je problém), komplikace je spíš s pořízením této výbavy. Očividně se ale snaží i v tomhle.
  Brzy bude přehlídka v Praze a dá se předpokládat, že každý voják bude mít zase jiný odstín maskáčů, každý úplně jinou hlemu a o doplňcích ani nemluvě. jsem hodně zvědavý, na porovnání naší "výkladní skříně" s tou Ukrajinskou. Tedy i když je tohle ukázka toho TOP a nemusí odpovídat realitě, pořád jsou dál než my...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:04 28.08.2018

  apache

  Určite išlo o stroje "rodiny" Ka-27/29.

  apache

  Určite išlo o stroje "rodiny" Ka-27/29.

 • dusan
  11:01 28.08.2018

  infi

  To je realita. To je technika u jednotiek. Je to zo stránky lostarmour.info, kde je každý kus techniky zdokladovaný (straty za vojny som odpočítal). Ešte je samozrejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi

  To je realita. To je technika u jednotiek. Je to zo stránky lostarmour.info, kde je každý kus techniky zdokladovaný (straty za vojny som odpočítal). Ešte je samozrejme veľké množstvo techniky na skladoch .... nerepasovanej. To samozrejme, neznamená, že je 100 % techniky u jednotiek bojaschopnej....

  Straty techniky za vojny boli pre Ukrajincov bolestené, ale len tej u jednotiek .. skladu mali a majú ešte stále plné. Hlavne tankov majú Ukrajinci stále prebytok. Zrejme horšie to je s delostrelectvom, kde nakúpili 2S1 z Poľska v takom počte, koľko ks stratili za vojny (cca 30 ks)

  PS Ruské komontáre, že už Ukrajncom "nič nezostalo" netreba brať vážne.
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  10:27 28.08.2018

  "V letecké části přehlídky se ukázaly vrtulníky Mi-8, Mi-14 a Ka-52."

  Ka-52?

  "V letecké části přehlídky se ukázaly vrtulníky Mi-8, Mi-14 a Ka-52."

  Ka-52?

 • infi
  10:25 28.08.2018

  Dusan:
  Vydel ty pocty 10ti az 20ti a mozna se dostanes k realite.

  Dusan:
  Vydel ty pocty 10ti az 20ti a mozna se dostanes k realite.

 • Clanek
  10:21 28.08.2018

  @Rase
  Tohle je prehlidkove pozlatko, minimalne pokud jde o tu vystroj pechoty. Informace stara min nez pul roku primo z fronty je, ze kdo nechce mrznout, chce mit v cem chodit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Tohle je prehlidkove pozlatko, minimalne pokud jde o tu vystroj pechoty. Informace stara min nez pul roku primo z fronty je, ze kdo nechce mrznout, chce mit v cem chodit atd. ten si porizuje vse za sve. Erarni neni bud nic, nebo tak zridka, ze to stejne nevydrzi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:13 28.08.2018

  Piony vypadají neskutečně dobře, v kombinaci s lehkou Bogdanou by to mohl být velice slušný základ mobilního hlavňového dělostřelectva. Tažené houfnice jsou už v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Piony vypadají neskutečně dobře, v kombinaci s lehkou Bogdanou by to mohl být velice slušný základ mobilního hlavňového dělostřelectva. Tažené houfnice jsou už v podstatě překonané, ale ke specifickým bojům na východě, mají očividně dobré uplatnění. Předpokládám, ale že to bude jejich poslední nasazení a tak nějak zde i doslouží. Lehká kolová vozidla, tanky a raketomety mají rovněž velice povedené. Pěchotní výstroj a výzbroj je konečně na úrovni. Je vidět, že ohledně modernizace pozemních sil urazili obrovský kus cesty - za těch pár let, klobouk dolů. Hodně velký problém vidím v tom, že časem budou muset nějak vyřešit letectvo, což bude hodně finančně náročné. Vzhledem k aktuální situaci jsou ale prioritou pozemní síly
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:10 28.08.2018

  Počty niektorých typov použiteľnej techniky ukrajinskej armády, resp. gardy:
  120 x T-72, prevažne AV, ale i B, B1 a A.
  80 x T-80, prevažne BV, ale i UD
  90 x T-64BM
  1000 x cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Počty niektorých typov použiteľnej techniky ukrajinskej armády, resp. gardy:
  120 x T-72, prevažne AV, ale i B, B1 a A.
  80 x T-80, prevažne BV, ale i UD
  90 x T-64BM
  1000 x cca polovica T-64B a a druhá T-64BV, 14 ks BM1M
  1000 x BMP-1
  1100 x BMP-2
  5 x BMP-3
  700 x BTR-80
  600 x BTR-70
  130 x BTR-4
  100 x BTR-3
  35 x BMD-1
  60 x BMD-2
  55 x BTR-D
  350 x BRDM-2
  300 x 2S1
  210 x 2S3
  17 x 2S5
  38 x 2S7 Pion
  36 x 2S19
  40 x 2S9
  70 x ZSU-23-4
  100 x Tunguska
  60 x Osa
  80 x Strela 10
  cca 7 batérii Buk-ov
  Skrýt celý příspěvek