Ukrajinské dělostřelectvo potřebuje každý den tisíc tun munice

Ukrajinské dělostřelectvo potřebuje každý den tisíc tun munice
Samohybná munice 2S3 Akacija ráže 152 mm / Pozemní síly Ozbrojených sil Ukrajiny (Zvětšit)

Na Ukrajině se vede dělostřelecká válka. Ukrajinské dělostřelectvo během nejintenzivnějších bojových dnů spotřebuje tisíce tun munice denně. A západní zbrojní průmysl v žádném případě nedokáže držet krok se spotřebou ukrajinského dělostřelectva.

K umlčení četového opěrného bodu v terénu (ochromení obrany na cca 30 minut) je třeba vyřadit z boje do 30 % živé síly a techniky. Opěrný bod čety (cca 30 vojáků) má šířku 400 metrů a hloubku 300 metrů. U roty (100 vojáků) to je 1500×1000 metrů (mezi četami jsou mezery několik stovek metrů, kryté kulomety).

Na umlčení opěrného bodu čety (zakopaná pěchota a technika) je třeba vystřelit minimálně 250 ran ráže 152/155 mm a až 500 ran ráže 122 mm. Jedna baterie osmi houfnic ráže 152/155 tak musí použít celou vezenou zásobu střeliva. Tedy 8×40 kusů munice. Jeden z ukrajinských důstojníků uvedl (Defence24), že v rámci přípravy útoku může na opěrný bod čety dopadnout dokonce 500 až 700 dělostřeleckých granátů, na rotu až 1500.

Současný boj na Ukrajině se vede především o města, protože poskytují obráncům účinnou a odolnou obranu. Města jsou také komunikační centra a jejich udržení před nepřítelem významně posiluje obranyschopnost celé frontové linie.

Pokud nepřítel při obraně rozvine svůj opěrný bod v urbanizovaném prostoru, využije domovní a průmyslovou zástavbu ke svému zodolnění proti účinkům palby, tak spotřeba dělostřeleckého střeliva vzroste minimálně tří až čtyřnásobně.

K umlčení pár stovek metrů širokého opěrného bodu v urbanizovaném prostoru bude nutné vypálit tisíce dělostřeleckých granátů. Jen tak se vytvoří průchod pro vlastní pěchotu a postup obranou. V opačném případě se pěchota musí pustit do krvavých městských bojů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Houfnice Caesar 8x8 – budoucnost českých dělostřelců

Ministerstvo obrany před časem rozhodlo, že letité houfnice vz. 77 DANA u 13. dělostřeleckého pluku ...

PREMIUM Ukrajinu zachránilo dělostřelectvo a osmiletá příprava na ruskou invazi

Na Ukrajině se vede dělostřelecká válka. Karty jsou rozdány jasně – kdo bude mít více hlavní, více ...

PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo

Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.