Ukrajinsko-ruská válka ukončí ruský imperialismus

Ukrajinsko-ruská válka ukončí ruský imperialismus
Katedrála svatého basils na Rudém náměstí v Moskvě / depositphotos.com (Zvětšit)

Po prohrané ukrajinsko-ruské válce se Moskva dostane na rozcestí. Z pohledu propagandy se bude muset vypořádat s narativem prohry, kterou začne rámovat jako první kolo přicházející dlouhé války. Dojde také ke generační výměně – generaci bývalých agentů KGB nahradí mladší pokolení pragmatických manažerů. Důležitou roli sehraje i kolektivní Západ a jeho strategie, jak v následujících desetiletích jednat s Ruskem. 

Nejnovější seminář Strategic Competition Seminar Series (SCSS) se věnoval dopadu ruské imperiální války proti Ukrajině na Rusko samotné. Uskutečnil se minulý měsíc v Berlíně za přispění Evropského centra bezpečnostních studií George C. Marshalla. Současné narativy na téma ukrajinsko-ruské války, jež během semináře zazněly, představil ve svém nedávném článku britský odborník na ruskou bezpečnost Mark Galeotti.

Jako první zazněly postřehy ze Spojených států. Tam začíná rámování konfliktu ovlivňovat prezidentská volební kampaň. Američané si novou hlavu státu vyberou v listopadu příštího roku. Účastníci SCSS pozorují změnu amerického narativu ohledně trvání ukrajinsko-ruské války na pozadí pomalu se rozvíjejícího ukrajinského protiútoku. Prodloužení délky konfliktu má za cíl zmenšit jeho význam jako tématu pro nadcházející volby v USA.

Pozornost se následně stočila k celému kolektivnímu Západu a jeho očekáváním. Ta jsou dnes příliš vysoká a věnují jen málo pozornosti ruské schopnosti přizpůsobit se a učit se. Moskva se připravila na dlouhou válku a v posledním roce dokázala pružně reagovat na situaci na frontě. Rovněž dochází k přehlížení vnitroevropských rozporů ohledně role EU a NATO v kolektivní bezpečnosti a řešení krizí v sousedství. Neexistuje jasná shoda, kdy (a v některých případech zda) Ukrajina získá členství v NATO. Kromě toho není známá žádná bezpečnostní záruka, která může sloužit Ukrajině jako alternativa ke členství v Severoatlantické alianci.

Hlavní část semináře se následně věnovala ruským narativům. Kreml kalkuluje s nepřímou úměrou mezi trváním války a odhodláním Západu podporovat Ukrajinu. Čím delší bude konflikt, tím méně budou západní státy Kyjevu pomáhat. Navíc se zvýší tlak na Ukrajince ze strany spojenců, aby s Ruskem uzavřeli příměří vedoucí k udržitelné strategické stabilitě. Vleklé vedení války podle ruského myšlení odhalí napětí mezi západními proukrajinskými elitami a širokými vrstvami obyvatel ochotnými vyměnit růst životní úrovně (například nižší ceny energií) za ukončení války libovolným způsobem. Ruské dezinformační operace se snaží toto rozdělení prohloubit a urychlit.

Moskva dále vysílá do informačního prostoru zprávu o stabilizaci domácího režimu. Rusové ze všech vrstev se sblížili a stmelili, nikoliv roztříštili. Kremelská vláda chytře využívá zastrašování a represe, omezuje nebo poskytuje volnost pohybu a propaguje nezlomnou stabilitu státu a beznadějnost pokusů ho destabilizovat. Rusko má navíc dostatek zdrojů k pokračování svého tažení na Ukrajině a západní sankce se míjí účinkem. Protože neexistuje šance změnit strategické chování Ruska, nezbývá než s ním vyjednávat.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou”, ruského autora Vadima ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 2.

Druhá a poslední část přepisu rozhovoru Jacka Bartosiaka v pořadu Dwie Lewe Ręce.

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.