Ukrajinsko-ruskou válku v listopadu rozhodnou američtí voliči

Ukrajinsko-ruskou válku v listopadu rozhodnou američtí voliči
Americké volby rozhodnou o osudu Ukrajiny / depositphotos.com (Zvětšit)

Americký Senát ve čtvrtek schválil dodatečný balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 12,35 miliardy amerických dolarů. Další vývoj americké podpory Kyjevu bude záviset na výsledku kongresových listopadových voleb. V případě vítězství republikánů lze očekávat boj o federální výdaje a finance pro Ukrajinu, který se v posledních měsících začal objevovat ve Sněmovně reprezentantů.

Zahraniční politiku amerických demokratů a republikánů rozděluje pohled na roli USA v mezinárodních vztazích. Příznivci Demokratické strany podle think tanku Pew Research Center téměř dvakrát častěji než republikáni (60 % oproti 34 %) pokládají za nejlepší pro budoucnost Spojených států, aby se aktivně podílely na světových záležitostech. Demokraté také mnohem více než příznivci Republikánské strany (67 % oproti 39 %) tvrdí, že mnoho problémů lze vyřešit prostřednictvím mezinárodní spolupráce.

Bývalý prezident Donald Trump uskutečňoval zahraniční politiku, která postoje mnohých republikánů odrážela a která USA stavěla na prvním místo ve všech otázkách mezinárodních vztahů. Jeho skeptický pohled na nadnárodní instituce vedl k odstoupení od zdravotních a lidskoprávních orgánů OSN, od mezivládních dohod o klimatu, kontrole zbrojení a Íránu a zároveň k revizi existujících obchodních dohod, k zahájení sporů se spojenci Bílého domu, k zavádění nových imigračních omezení a k celnímu konfliktu s Čínou.

Donald Trump také zastával specifický postoj k NATO. Většina členů Severoatlantické aliance patří k EU, kterou bývalý americký prezident považoval spíše za hospodářského konkurenta než za spojence. Trump opakovaně zpochybňoval smysl západního obranného spolku a americký závazek k evropské obraně, který spojoval s plněním aliančního závazku vydávat každoročně 2 % HDP na obranu. Každodenní politika se ovšem nacházela zcela v rozporu s požadovaným sdílením finanční zátěže. Bílý dům zvýšil výdaje na podporu obrany evropské části NATO na 4,8 miliardy dolarů v roce 2017, respektive na 6,5 miliardy dolarů v roce 2018, zesílil přítomnost amerických vojáků v Evropě a podílel se na budování vojenské infrastruktury na východním křídle aliance.        

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Krym jako snesitelná cena za konec války

Prezident Vladimir Putin podmiňuje urovnání situace na Ukrajině bezpodmínečným zohledněním ...

PREMIUM Politizace dějin: Rusko musí „denacifikovat“ Ukrajinu a zastavit „genocidu“

Zatímco anexi Krymu předcházelo zinscenované referendum, nynější agresi vůči Ukrajině ruský ...

PREMIUM Prosperitu Ukrajiny po roce 2014 musela Moskva zarazit silou

Od získání nezávislosti na SSSR v roce 1991 se Ukrajina, zejména po eskalaci konfliktů ...

PREMIUM Ruský jaderný útok na Ukrajinu: Eskalace k deeskalaci?

Použití jaderných zbraní Ruskem proti Ukrajině jedni odsuzují jako přehnané vyvolávání strachu, ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.