Ukrajinský raketový systém Neptun na podvozku Tatra

Ukrajinský raketový systém Neptun na podvozku Tatra
Odpalovací vozidlo USPU-360 / Foto: S výhradním svolením pro Armádní noviny od vojenského portálu MIL.IN.UA (Zvětšit)

Ukrajinská média zveřejnila první fotografie ukrajinského pobřežního raketového systému RK-360MT Neptun na české podvozkové platformě Tatra. Výrobu komplexu a integraci na tatrovácký podvozek zajišťuje ukrajinská konstrukční kancelář (KB) Luč.

Komplex řízených střel Neptun je určen proti námořním i pozemním cílům. Podle posledních informací se raketový oddíl Neptun skládá z 19 vozidel – původně se mluvilo o 13 strojích. Prozatím byly objednány tři oddíly, tedy 57 podvozků.

V oddíle je šest odpalovacích vozidel USPU-360, stejný počet transportně-nabíjecích vozidel TZM-360 a transportních vozidel TM-360, plus jedno velitelské stanoviště. Každé odpalovací vozidlo nese čtyři střely Neptun s dostřelem 280 kilometrů (některé zdroje hovoří o 300 kilometrech). Hlavním senzorem oddílu budou radiolokátory Mineral-U.

Jeden oddíl tedy nese 72 řízených střel Neptun – 24 (6×4) je připraveno pro střelbu a zbytek je na transportních vozidlech (6×4 + 6×4). Zatímco TM-360 je „prostý“ přepravník střel na podvozku 6×6, větší TZM-360 8×8 střely přepravuje a překládá na USPU-360.

USPU-360 8×8, TZM-360 8×8 a TM-360 6×6

Řízená střela R-360 Neptun má hmotnost 870 kg, bojovou hlavici o hmotnosti 150 kg a letí rychlostí 900 km/h. Střely lze odpalovat (není jasné, zda z jednoho USPU-360 nebo v rámci oddílu) každé tři až pět sekund. Bojová hlavice Neptunu údajně stačí na potopení lodi o výtlaku až 5000 tun, ale pochopitelně lze vést palbu i na mnohem větší plavidla.

Neptuny na tatrováckých podvozcích veřejnost poprvé uvidí 24. srpna během vojenské přehlídky v Kyjevě na počest 30. výročí nezávislosti Ukrajiny. Předvedeno bude sedm vozů. Velitel ukrajinských námořních sil kontradmirál Oleksij Nejžpapa očekává dodávku prvního oddílu na jaře roku 2022 a zavedení do aktivní služby v polovině roku 2022. Systémy podle všeho poslouží k pokrytí Azovského moře a vstupu do volžsko-donského průplavu. Vzhledem k mělkosti Azovského moře zde neoperují velké ruské lodě s protiraketovými systémy, takže se plavidla proti střelám Neptun v Azovském moři nemohou bránit.

Radiolokátor Mineral-U, podle všeho již usazený na tatrováckém podvozku

První vzorek protilodního komplexu Neptun využíval ukrajinský podvozek KrAZ-7634NE (pro odpalovací zařízení USPU-360) a podvozek KrAZ-6322 (pro mobilní velitelské stanoviště RKP-360 a transportní vozidla TZM-360 / TM-360). AvtoKrAZ je ale v bankrotu, má nedostatek finančních prostředků a podle ukrajinských médií nestíhá plnit kvantitativní a kvalitativní požadavky ukrajinské armády. Komplex Neptun jakožto i další ukrajinské raketové systémy, mají proto využívat tatrovácké podvozky.

Vývoj celého komplexu Neptun, včetně řízených střel, stál Ukrajinu údajně pouze 40 milionů dolarů. Takové prostředky KB Luč potřebovala k tomu, aby komplex v srpnu 2020 prošel státními testy.

Hlavním cílem Ukrajiny je odstrašit Rusko od další vojenské invaze vedoucí hlouběji do ukrajinského území. Hlavní vyzbrojovací prioritou Ukrajiny je tedy zavádění raketových zbraní domácí konstrukce, které mohou způsobit protivníkovi odstrašující ztráty na živé síle.


Test takticko-operačního komplexu Točka-U

Ukrajinská projekční kancelář KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář Jih) nedávno provedla zkušební odpaly repasovaných a lehce modernizovaných takticko-operačních střel Točka-U. Ukrajinská armáda hodlá svůj arzenál raket Točka-U obnovit a opět zařadit do aktivního provozu.

KB Južnoje také na konci června provedla zkoušky ukrajinských neřízených 122mm střel Tajfun-1 pro raketomety Grad, resp. pro ukrajinské verze těchto raketometů. Ve vývoji je také naváděná střela Tajfun-1M ráže 122 mm s doletem 40 kilometrů.

Výsledky zkoušek střel Tajfun-1 KB Južnoje využije pro výrobu výkonnějších řízených střel ráže 220 mm Tajfun-2. Ty mají být umístěny na raketometu Burevij.

Letos dojde k nákupu první baterie takticko-operačního raketového komplexu Sapsan od KB Južnoje. V baterií mají být dvě odpalovací vozidla, jedno transportně-přebíjecí vozidlo a dvě velitelská – pro velitele baterie a oddílu. Systém bude usazen na podvozek Tatra. Není ale jasné, zda odpalovací vozidlo ponese jednu (nejspíše) nebo dvě střely. Dolet střel je 480 kilometrů.


Tajfun-1

U raketometu Vilha-M ráže 300 mm od KB Luč probíhají stále státní testy. Původně měly testy skončit v minulém roce. Vilha-M je ukrajinskou variantou raketometu BM-30 Směrč.

Podle ukrajinských médií již čtyři země projevily zájem o raketové komplexy Neptun a Vilha-M. Konkrétně o Vilhu-M projevily zájem Spojené arabské emiráty, dalšími zákazníky jsou Saúdská Arábie a Kuvajt. Indonésie zase uvažuje o koupi komplexu Neptun.

Ve všech exportních případech budou ukrajinské raketové systémy zřejmě umístěny na tatrováckých podvozcích.

Zdroj: Defence Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová obrněná tatrovka TATRA 4 × 4 HMHD

Kopřivnická společnost TATRA TRUCKS představuje na probíhající vojenské výstavě Eurosatory 2014 nové ...

Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě

Už několik desítek let tvořily a tvoří nákladní automobily Tatra pomyslnou páteř československé ...

Ukrajinský raketomet Burevij ráže 220 mm na podvozku Tatra

Ukrajinský Šepetivský opravárenský závod, společně s domácím ministerstvem obrany, provedl ostré ...

Ukrajinský raketový oddíl RK-360MT Neptun na podvozcích Tatra

Oleg Korostelov, hlavní inženýr ukrajinské konstrukční kanceláře Luč, se v pořadu Security ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  16:51 26.01.2022

  Testy kompletu Neptun
  https://www.youtube.com/watch?...

  Testy kompletu Neptun
  https://www.youtube.com/watch?...

 • dusan1
  18:48 19.08.2021

  Už i na prehliadke:

  https://defence-blog.com/ukrai...

  Už i na prehliadke:

  https://defence-blog.com/ukrai...

 • Dual
  16:12 18.08.2021

  Zveřejněna první fotografie mobilního velitelského stanoviště raketového komplexu Neptun na podvozku ...Zobrazit celý příspěvek

  Zveřejněna první fotografie mobilního velitelského stanoviště raketového komplexu Neptun na podvozku Tatra.
  https://mil.in.ua/uk/news/z-ya... Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:46 15.08.2021

  Tatrovce přeju další trhy..uz jen to ze bude videna v jiných regionech a armadách jí muze dostat na trhy i s civilními verzemi.. dalsim plusem je že každý prodej a zisk vede k ...Zobrazit celý příspěvek

  Tatrovce přeju další trhy..uz jen to ze bude videna v jiných regionech a armadách jí muze dostat na trhy i s civilními verzemi..
  dalsim plusem je že každý prodej a zisk vede k vývoji a pokracování nových projektů.
  Nemam prehled o uspesnosti jednotlivých typu a náprav ale pokud se budou dobre prodávat tyhle armádní speciály tak to přiblíží představení nových lepších strojů a kabin...a ACR bude mit zas z ceho vybírat.

  jinak nechce na pana Opatu nejak tlacit..ale pár oddílů raketometů by pořídit mohli..už je to i na tatře..Vilha M..ideal nekdy 2023 nákup.Skrýt celý příspěvek

 • korbendalas
  22:01 14.08.2021

  Raketa modifikovaná kopie Kh-35 , zbytek kopie ruskýho systému BAL-E, dokonce i radar a jeho zvedání a kryt antény je kopie. celej design je ukradenej to toho moc nevyvinuli. ...Zobrazit celý příspěvek

  Raketa modifikovaná kopie Kh-35 , zbytek kopie ruskýho systému BAL-E, dokonce i radar a jeho zvedání a kryt antény je kopie. celej design je ukradenej to toho moc nevyvinuli.
  https://en.missilery.info/miss... Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   00:33 15.08.2021

   To Číňané taky ne. :)

   To Číňané taky ne. :)

 • Kostrín
  12:04 14.08.2021

  Je radosť čítať niektoré príspevky o vzťahu ČR s Ukrajinou. Dýchajú romantikou z XIX storočia. My dodáme UKR Dany, Tatrovky. Pomôžeme im zvýšiť dostrel rakiet aby mohli ...Zobrazit celý příspěvek

  Je radosť čítať niektoré príspevky o vzťahu ČR s Ukrajinou. Dýchajú romantikou z XIX storočia. My dodáme UKR Dany, Tatrovky. Pomôžeme im zvýšiť dostrel rakiet aby mohli ostreľovať
  Moskvu, Petrohrad a oni nám zase dodajú ich rakety aby sme aj my mohli ostreľovať aspoň kúsok Ruska. Priatelia ostreľovania Ruska zabúdajú, že UKR je momentálne riadená US poradcami
  a môže robiť len to čo má nariadené. Možno v budúcnosti bude UKR riadiť Nemecko a nejaké objímanie Čechov s Ukrajincami
  to nezmení. K tej nezávislosti na Rusku, čo si myslíte odkiaľ pochádza plyn ktorí kupujete z Nemecka?Skrýt celý příspěvek

  • Robo
   15:08 14.08.2021

   Kostrín čo si myslíte odkiaľ pochádza plyn ktorí kupujete z Nemecka? .................................. To víme moc dobře . Z Rotterdamský burzy za světový ceny . A víc nás ...Zobrazit celý příspěvek

   Kostrín
   čo si myslíte odkiaľ pochádza plyn ktorí kupujete z Nemecka?
   ..................................
   To víme moc dobře . Z Rotterdamský burzy za světový ceny . A víc nás opravdu nemusí zajímat . Rozhodně v tomto ohledu na nás Rusové žádnou páku nemají . A to je to jediný a hlavní .Skrýt celý příspěvek

  • apache
   16:26 14.08.2021

   Kostríne, to máte z nějaké ruské propagandistické brožurky? :)

   Kostríne, to máte z nějaké ruské propagandistické brožurky? :)

   • Danieeel
    01:33 15.08.2021

    plus este asi spomienky na 20 rocnu opateru v neznej zeleznej naruci "velkeho rudeho brata". Holt, niektori sa z tejto 20 rokov trvajucej neznej "starostlivosti" uz asi proste ...Zobrazit celý příspěvek

    plus este asi spomienky na 20 rocnu opateru v neznej zeleznej naruci "velkeho rudeho brata".
    Holt, niektori sa z tejto 20 rokov trvajucej neznej "starostlivosti" uz asi proste nezotavia...Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   18:12 14.08.2021

   Opojení Ukrajinou spočívá jen a pouze v tom, že je v současnosti směřována protirusky. Asi to některým jedincům postačuje. Nikdo nemůže vyloučit změnu v politickém vedení Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

   Opojení Ukrajinou spočívá jen a pouze v tom, že je v současnosti směřována protirusky.
   Asi to některým jedincům postačuje.
   Nikdo nemůže vyloučit změnu v politickém vedení Ukrajiny někdy v budoucnu.Skrýt celý příspěvek

   • Robo
    20:21 14.08.2021

    Nikdo nemůže vyloučit změnu v politickém vedení Ukrajiny ... ....................................................................................... No změnu vyloučit nelze , ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo nemůže vyloučit změnu v politickém vedení Ukrajiny ...
    .......................................................................................
    No změnu vyloučit nelze , ale proruské vlády co systematicky likvidovali Ukrajinskou ekonomiku už sou na beton pasé .
    A to je asi jediné za co můžeme Putinovi poděkovat . Kdyby byl trochu chytřejší a trpělivější mohl "legálně" urvat a opanovat celou Ukrajinu , jako se mu to postupně daří např. v Bělorusku .
    Rusko je nyní na Ukrajině asi to nejsprostější slovo a dlouhá desetiletí se to určitě nezmění . Velká část Ruských voličů je zcela mimo hru na Donbase a Krymu . A ti rozhodovali volby v době Rusko-Ukrajinského přátelství .
    Navíc není v současném válečném stavu problém ať už oficiálně nebo skrytě , cokoli proruského postavit mimo zákon . Tak jak se to přesně , pouze v opačném gardu , dějě v Rusku .Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:09 14.08.2021

    "Nikdo nemůže vyloučit změnu v politickém vedení Ukrajiny někdy v budoucnu." Ty si myslíš, že tie tisíce mŕtvych Ukrajincov a nedodržanie rusko-ukrajinských dohôd nie sú ...Zobrazit celý příspěvek

    "Nikdo nemůže vyloučit změnu v politickém vedení Ukrajiny někdy v budoucnu."

    Ty si myslíš, že tie tisíce mŕtvych Ukrajincov a nedodržanie rusko-ukrajinských dohôd nie sú dostatočným varovným prstom pred podvodným konaním Kremľa?

    Ukrajina dostala lekciu, ako sa rieši slovanská vzájomnosť medzi Ruskom a ostatnými slovanskými národmi.... ..."po bratsky"....Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     22:23 14.08.2021

     Ukrajina dostala lekci hlavně v tom,že příliš optimisticky očekávala rychlý vstup do EU a NATO.Což v současnosti opravdu nehrozí. Je tedy otázkou jak dlouho bude Ukrajince čekání ...Zobrazit celý příspěvek

     Ukrajina dostala lekci hlavně v tom,že příliš optimisticky očekávala rychlý vstup do EU a NATO.Což v současnosti opravdu nehrozí.
     Je tedy otázkou jak dlouho bude Ukrajince čekání bavit.Mimochodem i západní politologové ještě před Krymem nevylučovali rozdělení Ukrajiny na dvě části.
     Tisíce mrtvých Němců a Čechů nejsou překážkou v současných dobrých vztazích.
     V tom to asi nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:41 14.08.2021

      Ten optimizmus pramenil z čoho? Respektíve od koho? Pretože kritériá na splnenie vstupu sú jasne dané a súdny človek vie zhodnotiť, či ich spĺňa, alebo nie.... Nie je to záležitosť ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten optimizmus pramenil z čoho? Respektíve od koho? Pretože kritériá na splnenie vstupu sú jasne dané a súdny človek vie zhodnotiť, či ich spĺňa, alebo nie.... Nie je to záležitosť dˇňa, mesiaca, ale skôr rokov....

      Prekážkou nie sú z jediného dôvodu - na rozdiel od Severnej Ázie Nemecko nie je revanšistické....Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:36 15.08.2021

      To se musíš zeptat Ukrajinců co jim kdo nasliboval.
      Jedinou jejich devizou,kterou mohou být atraktivní pro západ je protiruský postoj.

      To se musíš zeptat Ukrajinců co jim kdo nasliboval.
      Jedinou jejich devizou,kterou mohou být atraktivní pro západ je protiruský postoj.

     • Torong
      13:43 15.08.2021

      Jenže Tesile tady nejde o západ. Ale o střed a východ. Německu nebo Francii Ukrajina opravdu nic nepřinese. Ale státům jako je Polsko, Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, ČR, SR... toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže Tesile tady nejde o západ. Ale o střed a východ. Německu nebo Francii Ukrajina opravdu nic nepřinese. Ale státům jako je Polsko, Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, ČR, SR... toho může přinést hodně. A o to tu jde.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      14:08 15.08.2021

      Jak to, že nejde o západ.Ten přece Ukrajinu podporuje.Používá ji jako páku na RF.
      Když pomineme politické důvody,tak Ukrajina zajímá EU pouze coby trh a tranzitní země.

      Jak to, že nejde o západ.Ten přece Ukrajinu podporuje.Používá ji jako páku na RF.
      Když pomineme politické důvody,tak Ukrajina zajímá EU pouze coby trh a tranzitní země.

     • Jura99
      14:13 15.08.2021

      Tesil: CeskoNemecke vztahy jsou dobre, ale Nemecko se take zcela distancovalo od nacismu a kdykoliv je prilezitost, omlouva se. Nemecky kancler ve Varsave dokonce pokleknul u ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: CeskoNemecke vztahy jsou dobre, ale Nemecko se take zcela distancovalo od nacismu a kdykoliv je prilezitost, omlouva se. Nemecky kancler ve Varsave dokonce pokleknul u pomniku povstani. Takze rusko-ukrajinske vztahy tez maji sanci, je to celkem jednoduche. Staci postavit pred soud ruske viniky valky, zcela se distancovat od minulosti vc SSSR a rusky prezident musi v Kijeve na kolena. Pak to pomalu pujde.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      15:15 15.08.2021

      Nějak nechápu souvislost mezi pokleknutím ve Varšavě a česko-německými vztahy.
      Už vůbec si nejsem jistý, že vinu nese pouze RF.

      Nějak nechápu souvislost mezi pokleknutím ve Varšavě a česko-německými vztahy.
      Už vůbec si nejsem jistý, že vinu nese pouze RF.

     • toustr
      16:42 15.08.2021

      Tesil
      Podívejme se na to naprosto jednoduše pomocí dvou otázek a dvou odpovědí:
      Napadla Ukrajina Rusko? NE
      Napadlo Rusko Ukrajinu? ANO
      Já si myslím, že je to nad slunce jasné.

      Tesil
      Podívejme se na to naprosto jednoduše pomocí dvou otázek a dvou odpovědí:
      Napadla Ukrajina Rusko? NE
      Napadlo Rusko Ukrajinu? ANO
      Já si myslím, že je to nad slunce jasné.

     • Tesil
      16:48 15.08.2021

      Drahý příteli,pokud se někde angažuje firma National Endowment for Demokraty,která odvádí práci za CIA a spolupracuje s tak obskurní nadací jako je Člověk v tísni není jasné vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

      Drahý příteli,pokud se někde angažuje firma National Endowment for Demokraty,která odvádí práci za CIA a spolupracuje s tak obskurní nadací jako je Člověk v tísni není jasné vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      16:58 15.08.2021

      Tesil
      oni se k nám němci chovají stejně jako za války, že je srovnáváte s Rusy? Který nás okupovali a dnes nám pod okny odpalují bomby.

      Tesil
      oni se k nám němci chovají stejně jako za války, že je srovnáváte s Rusy? Který nás okupovali a dnes nám pod okny odpalují bomby.

     • toustr
      17:20 15.08.2021

      Tesil Schválně jsem si obě organizace hodil společně do vyhledávače a vyskočilo mi hned ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Schválně jsem si obě organizace hodil společně do vyhledávače a vyskočilo mi hned toto:
      https://aeronet.cz/news/ruska-...
      Doufám, že informace nečerpáte z dezinformačního Aeronetu... článek jsem nečetl, ale dokážu si představit obsah.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      17:40 15.08.2021

      To já nemůžu vědět proč hledáš informace zrovna na tomto webu.
      Zkus třeba neviditelnypes.lidovky nebo br.listy více z hlavy nevím.

      To já nemůžu vědět proč hledáš informace zrovna na tomto webu.
      Zkus třeba neviditelnypes.lidovky nebo br.listy více z hlavy nevím.

     • Tesil
      17:47 15.08.2021

      Badysak
      Jde o to, že i přes ty mrtvé lze nastolit dobré vztahy.
      Stačilo pozorně číst diskusi.

      Badysak
      Jde o to, že i přes ty mrtvé lze nastolit dobré vztahy.
      Stačilo pozorně číst diskusi.

     • Jan Padesátýpátý
      21:42 15.08.2021

      @Tesil Samozřejmě, že i přes ty mrtvé lze nastolit dobré vztahy. Pokud přijmeme, že čas od času se Rusko rozhodne u nás někoho zabít nebo vyhodit něco do vzduchu a způsobit ...Zobrazit celý příspěvek

      @Tesil
      Samozřejmě, že i přes ty mrtvé lze nastolit dobré vztahy. Pokud přijmeme, že čas od času se Rusko rozhodne u nás někoho zabít nebo vyhodit něco do vzduchu a způsobit miliardovou škodu, můžeme mít dobré vztahy s Ruskem.

      A pokud uznáme anexi Krymu a vezmeme na sebe všechny pokusy o vraždu novičokem, můžeme mít dokonce výborné vztahy s Ruskem!Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      03:21 16.08.2021

      Tesil Mužeme být kamarádi s Ruskem stačí se přeci domluvit. Když jsme byly kamarádi s Ruskem tedy ve svéře vlivu tak u nás byla 70% zmetkovost ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Mužeme být kamarádi s Ruskem stačí se přeci domluvit.
      Když jsme byly kamarádi s Ruskem tedy ve svéře vlivu tak u nás byla 70% zmetkovost výroby.
      https://www.youtube.com/watch?...
      Se nedivím, že celý východ zkrachoval a že všichni kamarádi Ruska jsou i dnes pořád prdele světa.
      Ať žije Kuzněcov sláva Kursku mami koukej jak se ten Ruský vesmýrný modul krásně točí jako káča a dokonce s celou vesmírnou stanicí bravooo.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  22:42 13.08.2021

  Ukrajinci by měli prodloužit dostřel raket , tak a můžou ohrozit Moskvu , Petrohrad a velké základny na Ruském území , které můžou zasáhnout do případně invaze na Ukrajinu....

  Ukrajinci by měli prodloužit dostřel raket , tak a můžou ohrozit Moskvu , Petrohrad a velké základny na Ruském území , které můžou zasáhnout do případně invaze na Ukrajinu....

 • Radovan
  11:10 13.08.2021

  ČR by měla s Ukrajinou navázat nadstandartní vztahy, tak jako má s Izraelem. Vztahy s Ruskem už níž klesnout nemůžou a nic od nich nepotřebujeme, ropu a plyn kupujeme na burze, ...Zobrazit celý příspěvek

  ČR by měla s Ukrajinou navázat nadstandartní vztahy, tak jako má s Izraelem. Vztahy s Ruskem už níž klesnout nemůžou a nic od nich nepotřebujeme, ropu a plyn kupujeme na burze, čili tímhle směrem problém nebude.
  Měli by jsme jim daleko více předávat naše vojenské zkušenosti (výcvik, poradci), více aktivně nabízet naše zbraně/vybavení a společnosti (Breny, tatrovky, radary, další DANY), lobovat za ně, investovat tam.
  Na oplátku by jsme mohli mít třeba velmi levně jejich raketové systémy či jejich opravdové přátelství a vděčnost, což bude v budoucnu velmi silná devíza. Plus pevnější napojení na jejich lidský potenciál, protože relativně vzdělaní a pracovití lidé blízcí naší kultuře budou v Evropě velmi chybět.
  Obecně v naší zahraniční politice chybí více strategického uvažování, snad s vyjímkou Izraele. Jasnou podporou Ukrajiny a běloruské opozice by jsme si vybudovali pár set kilometrů na východ vděčné spojence. V případě Ukrajiny současného, v případě Běloruska budoucího, po pádu Lukašenka.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:05 13.08.2021

   naprostý souhlas, Ukrajinci jsou přirození přátelé.

   naprostý souhlas, Ukrajinci jsou přirození přátelé.

  • Tesil
   16:34 13.08.2021

   Radovane nevím zda bys názor na Ukrajince nekorigoval pokud by v tvém okolí byla ubytovna s ukrajinskými dělníky. V zájmu objektivity musím napsat, že jsem byl překvapen kvalitou ...Zobrazit celý příspěvek

   Radovane nevím zda bys názor na Ukrajince nekorigoval pokud by v tvém okolí byla ubytovna s ukrajinskými dělníky.
   V zájmu objektivity musím napsat, že jsem byl překvapen kvalitou vícefrekvenční cívky pro detektor kovů,pokud jde o výkon a zpracování.A samozřejmě dobrá cena.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:39 13.08.2021

    Takí Slováci majú na bratov Srbov na Slovensku odjakživa negatívny názor.....

    Takí Slováci majú na bratov Srbov na Slovensku odjakživa negatívny názor.....

   • Radovan
    10:01 14.08.2021

    Vedle mého domu by mě asi štvala ubytovna s dělníky jakékoliv národnosti. A ruku na srdce, dovedu si i představit, že bych i já občas naštval sousedy, kdybych v ní jako mladý, bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Vedle mého domu by mě asi štvala ubytovna s dělníky jakékoliv národnosti. A ruku na srdce, dovedu si i představit, že bych i já občas naštval sousedy, kdybych v ní jako mladý, bez rodiny bydlel..Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     18:20 14.08.2021

     Vidím, že nemáš zkušenosti s agenturními pracovníky z Ukrajiny
     Ale chápu snahu o vylepšení názoru na ně.
     Tak to musí být,tak je to správné.

     Vidím, že nemáš zkušenosti s agenturními pracovníky z Ukrajiny
     Ale chápu snahu o vylepšení názoru na ně.
     Tak to musí být,tak je to správné.

     • Scotty
      19:38 14.08.2021

      Realita je taková že nebýt pracovníků z Ukrajiny jsou mnohé oblasti naší ekonomiky v řiti.

      Realita je taková že nebýt pracovníků z Ukrajiny jsou mnohé oblasti naší ekonomiky v řiti.

     • Tesil
      20:08 14.08.2021

      Realita je taková,že si od roku 1989 cíleně vytváříme další a další generace notorických netáhel díky debilní sociální politice vlád levicových a žel i těch pravicových. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Realita je taková,že si od roku 1989 cíleně vytváříme další a další generace notorických netáhel díky debilní sociální politice vlád levicových a žel i těch pravicových.
      Takže jo,agentury nám dovážejí dělníky zatím co jistá část populace si válí koule na válendě.
      Další věc je neochota některých zaměstnavatelů vyplácet více než minimální mzdu.
      To ovšem nic nemění na problematickém chování řady ukrajinských dělníků.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:09 14.08.2021

      Tesil: nerozumis tomu. UA jsou i na ubytce zcela v pohode. Bordel delaji kluci ze statu na R.

      Tesil: nerozumis tomu. UA jsou i na ubytce zcela v pohode. Bordel delaji kluci ze statu na R.

     • Scotty
      21:24 14.08.2021

      Tesil
      Ne. Prostě od roku 89 stále bohatneme některé práce prostě už naši lidi dělat nechtějí. Tak to prostě je a je to naprosto přirozené.

      Tesil
      Ne. Prostě od roku 89 stále bohatneme některé práce prostě už naši lidi dělat nechtějí. Tak to prostě je a je to naprosto přirozené.

     • Tesil
      21:51 14.08.2021

      Ne hoši vychovali jsme si lidi,kteří pracovat nikdy nebudou. To,že někdo má v okolí vzorovou ubytovnu jenom potvrzuje vyjímku z pravidla. Ale přesto plně chápu snahu o vylepšení ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne hoši vychovali jsme si lidi,kteří pracovat nikdy nebudou.
      To,že někdo má v okolí vzorovou ubytovnu jenom potvrzuje vyjímku z pravidla.
      Ale přesto plně chápu snahu o vylepšení obrazu Ukrajinců.
      K čertu s nějakou objektivitou.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:47 15.08.2021

      Tesile, zkoušíš to dobře, ale na blbém místě. Jakožto stavbyvedoucí tě můžu ujistit, že není nejmenší rozdíl, mezi pomocnými dělníky z Ukrajiny, nebo z ČR. Naopak ti z Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesile, zkoušíš to dobře, ale na blbém místě. Jakožto stavbyvedoucí tě můžu ujistit, že není nejmenší rozdíl, mezi pomocnými dělníky z Ukrajiny, nebo z ČR. Naopak ti z Ukrajiny jsou dnes na vyšší úrovni. A to i co se týká chování na ubytovně. Fakt už nejsou devadesátá léta...Skrýt celý příspěvek

 • HonzaK
  00:15 13.08.2021

  Dobrý den pánové, sám osobně nemám potřebu se vyjadřovat ke každému článku či tématu. Spíše mi vadí někoho rejpání. Sám jsem toho názoru a pocitu, že bychom měli Ukrajincům držet ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové, sám osobně nemám potřebu se vyjadřovat ke každému článku či tématu. Spíše mi vadí někoho rejpání. Sám jsem toho názoru a pocitu, že bychom měli Ukrajincům držet palce či je podpořit. Řada z Vás je tu až úzkoprsá či zaprděmá a jen kritizuje či promlouvá. Tak kdo má tyto problémy, ať si zajde na trh a tam diskutuje či smlouvám. Tady se snažíme být seriózní.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:37 13.08.2021

   Tak seriozně, kolik procent dáváte tomu, že dostane Ukrajina pod svou kontrolu povstalecké oblasti a kolik procent tomu, že i Krym? A jakou skutečnou podporu by museli mít, aby se ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak seriozně, kolik procent dáváte tomu, že dostane Ukrajina pod svou kontrolu povstalecké oblasti a kolik procent tomu, že i Krym?
   A jakou skutečnou podporu by museli mít, aby se tak opravdu stalo?Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:18 13.08.2021

    Šance je značná. Status quo totiž stojí na hliněných nohou, pravda je na straně UA a jak známo ze starého Husova hesla, Pravda vítězí. Rusko je diktátorský režim a změna diktátora, ...Zobrazit celý příspěvek

    Šance je značná. Status quo totiž stojí na hliněných nohou, pravda je na straně UA a jak známo ze starého Husova hesla, Pravda vítězí. Rusko je diktátorský režim a změna diktátora, která už přírodních příčin prostě jednou nastane, může situaci změnit. Někdo nový, kdo se bude chtít zalíbit západu, jednoduše vrátí co předchozí vlády ukradly a dá ruce pryč od loutkových pseudostátečků. Důležité je, aby svět nevyměkl a na dobu neurčitou považoval ukradená území za území původního státu a neuznal pseudostáty.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     10:56 13.08.2021

     šance u Krymu je nulová.
     šance u rebelských států je tak 50:50

     šance u Krymu je nulová.
     šance u rebelských států je tak 50:50

     • Jura99
      11:43 13.08.2021

      však jistě, tisícileté říše i říše na věčné časy a nikdy jinak tu už byly :-D. Krym záleží na pevnosti mezinárodního společenství, jestli Rusko bude chtít jednou mezi nás, musí ...Zobrazit celý příspěvek

      však jistě, tisícileté říše i říše na věčné časy a nikdy jinak tu už byly :-D. Krym záleží na pevnosti mezinárodního společenství, jestli Rusko bude chtít jednou mezi nás, musí vrátit co sebralo, to je logický požadavek. Samozřejmě netvrdím, že handly se nedějí a dít nebudou.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:50 13.08.2021

      Krym záleží na vnitřní politice Ruska, nikoliv na mezinárodním společenství. Bez války se ho Ruska nevzdá, protože to by byla "smrt" putinových nástupců. Jediné co z toho Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

      Krym záleží na vnitřní politice Ruska, nikoliv na mezinárodním společenství. Bez války se ho Ruska nevzdá, protože to by byla "smrt" putinových nástupců.
      Jediné co z toho Ukrajina bude kdy mít je tichá kompenzace.
      Takže ten tvůj logický požadavek je maximálně zbožné přání.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:03 13.08.2021

      a kdo by ještě v roce 1985 řekl, že SSSR tu není navždy ? Budoucnost nikdo nezná, scénářů je řada, včetně toho, že vrátí i Kaliningrad. Přeci jenom to je opravdu jen jedna velká ...Zobrazit celý příspěvek

      a kdo by ještě v roce 1985 řekl, že SSSR tu není navždy ? Budoucnost nikdo nezná, scénářů je řada, včetně toho, že vrátí i Kaliningrad. Přeci jenom to je opravdu jen jedna velká benzínová pumpa, která buď jednou vyschne nebo zákazníci ztratí zájem o benzín.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:08 13.08.2021

      takže nám chceš tvrdit, že se stát dobrovolně vzdá strategicky umístěného území, se strategickou vojenskou základnou, kde je drtivá většina obyvatelstva národnosti státu, který ji ...Zobrazit celý příspěvek

      takže nám chceš tvrdit, že se stát dobrovolně vzdá strategicky umístěného území, se strategickou vojenskou základnou, kde je drtivá většina obyvatelstva národnosti státu, který ji v současnosti drží?
      Jestli tomu věříš, tak věříš na pohádky.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:34 13.08.2021

      verim, ze vsechno co stoji na hlinenych nohou, se cas od casu zriti. A tam se pak ledacos zreviduje, at uz pozitivne nebo negativne. Ty hlinene nohy jsou nesvobodne instalovane ...Zobrazit celý příspěvek

      verim, ze vsechno co stoji na hlinenych nohou, se cas od casu zriti. A tam se pak ledacos zreviduje, at uz pozitivne nebo negativne. Ty hlinene nohy jsou nesvobodne instalovane vedeni statu. Neverim na vecne trvani neceho, co drzi pohromade tlakem.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:19 13.08.2021

      jestli si myslíš, že tohle se zreviduje, tak nejsi idealista, ale veskrze naivní.

      jestli si myslíš, že tohle se zreviduje, tak nejsi idealista, ale veskrze naivní.

     • toustr
      13:54 13.08.2021

      Jura99 "jestli Rusko bude chtít jednou mezi nás" Rusku ani nic jiného nezbyde. Rostoucí Číně za chvíli dojde prostor a kam asi upřou svůj pohled jako první? Podle mě je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      "jestli Rusko bude chtít jednou mezi nás"
      Rusku ani nic jiného nezbyde. Rostoucí Číně za chvíli dojde prostor a kam asi upřou svůj pohled jako první?
      Podle mě je to Putinovi moc dobře známo, ale kvůli tomu, že v podstatě on lidem vybarvil "západ" (stejně jako za SSSR) jako ty špatné, bude se mu to jen těžko vracet zpět, proto se do toho tolik nehrne.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:19 13.08.2021

      skelet Obávám se, že po spuštění Nord Stream 2 to budou mít i "rebelské státy" horší. Němcům začne být jedno, co se dějě na UA, když jim plyn přiteče odjinud a lehce se může stát, ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Obávám se, že po spuštění Nord Stream 2 to budou mít i "rebelské státy" horší. Němcům začne být jedno, co se dějě na UA, když jim plyn přiteče odjinud a lehce se může stát, že na Ukrajinu z Ruska přiteče pouze do poslušných lokalit. Ukrajincům dojdou "argumenty" když nebudou moci zadržovat plyn pro západní státy.Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      18:03 13.08.2021

      Ak Boh dá, po smrti Putina sa ten mordor rozpadne a Ukrajinci budú mať šancu ziskat Krym naspäť.

      Ak Boh dá, po smrti Putina sa ten mordor rozpadne a Ukrajinci budú mať šancu ziskat Krym naspäť.

     • skelet
      17:13 14.08.2021

      Je jediná šance jak se Krym dostane zpět k právoplatnému vlastnikovi. A to ten, že se na Ukrajině budou mít podstatně lépe, než na Krymu. Jinak je prostě jen válečná cesta. Mírová ...Zobrazit celý příspěvek

      Je jediná šance jak se Krym dostane zpět k právoplatnému vlastnikovi. A to ten, že se na Ukrajině budou mít podstatně lépe, než na Krymu. Jinak je prostě jen válečná cesta. Mírová cesta je jen bláhový sen naivních lidí.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
     12:36 13.08.2021

     Co severni Kypr ? Status Krymu na Ukrajine stál na hliněných nohou a na rozmaru diktátora Chruščova. To dřív Rusko vrátí Kurily.

     Co severni Kypr ? Status Krymu na Ukrajine stál na hliněných nohou a na rozmaru diktátora Chruščova. To dřív Rusko vrátí Kurily.

     • skelet
      13:19 13.08.2021

      Status Krymu stál na tom, že zúčastněné strany budou dodržovat mezinárodní dohody. Mezinárodní dohody, které Rusko samo potvrdilo.

      Status Krymu stál na tom, že zúčastněné strany budou dodržovat mezinárodní dohody. Mezinárodní dohody, které Rusko samo potvrdilo.

     • flanker.jirka
      16:27 13.08.2021

      skelet Domnívám se, že k obyvatelům Krymu se už Kučma zachoval dost neférovým způsobem. ¨Samozřejmostí je, že nikdo ani ve snu nenapadne zkusit tam uspořádat referendum pod ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Domnívám se, že k obyvatelům Krymu se už Kučma zachoval dost neférovým způsobem. ¨Samozřejmostí je, že nikdo ani ve snu nenapadne zkusit tam uspořádat referendum pod mezinárodním dohledem. Opakovat referendum, to se smí pouze v EU, například, když se irská kolonie postavila proti lisabonské smlouvě, tak se muselo referednum opakovat, aby to vyšlo podle představ vrchnosti.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:56 13.08.2021

      to byl vnitrostátní problém Ukrajiny, do kterého bylo RF velké kulové. Pro RF byly směrodatné mezinárodní dohody a smlouvy. Konec hlášení.

      to byl vnitrostátní problém Ukrajiny, do kterého bylo RF velké kulové. Pro RF byly směrodatné mezinárodní dohody a smlouvy. Konec hlášení.

     • Ján Paliga
      22:44 13.08.2021

      "Status Krymu na Ukrajine stál na hliněných nohou a na rozmaru diktátora Chruščova." Krllo, Chruščov nemal na pričlenenie Krymu mandát. Skús si zistiť, kto to schválil.... ...Zobrazit celý příspěvek

      "Status Krymu na Ukrajine stál na hliněných nohou a na rozmaru diktátora Chruščova."

      Krllo, Chruščov nemal na pričlenenie Krymu mandát. Skús si zistiť, kto to schválil.... Mimochodom, boľševici nečakali, že sa jedného krásneho dňa ekonomicky rozvrátené ZSSR rozpadne. Preto bolo prakticky jednu, ku ktorej SSR bude dané územie administratívne patriť....Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      06:58 14.08.2021

      skelet Rakousko-Uhersko byl také vnitrostátní problém, stejně se pak po jeho rozpadu v roce 1918 řešily územní nároky jednotlivých nových států i pomocí válečných konfliktů až do ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Rakousko-Uhersko byl také vnitrostátní problém, stejně se pak po jeho rozpadu v roce 1918 řešily územní nároky jednotlivých nových států i pomocí válečných konfliktů až do roku 1945.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:11 14.08.2021

      Flanker: hehe, však se taky Rakousko rozpadlo zevnitř. Proces byl urychlen díky Velké válce, ale i tak se rozpadlo zevnitř. Takže vnitřní problém se řešil vnitřně. V případě ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: hehe, však se taky Rakousko rozpadlo zevnitř. Proces byl urychlen díky Velké válce, ale i tak se rozpadlo zevnitř. Takže vnitřní problém se řešil vnitřně.
      V případě Rakouska je to obdoba v SSSR. Podobné jako Rakousko se rozpadlo na jednotlivé státy. Ale na rozdíl od postrakouska si jednotlivé státy ty hranice uznaly, domluvily se na nich a vzájemně se garantovaly. Takže tvůj příklad nekulha na obě nohy, ale žádné nohy ani nemá.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:01 15.08.2021

      No Skelete, tady má Flanker docela pravdu. Poslední jranice, která byla garantovaná smlouvami po 1 sv. válce byla západní hranice Německa. Už ta východní garantovaná NEBYLA a ...Zobrazit celý příspěvek

      No Skelete, tady má Flanker docela pravdu. Poslední jranice, která byla garantovaná smlouvami po 1 sv. válce byla západní hranice Německa. Už ta východní garantovaná NEBYLA a stejně tak hranice pidistátů, které vznikly mezi Německem, Itálií Tureckem a Ruskem. Toto území se pak řešilo v 2 sv. válce a bylo určeno Jaltskou dohodou.
      RU mohlo přežít, kdyby Fr. Josef odstoupil dříve a nechal situaci na konci 19. století řešit Karla I.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:47 15.08.2021

      Torong: zopakoval jsi to co jsem napsal já. Proto je flanker mimo. hranice mezi následnickými státy R-U pevně ujednány nebyly, respektive byly dány nikoliv sousedskými vztahy, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: zopakoval jsi to co jsem napsal já. Proto je flanker mimo.
      hranice mezi následnickými státy R-U pevně ujednány nebyly, respektive byly dány nikoliv sousedskými vztahy, ale silou armád jednotlivých států a silou protektorů (náš protektor byla Francie).
      Hranice u velké většiny postsovětských republiky byly dány vzájemnými dohodami, které byly podpořeny mezinárodními garancemi. A tyto vzájemné dohody RF několikráte potvrdilo.. takže ne, flanker byl mimo..
      To, že R-U mohlo přežít, kdyby FJ1 předal včas vládu pánovi z Konopiště je prakticky jasná věc.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:00 15.08.2021

      Jo takhle... Pak ovšem nejsme vepři. Tedy ve sporu.

      Jo takhle... Pak ovšem nejsme vepři. Tedy ve sporu.

    • Radovan
     10:08 14.08.2021

     V případě Krymu si myslím, že je pro Ukrajinu opravdu ztracen a Ukrajinci to ví. Stalo se tak protiprávně a zbaběle. Po-putinovské vedení Ruska, ale jednou Ukrajině vyplatí nemalé ...Zobrazit celý příspěvek

     V případě Krymu si myslím, že je pro Ukrajinu opravdu ztracen a Ukrajinci to ví. Stalo se tak protiprávně a zbaběle. Po-putinovské vedení Ruska, ale jednou Ukrajině vyplatí nemalé odškodnění za zabavený majetek a utrpěné újmy.
     Ukrajiny sice o Krym přišla, ale na druhou stranu se zbavila několika milionů Rusů ve svém státě a ten následný konflikt ji ohromně prověřil (úspěšně) a Ukrajinci mají být na co hrdí. Posílilo to ohromně jejich státnost.Skrýt celý příspěvek

 • Filip Fifo
  23:14 12.08.2021

  Nebude na AN prosím nějaký zajímavý článek o situaci v Afghánistánu?

  Nebude na AN prosím nějaký zajímavý článek o situaci v Afghánistánu?

  • krllo
   12:39 13.08.2021

   Těžko se píše o porážce a poučení z 100% nebude

   Těžko se píše o porážce a poučení z 100% nebude

   • toustr
    14:29 13.08.2021

    Porážka? Oslabili a oddálili rozpínavost teroristických skupin... už jen to je za mě vítězství.

    Porážka? Oslabili a oddálili rozpínavost teroristických skupin... už jen to je za mě vítězství.

    • Tesil
     15:27 13.08.2021

     A sleduješ poslední vývoj v Afghánistánu?

     A sleduješ poslední vývoj v Afghánistánu?

     • toustr
      17:43 13.08.2021

      A co jsem řekl špatně? Spojenci přišli, situace se zklidnila, spojenci odešli, situace je otřesná...

      A co jsem řekl špatně? Spojenci přišli, situace se zklidnila, spojenci odešli, situace je otřesná...

     • Tesil
      22:36 13.08.2021

      Po 20 letech bojů,ztrát na lidských životech, finančních výdajů atd.se během několika týdnů situace naprosto změnila. To na nějaký výrazný úspěch nevypadá. Obchod z drogami kvete ...Zobrazit celý příspěvek

      Po 20 letech bojů,ztrát na lidských životech, finančních výdajů atd.se během několika týdnů situace naprosto změnila.
      To na nějaký výrazný úspěch nevypadá.
      Obchod z drogami kvete vesele dál, zbraně po aliančních silách rychle změnily majitele,přibývá uprchlíků.
      Co dodat.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   17:28 15.08.2021

   V Afghanistánu je to zajímavé. Proč vládní vojáci nebojují? To se Talibanu tak moc bojí, nebo jej naopak milují?

   V Afghanistánu je to zajímavé. Proč vládní vojáci nebojují? To se Talibanu tak moc bojí, nebo jej naopak milují?

 • rabo123
  23:10 12.08.2021

  Tá pro Ukrajinská rétorika sa vypláca. Nechcem byť zlý, ale mám pocit, že všetko je o peniazoch. Nebude to kšeft roka, ale aj to je niečo. Vzťahy s Ruskom to už viac nepokazí a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tá pro Ukrajinská rétorika sa vypláca. Nechcem byť zlý, ale mám pocit, že všetko je o peniazoch. Nebude to kšeft roka, ale aj to je niečo. Vzťahy s Ruskom to už viac nepokazí a Ukrajina je rada za každý prejav podpory a odmení sa za to.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:06 12.08.2021

  Snad budou mít více rozumu a udrží si tatrovky ve stejných konfiguracich co se týká motorů, převodovek, náprav, kabin a výbavy, aby z toho nebyl stejný logistický hokej jako v ...Zobrazit celý příspěvek

  Snad budou mít více rozumu a udrží si tatrovky ve stejných konfiguracich co se týká motorů, převodovek, náprav, kabin a výbavy, aby z toho nebyl stejný logistický hokej jako v AČR.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:57 12.08.2021

   Tak drtivá většina nakupovaných sedniček má tatrováckou V8 a ten jejich poloautomat. Jestli je to zrovna správná volba je věc jiná.

   Tak drtivá většina nakupovaných sedniček má tatrováckou V8 a ten jejich poloautomat. Jestli je to zrovna správná volba je věc jiná.

   • flanker.jirka
    22:26 12.08.2021

    A kolik servisních míst má ta drtivá většina v armádě? ...zdaleka to není tak jako když si každý útvar dokázal opravit vše na T 815 VVN a VVT

    A kolik servisních míst má ta drtivá většina v armádě? ...zdaleka to není tak jako když si každý útvar dokázal opravit vše na T 815 VVN a VVT

    • Scotty
     10:54 13.08.2021

     Armáda zadává u soukromých servisů i opravy starých 815. Takže u sedmičky žádná změna.

     Armáda zadává u soukromých servisů i opravy starých 815. Takže u sedmičky žádná změna.

     • flanker.jirka
      16:33 13.08.2021

      Scotty Až takhle to AČR dopracovala? To pak mohou politici dávat klidně 10% HDP na obranu a stačit to nebude. Na T 815 VVN a VVT nebylo nic, co by nedokázaly útvary opravit. Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Až takhle to AČR dopracovala? To pak mohou politici dávat klidně 10% HDP na obranu a stačit to nebude.
      Na T 815 VVN a VVT nebylo nic, co by nedokázaly útvary opravit. Na GO se vozil občas jen motor nebo převodovka a to do VOP.
      Jestliže se armáda nedokáže sama o sebe postarat v době míru, jak se bude starat o stát v době krize nebo války?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:43 13.08.2021

      Neříkám že to nejsou schopní opravit, ale někdy je zadání opravy externímu opravci výhodnější buď časově nebo z kapacitních důvodů. U sedničky není v tomhle ohledu žádná změna. Dá ...Zobrazit celý příspěvek

      Neříkám že to nejsou schopní opravit, ale někdy je zadání opravy externímu opravci výhodnější buď časově nebo z kapacitních důvodů. U sedničky není v tomhle ohledu žádná změna.
      Dá se předpokládat že ti externí opravci budou v době krize pracovat pro armádu stejně jako teď.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:58 13.08.2021

   není to třeba dramatizovat. Většina Tatrovek má nějaký derivát motoru T3. Norgren je namontovaný na převodovce T10/T14. No a jestli si někdo myslí, že bude nakupovat náklaďáky po ...Zobrazit celý příspěvek

   není to třeba dramatizovat. Většina Tatrovek má nějaký derivát motoru T3. Norgren je namontovaný na převodovce T10/T14.
   No a jestli si někdo myslí, že bude nakupovat náklaďáky po pár kusech a Tatra kvůli tomu bude držet výrobu, tak je jelito.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:34 13.08.2021

    skelet
    A chystá se nějaká větší zakázka na náhradu starých tatrovek, aby se AČR vyhnula kouskování a malosériím? Těm autům už je také dobře 40 let.

    skelet
    A chystá se nějaká větší zakázka na náhradu starých tatrovek, aby se AČR vyhnula kouskování a malosériím? Těm autům už je také dobře 40 let.

 • apache
  17:11 12.08.2021

  Paráda.

  Paráda.

 • toustr
  14:20 12.08.2021

  Zajímalo by mě, kolik vozidel s podvozkem Tatra na té přehlídce celkově bude. A ještě víc mě zajímá, jestli ČR vyšle "delegaci", která tam bude pochodovat... naposledy tam tuším ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě, kolik vozidel s podvozkem Tatra na té přehlídce celkově bude. A ještě víc mě zajímá, jestli ČR vyšle "delegaci", která tam bude pochodovat... naposledy tam tuším byli.Skrýt celý příspěvek

  • dante1
   16:26 12.08.2021

   Ano,bylo potvrzeno že naši vojáci tam budou pochodovat taky .

   Ano,bylo potvrzeno že naši vojáci tam budou pochodovat taky .

   • toustr
    19:43 12.08.2021

    Díky za info ;)

    Díky za info ;)

 • Miroslav
  12:45 12.08.2021

  To bude mať Jura dosť. Aj keď treba pozerať dopredu a miesto vojakov nasadiť Robocopa

  To bude mať Jura dosť. Aj keď treba pozerať dopredu a miesto vojakov nasadiť Robocopa

  • RiMr71
   13:19 12.08.2021

   ...zapomínáš, že Robocop je jen trochu lepší marioneta...

   ...zapomínáš, že Robocop je jen trochu lepší marioneta...

   • padre
    14:00 12.08.2021

    Svatá pravda,Robocop je v podstatě jen vytuněnej Hurvínek…

    Svatá pravda,Robocop je v podstatě jen vytuněnej Hurvínek…

    • Torong
     17:21 12.08.2021

     Přesně. Osobně jsem přesvědčený, že u Hurvínka mají základ všechny Jurovy představy...

     Přesně. Osobně jsem přesvědčený, že u Hurvínka mají základ všechny Jurovy představy...

  • Jura99
   14:20 12.08.2021

   Radost z posilování UA armády samozřejmě mám a že to je na Tatře je bonus navíc.

   Radost z posilování UA armády samozřejmě mám a že to je na Tatře je bonus navíc.

  • Poly
   21:11 12.08.2021

   V našem případě by jsme měli být rádi, že Ukrajina posiluje armádu.

   V našem případě by jsme měli být rádi, že Ukrajina posiluje armádu.

   • krllo
    12:42 13.08.2021

    Že dá dohromady novou Galícii a vyrazi na Rusa ? To by bylo blbé, jaderny spad by ohrozil i nás

    Že dá dohromady novou Galícii a vyrazi na Rusa ? To by bylo blbé, jaderny spad by ohrozil i nás

    • Badysak
     14:24 13.08.2021

     Proč by měl vyrazit na rusa? Však Donbas a Krim jsou Ukrainské území.

     Proč by měl vyrazit na rusa? Však Donbas a Krim jsou Ukrainské území.

     • HEKTOR
      20:11 14.08.2021

      Badysak - no bohužiaľ pre ukrajinu krymský poloostrov je už ruský...

      Badysak - no bohužiaľ pre ukrajinu krymský poloostrov je už ruský...

     • Badysak
      17:05 15.08.2021

      Na obou územích působý ruská armada nelegalně to, že Mostkva tvrdí že je Krym rusky neznamená, že je to pravda.

      Na obou územích působý ruská armada nelegalně to, že Mostkva tvrdí že je Krym rusky neznamená, že je to pravda.

Načítám diskuzi...