Ukrajinský T-84 Oplot-2M připraven pro vojenskou přehlídku v Kyjevě

Ukrajinský T-84 Oplot-2M připraven pro vojenskou přehlídku v Kyjevě
T-84 Oplot-2M / Foto: UkrOboronProm (Zvětšit)

Ukrajinské Mališevské závody koncernu Ukroboronprom dokončily výrobu prototypu tanku T-84 Oplot-2M. Tank oproti svému předchůdci Oplot-M nevyužívá žádné ruské součástky.

Cílem projektu Oplot-2M je vyvinout vlastní ukrajinskou modernizaci tanku T-84 zcela nezávislou na ruských dodavatelích. Výrobu prototypu Oplot-2M si však neobjednalo ukrajinské ministerstvo obrany, ale ukrajinská exportní společnost Ukrspeceksport (součást Ukroboronprom). Vývoj a výroba prototypu přišla na 3,5 milionu dolarů.

Oplot-2M je tedy v podstatě Oplot-M ale bez jakýchkoliv ruských komponentů. Finální verze Oplot-2M má ale dále obdržet vylepšenou pancéřovanou ochranu, systém řízení palby, komunikační a navigační systémy.

Prototyp Oplot-2M poslouží zejména pro prezentaci na zahraničních trzích a bude se účastnit ukázek a testů pro potenciální zahraniční zákazníky. Jedním ze zákazníků může být Pákistán, který již provozuje 320 ukrajinských tanků T-80UD. Ostatně v květnu si vysocí vojenští představitelé Pákistánu na Ukrajině prohlédli schopnosti tanků T-84BM Oplot-M, transportérů BTR-4E, protitankových řízených střel Skif, RK-3 Korzar a bezpilotních letadel Leleka-100.

Zda Oplot-2M nakoupí také ukrajinské ministerstvo obrany není jasné. Kyjev ale před několika lety projevil zájem nakoupit až 160 tanků T-84BM Oplot-M – tedy za podmínky odstranění všech ruských součástek.


Oplot-2M; větší foto / Foto: UkrOboronProm

Podle tiskové zprávy Ukroboronprom tank Olpot-2M 24. srpna „předvede své bojové schopnosti potenciálním zákazníkům, včetně zahraničních.“ I když se jedná o prototyp, má jít o zcela funkční tank. Výroba prototypu trvala šest měsíců, ale Mališevské závody podle vlastních slov zvládnou výrobu až několika tanků měsíčně.

„Přes některá zkreslená prohlášení v médiích, zaměstnanci závodu Mališev opět prokázali, že jsou schopni uzavírat a plnit vysoce kvalitní a včasné smlouvy pro domácí a ukrajinské zákazníky: od jednotlivých dílů a komponentů až po plnohodnotná moderní bojová vozidla,“ řekl Vasyl Krylas, generální ředitel Mališevských závodů. „Účast nového Oplotu na přehlídce ke Dni nezávislosti je pro náš tým, který nezištně pracoval na realizaci úkolu, důvodem k velké hrdosti. Jsme hrdi na své zaměstnance, milujeme Ukrajinu a jsme připraveni plnit nové objednávky.“

Krylas zřejmě narážel na články v ukrajinských médích, které kritizovaly neschopnost závodů dokončit „ukrajinizaci“ tanku Oplot-M. Současně ukrajinská média zpochybňovala schopnosti závodů dokončit včas prototyp tanku Oplot-2M.

Hlavním problémem ukrajinizace tanku Oplot-M se ukázalo nahrazení termovizního senzoru, který původně vyráběly ukrajinské podniky na Krymu. Po ruské vojenské invazi ale Ukrajinci o tyto podniky a jejich technologie přišly. Nakonec Ukrajina vyvinula náhradní termovizní zaměřovač 1G46M.

Ukrajinští generálové také poukazovali na nutnost prodloužení životnosti tankového motoru 6TD-2 z 250 na 350 hodin.


Oplot-2M; větší foto / Foto: UkrOboronProm

Pro zajímavost – sovětská tanková škola počítala s masovými ztrátami tanků (ale i s poruchami a nehodami) a sovětský průmysl proto nikdy neměl úkol ani potřebu vyrábět tankové komponenty s příliš dlouhou životností. Proto Sovětský svaz pro každý objednaný tank T-72 nechal vyrobit hned pět motorů – jeden nainstalovaný a čtyři náhradní. Ostatně to je také důvodem, proč Rusové i Ukrajinci mají problémy vyvinout tankové motory s dlouhou životností (viz ruský tank T-14). Sovětská tanková škola jednoduše pohonné jednotky s dlouhou životností nevyžadovala.

V každém případě nejrozšířenějším tankem ukrajinské armády je typ T-64BV. V současné době hned dvě charkovské společnosti patřící pod Ukroboronprom – Charkovský traktorový závod (ChTZ) a Charkovská strojírenská konstrukční kancelář A. A. Morozova (ChKBM) – provádějí vlastní modernizace tanků T-64BV.

ChTZ vyvíjí tank T-64BM2 „Bulat“ a ChKBM tank T-64 „Krab“. Oba stroje mají dostat modernizovaný motor 6TD-1 o výkonu 745 kW. Již zmíněná výkonnější verze 6TD-2 o výkonu 895 kW pohání tank Oplot. Výsledky prací na projektu „Bulat“, včetně konstrukčních řešení, jsou ale údajně přenositelné na pokročilejší modernizaci „Krab“.

Ideálně zřejmě ukrajinské ministerstvo obrany hodlá modernizovat flotilu tanků T-64BV na standard „Krab“ a nakupovat nové tanky T-84 Oplot-M2. Ukrajinská média navíc spekulují o obnovení projektu nového tanku Molot (Objekt 477А). Lze ale celkem bezpečně říct, že vzhledem k finanční situaci Ukrajiny absolutní přednost dostane modernizace tanků T-64BV na standard Krab.

Firemní testy tanků Krab mají probíhat až do příštího roku a se vstupem do služby se počítá v letech 2024 až 2025. Tank Krab se tedy zřejmě stane hlavním bojovým tankem ukrajinské armády až do roku 2045. Současně zřejmě bude pořízen menší počet tanků Oplot-2M jako podpora exportu.

Zdroj: MilMag, Defense Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M

T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v ...

Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo

Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty BTR-4MV1

Na vojenské výstavě Arms and Security 2017 v Kijevě ukrajinská firma Ukroboronprom představila nové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  11:20 11.02.2023

  Porovnanie dát čínskeho VT4 a Oplotu:
  https://i-com.cdn.gaijin.net/m...

  Porovnanie dát čínskeho VT4 a Oplotu:
  https://i-com.cdn.gaijin.net/m...

 • Grugh
  18:13 23.08.2021

  Pět motorů na jeden tank? ;-) To je podle mě naprostá hloupost. Lze uvažovat pouze dvě možnosti: a) Buď počítáte s krátkou životností tanku. Potom by bylo ekonomicky nevýhodné ...Zobrazit celý příspěvek

  Pět motorů na jeden tank? ;-)
  To je podle mě naprostá hloupost.

  Lze uvažovat pouze dvě možnosti:
  a) Buď počítáte s krátkou životností tanku. Potom by bylo ekonomicky nevýhodné dopředu vyrábět rovnou pět motorů pro něco, co podle plánu stejně brzy ztratíte.
  b) A když plánujete delší životnost tanku, použijete odolnější motor, který by více odpovídal uvažované životnosti.

  Jediné smysluplné a efektivní řešení by bylo vyrobit např. 5 motorů pro 3 nebo 4 tanky. Ty tanky, které přežijí svojí plánovanou životnost dostanou nový motor. Pro ty zničené / neopravitelně poškozené nové motory nepotřebujete.

  Člověk by neměl věřit každé pohádce, ale více používat vlastní hlavu (pokud v ní něco je).Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:54 22.08.2021

  https://www.altair.com.pl/news...
  Cóż - bez komentarza

  https://www.altair.com.pl/news...
  Cóż - bez komentarza

 • toustr
  20:52 18.08.2021

  Zajímá-li někoho přehlídka. https://youtu.be/mRJC0KPsbAo... Jinak Mineral je na videu na podvozku 8x8 + jsem na žádném podobném videu nezaznamenal Danu nebo i salvové raketomety na ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímá-li někoho přehlídka.
  https://youtu.be/mRJC0KPsbAo...
  Jinak Mineral je na videu na podvozku 8x8 + jsem na žádném podobném videu nezaznamenal Danu nebo i salvové raketomety na podvozku Tatra (jen Kraz).Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:30 17.08.2021

  Občas jsem některými názory zaskočen jako třeba:
  Sovětská tanková škola počítala i s nehodami a poruchami.
  Pro zajímavost.

  Občas jsem některými názory zaskočen jako třeba:
  Sovětská tanková škola počítala i s nehodami a poruchami.
  Pro zajímavost.

 • RiMr71
  15:44 17.08.2021

  U Kubinky havaroval prototyp (jediný nemýlím-li se) Il-112B. Vzplál mu za letu pravý motor, po chvíli se překlopil přes pravé křídlo a "šel". Zdánlivě nesouvisející, ale jde o ...Zobrazit celý příspěvek

  U Kubinky havaroval prototyp (jediný nemýlím-li se) Il-112B.
  Vzplál mu za letu pravý motor, po chvíli se překlopil přes pravé křídlo a "šel".
  Zdánlivě nesouvisející, ale jde o ukázku toho, jak Ukrajina bez ruských a Rusko bez ukrajinských "podílů" těžko buduje náhrady společných projektů.
  A to je Rusko ještě více či méně omezeno embargem na západní technologie, které sice samozřejmě nepotřebuje, protože Rusové jsou nejlepší úplně ve všem a nět zapadnóvo analóga, ale když si propojíte fiaska Armaty, Raptorného, transportního letectva, námořnictva s letadlovým prámem Kuzněcov, kolabující kosmický průmysl (Nauka) atd - sešup se zrychluje a skupina lidí kteří se slzou v oku sledují papundeklovou maketu ŠachMatu a stačí jim to je menší a menší...
  Spíš to vypadá v některých kategoriích zbraní (ne ve všech) na šach pro Rusy a mat není daleko...
  Pokud Ukrajina dokáže omezit strašlivou korupci, může se svou tradicí a přístupem k některým vyspělým technologiím ze "západu" a západním "půjčkám" v některých oblastech ukázat Rusku záda.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   15:48 17.08.2021

   Sorry, než jsem to nadatloval, tak je tu o tom článek :)

   Sorry, než jsem to nadatloval, tak je tu o tom článek :)

 • Sergej7490
  23:22 16.08.2021

  Ta "vtacia budka" (Termovizny zameriavac) si svojim umiestnenim priam koleduje o zasah ostrelovaca alebo znicenie pri prejazde popod nizky most, les a pod...

  Ta "vtacia budka" (Termovizny zameriavac) si svojim umiestnenim priam koleduje o zasah ostrelovaca alebo znicenie pri prejazde popod nizky most, les a pod...

  • toustr
   00:09 17.08.2021

   Najděte mi jediné lepší místo na tanku, ze kterého by byl stejně dobrý výhled na okolí, jako z vršku věže.

   Najděte mi jediné lepší místo na tanku, ze kterého by byl stejně dobrý výhled na okolí, jako z vršku věže.

   • Scotty
    01:09 17.08.2021

    Spíš je zarážející ta brutální velikost. Porovnejte s obdobným přístrojem na M4CZ.

    Spíš je zarážející ta brutální velikost. Porovnejte s obdobným přístrojem na M4CZ.

    • Klimesov
     07:08 17.08.2021

     Tak ono všeobecně na východě je ten problém s miniaturizací pokročilých technologií. Hlavně teda s kvalitou. Ale tohle je jen otázka času než si s tím poradí :-) Osobě si myslím, ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ono všeobecně na východě je ten problém s miniaturizací pokročilých technologií. Hlavně teda s kvalitou.
     Ale tohle je jen otázka času než si s tím poradí :-)
     Osobě si myslím, že by výrobci bodlo jít do spolku s nějakou jinou formou a snažit se získat přístup k licenční výrobě, i za cenu ztráty zisku. Ukrajinské podniky nyní spíše potřebují znovu nabrat zkušenosti s moderní výrobou pokročilé techniky než nějaký velký zisk. Můj názor :)Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     07:40 17.08.2021

     Souhlas, reagoval jsem hlavně kvůli tomu, že Sergej hanil umístění. Co se týče velikosti, též mi to připadá jako kadibudka :D

     Souhlas, reagoval jsem hlavně kvůli tomu, že Sergej hanil umístění. Co se týče velikosti, též mi to připadá jako kadibudka :D

     • Miroslav
      11:37 17.08.2021

      V ZSSR museli mať vždy všetko najväčšie

      V ZSSR museli mať vždy všetko najväčšie

    • flanker.jirka
     10:37 17.08.2021

     Bylo by zajímavé vidět, jak by vypadala podobná kamera vyrobená pouze z komponent a technologií pocházejících z ČR.

     Bylo by zajímavé vidět, jak by vypadala podobná kamera vyrobená pouze z komponent a technologií pocházejících z ČR.

     • Scotty
      14:41 17.08.2021

      Otázka je proč by jsme něco takového chtěli dělat? Kdyby ČR čistě hypoteticky chtěla vyrobit tank, tak by jsme přístup k technologiím nejlepších firem v oboru a nemuseli na tanku ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka je proč by jsme něco takového chtěli dělat? Kdyby ČR čistě hypoteticky chtěla vyrobit tank, tak by jsme přístup k technologiím nejlepších firem v oboru a nemuseli na tanku stavět druhou Eiffelovu věž.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:25 17.08.2021

      Scotty Skoro jsem zapomněl, že žijeme v zemi, kde jeden z největších zaměstnavatelů omezuje výrobu, protože jim komunisti z Číny nedodávají včas chipy. Proč nechtít produkovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Skoro jsem zapomněl, že žijeme v zemi, kde jeden z největších zaměstnavatelů omezuje výrobu, protože jim komunisti z Číny nedodávají včas chipy.

      Proč nechtít produkovat vlastní podobné systémy, když už vyrábíme zbraně a bezpečnostní technologie?
      Možná to na Vás působí jako eifelova věž, ale pokud to bude funkční, tak získají schopnost vyprodukovat něco sami.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:19 17.08.2021

      Protože to potom dopadá tak je je vidět na ukrajinském tanku. Podívejte se jakou velikost a umístění mají podobné přístroje na soudobých tancích. Mít největší pozorovací přístroj ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože to potom dopadá tak je je vidět na ukrajinském tanku. Podívejte se jakou velikost a umístění mají podobné přístroje na soudobých tancích. Mít největší pozorovací přístroj na světe není moc známka punku.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      18:22 17.08.2021

      Odkdy je Taiwan komunistická čína?

      Odkdy je Taiwan komunistická čína?

     • flanker.jirka
      19:18 17.08.2021

      Badysak
      Čipy mají mít z pevinske Číny, prý čekají na obnovení provozu přístavu, který byl v karantény.

      Badysak
      Čipy mají mít z pevinske Číny, prý čekají na obnovení provozu přístavu, který byl v karantény.

     • flanker.jirka
      19:24 17.08.2021

      Scotty
      Stále jde o výhodu domácí produkce. Uvidíme jak bude vypadat sériová produkce, pokud se projekt rozjede.
      Asi nemají moc možností jak to za podobnou cenu koupit venku.

      Scotty
      Stále jde o výhodu domácí produkce. Uvidíme jak bude vypadat sériová produkce, pokud se projekt rozjede.
      Asi nemají moc možností jak to za podobnou cenu koupit venku.

     • Klimesov
      07:44 18.08.2021

      flanker.jirka Děláte jak kdyby jinačí země, včetně Ukrajiny, nenakupovali všemožné komponenty v Číně. To, že máte vlastní produkci, ještě neznamená že se jedná o vlastní vývoj a ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Děláte jak kdyby jinačí země, včetně Ukrajiny, nenakupovali všemožné komponenty v Číně.
      To, že máte vlastní produkci, ještě neznamená že se jedná o vlastní vývoj a 100% výrobu všech komponentů u sebe. :-)
      Rusové také machrují s tím, že dokáží své tanky vybavit svou produkcí a přitom do T-72B3M montují licenčně vyráběnou techniku z Francie :-)Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:52 18.08.2021

      Klimesov To co je k vidění na fotce nevypadá nijak podobně jako čínské kamery. Celková závislost světa na Číně je velmi nebezpečná, v USA to už pochopili a hlídají si to co tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      To co je k vidění na fotce nevypadá nijak podobně jako čínské kamery. Celková závislost světa na Číně je velmi nebezpečná, v USA to už pochopili a hlídají si to co tam montují, na veřejnosti byly propírány právě čipy v řízených střelách.Skrýt celý příspěvek

     • Dual
      12:16 21.08.2021

      Ukrajinská firma "Fotoprylad" už dostala zakázku na modernizaci zaměřovače PNK-6 pro modernizaci tanku BM OPLOT.
      https://www.ukrmilitary.com/20...

      Ukrajinská firma "Fotoprylad" už dostala zakázku na modernizaci zaměřovače PNK-6 pro modernizaci tanku BM OPLOT.
      https://www.ukrmilitary.com/20...

 • Rase
  22:38 16.08.2021

  Tank vypadá velmi dobře a budu mu držet palce, aby se podařilo rozjet sériovější výrobu. Na poslední fotografii docela připomíná některé americké návrhy tanku budoucnosti. Hodně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tank vypadá velmi dobře a budu mu držet palce, aby se podařilo rozjet sériovější výrobu. Na poslední fotografii docela připomíná některé americké návrhy tanku budoucnosti. Hodně pěkný je rovněž obrněný transportér (BVP) Berserk na bázi T-84:

  https://defence-blog.com/exclu... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:42 17.08.2021

   Trochu mi vadia dizajnovo tie gumené blatníky, ale asi je to efektívne keď to tam majú

   Trochu mi vadia dizajnovo tie gumené blatníky, ale asi je to efektívne keď to tam majú

 • Arthur
  22:33 16.08.2021

  "Vývoj a výroba prototypu přišla na 3,5 milionu dolarů." Toto je krásny návod na modernizáciu T-72M1 a nie nákup novým predražených (9-10 mil EUR kus) tankov a ešte k tomu ani nie ...Zobrazit celý příspěvek

  "Vývoj a výroba prototypu přišla na 3,5 milionu dolarů."
  Toto je krásny návod na modernizáciu T-72M1 a nie nákup novým predražených (9-10 mil EUR kus) tankov a ešte k tomu ani nie nových druhov MBT.Skrýt celý příspěvek

  • Badysak
   00:04 17.08.2021

   Co chceš modernizovat na M1? Vzdyť je to dnes pojízdná rakev už v době vzniku to byla vykastrovaná plechovka proti regulérnímu Tčku. To co mame dnes je dobré jen na udržení tankové ...Zobrazit celý příspěvek

   Co chceš modernizovat na M1? Vzdyť je to dnes pojízdná rakev už v době vzniku to byla vykastrovaná plechovka proti regulérnímu Tčku. To co mame dnes je dobré jen na udržení tankové školy a proti křovákum s RPG.Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    03:17 17.08.2021

    v dobe svojho vzniku bol T72M1 na urovni gardovych T72Acok.. a tych bolo vtedy najviac... Bcka vtedy este len nabiehali k jednotkam a az na par cm panciera naviac, tiez to nebolo ...Zobrazit celý příspěvek

    v dobe svojho vzniku bol T72M1 na urovni gardovych T72Acok.. a tych bolo vtedy najviac... Bcka vtedy este len nabiehali k jednotkam a az na par cm panciera naviac, tiez to nebolo nic extra...Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     21:52 19.08.2021

     To "tehdy" je ovšem už hodně dávno...

     To "tehdy" je ovšem už hodně dávno...

  • Torong
   05:33 17.08.2021

   Já vím, že domácí zbrojný priemysel, ale T 84 je modernizace T 80. A to je jiný tank než T 72. T 72 je pojízdné krematorium. První známka zaostávání SSSR - předchozí generace tanků ...Zobrazit celý příspěvek

   Já vím, že domácí zbrojný priemysel, ale T 84 je modernizace T 80. A to je jiný tank než T 72. T 72 je pojízdné krematorium. První známka zaostávání SSSR - předchozí generace tanků T 54/55 byla na úrovni doby a SSSR ji zvládal vyrobit velké množství. T 64 už byl drahý a náročný, takže musel být vyvinut levný T 72 pro doplnění počtů...Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    11:31 17.08.2021

    T-84 pouziva rovnako karusel s municiou v priestore posadky, takze z tohto pohladu je to rovnake krematorium ako vsetky T-xx

    T-84 pouziva rovnako karusel s municiou v priestore posadky, takze z tohto pohladu je to rovnake krematorium ako vsetky T-xx

    • Arthur
     13:51 17.08.2021

     Koľko príslušníkov OSSR (ASR) a AČR v týchto krematóriach nedajbože zarvalo od vzniku ČR a SR v roku 1993 tj. za 28,5 roka ?

     Koľko príslušníkov OSSR (ASR) a AČR v týchto krematóriach nedajbože zarvalo od vzniku ČR a SR v roku 1993 tj. za 28,5 roka ?

     • Torong
      15:25 17.08.2021

      A kolik jich v T72 realně bojovalo? Tank se kupuje k potenciálnímu boji. Ne k tomu abychom podpořili domácí zbrojárský priemysel. Proto je potřeba vybírat zbraň, která bude zabíjet ...Zobrazit celý příspěvek

      A kolik jich v T72 realně bojovalo? Tank se kupuje k potenciálnímu boji. Ne k tomu abychom podpořili domácí zbrojárský priemysel. Proto je potřeba vybírat zbraň, která bude zabíjet nepřitele, ne vlastní osádky.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    11:39 17.08.2021

    T-72 bol určený na zabezpečovacieho operácie druhého sledu a pre spojencov. Nikdy sa s ním nepočítalo, že pôjde v čele fronty. Preto sa ani veľmi nehľadelo na bezpečnosť posádky

    T-72 bol určený na zabezpečovacieho operácie druhého sledu a pre spojencov. Nikdy sa s ním nepočítalo, že pôjde v čele fronty. Preto sa ani veľmi nehľadelo na bezpečnosť posádky

    • Arthur
     13:28 17.08.2021

     A kedy sa s 30ks tankov OSSR resp. 30ks tankov AČR rátalo a ráta v prvom slede?

     A kedy sa s 30ks tankov OSSR resp. 30ks tankov AČR rátalo a ráta v prvom slede?

     • Miroslav
      14:08 17.08.2021

      Tak svojho času bolo tých tankov o dosť viac. S T-54/55 sme mali (ČS) viac tankov ako USA. Ešte po rozdelení a vyradení T-55 sme mali 272 kusov T-72. Prečo sa na poslednú chvíľu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak svojho času bolo tých tankov o dosť viac. S T-54/55 sme mali (ČS) viac tankov ako USA. Ešte po rozdelení a vyradení T-55 sme mali 272 kusov T-72. Prečo sa na poslednú chvíľu zachránilo 30 kusov, to už je otázka na kompetentných.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:28 17.08.2021

      Arthur Vždy. Zbraně se tak vybírají vždy. Armáda tu není proto, aby měl z čeho žít domácí zbrojárský priemysel. Pokud není domácí výrobce schopen dodat odpovídající zbraň, pak ať ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Vždy. Zbraně se tak vybírají vždy. Armáda tu není proto, aby měl z čeho žít domácí zbrojárský priemysel. Pokud není domácí výrobce schopen dodat odpovídající zbraň, pak ať dodává jinam, nebo klidně zkrachuje.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     15:31 17.08.2021

     Miroslav A proto měla ČSLA bojovat na čele a teprve v jejím týlu měla jít Ruská armáda, že? Armády VS tady byly proto, aby šetřily životy Ruských vojáků. Počítalo se s tím, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav
     A proto měla ČSLA bojovat na čele a teprve v jejím týlu měla jít Ruská armáda, že? Armády VS tady byly proto, aby šetřily životy Ruských vojáků. Počítalo se s tím, že během pochodu k Rýnu ČSLA přestane existovat jako dále bojeschopná armáda.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:12 17.08.2021

      Lenže to nebol jediný plán. To bol plán útoku VZ kde ČSĽA mala za úlohu obsadiť juh Nemecka a pokiaľ možno prekopať sa až na sever Francúzska. Nič menej naši generáli hodnotili ...Zobrazit celý příspěvek

      Lenže to nebol jediný plán. To bol plán útoku VZ kde ČSĽA mala za úlohu obsadiť juh Nemecka a pokiaľ možno prekopať sa až na sever Francúzska. Nič menej naši generáli hodnotili tento plán ako nereálny pretože by pravdepodobne narazili na tuhý odpor Nemecka a tiež z dôvodu logistických. Počítalo sa samozrejme s vysokými stratami. Potom tu bol plán keď sa VZ mala brániť útoku. Úlohou ČSĽA bolo zadržať vojská NATO na západnej hranici cca 2 týždne, kým nepríde pomoc od "rudého bratra"Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     23:06 21.08.2021

     Kde sa s nim pocitalo je uplne irelevantne, nakolko sme lepsi tank nikdy nemali. A pouziva presne rovnaky sposob nabijania a uskladnenia municie (karusel) ako jeho dospelejsi ...Zobrazit celý příspěvek

     Kde sa s nim pocitalo je uplne irelevantne, nakolko sme lepsi tank nikdy nemali. A pouziva presne rovnaky sposob nabijania a uskladnenia municie (karusel) ako jeho dospelejsi surodenci - T-64 az T-90. Na bezpecnost posadky sa teda nehladelo len u T-72 ale u ziadneho ruskeho tanku. A na ergonomiu a pripadne pohodlie uz vobec nie.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:02 17.08.2021

   AČR modernizací T-72M4CZ vyčerpala veškerý modernizační potenciál za T-72M1 aby z toho nemusel být úplně nový tank.

   AČR modernizací T-72M4CZ vyčerpala veškerý modernizační potenciál za T-72M1 aby z toho nemusel být úplně nový tank.

   • Torong
    08:59 17.08.2021

    Žádná modernizace neodstraní největší slabinu T 72 - umístění munice...

    Žádná modernizace neodstraní největší slabinu T 72 - umístění munice...

    • Klimesov
     09:33 17.08.2021

     Modernizace ne, proto píšu, že AČR už všechny možnosti modernizace vyčerpala. Ale vývoj a výroba nové věže, kde by ta munice byla umístěna (podobně jako u Lecklerku nebo K2) by ten ...Zobrazit celý příspěvek

     Modernizace ne, proto píšu, že AČR už všechny možnosti modernizace vyčerpala.
     Ale vývoj a výroba nové věže, kde by ta munice byla umístěna (podobně jako u Lecklerku nebo K2) by ten problém teoreticky vyřešila, ale to už se bavíme o úplně novém tanku a taky o úplně jinačích částkách za vývoj a pořízení. A to už by se hodilo koupit něco co už na trhu je.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     11:40 17.08.2021

     Ber to z tej lepšej stránky, že v prípade zásahu to nebude dlho bolieť

     Ber to z tej lepšej stránky, že v prípade zásahu to nebude dlho bolieť

   • Arthur
    13:32 17.08.2021

    ad. Klimesov 07:02 17.08.2021 Ale no tak... cit. "Absencia modernizácie stabilizátora spôsobuje že napríklad extrémne drahá modernizácia T-72M4 CZ dosiahla zvýšenie presnosti paľby ...Zobrazit celý příspěvek

    ad. Klimesov 07:02 17.08.2021
    Ale no tak... cit. "Absencia modernizácie stabilizátora spôsobuje že napríklad extrémne drahá modernizácia T-72M4 CZ dosiahla zvýšenie presnosti paľby oproti T-72M1 napriek drahému a sofistikovanému systému riadenia paľby len zo statických postavení, čo výrazne degraduje schopnosti T-72M4 CZ v reálnom boji."
    "Ako však ukázala extrémne drahá modernizácia T-72M4 CZ samotná finančne náročná náhrada zameriavacích a pozorovacích prístrojov sama o sebe ešte nedokáže zabezpečiť nárast pravdepodobnosti zásahu prvou ranou v bojových podmienkach a s nárastom schopnosti zameriavacieho komplexu je nutné modernizovať stabilizačný systém, aby dokázal dostatočne rýchle a presne nastaviť zámernú os zbraní do požadovaného smeru. Bez takéhoto opatrenia boli vynaložené finančné prostriedky premrhané, ako v prípade T-72M4 CZ pretože celý systém nedokáže využiť potenciál moderného systému riadenia paľby."
    zdroj: https://blog.sme.sk/vladimirbe...

    Jediné čo vyčerpal a to dosť extrémne boli finančné prostriedky a to s tými 3,5 mil US dolarov na T-84 Oplot-2M sa nedá ani porovnať a tam bola pointa.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:20 17.08.2021

     A co tímto sdílením z blogu, chtěl básník říci? Jako upřímně ve vašem sdíleném blogu nenajdeme reálná data, která by porovnávala reálné možnosti a schopnosti jak T-72M4CZ tak T-84 ...Zobrazit celý příspěvek

     A co tímto sdílením z blogu, chtěl básník říci?
     Jako upřímně ve vašem sdíleném blogu nenajdeme reálná data, která by porovnávala reálné možnosti a schopnosti jak T-72M4CZ tak T-84 Oplot-2M.
     Ono to není ani v tomto článku, jen že Ukrajinci postavili prototyp T-74 Oplot-2M bez ruských technologií za cca 3,5 miliónů dolarů. Prototyp, ne finální produkt.
     Jako je hezké že si tu zase nějaký Slovák léčí mindráky a musí tu sdílet článek kde se píše o extrémně drahé modernizaci, i když vlastně dotyčný nenabídl reálné informace o tom kolikrát se zvětšila přesnost palby T-72M4CZ oproti původní T-72M1, ale budiž. U nás každý ví, že modernizace T-72M4CZ byla zbytečně drahá a že se prodražila jednak z důvodů technických problémů při vývoji a integraci systémů řízení palby od firmy Officine Galileo, dále kvůli následnému rapidnímu poklesu počtu odebraných kusů, a dále i kvůli rozhodnutí integrovat do T-72M4CZ britský motor, který si vyžádal velké úpravy na korbě.
     Pokud vím je málo lidí co v ČR obhajují finanční náročnost samotné modernizace, a i já sám jsem psal, že AČR už prostě veškerý modernizační potenciál vyčerpala, protože ano aby T-72M1 mohli v dnešní době opravdu uspět na moderním bojišti proti rovnocennému protivníkovi, potřebovali by rozsáhlou modernizaci, která by se vyrovnala vývoji a výstavbě nového tanku :-)
     A potvrzuje to i váš článek, který jste sdílel. :-)
     Takže vaše poznámka byla o ničem. Krom toho, že byl plný osobních invektiv nikoli přesných údajů :-)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:21 17.08.2021

      T-84 Oplot-2M tam mělo být :-)

      T-84 Oplot-2M tam mělo být :-)

     • Sergej7490
      22:52 21.08.2021

      Chcel povedat to, ze nemate pravdu s vycerpanim modernizacneho potencialu. Este je mozne modernizovat stabilizacny system a tym dalej zlepsit presnost a rychlost palby :-) Takze ...Zobrazit celý příspěvek

      Chcel povedat to, ze nemate pravdu s vycerpanim modernizacneho potencialu. Este je mozne modernizovat stabilizacny system a tym dalej zlepsit presnost a rychlost palby :-) Takze nejaky potencial tu este predsalen je :-DSkrýt celý příspěvek

     • Badysak
      13:43 22.08.2021

      Jistě pokud chcete útočit na východních rovinách tak se stabilizace hodí, ale při obraně i útoku v našich podmínkách je lepší mít větší elevaci jako mají západní tanky dává to více ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě pokud chcete útočit na východních rovinách tak se stabilizace hodí, ale při obraně i útoku v našich podmínkách je lepší mít větší elevaci jako mají západní tanky dává to více možností použití než vyjet s celým tankem na hrbol, abych mohl vystřelit.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  16:17 16.08.2021

  Cóż wszystko wygląda "pięknie" Tylko, że Ukraińcy mieli problem nie tylko z realicją kontraktu dla Tajlandii, ale także dla Pakistanu (była afera że zamiast nowowyprodukowanych ...Zobrazit celý příspěvek

  Cóż wszystko wygląda "pięknie"
  Tylko, że Ukraińcy mieli problem nie tylko z realicją kontraktu dla Tajlandii, ale także dla Pakistanu (była afera że zamiast nowowyprodukowanych komponentów instalowano stare - z magazynów armii ukraińskiej)

  Obawiam się, że zdolności produkcji seryjnej są "czysto teoretyczne".
  Ewentualna "westernizacja" (zakładając 100% zdolność produkcji kadłubów, wież i układu napędowego) podniesie cenę do poziomu nieakceptowalnego dla potencjalnych klientów.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:24 16.08.2021

   Pokiaľ sa chce Ukrajina politicky odstrihnúť od Ruska, musí sa odstrihnúť aj od ruských manierov.

   Pokiaľ sa chce Ukrajina politicky odstrihnúť od Ruska, musí sa odstrihnúť aj od ruských manierov.

 • Miroslav
  13:26 16.08.2021

  Tá cena 3,5M aj s vývojom a výrobou prototypu je buď šialene podhodnotená alebo je to na úkor kvality. Mať však neruský tank aspoň priemernej kvality za povedzme 5M, to by mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Tá cena 3,5M aj s vývojom a výrobou prototypu je buď šialene podhodnotená alebo je to na úkor kvality. Mať však neruský tank aspoň priemernej kvality za povedzme 5M, to by mohlo byť zaujímavé aj pre mnohé východoeurópske krajiny ktoré sa nevedia zbaviť T-54/55 a T-72Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:52 16.08.2021

   Keď si vezmeme, že najskôr iba zobrali existujúci prototyp a vymenili v ňom všetko, čo je ruské, tak to nemusí byť také nereálne. Plus tomu stále chýba SRP a nejaká elektronika.

   Keď si vezmeme, že najskôr iba zobrali existujúci prototyp a vymenili v ňom všetko, čo je ruské, tak to nemusí byť také nereálne. Plus tomu stále chýba SRP a nejaká elektronika.

   • Miroslav
    13:55 16.08.2021

    Pravda. Nie je to výroba z bodu nula. Ale aj tak by na zaujímala výsledná jednotková cena a samozrejme parametre.

    Pravda. Nie je to výroba z bodu nula. Ale aj tak by na zaujímala výsledná jednotková cena a samozrejme parametre.

Načítám diskuzi...