Umělá inteligence a robotika už není sci-fi, ale realita
- 5. 10. 2021
- 1 komentářů
- Redakce AN
Na první pohled to vypadá jako počítačová hra s pokročilou grafikou. Na obří obrazovce je model krajiny. V pozadí jsou věrně zobrazené okolní kopce, takže vizuální dojem je prakticky dokonalý. A po cestách se pohybují malá autonomní vojenská vozidla – pendlují mezi dvěma body tam, zpět a snaží se autonomně vyhýbat náhodně umístěným překážkám.
Počítačová hra to ale není, je to simulace provozu autonomních vozidel se zapojením umělé inteligence (Artificial Intelligence, zkráceně AI). Využití umělé inteligence, nebo přesněji řečeno rozpoznávání objektů pomocí učení v hlubokých neuronových sítích se objevuje stále častěji. A asi není překvapením, že jedním z oborů, kde již sehrávají robotické prostředky a AI stále významnější roli, je pochopitelně zajišťování bezpečnosti a obrany. Dobrým příkladem jsou nové vývojové a výrobní aktivity ryze české firmy LPP, které bude mimo jiné představovat na nadcházejícím veletrhu IDET v Brně 6. až 8. října 2021.
Firma LPP vznikla v roce 1993 a postupně se propracovala mezi přední vývojáře a výrobce leteckých přístrojů v České republice. Dneska je ale ještě dál. „Letecká technika pro nás byla a je dál klíčovým segmentem. Umožnilo nám to rozmach i v jiných oborech, například v diagnostických systémech pro podporu vozidel. Primárně vojenských, ale i civilních,“ vysvětluje Jan Thomas ze společnosti LPP.
Simulace provozu autonomních vozidel; větší foto / Foto: LPP
Technologie v tomto ohledu postupují rychle vpřed. Už to není jen o centrálním počítači, ale hlavně o analýze „velkých dat“, v rámci celého informačního toku. Tedy nejen o tom, jak data získávat, ale i o jejich uložení, archivaci, vyhodnocení a předávání do všech stupňů řízení. „Naší prioritou je celý komplex, včetně logistiky a logistických dat. A to po celé vertikální linii, tedy od velícího důstojníka až po vojáka v poli,“ říká Jan Thomas. Cestu nabízejí právě nové technologie, a to včetně umělé inteligence.
Součástí vzájemně se doplňujícího systému je i další futuristicky vypadající nástroj – rozpoznávání obličejů (Face Recognition). Metoda známá jako Automatický biometrický identifikační systém (ABIS) nabízí široké možnosti využití, a to právě ve spojení s umělou inteligencí v rámci komplexního C6 ISTAR systému. Jde například o detekci a identifikování již známých či potenciálně nebezpečných osob, případně automatický sběr dat o protivnících.
Modely robotických vozidel; větší foto / Foto: LPP
LPP je technologická společnost s vlastním vývojem prvků „hluboké umělé inteligence“ a přináší do tohoto sektoru unikátní technologii, která umožní akcelerovat proces rekognoskace, identifikace a automatismů v plánovacích procesech. Pro vojenské účely je to unikátní propojení optoelektronických systémů, technik sledování zájmového území, vyhodnocování velkého objemu dat, až po generování reportů, které výrazně sníží informační zátěž analytiků. Tato unikátní kombinace v jednom uceleném balíku v budoucnu usnadní adaptaci na celou řadu nových podnětů a úkolů přicházejících ze sledovaného území, kdy pomůže analytikům, velitelům i jednotlivým vojákům lépe plánovat své činnosti.
Nedílnou součástí tohoto řešení je významné zvýšení bezpečnosti, a to jak osobní, tak kybernetické při správě citlivých informací. „Celý náš koncept je modulárním řešením použitelným také v oblasti bezobslužných systémů (UGV),“ dodává Jan Thomas z LPP. „Ty budou téměř jistě v budoucnu nedílnou součástí vybavení napříč bezpečnostními sbory a ozbrojenými silami České republiky.“
Související články
Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV
Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...
- 01.06.2018
- 18 komentářů
- Tisková zpráva
Pilot vs. umělá inteligence: Blíží se souboj robotické a lidské F-16
Americká výzkumná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) připravuje virtuální ...
- 11.08.2020
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Tanky s umělou inteligenci: Řetězec ničení potrvá sekundy
Nejnovější bojová vozidla, včetně tanků, mají špičkové senzory, systémy řízení boje i palby. Přesto ...
- 04.11.2020
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Advanced Battle Management System – budoucnost velení a řízení v americkém letectvu
Americké letectvo vyvíjí a testuje nový systém velení a řízení zvaný Advanced Battle Management ...
- 08.01.2021
- 9 komentářů
- Jan Feryna
Bylo by velice zajimave implementovat pokrocilou AI nejen do technologii UGV napr. v ACR zavedeny UGV Pz ale i do planovaciho procesu pro bojove operace v kombinaci s daty ...Zobrazit celý příspěvek
Bylo by velice zajimave implementovat pokrocilou AI nejen do technologii UGV napr. v ACR zavedeny UGV Pz ale i do planovaciho procesu pro bojove operace v kombinaci s daty ziskanymi z UAV systemu. Schopnost vyuziti neuronovych siti a strojového uceni je budoucnosti moderniho valciste.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...