Unser Heer: Demilitarizace rakouské armády

Unser Heer: Demilitarizace rakouské armády
Rakouský voják v době koronavirové krize / Bundesheer (Zvětšit)

Na rakouské politicko-mediální scéně se široce diskutuje připravovaná reforma Unser Heer rakouských ozbrojených sil (Bundesheer). Podle rakouských novin Der Standard reforma v podstatě proměňuje rakouské ozbrojené síly v jednotky civilní ochrany.

Rakousko, podobně jako Švýcarsko nebo nedávno na Armádních novinách diskutované Irsko, je neutrální země s výhodnou geografickou pozicí. Mezi Rakouskem a Ruskem leží několik zemí a jediná cesta ruské armády do Rakouska vede přes Polsko a Českou republiku. Ve výsledku tak Rakousko může být neutrální zemí a udržovat svou armádu na minimálních počtech. V roce 2018 Rakousko dávalo na obranu pouze 0,74 % HDP, tedy 2,85 miliardy euro.

Rakousko si rovněž může dovolit až nadstandardně vřelé vztahy s Ruskem. Rakousko je proto někdy označováno jako centrum ruské špionáže v Evropě. Není divu, nedávno byl zatčen plukovník rakouské armády a obviněn ze špionáže pro Rusko. Skandální byla také návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina na narozeninové oslavě rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové. Do třetice pak existuje video z roku 2017, kdy bývalý vicekancléř a šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strach „nevhodně“ mluví o rakouských státních zakázkách s údajnou příbuznou ruského oligarchy.

Unikátnost rakouského geopolitického postavení podtrhuje i chystaná reforma rakouských ozbrojených sil, kterou připravuje ministryně obrany Klaudia Tanner. Minulý týden informace o reformě unikly do médií a vyvolaly menší pozdvižení. Proti reformě, jak byla prezentována, se vymezil konzervativní rakouský kancléř Sebastian Kurz a vyvolala protesty opozice z řad sociálních demokratů SPÖ, liberální strany NEOS a svobodných FPÖ.

„Na rakouském území nedojde v dohledné budoucnosti k žádné konvenční válce. A armáda se na to nemusí připravovat. Není třeba se bát ani systémového terorismu, jehož cílem je vytvořit občanskou válku a nakonec i kolaps státu. Toto je základní myšlenka, s níž úřad ministryně obrany Klaudia Tanner [ÖVP] zahajuje největší reorganizaci v historii rakouské národní obrany,“ shrnul ústřední myšlenku rakouský sociálně-liberální deník Der Standard.

Der Standard na začátku článku připomíná, že armáda má plnit úkoly podle článků 9a a 79 rakouské spolkové ústavy, tedy „zachovat vnější nezávislost, jakož i nedotknutelnost a jednotu federálního území, zejména pokud jde o udržování a obranu trvalé neutrality. Ústavní instituce a jejich schopnost jednat, jakož i demokratické svobody obyvatel, musí být také chráněny a bráněny před násilnými útoky zvenčí.“

Rakouské ozbrojené síly ale vzhledem k chronickému nedostatku peněz úkoly dané ústavou již mnoho let neplní. V loňském roce prozatímní ministr obrany Thomas Starlinger uvedl, že do obnovení rakouské armády (aby mohla plnit úkoly dané ústavou) je nutné v tomto desetiletí investovat navíc 17 miliard euro (453 miliard Kč). Jinými slovy, v tomto desetiletí je nutné skokově alespoň o 50 % zvýšit výdaje do rakouské armády.

Rakousko je ale nyní plně pohlceno „zelenou transformací“ a na investice do armády není politická vůle, ani finanční prostředky.  

Současná ministryně obrany Tanner tak připravila reformu armády nazvanou „Unser Heer“ (Naše armáda). Tento termín se objevil poprvé v 80. letech minulého století, aby zdůraznil solidaritu s tehdy 200 000 silnou rakouskou armádou. Nyní ale rakouské ministerstvo obrany používá označení pro pojmenování drastického zeštíhlení rakouské armády. A je to přesný opak toho, co před několika měsíci v rámci plánu Unser Heer 2030 představil zmiňovaný tehdejší ministr obrany Starling.

Rakouská média vyvodila, že reforma hodlá zrušit brigádní organizační strukturu rakouské armády, zásadně snižt počty profesionálních vojáků a drasticky omezit těžké zbraně. Rakouská armáda si ponechá kvůli udržení schopností jen jeden prapor tanků a jeden prapor dělostřelectva. V tomto směru zas tak k drastické změně ale nedojde, protože rakouská armáda papírově provozuje jen 56 tanků Leopard 2A4 a 32 samohybných houfnic M109 A5Ö.

Stojí ale za zmínku, že rakouská armáda zůstává stále branecká – Rakušané pro zachování branecké armády hlasovali v referendu v roce 2013. Počet branců ale každoročně klesá. V roce 2018 došlo k odvodům 46 519 potenciálních branců, ale 11 000 bylo označeno jako nevhodných služby.

Místo těžkých zbraní rakouská armáda naopak získá lepší schopnosti v kyberprostoru a v ochraně proti chemickým, biologickým a jaderným zbraním. Hlavním úkolem rakouské armády se tedy stane civilní ochrana obyvatel, zejména v případě přírodních katastrof. 

Ostatně také veřejné mínění je nakloněno demilitarizaci rakouské armády. Pro 77 % dotázaných je nejdůležitějším úkolem rakouské armády civilní ochrana, poté (44 %) asistenční úkoly v rámci vnitřní bezpečnosti a až následně (41 %) ochrana území. Pouze pro 18 % dotázaných je prioritou nasazení rakouské armády v zahraničních misích.

Mezi obyvatelstvem rovněž existuje odpor proti nákupům zbrojní techniky, které v Rakousku pravidelně doprovází korupční skandály. Odstrašujícím příkladem je nákup stíhaček Eurofighter. Nákup provází prakticky od počátku (od roku 2000) neustále obviňování a vyšetřování možné korupce, ale navíc rakouské letectvo jen s velkými obtížemi udržuje Eurofightery letuschopné. Rakousko obviňuje firmu Airbus z podvodu a požaduje po firmě 1,1 miliardy euro jako odškodné.

Robert Laimer, tiskový mluvčí SPÖ, ale před zcivilněním rakouské armády varoval: „Pokud se v budoucnu zaměří na civilní ochranu, vyvstává otázka, kdo bude chránit Rakousko v případě nouze. NATO to v žádném případě nebude.“

Rakouská ministryně obrany Tanner v tiskovém prohlášení z 25. června se snažila situaci uklidnit: „Je zcela jasné, že vojenská národní obrana je a zůstane výhradním úkolem federální armády. V budoucnu se na tom nic nezmění. Ochrana obyvatelstva je náš hlavní úkol, kterému se věnujeme. Za tímto účelem nakoupíme moderní vybavení, pomocí kterého budeme chránit nejen naše hranice, ale také počítačové servery republiky a pomáhat obyvatelstvu v případě katastrof.“

Tanner také uvedla, že v příštím roce rakouské ministerstvo obrany dostane o 10 % více finančních prostředků. Stejně tak Tanner uklidnila, že armáda nehodlá rušit brigádní strukturu.

„Federální armáda se stává silnější než kdy jindy. Ti, kteří stanovili nesprávné priority a nevedou federální armádu do 21. století, oslabují armádu a ohrožují obyvatelstvo. Kromě stávající vojenské obrany, která je zachována, se tato reforma zaměřuje i na další úkoly. Jsme v naprostém souladu s naší federální ústavou,“ odráží pochyby opozice i rakouských médií Tanner.

Následně Tanner v pátek 3. června, společně s náčelníkem generálního štábu Robertem Briegerem, představili priority rakouské armády pro následující roky. Jak bylo uvedeno výše, rakouská armáda se soustředí na kyberochranu, civilní ochranu a na boj s jadernými, biologickými a chemickými hrozbami. Tanner uvedla, že v Rakousku probíhá 50 kyberútoků denně, ale poslední cizí voják na rakouském území byl před 65 lety a studená válka skončila před 30 lety. Stejně tak ministryně zmínila důležitost řešení migračních krizí, pandemií (Covid-19) nebo přírodních katastrof.

Počítá se také se „snížením počtu zaměstnanců na ústředí, odstranění duplicity mezi vojenským velením a brigádním velením a se snížením počtu úrovní velení.“ Podle rakouské ministryně obrany je mezi náčelníkem štábu a obyčejným vojákem osm úrovní velení.

V příštích deseti letech odejde z armády přirozenou cestou 8000 profesionálů. Ke snížení počtu vojáků tedy dojde pouze prostřednictvím přirozených odchodů.

Rakouská armáda nyní zaměstnává 20 500 lidí, z toho 15 500 vojáků. K jedinému zvýšení dojde v rámci centra kybernetické ochrany (z 20 na 250 odborníků) a v případě ochrany proti jaderným, biologickým a chemickým zbraním (z 500 na 750 odborníků).

„Mým cílem je modernizovat naši armádu a připravit ji na budoucnost. Národní obrana musí být promyšlená a přizpůsobená novým hrozbám. Je nám všem jasné, že každý vývojový proces je plný obtíží a výzev. Společně to ale zvládneme!“ obhajuje reformu Tanner.

V každém případě se reforma nedotkne jen rakouských pozemních sil, ale i letectva. V Rakousku se nyní vede debata, jaké stroje nebo řešení nahradí již notně zastaralá cvičná letadla Saab 105 (jejich provoz letos končí) a 15 Eurofighterů. Každopádně pro současné rakouské ministerstvo obrany nejsou investice do letectva prioritou.

Zdroj: Der Standard, Opex360

Nahlásit chybu v článku


Související články

Trápení u konce? Rakousko ukončuje provoz stíhaček Eurofighter

Rakouské letectvo v roce 2020, tedy po 13 letech provozu, vyřadí všech 15 stíhaček Eurofighter ...

Rakouský pohled na obrannou politiku EU

Jednotlivé členské státy Evropské unie samostatně nedokáží řešit problémy spojené s migrací, ...

Pandur, Dingo, BvS10: Obrněná vozidla pro rakouskou armádu

V kasárnách Rossauer se 4. června veřejnosti představilo trio nových vozidel pro rakouské ozbrojené ...

Inspirace Rakouskem-Uherskem: Obrana České republiky bez Aktivní zálohy nemá smysl

Když se v naší zemi řešilo, že by obrana byla založena na profesionální armádě a členství v NATO, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  14:21 06.10.2022

  Nový maskovací vzor Bundesheeru:

  https://www.bundesheer.at/cms/...

  Nový maskovací vzor Bundesheeru:

  https://www.bundesheer.at/cms/...

 • PavolR
  08:44 15.07.2020

  Aktuálny stav polemík okolo budúcnosti rakúskeho letectva: ...Zobrazit celý příspěvek

  Aktuálny stav polemík okolo budúcnosti rakúskeho letectva: https://www.nachrichten.at/pol... Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   14:37 15.07.2020

   Rakúšania majú ešte väčší guláš ako je u nás (myslené na politikov) a ťahajú armádu ku dnu.

   Rakúšania majú ešte väčší guláš ako je u nás (myslené na politikov) a ťahajú armádu ku dnu.

  • PavolR
   19:35 18.07.2020

   Asi pred 3-4 hodinami sa začala šíriť správa o záujme Indonézie odkúpiť rakúske EF: ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi pred 3-4 hodinami sa začala šíriť správa o záujme Indonézie odkúpiť rakúske EF: https://www.nachrichten.at/pol... Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    22:10 18.07.2020

    Pre Rakúsko by bola výhodná cena asi aj keby ich Indonézii darovali. Cena zrejme ani nebude moc väčšia.

    Pre Rakúsko by bola výhodná cena asi aj keby ich Indonézii darovali. Cena zrejme ani nebude moc väčšia.

 • Larry
  09:28 08.07.2020

  Rakousko se to snaží dotáhnout na maximální zcivilnění armády. Někdo psal o 7500 vojácích. To určitě nebude a měl by si uvědomit, že existuje generační obměna. Vojáci na ...Zobrazit celý příspěvek

  Rakousko se to snaží dotáhnout na maximální zcivilnění armády.
  Někdo psal o 7500 vojácích. To určitě nebude a měl by si uvědomit, že existuje generační obměna. Vojáci na základních funkcích se do 10ti let obmění. Tak to je nejen v Bundesheeru.

  Moje zkušenost s rakouským armádním řízením letového provozu (MACC) je taková, že fungují v pracovní dny po-pá.
  Odpoledne řízení předávají civilům (ACC) a jdou domů.
  Nemají žádné povinnosti organizovat Natinamds.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:00 10.07.2020

   Podobně fungují i ve Švýcarsku, po 16 hodině zahodí klíče a padla a hotovost není :-) ...trochu to postrádá smysl. ...možná to funguje tak, že letadla v nouzi posílají na Ruzyň ...Zobrazit celý příspěvek

   Podobně fungují i ve Švýcarsku, po 16 hodině zahodí klíče a padla a hotovost není :-) ...trochu to postrádá smysl.
   ...možná to funguje tak, že letadla v nouzi posílají na Ruzyň ...viz nedávný incident rakouského pilota na cestě z NěmeckaSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:05 10.07.2020

   je docela možné, že se vydávají i "privatizací" některých funkcí, funguje u nich kontraktorská firma i pro jejich armádu.
   http://mfts.army/en/...

   je docela možné, že se vydávají i "privatizací" některých funkcí, funguje u nich kontraktorská firma i pro jejich armádu.
   http://mfts.army/en/...

   • Larry
    17:54 10.07.2020

    Práce jako každá jiná. Takový Schwarz systém :-)) Nic proti ničemu, ale může to fungovat.

    Práce jako každá jiná. Takový Schwarz systém :-)) Nic proti ničemu, ale může to fungovat.

   • Ján Paliga
    22:37 06.10.2022

    Wagner možno bude mať záujem... :)

    Wagner možno bude mať záujem... :)

 • semtam
  22:00 07.07.2020

  Ne, že bych byl nějakým znalcem Bundesheeru, ale nějak mi uniká smysl této kritiky. Jediný smysl vidím v tom, že ona reforma de-facto "legitimizuje" současný stav a to se nelíbí, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne, že bych byl nějakým znalcem Bundesheeru, ale nějak mi uniká smysl této kritiky. Jediný smysl vidím v tom, že ona reforma de-facto "legitimizuje" současný stav a to se nelíbí, protože se asi očekávalo, že rakouská armáda bude posilovat a nikoliv stagnovat.

  V rámci těžkých zbraní se prakticky nic nemění a nejspíš novináři si nevšimli toho, že Rakousko již dávno má jeden tankový prapor.

  Bohužel neznám onu reformu, ale kritika této reformy má již viditelné nedostatky.

  Co pro občana ČR zajímavé jsou výsledky referenda či průzkumů. Rakušané v referendu rozhodli, že branná služba zůstane zachována (ta by v ČR v referendu asi lehla popelem). Co je zajímavé z průzkumů je nejdůležitější činnost armády u Rakušanů 71% CO a u 44% asistenční činnost v rámci vnitřní bezpečnosti. Což je dost vysoké číslo, které říká, že téměř polovina Rakušanů cítí nějaké ohrožení v rámci Rakouska. Nyní budu velmi korektní a nebudu tipovat, co asi Rakušané (1/2) vnímají jako hrozbu.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   23:54 07.07.2020

   Jako náhrada za Saab 105 je ve hře také L-39NG i když asi největší šanci má PC-21.

   Jako náhrada za Saab 105 je ve hře také L-39NG i když asi největší šanci má PC-21.

  • infi
   09:30 08.07.2020

   Ten pruzkum je urcite zajimavy. Me vsak spise zarazi to pojeti reformy. V podstate pomalu rezignuji na hlavni smysl armady a snazi se ji premenit na nejakou policii a slozky IZS. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten pruzkum je urcite zajimavy. Me vsak spise zarazi to pojeti reformy. V podstate pomalu rezignuji na hlavni smysl armady a snazi se ji premenit na nejakou policii a slozky IZS. Chapu, ze citi nebezpeci zevnitr (od koho asi...?), ale to si myslim ze by mela resit policie. Aspon v normalnim stavu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:10 10.07.2020

   semtam
   jen se toho neboj a napiš, že tam maj arabů všude plno a je to tikající problém. Lidi to vnímají a cítí, jen korektní politici se tváří jakoby nic.

   semtam
   jen se toho neboj a napiš, že tam maj arabů všude plno a je to tikající problém. Lidi to vnímají a cítí, jen korektní politici se tváří jakoby nic.

   • semtam
    15:38 10.07.2020

    flanker.jirka

    To víš že jo, a místní "Antifáci" tu budou kvičet jak pominutí...

    flanker.jirka

    To víš že jo, a místní "Antifáci" tu budou kvičet jak pominutí...

    • Larry
     17:55 10.07.2020

     Nebudou, záleží na benevolenci webmastera.

     Nebudou, záleží na benevolenci webmastera.

 • Falko
  21:12 07.07.2020

  Rakúšania sú si proste príliš istý,že keby sa niečo zomlelo postará sa o nich NATO do ktorého,ako správny zgrlosi nedajú ani cent.Pokrytectvo najhrubšieho zrna.

  Rakúšania sú si proste príliš istý,že keby sa niečo zomlelo postará sa o nich NATO do ktorého,ako správny zgrlosi nedajú ani cent.Pokrytectvo najhrubšieho zrna.

  • GlobeElement
   08:03 08.07.2020

   Rakousko členem NATO být nesmí.

   Rakousko členem NATO být nesmí.

  • flanker.jirka
   14:15 10.07.2020

   Falko, globeElement
   Rakousko hlavně být členem NATO nemusí, stačí se podívat se kterými státy sousedí. Krom Švýcarska jsou to pouze členové NATO.

   Falko, globeElement
   Rakousko hlavně být členem NATO nemusí, stačí se podívat se kterými státy sousedí. Krom Švýcarska jsou to pouze členové NATO.

 • Trener
  20:38 07.07.2020

  Níže jste popisovali vojenské hrozby v našem prostoru, mě by zajímalo, zdali se může spustit něco kvůli klimatickým změnám. Například boj kvůli vodě... Už teď máme někdy nedostatek ...Zobrazit celý příspěvek

  Níže jste popisovali vojenské hrozby v našem prostoru, mě by zajímalo, zdali se může spustit něco kvůli klimatickým změnám. Například boj kvůli vodě... Už teď máme někdy nedostatek vody... Nám třeba můžou vadit Poláci s chováním v dole Turow za Frýdlantským výběžkem - stahuje od nás vodu. Nevím, jestli zase naopak my nemůžeme naši vodu zadržovat u nás - přehrady. Podle níže odkazovaného článku na tom budeme hůř než Rakušáci - velké lány atd. A podstatným problémem můžou být přivandrovalci ze zemí, kde vody bude velký nedostatek.
  https://www.forbes.cz/uz-nas-n... Skrýt celý příspěvek

 • Miki.h2o
  19:31 07.07.2020

  No, když tak hlobám v paměti, posledně ruská armáda nedorazila přes česko, ale z Maďarska ;-) jediným přístupem tedy nejsme. Každopádně je to smutné. Připomíná mi to defétismus z ...Zobrazit celý příspěvek

  No, když tak hlobám v paměti, posledně ruská armáda nedorazila přes česko, ale z Maďarska ;-) jediným přístupem tedy nejsme.
  Každopádně je to smutné. Připomíná mi to defétismus z meziválečného období.
  No, kdo se z dějin nepoučí, ...Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:58 07.07.2020

  Tak super...par let pockame a vezmeme si Alpy, skoda ze nemaji i more.

  Tak super...par let pockame a vezmeme si Alpy, skoda ze nemaji i more.

 • Kohanxxx
  08:42 07.07.2020

  V podstatě chtějí aby se o ochranu Rakouska staraly okolní státy. Ušetřené peníze pak můžou Rakušani investovat do své ekonomiky. Stavět větrné elektrárny a nás kritizovat, že ...Zobrazit celý příspěvek

  V podstatě chtějí aby se o ochranu Rakouska staraly okolní státy. Ušetřené peníze pak můžou Rakušani investovat do své ekonomiky. Stavět větrné elektrárny a nás kritizovat, že chceme jadernou. Podle téhle logiky by Němci měli zredukovat svoji armádu, protože na hranicích není přímá hrozba a ať se o ochranu z východního směru starají Poláci :-)
  Tahle doba je čím dál zajímavější.Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
   11:54 07.07.2020

   Já si myslím, že když budou mít národy střední a východní Evropy vojensky navrch nad Západní Evropou, rozumějme německem, tak to bude jedině dobře. A sami Rusové si taky rozmyslí ...Zobrazit celý příspěvek

   Já si myslím, že když budou mít národy střední a východní Evropy vojensky navrch nad Západní Evropou, rozumějme německem, tak to bude jedině dobře. A sami Rusové si taky rozmyslí šťouchat do vosího hnízda. V4 sama o sobě, má lidské zdroje na úrovni třiceti procent Ruské federace. Takže se dá říci, že pokud by byla vůle, tak V4 by nemusel být tak snadný oříšek. Naopak.Skrýt celý příspěvek

   • Kohanxxx
    14:40 07.07.2020

    myslíte, že Německo je v současné době hrozba? Já bych měl větší obavy s Polska a Maďarska. To jsou státy s nacionalistickými vládami. A kdybych si měl vybrat spojence tak raději ...Zobrazit celý příspěvek

    myslíte, že Německo je v současné době hrozba? Já bych měl větší obavy s Polska a Maďarska. To jsou státy s nacionalistickými vládami. A kdybych si měl vybrat spojence tak raději beru Němce než Poláky a nebo Maďary. To je samozřejmě jenom takové plácání protože jsme přece jenom všichni spojenci a skutečné hrozby jsou mimo EU.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:07 07.07.2020

   Oni jsou na to zvyklí. Po válce byla uzavřena dohoda mezi SSSR a západními spojenci, v rámci které se SSSR stáhl z Rakouska a to se nesmělo stát součástí NATO. Rakousko tak nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni jsou na to zvyklí. Po válce byla uzavřena dohoda mezi SSSR a západními spojenci, v rámci které se SSSR stáhl z Rakouska a to se nesmělo stát součástí NATO. Rakousko tak nikdy nebylo schopno se ubránit, jeho suverenitu zajiš´ťovala dohoda velkých hráčů za jeho hranicemi.

   Navíc je to ekonomicky výhodné, ušetří se spousta peněz za armádu.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  20:42 06.07.2020

  Já jsem rád. Alespoň se časem oddělí zrno od plev. Pokud se něco semele, tak ještě rádi budou prstíčkem hrabat.

  Já jsem rád. Alespoň se časem oddělí zrno od plev. Pokud se něco semele, tak ještě rádi budou prstíčkem hrabat.

 • apache
  18:45 06.07.2020

  Další smutný dílek do velké skládačky s motivem sebedestrukce evropských národnostních států.

  Další smutný dílek do velké skládačky s motivem sebedestrukce evropských národnostních států.

  • Pavel1
   20:18 06.07.2020

   Tak, tak, na Rakousku je vidět, že celé to národovecké žvanění je jen boj koryta.

   Tak, tak, na Rakousku je vidět, že celé to národovecké žvanění je jen boj koryta.

 • dusan
  17:34 06.07.2020

  "Vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami" .. už mi vypadlo kto to povedal, ale je naivné si myslieť, že keď nebudeme mať armádu, tak sa nič nedeje ....a ešte ušetríme. ...Zobrazit celý příspěvek

  "Vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami" .. už mi vypadlo kto to povedal, ale je naivné si myslieť, že keď nebudeme mať armádu, tak sa nič nedeje ....a ešte ušetríme.

  To môžeme zrušiť i políciu, veď v našom meste sa nič vážne dlho nestalo, aj hasičov, však už roky nehorelo ....Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   17:59 06.07.2020

   Myslím že von Bismarck.

   Myslím že von Bismarck.

   • liberal shark
    17:59 06.07.2020

    Nebo von Klausewitz ;-).

    Nebo von Klausewitz ;-).

   • Nesher
    18:01 06.07.2020

    Nikoliv, Carl von Clausewitz

    Nikoliv, Carl von Clausewitz

 • flanker.jirka
  17:21 06.07.2020

  To je zrada, to je provokace, vidím, že nejenom Smiřický, ale už i Grohman tu šíří pacifismus a sluníčkové nálady směrem k Rusku!!! Okamžitě stáhnout a dále nezveřejňovat, ...Zobrazit celý příspěvek

  To je zrada, to je provokace, vidím, že nejenom Smiřický, ale už i Grohman tu šíří pacifismus a sluníčkové nálady směrem k Rusku!!!

  Okamžitě stáhnout a dále nezveřejňovat, přečte si to Andrej a zruší armádu.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  15:34 06.07.2020

  Středoevropský prostor se vždy v historii stával místem propuknutí těch největších mezinárodních konfliktů, jelikož se zde kříží geopolitické zájmy různých aktérů. Kašlat na obranu ...Zobrazit celý příspěvek

  Středoevropský prostor se vždy v historii stával místem propuknutí těch největších mezinárodních konfliktů, jelikož se zde kříží geopolitické zájmy různých aktérů. Kašlat na obranu se mi zdá velmi pošetilé. Kvitoval bych u neutrální země zvolit takový způsob obrany, který by způsobil potencionálnímu protivníkovi nepřiměřené ztráty - důraz např. na schopnost vést dlouhodobý a sofistikovaný povstalecký boj.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   16:50 06.07.2020

   jenže tady na to není vhodný terén. Základem by mělo být letectvo se silnou PVO.

   jenže tady na to není vhodný terén. Základem by mělo být letectvo se silnou PVO.

 • SofF
  15:30 06.07.2020

  jedna věc je zbytečně živit statisícová vojska v době míru ale něco jiného je fakticky zlikvidovat. Státu bez armády co by stála za řeč si nikdo nevážil ani vážit nebude, je to pak ...Zobrazit celý příspěvek

  jedna věc je zbytečně živit statisícová vojska v době míru ale něco jiného je fakticky zlikvidovat. Státu bez armády co by stála za řeč si nikdo nevážil ani vážit nebude, je to pak otevřená země kde kdo bude mít sílu tak si vezme co bude chtít a nic mu bránit nebude.
  Přijde mi že za tím nebude jen obyčejný šlendrián jak se povídá ale plán jak ze střední Evropy udělat bezbranné teritorium. Pokud by u kormidla v Budapešti a Varšavě nebyli odhodlaní muži tak by na tom byli podobně, proto jsou solí v očích Bruselu.
  Možná by bylo rozumné obnovit po stu letech určitou vojensko-politickou Unii mezi ČR+SR+R+M a možná i přibrat Rumunsko. Pak by mohl být rozumný vojenský rozpočet a množstevní slevy na potřebnou výzbroj a výstroj. Když by si třeba každý člen objednal tři letky nejnovější Tranche EF tak by určitě s Airbusu šlo získat pěknou cenu.

  Jenže to je scifi... Každý si raději chrání a rozebírá svoji "kupku" doma aby v soused neviděl pod prsty. Rakušani nejradši řeší fanaticky naše Jádro a v Praze už léta není větší téma než "jak sundat Babiše". Maďaři a Rumuni pracují, takže takovému návrhu by mohli být otevřeni.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   16:35 06.07.2020

   Inak toho odhodlaneho muza v budapesti neprecenuj, on len zbrojnymi zakazkami dava zarobit svojim spriaznencom. Rast urovne madarskej armady je tu len vedlasim efektom spinavych ...Zobrazit celý příspěvek

   Inak toho odhodlaneho muza v budapesti neprecenuj, on len zbrojnymi zakazkami dava zarobit svojim spriaznencom. Rast urovne madarskej armady je tu len vedlasim efektom spinavych kseftov, ako u nas za vlady sns.Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:23 06.07.2020

  Jedna z nejlepších armád Evropy ( úhel pohledu ) je po sto letech jen vlastním stínem. Jak definovat Švýcarsko, Švédsko, Finsko nebo Rakousko? Nedostatek zodpovědnosti a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedna z nejlepších armád Evropy ( úhel pohledu ) je po sto letech jen vlastním stínem. Jak definovat Švýcarsko, Švédsko, Finsko nebo Rakousko? Nedostatek zodpovědnosti a populistický alibismus schovávající se za neutralitu. Respektive spoléhají se na ochranu od druhých v případě napadení.

  Například Ukrajina byla také největší kamarád Ruska a dnes je část Ukrajiny Ruskem okupována.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   15:35 06.07.2020

   tam je to poněkud složitější. Ale fakt je že kdo nedokáže vydržovat ani minimální vševojskovou armádu není respektovaným partnerem pro jednání, to si ti orlojoví politici ...Zobrazit celý příspěvek

   tam je to poněkud složitější.
   Ale fakt je že kdo nedokáže vydržovat ani minimální vševojskovou armádu není respektovaným partnerem pro jednání, to si ti orlojoví politici neuvědomují nebo jim to je prostě fuk - využijí trafiky a pak po nás potopa.
   Jediné co je mi tom rakouském vojenství sympatické je zachování branné povinnosti, protože pak obyvatelstvo má přímější kontakt s armádou i víc ji bere jako svoji než když jde placené žoldnéře.Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  14:18 06.07.2020

  Není nad to přidat se k taktice malých ostrovních a nebo městských států, případně pidistátů,.... Vždyť Rakousko je ve stejné pozici. Kolem dokola moře, rozloha Andorry a HDP ...Zobrazit celý příspěvek

  Není nad to přidat se k taktice malých ostrovních a nebo městských států, případně pidistátů,.... Vždyť Rakousko je ve stejné pozici. Kolem dokola moře, rozloha Andorry a HDP Nauru. A kdyby hořela koupel pod p+delí, tak nahodí spojenectví s nějakým vojevůdce a pošahaným diktátorem, který má v plánu ovládnout svět.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:51 06.07.2020

  Koho chce Bůh zahubit, toho raní slepotou. Na druhou stranu, třeba nám to pomůže naplnit sen Přemysla Otakara II a znovu připojit Rakousko :-).

  Koho chce Bůh zahubit, toho raní slepotou. Na druhou stranu, třeba nám to pomůže naplnit sen Přemysla Otakara II a znovu připojit Rakousko :-).

  • Danik
   14:35 06.07.2020

   Pověstné "jak je ti Rakousko? Ouzko" by pak dostalo zcela nový rozměr.

   Pověstné "jak je ti Rakousko? Ouzko" by pak dostalo zcela nový rozměr.

   • liberal shark
    18:32 06.07.2020

    Náhodou, Dolní Rakousko a Vídeň byly na straně českého krále.

    Náhodou, Dolní Rakousko a Vídeň byly na straně českého krále.

 • palo satko
  13:28 06.07.2020

  V Austrii je až priveľa, ako len to napisat slušne, no pochybne pristahovanych "stravnikov" a pri poslednej migračnej krize konečne zistili, že nepriatelom Rakušana nie su Rusi, ...Zobrazit celý příspěvek

  V Austrii je až priveľa, ako len to napisat slušne, no pochybne pristahovanych "stravnikov" a pri poslednej migračnej krize konečne zistili, že nepriatelom Rakušana nie su Rusi, ale vlastni "pozyvači".Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:49 06.07.2020

   Dojemné akú starosť máte vy o Nemecko a Rakúsko. Hlavne keď uvážiš že odtiaľ (zo SK) utiekli aj tí, ktorých tu dal doviezť Fico vládnym špeciálom. Keď sa dozvedeli, že krajina ...Zobrazit celý příspěvek

   Dojemné akú starosť máte vy o Nemecko a Rakúsko. Hlavne keď uvážiš že odtiaľ (zo SK) utiekli aj tí, ktorých tu dal doviezť Fico vládnym špeciálom. Keď sa dozvedeli, že krajina sociálnych istôt im dá akurát vodovú polievku, tak sa radšej vrátili za vlastné do Aleppa.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    14:04 06.07.2020

    Od detstva som sa hodne potuloval v tych končinach. Nie že by som Germanov miloval, ale vyhovavala mi ich kulturnost, jedlo a poriadok. Dokonca aj Reeperbahn bolo celkom bezpečne ...Zobrazit celý příspěvek

    Od detstva som sa hodne potuloval v tych končinach. Nie že by som Germanov miloval, ale vyhovavala mi ich kulturnost, jedlo a poriadok. Dokonca aj Reeperbahn bolo celkom bezpečne miesto. Ale dnes? Original Nemci a Rakušaci makaju a tamti sa im z kaviarni rehocu.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:14 06.07.2020

     Je to ich vec. Neviem prečo to práve teba zaujíma čo si oni robia so svojou krajinou. U nás nechcú byť ani skutoční vojnoví utečenci, nie to ešte ekonomickí migranti a ty sa im ...Zobrazit celý příspěvek

     Je to ich vec. Neviem prečo to práve teba zaujíma čo si oni robia so svojou krajinou. U nás nechcú byť ani skutoční vojnoví utečenci, nie to ešte ekonomickí migranti a ty sa im ideš vysmievať? Nie je to tak nejak pokrytecké?

     Raz som počúval v rádiu príbeh jedného úspešného chalana ktorý pochádza niekde zo stredného východu. Pýtali sa ho ako sa tu dostal. Povedal, že ho oklamali prevádzači. Vysadili ho tu a povedali mu, že je vo Švédsku. Bola akurát zima, kopa snehu tak mu to prišlo logické. Pravdu sa dozvedel až od taxikára keď od neho chcel aby ho odviezol do Štokholmu. Povedal, že by tu nikdy neostal keby nemusel.

     Taká je pravda. Ak k nám niekto príde, tak len preto, že sa pomýlil. A my sa ideme smiať nemcom a rakúšanom?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      15:20 06.07.2020

      Ja vôbec netužim po tom, aby sa moji vnuci delili o krajinu, pracu a chleba s akymkolvek ekonomickym pristahovalcom.

      Ja vôbec netužim po tom, aby sa moji vnuci delili o krajinu, pracu a chleba s akymkolvek ekonomickym pristahovalcom.

     • Miroslav
      16:03 06.07.2020

      Myslím, že tvoje obavy sú neopodstatnené. Vzhľadom na desaťročia vlády mrzké lůzy, rudých nokov a na záver ficoidných kleptopseudosocialstov tu tak skoro žiadny ekonomický migrant ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že tvoje obavy sú neopodstatnené. Vzhľadom na desaťročia vlády mrzké lůzy, rudých nokov a na záver ficoidných kleptopseudosocialstov tu tak skoro žiadny ekonomický migrant neprídeSkrýt celý příspěvek

     • Lukash
      16:09 06.07.2020

      Satko pokial rvoji vnuci budu sikovnejsi a vzdelanejsi ako ti ekonomicky pristahovalci tak ich rozhodne o pracu a chlieb nepripravia, v opacnom pripade asi ano ;) slovensky ...Zobrazit celý příspěvek

      Satko pokial rvoji vnuci budu sikovnejsi a vzdelanejsi ako ti ekonomicky pristahovalci tak ich rozhodne o pracu a chlieb nepripravia, v opacnom pripade asi ano ;) slovensky ekonomicky migranti v rakusku a nemecku by vedeli porozpravat ako rakusania a nemci makaju :)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:19 06.07.2020

      Lukash: Ináč, zaujímavé, že komunisti nadávajú na ekonomických migrantov a pritom tu kedysi vozili vietnamských súdruhov vo veľkom

      Lukash: Ináč, zaujímavé, že komunisti nadávajú na ekonomických migrantov a pritom tu kedysi vozili vietnamských súdruhov vo veľkom

     • liberal shark
      18:41 06.07.2020

      To není naše chyba, jen rozdíl ve výši sociálních dávek.

      To není naše chyba, jen rozdíl ve výši sociálních dávek.

 • Karlos73
  13:16 06.07.2020

  Najhoršie je, že tento potrhlý "pacifizmus" a "zelený bolševizmus" sa tlačí , je vzorom pre viaceré politické strany a aktivistov aj u nás. ( U nás je známi s týmito pacifistickými ...Zobrazit celý příspěvek

  Najhoršie je, že tento potrhlý "pacifizmus" a "zelený bolševizmus" sa tlačí , je vzorom pre viaceré politické strany a aktivistov aj u nás. ( U nás je známi s týmito pacifistickými nápadmi a vzorom v Kostarike, Edo Chmelár, a teraz na zelený bigotizmus nabehla strana Spolu, preto možno očakávať že sa budú inšpirovať v rakúskom vzore) . Rakúsko je taká zvláštna krajina, s vysokou životnou úrovňou, priam boľševickým tlačením na zelené energie, anti atómovým bojom, a pritom sa sami Rakušania stávajú závislými na dovoze elektrickej energie. Jediná ich sila je v ekonomike (bankovníctve a investíciách), ktorá ovláda veľkú časť východnej EU a balkánu, tu ešte majú páky.
  Ako sa hovorí a platí to dvojnásobne "Kto nechce živiť vlastnú armádu, bude čoskoro živiť cudziu." Váha Rakúska sa prepadne na úroveň "štekajúceho psa za ohradou" . Ich aktivizmus a nároky na Južné Tirolsko idú tým pádom na marginálnu úroveň. Je celkom možné, že okolité krajiny si začnú robiť nárok na územia, ktoré stratili po roku 1920 a 1945, cez dohody a plebiscity (Taliansko, Slovinsko, Maďarsko, ČR). To čo ide robiť Rakúsko je tak fajn do "pekného počasia", stačí aby došlo k medzinárodnej nestabilite , a vypomstí sa im to.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2