Ural Tajfun – ruský MRAP

Ural Tajfun
Foto: Ural Tajfun na výstavě Eurosatory 2012 / Remigiusz Wilk, www.altair.com.pl

Na letošní výstavě Eurosatory 2012 představil známý ruský výrobce těžkých nákladních automobilů Ural originální obrněné vozidlo kategorie MRAP Ural Tajfun. V současné době Rusové testují dva prototypy s tím, že zkoušky budou ukončené v roce 2013. Ural Tajfun bude zajímavý pro méně náročné zákazníky, kde bude konkurovat západním vozidlům MRAP svou nepochybně příznivou cenou.

Ural Tajfun je postaven na podvozku standardního nákladního automobilu Ural 6x6 (Ural-4320). Uspořádaní je tradiční jako u jiných vozidel MRAP. Posádka sedí za přední nápravou, převážený výsadek pak na zádi, ve speciální pancéřové nástavbě.

V základní výbavě vozidla nechybí posilovač řízení, klimatizace nebo centrální dohušťování pneumatik. Na korbě střechy může být umístěn průlez nebo i dálkově ovládaná zbraňová stanice, buď s granátometem, nebo s kulometem až do ráže 14,5 mm. Vše samozřejmě záleží na přáních zákazníka.

O pohon stroje vážícího 24 tun se stará naftový motor YaMZ-5367 o výkonu 450 koní (330 kW) a s točivým momentem 1470 Nm. Motor přenáší svůj krouticí moment na nápravu přes 6-stupňovou převodovku a dvoustupňovou spojku. Maximální rychlost na zpevněné cestě je 105 km/h, v terénu 50 km/h.

Ural Tajfun Foto: Ural Tajfun na výstavě Eurosatory 2012 / Remigiusz Wilk, www.altair.com.pl

Opravdu extrémní je potom dojezd vozidla. Podle údajů výrobce Ural Tajfun ujede se svou 600 litrovou nádrži až 1800 km, samozřejmě konstantní rychlostí a po zpevněné silnici.

Dvoučlenná posádka i výsadek (12 osob) sedí v oddělených a uzavřených pancéřových kabinách, které poskytují ochranu proti střelám z ručních zbraní a střepinám z explozí. Samotné vozidlo Ural Tajfun pak odolá výbuchu nálože o ekvivalentu 8 kg TNT.

Video: Ural Tajfun / YouTube

Bohužel už se nemluví o tom, zdá se jedná o výbuch před přední nápravou (pravděpodobně) nebo pod středem vozidla. Pro zajímavost uveďme, že přímý konkurent, český MRAP Vega, odolá výbuchu 10 kg TNT pod jakýmkoliv kolem své přední nápravy.

Právě pro český obrněný transportér Vega může být Ural Tajfun „smrtelnou“ hrozbou. Cíloví zákazníci budou pro oba stroje podobní.  Západní armády jsou přesyceny vozidly MRAP, takže možné trhy leží na Středním východě, v Střední Asii, Africe nebo v Indii. Česká Vega to bude mít velmi těžké, neboť se jedná o tradiční trhy ruského vojenského průmyslu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Aktivní ochrana vozidel proti RPG

V Afghánistánu nebo Iráku musí obrněná vozidla čelit mnoha nebezpečím. Kromě nejsmrtelnějších ...

Český transportér Vega - nové fotky, novinky, technické detaily

Český transportér Vega byl veřejnosti představen již před několika měsíci a okamžitě vzbudil u ...

VIDEO: BMPT Terminátor – kovová bestie z Ruska

Tak tenhle stroj určitě nebudete chtít potkat na bojišti, jedině snad pokud bude na vaší straně. ...

Vozidla MRAP z Afghánistánu - nepotřební veteráni

Koaliční síly v Afghánistánu se pomalu připravují na po-irácké a po-afghánské období. Spojenci musí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • HU
  09:03 17.06.2012

  ..teda nevím jestli je to originální...a dost mi to vegu připomíná :-)

  ..teda nevím jestli je to originální...a dost mi to vegu připomíná :-)

 • asdf
  10:28 16.06.2012

  marty: dyt si poslal uplne jinej druh vozidla :D tajfun patri do skupiny jako 6x6 Cougar napr. srovnavas neporovnatelne

  marty: dyt si poslal uplne jinej druh vozidla :D tajfun patri do skupiny jako 6x6 Cougar napr. srovnavas neporovnatelne

 • Márty
  18:06 15.06.2012

  Nemyslíte že auto takovích rozměrů s váhou 24 tun je celkem hodně omezené v různých druzích užívání ? http://www.oshkoshdefense.com/... sice ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslíte že auto takovích rozměrů s váhou 24 tun je celkem hodně omezené v různých druzích užívání ? http://www.oshkoshdefense.com/... sice jiná kapacita ,ale zato ůčinější po všech stránkáchSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...