Urychlení vývoje nového ruského bombardéru

PAK-DA
Foto: Jeden z mnoha konceptů ruského stroje PAK-DA. / asian-defence-news.blogspot.cz

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla nové informace o chystaném ruském bombardéru PAK-DA. Ostré vývojové práce mají začít již příští rok a první let prototypu se očekává kolem roku 2020.

O novém ruském bombardéru PAK-DA se spekulovalo již řadu let. Prosakování informací  o nových bombardérech Čín y a Spojených států však donutilo Rusko „šlápnout na plyn“.

Nový bombardér nemá sloužit jen jako protiváha k čínským a americkým projektům, ale také jako prostředek projekce síly ruské armády v zájmových oblastech. Můžeme zmínit Kurilské ostrovy, o které se Rusko pře s Japonskem, nebo například na suroviny bohatou arktickou oblast.

Rusové mají výhodu, že nemusejí začít od nuly. V 70. a 80. letech pracoval Tupolev na projektu bombardéru typu létající křídlo Tu-202. Bombardér měl mít dolet 16 tisíc kilometrů. Bojový dolet s plnou výzbrojí (šest střel s plochou dráhou letu) se odhadoval na 5500 km. V 80. letech byly rovněž provedeny aerodynamické výzkumy s maketou letadla.

Tento rok jsme se rozhodli urychlit vývoj PAK-DA letadla,“ řekl Mikhail Pogosyan, šéf Svazu leteckého průmyslu (UAI) na konferenci o budoucnosti ruského leteckého průmyslu, která se konala pod záštitou prezidenta Vladimíra Putina. „V záři jsme dokončili koordinaci projektu s ministerstvem obrany, a v současné době se chystáme na příští rok spustit plnohodnotné vývojové a výzkumné práce na letounu.“

Nový ruský bombardér vznikne v režií firmy Tupolev. Základní rysy nového letounu jsou podzvuková rychlost, tvar samokřídlo (tedy obdoba amerického B-2 Spirit) a široké uplatnění stealth zásad. Na rozdíl od amerického nadzvukového bombardéru LRS-B je tak nový ruský bombardér mnohem méně ambicioznější a svou koncepcí připomíná spíše „starší“ americký B-2 Spirit.

Stejně tak Číňané míří se svým novým bombardérem do „jiné ligy“. Zatím je o čínském letounu známo jen minimum informací. Má jít však o nadzvukový stealth letoun se schopností útoků na cíle v Severní Americe.

První prototyp letounu PAK-DA má vzlétnout v roce 2020, avšak jak je v podobných případech železným zvykem, stane se tak pravděpodobně o pár roku později. Nový bombardér v ruské armádě nahradí 63 bombardérů T-95MS Bear a 13 strojů Tu-160 Blackjack. Počet objednaných letounů PAK-DA se pak bude odvíjet od kondice ruské ekonomiky.

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Lockheed Martin a Boeing společně vyvinou nový bombardér

V americkém programu na nový dalekonosný bombardér LRS-B (Long-Range Strike – Bomber) se zrodila ...

Ruské bombardéry Tu-160 nad Jižní Amerikou

Ruské bombardéry Tu-160 Blackjack pokračují v patrolování nad územím Jižní Ameriky a Karibiku. Podle ...

Hypersonický bombardér SR-72

Lockheed Martin potvrdila svůj záměr vyvinout hypersonický dálkový průzkumný a bombardovací letoun. ...

Spojené státy vyslaly bombardéry, Číně navzdory

Americké letectvo vyslalo nad sporné ostrovy Senkaku (čínský Ťiao-jü) dvojicí bombardérů B-52 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...