US Navy: Hlavní nástroj americké dominance posiluje

Trojice úderných svazů letadlových lodí - USS John C. Stennis CSG; USS Carl Vinson CSG; USS Abraham Lincoln CSG; větší foto / U.S. Navy

Americké námořnictvo (US Navy) plánuje rozšířit flotilu bojových plavidel na 355 lodí a ponorek. Větší počet bojových plavidel umožní udržet americkou vojenskou dominanci ve světě po následující dekády.

Díky americkému námořnictvu, resp. především díky úderným svazům letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group), dokážou Spojené státy vysílat a udržovat značnou vojenskou sílu kdekoliv na světě. Jak jsme již uvedli v článku Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?, tato schopnost globální projekce vojenské síly je klíčovým nástrojem k šíření a vnucování americké politické vůle po celém světě.

Americké námořnictvo ale hraje také klíčovou roli při ochraně americké námořní obchodní dopravy. Jen pro představu - USA exportují okolo 40 % a importují 50 % produktů pomocí lodí. Například v roce 2010 v amerických přístavech kotvilo více než 60 000 obchodních lodí (35 % tankerů) s tonáži větší než 10 000 t. Celkově Spojené státy ročně vyvezou zboží za cca 2 bilionů dolarů, z toho 38 % pomocí lodní dopravy.

Díky unikátní roli je právě americké námořnictvo, ale i námořní pěchota (US Marine Corps), nejvíce protěžovanou složkou v Ozbrojených silách Spojených států.

V minulých letech se počet lodí amerického námořnictvo pohyboval mezi číslem 270 až 290, podle toho, jakým tempem byly staré lodě vyřazovány z provozu, a nové zaváděné do služby. V tuto chvíli (podle NAVSEA Shipbuilding Support Office US Navy) provozuje 274 lodí. Jádro americké flotily tvoří 10 letadlových lodí třídy Nimitz a 9 obojživelných útočných lodí Wasp/America.

Letadlové lodě slouží jako námořní základna pro bojové letouny/vrtulníky amerického námořnictva, obojživelné útočné lodě jako mobilní základna pro letecké a obojživelné jednotky americké námořní pěchoty.

Mezi klíčová plavidla amerického námořnictva dále patří devět obojživelných výsadkových lodí (USS Austin, USS San Antonio), 22 křižníků Ticonderoga, 62 torpédoborců Arleigh Burke a jeden torpédoborec USS Zumwalt. Kromě toho Američané provozují 14 ponorek (Ohio) jako nosiče jaderných střel a 57 jaderných útočných ponorek (Virginia, Seawolf, Los Angeles).

Americké námořnictvo ukazuje svaly v Jihočínském moři (březen 2016).

Již v roce 2012 americké námořnictvo požadovalo rozšíření flotily na 308 bojových lodí. "Se silnou podporou Kongresu a důsledným dodržením dlouhodobého plánu stavby lodí v období let 2009 až 2016, síla námořnictva v roce 2021 jistě vzroste na 308 plavidel," uvedl  na začátku minulého roku asistent tajemníka námořnictva Sean Stackley a zástupce náčelníka námořních operací viceadmirál Joseph Mulloy v písemném prohlášení pro americký senát.

V prosinci minulého roku ale v předvolební kampani současný americký prezident Donald Trump slíbil rozšíření americké flotily až na 350 lodí. Důvod je prostý - Trump slibuje pragmatičtejší a asertivnější přístup v prosazování amerických zájmů ve světě. Pokud pomineme ekonomické/politické nástroje, tak právě silné americké námořnictvo je hlavní vojenský nástroj v prosazování amerických zájmů ve světě. Americké námořnictvo přitom musí čelit stále rostoucím schopnostem potenciálních protivníků.

Ve stejný měsíc pak velení amerického námořnictva představilo plán zvýšení americké flotily na 355 lodí. Podle nového plánu má americké námořnictvo provozovat 12 letadlových lodí, 104 křižníků a torpédoborců, 52 fregat/LCS, 66 útočných ponorek a 12 ponorkových nosičů jaderných střel.

Hlavní oblasti působení amerického námořnictva jsou všechny klíčové obchodní trasy (zejména ty, které může protivník snadno přehradit), Střední východ, Středozemní moře, Karibik, obě pobřeží USA, Jihočínské moře, atd.

Současná a požadovaná struktura amerického námořnictva:

Typ lodi

Současnost (odkaz)

Plán 2012

Plán 2016

Letadlové lodě

10

11

12

Velké bojové lodě

86

88

104

Malé bojové lodě

20

52

52

Obojživelné válečné lodě

31

34

38

Útočné ponorky

52

48

66

Ponorkové nosiče řízených střel

4

0

0

Ponorkové nosiče jaderných střel

14

12

12

Expediční rychlé dopravní lodě

10

10 

Bojové logistické lodě

29

29

 32

Expdiční plovoucí základny

1

3

6

Velicí a podpůrné lodě

19

21

23

Celkem

274

308

355

Americké lodě lodě rovněž slouží jako základny pro operace americký sil ve vnitrozemí, například při záchraně rukojmí nebo při protiteroristických operacích.

Takové navýšení počtu lodí nebude ale vůbec snadné. Podle pár dní staré zprávy Navy Force Structure and Shipbuilding Plans:Background and Issues for Congress Výzkumné služby amerického Kongresu (Congressional Research Service), i když americké loděnice budou pracovat o 50 % rychleji, dosáhnutí požadovaného počtu lodí je reálné až v roce 2030 a ponorek dokonce ještě později. Je třeba vzít na vědomí, že bude nutné nejen navýšit počet lodí/ponorek, ale nahradit i postupně vyřazovaná plavidla.

Dodatečné výrobní náklady se podle zprávy pohybují okolo 5 miliard ročně. Další miliony dolarů si vyžádají operační, servisní a personální náklady. Dále bude nutno přijmout a vycvičit na 15 000 nových námořníků.

Je zde ale samozřejmě také možnost nakoupit zahraniční lodě. Velká Británie jistě ráda poskytne americkému námořnictvo své torpédoborce třídy Daring (Type 45) nebo fregaty třídy Duke (Type 23).

Dlužno dodat, že 355 lodí je pouze požadavek amerického námořnictva, který nemusí vůbec odpovídat výrobní a finanční realitě Spojených států. Nicméně námořnictvo se nyní může spolehnout na silnou podporu z Bílého domu.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o ...

Status-6: Rusko opět vyvíjí zbraň posledního soudu?

Rusko otestovalo podmořský dron Status-6 schopný doručit k pobřeží jadernou nálož. První zprávy o ...

Střela SM-6 jako víceúčelová zbraň amerického námořnictva

Americké námořnictvo v polovině prosince otestovalo schopnost rakety SM-6 (Standard Missile 6) ničit ...

Drony Perdix: Testování zabijáků ruských systémů protivzdušné obrany S-400

Americké námořnictvo ze stíhaček F/A-18E Super Hornet poprvé zkušebně vypustilo inteligentní roj ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jakub2
  13:56 06.02.2017

  Nemyslím si, že by USN nakupovala anglické Daring nebo Duke. Ani britské loděnice totiž nemají kapacitu nazbyt. To snad Francouzi (DCNS) nebo Španělé (Navantia)... Francouzi ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím si, že by USN nakupovala anglické Daring nebo Duke. Ani britské loděnice totiž nemají kapacitu nazbyt. To snad Francouzi (DCNS) nebo Španělé (Navantia)...

  Francouzi používají vlastní spojovací a zbraňové systémy, tj. musel by se udělat a odzkoušet projekt fr. lodě s americkou výbavou. Španělé mají částečně americké technologie (viz zjednodušený AEGIS na třídě Alvaro de Bazan), ale zase nedokáží vyrobit 3 lodě ročně navíc.

  Pokud už USN bude v zahraničí poptávat nové lodě, tak to budou spíše malé typy - minolovky, obslužné lodě.Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  13:07 06.02.2017

  Možná jen bude stačit, aby se příštích 15 let nehrnuli do válek typu Afghánistán/Irák a na nové lodě bude...

  Možná jen bude stačit, aby se příštích 15 let nehrnuli do válek typu Afghánistán/Irák a na nové lodě bude...

 • Muhaha
  13:04 06.02.2017

  Jestli USA pomocí lodí exportují jen okolo 40 % a importují 50 % produktů, tak jsou to pro mě o dost menší čísla, než bych čekal. Obchodní dohoda NAFTA tedy pro ně musí mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli USA pomocí lodí exportují jen okolo 40 % a importují 50 % produktů, tak jsou to pro mě o dost menší čísla, než bych čekal. Obchodní dohoda NAFTA tedy pro ně musí mít naprosto zásadní význam.

  Za tak velkým plánovaným nárůstem počtu bojových lodí bude nejen ochrana vlastního námořního obchodu, ale především navýšení (nebo aspoň udržení) schopnosti omezit až zlikvidovat námořní obchod soupeřů USA.

  Třeba takové zablokování Malackého průlivu by mělo jistě mnohem větší dopad na Čínu, než na USA. Proto také vznikají projekty typu nové hedvábné stezky.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  12:42 06.02.2017

  No jeto opravdu blbost plan 2016, ale verim ze po roce 2020-2022 to realne je a ze oni to umi. Uvidime jakou az tak podporu budou mit kecy jsou kecy ciny jsou ciny jak to je ...Zobrazit celý příspěvek

  No jeto opravdu blbost plan 2016, ale verim ze po roce 2020-2022 to realne je a ze oni to umi. Uvidime jakou az tak podporu budou mit kecy jsou kecy ciny jsou ciny jak to je bohuzel zname z opacne strany. A co se tyce Ciny toho bych se moc nebal. Jeji ekonomika tez neni stale rostouci. Aco se tyce jejich stavu letadlovych lodi, zadna slava i u dalsi techniky.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:40 06.02.2017

  marfolodej - špatně to chápete. To jsou přijaté plány na navýšení lodí - původní z roku 2012 a nejnovější z roku 2016. Současný stav je v prvním sloupci. Jak píšeme článku, ...Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej - špatně to chápete. To jsou přijaté plány na navýšení lodí - původní z roku 2012 a nejnovější z roku 2016.
  Současný stav je v prvním sloupci. Jak píšeme článku, navýšení lodí je akce minimálně na jednu dekádu.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  12:35 06.02.2017

  jj248b: Vsak presne to sem mel na mysli. Donald chce kupovat lode ale uz ne letadla co by z nich meli startovat.

  jj248b: Vsak presne to sem mel na mysli. Donald chce kupovat lode ale uz ne letadla co by z nich meli startovat.

 • jj284b
  12:04 06.02.2017

  ASH je nezmysel... ak by mal mat rovnake elektronicke vybavenie ako F35C, tak bude stat v podstate rovnako, no nebude mat rovnaky dolet, ani nosnost. o Stealth sa ani netreba ...Zobrazit celý příspěvek

  ASH je nezmysel... ak by mal mat rovnake elektronicke vybavenie ako F35C, tak bude stat v podstate rovnako, no nebude mat rovnaky dolet, ani nosnost. o Stealth sa ani netreba zmienovat.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  11:58 06.02.2017

  Teda ne ze bych do toho chtel strickovi Donaldovi rypat, ale postavit dalsi 2 moderni letadlove lode a pak na nich parkovat F-18ky i kdyby ve verzi Advanced Super Hornet asi neni ...Zobrazit celý příspěvek

  Teda ne ze bych do toho chtel strickovi Donaldovi rypat, ale postavit dalsi 2 moderni letadlove lode a pak na nich parkovat F-18ky i kdyby ve verzi Advanced Super Hornet asi neni uplne dobrej plan. A to mam F-18ky rad.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:50 06.02.2017

  Tak ono mat pocetne namornictvo je samozrejme obrovska vyhoda a pre USA aj nutnost s ohladom na ochranu namorneho obchodu, no co sa tyka schopnosti projekcie sily sa ukazuje ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono mat pocetne namornictvo je samozrejme obrovska vyhoda a pre USA aj nutnost s ohladom na ochranu namorneho obchodu, no co sa tyka schopnosti projekcie sily sa ukazuje ze nove B21, ci sucasne B2 su schopne vykonat rovnaku pracu ovela lacnejsie a s mensim rizikom.

  len nedavno porovnavali v US mediach nalet na Libyu v 80tych rokoch s tym nedavnym, a vyslo im ze 2 B-2 znicili viac cielov ako predtym skoro 77 lietadiel dokopy.. navyse B-2 nepotrebovali mat v oblasti lietadlove lode, vystacili si s 15 tankovacimi lietadlami (v 1986 utocili ako F-111 z pozemnych zakladni tak F/A18 z lietadlovych lodi, len F111 potrebovali 28 tankerov kedze museli obletiet europske krajiny ktore im nedali povolenie na prelet)


  cely clanok tu:

  http://breakingdefense.com/201... Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:43 06.02.2017

  Včera v nedelu davali na History Channel dokument Obamov odkaz. Prezident Obama tam vravel aj o Syrii. O tom, že stanovil použitie chemickych zbrani ako "červenu čiaru" a prečo ...Zobrazit celý příspěvek

  Včera v nedelu davali na History Channel dokument Obamov odkaz. Prezident Obama tam vravel aj o Syrii. O tom, že stanovil použitie chemickych zbrani ako "červenu čiaru" a prečo nakoniec nič neurobil, ked vraj režim chemicke zbrane použil a uspokojil sa len s ich likvidaciou po dohode s Rusmi a Asadom.
  Samozrejme pričinou môže byt to nehovoril, a to že chemicke zbrane nepoužil syrsky režim ale džihadisti a Obama to vedel a nechcel byt za rovnakeho truľa ako Bush mladši a jeho zbrane hromadneho ničenia v Iraku.
  Ale dovodom može byt aj to, čo Obama naozaj hovoril a to, že nejake vikendove bombardovanie by Asadov režim prežil a nič by sa nezmenilo.
  Z Obamovho vyjadrenia vyplyva, že mat hore deklarovane vykonne lodstvo je sice uspokujuce, ale vobec nerieši problem ak protivnik je ochotny priniest obete vyvolane bombardovanim alebo namornym americkym vysadkom.
  Mam silny pocit, že v krajinach kde by Američania chceli presadit svoju vôlu pomocou lodstva, už nenajdu žiadnych vyznamnych tamojších spojencov, ktori by ich vojenske akcie dotiahli do zdarneho konca. Jednoducho Činan, Rus, Afganec, Syrčan, Turek a dalši viac veria svojmu sposobu života než americkym slubom. Pomocou flotily sice možete niekde zabit diktatora alebo milovaneho prezidenta, zbombardovat vojenske ciele, ale tak či tak si Američanov v tej krajine už nik nezamiluje. To čo sa stalo v Libyi je nazornym prikladom.Skrýt celý příspěvek

 • warspite
  11:39 06.02.2017

  Jediné lode ktoré Briti ponúkajú USA a o ktorých sa skutočne diskutuje sú nové fregaty triedy TYPE 26. Torpédoborce Type 45 sú rovnakého určenia ako americké Arleigh Burke a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jediné lode ktoré Briti ponúkajú USA a o ktorých sa skutočne diskutuje sú nové fregaty triedy TYPE 26. Torpédoborce Type 45 sú rovnakého určenia ako americké Arleigh Burke a fregaty type 23 sú 25 rokov staré takže ponúkať tieto lode by zmysel určite nedávalo.

  to Civil: No obávam sa že uvedený zdroj nie je príliš objektívny. Pre záujemcov o britské námorníctvo a techniku by som odporúčal iné weby. Torpédoborce type 45 majú úplne iné problémy ako je ich hlučnosť, táto info je dosť blbosť.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:11 06.02.2017

  Také mi nepřijde příliš pravděpodobné, že by Američané koupili jiné než logistické lodě v zahraničí....

  Také mi nepřijde příliš pravděpodobné, že by Američané koupili jiné než logistické lodě v zahraničí....

 • pjek
  11:05 06.02.2017

  Mám jediný dvojdotaz: Kde vezmou při současném rostoucím zadlužení finanční zdroje na takové plány? K čemu je vlastně plánování založené na fikci?

  Mám jediný dvojdotaz: Kde vezmou při současném rostoucím zadlužení finanční zdroje na takové plány? K čemu je vlastně plánování založené na fikci?

 • Civil
  10:50 06.02.2017

  "Velká Británie jistě ráda poskytne americkému námořnictvo své torpédoborce třídy Daring" po ranu vylozene ...Zobrazit celý příspěvek

  "Velká Británie jistě ráda poskytne americkému námořnictvo své torpédoborce třídy Daring" po ranu vylozene pobavilo.
  Viz
  http://echo24.cz/a/wnq7x/zasta...
  "Britské raketové torpédoborce třídy Daring, typu 45, jsou tak hlasité, že jsou slyšet až 100 mil od ruských ponorek."Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  10:37 06.02.2017

  mnoooo, ten plán roku 2016 se asi nepodařilo naplnit...není ta tabulka trochu chybně, asi popisy sloupců...plán naplní tak odhadem někdy 2020 (to vstoupí do služby druhá druhá CVN ...Zobrazit celý příspěvek

  mnoooo, ten plán roku 2016 se asi nepodařilo naplnit...není ta tabulka trochu chybně, asi popisy sloupců...plán naplní tak odhadem někdy 2020 (to vstoupí do služby druhá druhá CVN třídy Ford, pak bude 12 CVN, pokud nevyřádí žádnou CVN třídy Nimitz).

  A nedělal bych si iluze že to bude stačit, Čína staví lodě nějak moc rychle...vyřazují prastaré DD třídy Luda (type 051) a ve velké sérii staví moderní třídu LuyangIII (Type 052D) a současně s tím už i Type 055. Fregaty staví ještě rychleji, jde o Type 054. SSN a SSBN ponorek mají také více než dřívě. Navíc oproti USN staví i korvety, útočné čluny a dieslové ponorky. Vysadkové lodě mají také nové (4 třídy Yuzhao + 2 stavbě) a staví 2 letadlovky...a tomu mají ve stavbě LHD(nebo LHA)...což zase zvýší výrazně schopnosti Číny.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2