US Navy představilo veřejnosti elektromagnetické dělo

i elektromagnetické dělo
Foto: Elektromagnetické dělo na lodi USS Millinocke. / US Navy

Americké námořnictvo US Navy na palubě lodě USS Millinocket zakotvené na námořní základně San Diego představilo novinářům prototyp elektromagnetického (EM) děla ráže 155 mm. Dostřel představené zbraně je 200 kilometrů.

Představené EM dělo (angl. railgun) vystřeluje projektily pomocí silného elektromagnetického pole (využívající tzv. Lorentzovou sílu). Speciálně tvarovaný projektil opouští hlaveň rychlostí Mach 7 (8400 km/h).

 

Střela po opuštění hlavně má energii 32 MJ. Pro porovnání, objekt o hmotnost 1000 kg pohybující se rychlostí 160 km/h má energii 1 MJ. „Není žádná věc na obloze, která by mohla zásah přežít,“ říká kontradmirál Matthew Klunder, šéf námořního výzkumu (Naval Research).

 

Když zbraň vystřelí, jde z nuly na 8400 km/h za méně než 1/100 sekundy,“ říká námořní kapitán Mike Ziv. Námořnictvo prozatím testuje EM dělo na zemi. Námořní zkoušky jsou naplánované na rok 2016.

 

Americké námořnictvo US Navy vyvíjí railguny již mnoho let. Bohužel až do dnešních dní se nedařilo efektivně vyřešit největší problém EM zbraní – krátkou životnost hlavně.

i elektromagnetické dělo

Foto: S nábojem do EM zbraní se manipuluje velmi snadno. V hlavni děla je uložen ve speciálním vymezujícím obalu "sabot". / US Navy

Rychlost projektilu je tak velká, že při kontaktu s atomy vzduchu vytrhává elektrony z atomových obalů – ionizuje vzduch a vytváří plazmu. Vzniklé horké plazma pak extrémně namáhá materiál hlavně. První prototypy hlavní byly zničeny již po několika výstřelech. I nyní je dosažení smysluplné kadence EM děla největší technickou výzvou.

 

Kromě výše zmíněného problému ale EM zbraně nabízejí jen výhody. Railgun dokáže ničit hladinové a pozemní cíle přímou i nepřímou palbou. Stejně tak lze EM dělo použít k ničení vzdušných cílů, od malých dronů až po balistické rakety. Railguny tak mohou být odpovědí na protilodní čínské balistické rakety.

 

Obrovskou výhodou je absence prachových náplní v nábojích. Manipulace s náboji do EM zbraní nepotřebuje zvláštní předpisy, je bezpečná, rychlá a jednoduchá.

 

Doslova strategickou výhodou je nízká cena nábojů. Speciálně tvarovaná střela do EM zbraní přijde na 25 000 dolarů. Naopak řízené střely, protilodní/protizemní/protivzdušné, stojí amerického daňového poplatníka statisíce nebo miliony dolarů.

 

i elektromagnetické dÄ›lo Foto: EM námořní dělo. / US Navy

„Máme jen určitý počet řízených střel na lodích. S tímto zbraňovým systémem však můžeme dát stovky a stovky nábojů na naše lodě,“ říká kontradmirál Klunder. „Myslím si, že to opravdu způsobí, že naši protivníci budou v budoucnu velmi, velmi nervozní.“

 

Klunder mluví především o ekonomické dominanci EM zbraní. Pro překonání obrany lodí amerického námořnictva musí protivník udržovat velmi mnoho pokročilých, a tedy patřičně drahých, proti-lodních střel. De facto EM zbraně jsou schopné uzbrojit námořní síly protivníka.

 

„Váš zásobník (elektromagnetické zbraně – pozn. redakce) se nikdy nevyčerpá, můžete neustále střílet, a to je hodně působivé,“ vysvětluje Klunder. „Mohou na nás poslat cokoliv a upřímně, jelikož můžeme nyní střílet neustále za rozumnou cenu, tak si myslím, že nevyhrají.“

 

Zdroj: NY Daily News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elektromagnetická zbraň: Vojenská a finanční převaha nad protivníkem

Na námořním výročním sympóziu Navy Surface Warfare Association přednášející seznámili novináře s ...

Námořní testy elektromagnetických zbraní v roce 2016

Americké námořnictvo US Navy v roce 2016 vstoupí doslova a do písmene do nové éry námořního válčení. ...

EMALS: Elektromagnetický katapult pro letadlové lodě

Americké námořnictvo US Navy připravuje první test elektromagnetického katapultu EMALS ...

Lodě US Navy chrání dýmová clona z uhlíkových vláken

Smrtelnou hrozbou pro válečné lodě jsou protilodní řízené střely, ať už ze vzduchu, moře nebo země ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  10:29 16.07.2014

  Tak EM dělo není samospasitelné, bez řízených střel se lodě stále neobejdou a zvláště v boji s velkými cíly. Ostatně není důvod, proč nemůže EM dělo střílet současně s raketami. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak EM dělo není samospasitelné, bez řízených střel se lodě stále neobejdou a zvláště v boji s velkými cíly. Ostatně není důvod, proč nemůže EM dělo střílet současně s raketami.

  Projektil po zásahu do masy lodě vytvoří něco jako "ranivý kanál". Otázka je, jak se projektil po zásahu lodě zachová, zde se přetočí, rozpadne, atd. To vše zálěží na tom, zda ten kanál bude mít několik desítek centimetrů nebo metrů.

  Pak je zde rychlost střelby pokud, dokáže kanon vystřelit deset takových střel během minuty, ničivý účinek je zase jinde.

  Samozřejmě také zaleží, kde ta střela loď zasáhne. Do strojovny, velitelského můstku, skladu munice, atd.Skrýt celý příspěvek

 • nadporucik
  10:16 16.07.2014

  Na jednej strane tvrdia ze protilodne strely su drahe, ale ze vyvoj toho kanona ide na miliardy to ich netrapi. By som rad vedel ako velmi poskodi taky protektil torpedoborec, sak ...Zobrazit celý příspěvek

  Na jednej strane tvrdia ze protilodne strely su drahe, ale ze vyvoj toho kanona ide na miliardy to ich netrapi. By som rad vedel ako velmi poskodi taky protektil torpedoborec, sak do neho spravi iba dieruSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2