US Space Corps: Militarizace vesmíru je otázkou času

Zásobovací loď SpaceX Dragon u Mezinárodní vesmírne stanice; ilustrační foto, větší foto / NASA

Na webu War IS Boring autor MV “Coyote” Smith, bývalý plukovník amerického letectva a současný profesor strategických vesmírných studií, v článku “America Needs a U.S. Space Corps” upozorňuje na nutnost vytvořit samostatnou ozbrojenou složku pro operace ve vesmíru. Smith rovněž kritizuje liknavost amerického letectva k využívání vojenského potenciálu vesmírného prostoru.

Tichá revoluce kosmonautiky

“Vojenský vesmír” je jistě pro řadu čtenářů Armádních novin nejen sci-fi, ale také poněkud vzdálené téma. Neškodí si však uvědomit, jakým tempem se v posledních letech rozvíjí kosmonautika. Před 11 lety soukromá společnost SpaceX vypustila první raketu Falcon 1 do vesmíru - nyní dopravuje náklad k Mezinárodní vesmírné stanici a s prvním stupněm rakety Falcon 9 přistává na zemi.

V roce 2018 chce SpaceX poslat kolem Měsíce dva soukromé pasažéry ve vesmírné lodi Dragon 2, která odstartuje na raketě Falcon Heavy. V polovině příštího desetiletí chce SpaceX poslat první lodě s lidskou posádkou k Marsu.

Lodě Dragon 2 mají dostatečně výkonné motory (motory Draco) a dostatek paliva, aby mohly řízeně přistát nejen na Zemi, ale také na Měsíci - a z Měsíce opět odstartovat.

Padá také cena za starty raket. Jeden start rakety Falcon 9 stojí 62 milionů dolarů a na nízkou oběžnou dráhu Země (LEO) vynese 23 t nákladu. V letošním roce odstartuje Falcon Heavy s nosností 54,5 t na LEO (Mars 13,6 t) při ceně 90 milionů dolarů za start.

Například start rakety Delta IV Heavy firmy Boeing (vyvinuta 2004) stojí 400 milionů dolarů a na LEO vynese 28,8 t nákladu. Slavná raketa Saturn V programu Apollo vynesla na oběžnou dráhu 140 t nákladu, ale cena startu byla při dnešních cenách 5 miliard dolarů.

Proč SpaceX postupuje taky rychle kupředu? Odpověď je nutné hledat v osobě Elona Muska, zakladatele SpaceX. Musk je nejen technický vizionář, ale na rozdíl od vedoucích byrokratů z NASA, jejichž hlavním cílem je, aby neměli za nic odpovědnost, Musk je ochoten všechny technické selhání i finanční neúspěchy vzít na sebe. Odstranění byrokracie neuvěřitelně urychluje vývoj a zavádění nových technologií.

Letos startuje Falcon Heavy - nejsilnější raketa současnosti.

Pokud se navíc podaří přesměrovat část financí ze soukromého sektoru a od finančních elit do vesmírného prostoru - například v rámci vesmírné turistiky - tempo “dobývání” vesmírného prostoru dále zrychlí a zlevní.

Prohlášení SpaceX jde v ruku v ruce s novou iniciativou administrativy Donalda Trumpa. Podle webu Politico chce administrativa Trumpa “rychlý a levný” návrat na Měsíc do roku 2020, podpořit výstavbu soukromé vesmírné stanice a přesměrovat NASA k velkému komerčnímu využívání vesmírného prostoru.

To ale není vše. NASA počítá s vybudováním vesmírné základny na oběžné dráze Měsíce (20. léta 21. století) a americký zbrojní gigant Lockheed Martin nedávno představil projekt základny na oběžné dráze Marsu.

Výše popsané není důkazem “snadnosti a lehkosti” letů do vesmírů, ale důkazem nezadržitelného pokroku. Otevírání kosmického prostoru si uvědomují nejen nejrůznější firmy, ale také státy a jejich ozbrojené síly.

Přistání prvního stupně Falcon 9 - "doplnit palivo" a letí se znovu. Před deseti lety sci-fi, dnes realita.

Boj o zdroje ve vesmíru

V Ozbrojených silách Spojených států operace v kosmickém prostoru spadají pod americké letectvo. Podle mínění MV “Coyote” Smithe ale letectvo nevěnuje posledních 25 let dostatečnou pozornost vesmírnému prostoru.

Již v roce 1998 přitom americký Kongres upozorňoval na nízký zájem amerického letectva o vesmírný prostor.

“Jestliže letectvo nemůže nebo nechce přijmout vesmírné kompetence, budeme je tam muset v Kongresu dotáhnout, kopat a křičet, pokud to bude nezbytné, nebo možná vytvořit zcela novou službu (vedle letectva, pozemního vojska, námořnictva, námořní pěchoty a pobřežní stráže - pozn. red.),” uvedl v roce 1998 republikánský kongresman Bob Smith.

Rumsfeldová vesmírná komise (po tehdejším ministru obrany Donaldu Rumsfeldovi) chtěla v roce 2001 přinutit letectvo soustředit se více na vesmírný prostor. V případě velké nevole Kongres dokonce plánoval vytvořit samostatnou vesmírnou složku Ozbrojených sil Spojených států. Nicméně po teroristických útocích 11. záři 2001 se pozornost USA upnula jinde a doporučení komise vyznělo do prázdna.

Tlak na letectvo je ale i nyní. V roce 2016 Newt Gingrich, bývalý mluvčí Bílého domu, uvedl, že díky letectvu a NASA jsou ve vojenském využívání vesmíru Spojené státy “o 25 let pozadu”, než by měly být. Letos zase republikanský kongresman John McCain dodal, že ruské a čínské kosmické schopnosti se “vyvinuly alarmující rychlostí” a letectvo přitom “snížilo výdaje na kosmický výzkum o 80 %”.

Kosntrukce Dragon 2 je určená pro řízené přistání na Zemi, Měsící i Marsu (speciální verze Red Dragon).

MV “Coyote” Smith v proto navrhuje vytvořit americký vesmírný sbor (US Space Corps), který se stane vesmírnou obdobou americké pobřežní stráže (US Cost Guard). Nejdříve mají vesmírné síly spadat pod letectvo, později se ale US Space Corps stanou vedle letectva, pozemního vojska, námořnictva (atd.) další samostatnou složkou Ozbrojených sil USA.

Důvody vytvoření vesmírného sboru jsou ve své podstatě jednoduché - operace v kosmickém prostoru vyžadují zásadně odlišné odborné vědomosti a také jedinečné chápání vesmírného prostoru pro vedení operací.

Proč ale letectvo operace ve vesmíru z takovou vervou odmítá? Odpověď je opět jednoduchá - peníze. Carl Builder, analytik think-tanku RAND Corporation, pracující svého času pro náčelníka štábu letectva, upozorňuje, že letectvo bere “vesmírné síly” jako konkurenční frakci. Americké letectvo tak jednoduše převádí peníze do leteckých operací, na úkor vesmírných aktiv.

Ozbrojené síly Spojených států jsou přitom zcela závislé na vojenských družicích obíhajících kolem Země - ať už mluvíme o komunikaci, o ovládaní dronů přes satelity, systémů včasné výstrahy před raketovými útoky nebo samozřejmě o navigačním systému GPS (pro navigaci, navádění přesných zbraní, atd.).

Čína a Rusko přitom za posledních deset let vyvinuli nebo zavedli systémy, které mohou ohrozit americké satelity (včetně prostředků rádioelektronického boje). Číňané například testovali lasery schopné oslepit nebo poškodit satelity na LEO. “Rusko a Čína vyvinuly vojenské schopnosti určené vysloveně k zamezení využívání vesmíru americkými silami, včetně možnosti zaměřit naše satelity,” uvedl McCaine.

 Vesmírná loď NASA Orion je určená pro lety do hlubokého vesmíru. Dokáže tak mimo jiné ochránit posádku nebo elektroniku před kosmickou nebo sluneční radiací. Loď Orion je určená nejen k letu k Marsu, ale i jako základní stavební prvek pro stanice kolem Měsíce a Marsu; větší foto / NASA

Komercializace kosmického prostoru

Do vesmíru získá časem přístup čím dál více soukromých subjektů za cílem zisku. Kromě vesmírné turistiky se hodně mluví u využívání surovin z asteroidů. Například NASA plánuje kolem roku 2025 pomocí malé bezpilotní sondy přitáhnout malý asteroid (cca o průměru 10 m) na oběžnou dráhu Měsíce. Poté k asteroidu přiletí posádka v lodi Orion a prozkoumá jeho složení.

K patřičnému využívání vesmíru však není nutné vytvořit jen novou složku amerických Ozbrojený sil, organizační/velitelské struktury a zajistit financování, ale ale taky změnit nebo zrušit Kosmickou smlouvu (Outer Space Treaty) přijatou v roce 1967.

Smlouva upravuje základní právní rámec pro činnost států ve vesmíru - mimo jiné zakazuje umístění a testování jaderných zbraní (konvenčních ano) ve vesmíru a vojenské využívání Měsíce a jiných těles.

Smlouva ale také zakazuje národní přivlastnění si půdy nebo zdrojů ve vesmíru. Pokud Kosmická smlouva padne, bude zajímavé sledovat, jakým klíčem se rozdělí “parcely” na Měsíci, Marsu nebo asteroidech.

Pokud už nic jiného, úspěchy ve vesmíru přinesou, podobně jako v dobách Studené války, gigantickou politickou a národní prestiž, což zásadně pomůže danému státu v současné informační a propgandistické mezinárodní válce.

Zdroj: War Is Boring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Role taktických jaderných zbraní v rámci NATO

Taktické jaderné zbraně existují především pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní ...

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...

Izrael nasadil první exo-atmosférické střely Arrow 3

Před několika dny Izrael zavedl do výzbroje nové střely Arrow 3 systému protivzdušné obrany (PVO) ...

Nové motory pro ruskou stíhačku T-50 (Su-50) po roce 2020

Oproti dřívějším informacím ruských médií, i tiskovým zprávám z ruského průmyslu, vývoj ruské ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Superme
    21:03 02.03.2017

    Bylo by zajímavé, pokud by se spojily všechny americké firmy a společně pracovali na projektu cesty na Mars. O projektu SpaceX zřejmě ví každý, ale i Blue Origin nebo Lockheed mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Bylo by zajímavé, pokud by se spojily všechny americké firmy a společně pracovali na projektu cesty na Mars. O projektu SpaceX zřejmě ví každý, ale i Blue Origin nebo Lockheed mají podobné plány, ačkoliv plán Muska je z nich asi ten nejodvážnější. Mimochodem, na Blue Origin se celkem zapomíná a musím se zde Blue Origin omluvit - není to dávno, co jsem zde psal, že SpaceX je jediná firma, která dokázala vyrobit "návratovou" raketu - pravda ovšem je, že podobný kousek se povedl i Blue Origin :)

    Ovšem i přesto u mě vede SpaceX.. už kvůli tomu, že Musk ani zdaleka neměl a ani nyní zřejmě nemá takové finanční prostředky, jako Jeff Bezos, který je třetím nejbohatším člověkem světa. Taková velká konkurence americkému vesmírnému programu nesmírně pomohla - není to jen SpaceX, Blue Origin, Lockheed nebo Boeing, ale i "menší" firmy jako je Sierra Nevada nebo Orbital ATK. Nakonec, například i Ruští miliardáři tomu přichází na chuť - viz. Jurij Milner, který má také veliké plány v oblasti vesmíru. Na jeho projekt jsem velice zvědaví... protože ne každý má v týmu Hawkinga.Skrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    13:23 02.03.2017

    Záujmy ľudstva a záujmy vesmírnych a vojenských veľmoci... Z hľadiska ľudstva musíme expandovať do vesmíru s viacerých príčin. Ľudstvu hrozí preľudnenie. Následkom nám budú ...Zobrazit celý příspěvek

    Záujmy ľudstva a záujmy vesmírnych a vojenských veľmoci...

    Z hľadiska ľudstva musíme expandovať do vesmíru s viacerých príčin.
    Ľudstvu hrozí preľudnenie. Následkom nám budú skolabovať rôzne ekosystémy, hroziť migrácie, zmeny klímy vojny. Putin predpovedal aj vojny o pitnú vodu.
    Raz nám dôjdu dôležité nerasty, kovy. V blízkych asteroidov sú vzácne kovy, ako platina, ktoré môžu reštartovať svetovú ekonomiku cez 500 biliónov $.
    Na Mesiaci sa dá ťažiť napríklad He3. Čítal som štúdie, že 3 kg He3 by malo pokryť energetické potreby EU a USA na celý rok.
    A všeličo iné. Posledné desaťročia bolo prekvapivo zistený veľký výskyt vody, ako na Mesiaci, Marse a na asteroidov. To veľmi zlacní ľudské vesmírne misie. H2O sa dá rozložiť aj na vodík a kyslík a získať tak palivo.
    Je tam nonstop slnečnej energie, ktorú neobmedzuje, atmosféra, počasie, noc. Japonci sa dlhšie zaujímajú o slnečné elektrárne na obežnej dráhe, ktoré by mohli prenášať energiu aj na Zem.
    Zatiaľ málo uvažuje o výrobe na obežnej dráhe. Niektoré druhy výroby by boli asi lacnejšie na obežnej dráhe, Mesiaci v stave s nízkou gravitáciou. Nonstop slnečnej energie je tam dostatok. 3D tlačiarne sa neúprosne vylepšujú na rôzne stavby na pre výrobu, servis.
    Ľudstvu hrozia aj rôzne katastrofy, ako zrážka s veľkými kometami, výbuch blízkych supernov, supererupcie zo Slnka. Naša Zem raz bude znovu prepolovať a môže to trvať oveľa dlhšie ako sa v minulosti myslelo.
    Záver: Je v záujme ľudstva expandovať do vesmíru najmä svojou ťažbou a výrobou.
    Ak včas ľudstvo neexpanduje do blízkeho vesmíru bude čeliť veľký počet variantam zániku ľudstva, vojen, rôznych kolapsov.
    Treba tam vytvoriť ale potrebnú infraštruktúru a servis. Niektorým satelitom treba vymeniť iba slnečné panely, palivo, gyroskopy. Niektoré súčiastky by sa dali znova použiť na iné misie. Niektoré by mohli slúžiť na materiál pre 3D tlačiarne a podobne.

    Záujmy veľmoci...
    Veľmoci sa snažili čo najviac zmraziť vývoj zbraní hromadného ničenia v ostatnom svete a vytvoriť si štatút národov vyvolených. Dokonca aj raketových technológii, lebo ich vidia ako možné nosiče zbraní.
    Veľmoci vedia veľmi dobre, že do klubu vyvolených sa prederie časom, čoraz viac štátov, zoskupení. Priestor na Zemi sa zmenšuje, energie a nerasty dochádzajú. Tie vojny okolo prístupu k energiím a nerastom ich stoja tiež nesmierne miliardy. Prepuká spústa nenávisti a nutných nákladov na boj proti terorizmus. Už teraz majú nesmiernu výhodu vesmírne veľmoci, lebo môžu lepšie špehovať z vesmíru. Vesmírne navigácie im zabezpečujú veľkú presnosť navádzania zbraní. Z obežnej dráhy by sa aj dobre útočilo, respektívne ničilo balistike rakety. Možno majú v rôzných satelitov zakomponované rôzne systémy, ktoré ochromia vo vhodnom čase PVO. Vesmírne veľmoci oveľa lepšie vedia ako zvyšok sveta, kde sa nachádzajú rôzne nerasty, energie, ropa. Môžu mať oveľa lepšie informácie o ekosystémoch, zmene klímy. S toho sa dá rýchlo nájsť rôzne techniky, ako niečo urýchliť, pozmeniť voči ich nepriateľom. Samozrejme veľmoci si musia aj ustrážiť svoje vesmírne navigácie a iné dôležité satelity. Vesmírne navigácie majú USA, Rusko, Čína a EU. Keď už rusi hlásia, že ich stíhačky môžu zostreliť satelity. Už aj Izrael raketami Arrov3. Svoju nízko nákladovú raketu onedlho pošle do vesmíru aj taká Nový Zeland. Napríklad:
    http://www.truetravel.cz/revol...
    Ak už dokážu na obežnú dráhu poslať rakety súkromníci aj Novy Zeland, tak onedlho bude počet vesmírnych subjektov nespočet.
    Aj OSN začala vyvíjať vlastný vesmírny nosič, aby umožnila aj ostatným štátom vynášať tovar a satelity rôzneho určenia. A v tých satelitoch môžu byť pridané rôzne súčasti, ktoré by mohli poškodiť záujmy našich podarených veľmoci. Takže naše podarené veľmoci začínajú byť nervózne a musia rozbehnúť militarizáciu vesmíru, ak nechcú stratiť rôzne výsady vyvolených štátov.
    Biznismen Trump hlásil oteplenie vzťahov s Ruskom a obchod storočia.
    Rusi im už ťažko novú Aljašku predajú. Obchod storočia by možno bol v rozdelení teritórií v Arktíde a odstúpenie od niektorých vesmírnych zmlúv. Aby si legalizovali nejaké práva vo vesmíre, ako napríklad na ťažbu. Takú ťažbu ale bude treba právne a vojenský zabezpečiť, ako napríklad prieplavy. V minulosti sa už Rusko s USA dohodli a odmietli účasť takej Číne na projekte ISS. Tak prečo nie zasa niečo podobné. Momentálne asi Trump a spol nechcú rušiť taktickí embarga na Rusko za Krym a Ukrajinu, aby mali výhodnejšie vyjednávacie možnosti a podmienky.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    09:11 02.03.2017

    baraka: s UlA souhlasím, ale co se táká Trumpa a jeho vlivu na cenu F-35 ne, je to dlouhodobý efekt a je videt na každé sérii.

    baraka: s UlA souhlasím, ale co se táká Trumpa a jeho vlivu na cenu F-35 ne, je to dlouhodobý efekt a je videt na každé sérii.

  • Roland
    22:03 01.03.2017

    když čtu o spacex a nasa, tak mám pocit, že aspoň někde je ještě svět v pořádku a je nějaká naděje ....

    když čtu o spacex a nasa, tak mám pocit, že aspoň někde je ještě svět v pořádku a je nějaká naděje ....

  • baraka
    19:31 01.03.2017

    neviem prečo sa v článku hovorí o byrokratoch z NASA keď práve oni stavili na koncept nosičov od súkromných spoločností čo tlačí na cenu dole. Z čoho je napr. ULA dosť nervózna - ...Zobrazit celý příspěvek

    neviem prečo sa v článku hovorí o byrokratoch z NASA keď práve oni stavili na koncept nosičov od súkromných spoločností čo tlačí na cenu dole.
    Z čoho je napr. ULA dosť nervózna - pri ich cenách - v podstate je to kartel Boeing/Lockheed tak dostanú/doteraz dostali za štart od USAF čo zapýtali.

    ale to je starý problém - určité ,,kruhy" v amerike nevedia čo pýtať za technológie - tiež viď. F35 - zrazu po nástupe a akcii nového prezidenta sa dá cena znížiť.

    a federálny daňoví poplatníci doteraz platili a platili - asi preto aj vyhral ten čo vyhral - mali toho už dosť.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    17:54 01.03.2017

    este by som doplnil clanocek.. Musk hovori o postupnom zlacnovani letov o faktor 10,100 a nakoniec 1000.. prva meta je teda 10.. ako spravne povedali cena letu delta IV, ...Zobrazit celý příspěvek

    este by som doplnil clanocek..

    Musk hovori o postupnom zlacnovani letov o faktor 10,100 a nakoniec 1000..

    prva meta je teda 10..

    ako spravne povedali cena letu delta IV, jedineho celoamerickeho nosica s nosnostou nad 20T na LEO je 400 mil..

    cena SPACEX je 60+ milionov..
    ale vdaka tomu, ze tento rok sa ocakava vypustenie prveho falcona, ktory bude znovapouzity, padne cena o cca 30% dole..
    to mame 40+ milionov za let..

    a ked porovname 400 a 40 milionov za let, dostavame sa po 11-12 rokoch fungovania /realne asi aj 15 :D/ spaceX k faktoru 10..

    je to bezkonkurecna cena, kde cena kilogramu moze potencionalne stat cca 1800 dolarov pri falcon 9 a pri falcon heavy padne na 1200 dolarov
    ..za 1 KG materialu do vesmiru..

    dalsia sranda je, ze musk si praveze zvysuje marzu..
    ma cennik tak nastaveny, ze ma vatsi zisk ked posiela znovupouzitu raketu ako novu..
    kedze pri novej ho zacinaju tlacit indovia.. a tam bude musiet pozerat na kazdy dolar..
    pri znovupouzitych raketach sa len planuju po rokoch 2022 vulcan na americkej strane a ariana 6 na europskej strane + bezos..
    aj ked motor vulcanu a bezosu ma byt ten isty..
    takze zdrzanie posuva automaticky oba projekty dozadu..

    napriklad bezosov motor sa mal povodne zacat testovat v novembri a zatial nemame ziadnu spravu ani od bezosa ani od ULA /to je vlastnik delta IV aj atlas V - to je ta raketa s rusko-ukrajinskymi motormi skladanymi na floride :D/..Skrýt celý příspěvek

  • Kruan
    17:13 01.03.2017

    Přesně tak, SpaceX je ohromující, jako by si konstruktéři vzali mustr od Ládínka z rodiny Smolíkových :-) Ale jsou i další úspěchy, např. jak různá přistání na asteroidech nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak, SpaceX je ohromující, jako by si konstruktéři vzali mustr od Ládínka z rodiny Smolíkových :-)

    Ale jsou i další úspěchy, např. jak různá přistání na asteroidech nebo třeba New HorizonsSkrýt celý příspěvek

  • xStiX
    17:02 01.03.2017

    To co už dokázalo SpaceX je prostě ohromující. Jen tak dál ;)

    To co už dokázalo SpaceX je prostě ohromující. Jen tak dál ;)

  • Kruan
    16:53 01.03.2017

    Výborný článek, díky za něj. Intenzivnější a prakticky nevídané využití mimozemských zdrojů a jeho následná také militarizace kosmu je výsledkem pokroku v technologiích a ...Zobrazit celý příspěvek

    Výborný článek, díky za něj.

    Intenzivnější a prakticky nevídané využití mimozemských zdrojů a jeho následná také militarizace kosmu je výsledkem pokroku v technologiích a samozřejmě také lidských objevitelských schopností a vloh.

    Vojenské využití kosmu ve spojení s např. automatizací a robotikou má potenciál najít účinnou obranu proti současným klasickým atomové zbraním a tím i vyrazit klacky z rukou současným darebným režimům a říším zla.

    Zajímavá je otázka "Kosmické úmluvy" s ohledem na její respektování, závaznost a reálnou vymožitelnost. Militarizace kosmu nespadla z nebe a nejedná se o žádnou novinku. První vyzbrojené těleso představoval Saljut (Almaz) vypuštěný v roce 1974. Jeho výzbroj představoval kanón NS-23 a pokusná střelba proběhla v roce 1975.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...