USA odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu

Balistická raketa středního doletu Pershing IB (1986); větší foto / Public Domain

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá odstoupit od studenoválečné strategické dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). Vypovězení klíčové sovětsko-americké smlouvy INF doporučil také prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

INF, podepsaná mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v roce 1987, zavazovala obě strany k likvidaci ze země odpalovaných balistických střel GLBM (Ground-Launched Ballistic Missile) a ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu GLCM (Ground-Launched Cruise Missile) s doletem 500 až 5500 km.

V rámci INF byly zničeny také příslušné odpalovací systémy, podpůrná zařízení a struktury (spojené s produkcí a opravou nosičů, raketových skladů, testovacích míst atp.). Oba státy se mimo jiné zavázaly střely tohoto typu v budoucnu nevlastnit a neužívat.

INF se v té době týkala amerických raket středního doletu Pershing II a střel s plochou dráhou letu BGM-109G. Na sovětské straně měly být zničeny střely RSD-10 Pioněr (SS-20), R-12 Dvina (SS-4) a R-14 Čusovaja (SS-5). Z kategorie střel krátkého doletu (500 až 1000 km) se Washington zavázal zlikvidovat své Pershing IA, zatímco Moskva rakety TR-1 Temp (SS-12) a OTR-23 Oka (SS-23).

Výhodou těchto zbraní je oproti mezikontinentálním balistickým raketám ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) výrazně nižší náročnost výroby (nižší výrobní cena a možnost masové výroby), velká taktická i strategická mobilita a schopnost provést nenadalý masivní jaderný úder. Zásadní výhodou je pak možnost vést účinnou propagandu proti civilnímu obyvatelstvu cílové země (podpora aktivistů, „alternativních“ médií, příslušných neziskovek, atd.).

Odstoupení Spojených států od smlouvy je horkým tématem americké vlády zejména od března 2017, kdy americký generál Paul Selva, místopředseda Spojeného štábů VJCS (Vice Chairman of the Joint Chiefs of Staff) Ozbrojených sil Spojených států, veřejně obvinil Ruskou federaci z nasazení ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu, a tedy porušení „ducha a záměru“ dohody.

Podobný postoj vůči INF zastává i americký ministr obrany Jim Mattis, který od svého nástupu do úřadu upozorňuje na opakované porušování INF ruskou stranou. Na začátku října se Mattis nechal slyšet, že kvůli poroušování INF ze strany Ruska je „smlouva neudržitelná“ a proto „Rusko musí opět dodržovat smlouvu INF, jinak budou USA muset reagovat na ledabylé porušování konkrétních limitů stanovených smlouvou.“

Znepokojení nad porušování INF však není pro americkou administrativu nikterak novým tématem. Již ke konci první dekády 21. století upozorňovaly americké zpravodajské služby na nedodržování INF Moskvou, která měla vyvíjet nové typy GLCM s doletem větším než 500 km. Šlo o střely 9M728 (SS-CX-7) a 9M729 (SS-CX-8) použitelné v raketových systémech Iskander.

Dle zveřejněných reportů zmíněné střely vycházejí z námořních střel s plochou dráhou letu 3M-14 Kalibr (SS-N-30). Odhadovaný dolet těchto střel se pohybuje mezi cirka 2000 až 5500 km.

Testování těchto střel dle reportů započalo již v roce 2008 na ruské raketové střelnici Kapustin Jar. První oficiální obvinění Ruska z porušování INF přišlo ale až za administrativy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy v červenci 2014.

Ruská strana tato obvinění dosud odmítá a její reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Naopak Rusové za zakázané zbraně (smlouvou INF) považují americké drony Reaper nebo Predator, případně střely Tomahawk, které lze teoreticky umístit v odpalovacích kontejnerech Mk-41 pozemního systému Aegis Ashore (např. v Rumunsku).

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov v srpnu tohoto roku prohlásil: „Pokud jde o smlouvu INF, je zřejmé, že Spojené státy a někteří její spojenci vědomě porušují tuto směrnici, zejména tím, že na svých územích nasazují odpalovací systémy Mk-41 schopné vypouštět pozemní střely s plochou dráhou letu.“

V každém případě Spojené státy plánují jako protireakci vyvinout novou GLCM. Američané vůbec nemusí začínat od nuly ‒ mohou jednoduše upravit námořní střely Tomahawk a vyvinout potřebné odpalovací vozidlo. USA ale tyto nové střely pouze vyvinou, ale nenasadí, čímž dodrží podmínky INF. Samozřejmě v případě krize lze tyto zbraně začít masově vyrábět a zavádět do výzbroje.

Další pákou má být vývoj jaderných hlavic s nízkou silou exploze (tzv. low-yield) pro balistické střely odpalované z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missiles) a zejména pak nových střel s plochou dráhou letu odpalovaných z ponorek/lodí SLCM (Sea-Launched Cruise Missiles).

Prezident Trump o víkendu prohlásil, že Spojené státy „ukončí a odstoupí od dohody,“ zatímco jeho ruský protějšek Vladimir Putin se nechal slyšet, že „odpověď Ruska bude okamžitá.“ Pokud se tak stane, USA nebudou vůbec vázany jakýmikoliv podmínkami při vývoji a zavádění GLBM a GLCM nové generace. Do popředí se také dostává osud nové strategické americko-ruské odzbrojovací smlouvy START, kterou považuje Trump za nevýhodnou pro Spojené státy.

Odstoupení od INF však ve skutečnosti nepředstavuje pro Spojené státy bezpečnostní problém, protože Rusko pomocí střel s krátkým nebo středním doletem nemůže zasáhnout území Spojených států, tedy kromě Aljašky. Pokud tedy Rusko začne vyvíjet nové střely krátkého a středního dosahu, nebude s nimi moc nijak ohrozit přímo Spojené státy. Naopak tyto zbraně jsou hrozbou pro Evropu a ruská propaganda se nepochybně zaměří na „trestání“ Evropy za „chyby“ Spojených států a na poštvávání Evropanů proti USA za to, že Rusové musejí kvůli USA svými jadernými raketami ohrožovat Evropu.

Zatímco se tak někteří experti obávají nových jaderných závodů ve zbrojení, jiní považují kroky americké administrativy za oprávněné. Ostatně Spojené státy očividně sahají k osvědčené taktice uzbrojení oponenta. Díky své silné ekonomice dokáží Spojené státy masivně zbrojit a přitom zajišťovat sociální potřeby obyvatel, naopak slaba ruská ekonomika může buď jedno, nebo druhé.

Právě druhotné vyvolání sociálního neklidu v Rusku se zdá ideální způsob, jak oslabit ruské mocenské postavení ve světě. Naopak Rusové v reakci nepochybně zesílí svůj propagandistický boj v Evropě s cílem poštvat evropské obyvatelstvo proti svým elitám.

Zdroje: DefenseNews, GlobalSecurity, FAS, U.S. Department of State, RT, RFERL, Reuters

 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko dokončilo úvodní testy jaderné rakety RS-28 Sarmat

Ruské ministerstvo obrany oznámilo ukončení úvodního testovacího bloku nejnovější ruské ...

Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...

Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?

Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...

Americká samohybná houfnice Paladin s dostřelem 130 km

Americká armáda (US Army) vyvíjí celou novou rodinu dělostřeleckých a raketových systémů dalekého ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • PavolR
  17:18 01.02.2019
  • Czertik
   16:25 02.02.2019

   Byla to jedina moznost. A tak muzou nastat dve moznosti - bud se podepise nova smloucva, ze ktere zmizi sede zony a vezme v uvahu technologicky pokrok..a nebo nebude nic a bude to o neco zajimavejsi :).

 • omacka
  23:24 26.10.2018

  ... Netvrdí to v tom pořadu jen reportér, ale pár sekund po něm i hlavní konstruktér KBM. Což tedy znamená, že vozidlo 9P78 je identické v komplexu Iskander-M, tak i Iskander-K, kde Iskander-K je logicky jen označení pro prapory s 9P78 vyzbrojené ŘSPDL.

 • omacka
  23:20 26.10.2018

  logik: https://youtu.be/HUgD7CXWCOA?t... Doslovná citatce: "Možnost odpalovat z jednoho vozidla dva principiálně odlišné typy raket, křídlaté, tak jako i balistické neumožňuje ani jeden komplex na světě"... Pěkný večer, na hloupé narážky o strukturovaných informacích tu reagovat nebudu ;)

 • madrabbit
  15:43 26.10.2018

  omacka - najdi si, co je to strukturovaný text.

  Chápu, dlouhhým odstavcem a zkratkami tak zahustit text, že je vlastně jedno, co tam píšeš. Dobrá práce, Tvoje příspěvky si ukládám, dá se na nich krásně učit, jak nepsat text na web :-)

  Připomněl byl to video "made in russia", kde jsou standardizované kontejnery upravené k odpalu ŘSPDL a jsou umístěny na obchdoní lodě - také mám pocit, že to něco porušuje (nepamatuji si, kterou úmluvu:-))

 • logik
  13:32 26.10.2018

  omacka:
  Mícháš páté přes deváté. Nebavíme se o tom, jak rusové označují své jednotky, ale o samotných střelách a launcherech. A i když se třeba postavíš na hlavu, tak Iskander-K je celosvětově akceptovaný název pro cruisse missle střílenou z Iskanderu. A ta prostě existuje a porušuje INF, a to již déle než deset let.

  To, že napíšeš bez jakéhokoli důkazu či odkazu, že existuje jen jedno odpalovací vozidlo není důkaz (upřímně, jsem to ani nezaznamenal, protože Tvé příspěvky jsou skoro nečitelné - viz PS). Vzhledem k tomu, že množství jiných zdrojů je s tímto Tvým tvrzením ve sporu:
  http://www.military-today.com/...
  tak je IMHO nepravdivé. Ale i kdyby nakrásně existoval jen jeden exemplář launcheru, tak i samotné testování tohoto je porušení INF.

  Takže ano, Rusové to mají dobře vymyšlené: už roky porušují INF a přitom se jim aspoň pro některé důvěřivější furt jde tvářit, jako my nic, my muzikant.

  PS: Na zbytek se omlouvám, ale nebudu reagovat. Protože ani na upozornění nepíšeš česky - do češtiny patří odstavce, které podstatnou měrou přispívají k čitelnosti textu - tak nemám náladu to louskat.

 • omacka
  12:38 26.10.2018

  logik: Co argumentovat věcně? Přečti si pořádně, co jsem psal, jen, že existuje fyzicky jen jedno odpalovací vozidlo a to 9P78 Iskanderu-M, který je podle slov konstruktéra schopné odpalovat jak balistické rakety, tak křídlaté střely. Iskander-K je jen označení pro raketové prapory s vozidly 9P78 vyzbrojené protizemními ŘSPDL 9M728 (alis 3M14) a 9M729 (alis Ch-101, kterou ještě nikdo neviděl), dále se mohou z vozidla teoreticky odpalovat dvě varianty protilodních ŘSPDL (nadzvuková a podzvuková) 3M54, což se nepoužívá. Po vypovězení INF dojde k zavádění Clubu-M (pravděpodobný název komplexu bude Kalibr-M), který jednak může nést až 6x3M14/3M54, ale jakožto u systému pobřežního systému obrany nepůjde rozlišit jestli nese protilodní ŘSPDL nebo protizemní. A protože tenhle komplex využívá pro radiolektronický průzkum Monolit-B, který je součástí komplexu K-300P Bastion-P, tak teoreticky nebude nic bránit přiřadit "rychle" k existujícím praporům Basionu-P jedno až dvě odpalovací vozidla z Kalibru-M, protože Monolit-B pro samostatnou činnost proti námořním cílům již tam mají. Po vypovězení INF, jednak dojde k tomu, co jsem tu psal, ale taky se rozjede výroba Kalibru-M, a přiřazováním několika odpalovacích vozidel k bateriím K-300P se podstatně zas zvedne úderný potencionál ŘSPDL, a ještě nepůjde rozlišit jestli vozidla nesou protilodní či protizemní verzi. Bych ty rusy nepodceňoval, mají to dost dobře promyšlené a časované.

 • Czertik
  12:14 26.10.2018

  madrabit
  Jiste ze rusko temahle svyma cachrama chte aby evropani byly nastvani na usa, ze je rusove kvuli jejich odstoupeni od smouvy ohrozuji. Ale to by byla nejhloupejsi mozna reakce jakou by evropane mohli udelat (byt uz podobne veci nekolikrat dokazaly), ale meli by byt nastvani predevsim na rusy, ze ohrozuji oni je (a ze cili na evropany misto na amiky, od ceho maji rusove ICBM? na okrasu ? - byt za me, odpoved zni ano :) ).
  misto amiku.
  A na chybne uvazovani evropanu, nadherne ukazuje 1938, kdy zabozrouti byly nastvani na svoji vladu, ze je nazene do valky proti nemecku, kvuli ceskoslovesnsku, ktere je vubec nezajima, misto toho, aby byly rozhorceni na nemce ze svym chovanim ohrozuji evropsky/svetovy mir.
  Byt mam kolikrat pochyby, pr dnesnim chovani politiku, medii a lidi, ze se z 38 dostatecne poucily.

 • madrabbit
  11:46 26.10.2018

  logik: IMHO žádná reakce nebude (stála by totiž spoustu financí a roky vývoje). Ty hrozby nejsou zaměřeny na USA, ale na Evropu, kde se mohou snadněji chytnout - a vyvolat tlak na USA, aby odstoupení bylo odvoláno.
  Je to divadlo,a že se to chytá vidíme i tady :-) Pobavilo mne zejména srovnávání UAV a ŘSPDL. Stejně jako u MH17 - mnoho různých teorií - pravdivá pak je jenom jedna z mnoha. Stejné zde - x argumentací, některé více, některé méně reálné - ale případně "přesvědčitelného" občana jedna chytit může - a fakta budou opět jako jedna z variant.

 • logik
  10:17 26.10.2018

  omacka:
  "Kdo dřív začal, co porušovat nevím..."
  S odpuštěním, tak netapetuj a nehodnoť, když nevíš. Píšeš tu své sáhodlouhé teorie (či spíše s odpuštěním teorie ruské propagandy) a přitom neznáš základní fakta.

  To, že Americká protiraketová obrana bude stavět na standardizovaných silech Mk 41, což je jediné, co v té PVO může porušovat INF, je až záležitost Polské základny. V době před 2007, kdy prokazatelně začal vývoj Iskanderů, měla být protiraketová obrana založena na GBI interceptorech, což jsou 17m dlouhé 20t těžké rakety, tedy nic, co by jakkoli mělo do činění s INF.

  " Iskander-M alias K"
  Pleteš páté přes deváté. Iskander M je balistitcká raketa, iskander K je cruisse missle.

  "Na ruské straně se zhmotňují asymetrické vojenské prostředky na eliminaci klíčových prvků PRO,"
  Meleš s odpuštěním nesmysly. PRO tak, je teď udělaná, nemá ani náhodou parametry na to, aby zastavila jakýkoli jaderný útok většího rozsahu. Takže pro rusko je "zajímavá" jedině z politického pohledu, nikoli z vojenského.
  Navíc Polská základna je 200km od kaliningradu, takže je naprosto snadno zničitelná do té doby existujícími Kalibry (IMHO to je i jeden z důvodů volby místa). Není to tedy nic, co by ze strany Ruska jakkoli ospravedlňovalo či vynucovalo vývoj pozemního jaderného arsenálu s delším dosahem, jak tu opakuješ Ruskou propagandu.

  I když kus v Tvém postu (btw., víš, k čemu slouží odstavce?), je pravdivý. Ruská reakce na PVO opravdu asymetrická je, když kvůli 10 (původně mělo být raket deset) pevným silům začnou budovat raketové síly v počtu stovek+ kusů. Akorát ta asymetrie je jaksi na druhou stranu, než tvrdíš....

 • omacka
  18:32 25.10.2018

  Co kde vezmou? střely s plochou dráhou jsou hlavně otázka jaderné triády, na ty budou prachy vždycky, v tomto případě nejde o tříštění sil, námořní verze ŘSPDL 3M14 Kalibrů-NK je jen přejmenovaná 9M728 (R-500) z Iskanderu-M/K, plus ještě existuje verze letecká pro taktické letectvo, která je výrobně úplně stejná jen má navíc úchyty pro závěsník a nemá urychlovací raketový blok - taková výroba a údržba po celou životnost střel bude ekonomicky velice efektivní řešení. Iskander-M je dimenzovaný na dvojkontejnery s 9M728, tedy mohou násobně velice rychle (v řádu několika let) zvednout počty použitelných ŘSPDL. Jaký křik? to jsou jen nepodstatné nutné diplomatické tanečky kolem toho, největší křik bude z Německa a Francie až se bude blížit reálné vypovězení INF. Probíhá tu střet dvou strategií, pokud si toho nikdo nevšiml.. Americké ofenzivní PRO v Evropě / defenzivně nebude funkční při plné vzájemné výměně JZ a neposkytuje USA žádnou velkou výhodu, a ani za 40 let poskytovat nebude. Do PRO USA pumpují obrovské prostředky dlouhá léta, v naději, že tak výrazně eliminují jaderný arzenál svých konkurentů a získají strategickou výhodu, otázka je jakou, když při plné výměně JZ mezi USA a RF to do zavedení laserových děl nebude efektivní víc jak z 10%. Na ruské straně se zhmotňují asymetrické vojenské prostředky na eliminaci klíčových prvků PRO, to je oč tu běží... Rusům totiž stačí defakto jen získat kapacity na zaručené zničení klíčových prvků PRO v Evropě s kterými i za použití konvenčních bojových hlavic neutralizují to čeho se nejvíce bojí, co ve své vojenské doktríně nemají, to jest preventivního jaderného úderu USA, při kterém je funkční americká PRO v Evropě pro eliminaci odvetného úderu RF na útok vedený taktickými jadernými zbraněmi z území Evropy klíčový faktor, pokud by někdy k nějakému preventivnímu jadernému útoku USA na území RF mělo dojít, tak nebude veden zcela jistě z území USA, ale využijí pro to své spojence, s kterými si přikryjí záda, proč asi nemá cenu vysvětlovat, je to prostá vojenská logika. To je důvod, proč většina nových ruských zbraní má prioritně za cíl klíčové prvky PRO v Evropě a námořní nosiče a jejich eliminaci.

 • madrabbit
  15:32 25.10.2018

  omacka:
  jednoduchý dotaz - kde na to vezmou, už teď nakupují po troškách a drahé programy zpomalují nebo zastavují. jestli se vrhnou na další věc, jako reakci na vypovězení smlouvy, bude jejich rozpočet o to chudší - proto také ten křik :-)

 • omacka
  09:27 25.10.2018

  Kdyby někoho zajímal více Iskander-M(K), tak zde je i vyjádření konstruktéra a spousta zajímavých záběrů.
  https://youtu.be/HUgD7CXWCOA?t...

 • omacka
  09:24 25.10.2018

  Kdyby to byla ukřivděnost, neplánují v reakci na PRO Iskander-M alias K alias námořní ŘSPDL 9M728 alias 3M14, to že do toho přepravně odpalovacího vozidla Iskanderu-M se vejdou 4 ŘSPDL je jisté, každý si to může vypočítat - průměr 9M723 + stabilizátory a průměr přepravního-vypouštěcího kontejneru s 9M728, museli s touto možností počítat dopředu, že to povede až k vypovězení INF, ani ne tak kvůli 9M723 (její dolet přesahující INF je jen otázkou použitého TPH, je to zas jen na víře, že to tak je nebo není, to je stejná situace jak s těmi Mk.41 v Rumunsku a Polsku a je to v podstatě nedokazatelné). Iskander-M(K) alias 2x3M14 na vozidle je už reakce na fyzickou výstavbu americké PRO v Evropě, jelikož je možnost použít na Iskanderu-M bezproblémově 4x3M14 (zdvojnásobit útočné/odstrašující kapacity) tak s tímto vývojem, že USA po jednostranném vypovězení smlouvy ABM šáhnou v budoucnu i po INF, tak s tím rusové počítali (a z pohledu USA a jejich strategie s preventivním jaderným úderem i vojensky logické v kombinací s působením americké PRO v Evropě při takovémto preventivním úderu vůči RF). Pokud USA vypovědí INF, tak dojde z ruské strany primárně k postupnému zdvojnásobení množství ŘSPDL 9M728 na odpalovacích vozidlech Iskander-M(K), s tím, že se budou instalovat i kombinované sestavy na jedno vozidlo 1x9M723 s 2x9M728, což se dnes nedělá aspoň se s tím neoperuje veřejně, tak jak s možností 4x9M728 na jednom vozidle. V případě větší krize v Evropě rusové šáhnou k dalšímu kroku, že na jedno vozidlo nainstalují šest ŘSPDL 9M728 s tím, že se přetíží vozidlo o 4t a nezavřou střechu, ale to není zásadní technicko-taktický problém, když takto jen za cenu dalších dvou ŘSPDL (cca 4 mil. USD) opět znásobí počty ŘSPDL na pozemních nosičích Iskanderu-M, což se současnými počty zavedených odpalovacích vozidel Iksanderu-M (136ks - r.2018). Tak když použijeme polovinu vozidel Iskander-M pro ŘSPDL je to s 6x9M728 = 408 ŘSPDL, počty Iskanderu-K jsou neznámé, budeme počítat jen s dalšími 30 odpalovacími vozidly s 6x9M728, tak to už je 588 ŘSPDL, do sedmi let jednak se počty odpalovacích vozidel mohu cca zdvojnásobit, bude více vyrobených ŘSPDL, tak už jsme někde přes 1000 ŘSPDL na pozemních nosičích. Výhoda je, že jelikož je na 99.99% použitá námořní verze ŘSPDL 3M14 (Kalibru-NK), tak i když ty ŘSPDL svěsí na 4ks či 2ks na vozidlo, uzavře se nová odzbrojovací smlouva, nebudou je muset zlikvidovat, protože se využijí na námořních nosičích, na které se smlouva nevztahuje, a i když se uzavře nová například, tak se s jistotou nebude vztahovat na námořní nosiče a jejich zbraně. Rusové to vše míří na americký PRO v Evropě.

 • madrabbit
  08:38 25.10.2018

  omacka - ne hloupočtí, ale ukřivdění, že jim všichni ubližují.

  UAV je prostě něco jinéhio než ŘSPDL. Jinak by šlo jako ŘSPDL klasifikova i letadlo, pokud by do něj usedl novodobý kamizake - také by letěl nízko a narazil do cíle.

  Problém u velkých UAV je v tom, že nemají integrovanou bojovou hlavici - což je další typický znak pro ŘSPDL - ta je vyrobená k útoku přímo - svým nárazem a bojovou hlavicí. Naopak UAV přepravuje řízenou munici (v budoucnu i třeba ŘSPDL). UAV je letadlo bez pilota - ne řízená střela.

  Mimochodem i ruská letadla zvládají automatický let dle zadaných parametrů - například Mig-25R teoreticky uměl vzlet, splnění úkolu i přistání automaticky - takže je to také ŘSPDL?

 • omacka
  08:08 25.10.2018

  logik: Kdo dřív začal, co porušovat nevím, ani si nepřijdu v pozici, že mám dost informací to reálně moci zhodnotit. Iskander-K a celý balík asymetrických reakcí RF je přijat až po rozhodnutích o výstavbě americké PRO v Evropě to je ale vcelku doložitelné, všechny ty nové zbraně jsou primárně určené k vyřazení klíčových prvků PRO na zemi, na moři a v kosmu, a hlavně útočné prostředky jsou modulární a schopné se přesouvat z pozemního Iskanderu-K na námořní nosiče, což jednak je velká taktická výhoda, za druhé se nebyhazují peníze za dva druhy zbraní se stejnou schopností. Jediný, co existovalo před tímto rozhodnutím byl balistický Iskander-M, vše ostatní bylo ve vývoji v reakci na PRO. Pokud USA opravdu vypoví INF, tak jak Rusové zareagují? Úplně jednoduše a za lacino, přidají na odpalovací vozidla Iskanderu-K v brzké době další dva kontejnery a RSPDL a v krátké době zdvojnásobí svůj útočný potencionál, plus podle vyjádření konstruktéra Iskanderů-M na tvzvezda v pořadu o Iskanderech, tak existuje jen jedno odpalovací vozidlo, které je po drobných úpravách na korbě schopné používat jak balistické tak střely s plochou dráhou letu, schopnost zamenitelnosti verze M a K je podle slov konstruktéra záměr. Včera jsem to počítal, a Iskander-K je schopný zavřít střechu i s dvěma kontejnery nad sebou, je na to evidentně projektován.

 • omacka
  07:38 25.10.2018

  Není to pitomost, spíš se toho chytáte vy, jako argumentu a stavíte na tom konstrukce o hloupoučkých rusech, co už nevědí, co použít, tohle je známá věc dlouho, že se to nedozvíte, je váš informační problém. Technicky vzato není rozdíl mezi letem RSPDL a 400kg bojovou hlavicí a UAV s nosností zbraní obdobnou či větší, velké UAV mají radary, dokonce i SAR radary , takže jsou teoreticky schopné po úpravě softwaru i autonomního přízemního letu v režimu kopírování terénu, to že je něco riditelne na dálku ještě neznamená, že to nemůže být třeba i RSPDL s koncovým navedenim, každopádně jsou ale schopné letu po předem naprogramováné trase i v nízké výšce, což je realita. S UAV o doletech přes tisíce km v době podpisu INF nikdo nepočítal.

 • madrabbit
  07:09 25.10.2018

  Argumentace UAV je super. Je vidět, ze už zase se vymlouvaji na ptákoviny a část lidí jim to bez problémů papinká.

  RSPDL je autonomní systém, ktery útočí na předem stanovený cíl. Lze mu poslat update.

  UAV je primárně řízeno lidmi na dálku, včetně použití zbraní. Byť zvládá i autonomní činnost, tak útok je řízen lidmi.

  Spojovat tyto dvě věci dohromady vyžaduje už velkou dávku ublíženosti a přesvědčení, ze moji příznivci se toho chytnou. Jak je vidět, daří se to.

 • Grull
  23:12 24.10.2018

  Jirosi - Klid, Atom na nás mířil celou dobu. Pravda, předtím to bylo z druhé strany. Ale už by těch hříbků nebylo tolik jako za komančů. Myslím že jedna MIRV s +- 10 hlavicema by stačila a možná by i zbylo na slováky :-P

  Prostě s tím budeme žít a dál chodit makat a remcat u piva.

 • Jirosi
  22:42 24.10.2018

  Je sranda, že až na pár prskavek v UK/FRA. Evropani v podstatě jaderné zbraně nemají a přesto na nás ty Ruské míří a je jim to v celku jedno. Tolik k tomu co by Rusové udělali pokud by USA zničilo svůj Atom. Ale toho se Rusové bojí jako čert křiže, protože je to jediná jejich karta.

  Stejně tak z Kaliningradu na nás míří Iskandery, pravděpodobně z atomem bez ohledu na to zda si tu USA postavily nebo nepodstavily radar...

 • logik
  21:59 24.10.2018

  omacka:
  Po desáté:

  1) Američané Mk 41 instalují DESET LET POTÉ, co Rusko začalo porušovat smluovu INF.

  2) U těch ashore Mk 41 je pouze doměnka, že mohou vypouštět Tomahawky. Varianta, že jim byla softwarově zablokovaná tato možnost, aby neporušovaly smlouvu, je poměrně reálná (byť reálný je samozřejmě i opak). Zatímco schopnosti ruských pozemních launcherů vypouštět kalibry byla už potvrzená (např. reportáží ruské státní televize).

  3) 24 Mk 41 launcherů nepředstavují žádnou hrozbu větší, než kterou tvoří ponorky či letectvo USAF: "jeden blbej torpédoborec" má větší údernou sílu a sleduje se podstatně hůře, neboť není předem známá jeho pozice.
  Naopak pozemní verze iskanderů podstatné posílení možnosti "prvotního úderu" tvoří, neboť možnost jejich sledování je hodně omezená a jejich palebná síla a díky mobilitě i bojová hodnota je o několik řádů větší, než ta "strašlivá sila".

  ===

  A ohledně UAV, tak to je jen další ruská mystifikace, neboť americké ozbrojené UAV (ať už reaper, predator nebo gray eagle) mají dolet větší než 5500km a tedy nespadají pod INF - a lehčí UAV co vím zbraně nenosí a tedy také nespadají pod INF.

  PS: A i kdyby to UAV porušovalo - tak sám píšeš, že by to nikoho nenapdalo. Protože zařazovat UAV je jaksi proti duchu té smlouvy a spadá tam jen při jejím doslovném výkladu. A Rusko bez jakýchkoli zábran ekvivalentní zbraně vyvíjí také - jen je nemá tak dobré, takže narozdíl od těch amerických v "kompetenci" INF opravdu jsou. Takže argumentace UAV je vlastní gól.

 • tektzby
  21:31 24.10.2018

  Tohle poměřování explosivních falů může být pro Evropu pěkně nebezpečné.

  Vyjmu-li z potazu Trumpovo "velikášství" a Putinovo "prospěchářství" je jedinným polem mezi kolosy Evropa.

  To, že nechtějí trestat sami sebe je nasandě a to z toho důvodu, že na cizím písečku se hračky zkouší nejlépe.

  Možná je moje maličkost paranoidní a vidí situaci apokalyptickou lupou, ale nic to nezmění na situaci, že tato individua by neměla disponovat takovou silou.

 • omacka
  21:11 24.10.2018

  logik: Dnešní argumentace Putina na tiskovce s italským premiérem ohledně porušování INF, jde o vypouštěcí sila Mk 41 rozmístěné na zemi a základnách PRO, s tím, že dokud z nich někdo něco reálně neodpálí, tak nevíme, co tam opravdu je, jestli PLŘS nebo Tomahawk. Tož to je známá argumentace, ale další argument čím USA porušují smlouvu je podle Putina velkými UAV, ano slyšíte dobře UAV, protože podle Putina mezi nimi a střelami s plochou dráhou letu není žádný technický rozdíl a dají se využít obdobně. To jen k tomu, jak všichni zde mají jasno, jak kdo porušuje smlouvu a jak, ale UAV s doletem nad 500km a pod 5500km by asi nikoho nenapadlo, chtělo by to nevidět vše tak černobíle. U těch Mk 41 je fakt ten, že je to jak s tím Iskanderem-M a K, dokud neotevřete poklop a neodpálíte obsah, tak fakt nemůžete vědět, co odsud vyletí. Že to bude z Mk 41 PLŘS PRO stojí jen na dobré víře v pravdomluvnost amerických představitelů.

 • logik
  19:59 24.10.2018

  grull: Jenže realita je taková, že tomuto měla bránit smlouva INF. Takže nezbývá než opakovat:

  - buďto tolerovat to, že Rusko tuto smlouvu porušuje. Jak takové ignorování nárůstu vojenské moci státu, který se nerozpakuje útočit na své sousedy, končí, víme z historie

  - anebo na to patřičně reagovat, což konečně USA dělají

  Samozřejmě, že taková reakce v krátkodobém horizontu zvýší napětí. Ale v dlouhodobém horizontu je daleko sebevražednější nijak nereagovat na Ruské zbrojení a porušování mezinárodního práva.

 • Grull
  19:49 24.10.2018

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  V podstatě to o čem se tu debatovalo. Pochybuji, že v rámci vyvážení sil by USA nechalo Rusko někde ve svém okolí nainstalovat také pár atomových pastelek.
  Jako už bylo pár planých poplachů, kdy hrozilo Červené tlačítko, ale byl čas si to ověřit z více zdrojů.
  Na to samé u raket z EU nebude čas a buď to risknou, že někde chyba a nebo nás třeba při snídani najednou vygumujou. (jednou si systém spletl vychod slunce s jaderným úderem).

 • madrabbit
  17:49 24.10.2018

  petris:
  Ano, většina pobaltských zemí byla násilně zatažena do NATOnadnároním komplotem a ráda by se vrátila jako svazová republika do SSSR. To samé Polsko, Rumunsko, ... - dobrá pohádka :-) ano, nezanedbatelná část byla a je proti, ale to je normální. Také za sebe jsem radši v NATO než to, co tu bylo před 1989.

  K té mocenské kontrole - kde a kolik je v ČR v současné době poradců z NATO, kteří zasahují do chodu státu jako za RVHP? Domnívám se, že ani jeden.

  omacka:
  Rusko oznámilo, že odchod do důchodu bude srovnatelný s ČR, kdy bude srovnatelná i délka dožití zatím neuvedlo. To je IMHO důležitý ukazatel vyspělosti státu. A Rusko na tuto úroveň IMHO ještě dlouho nedosáhne.

 • omacka
  07:57 24.10.2018

  Czertik, trávu žrát nebudou, USA je neuzbrojí, vtip je v tom, že dnes je jiná technologická doba. Ruská reakce je komplexně asymetrická dávno, a týká se pozemních a námořních prvků PRO USA v Evropě a jejich námořních nosičů. Kalibry, Iskandery-K - letecká, námořní, pozemní verze = unifikované. Balistické střely Iskander a vzdušný Kinžal = unifikované. Laserový komplex Presvet nebo jak se ta potvora jmenuje, rozmísťovany na základách ICBM = společné nasazení, a z logiky věci půjde o oslepení citlivých IČ čidel amerických průzkumných družic v době startu ICBM, tak aby systémy PRO neměli trajektorie letu a informace o velikosti útoku, a museli to později počítat až radary PRO. Tím se zamezí zachycení ICBM po startu okolo Evropy a defakto se nuluje celkový potencionál PRO v Evropě. Americká snaha ohledně INF je jiného rázu, s rusy nic nenadělají = většina asymetrické reakce na PRO je legální, jde jim o ochranu svazů letadlových lodi proti čínským protilodním balisrickým střelam primárně. Tedy o snahu podepsat novou smlouvu, co by se vztahovala i na Čínu a bez tlaku RF na Čínu toho nedosáhnou, otázka je, co za tu službu USA nabízejí. Sekundárně je pro USA zvyšování napětí na Evropské půdě výhodné, v čemž úspěšně pokračují dále i s INF. Po vypovězení INF, by to první odskákala pravobřežní Ukrajina, rusové by byly nuceni jednat čistě z vojenského hlediska, tak jak na Krymu a na nic jiného nebrát ohled. Tedy, že chtějí USA smlouvu vypovědět je nepravděpodobné, protože musí vědět, jaká ruská vojenská reakce přijde.

 • petris
  07:27 24.10.2018

  madrabbit
  Ak máš raz ako krajina obmedzenú suverenitu, nemôžeš urobiť toto "být tyto země raději "nesuverenním" partnere USA, než znovu spadnout pod Rusko." NATOizácia týchto krajín nemala nič s ich suverenitou, bolo to jednoducho mocenské prebratie kontroly nad územím z ktorého sa stiahla iná mocnosť. Ak si to maľuješ tak že to bolo suverénne rozhodnutie ČR príp. iných krajín tak si naivný, alebo si nemal kontakt s rozhodovacou úrovňou v štáte v 90tych rokoch a po 2000.

  Áno, NATO vidí v Rusku protivníka, stačí si pozrieť/prečítať akýkoľvek príhovor generality NATO súvisiacej s Ruskom.

 • madrabbit
  07:14 24.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Martin23:
  KOridor nezávislých zemí? - Všechny ty "nezávislé země" byly pod SSSR nebo Varšavskou smlouvou. Kromě autoritativních režimů chtějí být tyto země raději "nesuverenním" partnere USA, než znovu spadnout pod Rusko. Proto se NATO rozšiřuje. Na tohle nezapomínej. MImochodem i Lukašenko v Bělorusku se vyjadřoval proti Rusku - aby do něj zpátky nespadl.

  NATO vidí v Rusku protivníka? Podle posledního materiálu je jejich hlavní protivník Čína. A mimochodem - v Rusku mají jistě plány na konflikt s NATO a Čínou, Čína na konflikt se sousedy - ono to je totiž celkem bežně plánování a úvahy :-).

  Rozdad VS? Ano - protože to celé bylo řízeno diletantsky a hospodářsky neudržitelně.

  Země bez vojenských kapacit vedle Ruska? To zkusila Ukrajina a jak dopadla.

 • Martin23
  06:58 24.10.2018

  Logiku, já nezpochybňuji svobodné právo suverénních zemí se rozhodovat (přestože víme, že o té suverénnosti ve vztahu k USA by se dalo pochybovat).

  Já to totiž vůbec ze strany těch nově přistupujících zemí vůbec neberu.

  Já to jako agresi vidím ze strany NATO, která
  a) bere Rusko jako protivníka
  b) rozpadem VS zbyla jako jediná velká vojenská aliance
  c) NEMUSÍ PŘIJÍMAT NOVÉ ČLENY
  d) pokud je přijímá směrem na ruské hranice, je to ze strany NATO druh AGRESE.

  Nemyslím, že je složité pochopit, že mi vůbec nešlo o ty nové země a o jejich motivy.

  Pro světovou bezpečnost by bylo pozitivní, kdyby mezi NATO a Ruskem byl koridor nezávislých zemí, kde by ani jedna ze stran nevyvíjela vojenskou činnost.

  Takto to NATO dostalo do roku 1989, kdy spolu VS a NATO bezprostředně sousedily. Teď je to ovšem ještě o něco nebezpečnější.

  No a pokud NATO začne hromadit na západní ruské hranici své rakety středního a krátkého doletu, jsme prakticky na hraně zničení života na Zemi.

 • Czertik
  23:12 23.10.2018

  Amici to delaji spravne, rusove maji tradici vyvolavani revoluci kdyz uz sou nuceni zrat travu, a vypada to, ze trumpovi se to podari - prinutit rusy aby si vybrali, zdali budou mit spokojene obyvatelstvo, ale uz (nenavratne) ztrati (iluzi) postaveni velmoci, protoze nebudou mit zbrane, nebo se rozhodnou pro zbrane s tim, ze tu bude jiste riziko ze jejich vladne padne revoluci.

 • omacka
  21:34 23.10.2018

  gangut: Kinžál není kopie, je to samozřejmě mírně upravená letecká verze 9M723 z Iskanderu-M s novou bojovou + naváděcí hlavicí, nejsou to dohady, nikdo to nerozporuje, všichni odborníci se k tomu přiklání. Je to logické, rozměrově, váhově, tvarově, rychlostí přes 10M a udávaným dosahem. Pravděpodobný vývoj je mírně upravený základ 9M723 a nová hlavice. Proto to jsou taky tak rychle schopní zavést na experimentální bojové nasazení u letectva, jinak by vývoj nové aerobalistické střely trval minimálně 5-10 let a dosti pochybuji, že by v takovém případě USA unikly takové testy na střelnicích.

 • gangut
  21:04 23.10.2018

  omacka
  Kindžal je letecká kópia Iskanderu? Odkiaľ to viete? Alebo zase len dohady. Moj dohad je, že je to výkonnejšia strela a pre odpal z lietadla sa rozhodli,práve preto, aby neporušovali zmluvu.

 • gangut
  20:51 23.10.2018

  logik
  Vaše neprime dukazy si strčte do análu. Mk. 41 sú oficiálne priznané a nainštalované. Ja nikde rusov neobhajujem, proste len vyvraciam bludy tupých trotlov pardón trolov.

 • logik
  20:45 23.10.2018

  omacka:
  "nepůjde ani zakázat její výrobu podle INF či něčeho podobného, teoreticky může jít zakázat rozmisťovat"
  Podle smlouvy, pokud je taková střela odpalovatelná ze země, tak musí zlikvidovat jak ji, tak její launchery.
  Jediná ještě košér cesta by byla znemožnit na launcherech kalibry vypouštět.

  "otázka je, co za to budou rusové chtít"
  ????? Co budou rusové chtít za to, aby začali dodržovat smlouvy?????

  gangut:
  To jako myslíš, že nějaká země si nechá dlouhodobě "srát na hlavu", a bude dodržovat bilaterální smlouvu, na kterou druhá strana kašle?

  "Takisto je len dohadom aké verzie Kalibrov sú schopné odpalovať protilodné batérie. "
  Nepřímých důkazů je více než dost. A i kdyby, tak to přinejemenším znamená, že ta smlouva je nekontrolovatelná a v tom případě je také správné ji vypovědět a popř. nahradit smlouvou, která zajistí potřebnou kontrolu.

  btw. je krásné, jak Ti samí lidé tady omlouvají Rusko, že přeci nemůžeme vědět, co přesně jde odkud vypouštět a že to není problém, ale u USA jim je hned jasný, že ty ashore Mk.41 tomahawky vypouštět umějí. A jen možnost amerických tomahawků v těch silech jim vadí, ač je to (jestli vůbec) podstatně mírnější porušení podmínek INF, než to, že má rusko ve výzbroji pozemní kalibry.

 • gangut
  19:43 23.10.2018

  Klimesov
  Strela s plochou dráhou letu je každá strela ktorá neletí po balistickej krivke a je uplne lahostajné či v 10 metroch alebo v 10km.
  Vyvíjať Iskander s vačším dosahom rusi nemusia Iskander je v podstate downgradeovaná Oka.A či má Iskander vačší dolet ako 500km sú len dohady. Takisto je len dohadom aké verzie Kalibrov sú schopné odpalovať protilodné batérie.
  Martin23
  Podla mna jediným dovodom odstúpenia od zmluvy je zvýšenie tlaku na EU partnerov zo strany USA aby sa nakupovalo viac zbraní. Pre US armádu tým nevzniká žiadna výhoda. Majú dostatok nosičov ktoré nepodliehajú zmluve, je jedno či strelu s dosahom 1000km odpália z pozemnej pozície z Polska z F-16 alebo z lode v Baltickom mori. Rusom to viac, menej rozviaže ruky. Ohrozenie ktorému momentálne čelia sa nezmení,tak či tak majú štáty NATO obrovskú prevahu. Jediné čo sa zmení je pozícia európskych štátov NATO. Nemci sa zrazu začnú cítiť ako sme sa cítili my s 2000 Pershingami kúsok za hranicou, alebo poliaci s Iskandermi v Kaliningrade sa budú teraz cítit Nemci.

 • palo satko
  19:17 23.10.2018

  "Socialny neklid" z obranneho zbrojenia Rusov iste nepošle do ulic. Dobre si pamätaju "socialny blahobyt" za americkeho poradenstva vlady Borisa Ochlastoviča Jelcina.

 • omacka
  18:37 23.10.2018

  Pokud je R-500 jen přejmenovaná námořní 3M-14 a nic více, což je skoro jisté, tak to pak má jeden zajímavý důsledek, nepůjde ani zakázat její výrobu podle INF či něčeho podobného, teoreticky může jít zakázat rozmisťovat - otázka je, co za to budou rusové chtít asi něco ohledně PRO, ale 3M-14 alias R-500 se nepřestane tak jako tak vyrábět, protože INF se na námořní/letecké varianty nevztahuje, a fyzický rozdíl mezi těmi střelami žádný nebude, není totiž nutný, protože odpal ze stojící lodi je principiálně stejný jak z odpalovacího vozidla.

 • omacka
  18:23 23.10.2018

  Ještě jedno pěkné video startu 3M-14 z lodi, ty střely jsou úplně stejné.
  https://youtu.be/x5uVLxArjyU?t...

 • omacka
  18:20 23.10.2018

  K tomu, že R-500 je přejmenovaná 3M-14 z Kalibru-NK, tak to se to dá odvodit docela jednoduše. Urychlovací raketový motor hoří u obou přesně 13 sekund. Má to i logiku, modulárnost, větší sériovost a nižší cenu za kus, lehčeji se vyvíjí nové verze. Rozdíl mezi z lodi odpalované a z ze země není žádný, krom nosiče.

  3M-14 - 13 sekund
  https://youtu.be/vPu_RL7Ncao?t...
  R-500 - 13 sekund
  https://youtu.be/s9LuMnrAqWI?t...

 • logik
  18:17 23.10.2018

  omacka:
  "ta 9M723 má max. dosah kolem 1000km, "
  Právě jsi konstatoval, že Rusko INF porušuje. Zbytek je tedy irelevantní. Nebo po USA chceš, aby dodržovalo smlouvu, na kterou Rusko už pěknou dobu kálí?

  Nicméně Iskander umí podle více zdrojů střílet nejen balistické rakety, ale i cruise missles (defakto kalibr) se zhruba udávaným doletem.

  Martin23:
  "Jak jsem uvedl, jestli se někdo dopustil agrese, tak západ rozšiřováním NATO"
  Ty popíráš právo suveréních zemí vstupovat do vojenských obranných paktů, že to označuješ za agresi?

  Podstata suverenity státu je v tom, že může - a to i vojensky - vstupovat do libovolných vojenských aliancí. Pokud toto právo zemím kolem Ruska upíráš, pak tvrdíš, že to nejsou suveréní země. Že musí svoji politiku podřizovat tomu, co se líbí Rusku. To tedy tvrdíš?

  "A i tahle dohoda byl v podstatě podfuk, kdy USA začaly tyhle rakety instalovat na námořní plavidla. "
  Tomahawk byl zaveden v roce 83. INF byla podepsána v roce 87. Takže tady si hodně mimo.

 • Tesil
  17:55 23.10.2018

  logik
  V každém případě Spojené státy plánují jako protireakci vyvinout novou GLCM. Američané vůbec nemusí začínat od nuly ‒ mohou jednoduše upravit námořní střely Tomahawk a vyvinout potřebné odpalovací vozidlo. USA ale tyto nové střely pouze vyvinou, ale nenasadí, čímž dodrží podmínky INF. Samozřejmě v případě krize lze tyto zbraně začít masově vyrábět a zavádět do výzbroje.

  V samotném příspěvku je vyjádřeno vše.
  I Spojené státy toto mají technicky vyřešené.Parametry každé zbraně lze upravit,jak u Iskanderů tak u Tomahawků.
  Ze vzduchovky lze udělat malorážku.V řádu desítek minut.
  To,že v době ratifikace smlouvy některé zbraně neexistovali neznamená,že nemohou smlouvu porušovat.

 • omacka
  17:04 23.10.2018

  logik: "Mobilní balistický raketový systém Iskander-M" to asi těžko, ta 9M723 má max. dosah kolem 1000km, když defakto její letecká kopie Kinžál má papírový dosah 2000km a to je odhozen ve velké výšce a při velké rychlosti, kdyby dosah 9M723 byl 1500 až 2300km, tak Kinžál by musel mít dolet někde kolem 3000 až 4600km. Jde o to, že vozidlo 9P78-1 pravděpodobně může používat jak balistickou raketu, tak střelu s plochou dráhou letu. Vozidla z Iskanderu-M a K jsou identické vizuálně (což je dost problém a záměr, protože dokud nepostaví zbraň vzhůru, nikdo neví, co to je), vozidla mají i stejné úchyty na 9M723 a R-500, a u Iskanderu-K je v tom odpalovacím vozidle stejně místa jak na 9M723, jediný co by mělo být rozdílné je část softwarového rozhraní, v dnešní době není důvod, proč by nešlo technicky použit oba typy zbraní zároveň z jednoho vozidla. K tomu ještě taková drobnost, čistě teoreticky vzhledem k rozměrům a hmotnosti 9M723, by mělo jít umístit na jedno vozidlo Iskander-K až čtyři kontejnery s R-500 (mělo by to jít aspoň "nouzově", že se nezavře střecha, když se přes to hodí plachta, tak to moc vadit nebude, protože střely jsou stejně umístěné v přepravním kontejneru),
  https://abload.de/img/0_f800d_...
  http://www.deagel.com/library1...
  protože hmotnost R-500 je i s kontejnerem pod 2t, a hmotnost 9M723 je 3.8t, ty zvedáky budou předimenzované minimálně na nosnost 4.5 až 5t, takže dvojkontejner s R-500 unesou. Pokud by ty zvedáky unesly 6t, tak by bylo možné mít teoreticky na jednom vozidle i trojkontejner a šest R-500, s tím, že zátěž pro vozidlo by se zvýšila o 4t, což asi nebude zásadní problém v pojízdnosti pro takové monstrum.

 • Fluidum
  16:54 23.10.2018

  Tahle diskuze o VS vs NATO mě baví.
  Víte co se říkalo o Varšavské smlouvě?
  Že to je jediný vojenský spolek, který výhradně útočil na vlastní členy.

 • Martin23
  16:28 23.10.2018

  Logiku:

  1. Jak jsem uvedl, jestli se někdo dopustil agrese, tak západ rozšiřováním NATO na východ, budování základen a přivážení vojenské infrastruktury a techniky na hranice.

  2. Kdo a čím začal mířit na Evropu je otázka. Já vím, že Karibská krize v roce 1962 vznikla ve chvíli, kdy USA rozmístily své rakety ve Velké Británii, Itálii a následně v Turecku.
  Až tehdy Rusové začali podnikat kroky na Kubě.

  3. Chyba Ruska byla, že dovolila rozšiřovat vojenskou organizaci, která ho považuje za protivníka na své hranice.
  Ovšem všeho dočasu. JIž dnes si západní tisk všímá, že Rusové začínají budouvat vojenské základny v Egyptě. A přijdou další a přesně podle tvé teorie o svobodném rozhodování. Zemí, které jim poskytnou území je dost.

  4. USA mají nejútočnější armádu světa - to se posuzuje podle kvality a kvantity námořnictva a letectva. A i tahle dohoda byl v podstatě podfuk, kdy USA začaly tyhle rakety instalovat na námořní plavidla.
  Iskander je podobný úhybný manévr Rusů. O to šikovnější, že o dosahu Iskanderu rozhoduje použitý typ paliva.

  Ale jak říkám, začalo to tím, že se VS rozpadla a NATO schlamstlo všechny její státy na západní hranici s Ruskem.

 • logik
  15:25 23.10.2018

  "Mobilní balistický raketový systém Iskander dokáže odpalovat střely s konvenční i jadernou hlavicí do vzdálenosti nikoliv 500 kilometrů, jak umožňuje smlouva INF, ale 1500 nebo dokonce 2300 km. "
  Todle není teoretický scénář. To je realita. A my máme dvě možnosti, buďto
  A) budem tu realitu ignorovat a hrát si na hodné mírotvorce
  anebo
  B) budem na Ruské porušování mezinárodních smluv "zajišťujících mírové soužití" a na Ruskou agresi vůči sousedům adekvátně reagovat.

  A já tvrdím, že variantu A už vyzkoušel Chamberlain a nefungovala. Naopak variantu B úspěšně použil např. Regan.

 • otecko
  15:03 23.10.2018

  Drahý Majore, srovnávat rok 1968 a rok 2004 je tak nějak chucpe, navíc, pokud vím s radarem američané V ČR být měli. U vás na slevensku asi nikoliv, ale tam nebyli ve velkých počtech Rusové ani po 68, to vás trápit nemusí.
  Co se týče dalšího, tak Frontex je bezpohlavní organizace a dokud nedojde k posílení jejich oprávění, nemá smysl tam cpát peníze. Společná obrana Evropy je něco jiného, než Frontex, víte. A jsem rád, že si to už uvědomují i další země EU, že na USA se nesmíme spoléhat, že to byla bláhovost. Uvědomují si že USA dělá svou vlastní politiku a staré spojenectví dávno neplatí, takže pokud by se stáhli Američané z Evropy a my se o svou bezpečnost začali konečně starat, bude jen dobře!
  Logiku, vy snad věříte, že budete s US raketami v bezpečí, nikoliv vážený pane:
  přetiskuji něco z tisku:-Představme si teoretický scénář:
  Polský ministr obrany , pozval americkou těžkou tankovou brigádu na cvičení v okolí Bydhoště. U břehů přístavu Gdaňsk (80 km od Kaliningradu) i u Swinoujscije (400 km od Kaliningradu) kotví raketové křižníky třídy Ticonderoga , vybavené zbraňovým systémem AEGIS (radar AN/SPY-1, univerzální odpalovací zařízení Mk 41 s 128 odpalovacími šachtami pro řízené střely SM-3 Blok IIA s možností konvenční i jaderné hlavice (2500 km rychlostí Mach 15,25 - 4,5 km/s) a 56 raket s plochou dráhou letu BGM-109C Tomahawk s možností konvenční i jaderné hlavice s doletem 1300 km při rychlosti 597–895 km/h). Rusko zmodernizovalo sklad jaderných zbraní v Kaliningradské oblasti (50 km od polských hranic). Protiraketový systém S-400 plní úkoly PVO na vzdálenost 400 km, stejně jako jednotka pobřežní obrany s raketami Bastion. Mobilní balistický raketový systém Iskander dokáže odpalovat střely s konvenční i jadernou hlavicí do vzdálenosti nikoliv 500 kilometrů, jak umožňuje smlouva INF, ale 1500 nebo dokonce 2300 km (stačí jiné palivo). Navíc je vybaven pseudobalistickým manévrováním a inteligencí hejna.

 • logik
  14:21 23.10.2018

  Tesil: Jasně, obviníš USA z něčeho, a poté, co je Ti to vyvráceno, najednou zcela změníš téma na jíiný "fakt". A vůbec nejde o "úhybný manévr". Aha...

  "Rusové jako porušování smlouvy uváděli některé typy UAV co by obdoby střel s plochou dráhou letu"
  Jednak to nejsou missle (byť smlouva v tomto to až tak nerozlišuje, neboť byla sepsána v době, kdy to bylo sci-fi, takže to je zajímavá věc pro hádku právníků, jestli to tam spadá nebo ne), především ale které ozbrojené UAV spadají do dané kategorie? Reapery i Predátory mají jaksi dolet podstatně větší....

  Martin23: Rusko bylo to, kdo začal na Evropu mířit raketami jadernými. Ale jaderné bojiště dělají z Evropy USA. Klasická "Ruská" argumentace.

  A jak mám chápat: "Byla naprosto fatální chyba, že Rusko dovolilo rozšiřování NATO směrem na východ."
  Tedy tvrdíš: chyba Ruska je, že respektuje suverenitu cizích zemí? To mnohé vysvětluje.

  "Tím se docílí toho, že Rusko bude reagovat symetricky "
  Klasická "ruská symetrie".
  Ve skutečnosti USA po deseti letech soustavného porušování INF Ruskem pouze na toto reaguje. A to ani ne symetricky - zatímco Rusko ty rakety ve výzbroji již léta má, USA zatím o jejich zavedení jen mluví, aby Rusko donutilo k dialogu.

 • Clanek
  14:15 23.10.2018

  To zvysovani rizika je dost o uhlu pohledu. Z pohledu tech mensich statu se riziko "bratske pomoci" naopak nekonecne snizilo. Ze se s tim Rusko nemuze smirit, no, to uz je holt jeho problem. Vic nez se vztekat by ale Rusku prospelo mit se sousedy normalni vztahy, protoze to, ze se vsichni jeho sousedi cpou do NATO neni nahoda ani pricina, to je az nasledek politiky kterou Rusko, resp. Sovetsky svaz, aplikovalo tehda, a ke ktere se pomalu opet vraci. Neni to American co jde za Litevcem s prosikem aby mohl na hranicich Ruska rozmistnit sve zbrane, je tomu presne naopak. Za rozmistnenim tech zbrani proto nevidim Americana, ale vystrasene Lotyse, Polaky a ja nevim koho, kteri ameriku povazuji za jedinou dostatecnou zaruku toho, ze si na ne Rus netroufne. A po jejich historickych zkusenostech to chce opravdu slepou mysl nevidet jejich duvody. Btw. co to rika o nas evropanech, kteri si nejsme schopni pomoct vzajemne, asi neni treba dodavat.

  Bachorky o US zorganizovanych prevratech ani nekomentuju, jen me v kontextu tohoto zaujala ta zminka o intelektu. Diky, pobavilo.

 • Martin23
  13:52 23.10.2018

  To je naprosto fatální chyba pro svět.
  Protože vy zde rozšiřování NATO obhajujete pouze představami, ale ty US zbraně na hranicích Ruska jsou reálné.

  Dokonce i kroky Ruska na Ukrajině byly až reakcí na neústavní revoluci, kterou zde US zorganizovaly už počtvrté.

  To že si pochvaluješ zvyšování rizika vzájemného konfliktu jaderných velmocí svědčí o tvém intelektu dostatečně.

 • Clanek
  13:43 23.10.2018

  Naprosto fatalni chyba pro koho, pro Rusko? Je naprosto fatalni chybou, ze alespon nektere male staty s Ruskem sousedici se ho nemusi bat v plne jeho nahote a podrizovat se mu bud primo, nebo pri nepodrizeni se si jen pockat az k nim Rusko prijde "ochranovat utlacovanou Ruskou mensinu"? Jen vic takovych fatalnich chyb.

Stránka 1 z 3