USA odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu

-
22. 10. 2018
-
115 komentářů
-
Jakub Maděránek
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá odstoupit od studenoválečné strategické dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). Vypovězení klíčové sovětsko-americké smlouvy INF doporučil také prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton.
INF, podepsaná mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v roce 1987, zavazovala obě strany k likvidaci ze země odpalovaných balistických střel GLBM (Ground-Launched Ballistic Missile) a ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu GLCM (Ground-Launched Cruise Missile) s doletem 500 až 5500 km.
V rámci INF byly zničeny také příslušné odpalovací systémy, podpůrná zařízení a struktury (spojené s produkcí a opravou nosičů, raketových skladů, testovacích míst atp.). Oba státy se mimo jiné zavázaly střely tohoto typu v budoucnu nevlastnit a neužívat.
INF se v té době týkala amerických raket středního doletu Pershing II a střel s plochou dráhou letu BGM-109G. Na sovětské straně měly být zničeny střely RSD-10 Pioněr (SS-20), R-12 Dvina (SS-4) a R-14 Čusovaja (SS-5). Z kategorie střel krátkého doletu (500 až 1000 km) se Washington zavázal zlikvidovat své Pershing IA, zatímco Moskva rakety TR-1 Temp (SS-12) a OTR-23 Oka (SS-23).
Výhodou těchto zbraní je oproti mezikontinentálním balistickým raketám ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) výrazně nižší náročnost výroby (nižší výrobní cena a možnost masové výroby), velká taktická i strategická mobilita a schopnost provést nenadalý masivní jaderný úder. Zásadní výhodou je pak možnost vést účinnou propagandu proti civilnímu obyvatelstvu cílové země (podpora aktivistů, „alternativních“ médií, příslušných neziskovek, atd.).
Odstoupení Spojených států od smlouvy je horkým tématem americké vlády zejména od března 2017, kdy americký generál Paul Selva, místopředseda Spojeného štábů VJCS (Vice Chairman of the Joint Chiefs of Staff) Ozbrojených sil Spojených států, veřejně obvinil Ruskou federaci z nasazení ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu, a tedy porušení „ducha a záměru“ dohody.
Podobný postoj vůči INF zastává i americký ministr obrany Jim Mattis, který od svého nástupu do úřadu upozorňuje na opakované porušování INF ruskou stranou. Na začátku října se Mattis nechal slyšet, že kvůli poroušování INF ze strany Ruska je „smlouva neudržitelná“ a proto „Rusko musí opět dodržovat smlouvu INF, jinak budou USA muset reagovat na ledabylé porušování konkrétních limitů stanovených smlouvou.“
Znepokojení nad porušování INF však není pro americkou administrativu nikterak novým tématem. Již ke konci první dekády 21. století upozorňovaly americké zpravodajské služby na nedodržování INF Moskvou, která měla vyvíjet nové typy GLCM s doletem větším než 500 km. Šlo o střely 9M728 (SS-CX-7) a 9M729 (SS-CX-8) použitelné v raketových systémech Iskander.
Dle zveřejněných reportů zmíněné střely vycházejí z námořních střel s plochou dráhou letu 3M-14 Kalibr (SS-N-30). Odhadovaný dolet těchto střel se pohybuje mezi cirka 2000 až 5500 km.
Testování těchto střel dle reportů započalo již v roce 2008 na ruské raketové střelnici Kapustin Jar. První oficiální obvinění Ruska z porušování INF přišlo ale až za administrativy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy v červenci 2014.
Ruská strana tato obvinění dosud odmítá a její reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Naopak Rusové za zakázané zbraně (smlouvou INF) považují americké drony Reaper nebo Predator, případně střely Tomahawk, které lze teoreticky umístit v odpalovacích kontejnerech Mk-41 pozemního systému Aegis Ashore (např. v Rumunsku).
Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov v srpnu tohoto roku prohlásil: „Pokud jde o smlouvu INF, je zřejmé, že Spojené státy a někteří její spojenci vědomě porušují tuto směrnici, zejména tím, že na svých územích nasazují odpalovací systémy Mk-41 schopné vypouštět pozemní střely s plochou dráhou letu.“
V každém případě Spojené státy plánují jako protireakci vyvinout novou GLCM. Američané vůbec nemusí začínat od nuly ‒ mohou jednoduše upravit námořní střely Tomahawk a vyvinout potřebné odpalovací vozidlo. USA ale tyto nové střely pouze vyvinou, ale nenasadí, čímž dodrží podmínky INF. Samozřejmě v případě krize lze tyto zbraně začít masově vyrábět a zavádět do výzbroje.
Další pákou má být vývoj jaderných hlavic s nízkou silou exploze (tzv. low-yield) pro balistické střely odpalované z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missiles) a zejména pak nových střel s plochou dráhou letu odpalovaných z ponorek/lodí SLCM (Sea-Launched Cruise Missiles).
Prezident Trump o víkendu prohlásil, že Spojené státy „ukončí a odstoupí od dohody,“ zatímco jeho ruský protějšek Vladimir Putin se nechal slyšet, že „odpověď Ruska bude okamžitá.“ Pokud se tak stane, USA nebudou vůbec vázany jakýmikoliv podmínkami při vývoji a zavádění GLBM a GLCM nové generace. Do popředí se také dostává osud nové strategické americko-ruské odzbrojovací smlouvy START, kterou považuje Trump za nevýhodnou pro Spojené státy.
Odstoupení od INF však ve skutečnosti nepředstavuje pro Spojené státy bezpečnostní problém, protože Rusko pomocí střel s krátkým nebo středním doletem nemůže zasáhnout území Spojených států, tedy kromě Aljašky. Pokud tedy Rusko začne vyvíjet nové střely krátkého a středního dosahu, nebude s nimi moc nijak ohrozit přímo Spojené státy. Naopak tyto zbraně jsou hrozbou pro Evropu a ruská propaganda se nepochybně zaměří na „trestání“ Evropy za „chyby“ Spojených států a na poštvávání Evropanů proti USA za to, že Rusové musejí kvůli USA svými jadernými raketami ohrožovat Evropu.
Zatímco se tak někteří experti obávají nových jaderných závodů ve zbrojení, jiní považují kroky americké administrativy za oprávněné. Ostatně Spojené státy očividně sahají k osvědčené taktice uzbrojení oponenta. Díky své silné ekonomice dokáží Spojené státy masivně zbrojit a přitom zajišťovat sociální potřeby obyvatel, naopak slaba ruská ekonomika může buď jedno, nebo druhé.
Právě druhotné vyvolání sociálního neklidu v Rusku se zdá ideální způsob, jak oslabit ruské mocenské postavení ve světě. Naopak Rusové v reakci nepochybně zesílí svůj propagandistický boj v Evropě s cílem poštvat evropské obyvatelstvo proti svým elitám.
Zdroje: DefenseNews, GlobalSecurity, FAS, U.S. Department of State, RT, RFERL, Reuters
Související články
Rusko dokončilo úvodní testy jaderné rakety RS-28 Sarmat
Ruské ministerstvo obrany oznámilo ukončení úvodního testovacího bloku nejnovější ruské ...
-
19.07.2018
-
22 komentářů
-
Jan Grohmann
Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR
Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...
-
03.08.2018
-
159 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?
Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...
-
27.09.2018
-
25 komentářů
-
Karel Címala
Americká samohybná houfnice Paladin s dostřelem 130 km
Americká armáda (US Army) vyvíjí celou novou rodinu dělostřeleckých a raketových systémů dalekého ...
-
15.10.2018
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
RiMr71 - K tomu Německu. Oni mají plnou pusu solidarity (imigranti), ale jakmile jde o jejich zájmy (Nord Stream 2), tak je solidarita se zbytkem Evropy cizí slovo. Fakt by mě ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 - K tomu Německu. Oni mají plnou pusu solidarity (imigranti), ale jakmile jde o jejich zájmy (Nord Stream 2), tak je solidarita se zbytkem Evropy cizí slovo. Fakt by mě zajímalo, zda tohle mají Němci v genech nebo co v tom vlastně je. Když Trump vyhrál, Němci byli zděšený snad nejvíc. Během dvou let je to tak, že USA v čele s Trumpem vůči Rusku přitvrzují a Němci úplně naopak. Nemyslím si, že by dali Rusům přednost před Američany - to by se jim nevyplatilo. Spíš mě ser*e ten jejich dvojí metr.Skrýt celý příspěvek
Sprite: Finta je v tom, ze sice tomahawk jde vystrelit i z vysostnych vod Ruska, ale to je vcelku tezky ukol a tezko se taji. Rusko je proti raketam odpalovanych ze ...Zobrazit celý příspěvek
Sprite:
Finta je v tom, ze sice tomahawk jde vystrelit i z vysostnych vod Ruska, ale to je vcelku tezky ukol a tezko se taji.
Rusko je proti raketam odpalovanych ze vzdalenosti pod 2000km relativne chranene. Cerne more ma pod kontrolou, baltake taky. Vzdusny perimetr bez obtizi vysune 1000km od hranic. Jenze polske stanovoste tomahawku vzdálených cca 800km od moskvy s moznosti letu pres baltske staty (jejichz vzdusny prostor nema v miru pod dohledem) je uplne jina liga. Kdyz ve spravny cas a pri spravnem pocasi zaútočí necekane stovka tomahawku, tak to Rusko dost srazi.Skrýt celý příspěvekLogik: Myslis si, ze jame uplne blbi? Jakou presne upravu chcea delat na Tomahawku "namorni" surface verze, kdyz ta se vody ani netkne, k nicemu ji nepouzije a jedna se vyhradne ...Zobrazit celý příspěvek
Logik:
Myslis si, ze jame uplne blbi? Jakou presne upravu chcea delat na Tomahawku "namorni" surface verze, kdyz ta se vody ani netkne, k nicemu ji nepouzije a jedna se vyhradne suchozemskou raketu (tj. Neumi namorni cile).
Jako takovyhle canc bych cekal od nejakeho matlaka z idnesu nebo novinek.Skrýt celý příspěvekTomahawky jdou posílat z kde čeho. Používají je Američané a Britové na lodích a ponorkách. Když jdou poslat z ponorky, tak pak už je celkem jedno, jestli i ze země. To se jim už ...Zobrazit celý příspěvek
Tomahawky jdou posílat z kde čeho. Používají je Američané a Britové na lodích a ponorkách. Když jdou poslat z ponorky, tak pak už je celkem jedno, jestli i ze země. To se jim už nevyhnou, ani kdyby chtěli..Skrýt celý příspěvek
Zatim nikdo odvozeninu Kalibru na podvozku Iskanderu nevidel na fotce, ale usa jsou si jista, ze jibtusove maji. Ne proto, že by jinnafotili, ale protoze to jde relativne ...Zobrazit celý příspěvek
Zatim nikdo odvozeninu Kalibru na podvozku Iskanderu nevidel na fotce, ale usa jsou si jista, ze jibtusove maji. Ne proto, že by jinnafotili, ale protoze to jde relativne jednoduse.
Na druhou stranu, budou do krve rvat, ze v kontejneru VLS Mk.41 nemůže byt pouzit tomahawk, i kdyz je to uplne stejny kontejner jako na americkych torpedoborcich. A odudovedneni? My jsme americane, my bychom to tam nedali.
Takze na jdene strane stoji znacna technicka uprava na strane druhe dobre slovo nejznamnejsich lharu, prekrucovacu a ohybacu VLASTNiCh zakonu a norem (ano RAZove, mluvim o SSA).
Pak tady mame evropske vazaly. Udajne spojence, kteri nervou na Rusko, ale na SSA. Zrejme proto, ze americani maji pravdu a rusaci lzou...
Pak tady mame cinu, ktera byla obvinena z toho, ze rudakum vyvyji strely stredniho dosahu, ktera si taktez klepe na celo.
Occamova britva rika jasne, kdo je v tomto konfliktu ten "spatny". To vsak RAZum nezabrani sirit svoje dojmologicke lzi.
Pritom de iure by nam vypovezeni te smloivy vadit nemuselo. Jenze vazalove jsou si vedomi, ze kdyz uz Pan bude rakety mít, tak uz si jejich rozmisteni vynuti. Pro agresora SSA prizom smloiva neznamena nic. Tedy do doby, nez je Rusko rozmisti na Kubu,coz by tebtokrate skoncilo jadernou valkou.
Problem to je tedy proste pro Evropu a nikoho jineho.
Potrebujeme se konecne etablovat jako supervelmoc a SSA vykopat z Evropy i za cenu valky s nimi. Koexistence s ruskem je problematicka i bez yankeeovakeho slapani v porcelanu.Skrýt celý příspěvekgagnut: 1) Tomahawk je oficiálně furt pouze námořní raketa. To, jestli lze vypouštět z pozemního sila je pouze doměnka. Jelikož původní verze tomahawku byly v pozemní a námořní ...Zobrazit celý příspěvek
gagnut:
1) Tomahawk je oficiálně furt pouze námořní raketa. To, jestli lze vypouštět z pozemního sila je pouze doměnka. Jelikož původní verze tomahawku byly v pozemní a námořní verzi odlišné, dá se spíše předpokládat, že to bez nějaké (byť pravděpdobně malé) úpravy nelze.
1) A kdy začalo Rusko vyvíjet rakety Iskander a (pozemní) Kalibr a kolik jich má - a kdy umístilo USA do Evropy sila MK.41 a kolik jich je? Nepleteš si náhodou příčinu a následek?Skrýt celý příspěvekJe to vážné téma, ale vnesu do toho trochu humoru. "Dle zveřejněných reportů zmíněné střely vycházejí z námořních střel s plochou dráhou letu 3M-14 Kalibr (SS-N-30). Odhadovaný ...Zobrazit celý příspěvek
Je to vážné téma, ale vnesu do toho trochu humoru.
"Dle zveřejněných reportů zmíněné střely vycházejí z námořních střel s plochou dráhou letu 3M-14 Kalibr (SS-N-30). Odhadovaný dolet těchto střel se pohybuje mezi cirka 2000 až 5500 km."
Pokud by byl dolet 5501km, tak se na takové střely smlouva INF již nevztahuje. Jinak ohledně doletu, pokud je dolet 9M729 v nízké výšce dejme tomu 2000 až 3000km, tak při kombinované trajektorii letu, např. nad oceánem ve velké výšce (to by nemusel být žádný větší demaskující problém), může být dolet kolem 6000-7000km. Otázka tedy zní, jak se ten dolet v INF počítá, protože je jasné, že při profilu letu Hi-Hi-Lo bude mít střela s plochou dráhou letu dolet násobně větší než při profilu letu Hi-Lo-Lo (u země).Skrýt celý příspěvekMíša Nejde o zlepšovanie Iskanderov ale o inštaláciu striel s plochou dráhou letu na podvozok, ktorý používajú aj pre Iskander. A k vašej otázke. Čo može byť pre Rusko lepšie ako ...Zobrazit celý příspěvek
Míša
Nejde o zlepšovanie Iskanderov ale o inštaláciu striel s plochou dráhou letu na podvozok, ktorý používajú aj pre Iskander.
A k vašej otázke. Čo može byť pre Rusko lepšie ako hňup v Bielom dome ktorý úspešne podrýva základy na ktorých stojí celá západná koalícia?Skrýt celý příspěvek...s odstupem času se ukáže, že Putin zvednul sebevědomí Ruska tak, že bude rýt víte čím víte v čem nebývale hluboko. Jestliže USA dokázaly uzbrojit sojuz, jakou práci jim v ...Zobrazit celý příspěvek
...s odstupem času se ukáže, že Putin zvednul sebevědomí Ruska tak, že bude rýt víte čím víte v čem nebývale hluboko. Jestliže USA dokázaly uzbrojit sojuz, jakou práci jim v případě potřeby dá uzbrojit tuto rezavějící ozbrojenou benzinku?
Ně že bych si to přál. Při představě, že se k moci v Rusku dostane nějaký magor jako Žirinovskij nebo Rogozin... v narodně "vyhypované" atmosféře současného Ruska "všichni nám ubližují a musíme se semknout a zabránit fašismu" se podobný magor může dostat překvapivě vysoko.
Důležité je, jak to je to v Rusku v současnosti s poměry moci na miskách vah Putin-armádní jestřábi-mafie (které mají jako jinde překryvy jedna do druhé).
No, nemáme to jednoduché... Na jedné straně Německo tradičně opět ztrácející rozum a táhnoucí Evropu "v jejím zájmu" do průseru, na druhé straně rusáci kteří zase neví kde mají hranice... A nejhorší je, že si tito dva už zase tak náramně rozumí. Viď, soudruhu Schrödere...Skrýt celý příspěvek"Původně čistě námořní střely SM-3 mohou podle Rusů ničit cíle i na zemi." Ďalšia dávka demagógie. Rusom nevadia strely SM-3 ale univerzálne kontajnery MK.41 ktoré sú rozmiestnené ...Zobrazit celý příspěvek
"Původně čistě námořní střely SM-3 mohou podle Rusů ničit cíle i na zemi."
Ďalšia dávka demagógie. Rusom nevadia strely SM-3 ale univerzálne kontajnery MK.41 ktoré sú rozmiestnené v Polsku a v Rumunsku a ktoré umožňujú odpalovať strely Tomahawk. A to je porušením zmluvy pretože tá sa týkala aj likvidácie nosičov.
Vypovedanie zmluvy je pre Rusko výhodnejšie. Pri porovnaní kapacít NATO a Ruska v letectve a námorníctve Rusku rozvazuje ruky a rozširuje aj exportné možnosti.Skrýt celý příspěvekTak tendenční článek se hned tak nevidí, to dělení na dobré a hodné USA a zlé Rusko. Já myslím, že pravda bude někde uprostřed, a vzpomínám si na akci "radar" proti Severní ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tendenční článek se hned tak nevidí, to dělení na dobré a hodné USA a zlé Rusko.
Já myslím, že pravda bude někde uprostřed, a vzpomínám si na akci "radar" proti Severní Korei a Iránu.... ale v jednom souhlasím, Evropa to bude muset s Ruskem řešit, ona s ním sousedí..Skrýt celý příspěvekVypovězení smlouvy mi připadá mnohem férovější, než její porušování. A to ať se jedná o Kjótský protokol, smlouvu s Iránem nebo nyní INF. Každopádně je to docela riskantní ...Zobrazit celý příspěvek
Vypovězení smlouvy mi připadá mnohem férovější, než její porušování. A to ať se jedná o Kjótský protokol, smlouvu s Iránem nebo nyní INF.
Každopádně je to docela riskantní situace. Pokud USA umístí své střely v Pobaltí, budou oproti Rusku ve velké výhodě, takže Rusko by mělo radši iniciovat novou INF a dodržet ji.Skrýt celý příspěvekVylepšování iskanderů nese své ovoce. Protistrana se probouzí. Takže máme ještě rádi Trumpa? Otázka míří na východ. Díky, brzy budu smazán.
Vylepšování iskanderů nese své ovoce. Protistrana se probouzí. Takže máme ještě rádi Trumpa? Otázka míří na východ. Díky, brzy budu smazán.
Načítám diskuzi...