USAF Pararescue, aneb škola pro "supermany"
- 23. 5. 2012
- 4 komentářů
- Pavel Boháček
Víte, čemu se říká špatný den? Když jste bojový pilot, sestřelený nad nepřátelským územím, máte zlomenou nohu, jste podchlazený a nepřátelské jednotky pročesávají okolí, aby vás našly. Existuje však někdo, kdo vás z toho může dostat. Tým USAF Parescue už je na cestě…
Superman musí být silný psychicky i fyzicky
USAF Pararescue jsou speciální jednotky amerického letectva, vycvičené pro provádění vysoce rizikových záchranných operací v nepříznivých taktických, povětrnostních či technických podmínkách (např. v týlu nepřítele, v horách, na moři atp.). Každý z příslušníků těchto elitních jednotek (pararescueman) musí projít extrémně náročným výcvikem, pro který se vžilo označení "škola pro supermany".
Tvrdým výcvikem, trvajícím nejméně dva roky, který je na hranicích psychických a fyzických možností člověka, úspěšně projde 5 až 6 lidí ze sta. Každý z kadetů musí projít několika výcvikovými kurzy, které jsou zaměřeny jednak na zvýšení psychické a fyzické odolnosti člověka, jednak na získání nutných znalostí a dovedností.
Video: Náborová reklama USAF Pararescue / YouTube
Výcvik začíná na letecké základně Lackland v Texasu. Cílem devíti týdenního kurzu, zvaného Pararescue/Combat Rescue Officer Indoctrination Course, je zejména posilování psychické a fyzické kondice a odolnosti vojáků. Hlavní náplní kurzu je plavání, běh, posilování a dlouhé pochody. Vojáci se zde začnou seznamovat také se základy potápění.
Foto: V náročném výběru pro službu v jednotkách pararescue uspěje 5 až 6 lidí ze sta / USAF
Důležité jsou také dovednosti v oblasti manipulace s náklady. Nedílnou součástí kurzu je základní zdravotnická příprava. Jde zejména o seznámení se s medicínskou terminologií a se základy kardiopulmonální resuscitace.
Kardiopulmonální resuscitace (KPR) je metoda, jejíž pomocí oddalujeme klinickou smrt a zamezujeme nevratným poškozením životně důležitých orgánů. Do KPR řadíme nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci. Wikipedia
Samozřejmou součástí celého kurzu jsou také zbraně. Jakou výzbroj jednotky pararescue používají? Jaké je použití této výzbroje a jaké jsou zásady zacházení s ní? To všechno jsou otázky, kterými se vojáci v tomto úvodním kurzu zabývají.
Parašutisté ve vodě
Po tomto úvodním kurzu následuje třítýdenní základní výsadkářský výcvik a to na vojenské základně Fort Benning ve státě Georgia. Po jeho ukončení se budoucí elitní vojáci přesunou na Floridu. V tamějším NAVY Diving and Salvage Training Center je čeká 5 1/2 týdenní kurz potápění USAF Combat Diver School.
V rámci tohoto kurzu vojáci získají znalosti v oblasti potápění a to jak s otevřeným, tak uzavřeným okruhem. Získají tak potřebné schopnosti v oblasti provádění bojových a záchranných operací, a to jak pod vodou, tak i na vodě, jako je například nenápadný průnik na palubu lodi při osvobozovacích operacích. Tito specialisté získají také dovednosti nutné k pohybu v potopených vracích lodí, či letadel anebo k pohybu v podzemních vodách v jeskyních, či zatopených lomech.
Foto: V náročném výběru pro službu v jednotkách pararescue uspěje 5 až 6 lidí ze sta / USAF
S problematikou záchrany na vodě souvisí také speciální výcvikový kurz, zvaný NAVY Underwater Egress Training, v rámci kterého si vojenští specialisté osvojují techniky úniku z potápějících se, nebo potopených lodí, letadel ale také třeba automobilů.
Neodmyslitelnou součástí výcviku příslušníků jednotek USAF Pararescue je samozřejmě také výcvik přežití tzv. Basic Survival School. Jde o 2 1/2 týdne, strávených v okolí letecké základny Fairchild ve státě Washington. V rámci kurzu přežití získají vojáci nejdůležitější dovednosti, spojené s přežitím v přírodě v odlehlých oblastech, v nepříznivých povětrnostních podmínkách, na území ovládaném nepřítelem a s minimálním vybavením.
Vojáci již získali základní dovednosti v různých oblastech činností, vč. seskoků s padákem. Může tedy začít speciální výcvikový program, zaměřený na jejich další prohlubování. Ve Fort Bragg v Severní Karolíně a v Yuma Proving Ground v Arizoně se odehrává specializovaný výsadkářský výcvik, trvající pět týdnů, zaměřený zejména na noční a tzv. HALO seskoky z velkých výšek, za použití dýchacího přístroje.
Když nejde o zdraví, nejde o nic...
Také zdravotnický výcvik se z roviny základní přesunuje do roviny pokročilé. Na Kirtlandské letecké základně v Novém Mexiku příslušníci USAF Pararescue absolvují dvaadvacet týdnů trvající výcvik pro zdravotnické záchranáře, zvaný Pararescue EMT Paramedic Training. Ten je rozdělen do dvou základních modulů a následné praxe.
Foto: Příslušníci USAF pararescue jsou cvičeni k provádění záchranných operací v náročných přírodních podmínkách / USAF
První modul by se dal nazvat civilní, a budoucí specialisté se v jeho rámci učí pokročilé postupy např. zajišťování dýchacích cest tzv. endotracheální intubací (zajištění dýchacích cest), učí se zajistit žilní přístup katetrem k podání infuzních roztoků, učí se podávat léky, monitorovat fyziologické funkce a ošetřovat různé druhy poranění.
Druhou fázi výcviku lze nazvat fází vojenskou. Zde sehrává důležitou úlohu faktor taktické situace. Je totiž velký rozdíl v poskytování zdravotnické péče v mírových, civilních podmínkách a v podmínkách bojové operace, pod palbou, s odloženou možností evakuace atp.
Foto: Jedny z nejnáročnějších a nejrizikovějších operací záchranných jednotek Pararescue jsou prováděny v týlu nepřítele / USAF
Vojáci se učí specifikám válečné medicíny a to zejména chirurgie. Celý kurz vrcholí záchranářskou stáží u Tuscon Fire Department a v několika nemocnicích. Na závěr je úspěšným absolventům kurzu udělena národní kvalifikace zdravotnického záchranáře tzv. NEMT-P.
Následují další a další kurzy, jako je horolezecký, kurzy bojové taktiky atd. Celou dobu se příslušníci z elitních jednotek USAF Paraescue udržují ve vysoké míře bojové připravenosti. Je to nutné, aby se tak zvýšily šance třeba právě sestřelených bojových pilotů, unesených vojáků, ale třeba i civilistů uvězněných na střechách domů při záplavách, nebo jachtařů na moři při bouřích a všude tam, kam běžní záchranáři nemohou. Příslušníci USAF Pararescue odvážně nasazují své životy, v duchu svého hesla, aby "ostatní mohli žít".
Související články
Povolání "génius"
Izraelské letectvo řešilo problém. Piloti bojových vrtulníků si stěžovali, že je během intenzivního ...
- 24.03.2012
- 7 komentářů
- Pavel Boháček
Český voják 21. století podle Armádních novin
V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a ...
- 15.04.2012
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda volí karabiny M4
Ač mnozí prorokovali brzký konec karabin M4 v americké armádě, opak je pravdou. Pokusy vyvinout ...
- 01.05.2012
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Uzavřená přilba Revision Batlskin již v prodeji
V dnešním článku se opět vrátíme k systému Batlskin od americké firmy Revision. Připomeňme, ...
- 09.05.2012
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
A co budou Zdravotničtí záchranáři studující v HK dělat? Mám v plánu tam příští rok podat přihlášku, tak mě zajímají veškeré informace...
A co budou Zdravotničtí záchranáři studující v HK dělat? Mám v plánu tam příští rok podat přihlášku, tak mě zajímají veškeré informace...
Jiří Houžvička: Myslíš jako třeba tohle? http://www.youtube.com/watch?v... Každopádně mě mrzí že něco takovýho nemá i AČR . Docela jsem si myslel žě něco podobného ...Zobrazit celý příspěvek
Jiří Houžvička: Myslíš jako třeba tohle?
http://www.youtube.com/watch?v...
Každopádně mě mrzí že něco takovýho nemá i AČR . Docela jsem si myslel žě něco podobného budou dělat Zdravotničtí záchranáři kteří studují v HK ale co jsem slyšel tak se šeredně pletu...Skrýt celý příspěvekPěkné videa mají. Kdy udělá takový krátký AČR? Aby představilo veřejnosti co vlastně ta armáda dělá a v čem je dobrá? Tak jednoduché!
Pěkné videa mají. Kdy udělá takový krátký AČR? Aby představilo veřejnosti co vlastně ta armáda dělá a v čem je dobrá? Tak jednoduché!
Načítám diskuzi...