USAF Pararescue, aneb škola pro "supermany"

USAF Pararescue
Foto: USAF Pararescue jsou elitní jednotky amerického letectva, určené k provádění vysoce rizikových záchranných operací / USAF

Víte, čemu se říká špatný den? Když jste bojový pilot, sestřelený nad nepřátelským územím, máte zlomenou nohu, jste podchlazený a nepřátelské jednotky pročesávají okolí, aby vás našly. Existuje však někdo, kdo vás z toho může dostat. Tým USAF Parescue už je na cestě…

Superman musí být silný psychicky i fyzicky

USAF Pararescue jsou speciální jednotky amerického letectva, vycvičené pro provádění vysoce rizikových záchranných operací v nepříznivých taktických, povětrnostních či technických podmínkách (např. v týlu nepřítele, v horách, na moři atp.). Každý z příslušníků těchto elitních jednotek (pararescueman) musí projít extrémně náročným výcvikem, pro který se vžilo označení "škola pro supermany".

Tvrdým výcvikem, trvajícím nejméně dva roky, který je na hranicích psychických a fyzických možností člověka, úspěšně projde 5 až 6 lidí ze sta. Každý z kadetů musí projít několika výcvikovými kurzy, které jsou zaměřeny jednak na zvýšení psychické a fyzické odolnosti člověka, jednak na získání nutných znalostí a dovedností.

Video: Náborová reklama USAF Pararescue / YouTube

Výcvik začíná na letecké základně Lackland v Texasu. Cílem devíti týdenního kurzu, zvaného Pararescue/Combat Rescue Officer Indoctrination Course, je zejména posilování psychické a fyzické kondice a odolnosti vojáků. Hlavní náplní kurzu je plavání, běh, posilování a dlouhé pochody. Vojáci se zde začnou seznamovat také se základy potápění.

USAF Pararescue Foto: V náročném výběru pro službu v jednotkách pararescue uspěje 5 až 6 lidí ze sta / USAF

Důležité jsou také dovednosti v oblasti manipulace s náklady. Nedílnou součástí kurzu je základní zdravotnická příprava. Jde zejména o seznámení se s medicínskou terminologií a se základy kardiopulmonální resuscitace.

Kardiopulmonální resuscitace (KPR) je metoda, jejíž pomocí oddalujeme klinickou smrt a zamezujeme nevratným poškozením životně důležitých orgánů. Do KPR řadíme nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci. Wikipedia

Samozřejmou součástí celého kurzu jsou také zbraně. Jakou výzbroj jednotky pararescue používají? Jaké je použití této výzbroje a jaké jsou zásady zacházení s ní? To všechno jsou otázky, kterými se vojáci v tomto úvodním kurzu zabývají.

Parašutisté ve vodě

Po tomto úvodním kurzu následuje třítýdenní základní výsadkářský výcvik a to na vojenské základně Fort Benning ve státě Georgia. Po jeho ukončení se budoucí elitní vojáci přesunou na Floridu. V tamějším NAVY Diving and Salvage Training Center je čeká 5 1/2 týdenní kurz potápění USAF Combat Diver School.

V rámci tohoto kurzu vojáci získají znalosti v oblasti potápění a to jak s otevřeným, tak uzavřeným okruhem. Získají tak potřebné schopnosti v oblasti provádění bojových a záchranných operací, a to jak pod vodou, tak i na vodě, jako je například nenápadný průnik na palubu lodi při osvobozovacích operacích. Tito specialisté získají také dovednosti nutné k pohybu v potopených vracích lodí, či letadel anebo k pohybu v podzemních vodách v jeskyních, či zatopených lomech.

USAF Pararescue

Foto: V náročném výběru pro službu v jednotkách pararescue uspěje 5 až 6 lidí ze sta / USAF

S problematikou záchrany na vodě souvisí také speciální výcvikový kurz, zvaný NAVY Underwater Egress Training, v rámci kterého si vojenští specialisté osvojují techniky úniku z potápějících se, nebo potopených lodí, letadel ale také třeba automobilů.Neodmyslitelnou součástí výcviku příslušníků jednotek USAF Pararescue je samozřejmě také výcvik přežití tzv. Basic Survival School. Jde o 2 1/2 týdne, strávených v okolí letecké základny Fairchild ve státě Washington. V rámci kurzu přežití získají vojáci nejdůležitější dovednosti, spojené s přežitím v přírodě v odlehlých oblastech, v nepříznivých povětrnostních podmínkách, na území ovládaném nepřítelem a s minimálním vybavením.

Vojáci již získali základní dovednosti v různých oblastech činností, vč. seskoků s padákem. Může tedy začít speciální výcvikový program, zaměřený na jejich další prohlubování. Ve Fort Bragg v Severní Karolíně a v Yuma Proving Ground v Arizoně se odehrává specializovaný výsadkářský výcvik, trvající pět týdnů, zaměřený zejména na noční a tzv. HALO seskoky z velkých výšek, za použití dýchacího přístroje.

Když nejde o zdraví, nejde o nic...

Také zdravotnický výcvik se z roviny základní přesunuje do roviny pokročilé. Na Kirtlandské letecké základně v Novém Mexiku příslušníci USAF Pararescue absolvují dvaadvacet týdnů trvající výcvik pro zdravotnické záchranáře, zvaný Pararescue EMT Paramedic Training. Ten je rozdělen do dvou základních modulů a následné praxe.

USAF Pararescue Foto: Příslušníci USAF pararescue jsou cvičeni k provádění záchranných operací v náročných přírodních podmínkách / USAF

První modul by se dal nazvat civilní, a budoucí specialisté se v jeho rámci učí pokročilé postupy např. zajišťování dýchacích cest tzv. endotracheální intubací (zajištění dýchacích cest), učí se zajistit žilní přístup katetrem k podání infuzních roztoků, učí se podávat léky, monitorovat fyziologické funkce a ošetřovat různé druhy poranění.

Druhou fázi výcviku lze nazvat fází vojenskou. Zde sehrává důležitou úlohu faktor taktické situace. Je totiž velký rozdíl v poskytování zdravotnické péče v mírových, civilních podmínkách a v podmínkách bojové operace, pod palbou, s odloženou možností evakuace atp.

USAF Pararescue

Foto: Jedny z nejnáročnějších a nejrizikovějších operací záchranných jednotek Pararescue jsou prováděny v týlu nepřítele / USAF

Vojáci se učí specifikám válečné medicíny a to zejména chirurgie. Celý kurz vrcholí záchranářskou stáží u Tuscon Fire Department a v několika nemocnicích. Na závěr je úspěšným absolventům kurzu udělena národní kvalifikace zdravotnického záchranáře tzv. NEMT-P.

Následují další a další kurzy, jako je horolezecký, kurzy bojové taktiky atd. Celou dobu se příslušníci z elitních jednotek USAF Paraescue udržují ve vysoké míře bojové připravenosti. Je to nutné, aby se tak zvýšily šance třeba právě sestřelených bojových pilotů, unesených vojáků, ale třeba i civilistů uvězněných na střechách domů při záplavách, nebo jachtařů na moři při bouřích a všude tam, kam běžní záchranáři nemohou. Příslušníci USAF Pararescue odvážně nasazují své životy, v duchu svého hesla, aby "ostatní mohli žít".

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Povolání "génius"

Izraelské letectvo řešilo problém. Piloti bojových vrtulníků si stěžovali, že je během intenzivního ...

Český voják 21. století podle Armádních novin

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a ...

Americká armáda volí karabiny M4

Ač mnozí prorokovali brzký konec karabin M4 v americké armádě, opak je pravdou. Pokusy vyvinout ...

Uzavřená přilba Revision Batlskin již v prodeji

V dnešním článku se opět vrátíme k systému Batlskin od americké firmy Revision. Připomeňme, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Marek Lenárd
  14:48 17.11.2012

  A co budou Zdravotničtí záchranáři studující v HK dělat? Mám v plánu tam příští rok podat přihlášku, tak mě zajímají veškeré informace...

 • Fana S.
  13:44 17.06.2012

  Jiří Houžvička: Myslíš jako třeba tohle?
  http://www.youtube.com/watch?v...
  Každopádně mě mrzí že něco takovýho nemá i AČR . Docela jsem si myslel žě něco podobného budou dělat Zdravotničtí záchranáři kteří studují v HK ale co jsem slyšel tak se šeredně pletu...

 • Jiří Houžvička
  18:11 24.05.2012

  Pěkné videa mají. Kdy udělá takový krátký AČR? Aby představilo veřejnosti co vlastně ta armáda dělá a v čem je dobrá? Tak jednoduché!

 • Márty
  13:23 24.05.2012

  Speciálové na svém místě se správným výcvikem. Kéž by šlo absolvovat alespoň něco......... :(