Úskalí ruské mobilizace z pohledu dějin

Úskalí ruské mobilizace z pohledu dějin
Petrohradská demonstrace (4. července 1917) na Něvském prospektu těsně poté, co vojska Ruské prozatímní vlády zahájily do davu palbu z kulometů. / Public Domain (Zvětšit)

Mobilizace v Rusku oficiálně vyhlášená ve středu 21. září byla po úspěchu ukrajinské ofenzivy u Charkova, kde se naplno projevil nedostatek mužů u ruských jednotek, nevyhnutelným krokem. Iracionálně vedená ruská agrese vůči Ukrajině tak nadále eskaluje. Politické cíle Ruska na Ukrajině přitom zůstávají zcela nejasné.

Jedná se navíc o velmi riskantní rozhodnutí, které může dále destabilizovat situaci v samotném Rusku, kde již jistě nepůjde o všeobecně souhlasně přijímané rozhodnutí. Ekonomické a demografické problémy Ruska se jen prohloubí, a to vše s nejistým efektem na bojišti. Ruské úřady navíc i tak budou mít s nejvyšší pravděpodobností problém naverbovat 300 tisíc rezervistů se zkušeností z armády, což je záměr ohlášený ve středu ministrem obrany Sergejem Šojguem. Kamenem úrazu v ruské armádě je zejména nedostatek vycvičených a zkušených důstojníků a poddůstojníků. Mnoho verbovaných mužů je ve věku 50 a více let, navíc s chybějícími bojovými zkušenostmi. Vojenský přínos je tak diskutabilní. Vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj to již ironicky glosoval trefným výrokem, že Ukrajina porazila už ruskou profesionální armádu a teď tedy porazí i tu neprofesionální.

Rusko v roli státu, který je na hraně vojenské porážky, není zdaleka poprvé. Nabízí se srovnání situací carského Ruska z roku 1917, kdy vše vyvrcholilo kolapsem státu a uchvácením moci bolševiky. V první světové válce si carské Rusko vedlo na bojišti velmi špatně, nebylo na válku dostatečně připraveno a zejména v souboji s císařským Německem utrpělo hned v úvodu války několik porážek, ty nejhorší u Tannenbergu a Mazurských jezer. U Tannenbergu v srpnu 1914 mezi jednotlivými veliteli ruské armády panovala nevraživost z minulosti. Německá rozvědka proto očekávala, že na pomoc ruské druhé armádě generála Samsonova první armáda pod velením generála Rennenkampfa (pocházel z rodiny baltských Němců) nepřijde. V kritickém okamžiku zůstala první armáda skutečně bez podpory. Samsonov se ocitnul v obklíčení a než, aby padl do zajetí, podobně jako téměř 100 tisíc mužů pod jeho velením, raději se zastřelil.

Ruští vojáci v zákopech čekají na německý útok / Public Domain

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Glen Grant: Putin musí napadnout Ukrajinu

„Putin musí napadnout Ukrajinu, ale ukrajinská armáda na to není připravena,“ říká penzionovaný ...

PREMIUM Putin a Xi Jinping jednali v Číně – žádné dobré zprávy pro Evropu

Ruský prezident Vladimir Putin se jako jeden z mála světově významných politiků zúčastnil pátečního ...

Důsledky války, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině

Již celý měsíc zuří nerovný bratrovražedný boj mezi Ukrajinou a Ruskou federací, která je druhou ...

Ukrajinská ofenziva u Charkova a paralely s německou operací Fredericus

Válka na Ukrajině nabízí mnohá zajímavá srovnání s boji, které se zde vedly během druhé světové ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.