Ruská obrněná vozidla bodují na světových trzích

-
29. 3. 2016
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Obrněná vozidla všeho druhu, od tanků až po kolové transportéry, jsou klíčové produkty ruského vojenského průmyslu. Přitom ruská obrněná vozidla jsou na světových trzích čím dál více úspěšnější. Podle institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Rusko po roce 2000 exportovalo do zahraničí několik tisíc tanků a obrněných vozidel.
Tanky
V Rusku se nacházejí tři hlavní výrobci vojenské obrněné techniky. Výzkumný a výrobní podnik Uralvagonzavod nabízí tanky T-90S, T-90MS, modernizované tanky T-72, těžká vozidla palebné podpory BMP-T / Terminator-2, odminovací vozidla BMR-3M nebo vyprošťovací vozidlo BREM-1M.
Čeljabinský traktorový závod vyrábí pásová bojová vozidla pěchoty BMP-3/3M, výsadková bojová vozidla pěchoty BMD-4M a pásové transportéry BTR-MDM. Vojensko-průmyslová společnost je naopak specialistou na kolové obrněné transportéry a kolová bojová vozidla pěchoty BTR-80, BTR-80A, BTR-82, BTR-82A. V portfoliu VPK je také například lehké obrněné vozidlo Tigr-M 4x4.
Všem třem firmám se daří nejen na domácím trhu, ale také v zahraničí. Mezi roky 2001 až 2015 podle SIPRI exportovalo Rusko do zahraničí 2316 tanků, z toho 1416 exportních tanků T-90S (včetně "stavebnic" pro lokální montáž).
Lokální produkce T-90S probíhá v Indii a Alžírsku. Největším uživatelem tanků T-90S je Indie, která získala 186 tanků T-90 přímo z Ruska, dalších 761 tanků Indie postupně sestavuje z dílů dovezených z Ruska. V současné době indická armáda vlastní již 710 tanků T-90S.
Alžírsko provozuje 315 tanků T-90SA ("A" jako Alžírsko), z toho 190 tanků sestavilo z ruských dílů. Alžírské tanky jsou například vybaveny výkonnější klimatizací. Rusko také téměř dokončilo dodávku 100 tanků T-90S s rušícím systémem Štora do Ázerbájdžánu. Dále například Uganda v roce 2011 obdržela 44 T-90S a deset kusů T-90S získal před pěti lety Turkmenistán.
O exportní tanky T-90S a novější exportní provedení T-90MS je přitom stále mezi zahraničními armádami zájem. Během výstavy Russian Arms Expo 2015 (RAE-2015) několik arabských států projevilo zájem o oba typy tanků.
O místní výrobě tanků T-90 se jedná například s Íránem. Výsledky ani počet poptávaných tanků není znám, ale Írán potřebuje nahradit stovky starých tanků, od sovětských T-54/55, čínských Type-59/69 až po letité americké M48 a M60.
Ruské tanky jsou v dobrém slova smyslu jednoduché zbraňové systémy, které vyžadují minimální servisní zázemí a vynikají vysokou spolehlivostí. Ruské tanky jsou proto ideální pro braneckou armádu a operace v náročných prostředích, jako jsou rozpálené pouště.
Poslední modifikace T-90MS, kromě jednoduchosti na údržbu/obsluhu a vysokou spolehlivost, nabízí další zlepšení. Upravený tankový kanón T-90MS dokáže střílet jak klasickou tankovou municí, tak protitankové řízené střely (PTŘS).
T-90MS získal výkonnější motor o výkonu 831 kW, pozorovací infra přístroj velitele Sosna, dálkově ovládanou věž s kulometem, GPS a inerciální navigační systém a také nový reaktivní pancíř Relikt. Podle výrobce je Relikt až o 50 % účinnější než Kontakt-5, který prokázal své kvality v Sýrii proti americkým PTŘS TOW.
BMP-3 Derivacija s 57mm kanónem. / Ilya Varlamov
Pásová bojová vozidla
Stejné přednosti mají i ruská pásová bojová vozidla pěchoty. Během výstavy RAE-2015 arabské státy projevily zájem o nejnovější provedení bojového vozidla pěchoty BMP-3 Derivacija.
Vozidlo je navíc nabízeno s věží AU-220M Bajkal s novým ruským rychlopalným kanónem ráže 57 mm střílející munici 57×348 mm. Maximální kadence kanónu je 120 ran/min. Ve vozidle BMP-3 je místo až pro 200 ks nábojů (80 kusů je připraveno v zásobníku kanónu). S hlavní zbraní je spřažen 7,62mm kulomet. Zbraně mají náměr od -5° do +75°. Díky velkému náměru se počítá s použitím AU-220M i pro úkoly protivzdušné obrany.
Podle výrobce podkaliberní munice ráže 57 mm probije na vzdálenost 2000 m až 140 mm ocelového válcovaného pancíře (RHAe). BMP-3 Derivacija tak může dokonce probít (s trochou štěstí a při správném úhlu) boční nebo zadní pancíř hlavních bojových tanků.
Ruský projekt rychlopalného kanónu ráže 57 mm je odpovědí na evropský projekt kanónu CTAS ráže 40 mm. Podkaliberní munice ráže 40 mm údajně probije až 140 mm RHAe na vzdálenost 1500 m. S kanónem CTAS počítají například Britové pro svá vozidla Ajax nebo Francouzi pro kolová obrněná vozidla VBCI.
BMP-3 Derivacija může rozšířit velký úspěch ruských bojových vozidel pěchoty v zahraničí. Mezi roky 2001 až 2015 podle SIPRI Rusko dodalo do zahraničí několik stovek vozidel řady "BMP". Ázerbájdžán kupříkladu získal 100 vozidel BMP-3M, Indonésie 51 "mořských" BMP-3F a Kuvajt 70 strojů BMP-3M. Dalšími velkými zákazníky je Venezuela se 123 BMP-3M/BREM-L a Jižní Korea s 37 stroji BMP-3.
Unikátností původních vozidel BMP-3 je obrovská palebná síla v podobě 100mm kanónu 2A70 a spřaženého 30mm rychlopalného kanónu 2A72. Dělo ráže 100 mm umí odpalovat PTŘS 9M117M1 Arkan, které si poradí s 750 mm RHAe za bloky dynamické ochrany (ERA).
Nevýhodou BMP-3 je slabá ochrana proti minám a slabá boční ochrana vozidla. Na přání však výrobce umí posílit boční ochranu BMP-3 pomocí balistických plátů nebo bloků dynamické ochrany.
BTR-82A / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
Kolová bojová vozidla
Velký exportní úspěch zaznamenaly i kolové transportéry a kolová bojová vozidla pěchoty BTR-80, BTR-80A, BTR-82 a BTR-82A. Úspěch je o to zajímavější, že kolová vozidla BTR-80 trpí slabou balistickou ochrannou a slabou ochranou proti minám.
V roce 2001 až 2015 podle SIPRI Rusko dodalo zahraničním zákazníkům 1036 vozidel řady BTR-80/82 z 1068 objednaných. Bangladéš získal 318 BTR-80, Ázerbájdžán 70 BTR-80A, Bělorusko 32 BTR-82A. Kazachstán zase odebral 93 BTR-80A, 44 BTR-82A a 18 BTR-80.
Také Severní Korea získala 32 BTR-80A v roce 2000 až 2001. Dále uveďme Súdán s 90 BTR-80A, Venezuelu s 114 BTR-80A a Jemen se 100 BTR-80A. Menší série vozidel koupilo Mongolsko, Srí Lanka, Turkmenistan, Uganda, atd.
Popularita vozidel "BTR" pramení z nízké ceny, snadné údržby a také schopnosti rychle dopravit vojáky do místa bojů (skvělá taktická mobilita) a poskytnout jím velkou palebnou sílu v podobě 30mm rychlopalného kanónu 2A72 (BTR-82A).
Zdroj: Army Recognition
Komentáře
Clanek tvrdi, ze kolova vozidla BTR "trpí slabou balistickou ochrannou a slabou ochranou proti minám". Podle jinych zdroju ochranu proti IED ma slusnou. Je pouzita balisticka ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek tvrdi, ze kolova vozidla BTR "trpí slabou balistickou ochrannou a slabou ochranou proti minám".
Podle jinych zdroju ochranu proti IED ma slusnou. Je pouzita balisticka kevralova ochrana, vicevrstevna podlaha, sedadla a system odpruzeni pohlcujici energii po expolozi, neprustrelna kola... Krome toho je transporter vybaven filtracnim systemem chranicim proti nuklearnim, biologickym a chemickym zbranim, hasicim systemem, vozidlo je obojzivelne a lze pouzit pro plavbu pres vodni zdroje i pro vylodeni na morskem pobrezi. Solidni strelecka vybava, 30 mm delo (drive 14.5, nove 50) se stabilizatorem a k tomu kulomet raze 7.62. Tak nejak nechapu to diveni nad prodejnimi uspechy.
http://www.armyrecognition.com... Skrýt celý příspěvekUpřímně řečeno, mě zas tolik nepřekvapuje, že se BTR stále prodávají. Jistě, nemá to výbornou ochranu, ale pokud nemáte plně profesionální armádu, ale brance, kteří na vojně stráví ...Zobrazit celý příspěvek
Upřímně řečeno, mě zas tolik nepřekvapuje, že se BTR stále prodávají. Jistě, nemá to výbornou ochranu, ale pokud nemáte plně profesionální armádu, ale brance, kteří na vojně stráví třebas rok, tak je jistě lepší, když budou schopni ovládat alespoň nějaká obrněná vozidla, byť nemají nijak valnou ochranu a vybavení. Řekové mají stále brannou povinnost a většina jejich mechanizované pěchoty jezdí v M-113, která má "jen" .50 Browning.Skrýt celý příspěvek
Nejvetsim exporterem zbrani je dlouhodobe USA a Rusko a jejich naskok v poslednich 5 letech znovu vzrostl. Naopak Nemecko zaznamenalo hluboky kolaps exportu a Cina predbehla ...Zobrazit celý příspěvek
Nejvetsim exporterem zbrani je dlouhodobe USA a Rusko a jejich naskok v poslednich 5 letech znovu vzrostl. Naopak Nemecko zaznamenalo hluboky kolaps exportu a Cina predbehla Francii i Nemecko.
Podil v procentech globalniho exportu v letech 2011-15 (+/- 2006-10)
1. USA 33 (+4)
2. Rusko 25 (+3)
3. Cina 5.9 (+2.3)
4. Francie 5.6 (-1.5)
5. Nemecko 4.7 (-6.3)
http://books.sipri.org/files/F... Skrýt celý příspěvekPro Argonaut - také mi to připadá zajímavé. Ze západního hlediska zastaralá koncepce Beterů, kterou opouští i samotná ruská armáda, je i nadále oblíbená, BTR-82 stále zaznamenávají ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Argonaut - také mi to připadá zajímavé. Ze západního hlediska zastaralá koncepce Beterů, kterou opouští i samotná ruská armáda, je i nadále oblíbená, BTR-82 stále zaznamenávají exportní úspěchy. A vše vypadá, že budou pokračovat i dále, údajně byly BTR-82 měly být dodány do Etiopie atd. Ale viděl jsem záběry ze zkoušek v Kazachstánu a vypadalo to velice zajímavě. Vysoká průchodnost terénem, technická nenáročnost a nízká cena - to jsou věci, které asi ještě poměrně dlouho budou oslovovat zákazníky.
Ale - všimněte si obrněného transportéru severokorejské armády v sousedním článku. Ten svým řešením hodně vychází právě z BTR-80 - a výroba severokorejského typu bude pokračovat asi ještě hodně dlouho. Takže i ona koncepce jako taková je i nadále žádanáSkrýt celý příspěvekAha, takže státní organizace přestane dodávat zločincům zbraně. To je krásné, ale jak to souvisí s vývozem, s tím, že u nás je škandál (ale prd) a v Rusku je to úspěch? Ptal jsem ...Zobrazit celý příspěvek
Aha, takže státní organizace přestane dodávat zločincům zbraně. To je krásné, ale jak to souvisí s vývozem, s tím, že u nás je škandál (ale prd) a v Rusku je to úspěch? Ptal jsem se na konkrétní příklady. Pokud se nepletu, tak třeba dodávky do SA jsou prezentovány jako úspěch. Přičemž o tom, že jde o středověkou diktaturu podporující terorismus nepochybuje snad nikdo.
Myslím, že fakt říkáte nesmysly. Ať už s tou Rwandou, nebo s ostatními.Skrýt celý příspěvekHurvo:
-konkrétně?
A mění to na věci něco? Po tom "škandálu" už nenastanou problematické vývozy zbraní? Mrtví zabití pomocí těchto zbraní obživnou?Hurvo:
-konkrétně?
A mění to na věci něco? Po tom "škandálu" už nenastanou problematické vývozy zbraní? Mrtví zabití pomocí těchto zbraní obživnou?Samozrejme že české a slovenskej zbrane sa objavujú tam kde by sa nemali. V lybii 122mm rakety v gradoch mali väčšinou značku wxh a zďaleka nie iba z československej éry. V syrii ...Zobrazit celý příspěvek
Samozrejme že české a slovenskej zbrane sa objavujú tam kde by sa nemali. V lybii 122mm rakety v gradoch mali väčšinou značku wxh a zďaleka nie iba z československej éry.
V syrii medzi sebou bojujú strany u ktorých jedna je vyzbrojená cia a druhá us vládou.
Rozdiel je v tom že keď vyjde najavo takýto obchod v našom západnom svete tak je z toho škandál ( aj keď obama si mal vyzrať fast and furious oveľa viac).
Zatiaľčo u číňanov a rusov je to proste exportný úspech .Skrýt celý příspěvekhurvo: hodně těch mačet bylo i z československa Maroš: tomu neuvěřím, dokud neuvidím tanky sjet z výrobní linky. Jsem zvědavý, jak se změní vzhled sériového vozidla oproti ...Zobrazit celý příspěvek
hurvo:
hodně těch mačet bylo i z československa
Maroš:
tomu neuvěřím, dokud neuvidím tanky sjet z výrobní linky. Jsem zvědavý, jak se změní vzhled sériového vozidla oproti předsériové výrobě pár kusů. S výrobou T-14 bych počítal, až se zlepší ekonomická situace - zatím možná probíhá jen příprava atd.Skrýt celý příspěvekHurvo - no, sice kopete ideově správně, ale úplně blbě. 1.) embargo na Rwandu bylo uvaleno až PO těch masakrech s mačetami (které se sice staly symbolem, ale většina lidí byla ...Zobrazit celý příspěvek
Hurvo - no, sice kopete ideově správně, ale úplně blbě.
1.) embargo na Rwandu bylo uvaleno až PO těch masakrech s mačetami (které se sice staly symbolem, ale většina lidí byla postřílena střelnými zbraněmi mj. z Francie apod., ubodána, uváčena za auty či prostě umlácena čímkoliv, co bylo po ruce) viz http://www.valka.cz/14411-OSN-...
2.) zbraňové embargo (třeba na Irán) Rusko dodržovalo
3.) evropské (i české) vývozy zbraní do řady zemí nejsou ani trochu košer (SA, Rusko) a prostě to, že zbraně jsou dobrý obchod pro všechny je fakt. Osobně ho nijak neodsuzuji (embarga na zbraně jsou podle mě blbost a vedou jen k pomalejšímu a bolestivějšímu usmrcování primitivními zbraněmi), ale je pokrytecké se tvářit, že to dělají jen ti druzí, zlí a oškliví (dosaď koho chceš).Skrýt celý příspěvekA hlavne pristupujú k vývozu zbraní tak ako cina, ktorá do rwandy počas občianske vojny a embarga na dovoz zbraní , doviezla milióny maciet akoze farmárske nástroje.
A hlavne pristupujú k vývozu zbraní tak ako cina, ktorá do rwandy počas občianske vojny a embarga na dovoz zbraní , doviezla milióny maciet akoze farmárske nástroje.
Podľa tohoto článku je T-14 ka už v sériovej výrobe viete niekto o tom viac? http://nationalinterest.org/bl... . ...Zobrazit celý příspěvek
Podľa tohoto článku je T-14 ka už v sériovej výrobe viete niekto o tom viac? http://nationalinterest.org/bl... . A k článku len toľko že jednoduchosť nízka cena a spoľahlivosť strojov robia z Rusov takmer bezkonkurenčných vývozcov zbraní na svete čo je celkom logické ked sa pozriete na výkon ekonomiky niektorých krajín ktoré si drahé stroje nemôžu dovoliť..Skrýt celý příspěvek
Trovna ty BTR mě překvapují, protože ty boční výstupy nejsou to pravé ořechové. Na druhou stranu pro populačně silné armády může být benefitem cena, kdy je lepší BTR než nic.
Trovna ty BTR mě překvapují, protože ty boční výstupy nejsou to pravé ořechové. Na druhou stranu pro populačně silné armády může být benefitem cena, kdy je lepší BTR než nic.
Načítám diskuzi...