Úspěchy českého obranného průmyslu v Indonésii

Úspěchy českého obranného průmyslu v Indonésii
RM-70 Vampire a RM-70 GRAD (v pozadí) indonéské námořní pěchoty / Korps Marinir TNI-AL, Public Domain (Zvětšit)

Úspěchy českého obranného průmyslu v Indonésii podtrhuje nedávný podpis smlouvy o licenční výrobě raketometů RM-70 Vampire. Indonéská námořní pěchota Kormar (Korps Marinir TNI Angkatan Laut) provozuje již dvě baterie raketometů Vampire.

I přes covidovou pandemii se českému obrannému průmyslu nebývale daří. Již nyní přepočtem na obyvatele vyvážíme vojenský materiál na úrovni Itálie a letošek bude ještě úspěšnější. Jedním z nejvýznamnějších importérů českého vojenského materiálu je nečekaně daleká Indonésie.

Finanční rozsah uzavřených smluv není znám, ale za poslední dva tři roky mluvíme o stovkách milionů dolarů.

Úspěšná je na indonéském trhu zejména firma Excalibur Army (EA) vyvážející raketomety, kolová bojová vozidla pěchoty (KBVP), mostní vozidla nebo taktická vozidla 4×4. V Indonésii zabodovala také pardubická ERA s pasivním sledovacím radiolokátorem VERA-NG.

Kormar již v roce 2003 zakoupila devět raketometů RM-70 Grad na původním podvozku Tatra T-813 8×8 Kolos. V roce 2016 následovala dodávka osmi RM-70 Vampire na nové podvozkové platformě Tatra Force 8×8. Raketomety Vampire jsou rozděleny do dvou baterií po čtyřech raketometech.


RM-70 Vampire na plavidle KRI Teluk Sampit (515)

Kormar dokonce experimentuje s umístěním raketometů Vampire na lodích, konkrétně na víceúčelovém výsadkovém plavidle KRI Teluk Sampit (515). Raketomety Vampire mohou svou palbou krýt výsadek námořní pěchoty.

Současně Kormar získala podle indonéských zdrojů jedno vozidlo velení praporu na slovenské platformě Tatrapan a dvě těžká muniční vozidla T815-7 MOR89 8×8. Dále jedno vyprošťovací vozidlo a jednu cisternu – zřejmě vše na podvozku Tatra. Kromě toho v bateriích Vampire slouží neznámý počet (dvě?) slovenských terénních vozidel Aligator Master 4×4 pro raketové návodčí.

Indonéské raketomety GRAD / Vampire využívají především dovezenou munici ráže 122 mm z východní Evropy (není uvedeno, z které země). Ve vývoji je ale domácí naváděná (GPS /INS) munice R-Han 122B s doletem 28 kilometrů (uvádí se i přes 30 kilometrů). R-Han 122B lze napojit na systém řízení palby raketometu Vampire.

V květnu minulého roku EA do Indonésie dodala první tři obojživelná pontonová vozidla M3 Amphibious Rigs německé výroby a dva vyprošťovací a odsunové automobily TREVA-15 na podvozku Tatra Force 8×8. Kormar nákladní vozidla Tatra Force 8×8 také používá k transportu obojživelných BVP BT-3F (BMP-3F) a pro transport munice pro raketomety RM-70.


Patriot v indonéské armádě

Celkově EA pošle (nebo již poslala) do Indonésie 18 pontonových vozidel M3, tři taktická velitelská vozidla na platformě Patriot 4×4, pět „trackway“ vozidel (FCR3 na podvozku Tatra?) a zmíněné dva automobily TREVA-15. Většina vozidel již byla dodána v minulém roce.

M3 je v podstatě samohybný ponton – kombinuje pozemní vozidlo, ponton i loď. M3 se po souši přesunuje na kolovém podvozku a na vodní hladině se rozloží jako ponton. Pak se může spojit s dalšími vozidly stejného typu a vytvořit přívozové soulodí nebo plovoucí most. K vytvoření 100 metrů dlouhého mostu postačuje osm vozidel M3, jen 16 vojáků a 10 minut času potřebného pro montáž.

Indonéská armáda automobily TREVA-15, což je kompletně český výrobek, použije zejména pro potřeby vyprošťování a odsunu KBVP Pandur II.

V rozmezí let 2021 a 2022 indonéská armáda převezme 23 kolových bojových vozidel Pandur II 8×8 za 80 milionů dolarů. Pandury získají bojový modul s 30mm kanonem Elbit System U30 MK II. Již dříve EA do Indonésie poslala čtyři Pandury pro testování. Potenciálně ale indonéská armáda může nakoupit až stovky KBVP 8×8, přičemž montáž a výroba určitých komponentů proběhne v Indonésii.


Návštěva indonéské velvyslankyně ve výrobním podniku ERA; větší fotoKedutaan Besar Republik Indonesia Praha Republik Ceko

Dále indonéská armáda na ostrovech Ranai-Natuna a Saumlaki používá české pasivní sledovací radiolokátory VERA-NG. Ke zprovoznění obou systémů na ostrovech došlo před několika dny. VERA-NG dokáže skrytě poskytovat data o vzdušných, pozemních i námořních cílech. Z ostrova Ranai-Natuna VERA-NG podchytí celou oblast Jihočínského moře mezi Vietnamem a Malajsií.

Podle známého indonéského blogu Defense Studies nemusí jít o poslední úspěchy českého vojenského průmyslu v Indonésii. Podle nových informací Kormar poptává kolové houfnice 8×8 v ráži 155 mm – houfnice na podvozku Tatra (DITA, EVA, ZUZANA) mají velmi slušné šance.

Kormar je rozdělena do tří samostatných velitelství Pasmar 1, 2 a 3 a každé velitelství, kromě jedné pěší brigády mariňáků a jednoho mechanizovaného výsadkového pluku provozuje také jeden dělostřelecký pluk. V každém dělostřeleckém pluku je jeden dělostřelecký prapor, jeden prapor raketometů a jeden prapor protivzdušné obrany.


Rozmístění VERA-NG (vlevo nahoře ostrov Ranai-Natuna); větší foto / Google Maps

V dělostřeleckém praporu jsou tři baterie se šesti nebo osmi taženými houfnicemi LG-1 ráže 105 mm a/nebo M1938 (M-30) ráže 122 mm. Podle indonéského blogu všechny tři prapory přejdou na houfnice ráže 155 mm. Mluvíme tedy o potenciálním trhu až pro 72 houfnic.

Naopak v raketovém praporu jsou tři baterie po třech až čtyřech raketometech RM-70 Grad (devět kusů), RM-70 Vampire (osm kusů) a čínskými Type 90B (čtyři kusy). To celkově dělá 21 raketometů. Kormar hodlá provozovat devět baterií po čtyřech raketometech, takže ve hře je ještě dodávka minimálně 15 raketometů.

Na roky 2020 až 2024 námořní pěchota získala 19,9 milionu dolarů (436 milionů Kč) pro nákup dalších raketometů. Ač to nebylo doslovně uvedeno, s největší pravděpodobností zejména za účelem výroby těchto raketometů došlo k uzavření smlouvy mezi EA a PT Republik Defensindo na výstavě IDEX 2021.


KAPA; větší foto / Excalibur Army přes Defence Studies

Dalším velmi zajímavým projektem je projekt obojživelného vozidla KAPA (Kendaraan Amfibi Pengangkut Artileri). V současné době Kormar používá sovětská vozidla K-61 a PTS-10, ale hodlá je do roku 2024 nahradit 54 novými obojživelnými pásovými vozidly. „Na základě spolehlivých zdrojů získala námořní pěchota schválení rozpočtu na nákup 54 vozidel KAPA v hodnotě 398 milionů USD [8,7 miliardy Kč], píše Defence Studies.

Podle portálu přitom existuje spojení mezi projektem KAPA a českou společností EA. Na vývoji KAPA se podle indonéského portálu podílí společnost PT Republik Defensindo – stejná firma, se kterou EA podepsala smlouvu o výrobě raketometů Vampire v Indonésii. Indonéskému portálu, jak sám na svých stránkách doslovně uvádí, se podařilo získat obrázek obojživelného vozidla KAPA z webu EA (viz obrázek výše).

Jelikož jméno „KAPA“ je unikátní indonéské označení pro obojživelná vozidla, a na stránkách EA je podle Indonésanů obojživelné vozidlo označováno stejně, jde podle nich o důkaz přímé účasti českého průmyslu na vývoji nového indonéského obojživelného vozidla KAPA. O samotném projektu KAPA ale nejsou žádné oficiální informace a zatím je vše na úrovni spekulací indonéských vojenských webů.

Zdroj: Indomiliter, Defense Studies, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

EXCALIBUR ARMY dodala Indonésii moderní raketomety Vampir na podvozcích Tatra

Společnost EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), dodala v minulých ...

Češi dodají do Indonésie Pandury a Tatry

Významným úspěchem skončila účast holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) na sedmém ročníku mezinárodního ...

Indonésie objednala bojová vozidla Pandur II. Budou se vyrábět s českým průmyslem

Indonéské ministerstvo obrany 12. dubna podepsalo s indonéskou společností PT Pindad dohodu o ...

Společnost EXCALIBUR ARMY podepsala dohodu o výrobě raketometů na podvozcích Tatra v Indonésii

V pondělí 22. února podepsala společnost EXCALIBUR ARMY společně s indonéskou firmou PT REPUBLIK ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Razem
  10:14 17.03.2021

  Vždy, když se píše o úspěchu českého vojenského průmyslu v zahraničí, tak si říkám, jak to, že AČR toto nezavádí či alespoň neplánuje zavést. Dvojnásob to platí pro raketomety ...Zobrazit celý příspěvek

  Vždy, když se píše o úspěchu českého vojenského průmyslu v zahraničí, tak si říkám, jak to, že AČR toto nezavádí či alespoň neplánuje zavést.

  Dvojnásob to platí pro raketomety RM-70 Vampire. Účinnost raketometů na bojišti se permanentně potvrzuje. Navíc se jedná o poměrně levný prostředek, obsluha není náročná a vyrábíme si to doma.

  Zajímal by mě důvod, proč GŠ AČR nebo MO ČR doposud zavedení této zbraně neplánuje. Vnímám to jako selhání.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   10:44 17.03.2021

   Tento druh zbraně byl vyřazen před cca 10 rokami. Což se v dnešní době jeví jako chyba, a ona to chyba je. Tak jak se ukázalo býti chybou při výběru nového KBVP požadavek na plavby ...Zobrazit celý příspěvek

   Tento druh zbraně byl vyřazen před cca 10 rokami. Což se v dnešní době jeví jako chyba, a ona to chyba je. Tak jak se ukázalo býti chybou při výběru nového KBVP požadavek na plavby schopnost.
   Chyby se vždy projevují až s odstupem času 5 - 10 let.
   Jenomže nyní není prostor k tomu se k této technice znovu vracet. Nikdo vám na to nedá finance.
   Ono to totiž není jen o pořízení samotné techniky, ale o celkové organizaci. Vytvoříte další samostatný dělostřelecký pluk? Nebo raketový pluk? Nebo tyto zbraně organicky zařadíte do nynějšího 13. dělostřeleckého pluku? Pak je tu pořízení dalších průzkumných, spojovacích, velící a podpůrných vozidel. Jejich pořízení se odvíjí od samotného množství a operačních plánů pro raketové vojsko. Pořídí se tolik kusů techniky aby to pokrylo potřeby jen jedné brigády nebo se bude uvažovat o pokrytí potřeb dvou brigád? Atd. atd.
   A tohle všechno stojí ne jen čas, ale hlavně velké množství financí, které momentálně nejsou.

   Víte ono v armádě, kde vám populističtí politici seberou 10. miliard (40% všech financí, které máte vyčleněny na nákup a modernizaci techniky v daný rok) a tvrdí, že jim bude líp, když nebudou využity v rezervním fondu, ze kterého ovšem před 2 - 3 roky předtím rozpustili kolik ve státním rozpočtu, 40 miliard to tehdá bylo, co vláda za podpory KSČM a jiných stran vzala z rezervního fondu?
   Za takových podmínek se rozumně budovat armáda opravdu nedá.
   A AČR už teď má svých problémů víc než dost. V AČR je potřeba modernizovat vše od ponožek přes výbavu, po těžkou techniku. A ne opravdu nejde si hrát na to co je prioritní a co ne. Prioritní je vše.
   Takže nyní není čas, ani finance, ani prostor pro to zabývat se znovu obnovením raketového dělostřelectva.
   Takže asi proto.Skrýt celý příspěvek

   • Razem
    11:17 17.03.2021

    Vyřazení RM-70 bez náhrady bylo na základě vize, že dělostřelectvo s plošným účinkem je minulostí, obdobně jako tanky, apod. Konflikty jak již zmiňuji výše tuto teorii ...Zobrazit celý příspěvek

    Vyřazení RM-70 bez náhrady bylo na základě vize, že dělostřelectvo s plošným účinkem je minulostí, obdobně jako tanky, apod.
    Konflikty jak již zmiňuji výše tuto teorii nepotvrdili, naopak ji s úspěchem vyvrátili.

    Je alibistické svalovat vinu (jen) na KSČM, když celých 30 let všechny vlády armádu zanedbávali a ta současná odstartovala modernizací nákupem nepotřebných vrtulníků a tím oslabila vojenské výdaje dlouhodobě.
    10 mld. se armádě může klidně vrátit, ale peníze na víceúčelové vrtulníky už ne.
    Ale máte pravdu, politické tahanice a populistické kroky dělají z armády prapodivný slepenec.

    Opět musím konstatovat, že náklady na pořízení RM-70, které nejsou nijak velké spíše minimalistické oproti ostatním několikanásobně vyváží jejich bojová hodnota.
    Pokud by se tomu tak skutečně stalo, tak se zařadili jako další oddíl 13.dp. Za mě by mohli být i součástí brigád.Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
     11:27 17.03.2021

     Konflikty, které vedly k masivnímu nasazení dělostřelectva včetně salvových raketometů měly nějakou úvodní fázi, kde právě vrtulníky nebo letectvo mohli konflikt rozhodnout než se ...Zobrazit celý příspěvek

     Konflikty, které vedly k masivnímu nasazení dělostřelectva včetně salvových raketometů měly nějakou úvodní fázi, kde právě vrtulníky nebo letectvo mohli konflikt rozhodnout než se plně rozhořel. Např. Ukrajina, kde je dělostřelectvo masivně nasazováno, měla 1-2 měsíce dlouhou dobu než došlo k mobilizaci Ukrajinské armády, ale letectvo mohlo už dávno působit - k tomu nedošlo díky mizernému stavu obzvláště Ukrajinských Mi-24.
     Nové vrtulníky nejsou určitě vyhozením peněz, ale rozvojem letectva, které rozhoduje konflikty. Také jde o to, že tyto stroje budou mít možnost být řídícím centrem dronů, nebo předsunutým návodčím raketových systémů jako HIMARSSkrýt celý příspěvek

     • Razem
      11:35 17.03.2021

      Opravdu? Ukažte mi prosím konflikt, který v počáteční fázi vyřešili bitevní vrtulníky. Aby nedošlo k omylu, nejsem zastáncem vyřazení bitevního vrtulníku ani jeho zarputilý ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu?
      Ukažte mi prosím konflikt, který v počáteční fázi vyřešili bitevní vrtulníky.

      Aby nedošlo k omylu, nejsem zastáncem vyřazení bitevního vrtulníku ani jeho zarputilý nepřítel. Ovšem jsem jsi vědom, že bitevní vrtulník má svá omezení a není vždy na bojišti nutný, navíc s moderní PVO se může stát, že se uzemní (ano, i to se stalo na Ukrajině).

      Takže, když už jste diskuzi nasměroval do fáze raketomety vs. bitevní vrtulník. Tak ano raketomety jsou důležitější výzbrojí, než bitevní vrtulník.

      Za mě je pořízení H1 v nesprávnou dobu a v důsledku oslabuje další akvizice armády.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      12:29 17.03.2021

      Razem Vrtulníky jsou nejlepší protipovstaleckou zbraní už od války ve Vietnamu. Dokud se na Ukrajinu nedostala vyspělá PVO, tak byly separatisté odkázání pouze na lafetované ...Zobrazit celý příspěvek

      Razem
      Vrtulníky jsou nejlepší protipovstaleckou zbraní už od války ve Vietnamu. Dokud se na Ukrajinu nedostala vyspělá PVO, tak byly separatisté odkázání pouze na lafetované kulomety, případně občasné systémy MANPADS. K tomu Mi-24 není nijak extra moderní stroj, takže třeba nemá systém varující před zaměření radarem nebo IR střelou.

      A jestli chcete mít názornou ukázku, tak třeba ve válce proti terorismu byly vrtulníky zbraní, které likvidovala jakoukoliv těžkou techniku a donutila bojovníky zalézt do děr. Stejně by mohli v prvních dnech prvních dnech války použít své vrtulníky Ukrajinci, kdyby to jejich technický stav dovolil. Právě to, že Ukrajina měla Mi-24 místo čehokoliv modernějšího byl fakt, proč tyto stroje nebyly schopné využít svůj protipovstalecký potenciál. Ze stejného důvodu se my zbavujeme Mi-24, aby jsme naše stroje na rozdíl od Ukrajiny mohli plně nasazovatSkrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:41 17.03.2021

      Ondra Mrklas:
      Naprosto přesně

      Ondra Mrklas:
      Naprosto přesně

     • Razem
      12:43 17.03.2021

      Ondra Mrklas Na Ukrajině se neuzemnili jen bitevní vrtulníky, ale celé letectvo. Takže konflikt, který by vyřešili bitevníky neznáte. Válka v Afgánistánu trvá již 20 let. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra Mrklas

      Na Ukrajině se neuzemnili jen bitevní vrtulníky, ale celé letectvo.

      Takže konflikt, který by vyřešili bitevníky neznáte.
      Válka v Afgánistánu trvá již 20 let.

      Bitevní vrtulník je úzce orietovaná zbraň, nejedná se o nějakou ultimátní a rozhodnou výzbroj. Nedělejte z něho co není.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:52 17.03.2021

      Razem Přečti si pořádně co Ondra napsal. Psal o úvodní fázi a tam by prapor "letecké pěchoty" vysazovaný UH1Y a podporovaný AH1Z opolčence rozprášil. V Afghánistánu byl vždycky ...Zobrazit celý příspěvek

      Razem
      Přečti si pořádně co Ondra napsal. Psal o úvodní fázi a tam by prapor "letecké pěchoty" vysazovaný UH1Y a podporovaný AH1Z opolčence rozprášil. V Afghánistánu byl vždycky nejobávanější zbraní vrtulník.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      12:52 17.03.2021

      Ondra Mrklas A to vaše kdyby. Kdyby měla Ukrajina moderní bitevníky a povstalci by neměli PVO, tak je okamžitě potlačí konvenční konflikt nebude. A kdyby Arménie a Ázerbájdžán ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra Mrklas

      A to vaše kdyby.
      Kdyby měla Ukrajina moderní bitevníky a povstalci by neměli PVO, tak je okamžitě potlačí konvenční konflikt nebude.
      A kdyby Arménie a Ázerbájdžán neměli raketomety, tak ztráty budou nižší, atd.

      Chodíme kolem horké kaše, důležitá je skladba výzbroje a její rozumný počet, já jsem pro zachování bitevníků a i pro raketomety a i další zbraně. Proto vnímám zbytné nákupy jako chybu a ty absentující ještě víc.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      12:57 17.03.2021

      Torong

      Moderní PVO pošle dolů jakýkoliv moderní vrtulník. Problém nebyl o zastaralosti ukr. letectva, ale o krytí PVO Donbasu

      Torong

      Moderní PVO pošle dolů jakýkoliv moderní vrtulník. Problém nebyl o zastaralosti ukr. letectva, ale o krytí PVO Donbasu

     • Dual
      13:09 17.03.2021

      Rusové nasadily na Donbasu PLRK dlouhého dosahu už v červenci 2014, což Ukrajince dosti vyděsilo. Rusové jim tam jen za červenec a srpen 2014 vyřadily 17 letadel a 19 vrtulníků. ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusové nasadily na Donbasu PLRK dlouhého dosahu už v červenci 2014, což Ukrajince dosti vyděsilo. Rusové jim tam jen za červenec a srpen 2014 vyřadily 17 letadel a 19 vrtulníků. Od září 2014 proto přestali letectvo do bojů nasazovat.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      13:19 17.03.2021

      Sadám by ti mohl vyprávět, jak moderní PVO pošle k zemi každý bitevní vrtulník. Právě jeho moderní PVO zničily vrtulníky, když mu Apache vyřadily nepozorovaně velitelství PVO a ...Zobrazit celý příspěvek

      Sadám by ti mohl vyprávět, jak moderní PVO pošle k zemi každý bitevní vrtulník. Právě jeho moderní PVO zničily vrtulníky, když mu Apache vyřadily nepozorovaně velitelství PVO a baterie dalekého dosahu.

      Ten problém je, že vy nechcete přijmout žádný protiargument a vyvracíte ho whataboutismem, což zabije hned jakoukoliv slušnou diskuzi. Nikdo nezmění, co se stalo, ale v budoucnu se dá zabránit podobnému scénáři odlišným přístupem. Tímhle bych tu diskuzi rád uzavřel - vrtulníky měly být pořízeny už před několika lety, ale projekt se dokončil v roce 2019 (když nikdo nevěděl nic o tom, že má přijít pandemie). Ale vzhledem k tomu, jak je naše letectvo žalostné, tak každá investice do něj je dobráSkrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:04 17.03.2021

      Razem "Moderní PVO pošle dolů jakýkoliv moderní vrtulník. Problém nebyl o zastaralosti ukr. letectva, ale o krytí PVO Donbasu" A moderní letectvo dokáže vyřadit i moderní PVO viz ...Zobrazit celý příspěvek

      Razem

      "Moderní PVO pošle dolů jakýkoliv moderní vrtulník. Problém nebyl o zastaralosti ukr. letectva, ale o krytí PVO Donbasu"

      A moderní letectvo dokáže vyřadit i moderní PVO viz příklad Pouštní štít, ale třeba i Náhorní Karabach.

      Moderní letectvo dokáže vyřadit i moderní dělostřelectvo.
      Viz případ Náhorního Karabachů.

      A tak by se dalo pokračovat.
      Válka totiž není o tom co máte, ale jak to co máte dokážete využít. Je to o taktice, strategii, operačních plánech, operačních postupech a výcviku.
      A čím více sofistikovanější systém a různorodější armádu máte, tím více možností vedení bojových operací máte a tím více máte možností eliminovat ztráty na vlastní straně.

      ps. Váš příklad s Afghánistánem je mimo mísu.
      Jednoty ISAF tam nejsou k tomu aby porazili Talliban, ale aby pomohli se stabilizací země tehdejší prozatímní vládě. Bylo ovšem na této vládě a samotných Afghánských bezpečnostních složkách aby tu situaci vyřešili samy. To ale oni nezvládali a nezvládají, protože tam bují taková korupce, že i v Rusku by se mohli co učit.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     12:00 17.03.2021

     Razem. Nepotřebných vrtulníků? Hmm ano vrtulníky jsou asi tak nepotřebné, tak jak se v roce 2011 zdály nepotřebné raketomety že. :D :D Ach jo :-) A to vaše konstatování. Můžete ...Zobrazit celý příspěvek

     Razem.
     Nepotřebných vrtulníků?
     Hmm ano vrtulníky jsou asi tak nepotřebné, tak jak se v roce 2011 zdály nepotřebné raketomety že. :D :D
     Ach jo :-)

     A to vaše konstatování.
     Můžete ho podložit nějakými reálnými čísly? Vy tu prohlašujete, že náklady na znovuzavedení budou minimalistické. Máte nějaké fakta, které by toto tvrzení podpořili? Vy jste to už snad spočítal? Kolik kusu RM-70 bude reálně AČR potřebovat aby to bylo efektivní, kolik kusů munice, kolik kusů spojovací techniky, štábní techniky bude potřeba? Zvládne nynější organizace 13. dělostřeleckého pluku implementaci dalšího druhu vojska? Stejně tak zvládnou to i samostatné brigády? Po stránce štábní, spojovací, logistické?
     Co průzkumáci? Máme jich dost a mají dostatečnou techniku aby dokázali splňit potřeby letectva, dělostřelců a i raketometných dělostřelců? Stejně tak návodčí a podobně? Vy jste za cca hodinu tohle všechno dokázal spočítat a tudíž naprosto přesně víte finální cenu kolik by stálo znovuzavedení raketometů do AČR?
     Že tvrdíte, že by to bylo minimalistické oproti jinačím akvizicím?
     Nebo je to jen vaše představa a víra?

     To, že AČR přišla v tuto dobu o 10. miliard, znovu dodám 40% financí na nákup techniky, je vina KSČM a ne předešlých vlád. Naopak alibizmus je, omlouvat to tím, že bývalé vlády dělali to stejné. Takže asi takhle.

     A co se týče těch konfliktů výše.
     Ty potvrzují hlavně jedno. Že armáda, která nemá dostatečně silné letectvo vybavené adekvátní technikou v podobě vrtulníků, podzvukových bitevníků, dronů a nadzvukových letounů. Je odkázaná ke zkáze.
     Boje o Náhorní Karabach ukázali ne jen velkou sílu dělostřelectva, ale také jeho obrovskou zranitelnost. Existuje mnoho videí, kdy Ázerbájdžánské drony likvidují jedno dělostřelecké postavení za druhým, jak likvidují jednotlivé houfnice, raketomety, minomety, postavení PTŘS atd. atd. a to jen proto, že armáda Náhorního Karabachu neměla dostatečně silné letectvo, no oni ho prakticky neměli vůbec.

     Stejně tak to ukázali i boje na Ukrajině. Jen díky tomu, že Ukrajina nemohla efektivně nasazovat své letectvo, tak si jak separatistické armády tak Ruská armáda, mohli dovolit daleko efektivněji využívat dělostřelectvo a raketomety. Toto v kombinací s lehkovážným přístupem Ukrajinců, k rádiovému klidu, maskování, a krytí společně s daleko lepšími způsoby průzkumu na straně Ruské armády a separatisků, vedlo zvláště v začátku války k obrovským ztrátám.

     Dobře to shrnul o něco výše Ondra Mrklas.

     Ono oba konflikty byly svým způsobem specifické tím, že letectvo tam nehrálo tak velkou roli, (výjma dronů). A tyto specifické podmínky vedly k velkému účinnému efektu jak dělostřelectva tak raketometů.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      12:24 17.03.2021

      Ach jo, vy jste to všechno domotal a popletl. K nepotřebným vrtulníkům, jsem se vyjádřil dost jasně výše. Tvrdím, že H1 se pořídil v nepravou dobu. Neříkám, že by se bitevníky ...Zobrazit celý příspěvek

      Ach jo, vy jste to všechno domotal a popletl.

      K nepotřebným vrtulníkům, jsem se vyjádřil dost jasně výše. Tvrdím, že H1 se pořídil v nepravou dobu. Neříkám, že by se bitevníky měli vyřazovat bez náhrady. To je podstatný rozdíl. Tak vaše srovnání s vyřazením RM-70 se doufám rozplynulo jak pára.

      Ohledně pořizování vojenské techniky mám již nějakou představu a znalost. Tak jen v krátkosti aby to bylo dobře pochopitelné. RM-70 je z podstaty své konstrukce levný prostředek jak na pořízení, tak na provoz. RM-70 nepožaduje složité ani nákladné zázemí pro údržbu. Svými celkovými náklady má velmi blízko k minometům.

      Argumentace letectvem, letectvo je velmi nákladná zbraň a pro neznalé také lehce zranitelná. Nemůže být na bojišti osamoceno a také nemůže včas působit na všechny hrozby a cíle.

      Ale ať se dostaneme do reálií AČR. AČR více absentují UAV a raketomety a moderní dělostřelectvo jako takové. Víceúčelové vrtulníky či jen bitevníky naší armádu tolik nepálí jak prostředky jmenované. Paradoxně ji pálí z veškeré výzbroje téměř nejméně.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:39 17.03.2021

      Razem:
      Ale no tak... Jediný důvod proč tvrdíš, že nákup H1 je zbytečný je ten, že jde o Americké vrtulníky, které budou nahrazovat ty Ruské.

      Razem:
      Ale no tak... Jediný důvod proč tvrdíš, že nákup H1 je zbytečný je ten, že jde o Americké vrtulníky, které budou nahrazovat ty Ruské.

     • Razem
      12:53 17.03.2021

      Torong

      Vy jste stejně pako a ničitel diskuzí.

      Torong

      Vy jste stejně pako a ničitel diskuzí.

     • Klimesov
      13:52 17.03.2021

      Razem. No vy tvrdíte, že teď není správná doba na nákup nových vrtulníků. Já zase tvrdím, že vyřazení raketometů z AČR byla velká chyba, ale teď není prostor pro znovuzavedení, ...Zobrazit celý příspěvek

      Razem.
      No vy tvrdíte, že teď není správná doba na nákup nových vrtulníků.
      Já zase tvrdím, že vyřazení raketometů z AČR byla velká chyba, ale teď není prostor pro znovuzavedení, protože AČR řeší mnoho problému a politici se chovají tak jak se chovají a dělají si z armádního rozpočtu trhací kalendář a AČR s bídou ufinancuje to co má nyní v plánu.
      Náhrada samotných bitevníků je potřeba, protože Mi-24 co AČR má jsou na pokraji životnosti a už v dnešní době je jejich bojová efektivita na moderním bojišti prakticky nulová. Takže buď je nahradit nebo je modernizovat, a vzhledem k tomu že o modernizaci Mi-24 se uvažuje už od roku 1999 a doteď se nerealizoval ani jeden z návrhů, byť některé vypadali zajímavě, nemá cenu si nalhávat, že by nějaká modernizace prošla. Kor v dnešní době. Takže ta náhrada byla potřeba. Už z toho důvodů, že AČR využije nové vrtulníky daleko více než nové raketomety a to jak v rámci mírových misí OSN, tak v rámci NATO.

      Co se týče pořízení. Představy jsou pěkná věc, ale člověk se z toho nenají. Dokud nebudou na světě přesné čísla společně s přesným porovnáním co AČR využije v tuto chvíli a v budoucnu více v rámci svých povinností tak je jakákoli kritika nesmysl.
      Navíc nákupem vše pouze začíná, další mnoho financí bude stát ten zbytek okolo, to znamená pořízení podpůrných systémů a techniky, které umožní správné nasazení (logistika, průzkum, spojení, štábní technika atd. atd.)
      Navíc když už by AČR chtěla vybírat nové raketomety, tak by bylo rozumější podívat se po něčem výkonnějším, které by umožnilo vést palbu i do větší hloubky nepřátelova týlu. Něco jako HIMARS.

      Ano letectvo je drahé, ale to já nepopírám a ni netvrdím že dokáže letectvo nahradit dělostřelectvo. V armádách je potřeba obojí.
      Ale za to je to letectvo co se stává tou rozhodující zbraní v rámci konfliktu. V Asymetrických konfliktech je to letectvo a vrtulníky, které dokáží poskytnout tu nejlepší podporu. V rámci konfliktu vysoké intenzity je to letectvo, které dokáže účinně napadat cíle ve velké hloubce nepřátelova týlu. Ano letectvo něco stojí, ale za tu cenu kupujete velice efektivní zbraňový systém.
      A že je to zranitelné? Copak dělostřelectvo ne? Zranitelnost dělostřelectva jsem popsal výše. Jak konflikt na Ukrajině, tak v Náhorním Karabachu jasně ukázal jak jsou dělostřelecké systémy na moderním bojišti, kdy nepřítel disponuje odpovídajícím průzkumem zranitelné.
      K tomu jste se třeba nevyjádřil.

      A k tomu poslednímu. AČR pálí úplně všechno. V tom je ten problém a financí není tolik aby stihli vyřešit aspoň základ.
      No to, že AČR vrtulníky tolik nepálí je váš názor. Ale to je tak vše.
      Realita je taková, že ty obstarožní Mi-24, které AČR má jsou před koncem životnosti a už od cca 90. let nejsou schopny efektivního nasazení na moderním bojišti, proto se také od roku 1999 uvažovalo o jejich modernizaci, ale vždy to na něčem ztroskotalo. Takže podle všeho to AČR pálí, protože situaci s vrtulníky řeší už skoro 22 let.

      Naproti tomu UAV zatím potřeba není. Mnohé schopnosti taktických UAV stále v dnešní době může v rámci AČR provádět buď L-159 nebo Gripen, ale ano je to finančně náročnější. Do budoucna aby se ušetřilo ty UAV potřeba budou a také už se pomalu vybírají nebo jsou aspoň plány na jejich pořízení.
      Moderní dělostřelectvo je problém, ale to se také řeší a nebýt těch vidlí v podobě 10. miliard tak už by to snad i bylo vyřešené. No kdo ví. Ale takhle se nad moderním dělostřelectvem pro AČR stahují mračna, protože ho nemají z čeho zaplatit.Skrýt celý příspěvek

 • Ondra Mrklas
  22:53 15.03.2021

  Když se podívám na několik posledních konfliktů a přihlédnu k faktu, že RM-70 Vampir je Český výrobek, tak opravdu nemůžu pochopit jejich vyřazení. Obecně vzato dělostřelectvo je ...Zobrazit celý příspěvek

  Když se podívám na několik posledních konfliktů a přihlédnu k faktu, že RM-70 Vampir je Český výrobek, tak opravdu nemůžu pochopit jejich vyřazení. Obecně vzato dělostřelectvo je opět rozhodující zbraní konfliktů a primárně to platí o salvových raketometech. Docela by mě zajímal váš názor na případné znovuzařazení raketového dělostřelectva do AČR a jeho případné rozšíření o systémy jako HIMARS nebo GMLRS pro M270Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:23 16.03.2021

   A to si představte, že raketomety vyřadili přestože by mohli mít hned požadovaný dostřel až 40 km diky novější munici. Včetně toho, že mohou z Izraele nakoupit i navádění munici. ...Zobrazit celý příspěvek

   A to si představte, že raketomety vyřadili přestože by mohli mít hned požadovaný dostřel až 40 km diky novější munici. Včetně toho, že mohou z Izraele nakoupit i navádění munici. :-)
   https://www.msm.sk/en/what-we-...
   https://defense-update.com/201... Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    08:33 16.03.2021

    vyřadily se v době, kdy se politici domnívali, že mír a láska povládnou na věky věků.

    vyřadily se v době, kdy se politici domnívali, že mír a láska povládnou na věky věků.

    • flanker.jirka
     20:45 16.03.2021

     Snad v době, kdy jasně dávali na jevo, jak si armády váží a plnili svoje politické závazky z hlediska rozpočtu :-D Stačilo by jednou jedinkrát, aby jim generalita nelhala a začali ...Zobrazit celý příspěvek

     Snad v době, kdy jasně dávali na jevo, jak si armády váží a plnili svoje politické závazky z hlediska rozpočtu :-D
     Stačilo by jednou jedinkrát, aby jim generalita nelhala a začali opravdu počítat co vše vojáci v misích potřebují. V Afghánistánu se používá pronajatá technika, podpora letectva a dělostřelectva je také celou dobu pouze od spojenců, pokud by se museli naši vojáci spoléhat na AČR, tak by museli přijít na to, co opravdu potřebují.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:03 16.03.2021

      Kecy, prdy. Bílá kniha decimovala vojsko ve velkém. Mír a láska tu měla být navždy a armáda se měla přeměnit na těžce ozbrojený policejní sbor. V Afghánistánu jsme měli pronajatou ...Zobrazit celý příspěvek

      Kecy, prdy. Bílá kniha decimovala vojsko ve velkém. Mír a láska tu měla být navždy a armáda se měla přeměnit na těžce ozbrojený policejní sbor.
      V Afghánistánu jsme měli pronajatou techniku kvůli tomu, že rozpočet nepostačoval ani na nákup ponožek, na tož na nákup potřebné techniky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:27 16.03.2021

      Co by si měli odnést v akvizicích s nasazení v Afghánistánu? Nakoupit hromadu MRAPů, drony, hodně posílit letectvo a nějaké dělostřelectvo. To je sice fajn, ale není to univerzálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Co by si měli odnést v akvizicích s nasazení v Afghánistánu? Nakoupit hromadu MRAPů, drony, hodně posílit letectvo a nějaké dělostřelectvo. To je sice fajn, ale není to univerzálně použitelné pro výstavbu celé armády.
      Jinak v Afgánistánu se armáda půjčuje právě ty MRAPy protože doma by pro ně neměla využití.Skrýt celý příspěvek

   • Ondra Mrklas
    12:19 16.03.2021

    Máte pravdu, že v roce 2010 byla Evropa trochu jiné místo k žití a navíc byla i ekonomická krize. To ale bylo před 11 lety a od té doby proběhlo/probíhá několik dalších konfliktů, ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte pravdu, že v roce 2010 byla Evropa trochu jiné místo k žití a navíc byla i ekonomická krize. To ale bylo před 11 lety a od té doby proběhlo/probíhá několik dalších konfliktů, které ukázali, jak moc se (plánovači) AČR mýlí.
    Jak je všem zde jasné, vojenská technika stojí peníze. Proto by měly být zbraňové systémy posuzované podle uplatnění v nedávných konfliktech a ne podle toho, co se učilo o vojenské strategii před 20+ lety. Mě stačilo, že byl Vampir efektivně použit Ázerbajdžánskou armádou a zaznamenal velký úspěch, proto bych o něm začal zpětně přemýšlet, zvlášť když má možnost dostřelu nejnovějších houfnic s normálními HE projektilySkrýt celý příspěvek

    • skelet
     17:26 16.03.2021

     ano, je to 11let, nicméně proto musí být vytvořené podmínky: 1) ochota politiků utrácet peníze pro armádu, a ta byla do roku 2018 spíše "na hubě", než opravdová 2) srazit obrovský ...Zobrazit celý příspěvek

     ano, je to 11let, nicméně proto musí být vytvořené podmínky:
     1) ochota politiků utrácet peníze pro armádu, a ta byla do roku 2018 spíše "na hubě", než opravdová
     2) srazit obrovský vnitřní dluh armády. Není to tak dávno co vojáci neměli ani na spodní prádlo a ponožky a jejich nákup byl obrovský problém.

     až se toto vyřeší, tak se mohou nakupovat raketomety. Jinak se ty raketomety musí nakoupit na úkor něčeho jiného. A sype se vše.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      18:56 16.03.2021

      Ano, armáda sice nejedná okamžitě podle aktuálních potřeb nebo podle toho, jak se nějaký systém osvědčí v nedávné době na bojišti, ale to neznamená, že je tento model správně. V ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, armáda sice nejedná okamžitě podle aktuálních potřeb nebo podle toho, jak se nějaký systém osvědčí v nedávné době na bojišti, ale to neznamená, že je tento model správně.
      V prvním případě máte pravdu a s tím člověk může udělat jen to, že zvolí stranu, která má největší potenciál věnovat peníze do rozvoje AČR. V druhém případě to trochu závisí na prvním případě, protože správně by armáda měla mít jednu z největších (možná největší) priorit v rozpočtu, ale to se bohužel neděje. Armád by se měl dluh odpustit, protože armáda nesmí být nikdy uměle oslabena.
      Já si osobně myslím, že by se nemělo čekat až se vyřeší dluh nebo nějaká politická "brzda" na nákupy pro armádu. Armáda by měla nejlépe každé 2-3 roky aktualizovat své požadavky, aby držela krok s vývojem na bojišti. Když se v roce 2010 něco vyřadí, protože to v roce 2010 nebylo součástí doktríny nasazení, tak to neznamená, že v roce 2021 bude platit stejná doktrína nasazení (viz konflikt na Ukrajině, v Jemenu, v NK a Sýrii). KVAČR 2030 byl vydán v roce 2019 a od té doby proběhly minimálně 2 až tři konflikty, které by vyžadovaly přezkoumání platnosti KVAČR 2030Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:28 16.03.2021

      Jak chcete odpustit vnitřní dluh armády? Vnitřní dluh znamená, že vše je zastaralé a musí se modernizovat nebo nahradit. To je vnitřní dluh.

      Jak chcete odpustit vnitřní dluh armády? Vnitřní dluh znamená, že vše je zastaralé a musí se modernizovat nebo nahradit. To je vnitřní dluh.

     • Ondra Mrklas
      19:42 16.03.2021

      Omlouvám se, já jsem to špatně pochopil z kontextu. Když myslíte vnitřním dluhem bídný stav techniky, tak se to dá řešit pouze přehodnocením bojové efektivity daného sytému na ...Zobrazit celý příspěvek

      Omlouvám se, já jsem to špatně pochopil z kontextu. Když myslíte vnitřním dluhem bídný stav techniky, tak se to dá řešit pouze přehodnocením bojové efektivity daného sytému na bojišti ze zkušenosti ze současných konfliktů a dle výsledků buď stroj vyřadit nebo modernizovat. Dle tohoto modelu lze by se mělo rozhodovat o budoucích akvizicích a modernizacíchSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:49 16.03.2021

      Už budu reagovat tady. To co navrhujete znamená jen další snížení bojeschopnosti armády jako takové. A důvod je podobný, jako kvůli kterému se vyřadily ty naše raketomety. Dá se ...Zobrazit celý příspěvek

      Už budu reagovat tady. To co navrhujete znamená jen další snížení bojeschopnosti armády jako takové. A důvod je podobný, jako kvůli kterému se vyřadily ty naše raketomety. Dá se přednost módnímu řešení, před tím reálným.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      20:01 16.03.2021

      Já o tom uvažuji čistě z hlediska obrany ČR. Nemusíme mít všechny systémy, aby byla obrana efektivní. Např. tank má na hornatém a zalesněném území jako je ČR malou efektivitu ...Zobrazit celý příspěvek

      Já o tom uvažuji čistě z hlediska obrany ČR. Nemusíme mít všechny systémy, aby byla obrana efektivní. Např. tank má na hornatém a zalesněném území jako je ČR malou efektivitu nasazení, zatímco tento terén svědčí dělostřelectvu. Na co tedy plýtvat zdroji na tanky, když můžeme využít finance na rozvoj dělostřelectva. Ano, chápu rozvoj vševojskové koncepce, kterou se tu začnete brzy ohánět, ale ta je pro nás s našimi počty zbytečná.
      Jak jsem mluvil o raketometech jako o obrané zbrani, tak ty se dají na území ČR mnohem lépe využít než tanky. Máme tu úzké pánve, kudy nepřítel chtě nechtě musí projít a ty jsou pro dělostřelecké přepady za podpory protitankových letek no go zóny. Naopak kdyby jsme měly na obranu vyčleněné tanky, tak by je nepřítel okamžitě vyřadil dělostřelectvem, což u proti baterijní palby není tak jednoduchéSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:35 16.03.2021

      Základem obrany je mohutná palebná síla a informace. Tedy uvítám i ty raketomety. Ale.. Ty raketomety nezničí vše. Je naivní si říkat, že ano. A ten zbytek musí narazit na ten štít ...Zobrazit celý příspěvek

      Základem obrany je mohutná palebná síla a informace. Tedy uvítám i ty raketomety. Ale..
      Ty raketomety nezničí vše. Je naivní si říkat, že ano. A ten zbytek musí narazit na ten štít v podobě těžkých obrněných jednotek. A tam stále kraluje tank (těch máme stále sto, ne třicet).
      Takže jsme opět na začátku. Nemůžeme si říct "jeee v Karabachu byly super drony a dělostřelectvo, to musíme mít". Ne, musíme si říct " vystavět základy, a pak posilovat".
      Základy jsou jasné. Obměna dělostřelectva, obměna protivzdušné obrany, modernizace letectva, zprovoznění tanku, abychom do deseti let mohli přejít na jiný typ (třeba to bvp s dělem). Protože když to neuděláme, tak ztratíme schopnost. A tu schopnost budeme pak dráze obnovovat.
      Pak se můžeme bavit o tom znovuzavedení raketometů.
      Hlavně už ne, žádné módní experimenty. Klidně ať zavedeme operačně taktické rakety, klidně. Ale až zprovozuschopnime armádu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:46 16.03.2021

      No nevím jestli bych převažující krajinu v ČR označil jako hornatou a zalesněnou. Opravdu nevím proč by v našem prostředí nebylo efektivní použití tanků.

      No nevím jestli bych převažující krajinu v ČR označil jako hornatou a zalesněnou. Opravdu nevím proč by v našem prostředí nebylo efektivní použití tanků.

    • flanker.jirka
     21:06 16.03.2021

     Ondra Mrklas O jaké hory a lesy se v ČR bude případně bojovat? Všude průchodné cesty pro obrněnou techniku a žádné nepřekonatelné velehory nemáme. Za to hustou síť zastavěných obcí ...Zobrazit celý příspěvek

     Ondra Mrklas
     O jaké hory a lesy se v ČR bude případně bojovat? Všude průchodné cesty pro obrněnou techniku a žádné nepřekonatelné velehory nemáme. Za to hustou síť zastavěných obcí a měst, kde se tanky hodí. Dobře vybavený tank je stále platnou technikou.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      21:38 16.03.2021

      Zrovna v zastavěných oblastech nemá tank co dělat. Tanky nemají ve městě co dělat, pokud nechtějí zažít RPG-fest. Do městské zástavby patří BVP, které jsou lepší pro manévrování, ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrovna v zastavěných oblastech nemá tank co dělat. Tanky nemají ve městě co dělat, pokud nechtějí zažít RPG-fest. Do městské zástavby patří BVP, které jsou lepší pro manévrování, ale obecně města obrněné technice nesvědčí.
      Tanky se hodí do otevřeného terénu, ale ne do městské zástavby či lesa. Jinak co se zalesněných oblastí týká, máme tu Brdy a případně celou západní a severní hranici. Hornatiny máme v oblasti Vysočiny a ta se táhne téměř celou republikou napříč. Prostě pro Česko se hodí lehce obrněné jednotky jako BVP či OT, ale 50 tun železa tu místní infrastruktura nezvládneSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:55 16.03.2021

      Ondra Mrklas
      Blbost.

      Ondra Mrklas
      Blbost.

     • Ondra Mrklas
      00:02 17.03.2021

      Scotty
      Nějaký protiargument?

      Scotty
      Nějaký protiargument?

     • Torong
      12:27 17.03.2021

      Jaký protiargument si k té pitomosti představuješ? Pokud neznáš ani zeměpis vlastní země, o čem se chceš bavit? Jediný pro tanky nesjízdný terén jsou nejvyšší části severních hor + ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaký protiargument si k té pitomosti představuješ? Pokud neznáš ani zeměpis vlastní země, o čem se chceš bavit? Jediný pro tanky nesjízdný terén jsou nejvyšší části severních hor + Beskydy, Javorníky a Hostýnské vrchy. Zbytek je až na výjimky sjízdný.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:33 16.03.2021

   Tak na Vampiru je Český leda podvozek. Zbytek je repasovaný sovětský Grad. Moderní raketomety jsou určitě velice efektivní zbraň, ale armády by se teď měla primárně soustředit na ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak na Vampiru je Český leda podvozek. Zbytek je repasovaný sovětský Grad.
   Moderní raketomety jsou určitě velice efektivní zbraň, ale armády by se teď měla primárně soustředit na modernizaci toho co má. Tedy co nejdřív pořídit nástupce Dany.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:15 16.03.2021

    pochybuju, že budou do Indonésie vozit vyřazené RM-70 a používat z nich staré nástavby k té novovýrobě Vampirů.

    pochybuju, že budou do Indonésie vozit vyřazené RM-70 a používat z nich staré nástavby k té novovýrobě Vampirů.

    • Miroslav
     11:30 16.03.2021

     Podvozok bude zrejme nový ak je reč o novovýrobe. Len mi nejde do hlavy, že kto vyrobí novú nádstavbu. V ČR zrejme nikto. Takže buď pôjde o repas alebo sa budú kupovať niekde ...Zobrazit celý příspěvek

     Podvozok bude zrejme nový ak je reč o novovýrobe. Len mi nejde do hlavy, že kto vyrobí novú nádstavbu. V ČR zrejme nikto. Takže buď pôjde o repas alebo sa budú kupovať niekde (neviem kde).Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:32 16.03.2021

      Přesně jak píše Eagle, nejspíš to jsou repasované nástavby z mobilizačních rezerv, které nikdy nevypálily ani raketu. A i kdyby ne, Grad je velmi jednoduchá věc, to zvládne každá ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně jak píše Eagle, nejspíš to jsou repasované nástavby z mobilizačních rezerv, které nikdy nevypálily ani raketu. A i kdyby ne, Grad je velmi jednoduchá věc, to zvládne každá trochu slušná strojírna. Tedy nic co by CSG nezvládla vyrobit, v podstatě. jen trubka.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:57 16.03.2021

      Zrejme to tak aj bude, že pôjde o nejaké prebytky zo skladu. Myslím, že o hlaveň GRADu ani tak nejde, skôr je problém s točňou a polohovacím mechanizmom. To musí niečo vydržať. ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrejme to tak aj bude, že pôjde o nejaké prebytky zo skladu. Myslím, že o hlaveň GRADu ani tak nejde, skôr je problém s točňou a polohovacím mechanizmom. To musí niečo vydržať. Vlastná výroba resp. vývoj to asi nebude, lebo by to muselo prejsť dosť náročnými testami (drahé a časovo náročné) a je možné, že tam bude aj nejaká licencia k tomu. Nemyslím, že by Rusi len tak mávli nad tým, že im niekto kopíruje techniku, aj keď dosť zastaralú a jednoduchú. Možno v Dubnici by to ešte vedeli vyrobiť nanovo ale na to by som si teda nevsadil lebo roky sa tam žiaden RM-70 nevyrobil. A tiež boh vie, či ešte majú na to platnú licenciuSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:22 16.03.2021

      Miroslav Licence na ruský raketomet z 60 let? Pokud tam někdy nějaká patentová ochrana byla (o čemž pochybuji, vyrábí to kde kdo), tak je dávno pryč. A pořád se bavíme o velmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Licence na ruský raketomet z 60 let? Pokud tam někdy nějaká patentová ochrana byla (o čemž pochybuji, vyrábí to kde kdo), tak je dávno pryč. A pořád se bavíme o velmi jednoduché strojařině. Informací (plánů) jak a z čeho je to udělané zcela jistě CSG má dost.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:43 16.03.2021

      Len uvažujem. Ľudia si častokrát myslia, že niečo je oveľa ľahšie ako v skutočnosti je. Pripájam krátky článok ktorý dokazuje, že asi nejde len tak o nejaký kus rúry... Vývojovými ...Zobrazit celý příspěvek

      Len uvažujem. Ľudia si častokrát myslia, že niečo je oveľa ľahšie ako v skutočnosti je. Pripájam krátky článok ktorý dokazuje, že asi nejde len tak o nejaký kus rúry...

      Vývojovými prácami na raketomete a stavbou prototypu bola poverená Konštrukta Trenčín. Rozpracovala na základe licencie dodanú technickú i výrobnú dokumentáciu a na jar 1967 postavila prototyp raketometu. Ten bol v období od septembra 1967 do decembra 1969 podrobený náročným podnikovým a vojskovým skúškam. V ich priebehu prototyp najazdil viac ako 25-tisíc kilometrov, vypálil asi 500 rakiet, pričom nabíjacie zariadenie vykonalo 120 cyklov nabitia bez poruchy. Na základe pozitívnych výsledkov skúšok rozhodlo MNO začiatkom roka 1970 o zavedení raketometu do výzbroje ČSĽA pod označením 122 mm raketomet vz. 70. Súčasne vydalo povolenie na výrobu 30-kusovej overovacej série v n. p. Strojárske a metalurgické závody Dubnica n/Váhom. Z prvej desiatky vyrobených raketometov prvé štyri kusy prešli na základe nariadenia MNO overovacími jazdnými, streleckými a záťažovými skúškami. Tie prebiehali od novembra 1970 do marca 1971 vo výcvikových priestoroch Doupov, Boletice a Lešť. Skúšky potvrdili správnosť zvolenej technickej koncepcie riešenia raketometu a splnenie zadaných technicko-taktických požiadaviek. V letných mesiacoch 1971 sa s dvoma raketometmi uskutočnili skúšky na delostreleckom polygóne v ZSSR. Sovietska vojensko-odborná komisia vysoko hodnotila konštrukčné riešenie raketometu a odporučila čo najskoršie spustenie sériovej výroby. Od konca roka 1971 podnik v Dubnici nad Váhom v súčinnosti s kooperujúcimi závodmi spustil sériovú výrobu. V jej rámci sa do roku 1989 pre potreby ČSĽA vyrobilo asi 430 raketometov. Organizačne tvorili výzbroj raketometných oddielov tankových a motostreleckých divízií, ako aj raketometných plukov a brigád vševojskových armád. Po roku 1992 prevzala časť raketometov do svojej výzbroje aj Armáda SR.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:49 16.03.2021

      Miroslav Což jen potvrzuje to co říkám, tedy pokud máš dokumentaci, což CSG jistě má, není problém to vyrobit. Není jaderný reaktor. To, že se to musí otestovat je myslím jasné, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Což jen potvrzuje to co říkám, tedy pokud máš dokumentaci, což CSG jistě má, není problém to vyrobit. Není jaderný reaktor. To, že se to musí otestovat je myslím jasné, ostatně CSG musela vyzkoušet i ty repasované kusy pro Indonésii.
      Čímž neříkám, že to nutně vyrábějí, koupit Grad asi nebude velký problém, jak říkám, vyrábí to kde kdo.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:28 16.03.2021

      Grad vyrábí kde kdo.. můžou to koupit z Polska, Ukrajiny..

      Grad vyrábí kde kdo.. můžou to koupit z Polska, Ukrajiny..

     • Jura99
      17:52 16.03.2021

      Miroslav: na webu EA mají napsáno že "Vedle výroby nových obrněných raketometů se rovněž specializujeme na modernizaci již používané technologie". Takže snad nelžou a vyrábí ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: na webu EA mají napsáno že "Vedle výroby nových obrněných raketometů se rovněž specializujeme na modernizaci již používané technologie". Takže snad nelžou a vyrábí raketomety nové nebo modernizují staré :-).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:32 16.03.2021

      Jura: Ja neviem prečo máš snahu furt riešiť niečo a vťahovať má do diskusie ku ktorej nemám dostatok relevantných informácií. Podvozok môžu mať nový, ok. Nevieme čo s nadstavbou. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ja neviem prečo máš snahu furt riešiť niečo a vťahovať má do diskusie ku ktorej nemám dostatok relevantných informácií.

      Podvozok môžu mať nový, ok. Nevieme čo s nadstavbou. A vôbec, je otázne čo si predstavuješ pod pojmom novovýroba. Musí byť všetko novovyrobené alebo stačí aby to bolo len novoposkladané hoci z časti zo starších dielov? Repasovanú Danu tiež prezentujú ako, citujem ,,Český výrobok" hoci bol vyrobený na Slovensku resp. v Československu. Prečo by nemohli prezentovať, že vyrábajú raketomety tak, že dajú podvozok a repasovanú raketnicu? Je to potom nový raketomet alebo nie je? Je to výroba alebo nie je?

      Alebo prečo je Octavia české auto keď má nemecký motor a vyrábajú ju na Slovensku? Kedy to je české auto a kedy už nie?

      Vidíš, toľko otázok a tak málo odpovedí, že?Skrýt celý příspěvek

     • wlko
      12:32 17.03.2021

      Holding ako CSG určite nebude mať problém dostať sa ku novému odpaľovaciemu zariadeniu - ak to nevie vyrobiť v rámci svojich kapacít proste si to kúpi u subdodávateľa, v Šternberku ...Zobrazit celý příspěvek

      Holding ako CSG určite nebude mať problém dostať sa ku novému odpaľovaciemu zariadeniu - ak to nevie vyrobiť v rámci svojich kapacít proste si to kúpi u subdodávateľa, v Šternberku to namontujú na podvozok z Koprivnice a hurá Vampir je na svete.
      Na Slovensku by odpaľovacie zariadenie pravdepodobne vedela vyrobiť DELTA Defence (bývalý VOP Prešov) ktorá s CSG (konkrétne s Tatrou) dosť úzko spolupracuje a zrejme pre Konštruktu dávala dohromady raketomety MODULAR.
      A to že CSG nemá problém so subdodávkami toho čo jej chýba potvrdzuje aj to že do Indonézie dodala Aligátory a Tatrapany. A to nie preto že by jej v portfoliu takéto prostriedky chýbali - ide zrejme o to čím boli tieto transportéry vybavené - systémom riadenia paľby delostreleckého oddielu - žeby DELOSYS?
      A práve tento systém (ak sa osvedčí) môže pomôcť presadiť dalšie delostrelecké zbrane z bývalého Československa - najskôr teda asi DITU.Skrýt celý příspěvek

    • Eagle
     12:13 16.03.2021

     Staré nástavby ano, protože armáda měla desítky gradu v igelitech které nikdy nevystřelily a šli na odprodej. Je to jen kus trubky s drážkou, žádná věda.

     Staré nástavby ano, protože armáda měla desítky gradu v igelitech které nikdy nevystřelily a šli na odprodej. Je to jen kus trubky s drážkou, žádná věda.

     • Miroslav
      12:58 16.03.2021

      Myslím, že záhada je týmto vyriešená

      Myslím, že záhada je týmto vyriešená

     • Jura99
      15:03 16.03.2021

      Miroslav: Pokud to deklarují jako nový výrobek, nemohou použít repasované díly. Vám by se asi taky nelíbilo, kdyby Lockheed vytáhl z pouště starší F-16 a ty předělal na Block 70/72 ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Pokud to deklarují jako nový výrobek, nemohou použít repasované díly. Vám by se asi taky nelíbilo, kdyby Lockheed vytáhl z pouště starší F-16 a ty předělal na Block 70/72 pro vás.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:34 16.03.2021

      Jura99
      Oni to deklarují jako nový výrobek?

      Jura99
      Oni to deklarují jako nový výrobek?

   • Ondra Mrklas
    12:29 16.03.2021

    Systém GRAD se vyráběl v Československu, takže jde podstatě Český derivát. Navíc "hloupé" rakety ráže 122,4mm nejsou zase tak složitým zbraňovým systémem, aby je ČR nemohla vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

    Systém GRAD se vyráběl v Československu, takže jde podstatě Český derivát. Navíc "hloupé" rakety ráže 122,4mm nejsou zase tak složitým zbraňovým systémem, aby je ČR nemohla vyrábět i když nejde o systém NATO (pokud by nebyly dodávky závislé na RF jako v případě Mi-24V, tak v tom není problém).
    Samozřejmě souhlasím, aby AČR dokončila současné modernizace, ale musíme se zamyslet nad tím, které věci bylo lepší nahradit místo jejich modernizace a finance pak převést na jiný moderní systém. Přeci jen všichni chceme rozumné akvizice a systémy, které jsou schopné rozvíjet AČR a ne pouze udržovat schopnost, které už není potřeba. Rozhodně bych našel minimálně 1-3 akviziční programy, které jsou v dnešní době zbytečné a jejich finance by šly převést třeba na nákup salvových raketometůSkrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:06 16.03.2021

     Například? Protože já žádný, tedy z těch aktuálně běžících, zrovna za méně urgentní než raketomety nepovažuji.

     Například? Protože já žádný, tedy z těch aktuálně běžících, zrovna za méně urgentní než raketomety nepovažuji.

     • Ondra Mrklas
      18:41 16.03.2021

      Třeba technické zhodnocené T-72M4CZ za minimálně 1 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že máme bojeschopných tak 10 tanků z 32 postavených podle struktury VS, tak je lepší je vyřadit a ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba technické zhodnocené T-72M4CZ za minimálně 1 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že máme bojeschopných tak 10 tanků z 32 postavených podle struktury VS, tak je lepší je vyřadit a prodat a nakoupit místo nich dělostřelectvo (třeba právě RM-70 Vampir). My neplánujeme vést útočnou válku a i kdyby, tak i 32 tanků by v dnešní době zmizelo z bojiště během hodiny. Jestli má 7. mb fungovat jako podpůrná síla, potřebuje tedy primárně IFV a dalekonosné dělostřelectvo.

      I když byl prve RM-70 GRAD licenční verzí BM-21 GRAD, později se stal de facto derivátem díky větší bojové efektivitě a následné modernizaci na standart RM-70 Vampir. Sice se v ČR kromě EA nikdo výrobou RM-70 nezabývá, ale je zde dostatek plánů z doby ČSLA, nějaké má i EA a z vojenských systémů je RM-70 ten asi nejjednodušší na produkci. Jde pouze o ochotu rozjet jeho výrobu ve velkémSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:01 16.03.2021

      Jestli má 7.mb fungovat jako těžká brigáda potřebuje tanky. A jestli myslíte že by se nákup raketometů spravil jednou miliardou tak jste z laciného kraje. Co zahrnuje ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli má 7.mb fungovat jako těžká brigáda potřebuje tanky. A jestli myslíte že by se nákup raketometů spravil jednou miliardou tak jste z laciného kraje.
      Co zahrnuje ta modernizace na standart RM-70 Vampir? Tedy krom výměny podvozku čemuž bych ani modernizace neříkal.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      19:24 16.03.2021

      Scotty 7. mb má fungovat v rámci Polské nebo Německé mechanizované divize a to v roli podpory. Na to jí stačí lehký tank/BVP s tankovou věží a nemusí mít na to tank, navíc podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      7. mb má fungovat v rámci Polské nebo Německé mechanizované divize a to v roli podpory. Na to jí stačí lehký tank/BVP s tankovou věží a nemusí mít na to tank, navíc podstatě nefunkční. Úroveň armády se ukáže v připravenosti na budoucí konflikt a ne ten minulý - ty budoucí války se povedou daleko za hranicí viditelnosti a ty země, které budou používat tanky jako beranidlo z nich udělají jezdící rakve.
      Jestli jsem správně počítal, tak na nákup 15 samohybných raketometů potřebovala Indonésie 500 mil. Kč, což by pro ČR za daných 1 mld. Kč znamenalo 30 RM-70 Vampir namísto zhodnocení 32 T-72M4CZ. I když to není, to co AČR žádá, tak má v dnešní době třicet "hloupých" raketometů mnohem větší bojovou hodnotu než třicet tankůSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:32 16.03.2021

      To zhodnocení T-72M4Cz není nic jiného, než jejich oprava. Nevím co je na tanku útočného a na raketometu obranného. Obojí se dá použít oběma způsoby. Jinak je to takové klasické, ...Zobrazit celý příspěvek

      To zhodnocení T-72M4Cz není nic jiného, než jejich oprava.
      Nevím co je na tanku útočného a na raketometu obranného. Obojí se dá použít oběma způsoby.
      Jinak je to takové klasické, tanky nepotřebujeme místo nich BVP s dělem. Místo tanku nákupem raketomety, ale zapomene se říct, že nemáme ani ty BVP s dělem, které budou při nákupu dražší jak to "zhodnocení" T-72.
      A když nezhodnotíme ty T-72, tak těch sto T-72 můžeme rovnou odepsat. Atd. Atd.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      19:46 16.03.2021

      skelet Já bych je rovnou odepsal a poslal expres třeba Turecko výměnou za Bayraktary a T-155. A ušetřily bychom 1 mld. Kč na raketomety. Navíc naše jednotky mají působit v uskupení ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Já bych je rovnou odepsal a poslal expres třeba Turecko výměnou za Bayraktary a T-155. A ušetřily bychom 1 mld. Kč na raketomety. Navíc naše jednotky mají působit v uskupení s Poláky nebo Němci, kteří mají stovky tanků. My bychom je pak pouze podporovali a nemuselo by dojít ani k velkým ztrátám našich jednotekSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:56 16.03.2021

      Ondra Mrklas Kde jste vzal ten nesmysl že by měla být 7.mb nasazená v roli podpory? Tak jek je plánovaná její výstavba bude plnohodnotná těžká mechanizovaná brigáda. Ta podle ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra Mrklas
      Kde jste vzal ten nesmysl že by měla být 7.mb nasazená v roli podpory? Tak jek je plánovaná její výstavba bude plnohodnotná těžká mechanizovaná brigáda. Ta podle standardů NATO má mít ve své sestavě tanky (ne BVP s dělem).
      Znovuzavedení raketometů není jen jejich samotný nákup. Co munice, nábor vojáků, výstavba nové jednotky a všechno s tím spojené. Jeden oddíl což na dvě brigády není nic moc by vyžadoval 25 vozidel pokud by měl mít stejnou strukturu jako ten dělostřelecký. Navíc jak jsem psal nemá moc smysl znovu kupovat vyřazené Grady. Spíš zavést nějaký západní systém který je ale pochopitelně dražší.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:54 17.03.2021

      Ondra Mrklas. Zbavit se MBT na základě toho, že dělostřelectvo je silné, je jako chtít zbavit se dělostřelectva na základě toho, že drony jsou fajn. Problém je v tom, že to co vy ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra Mrklas.
      Zbavit se MBT na základě toho, že dělostřelectvo je silné, je jako chtít zbavit se dělostřelectva na základě toho, že drony jsou fajn.

      Problém je v tom, že to co vy popisujete, vedlo ve své době k tomu, že byly vyřazeny právě raketomety z AČR.
      Já sice chápu váš postoj a rozumím tomu co píšete, ale vy zase musíte brát v potaz, že byť konflikty na Ukrajině a Náhorním Karabachu, ukázali sílu dělostřelectva a dronů, tak i tak se jedná o poměrně specifické bojiště, které svým charakterem umožnilo aby se tyto druhy zbraní a vojska předvedli v plné své síle.
      Jenže AČR se nebuduje jen na podobný způsob bojů, i když i na to by měla být připravena, proto dodávám, že vyřazení raketometů z AČR byla svého času velká chyba, ale buduje se i na daleko jinačí boje. Primárně na schopnost vést účinný manévrový boj s protivníkem.
      To co navrhujete vy by si vyžádalo daleko větší množství financí na pořízení, protože by jste potřeboval ne 30, ale tak 300 možná až 3000 těchto raketometů.
      Protože nedokázal by jste je účinně přesouvat na ohrožená místa a musel by jste je mít i tam kde se nebojuje. A navíc jak by jste si představoval takovou obranu třeba na Jižní Moravě, která je rovinatá nebo třeb a v oblasti Moravské brány (Oblast mezi Jeseníkem a Beskydy - Opavsko, Ostravsko, Bohumín)?
      Už za 2. sv. se ukázalo, že je to vhodný terén pro tankové operace, a i Československá prvorepubliková armáda věděla, že tudy obrněné svazy můžou jednoduše proniknout na území ČSR, proto se zde budovalo těžké opevnění primárně.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:30 17.03.2021

      Ondra Mrklas
      Jo. A taky by jsme mohli nasadit jenom polní kuchyň a poštu, když nás teda ti Němci a Poláci podporujou... Bože to jsou kecy...

      Ondra Mrklas
      Jo. A taky by jsme mohli nasadit jenom polní kuchyň a poštu, když nás teda ti Němci a Poláci podporujou... Bože to jsou kecy...

    • Scotty
     15:31 16.03.2021

     Není to český derivát, ale licenční výroba. Navíc pokud vím žádná česká firma se takovou výrobou v současnosti nezabývá. Také by mě zajímalo co je z momentálně rozjetých (nebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Není to český derivát, ale licenční výroba. Navíc pokud vím žádná česká firma se takovou výrobou v současnosti nezabývá.
     Také by mě zajímalo co je z momentálně rozjetých (nebo plánovaných) nákupů méně urgentní a mohlo by ustoupit raketometům. Ideálně západní ráže protože by dnes nemělo valný smysl znovu zavádět GRAD.Skrýt celý příspěvek

  • Coldvel
   13:59 16.03.2021

   V případě M-142 a raket MLRS/GMLRS a ATACMS by s náma vyjebali jako s Polákama, a navíc je tato munice až moc výkonná, na co se stím bude střílet, na Berlín? AČR bude mít problém ...Zobrazit celý příspěvek

   V případě M-142 a raket MLRS/GMLRS a ATACMS by s náma vyjebali jako s Polákama, a navíc je tato munice až moc výkonná, na co se stím bude střílet, na Berlín?

   AČR bude mít problém lokalizovat cíle 30 kilometrů za frontovou linií (pokud ještě něco takového bude) pro Cesary, co teprve 70, 150 km a více, na NATO se spoléhat nemůžeme.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:36 16.03.2021

    Jak konkrétně vyjebali s Polákama? také hodnocení nějakého zbraňového systému jako moc výkonný je opravdu zvláštní. Když mohla ČSLA disponovat taktickými raketami není žádný důvod ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak konkrétně vyjebali s Polákama? také hodnocení nějakého zbraňového systému jako moc výkonný je opravdu zvláštní. Když mohla ČSLA disponovat taktickými raketami není žádný důvod aby nezvládla AČR použít HIMARS.

    Proč se na NATO nemůžeme spoléhat?Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     15:56 16.03.2021

     Nevyjebali, Poláci si na začátku malovali, že si to hodí na Jelcz (což by jim pomohlo jen v rámci logistiky, jinak je US podvozek o třídu lepší) a že si budou rakety dělat doma. Na ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevyjebali, Poláci si na začátku malovali, že si to hodí na Jelcz (což by jim pomohlo jen v rámci logistiky, jinak je US podvozek o třídu lepší) a že si budou rakety dělat doma. Na což jim Američané řekli "take or leave it". To není "vyjebání", ale obchod. Poláci si prostě neuvědomili, že jejich pozice zase tak silná není.Skrýt celý příspěvek

   • Ondra Mrklas
    19:01 16.03.2021

    Přístup "na co tím budeme střílet???" je na palm face. M142 HIMARS/GMLRS a ATACMS by dělostřelectvu poskytly možnost krýt celé území ČR bez nutnosti přesunu blízko k frontě, kde by ...Zobrazit celý příspěvek

    Přístup "na co tím budeme střílet???" je na palm face. M142 HIMARS/GMLRS a ATACMS by dělostřelectvu poskytly možnost krýt celé území ČR bez nutnosti přesunu blízko k frontě, kde by pak mohly působit RM-70 Vampir a děla CAESAR. Navíc real-time recon z dronu může mnohonásobně s zpřesnit údery i hloupé munice, kterou může M142 nebo M270 stříletSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:25 15.03.2021

  Trochu tu zapadá, že přes to všechno "železo" pro Indonésii se posouvají i v oblasti elektronického průzkumu díky systémům VERA NG.

  Trochu tu zapadá, že přes to všechno "železo" pro Indonésii se posouvají i v oblasti elektronického průzkumu díky systémům VERA NG.

 • Miroslav
  21:33 15.03.2021

  Tu snáď neexistuje téma ktorá by sa nedala preklopiť na DITA vs. ZUZANA a následne ČR vs SR

  Tu snáď neexistuje téma ktorá by sa nedala preklopiť na DITA vs. ZUZANA a následne ČR vs SR

  • skelet
   21:51 15.03.2021

   Jsi první, gratuluji

   Jsi první, gratuluji

   • Miroslav
    22:23 15.03.2021

    Rozhodne nie, stačí zrolovať nižšie. Ale aj tak, neprekvapuje ma, že si sa zase ty musel ozvať

    Rozhodne nie, stačí zrolovať nižšie. Ale aj tak, neprekvapuje ma, že si sa zase ty musel ozvať

    • flanker.jirka
     22:27 15.03.2021

     Berte to tak, že jste asi pod indonéskou rozlišovací schopnost, když Evu a Zuzanu přičítají v článku jako úspěch "českého" vojenského průmyslu :-D "Podle známého indonéského blogu ...Zobrazit celý příspěvek

     Berte to tak, že jste asi pod indonéskou rozlišovací schopnost, když Evu a Zuzanu přičítají v článku jako úspěch "českého" vojenského průmyslu :-D

     "Podle známého indonéského blogu Defense Studies nemusí jít o poslední úspěchy českého vojenského průmyslu v Indonésii. Podle nových informací Kormar poptává kolové houfnice 8×8 v ráži 155 mm – houfnice na podvozku Tatra (DITA, EVA, ZUZANA) mají velmi slušné šance."Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:44 15.03.2021

      Pokud se podíváte na zdroje pod článkem, tak rozlišují mezi státem výrobce Dity a Zuzany 2. Autor článku to tedy jen zjednodušil na fakt, že obě houfnice mají podvozek Tatra.

      Pokud se podíváte na zdroje pod článkem, tak rozlišují mezi státem výrobce Dity a Zuzany 2. Autor článku to tedy jen zjednodušil na fakt, že obě houfnice mají podvozek Tatra.

    • skelet
     22:35 15.03.2021

     Níže jsem roloval a nic jsem nenašel. Jen "při" o délce hlavně a zmínku o řeckých Zuzanach. Žádné srovnávání Dita vs Zuzana nebo ČR vs SR (naopak je tam zmiňka o kooperaci). Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

     Níže jsem roloval a nic jsem nenašel. Jen "při" o délce hlavně a zmínku o řeckých Zuzanach. Žádné srovnávání Dita vs Zuzana nebo ČR vs SR (naopak je tam zmiňka o kooperaci).
     Tedy jsi to tady vytáhl první.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:50 15.03.2021

      Tak to úplne "mení situáciu". A ja, že článok je o raketometoch RM-70...

      Tak to úplne "mení situáciu". A ja, že článok je o raketometoch RM-70...

     • Jura99
      00:29 16.03.2021

      Miroslav: clanek si lepe precti, krome raketometu je o tom, ze Indonesie potencialne muze koupit 72ks houfnic raze 155mm.

      Miroslav: clanek si lepe precti, krome raketometu je o tom, ze Indonesie potencialne muze koupit 72ks houfnic raze 155mm.

     • skelet
      06:59 16.03.2021

      článek není o raketometech RM-70, ale o dodávkách koncernu CSG indonézské armádě. O dodávkách minulých a možná i budoucích.

      článek není o raketometech RM-70, ale o dodávkách koncernu CSG indonézské armádě. O dodávkách minulých a možná i budoucích.

  • flanker.jirka
   22:20 15.03.2021

   A že mají Tatrapan a Aligátory ze Slovenska se nepočítá? :-D

   A že mají Tatrapan a Aligátory ze Slovenska se nepočítá? :-D

   • Miroslav
    22:26 15.03.2021

    Nejak si na tom ego nehoním. Ale poteší...

    Nejak si na tom ego nehoním. Ale poteší...

   • Jura99
    07:59 16.03.2021

    Ty Aligátory byly u první dodávky Vampirů, když ještě nebyl Patriot.

    Ty Aligátory byly u první dodávky Vampirů, když ještě nebyl Patriot.

   • Ján Paliga
    21:55 16.03.2021

    .... ešte neprišli Indonézania na to, akú chybu spravili.... či? (smiech)

    .... ešte neprišli Indonézania na to, akú chybu spravili.... či? (smiech)

 • apache
  20:02 15.03.2021

  Je hezké mít ve světě takového věrného zákazníka.

  Je hezké mít ve světě takového věrného zákazníka.

 • tomas.kotnour
  18:53 15.03.2021

  FCR3 na podvozku Force 6x6 byly k vidění na lince v Tatře při Kopřivnických dnech techniky 2019.
  https://lutmat.rajce.idnes.cz/...

  FCR3 na podvozku Force 6x6 byly k vidění na lince v Tatře při Kopřivnických dnech techniky 2019.
  https://lutmat.rajce.idnes.cz/...

 • Jura99
  12:43 15.03.2021

  Je mozne ze DITA s kamonem L45 neni nahoda, ale ze pro ostrovni Indonesii kratsi dostrel vyhovuje.

  Je mozne ze DITA s kamonem L45 neni nahoda, ale ze pro ostrovni Indonesii kratsi dostrel vyhovuje.

  • Nesher
   13:06 15.03.2021

   To se ještě uvidí, podle mě je DITA pořád jen technologický demonstrátor a délka děla není v této fázi vůbec důležitá. EA prostě vzal to nejlevnější co bylo k mání (válelo se v ...Zobrazit celý příspěvek

   To se ještě uvidí, podle mě je DITA pořád jen technologický demonstrátor a délka děla není v této fázi vůbec důležitá. EA prostě vzal to nejlevnější co bylo k mání (válelo se v Konštruktě někde na dvoře) a před samotnou DITA je ještě hezkých pár pátků vývoje.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   13:54 15.03.2021

   DITA určitě reaguje na požadavky určitého zákazníka (asi Indonésie), ale na délku hlavně bych nebral nějak ohled. To co si chce CSG odzkoušet je dobíjení houfnice a elektronika.

   DITA určitě reaguje na požadavky určitého zákazníka (asi Indonésie), ale na délku hlavně bych nebral nějak ohled. To co si chce CSG odzkoušet je dobíjení houfnice a elektronika.

   • Jura99
    15:26 15.03.2021

    je to klidně možné, ale pokud budou ladit balistický počítač, SŘP a další věci, tak rozdíl mezi L45 a L52 bude mít vliv. Nepřijde mi moc šikovné, že by ke zkouškám vzali hlaveň ...Zobrazit celý příspěvek

    je to klidně možné, ale pokud budou ladit balistický počítač, SŘP a další věci, tak rozdíl mezi L45 a L52 bude mít vliv. Nepřijde mi moc šikovné, že by ke zkouškám vzali hlaveň L45 a přitom by počítali, že sériové stroje budou s L52. To by si přidělali práci s dalším testováním.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     16:16 15.03.2021

     nemyslím si, že zkouší balistický počítač, či SŘP. Dle informací, které se pustilo ven, tak to vypadá, že zkouší dobíjení houfnice samotné a dálkové ovládání věže. A k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

     nemyslím si, že zkouší balistický počítač, či SŘP. Dle informací, které se pustilo ven, tak to vypadá, že zkouší dobíjení houfnice samotné a dálkové ovládání věže. A k tomu nepotřebuješ dlouhou hlaveň.
     Ale uvidíme co z toho vyleze.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:32 15.03.2021

      pro ladění nabíjecího mechanismu na sucho jim opravdu stačí i zadek hlavně se závěrem. Ale je to nová zbraň, určitě s tím v dalších fázích zkoušek budou střílet ostrýma a na cíl. ...Zobrazit celý příspěvek

      pro ladění nabíjecího mechanismu na sucho jim opravdu stačí i zadek hlavně se závěrem. Ale je to nová zbraň, určitě s tím v dalších fázích zkoušek budou střílet ostrýma a na cíl. Pokud pak zákazníkovi dodají jiné dělo než prozkoušené, budou muset část zkoušek udělat znovu.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:55 15.03.2021

      vyzkoušet na sucho to jde, jen se to pak může potýkat s problémy, které vznikají vlivem střelby na konstrukci. A na to ti stačí i krátké dělo, které vyškrábneš někde na skladě. ...Zobrazit celý příspěvek

      vyzkoušet na sucho to jde, jen se to pak může potýkat s problémy, které vznikají vlivem střelby na konstrukci. A na to ti stačí i krátké dělo, které vyškrábneš někde na skladě.
      Taky je třeba poznamenat, že na tom nedělají sami a od nuly, takže záměna hlavně bude to nejmenší..
      Mimochodem se dost zapomíná na to, že řecké Zuzany 2000 mají nějaký ten pátek a už by zasloužily modernizaci.Skrýt celý příspěvek

     • wlko
      09:14 16.03.2021

      Ono s "Gréckymi" Zuzanami je problém ten že ich má vo výzbroji Cyperská národná garda - ktorá ich dostala od Grékov ( spolu s iným vybavením ako kompenzáciu pri výmene cyperského ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono s "Gréckymi" Zuzanami je problém ten že ich má vo výzbroji Cyperská národná garda - ktorá ich dostala od Grékov ( spolu s iným vybavením ako kompenzáciu pri výmene cyperského systému S-300).

      A Cyprus už nakúpil ďalšie húfnice zo Srbska - Nora B-52. Jedným z dôvodov je určite cena a neviem či na Cyprus nieje uvalené aj nejaké embargo na dovoz zbraní.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:30 15.03.2021

   Jura99
   Proč by měl někomu vyhovovat kratší dostřel, když za obdobnou cenu dokáže pořídit houfnici s delším dostřelem? Delší dostřel se na ostrově hodí i proti námořním cílům.

   Jura99
   Proč by měl někomu vyhovovat kratší dostřel, když za obdobnou cenu dokáže pořídit houfnici s delším dostřelem? Delší dostřel se na ostrově hodí i proti námořním cílům.

   • skelet
    22:48 15.03.2021

    Záleží na preferovaném typu munice.

    Záleží na preferovaném typu munice.

    • flanker.jirka
     08:07 16.03.2021

     S delsi hlavní a jinym objemem komory přece tu samou munici doplivnete dál. V moznosti většího potenciálního dostřel vidím převažující výhody, i vzhledem k tomu, že mají stale ...Zobrazit celý příspěvek

     S delsi hlavní a jinym objemem komory přece tu samou munici doplivnete dál. V moznosti většího potenciálního dostřel vidím převažující výhody, i vzhledem k tomu, že mají stale dost zalesněný terén, kde se může hodit používat horní skupina úhlů. Pokud už půjdou do 155mm tak v dnešní době budou chtít nějaký minimální počet i chytré munice.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:33 16.03.2021

      Právě, že už o moc dál ne. Delší hlaveň se projeví až u speciální munice.

      Právě, že už o moc dál ne. Delší hlaveň se projeví až u speciální munice.

   • Jura99
    07:57 16.03.2021

    souhlasím, u suchozemského státu bych se také divil, ale u ostrovního s tisíci malých ostrovů tam třeba nějaká výhoda být může. RM-70 má také celkem krátký dostřel a patrně ...Zobrazit celý příspěvek

    souhlasím, u suchozemského státu bych se také divil, ale u ostrovního s tisíci malých ostrovů tam třeba nějaká výhoda být může. RM-70 má také celkem krátký dostřel a patrně nehledají třeba větší ráži s větším dostřelem.Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  11:04 15.03.2021

  KAPA mi přípomíná tohle: (WOL10)
  https://newspacetechnologies.c...

  KAPA mi přípomíná tohle: (WOL10)
  https://newspacetechnologies.c...

  • skelet
   11:51 15.03.2021

   mám pocit, že to patří pod stejný koncern - CSG

   mám pocit, že to patří pod stejný koncern - CSG

   • Nesher
    11:56 15.03.2021

    Už ne, koncem loňského roku to od CSG koupil zpět Ivo Kryl, jeden ze zakladatelů NST.

    Už ne, koncem loňského roku to od CSG koupil zpět Ivo Kryl, jeden ze zakladatelů NST.

    • skelet
     13:52 15.03.2021

     díky za info

     díky za info

Načítám diskuzi...