Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT

Člen provládních palestinských jednotek Jeruzalémské brigády (Liwa Al-Quds) před BMPT-2 v Sýrii / Public Domain

Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné podpory tanků BMPT. Stejně tak ruská společnost UralVagonZavod získala několik významných exportních zakázek pro tanky T-90.

BMPT

Oproti informacím z médií ruská armáda v Sýrii nenasadila BMPT-72, ale verzi BMPT-2, která vychází přímo z verze BMPT, ale disponuje několika vylepšeními. Na první pohled jde zejména o instalaci dvojice pancéřových schránek pro protitankové řízené střely 9M120 Ataka ráže 130 mm. Střely Ataka na BMPT jsou většinou vybaveny termobarickou hlavicí proti měkkým cílům, jde je ale vybavit tandemovou kumulativní hlavicí proti pancéřovým cílům.

Stejné schránky jsou umístěny také na BMPT-72. Avšak na rozdíl od BMPT/BMPT-2 vozidlo BMPT-72 využívá upravenou tankovou věž, čímž odpadla nutnost konstrukčně zasahovat do výchozího tankového podvozku. Navíc BMPT-72 má pouze trojčlennou posádku (řidič, střelec, velitel) a nemá dva čelní granátomety. 

Naproti tomu další varianty BMPT využívají zásadně upravené podvozky tanků T-72 nebo T-90. BMPT/BMPT-2 má věž jen minimálně zasahující do prostoru posádky. Ve vozidle je tak dostatek prostoru pro pětičlennou posádku - řidič, operátor hlavních zbraňových systémů, velitel a dva operátoři čelních granátometů.

V červnu letošního roku ruská armáda nasadila v Sýrii ke zkouškám jedno vozidlo BMPT-2. Detaily o nasazení BMPT-2 nejsou známy. Sýrie je ale bojiště, pro které byla série vozidel BMPT stvořena - ochrana mechanizovaných jednotek (především tanků) v městském prostředí před vojáky s přenosnými protitankovými raketovými komplety (PPTRK) nebo pancéřovkami.

Právě syrská vládní vojska ztratila velké množství techniky při bojích ve městě a v zastavěném prostoru, kde na ně působili povstalci s celou škálou pěchotních protitankových zbraní. Velké ztráty způsobovaly např. povstalecké týmy se systémy TOW.

Donedávna bylo ale vedení ruské armády k nákupu vozidel BMPT velmi skeptické. Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti, která oslovila nejmenovaného experta (!), hlavním problémem tanků na bojišti je nalezení cíle. Problémem tedy není nedostatečná nebo nevhodná výzbroj, ale senzorové vybavení a také související výcvik posádek. 

Přitom BMPT je vybaven stejnými senzory jako moderní varianty tanků T-72 a T-90. Posádka BMPT má tedy stejnou šanci nalezení cíle, jako nejnovější tanky. Velení ruské armády si tak kladlo otázku, nač kupovat BMPT, jehož cena je stejná jako u moderních tanků.

Navíc ruský průmysl vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty T-15 (a také verzi BMPT Terminátor-3) na nové pásové platformě Armata. T-15 získá lepší senzory, může plnit stejné úkoly jako BMPT a navíc přepraví až devítičlenný výsadek.

Podle informací ruských médií z poslední doby se však zdá, že ruské ministerstvo obrany přeci jen nakoupí menší počet vozidel BMPT. Nejsou však známy počty ani to, zda půjde o BMPT-2, BMPT-72 nebo jinak upravené varianty.


Syrský prezident Bašár Asad si na ruské základně Hmímím prohlíží vozidlo BMPT-2. Vozidlo představuje ruský náčelník štábu Valerij Gerasimov. / Public Domain 

Tanky T-90

O nejnovější ruské tanky T-90 projevily v poslední době zájem hned tři země - Vietnam, Irák a Kuvajt.

Vietnam nakoupí 64 tanků T-90S a T-90SK. Vietnam má s ruskými tanky velké zkušenosti, především po vietnamsko-čínské válce v roce 1979. Válka mezi Vietnamem a Čínou i současné pře mezi oběma státy jsou mimo jiné důvodem, proč Vietnam odmítá kupovat vojenskou techniky od svého mocného severního souseda.

Vietnam vzhledem ke své špatné infrastruktuře země (komunikace, průmyslové zázemí) a geografickým podmínkám (často bahnité nebo jinak nestabilní podloží) provozuje velký počet lehkých nebo obojživelných tanků. Nákup tanků T-90S/SK o hmotnosti pouze kolem 46,5 t se tak jeví jako rozumná volba. T-90 ve vietnamské armádě nahradí již zcela zastaralé stroje T-55.

T-90S je exportní verzí tanku T-90A ruské armády. Na rozdíl od T-90A tanky T-90S nemají typický infračervený rušící systém Štora. Verze T-90SK je velitelská varianta tanku s vlastním inerciálním navigačním systémem, výkonnějšími komunikačními přístroji a peroskopickou dělostřeleckou buzolou.

Dalším uživatelem T-90S a T-90SK se stane Irák, který projevil zájem o 73 tanků. Podle ruských médií jsou přitom pravděpodobné ještě další dodávky T-90 do Iráku.

Nová dodávka tanků nahradí ztráty amerických tanků Abrams a také sovětských tanků T-72M/M1. Připomeňme, že část repasovaných tanků T-72M/M1 před časem dodala irácké armádě v rámci urgentní potřeby česká firma Excalibur Army.


T-90M odstranil některé největší neduhy T-90A - slabý pancíř a nízkou přesnost kanónu a celou zásobu munice v prostoru posádky.  / UralVagonZavod

Výhodou T-90 je konstrukční podobnost s T-72. Díky jednoduchosti a podobnosti konstrukce irácká armáda dokáže T-72 a T-90 lépe udržovat provozuschopné a bojeschopné, než sofistikované a složité americké tanky Abrams, s kterými irácká armáda nemá žádné zkušenosti.

Kuvajt projevil zájem rovnou o 146 tanků T-90MS a T-90MSK - jedná se o exportní varianty nejmodernější verze T-90AM (resp. T-90M). V Kuvajtu nové ruské tanky nahradí tanky M-84 (jugoslávská varianta T-72).

T-90MS je konstrukčně velmi podobná nejnovějšímu modelu T-90M. V záři minulého roku generálporučík Alexandr Ševčenko, šéf ruské Hlavní tankové a automobilové správy (GABTU), uvedl, že všechny tanky T-90 ruské armády se budou modernizovat právě na standard T-90M.

Podle ruských médií se T-90MS od verze T-90M  příliš neliší. Tank T-90M získá ale oproti T-90MS výkonnější kanón 2A82-1M a pokročilejší přídavné pancéřování. Hmotnost T-90M údajně dosáhne až 50 t, oproti 48 t u T-90MS a 46,5 t u T-90A.


T-90MS v Kuvajtu

T-90M pohání stejně jako u T-90MS dieselový motor V-92S2F o výkonu 831 kW (1130 koní). T-90M/MS je vybaven pomocnou pohonnou jednotkou (APU), která dokáže napájet elektronické systémy tanku bez zapnutého hlavního motoru.

Velkou předností (z hlediska přežití posádky) verze M/MS, oproti T-90A/S, je uložení částí nábojů do pancéřové schránky v zadní části věže - munice však není přístupná z vnitřku, jako tomu je u západních tanků. Většina kanonóvé munice je stále pod bojovým prostorem ve věži. 

T-90MS získal modernizovaný kanón 2A46M-5 ráže 125 mm (délka 48 ráží) s novým elektronickým systémem řízení palby. Hlaveň je sice o 100 kg těžší než kanón 2A46M (T-90A/S) ale má o 70 % větší životnost a o 15 % menší rozptyl.


Velitelský tank T-90SK / UralVagonZavod

Vedle děla je koaxiálně umístěn kulomet ráže 7,62 mm a další kulomet stejné ráže je umístěn v robotické věži na střeše tanku. Bloky dynamické ochrany Relikt chrání T-90M/MS před kumulativní municí (protitankové řízené střely) a údajně snižují účinnost podkaliberní tankové munice o 50 %.

Navíc Relikt chrání mnohem větší plochu tanku - např. T-90A/S s bloky dynamické ochrany Kontakt-5 chrání pouze 50 % čelní polosféry tanku. Relikt také mnohem lépe kryje slabé boční pancéřování věže T-90.

T-90M a T-90MS však není poněkud překvapivě vybaven rušicím systémem Štora.

Dodejme, že exportní úspěchy konstrukce T-90 jsou mnohem větší. Například íránský tank Karrar přímo vychází z T-90MS a Indie si objednala celkově 464 tanků T-90MS. Také Egypt projevil zájem o získání 400 tanků T-90S nebo T-90MS.

Zdroj: Below The Turret Ring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory ...

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...

Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", ...

Modernizace vozidel Puma pro Bundeswehr

Bundeswehr uzavřel smlouvu se společností Rheinmetall na modernizaci bojových vozidel pěchoty Puma. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  02:59 30.07.2017

  PavolR Nebudu a nechci tu obhajovat či dehonestovat BMPT. Jen nemáte úplně pravdu s tou hromadou zbraní a húúú. Když si vezmem třeba výzbroj nového BVP pro AČR, tak mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Nebudu a nechci tu obhajovat či dehonestovat BMPT.
  Jen nemáte úplně pravdu s tou hromadou zbraní a húúú. Když si vezmem třeba výzbroj nového BVP pro AČR, tak mimo granátometů má výzbroj prakticky totožnou s BMPT.

  Rozdíl samozřejmě spočívá v tom, že BMPT nemá výsadek. Co se týče výzbroje má k dispozici k okamžitému použití 4 "těžké" PTŘS. Hlavňová výzbroj sice opticky budí sílu, ale kanony se nepoužívají současně, nýbrž pro jeden kanon je určena průbojná a pro druhý tříštivo-trhavá munice. Dále tam najdem spřažený kulomet a hotovo, alespoň co se týče BMPT-72 u původního podvozku najdeme ony kontroverzní granátomety (ty jsou opravdu asi zbytečné, nemyslím granátomety, ale posádku).

  Tudíž oproti klasickému BVP se druhy zbraní pomalu neliší. V případě BMPT-72 už vůbec ne. Rozdíl je hlavně v počtu nesené munice a účinnějších PTŘS. BMPT má samozřejmě mnohem lepší balistickou odolnost (na úrovni tanku) oproti běžnému BVP.

  Syrské nasazení je de-facto test a až následně uvidíme, jaká výzbroj se uchytí jako ten správný "mix" výzbroje pro BMPT a nebo se BMPT neuchytí vůbec. To ale, bez praktického nasazení nikdy nelze od stolu se 100% jistotou vědět.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:47 29.07.2017

  Polemik: No práve tá efektivita BMPT pri pomere cena/výkon/výsledky je dosť otázna. V dejinách obrnenej techniky poznáme viacero prípadov, keď sa skúšalo ísť cestou "dáme hromadu ...Zobrazit celý příspěvek

  Polemik:
  No práve tá efektivita BMPT pri pomere cena/výkon/výsledky je dosť otázna. V dejinách obrnenej techniky poznáme viacero prípadov, keď sa skúšalo ísť cestou "dáme hromadu rôznej výzbroje na jeden podvozok a húúú", no vždy sa to ukázalo ako slepá ulička.Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  22:13 29.07.2017

  dante1: "Ruská obrněná technika rozhodně není tím nejlepší na světovém trhu" =blbosť na n-tú. V niečom možno tá ruská technika za západnou zaostáva (povedzme SRP), v inom ...Zobrazit celý příspěvek

  dante1:
  "Ruská obrněná technika rozhodně není tím nejlepší na světovém trhu"

  =blbosť na n-tú. V niečom možno tá ruská technika za západnou zaostáva (povedzme SRP), v inom západnú ale zase prevyšuje (mobilita, jednoduchosť prevádzky a údržby, cena). V sumáre je teda ruská obrnená technika adekvátna západnej.

  To že momentálne patríme už do západného klubu ešte neznamená, že musíme žrať západnú propagandu. Keď sa chce, tak Abramsy aj Leá horia rovnako dobre ako tie neprávom mnohými podceňované T-čka. A keď k tomu dojde, tak budem určite radšej keď mi zhorí tank za 4 mil.USD ako za 8. Aj strýco Adolf mal tiež najkvalitnešie vyšperkované tanky, no i tak dostal od Josifa po hube, pretože ten ich mal nepomerne viac, v dobrom pomere cena-výkon a dokázal ich (aj preto) rýchlejšie vyrábať. T-čka sú skvelé tanky o ktoré je vo svete stále obrovský záujem - o čom sa konieckoncov píše aj v článku vyšše. T-čka rozhodne nekončia a majú ešte dlhé roky pred sebou. A to aj po zaradení Armaty T-14. A podobné sa dá povedať o ruskej obrnenej technike všeobecne.

  čo sa BMPT týka, smejem sa nad 1.vým príspevkom od dušana ako nám tento voj.expert, konštruktér a prezieravý plánovač v 1 osobe v pár vetách vysvetlil, že ten stroj je blbosť :-D
  Pritom už aj bežný laik pozorovateľ z povahy voj.konfliktov súčasnosti minimálne tuší, že taký stroj ako BMPT si uplatnenie rozhodne nájde - ak nie v pôvodne zamýšlanej úlohe ochrancu tankov, tak ako veľmi efektívny vymetač rôznych hadrákov, teroristov či partizánskych bojúvek. Konkrétne to ukáže až čas, zatiaľ je to nové unikátne vozidlo a musí sa otestovať v boji, prispôsobí sa výzbroj, senzory, vymyslí sa taktika jeho nasadenia atď atď. Dnes je BMPT na začiatku a uplatní sa. Určite sa ho nepredajú tisíce kusov ako T-čiek (logicky, má ísť predsa o špecializované podporné vozidlo), ale svojich zákazníkov si našlo a nájde. Detto keď sa ponúka možnosť konverzie nadbytočných T-72 - využitím ich podvozka na stavbu BMPT-72.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:21 29.07.2017

  to máš pravdu nicméně jak jsem popisoval funkci ochrany Afganit a Malachit tak se nejdřív ta střela musí dostat k pancíři T-90M Proryv-3 .. tzn. nejdříve bude rušena radiovým ...Zobrazit celý příspěvek

  to máš pravdu nicméně jak jsem popisoval funkci ochrany Afganit a Malachit tak se nejdřív ta střela musí dostat k pancíři T-90M Proryv-3 .. tzn. nejdříve bude rušena radiovým signálem, poté budou vstřelovány šrapnely (předpokládám v určitém rozevírajícím se úhlu) a až po-té zafunguje dynamická ochrana Malachit (předpokládám, že to bude také v nějakém úhlu) takže ikdyž pokrytí věže z vrchu věže nebude 100% (né tak ideálně jak na Armatě T14) tak je dost velká šance tuto protitankovou střelu zastavit... projektanti této nové ochrany znají velmi přesně jak fungují tyto poslední typy protitankových střel a podle toho také projektují adekvátní protiopatření...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:16 29.07.2017

  givicz: Na rozdiel od bezposádkovej veže T-14 má T-90 na vrchu veže dvojicu poklopov, s čím sa proste nedá nič robiť, lebo ich funkčnosť musí ostať zachovaná. Strely útočiace z ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Na rozdiel od bezposádkovej veže T-14 má T-90 na vrchu veže dvojicu poklopov, s čím sa proste nedá nič robiť, lebo ich funkčnosť musí ostať zachovaná. Strely útočiace z hornej sféry budú permanentný problém bez ohľadu na to, čo sa na ne napláca...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:44 29.07.2017

  jsk1 naštěstí se zatím nikdo neodvážil dodat islamistům v Sýrii poslední verze protitankových střel (stejně tak nějakou sofistikovanou protileteckou techniku) a ty co tam v ...Zobrazit celý příspěvek

  jsk1 naštěstí se zatím nikdo neodvážil dodat islamistům v Sýrii poslední verze protitankových střel (stejně tak nějakou sofistikovanou protileteckou techniku) a ty co tam v současné době jsou na T90 nestačí... nicméně stačí na Turecké M 60T Sabra a Leopard 2A4...
  http://zpravy.idnes.cz/syrie-p...
  http://www.eurasia24.cz/vojens...

  Postoval jsem zde video, kde je rozebrána bezosádková věž Armaty T14 je na ní patrné, že na " střeše" jsou moduly ochrany, předpokládám, že na poslední verzi T-90M Proryv-3 to bude podobné, takže díky systému aktivní a pasivní ochrany Afganit a Malachit budou Javeliny na tyto poslední vývojové větve tanků krátké...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:52 28.07.2017

  ... o to väčší problém by ale mohli predstavovať v prípade, ak by vývoj Rusku nedaj bože znova vyústil do občianskej vojny ... aj warlordi bez atomoviek by mali celkom slušné šance ...Zobrazit celý příspěvek

  ... o to väčší problém by ale mohli predstavovať v prípade, ak by vývoj Rusku nedaj bože znova vyústil do občianskej vojny ... aj warlordi bez atomoviek by mali celkom slušné šance udržať si kontrolované územie ...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:54 28.07.2017

  nedala na armatě je při stejném kalibru bezosádková věž v T90 jestli se nepletu jsou dva členové posádky ... dušan přesně konflikty jako jsou Sýrie ukazují že starší ruská ...Zobrazit celý příspěvek

  nedala na armatě je při stejném kalibru bezosádková věž v T90 jestli se nepletu jsou dva členové posádky ...

  dušan přesně konflikty jako jsou Sýrie ukazují že starší ruská bojová technika uplatňuje svoji blbovzdornou konstrukci, kdy v prachu a bez patřičné údržby to prostě funguje a dokáže to ovládat i nevzdělanej arabáč.. taky jsme mohli vidět jak v Sýrii fungoval T90, Turkům jak fungoval při ostrém nasazení Sabra, Leopard 2 atp. v Jemenu bylo zase vidět jak Saudům fungoval tanky ambrams .. :)

  Jinak doufám, že v Rusku nejsou blbouni a tuto techniku si v počtu X tisíc kusů nechají v úloženkách (viděl jsem video jak na donbasu opolčenci startovali vystavený tank IS3 na podstavci z druhé světové války a on opravdu nastartoval :)) protože pokud by nedej bože v evropě nastala totální válka (předpokládám evropa by byla v prdeli), kdy vešekerá ifrastruktura, satelitní spojení atp. bude zničená včetně servisního zázemí tak tyto blbuvzdorné úloženky by se ve velké vlastenecké válce II mohli uplatnit...

  Jinak platí co jsem napsal hned na začátku T90MS je za cenu 4 miliony dolarů best kauf proto také ten úspěch na zahraničních trzích...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:42 28.07.2017

  UnionPacific: Keby to bolo možné a urobilo sa to, museli by veliteľ a strelec utekať za tankom s diaľkovým ovládaním zaveseným v krku a givicz by nám tu o tom zdieľal videá z ...Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific:
  Keby to bolo možné a urobilo sa to, museli by veliteľ a strelec utekať za tankom s diaľkovým ovládaním zaveseným v krku a givicz by nám tu o tom zdieľal videá z youtubu, aby sme boli všetci svedkami ruského technologického pokroku. :-D
  T14 má totiž bezposádkovú vežu, zatiaľ čo v korbe T90 sedí iba vodič, zatiaľ čo veliteľ a strelec sú vo veži.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  19:25 28.07.2017

  Priatelia,v tankoch sa nevyznám,ale napadla ma taká myšlienka...nedala by sa veža T14 namontovať na T90 ?

  Priatelia,v tankoch sa nevyznám,ale napadla ma taká myšlienka...nedala by sa veža T14 namontovať na T90 ?

 • PavolR
  19:09 28.07.2017

  ... len dodám, že celý čas hovorím o plne funkčnej Armate, v ktorej by všetko fungovalo tak, ako bolo zamýšľané ... v opačnom prípade by mohol mať pravdu givicz. ;-)

  ... len dodám, že celý čas hovorím o plne funkčnej Armate, v ktorej by všetko fungovalo tak, ako bolo zamýšľané ... v opačnom prípade by mohol mať pravdu givicz. ;-)

 • PavolR
  18:56 28.07.2017

  givicz: Je mi jasné, že celú túto blbosť naťahuješ, aby si mohol skladať ďalšie a ďalšie chválospevy na Armatu, takže naposledy. Už pred Armatou boli snahy o vývoj novej ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Je mi jasné, že celú túto blbosť naťahuješ, aby si mohol skladať ďalšie a ďalšie chválospevy na Armatu, takže naposledy.
  Už pred Armatou boli snahy o vývoj novej koncepcie, lebo T-90 konštrukčne nestačí. Všetka elektronika v Armate i T-90 je ruská, čiže schéma nové je menšie nemusí platiť, záleží od toho, o aké funkcie to má byť vylepšené. :-D
  A mohol by som pokračovať, no namiesto toho to radšej skrátim a zjednoduším - Aj na F-16 môžeme zavesiť rovnaké zbrane ako na F-35, dať naň rovnaký radar a vylepšiť kadečo, ale porovnateľnú bojovú hodnotu mať aj tak nebude. Punktum.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:56 28.07.2017

  dante1 Súhlas ... T-90 je de facto stále len T-72 čo zjednodušuje logistiku, výcvik ... okrem nízkej ceny samotného tanku to jednoducho znamená, že mnoho zákazníkov si iný tank ...Zobrazit celý příspěvek

  dante1

  Súhlas ... T-90 je de facto stále len T-72 čo zjednodušuje logistiku, výcvik ... okrem nízkej ceny samotného tanku to jednoducho znamená, že mnoho zákazníkov si iný tank ani nemôžu dovoliť. I keď v tomto "segmente" sa tam už tlačia Číňania.

  Je zaujímavé, že napr. do Sýrie Rusko dodáva modernizované tanky T-62, ktoré už nepotrebuje, sú lacné ...a na tomto bojisku sa v pohode uplatnia.

  Podobný prípad je Mi-8/17 ... žiadny zázrak .. ale jednoduchý, spoľahlivý, priestranný a cca 5 x lacnejší ako Black Hawk ... no nekúp to : )Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  18:31 28.07.2017

  Ruská obrněná technika rozhodně není tím nejlepší na světovém trhu ale je prostě něco jako ak 47.Na rozdíl od té západní je levnější,jednodušší na údržbu a většinou i spolehlivější ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruská obrněná technika rozhodně není tím nejlepší na světovém trhu ale je prostě něco jako ak 47.Na rozdíl od té západní je levnější,jednodušší na údržbu a většinou i spolehlivější a to můžou být pro mnoho zemí důležitější vlastnosti než špičková palebná síla a ochrana posádky,protože i ten nejlepší stroj se v případě že ho nedokážete udržet v provozu stává jen kusem šrotu.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:16 28.07.2017

  PavolIR primárně co se týče elektroniky mám na mysli podstatné věci jako je systém řízení palby Kalina ten má být stejný jako na Armatě T14, pasivní ochranu zcela jistě i další ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR primárně co se týče elektroniky mám na mysli podstatné věci jako je systém řízení palby Kalina ten má být stejný jako na Armatě T14, pasivní ochranu zcela jistě i další elektronické systémy budou v poslední verzi T-90M Proryv-3 stejné v rámci unifikace a šetření prostředků ...... navíc je zřejmé, že nové digitální elektronické vybavení je vždy menší a lehčí..

  Rusové začali vyvíjet úplně nový koncept Armata z důvodu unifikace na celou novou rodinu těchto vozidel a tam přesně kde končí se svojí vypiplaností T-90M Proryv-3 tam přesně teprve začíná Armata T14, kdy vůbec bych se nedivil, že kromě většího kalibru třeba upraveného s Koalicije 152mm dostane také jinou věž..

  první linií ochrany T14 je Afganit jsou to čtyři vzájemně propojené radary, který aktivují systém, který začne rušit navádění protitankové střely radiovým signálem, dále vytváří kouřovou clonu do této skupiny patří i FGM-148 Javelin, pokud to nepomůže přichází na řadu vystřelování na blížící střelu granátů se střepinami.

  pokud systém Afganit z nějakého důvodu selže nastupuje druhý stupeň obrany systém dynamické ochrany Malachit. Je to závěsný kontejner, který má také elektronické řízení modulů, které explodují do protipohybu protitankové střely.

  třetím stupněm je pancíř tanku jehož složení je tajné.. tank má ještě několik bezpečnostních přepážek, které oddělují posádku v obrněné kapsli od motorového prostoru, munice, paliva...Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  17:39 28.07.2017

  Fenri : Neviem,čo si tým myslel,ale ak si teda tak múdry,tak objasni,ako sa T90 alebo T14 ubráni Javelinu ? Štora je dobrá len proti infra zameriavačom..proti fire and forget nič ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri : Neviem,čo si tým myslel,ale ak si teda tak múdry,tak objasni,ako sa T90 alebo T14 ubráni Javelinu ? Štora je dobrá len proti infra zameriavačom..proti fire and forget nič nezmôže.....Afganit zase nedokáže zasiahnúť strelu nad tankom....zadymenie tanku nepomôže,kedže Javelin si pozíciu tanku "pamätá".Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:31 28.07.2017

  givicz: Teraz už fakt kecáš. Aké elektronické vybavenie bude nakoniec mať Armata nevedia možno ešte ani samotní výrobcovia, pretože posledná známa informácia po testoch bola, že ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Teraz už fakt kecáš. Aké elektronické vybavenie bude nakoniec mať Armata nevedia možno ešte ani samotní výrobcovia, pretože posledná známa informácia po testoch bola, že takmer všetky systémy treba vymeniť. Rozdiel veľkosti medzi T-90 a T-14 je popri kapsle pre posádku daný aj potrebou inštalácie všetkej tej elektroniky do korby.
  S potenciálne väčším kalibrom sa pri vývoji rátalo (žiadne tajomstvo), ale nechaj si zájsť chuť, lebo Rusi potrebný kanón nemajú vyvinutý.
  T-90 nikdy nebude viac než hĺbkovo modernizovaná T-72 nech sa na ňu napláca čokoľvek, čo je jeden z dôvodov, prečo začali Rusi vyvíjať úplne nový koncept.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:58 28.07.2017

  PavolIR a to ti nestačí ??? vždyť to má stejnou palebnou sílu jako Armata včetně elektronického vybavení, pasivní ochrana je také stejná jak jsem psal výhoda je v obrněné kapsli a ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR a to ti nestačí ??? vždyť to má stejnou palebnou sílu jako Armata včetně elektronického vybavení, pasivní ochrana je také stejná jak jsem psal výhoda je v obrněné kapsli a co jsem viděl obrázky a videa ti tři co sedí vepředu mají pohodlí (pomalu se mi zdá, že u toho leží :)) a mají velkou pravděpodobnost přežití v případě zásahu...

  Když vidím armatu T14 s tou 125 mm 2A82-1M tičkou, tak mám pocit, že proporcionálně je vzhledem k velikosti těla tanku taková malá .... nevím proč ale mám takový pocit, že rusové něco tají.. vůbec bych se nedivil, kdyby na to v budoucnosti nenasadili nějaký větší kalibr ...

  video co je skryto ve věži Armaty T14
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:46 28.07.2017

  givicz 15:12 A to je všetko? Prosím Vás, ak sa týmito pár vylepšeniami, čo sa mali dať naplácať prakticky na čokoľvek, doťahovali na T-14, tak to by potom T-14 teda fakt nebola ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz 15:12
  A to je všetko? Prosím Vás, ak sa týmito pár vylepšeniami, čo sa mali dať naplácať prakticky na čokoľvek, doťahovali na T-14, tak to by potom T-14 teda fakt nebola žiadne veľké terno. :-)
  Ale naspäť k téme diaľkového ovládania. Pochopte jednu vec. Všetky tieto modernizované vecičky idú no prezbrojenie bojových jednotiek, ktoré bude trvať roky a roky. Nemodernizované tanky by mohli slúžiť nanajvýš ako falošné ciele pre protivníka v dôsledku situačného povedomia, ktoré by bolo v porovnaní s modernejšími tankmi horšie, aj keby bola priamo v nich posádka, nieto ešte pre niekoho s kniplom niekde úplne inde. Prerobiť ich na niečo skutočne bojaschopné aj s diaľkovým ovládaním by si žiadalo iba o niečo nižšie náklady (časové i finančné) ako výroba nového tanku.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:30 28.07.2017

  KOLT s tímhle se vůbec nepřu, že je to těžké ba dokonce po teoretické rovině prakticky nemožné... jinak by se o dálkovém ovládání strojů na zabíjení ani nepřemýšlelo.. vyjádřil ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT s tímhle se vůbec nepřu, že je to těžké ba dokonce po teoretické rovině prakticky nemožné... jinak by se o dálkovém ovládání strojů na zabíjení ani nepřemýšlelo.. vyjádřil jsem pouze mírnou obavu protože jakmile slyším, že něco je nepřekonatelné nerozšifrovatelné atp. propadám mírné skepsi...toť vše. Pouze jako příklad jsem uvedl, že ve své době Němci měli za to, že komunikaci přes Enigmu není možné rozšifrovat, kdy ovšem se mýlili a tím dost možná také prohráli válku :)

  Jinak k té starší ruské technice ve skladech a modernizace.. T-90M Proryv-3 již tu byla včetně výčtu změn ale taková modernizace T72 na verzi T-72B3 s dodatečnou balistickou ochranou také nevypadá špatně...
  http://www.eurasia24.cz/vojens...

  tohle zrovna přebírají bělorusové:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4