Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT

Člen provládních palestinských jednotek Jeruzalémské brigády (Liwa Al-Quds) před BMPT-2 v Sýrii / Public Domain

Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné podpory tanků BMPT. Stejně tak ruská společnost UralVagonZavod získala několik významných exportních zakázek pro tanky T-90.

BMPT

Oproti informacím z médií ruská armáda v Sýrii nenasadila BMPT-72, ale verzi BMPT-2, která vychází přímo z verze BMPT, ale disponuje několika vylepšeními. Na první pohled jde zejména o instalaci dvojice pancéřových schránek pro protitankové řízené střely 9M120 Ataka ráže 130 mm. Střely Ataka na BMPT jsou většinou vybaveny termobarickou hlavicí proti měkkým cílům, jde je ale vybavit tandemovou kumulativní hlavicí proti pancéřovým cílům.

Stejné schránky jsou umístěny také na BMPT-72. Avšak na rozdíl od BMPT/BMPT-2 vozidlo BMPT-72 využívá upravenou tankovou věž, čímž odpadla nutnost konstrukčně zasahovat do výchozího tankového podvozku. Navíc BMPT-72 má pouze trojčlennou posádku (řidič, střelec, velitel) a nemá dva čelní granátomety. 

Naproti tomu další varianty BMPT využívají zásadně upravené podvozky tanků T-72 nebo T-90. BMPT/BMPT-2 má věž jen minimálně zasahující do prostoru posádky. Ve vozidle je tak dostatek prostoru pro pětičlennou posádku - řidič, operátor hlavních zbraňových systémů, velitel a dva operátoři čelních granátometů.

V červnu letošního roku ruská armáda nasadila v Sýrii ke zkouškám jedno vozidlo BMPT-2. Detaily o nasazení BMPT-2 nejsou známy. Sýrie je ale bojiště, pro které byla série vozidel BMPT stvořena - ochrana mechanizovaných jednotek (především tanků) v městském prostředí před vojáky s přenosnými protitankovými raketovými komplety (PPTRK) nebo pancéřovkami.

Právě syrská vládní vojska ztratila velké množství techniky při bojích ve městě a v zastavěném prostoru, kde na ně působili povstalci s celou škálou pěchotních protitankových zbraní. Velké ztráty způsobovaly např. povstalecké týmy se systémy TOW.

Donedávna bylo ale vedení ruské armády k nákupu vozidel BMPT velmi skeptické. Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti, která oslovila nejmenovaného experta (!), hlavním problémem tanků na bojišti je nalezení cíle. Problémem tedy není nedostatečná nebo nevhodná výzbroj, ale senzorové vybavení a také související výcvik posádek. 

Přitom BMPT je vybaven stejnými senzory jako moderní varianty tanků T-72 a T-90. Posádka BMPT má tedy stejnou šanci nalezení cíle, jako nejnovější tanky. Velení ruské armády si tak kladlo otázku, nač kupovat BMPT, jehož cena je stejná jako u moderních tanků.

Navíc ruský průmysl vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty T-15 (a také verzi BMPT Terminátor-3) na nové pásové platformě Armata. T-15 získá lepší senzory, může plnit stejné úkoly jako BMPT a navíc přepraví až devítičlenný výsadek.

Podle informací ruských médií z poslední doby se však zdá, že ruské ministerstvo obrany přeci jen nakoupí menší počet vozidel BMPT. Nejsou však známy počty ani to, zda půjde o BMPT-2, BMPT-72 nebo jinak upravené varianty.


Syrský prezident Bašár Asad si na ruské základně Hmímím prohlíží vozidlo BMPT-2. Vozidlo představuje ruský náčelník štábu Valerij Gerasimov. / Public Domain 

Tanky T-90

O nejnovější ruské tanky T-90 projevily v poslední době zájem hned tři země - Vietnam, Irák a Kuvajt.

Vietnam nakoupí 64 tanků T-90S a T-90SK. Vietnam má s ruskými tanky velké zkušenosti, především po vietnamsko-čínské válce v roce 1979. Válka mezi Vietnamem a Čínou i současné pře mezi oběma státy jsou mimo jiné důvodem, proč Vietnam odmítá kupovat vojenskou techniky od svého mocného severního souseda.

Vietnam vzhledem ke své špatné infrastruktuře země (komunikace, průmyslové zázemí) a geografickým podmínkám (často bahnité nebo jinak nestabilní podloží) provozuje velký počet lehkých nebo obojživelných tanků. Nákup tanků T-90S/SK o hmotnosti pouze kolem 46,5 t se tak jeví jako rozumná volba. T-90 ve vietnamské armádě nahradí již zcela zastaralé stroje T-55.

T-90S je exportní verzí tanku T-90A ruské armády. Na rozdíl od T-90A tanky T-90S nemají typický infračervený rušící systém Štora. Verze T-90SK je velitelská varianta tanku s vlastním inerciálním navigačním systémem, výkonnějšími komunikačními přístroji a peroskopickou dělostřeleckou buzolou.

Dalším uživatelem T-90S a T-90SK se stane Irák, který projevil zájem o 73 tanků. Podle ruských médií jsou přitom pravděpodobné ještě další dodávky T-90 do Iráku.

Nová dodávka tanků nahradí ztráty amerických tanků Abrams a také sovětských tanků T-72M/M1. Připomeňme, že část repasovaných tanků T-72M/M1 před časem dodala irácké armádě v rámci urgentní potřeby česká firma Excalibur Army.


T-90M odstranil některé největší neduhy T-90A - slabý pancíř a nízkou přesnost kanónu a celou zásobu munice v prostoru posádky.  / UralVagonZavod

Výhodou T-90 je konstrukční podobnost s T-72. Díky jednoduchosti a podobnosti konstrukce irácká armáda dokáže T-72 a T-90 lépe udržovat provozuschopné a bojeschopné, než sofistikované a složité americké tanky Abrams, s kterými irácká armáda nemá žádné zkušenosti.

Kuvajt projevil zájem rovnou o 146 tanků T-90MS a T-90MSK - jedná se o exportní varianty nejmodernější verze T-90AM (resp. T-90M). V Kuvajtu nové ruské tanky nahradí tanky M-84 (jugoslávská varianta T-72).

T-90MS je konstrukčně velmi podobná nejnovějšímu modelu T-90M. V záři minulého roku generálporučík Alexandr Ševčenko, šéf ruské Hlavní tankové a automobilové správy (GABTU), uvedl, že všechny tanky T-90 ruské armády se budou modernizovat právě na standard T-90M.

Podle ruských médií se T-90MS od verze T-90M  příliš neliší. Tank T-90M získá ale oproti T-90MS výkonnější kanón 2A82-1M a pokročilejší přídavné pancéřování. Hmotnost T-90M údajně dosáhne až 50 t, oproti 48 t u T-90MS a 46,5 t u T-90A.


T-90MS v Kuvajtu

T-90M pohání stejně jako u T-90MS dieselový motor V-92S2F o výkonu 831 kW (1130 koní). T-90M/MS je vybaven pomocnou pohonnou jednotkou (APU), která dokáže napájet elektronické systémy tanku bez zapnutého hlavního motoru.

Velkou předností (z hlediska přežití posádky) verze M/MS, oproti T-90A/S, je uložení částí nábojů do pancéřové schránky v zadní části věže - munice však není přístupná z vnitřku, jako tomu je u západních tanků. Většina kanonóvé munice je stále pod bojovým prostorem ve věži. 

T-90MS získal modernizovaný kanón 2A46M-5 ráže 125 mm (délka 48 ráží) s novým elektronickým systémem řízení palby. Hlaveň je sice o 100 kg těžší než kanón 2A46M (T-90A/S) ale má o 70 % větší životnost a o 15 % menší rozptyl.


Velitelský tank T-90SK / UralVagonZavod

Vedle děla je koaxiálně umístěn kulomet ráže 7,62 mm a další kulomet stejné ráže je umístěn v robotické věži na střeše tanku. Bloky dynamické ochrany Relikt chrání T-90M/MS před kumulativní municí (protitankové řízené střely) a údajně snižují účinnost podkaliberní tankové munice o 50 %.

Navíc Relikt chrání mnohem větší plochu tanku - např. T-90A/S s bloky dynamické ochrany Kontakt-5 chrání pouze 50 % čelní polosféry tanku. Relikt také mnohem lépe kryje slabé boční pancéřování věže T-90.

T-90M a T-90MS však není poněkud překvapivě vybaven rušicím systémem Štora.

Dodejme, že exportní úspěchy konstrukce T-90 jsou mnohem větší. Například íránský tank Karrar přímo vychází z T-90MS a Indie si objednala celkově 464 tanků T-90MS. Také Egypt projevil zájem o získání 400 tanků T-90S nebo T-90MS.

Zdroj: Below The Turret Ring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory ...

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...

Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", ...

Modernizace vozidel Puma pro Bundeswehr

Bundeswehr uzavřel smlouvu se společností Rheinmetall na modernizaci bojových vozidel pěchoty Puma. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  16:02 28.07.2017

  givicz, nerad vám šlapu po hračkách, ale "rozkódovat" moderní šifry v reálném čase je něco hodně jiného než rozluštit kód Enigmy. O tom, že Číňané letos zvládli základní předpoklad ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz, nerad vám šlapu po hračkách, ale "rozkódovat" moderní šifry v reálném čase je něco hodně jiného než rozluštit kód Enigmy. O tom, že Číňané letos zvládli základní předpoklad pro kvantové šifrování, tj. "synchronizaci" kvantového stavu dvou částic, na velkou vzdálenost (tuším cca 500 km), raději ani nemluvě. A pokud o dané problematice moc nevíte, tak vězte, že kvantová kryptografie je neprolomitelná jaksi z principu. Tedy nakolik rozumíme kvantové fyzice. Není vyloučené, že Dirk Gently se přes ni zvládne dostat ;-)
  Jinak řečeno, komunikaci s dálkově ovládaným prostředkem lze zarušit, ale převzít nad ním kontrolu je zcela jiná úroveň schopností. Pokud "šifrující" neudělá chybu, není prakticky možnost se přes šifru dostat.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:12 28.07.2017

  PavolIR v článku se píše T-90M Proryv-3 :) - získá stejné dělo 2A82-1M jaké má Armata - automatický nabíjecí systém umožňuje použití stejné munice jako v Armatě i řízenými ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR v článku se píše T-90M Proryv-3 :)
  - získá stejné dělo 2A82-1M jaké má Armata
  - automatický nabíjecí systém umožňuje použití stejné munice jako v Armatě i řízenými raketami Invar a Invar-M, vybavenými tandemovou bojovou hlavicí
  - komplexy aktivní a dynamické ochrany Afganit a Malachit. Nový systém řízení palby je typu Kalina. (Oba systémy ochrany využívá také perspektivní hlavní bojový tank ruské armády T-14 na platformě Armata. Obdobně to platí také pro systém řízení palby. Upravená Kalina by měla umožnit plně automatické sledování cíle – po volbě a označení cíle střelcem je celý další postup jeho sledování a zamíření až po samotný výstřel prováděn automaticky.

  takže dělo stejné, munice stejná, systém řízení stejný a myslím, že " trvrdost" tanku bude také dost podobná.. takže jediný podstatnější rozdíl bude v tom, že osádka nebude sedět pancéřované kapsli...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:01 28.07.2017

  givicz: Neviem sa teraz rozhodnúť, či zhadzujete Armatu, keď hovoríte, že modernizovaný starší tank dosahuje jej úrovne (inak môže byť :-p ), alebo či zhadzujete T-90, keď ho ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Neviem sa teraz rozhodnúť, či zhadzujete Armatu, keď hovoríte, že modernizovaný starší tank dosahuje jej úrovne (inak môže byť :-p ), alebo či zhadzujete T-90, keď ho označujete za staršiu techniku. Každopádne zrovna T-90 nemajú toľko, aby s ňou hrali na drona.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:49 28.07.2017

  Slavoslav pozor myslel jsem kopu starší techniky, která se modernizuje a která svými vlastnostmi po modernizaci se dotahuje na Armatu třeba taková modernizace na standart T90 ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav pozor myslel jsem kopu starší techniky, která se modernizuje a která svými vlastnostmi po modernizaci se dotahuje na Armatu třeba taková modernizace na standart T90 proryv 3
  http://www.eurasia24.cz/vojens...

  a byla by téměř škoda, kdyby po takové modernizaci by tato technika nešla ovládat i dálkově.. stejně tak se s tím počítá i do budoucna u nových T90MS pokud si to bude zákazník přát... a pořád zde bude možnost tento tank ovládat s posádkou uvnitř....

  Co se týče 6 generace je mi jasné, že bude mít určité AI jenže pořád je tu byť i hypoteticka možnost, že někdo rozkóduje šifrovanou komunikaci, nebo ochromí senzorové vybavení letadla...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:24 28.07.2017

  Givicz Pleties si niekoľko vecí. Za prvé ja nikde nepíšem, že diaľkové ovládanie je 100 % bezpečné. To ty v ňom vidíš budúcnosť v príkladoch s Ruskom. I keď kvantová komunikácia ...Zobrazit celý příspěvek

  Givicz

  Pleties si niekoľko vecí. Za prvé ja nikde nepíšem, že diaľkové ovládanie je 100 % bezpečné. To ty v ňom vidíš budúcnosť v príkladoch s Ruskom. I keď kvantová komunikácia by taká mala byť.

  Za druhé šiesta generácia má mať vlastnú AI. Nemá to byť blbý, na diaľku ovládaný stroj závislý na nonstop signále.

  Za tretie. Kopa starej techniky ti je na dve veci i keď robotizuješ ovládanie. Nemá zodpovedajúce senzory ale len priezory pre ľudskú posádku. Až armata s tým ráta.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:16 28.07.2017

  Slavoslav stejně bych byl opatrnej všude se píše jak stíhačky 6 generace mají být ideálně bezpilotní atp. a nevěřím, že to dálkové ovládání (klidně přes celou zeměkouli) je na ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav stejně bych byl opatrnej všude se píše jak stíhačky 6 generace mají být ideálně bezpilotní atp. a nevěřím, že to dálkové ovládání (klidně přes celou zeměkouli) je na tisíc procent neprůstřelné jestli ne dnes tak třeba do budoucna... :)Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:04 28.07.2017

  Givicz Ten dron bol obyčajný dopravný prostriedok pre senzory snímajúce teplotu a slanosť mora. Nič čo by malo nejaké situačné povedomie alebo tak.v článku sa dokonca píše, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Givicz

  Ten dron bol obyčajný dopravný prostriedok pre senzory snímajúce teplotu a slanosť mora. Nič čo by malo nejaké situačné povedomie alebo tak.v článku sa dokonca píše, že čakal na vyzdvihnutie američanmi keď im ho Číňania vyfúkli pred nosom. Je to asi také prevzatie ako keď ukradneš dron modelárov ktorý s ním práve pristál.

  Si tom irane si to naštuduj sám. Tak prevzali kontrolu ako Číňania. Našli havarovaný dron a urobili sú okolo toho PRSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:53 28.07.2017

  Slavoslav pochybuji, že ten americký dron stál čekal až k němu připlují číňané na loďce a vyloví .. podle mě museli minimálně, když nepřevzít ovládání tak nějak přerušit ovládání ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav pochybuji, že ten americký dron stál čekal až k němu připlují číňané na loďce a vyloví .. podle mě museli minimálně, když nepřevzít ovládání tak nějak přerušit ovládání toho dronu z mateřské lodě ....

  Nepodařilo se někdy v minulosti i něco podobného Iráncům ???

  Jinak souhlasím, že je to v podstatě triviální záležitost (záleží na míře autonomnosti takového prostředku) nicméně hlavní genialitu vidím v tom, že Rusové mají ve skladech X set, nebo tisíc kusů těžké techniky která jde poměrně levně přestavět na takové dálkově ovládané stroje (u tanku je to i díky automatickému nabíjecímu systému, u Armaty T14 se s tím počítá již od začátku), které lze používat i s klasickou posádkou...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:36 28.07.2017

  Givicz To že pripláva rýchly čln a vyzdvihne američanom pred nosom vedecký dron čakajúci po skončení zberu dát práve na to vyzdvihnutie sem dávaš ako príklad čoho? A ...Zobrazit celý příspěvek

  Givicz

  To že pripláva rýchly čln a vyzdvihne američanom pred nosom vedecký dron čakajúci po skončení zberu dát práve na to vyzdvihnutie sem dávaš ako príklad čoho?

  A robotizovať ovládanie takmer čokoľvek je pomerne triviálne. To že Rusi objavili automatickú prevodovku je síce fajn ale to môžeš nejaké servo hejbatko namontovať aj na klasickú ako keď máš robotizovanú prevodovku kde je to klasický manuál kde na kulisu dali takéto ovládanie. AV ničom to nebráni opätovnému obsadeniu posádkou. Zatiaľ ten koncept ale nieje žiaden zázrak.

  PS: len pre zaujímavosť. Rusi s tým experimentujú dávno. Už v zimnej vojne skúšali teletankSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:22 28.07.2017

  RiMr71 ty zase předjímáš ... jak výš jaká bude automatizace řízení takového tanku T90MS nebo Armata T14, kdy například to může být řešeno tak, že jízda tanku bude řešena přes ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 ty zase předjímáš ... jak výš jaká bude automatizace řízení takového tanku T90MS nebo Armata T14, kdy například to může být řešeno tak, že jízda tanku bude řešena přes mapové podklady, Glonass + regulace jízdy částečně atonomně, kdy hlavní slovo bude mít operátor (vždyť tohle již dnes umí i některé obyčejné osobní atomobily), takže podle tvé definice co jsi zde postnul je to Robot pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkoly, a to předepsaným způsobem a při různých mírách potřeby interakce s okolním světem a se zadavatelem .. :)

  Svatoslav no právě proto se mi líbí, že takový upravený tank není problém obsadit i klasickou posádkou ...

  Jinak jestli se nepletu tak číňané již nad nějakým dronem USA převzali kontrolu ....
  http://www.expres.cz/cina-usa-... Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:17 28.07.2017

  hell

  Nechci nijak rozporovat vaše tvrzení, že karusel T-90MS pojme 24 kusů munice. Nikde jsem se s touto informací nesetkal a běžně je uváděno standartních 22 kusů.

  hell

  Nechci nijak rozporovat vaše tvrzení, že karusel T-90MS pojme 24 kusů munice. Nikde jsem se s touto informací nesetkal a běžně je uváděno standartních 22 kusů.

 • Slavoslav
  13:05 28.07.2017

  Givicz Diaľkové ovládanie je síce fajn, ale je náchylné na rušenie a najmä prenosové časy. Operátora musíš mať relatívne blízko a taká mobilná nonstop vysielajúca bunka bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Givicz

  Diaľkové ovládanie je síce fajn, ale je náchylné na rušenie a najmä prenosové časy. Operátora musíš mať relatívne blízko a taká mobilná nonstop vysielajúca bunka bude pomerne ľahko zamerateľným cieľom.

  Iné terno to bude keď sa zvládne kvantová komunikácia a obsluhu zvládne operátor pekne z Moskvy či z Washingtonu.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:54 28.07.2017

  Odpověď patřila givicz.

  Odpověď patřila givicz.

 • RiMr71
  12:53 28.07.2017

  Opět máte problémy s pochopením psaného textu. Já nekomentuji smysluplnost aspoň samostatně působícího bojového systému řízeného nějakou formou AI, ale to, že nazývat dálkově ...Zobrazit celý příspěvek

  Opět máte problémy s pochopením psaného textu. Já nekomentuji smysluplnost aspoň samostatně působícího bojového systému řízeného nějakou formou AI, ale to, že nazývat dálkově řízený tank či houfnici robotem je mimo. Ale tento "omyl" se velmi často používá na RT a Sputniku, tak to chápu...

  "Robot je stroj pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkoly, a to předepsaným způsobem a při různých mírách potřeby interakce s okolním světem a se zadavatelem: Robot je schopen své okolí vnímat pomocí senzorů, reagovat na něj, zasahovat do něj, případně si o něm vytvářet vlastní představu, model."Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:51 28.07.2017

  givicz: O čo myslíte, že je ťažšie rušiť signál diaľkového ovládania, než sa do prístroja priamo nabúrať? :-D Práve pre to sa ide cestou robotizácie, aby bolo možné znefunkčniť ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  O čo myslíte, že je ťažšie rušiť signál diaľkového ovládania, než sa do prístroja priamo nabúrať? :-D
  Práve pre to sa ide cestou robotizácie, aby bolo možné znefunkčniť bezposádkový bojový prostriedok rušením.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:27 28.07.2017

  RiMr71 a ty by jsi svěřil umělé inteligenci ovládání tanku nebo jiného bojového prostředku ??? jak sleduji z minulosti neprolomitelný kód enigmy, převzetí řízení dálkově ovládaného ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 a ty by jsi svěřil umělé inteligenci ovládání tanku nebo jiného bojového prostředku ??? jak sleduji z minulosti neprolomitelný kód enigmy, převzetí řízení dálkově ovládaného dronu atp. jsem trochu opatrný v použití těchto bezpilotních prostředku ... nicméně rusové jdou v poslední době cestou (kromě vývoje nových dálkově ovládaných prostředků - spíše lehká technika) k dálkovému ovládání i stávající a modernizované techniky...u T90MS se to přímo nabízí (automatická převodovka + automatické nabíjení).. ono to má i své výhody je to levnější než vývoj zbrusu nové těžké techniky + to má výhodu, že v případě zjištění, že je prolomena šifrovaná komunikace je možné obsadit tento bojový stroj i klasickou posádkou...

  Jinak to dálkové ovládání tanku co se týče přehledu na bojišti a bezpečnosti posádky je fakt bomba...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:55 28.07.2017

  ...hele, tak buď je robot, nebo je ovládaný na dálku...

  ...hele, tak buď je robot, nebo je ovládaný na dálku...

 • givicz
  11:38 28.07.2017

  opíši to tedy manuálně... nejčastěji bylo použito od 60 let do současnosti při tankovém boji 10 střel, přičemž prakticky nikdy více jak 20, cokoliv uložení jinak jak bezpečném ...Zobrazit celý příspěvek

  opíši to tedy manuálně... nejčastěji bylo použito od 60 let do současnosti při tankovém boji 10 střel, přičemž prakticky nikdy více jak 20, cokoliv uložení jinak jak bezpečném karuselu je zbytečné ohrožení tanku .... jelikož vojáci trvali na větším počtu vezené munice vznikl ten batoh na T90MS...

  Jinak tady je video jak v případě robotizace T90 MS, který půjde ovládat na dálku vypadá pancéřovaná kabina, která může být i několik kilometrů za bojovou linií tanků (počítá se i využití dronů pro přehled na bojišti)

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:04 28.07.2017

  nevím proč se to sem nevložilo dám to tedy znovu "Při práci na modernizaci T-72 na verzi AM (MS pro ruskou armádu) měla být použita /provedena i analýza spotřeby střel při ...Zobrazit celý příspěvek

  nevím proč se to sem nevložilo dám to tedy znovu

  "Při práci na modernizaci T-72 na verzi AM (MS pro ruskou armádu) měla být použita /provedena i analýza spotřeby střel při nasazení tanků od 60-tých let. Z ní mělo plynout, že nejčastěji bylo použito v jednom bojiSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:00 28.07.2017

  dám jsem citace co jsem četl jinde :) "Abrams M1A1 má palebný priemer 40 rán , Leopard 2A6 má 42 rán, Leclerc 40 rán, juhokorejský K2 40 rán, T-90/T-90A 42/43 rán, Merkava Mk4 ...Zobrazit celý příspěvek

  dám jsem citace co jsem četl jinde :)

  "Abrams M1A1 má palebný priemer 40 rán , Leopard 2A6 má 42 rán, Leclerc 40 rán, juhokorejský K2 40 rán, T-90/T-90A 42/43 rán, Merkava Mk4 48 rán."

  "Při práci na modernizaci T-72 na verzi AM (MS pro ruskou armádu) měla být použita /provedena i analýza spotřeby střel při nasazení tanků od 60-tých let. Z ní mělo plynout, že nejčastěji bylo použito v jednom bojiSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4