Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT

Člen provládních palestinských jednotek Jeruzalémské brigády (Liwa Al-Quds) před BMPT-2 v Sýrii / Public Domain

Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné podpory tanků BMPT. Stejně tak ruská společnost UralVagonZavod získala několik významných exportních zakázek pro tanky T-90.

BMPT

Oproti informacím z médií ruská armáda v Sýrii nenasadila BMPT-72, ale verzi BMPT-2, která vychází přímo z verze BMPT, ale disponuje několika vylepšeními. Na první pohled jde zejména o instalaci dvojice pancéřových schránek pro protitankové řízené střely 9M120 Ataka ráže 130 mm. Střely Ataka na BMPT jsou většinou vybaveny termobarickou hlavicí proti měkkým cílům, jde je ale vybavit tandemovou kumulativní hlavicí proti pancéřovým cílům.

Stejné schránky jsou umístěny také na BMPT-72. Avšak na rozdíl od BMPT/BMPT-2 vozidlo BMPT-72 využívá upravenou tankovou věž, čímž odpadla nutnost konstrukčně zasahovat do výchozího tankového podvozku. Navíc BMPT-72 má pouze trojčlennou posádku (řidič, střelec, velitel) a nemá dva čelní granátomety. 

Naproti tomu další varianty BMPT využívají zásadně upravené podvozky tanků T-72 nebo T-90. BMPT/BMPT-2 má věž jen minimálně zasahující do prostoru posádky. Ve vozidle je tak dostatek prostoru pro pětičlennou posádku - řidič, operátor hlavních zbraňových systémů, velitel a dva operátoři čelních granátometů.

V červnu letošního roku ruská armáda nasadila v Sýrii ke zkouškám jedno vozidlo BMPT-2. Detaily o nasazení BMPT-2 nejsou známy. Sýrie je ale bojiště, pro které byla série vozidel BMPT stvořena - ochrana mechanizovaných jednotek (především tanků) v městském prostředí před vojáky s přenosnými protitankovými raketovými komplety (PPTRK) nebo pancéřovkami.

Právě syrská vládní vojska ztratila velké množství techniky při bojích ve městě a v zastavěném prostoru, kde na ně působili povstalci s celou škálou pěchotních protitankových zbraní. Velké ztráty způsobovaly např. povstalecké týmy se systémy TOW.

Donedávna bylo ale vedení ruské armády k nákupu vozidel BMPT velmi skeptické. Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti, která oslovila nejmenovaného experta (!), hlavním problémem tanků na bojišti je nalezení cíle. Problémem tedy není nedostatečná nebo nevhodná výzbroj, ale senzorové vybavení a také související výcvik posádek. 

Přitom BMPT je vybaven stejnými senzory jako moderní varianty tanků T-72 a T-90. Posádka BMPT má tedy stejnou šanci nalezení cíle, jako nejnovější tanky. Velení ruské armády si tak kladlo otázku, nač kupovat BMPT, jehož cena je stejná jako u moderních tanků.

Navíc ruský průmysl vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty T-15 (a také verzi BMPT Terminátor-3) na nové pásové platformě Armata. T-15 získá lepší senzory, může plnit stejné úkoly jako BMPT a navíc přepraví až devítičlenný výsadek.

Podle informací ruských médií z poslední doby se však zdá, že ruské ministerstvo obrany přeci jen nakoupí menší počet vozidel BMPT. Nejsou však známy počty ani to, zda půjde o BMPT-2, BMPT-72 nebo jinak upravené varianty.


Syrský prezident Bašár Asad si na ruské základně Hmímím prohlíží vozidlo BMPT-2. Vozidlo představuje ruský náčelník štábu Valerij Gerasimov. / Public Domain 

Tanky T-90

O nejnovější ruské tanky T-90 projevily v poslední době zájem hned tři země - Vietnam, Irák a Kuvajt.

Vietnam nakoupí 64 tanků T-90S a T-90SK. Vietnam má s ruskými tanky velké zkušenosti, především po vietnamsko-čínské válce v roce 1979. Válka mezi Vietnamem a Čínou i současné pře mezi oběma státy jsou mimo jiné důvodem, proč Vietnam odmítá kupovat vojenskou techniky od svého mocného severního souseda.

Vietnam vzhledem ke své špatné infrastruktuře země (komunikace, průmyslové zázemí) a geografickým podmínkám (často bahnité nebo jinak nestabilní podloží) provozuje velký počet lehkých nebo obojživelných tanků. Nákup tanků T-90S/SK o hmotnosti pouze kolem 46,5 t se tak jeví jako rozumná volba. T-90 ve vietnamské armádě nahradí již zcela zastaralé stroje T-55.

T-90S je exportní verzí tanku T-90A ruské armády. Na rozdíl od T-90A tanky T-90S nemají typický infračervený rušící systém Štora. Verze T-90SK je velitelská varianta tanku s vlastním inerciálním navigačním systémem, výkonnějšími komunikačními přístroji a peroskopickou dělostřeleckou buzolou.

Dalším uživatelem T-90S a T-90SK se stane Irák, který projevil zájem o 73 tanků. Podle ruských médií jsou přitom pravděpodobné ještě další dodávky T-90 do Iráku.

Nová dodávka tanků nahradí ztráty amerických tanků Abrams a také sovětských tanků T-72M/M1. Připomeňme, že část repasovaných tanků T-72M/M1 před časem dodala irácké armádě v rámci urgentní potřeby česká firma Excalibur Army.


T-90M odstranil některé největší neduhy T-90A - slabý pancíř a nízkou přesnost kanónu a celou zásobu munice v prostoru posádky.  / UralVagonZavod

Výhodou T-90 je konstrukční podobnost s T-72. Díky jednoduchosti a podobnosti konstrukce irácká armáda dokáže T-72 a T-90 lépe udržovat provozuschopné a bojeschopné, než sofistikované a složité americké tanky Abrams, s kterými irácká armáda nemá žádné zkušenosti.

Kuvajt projevil zájem rovnou o 146 tanků T-90MS a T-90MSK - jedná se o exportní varianty nejmodernější verze T-90AM (resp. T-90M). V Kuvajtu nové ruské tanky nahradí tanky M-84 (jugoslávská varianta T-72).

T-90MS je konstrukčně velmi podobná nejnovějšímu modelu T-90M. V záři minulého roku generálporučík Alexandr Ševčenko, šéf ruské Hlavní tankové a automobilové správy (GABTU), uvedl, že všechny tanky T-90 ruské armády se budou modernizovat právě na standard T-90M.

Podle ruských médií se T-90MS od verze T-90M  příliš neliší. Tank T-90M získá ale oproti T-90MS výkonnější kanón 2A82-1M a pokročilejší přídavné pancéřování. Hmotnost T-90M údajně dosáhne až 50 t, oproti 48 t u T-90MS a 46,5 t u T-90A.


T-90MS v Kuvajtu

T-90M pohání stejně jako u T-90MS dieselový motor V-92S2F o výkonu 831 kW (1130 koní). T-90M/MS je vybaven pomocnou pohonnou jednotkou (APU), která dokáže napájet elektronické systémy tanku bez zapnutého hlavního motoru.

Velkou předností (z hlediska přežití posádky) verze M/MS, oproti T-90A/S, je uložení částí nábojů do pancéřové schránky v zadní části věže - munice však není přístupná z vnitřku, jako tomu je u západních tanků. Většina kanonóvé munice je stále pod bojovým prostorem ve věži. 

T-90MS získal modernizovaný kanón 2A46M-5 ráže 125 mm (délka 48 ráží) s novým elektronickým systémem řízení palby. Hlaveň je sice o 100 kg těžší než kanón 2A46M (T-90A/S) ale má o 70 % větší životnost a o 15 % menší rozptyl.


Velitelský tank T-90SK / UralVagonZavod

Vedle děla je koaxiálně umístěn kulomet ráže 7,62 mm a další kulomet stejné ráže je umístěn v robotické věži na střeše tanku. Bloky dynamické ochrany Relikt chrání T-90M/MS před kumulativní municí (protitankové řízené střely) a údajně snižují účinnost podkaliberní tankové munice o 50 %.

Navíc Relikt chrání mnohem větší plochu tanku - např. T-90A/S s bloky dynamické ochrany Kontakt-5 chrání pouze 50 % čelní polosféry tanku. Relikt také mnohem lépe kryje slabé boční pancéřování věže T-90.

T-90M a T-90MS však není poněkud překvapivě vybaven rušicím systémem Štora.

Dodejme, že exportní úspěchy konstrukce T-90 jsou mnohem větší. Například íránský tank Karrar přímo vychází z T-90MS a Indie si objednala celkově 464 tanků T-90MS. Také Egypt projevil zájem o získání 400 tanků T-90S nebo T-90MS.

Zdroj: Below The Turret Ring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory ...

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...

Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", ...

Modernizace vozidel Puma pro Bundeswehr

Bundeswehr uzavřel smlouvu se společností Rheinmetall na modernizaci bojových vozidel pěchoty Puma. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Slavoslav
  10:26 28.07.2017

  Rasto12 A nebolo to náhodou preto, že sú tu písal úplne hlúposti o dvoj motorovej f35 a pod? Ale iné som chcel. Napísať o t-72 či t-90 že síce nosí muníciu v priestore ...Zobrazit celý příspěvek

  Rasto12

  A nebolo to náhodou preto, že sú tu písal úplne hlúposti o dvoj motorovej f35 a pod?

  Ale iné som chcel. Napísať o t-72 či t-90 že síce nosí muníciu v priestore posádky, ale pod hranicou zásahu je pekne mimo. V jednom i druhom prípade je totiž posádka obložená muníciou ak nesie plnú zásobu vrátane veže. Jedine ak oželie cca polovicu munície a náplní len karusel tak je to ok.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:00 28.07.2017

  Lukyi Táto otázka sa objavila aj pri článku o T-90M. Vtedy som sa snažil o čiastočnú rekonštrukciu skrze dostupné dáta ruskej proveniencie. Do roku 2012, kedy sa to ešte dalo ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukyi
  Táto otázka sa objavila aj pri článku o T-90M. Vtedy som sa snažil o čiastočnú rekonštrukciu skrze dostupné dáta ruskej proveniencie.
  Do roku 2012, kedy sa to ešte dalo celkom dobre vysledovať, vyzerali nákupy nasledovne:
  1992-1998 - 120 ks T-90
  2004-2011 - 369 ks T90A (vrátane 80 T90AK)
  čiže do roku 2011 je to dokopy 489 ks
  na rok 2012 je písaných 500 ks
  Práve v roku 2012 sa prvýkrát objavuje na webe najstaršia zmienka o 743 tankoch a odvtedy sa konštantne objavuje na rôznych miestach až dodnes. Z toho usudzujem, že ide o fake info a údaje na českej a slovenskej wikipedii sú chybné.
  Pre roky 2015-2016 bude najbližšie k pravde údaj o 350+200 z Military Balance a ku dnešnému dňu ... ?Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:41 28.07.2017

  Myslím, že minimálne na Ukrajine bolo pár tankov zasiahnutých priamo do karuselu, niektoré čelne. Ale áno. Tento zásah nie je najväčší problém karuselu. Tým je nesená zásoba ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že minimálne na Ukrajine bolo pár tankov zasiahnutých priamo do karuselu, niektoré čelne. Ale áno. Tento zásah nie je najväčší problém karuselu. Tým je nesená zásoba munície kde T90 - t72 nesie cca polovicu munície oproti napr Abramsu ak sa náhodou posádka nechce obložiť muníciou a riskovať smrť pri každom zásahu.Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  09:06 28.07.2017

  Admin - nebyl by článek o dodávce tanků T-72M/M1 firmou Excalibur? Většinou bývá v článku odkaz na pojednávající článek a ten není uveden, proto se domnívám, že to v AN nebylo ...Zobrazit celý příspěvek

  Admin - nebyl by článek o dodávce tanků T-72M/M1 firmou Excalibur? Většinou bývá v článku odkaz na pojednávající článek a ten není uveden, proto se domnívám, že to v AN nebylo publikováno.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:56 28.07.2017

  hell: přesně toto se snažím dušanovi jemně naznačit ;-) Union - jasně. Taky se dají zničit foukačkou z bezové větvičky, ale nesmí se to říkat. alexa: zatím si to pochvalovali. ...Zobrazit celý příspěvek

  hell: přesně toto se snažím dušanovi jemně naznačit ;-)
  Union - jasně. Taky se dají zničit foukačkou z bezové větvičky, ale nesmí se to říkat.
  alexa: zatím si to pochvalovali. Nicméně tím netvrdím, že je to super stroj (IMHO zrovna toto má řadu nedostatků). Já se jen směji dušanovu "vědění", že celá koncepce je špatně.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  08:54 28.07.2017

  povedal by som ze nakup BMPT ruskou armadou bude len na povzbudenie exportu. myslim ze alzirsko jednym casom uvazovalo o prestavne starsich Tciek na BMPT a ostry test v Syrii by ...Zobrazit celý příspěvek

  povedal by som ze nakup BMPT ruskou armadou bude len na povzbudenie exportu. myslim ze alzirsko jednym casom uvazovalo o prestavne starsich Tciek na BMPT a ostry test v Syrii by ich mohol dotlacit ku konecnemu rozhodnutiu.Skrýt celý příspěvek

 • hell
  08:02 28.07.2017

  fenri: zásah automatu t-72(90) je minimální, tato vada byla u T-80 (64) s vertikálně umístěnou municí (28 ks) kdy zapalovače třístivé munice byly těsně nad hranou korby. Jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  zásah automatu t-72(90) je minimální, tato vada byla u T-80 (64) s vertikálně umístěnou municí (28 ks) kdy zapalovače třístivé munice byly těsně nad hranou korby. Jsou zdokumentovány exploze munici při vzpříčení tříštivé munice o hranu nábojové komory při nabíjení. Pro ostatní: automat t-90 má 24 ks munice v karuselu. Kanón T-90 nikdy nazaostával za západní technikou - to je veliký omyl propagandy. Jediné zaostání je v přesnosti střelby starých verzí T-72M na větší vzdálenost. Rusové mají též uranovou podkaliberní munici, jen po "zářných" následcích z Amerických válek (radioaktivní prach v plicích vojáků) se tato munice běžně nepoužívá. Ve své době byl původní 115 mm hladkovývrtový kanón T-64 nepříjemným překvapením a současná rychlost podkaliberní munice má slušných 1.600-1.800 m/s.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  07:59 28.07.2017

  V červnu letošního roku ruská armáda nasadila v Sýrii ke zkouškám jedno vozidlo BMPT-2 ... To akože na základe výsledkov jedného vozidla dokázali vyhodnotiť jeho plusy a mínusy? ...Zobrazit celý příspěvek

  V červnu letošního roku ruská armáda nasadila v Sýrii ke zkouškám jedno vozidlo BMPT-2 ...

  To akože na základe výsledkov jedného vozidla dokázali vyhodnotiť jeho plusy a mínusy? Ak to bolo iba jedno vozidlo, tak si ho chránili ako oko v hlave takže pochybujem, či ho nasadzovali do skutočne ostrých a nebezpečných bojov. A ak nie, tak aj bojové skúsenosti sú potom iba "polovičné"Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:26 28.07.2017

  Myslím, že dušan sice jasnozrivo ví, že koncepce BMPT je špatná, ale podle zpráv ze Syrie to naštěstí neví ISIL. Co se týče munice v karuselu - můžete uvést dušane nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že dušan sice jasnozrivo ví, že koncepce BMPT je špatná, ale podle zpráv ze Syrie to naštěstí neví ISIL.
  Co se týče munice v karuselu - můžete uvést dušane nějaké statistiky o tom, kolik tanků bylo ztraceno po penetraci do karuselu a následné explozi? Ono to totiž vypadá tak, že buď nic, nebo naprosté minimum. Podle všeho všechny ty spektakulární exploze má na svědomí probití věže a výbuch munice ve věží (a následná exploze karuselu, která je už ovšem z pohledu bojeschopnosti či přežití posádky irelevantní - (mrtví jsou už všichni).Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  05:42 28.07.2017

  rasto12: az na to ze trafit tank vysoky 2.2m, alebo 2.5 zasa nie je az taky zasadny problem a rozdiel bude minimalny.. ak uz, Sovietsky tankovy design sa usiloval o co najnizsiu ...Zobrazit celý příspěvek

  rasto12: az na to ze trafit tank vysoky 2.2m, alebo 2.5 zasa nie je az taky zasadny problem a rozdiel bude minimalny.. ak uz, Sovietsky tankovy design sa usiloval o co najnizsiu vahu pri co najlepsie opancierovanom priestore, tak zostrojili nizsky tank s malou siluetou a pancierom rozlozenym do miest kde je statisticky najpravdepodobnejsi zasah.. preto napr T72 ci T64 prvych serii mali v najsilnejsom mieste pancier cez 480mm, no az 50% predneho profilu bolo pancierovanych len 260-280mm, co bolo mozne prestrelit hociakym 105mm APDS na vzdialenosti do 2km.. este aj T90 s odlievanou vezou (T-90S) mala oslabene zony s max ochranou do 330mm (vrchna cast veze) a 380mm (oblast okolo dela)


  a co sa tyka silnej vyzbroje, to je dost relativne, kedze 125mm delo zaostavalo za zapadnymi 120mm v balistickom vykone a aj vo vykone municie.. aj dnes este stale nedosahuju podobnych hodnot ako moderne zapadne strely..Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  02:22 28.07.2017

  A kolik má Rusko v inventáři těch T-90 ? google mi háže plno rozdílných údajů :O

  A kolik má Rusko v inventáři těch T-90 ? google mi háže plno rozdílných údajů :O

 • rasto12
  01:21 28.07.2017

  Viete kde je umiestnená munícia u Leoparda 2 a ako je to napr. u Merkavy 3 . Budem zase vymazaný ? ""Hlavní devizou verze M/MS, oproti verzím T-90A/S, je po vzoru západních ...Zobrazit celý příspěvek

  Viete kde je umiestnená munícia u Leoparda 2 a ako je to napr. u Merkavy 3 . Budem zase vymazaný ?


  ""Hlavní devizou verze M/MS, oproti verzím T-90A/S, je po vzoru západních tanků uložení nábojů do pancéřové schránky v zadní části věže. Při zasažení munice tak exploze u verze M/MS směřuje mimo prostor posádky."

  Toto nie je pravda. T-90M/MS má stále muníciu v priestore posádky (pod podlahou v nabíjacom automate) - len je o niečo lepšie chránená ako pri starších modeloch.

  Oddelené sú len dva priestory a to jeden na 8 ks náhradných nábojov v zadnej časti korby a druhý na 10 ks náhradných nábojov v zadnej časti veže.

  Čiže "klasický" chronický problém sovietskej tankovej školy orientujúcej sa na minimálne rozmery za cenu uloženia munície a posádky do jedného priestoru rieši táto posledná verzia T-90 len čiastočne."

  Viete čo je Dušan sranda, mňa vymažú a Vás si ako borca nechajú . A to tu píšete úplné blbosti. Česť práci súdruhovia. Nemôžem to tu inak nazvať, lebo nech niečo napíšem tak je to zmazané. Zlaté obdobia pár rokov dozadu.

  Dušan sám si odpovedáte na to čo píšete - Sovietská škola bola o minimálnych rozmeroch. A prečo ? Lebo ich bolo ťažšie trafiť. Neskôr sa k tomu pridal aj hlavný pancier, rakety z hlavne atď. Pozrime sa na to reálne. S čím sa stretla tanková škola NATO s VS tankmi . S malými silne vyzbrojenými a pancierovanými tankmi. Majú muníciu aj v mieste s posádkami ,ale je to pod hranicou zasiahnutia. Vidieť Tank T-72 je zážitok.Je tak drobný a zároveň tak mocný.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:33 28.07.2017

  T-90 je slušné kladivo na čarodejnice:), cena, výkon plus servis řadí tento tank mezi světovou špičku i přes jistou zastaralost konstrukce, která ovšem v některých případech může ...Zobrazit celý příspěvek

  T-90 je slušné kladivo na čarodejnice:), cena, výkon plus servis řadí tento tank mezi světovou špičku i přes jistou zastaralost konstrukce, která ovšem v některých případech může být výhodou než nevýhodou. I když jak tu opět zazněla kritika na karusel a ono známé oddělení věže od korby není to úplně pravda. Největší podíl na explozi karuselu má explose munice vezená mimo karusel. Tudíž exploze karuselu je nejčastěji až sekundární. Proto se u verze MS veze 10 kusů externě a zbylých 8 je lépe uskladněno interně (karusel 22 ks).
  Osobně bych se ani nezlobil, kdyby obdobně konstrukčně řešený tank se naskytl jako náhrada T-72 v AČR. Tím nemyslím zrovna T-90 protože by se tu zbytečně začalo linčovat, ale tím myslím tank v hmotnostní kategorii cca 50t a rozměrově obdobné T-72,80,90.
  Samozřejmě žádný takový ekvivalent se zavádět nebude protože vybraní výrobci od kterých můžeme nakupovat techniku takovýto stroj (krom Ariete) nenabízí.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:45 27.07.2017

  "Hlavní devizou verze M/MS, oproti verzím T-90A/S, je po vzoru západních tanků uložení nábojů do pancéřové schránky v zadní části věže. Při zasažení munice tak exploze u verze M/MS ...Zobrazit celý příspěvek

  "Hlavní devizou verze M/MS, oproti verzím T-90A/S, je po vzoru západních tanků uložení nábojů do pancéřové schránky v zadní části věže. Při zasažení munice tak exploze u verze M/MS směřuje mimo prostor posádky."

  Toto nie je pravda. T-90M/MS má stále muníciu v priestore posádky (pod podlahou v nabíjacom automate) - len je o niečo lepšie chránená ako pri starších modeloch.

  Oddelené sú len dva priestory a to jeden na 8 ks náhradných nábojov v zadnej časti korby a druhý na 10 ks náhradných nábojov v zadnej časti veže.

  Čiže "klasický" chronický problém sovietskej tankovej školy orientujúcej sa na minimálne rozmery za cenu uloženia munície a posádky do jedného priestoru rieši táto posledná verzia T-90 len čiastočne.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:34 27.07.2017

  již nějakou dobu tvrdím, že za cenu 4 miliony dolarů za kus je to exportní bomba proto ty úspěchy při prodeji v zahraničí... spekuluje se, že kromě výše uvedených zemí Indie má ...Zobrazit celý příspěvek

  již nějakou dobu tvrdím, že za cenu 4 miliony dolarů za kus je to exportní bomba proto ty úspěchy při prodeji v zahraničí... spekuluje se, že kromě výše uvedených zemí Indie má zájem o nákup 460 kusů T90MS no a vzhledem k tomu, že T90MS má automatickou převodovku a automatické nabíjení Uralvagonzavod už začal s robotizací , kdy tyto tanky včetně zbraňových systémů půjde ovládat na dálku přes operátora...:)

  Jinak žádná novinka tady je dva roky staré video houfnice " Koalicia" přeměněná na bojového robota ovládaného na dálku :)

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:14 27.07.2017

  Z T-55 na T-90 nie je pre Vietnamcov vôbec zlá kúpa a ešte to má aj o jedného člena menšiu posádku - hoci pozerám, že majú aj nejaké t-62-ky. Ale potrebovali by toho možno trocha ...Zobrazit celý příspěvek

  Z T-55 na T-90 nie je pre Vietnamcov vôbec zlá kúpa a ešte to má aj o jedného člena menšiu posádku - hoci pozerám, že majú aj nejaké t-62-ky. Ale potrebovali by toho možno trocha viac, než 64 ks.

  BlackFlanker: Tak ono je ešte stále možné zničiť akýkoľvek tank aj ručných granátom, ak sa Vám ho podarí načapať s otvoreným poklopom. :-pSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:29 27.07.2017

  "hlavním problémem tanků na bojišti je nalezení cíle. Problémem tedy není nedostatečná nebo nevhodná výzbroj, ale senzorové vybavení" To tvrdím od začiatku .... Ak sa nájde ...Zobrazit celý příspěvek

  "hlavním problémem tanků na bojišti je nalezení cíle. Problémem tedy není nedostatečná nebo nevhodná výzbroj, ale senzorové vybavení"

  To tvrdím od začiatku ....

  Ak sa nájde pozícia protivníka, tak už nie je problém ho zlikvidovať. A tímy tankoborníkov nie sú veľmi odolné ... ale sú pohyblivé.

  Inak povedané ... koncepčne je vozidlo BMPT nezmysel.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4