Ukrajina: Úspěšná houfnice DANA M2 a česká 100mm dělostřelecká munice

Ukrajina: Úspěšná houfnice DANA M2 a česká 100mm dělostřelecká munice
DANA M2 / Excalibur Army, Firemní fotka pro volné použití (Zvětšit)

Podle ukrajinského portálu Defence Express česká samohybná kolová houfnice DANA M2 ráže 152 mm úspěšně prošla funkčními testy ukrajinské armády. Současně ukrajinská armáda testuje dělostřeleckou munici ráže 100 mm zakoupenou od šternberské obchodní společnosti Czech Defence Systems a.s.

Podle ukrajinských médií houfnice DANA M2 od Excalibur Army (EA) úspěšně prošla 18 funkčními testy, které mimo jiné ověřily mobilitu houfnice, spolehlivost nabíjecího automatu a efektivitu palby. Nyní nic (zdá se) nepřekáží dodávce 26 houfnic DANA M2 ukrajinské armádě.

Česká EA vůbec jako první zahraniční společnost dopravila zbraňový systém na Ukrajinu a souhlasila se všemi testy podle požadavků ukrajinské armády. „Hlavní režim palby DANA M2 je plně automatický. Velitel zadává pouze vstupní údaje: souřadnice cíle, rychlost palby a počet výstřelů. Zbytek výpočtů zajišťuje houfnice, která nezávisle určuje svoji polohu, provádí balistické výpočty, zaměřuje hlaveň, vybírá střely a provádí nabití. Velitel poté jen vystřelí,“ uvedl plukovník Sergej Musienko, předseda testovací komise ukrajinské armády.

DANA M2 musela například podle zadání ukrajinské armády dojet na předem neznámou pozici, zde se rozvinout, získat souřadnice cíle, počet požadovaných výstřelů a zahájit palbu.

„Čas od zastavení [houfnice] do zahájení palby nikdy nepřekročil 40 sekund. Čas opuštění polohy, který jsme zaznamenali, je od 32 do 43 sekund. Rozumějte: na vzdálenost 15,6 km projektil letí 42 sekund a po 40 sekundách již DANA M2 může opustit palebnou pozici,“ řekl Musienko.


Ukrajinská reportáž z testování houfnice DANA M2

Podle ukrajinských médií tato vlastnost umožní vyhnout se odvetné palbě. Věc je ale složitější, protože palbu vždy povede celá baterie osmi houfnic. Klíčové je tedy, jak rychle se dokáže z pohybu rozvinout celá baterie a jak rychle celá baterie opustí své palebné postavení. To jistě potrvá déle než jednu minutu. Navíc baterie musí vést palbu tak dlouho, dokud nesplní palebný úkol zadaný velitelem bojového uskupení.

V každém případě ukrajinská média oceňují možnost provést palebné výpočty zvlášť v každé houfnici – DANA M2 tak může v případě nutnosti působit samostatně, nikoliv jako součást baterie nebo oddílu. Jde ale spíše o výhodu pro nouzové situace, než aby děla operovala samostatně mimo baterii (viz níže).

„Použití moderního automatizovaného digitálního řídicího systému, s přihlédnutím ke všem chybám, informacím o munici a povětrnostním podmínkám, může také významně ušetřit počet střel nutných ke zničení cílů,“ uvedl Musienko.

Ukrajinský článek uvádí zajímavé počty spotřeby klasické tříštivo-trhavé (HE) dělostřelecké munice při vedení nepozorované palby. Podle stále platných sovětských předpisů, které jsou ale podobné i na Západě, je nutné při nepozorované palbě (pokud chceme mít jistotu zničení cíle) k vyřazení jednoho zakopaného tanku vypálit 300 HE granátů ráže 152 mm!


DANA M2; větší foto / Excalibur Army, Firemní fotka pro volné použití

Ke zničení „opěrného bodu čety“ – obranné postavení mechanizované čety na ploše 400×300 metrů – je nutné při nepozorované palbě vypálit 1000 HE granátů. V opěrném bodě čety budou zakopána tři až čtyři BVP, celkově 40 lidí a vybudována palebná postavení pro kulomety a protitankové zbraně.

Co se týče použití neřízené a řízené dělostřelecké munice, je nutné si uvědomit, že i v současné době bude 80 až 90 % všech dělostřeleckých zásob tvořit klasická HE munice. Ale i cena této obyčejné munice ráže 155 mm se pohybuje mezi 1500 až 2000 dolary za kus.

Hlavním posláním dělostřelectva není totiž pouze ničení živé síly a techniky – úkolem dělostřelectva je především rozvrátit sestavu protivníka, a to především tím, že protivníka ochromí strachem a znemožní jeho pohyb. K tomu je potřeba ohromné množství munice. Ochromování protivníka strachem bude tvořit 80 až 90 % úkolů dělostřelectva. Zbylých 10 až 20 % připadne na bodové ničení techniky pomocí přesně naváděných granátů. Cena přesné munice dosahuje ale 100 000 dolarů.

Zpět k testováni Dany na Ukrajině. „Pokud jde o provozní schopnosti, nejsou o nich vůbec žádné pochyby – na polygonu se houfnice pohybuje rychlostí 60 až 70 km/h, jedná se tedy o plnohodnotný podvozek 8×8. Kromě toho řeší problém s mobilitou systému. Pro přepravu pásové houfnice je nutné použít tahač a podvalník, který ji odveze na místo bojového nasazení, u kolové Dany to není nutné řešit,“ uvedl Musienko.


DANA M2; větší foto / Excalibur Army, Firemní fotka pro volné použití

Česká EA je podle ukrajinských médií připravena lokalizovat výrobu houfnice DANA M2 na Ukrajině. Z toho důvodu testům přihlíželi také představitelé ukrajinského průmyslu.  

„Naším úkolem je studovat možnosti servisu a údržby, výroby některých komponentů a náhradních dílů s následným přechodem na rozsáhlou výrobou na Ukrajině v rámci společného podniku,“ uvedl Oleg Turinský, ředitel opravárenského závodu Šepetivskij. Závod opravuje, modernizuje a vyrábí dělostřelecké a raketometné systémy. Podnik také provedl testy raketometů Burevij ráže 220 mm na podvozku Tatry.

Defence Express spolupráci s Českou republikou vidí jako velkou příležitost pro ukrajinský průmysl a možnost získat nové kompetence a zkušenosti pro případnou pozdější výrobu vlastních ukrajinských dělostřeleckých systémů. „Nemluvě o tom, že se bude jednat o první případ lokalizace zbraní ze země EU na Ukrajině, která může ‚otevřít dveře‘ dalším společným projektům,“ píše Defence Express.


Testování české munice ráže 100 mm

„Je to pro nás skvělá příležitost spolupracovat s ozbrojenými silami Ukrajiny. S touto spoluprací již máme dlouholeté zkušenosti. V předchozích letech jsme již dodali určité stroje, zařízení a komponenty. Je to ale poprvé, co můžeme nabídnout nový hotový produkt na Ukrajinu. Jde o výsledek naší tvrdé práce, která trvá dlouho, a nyní můžeme houfnici DANA M2 nabídnout uživatelům a předvést jejich skutečné možnosti střelby,“ uvedl zase obchodní ředitel EA Richard Kubena.

Pro Ukrajinu je nákup houfnic DANA M2 mimořádně výhodný. Nejen, že může použít stávající zásoby munice ráže 152 mm, ale navíc za cenu jediné houfnice CAESAR Kyjev získal šest modernizovaných houfnic DANA M2.

Dodávky českých dělostřeleckých systémů a munice na Ukrajinu jsou ale mnohem rozsáhlejší. Česká obchodní společnost Czech Defence Systems a.s. dodala na Ukrajinu také dělostřelecké HE granáty UOF12 ráže 100 mm. Na polygonu Rovno, kde je testována i houfnice DANA M2, ukrajinští dělostřelci v rámci funkčních zkoušek provedli 16 výstřelů z protitankového kanonu MT-12 Rapira (2A19).

Jedná se o munici vyrobenou v 80. letech, u které ale v letech 2019 až 2020 došlo k vyměně výmetné náplně a rozbušek. Skladovatelnost této munice je deset let.

Zdroj: Defence Express, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti ...

Houfnice DANA M2: Nasazení na Ukrajině do deseti hodin

Ukrajinská média přinášejí další informace o nákupu českých samohybných kolových houfnic DANA M2. ...

Testování samohybné houfnice DANA M2 na Ukrajině

V ukrajinském výcvikovém prostoru Rovno probíhají vojskové zkoušky české samohybné houfnice DANA M2 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • ARES
  20:35 06.05.2021

  V článku je uveden zajímavý údaj o počtu ran, které je třeba vystřelit k vyřazení cíle z boje. Jako cíl je uveden opěrný (obranný) bod čety, rozměry cca 400 m do šířky a 300 m do ...Zobrazit celý příspěvek

  V článku je uveden zajímavý údaj o počtu ran, které je třeba vystřelit k vyřazení cíle z boje. Jako cíl je uveden opěrný (obranný) bod čety, rozměry cca 400 m do šířky a 300 m do hloubky. Lze předpokládat, že v průměru je zaujat 30 bojovníky a 3 OT, a k jeho umlčení je potřeba vystřelení 1000 ran. Z tohoto údaje lze vydedukovat následující zajímavé závěry.

  K této střelbě je vhodné pouze HE střelivo.

  Při umlčení se uvažuje, že je zničeno do 30 % živé síly a bojové techniky. V případě čety v obraně je to 10 mužů a 1 OT. Při zjednodušení, k umlčení čety v obraně je tak třeba na 1 bojovníka vystřelit 33 ran o celkové manipulační hmotnosti (střela a výmetná náplň v přepravním obalu) 2,5 tuny.

  K umlčení opěrného bodu je potřeba soustředit palbu celého děl. oddílu (24 děl). Na jedno dělo tak připadá vystřelit 40 ran. Z toho plyne, že tento palebný úkol není možno splnit pouze děl. baterií o 8 dělech. Při rychlosti střelby ShKH Dana 4 rány/min, je třeba k umlčení opěrného bodu čety teoreticky vést střelbu po dobu 10 min. S přihlédnutím na limitování rychlosti střelby ohřevem hlavně, bude skutečná celková doba střelby delší.

  Z toho plyne závěr, že minimální počet ran převážených s ShH by neměl být menší než 40 ran. Zde se ukazuje přednost Dany v tom, že má zásobník na 60 ran. To znamená, že během jednoho dne je schopna provést 2 podobné palebné úlohy bez nutnosti doplnění munice. To zjednoduší muniční logistický tok. Ten zpravidla není schopen doplnit munici dělům vícekrát než jednou za den.

  Bojová efektivita dělostřelectva není dána tudíž jen bojovými kvalitami děl, ale i dostatkem zásob munice a přepravní kapacitou logistického zásobovacího toku. Z tohoto hlediska je Dana ideální dělostřeleckou zbraní pro ukrajinskou armádu.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:40 06.05.2021

   Nevím či se dá spoléhat na to, že děla budou mít je "2" úkoly za den (60 lidí a 2 OT, cca 20min palby). Ohřev hlavně moc limitní nebude: Po té první dávce by (4-5ran) by mělo dojít ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím či se dá spoléhat na to, že děla budou mít je "2" úkoly za den (60 lidí a 2 OT, cca 20min palby).
   Ohřev hlavně moc limitní nebude: Po té první dávce by (4-5ran) by mělo dojít ke změně palebního postavení. To pak pak bude i z přesuny tahle akce trvat spíše k 30 minutám.

   I jen tenhle v podstatě základní úkol ukazuje, jak důležité je mít možnost použít naváděnou munici. Před jinými parametry děla.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:51 06.05.2021

   ARES
   To je přesně to, proč bychom měli mít i raketomety, dopraví větší množství munice v kratším časovém okně.

   ARES
   To je přesně to, proč bychom měli mít i raketomety, dopraví větší množství munice v kratším časovém okně.

  • Lukas
   21:57 06.05.2021

   Mówimy o ostrzale celów nieobserowowanych - czyli "na mapę" Jeśli cel jest obserwowany (UAV, obserwatorzy artyleryjscy ) to zużycie amunicji drastycznie spada... Co do Ukraińców - ...Zobrazit celý příspěvek

   Mówimy o ostrzale celów nieobserowowanych - czyli "na mapę"
   Jeśli cel jest obserwowany (UAV, obserwatorzy artyleryjscy ) to zużycie amunicji drastycznie spada...

   Co do Ukraińców - moim zdaniem nawet jeśli wprowadzą haubice 155mm to bardzo długo pozostaną z 152.

   Po prostu przy tej ilości batalionów haubic najlogiczniejszy wydaje się układ gdzie
   152 są haubicami dla brygad zmechanizowanych, a "dalekosiężne" (dysponujące większym zasięgiem) 155 trafiają do jednostek artylerii (pułk / brygada artylerii )

   Podejrzewam że o ile czeska Dana ma szanse trafić do ukraińskiej armii w większej ilości (kolejne zamówienia ) to haubica 155 będzie jednak opracowana na Ukrainie (na przykład Bogdana)Skrýt celý příspěvek

  • zdeno
   11:38 07.05.2021

   Dobrý postřeh, v článku bylo řešeno zničení, k umlčení je potřeba mnohem méně munice, ale aby to k něčemu bylo je třeba vést palbu co nejblíže vlastním, aby se protivník nestačil ...Zobrazit celý příspěvek

   Dobrý postřeh, v článku bylo řešeno zničení, k umlčení je potřeba mnohem méně munice, ale aby to k něčemu bylo je třeba vést palbu co nejblíže vlastním, aby se protivník nestačil vrátit, bez návodčích a přiblížení "pod pancířem" to velký význam nemáSkrýt celý příspěvek

  • zdeno
   11:49 07.05.2021

   ..ještě bych dodal - při přehradné palbě na útočícího protivníka je to jiný kafe - když je dobře vedena pěchotě je ouvej a účinnost moderních sofistikovaných tanků to o pár ...Zobrazit celý příspěvek

   ..ještě bych dodal - při přehradné palbě na útočícího protivníka je to jiný kafe - když je dobře vedena pěchotě je ouvej a účinnost moderních sofistikovaných tanků to o pár generací snížíSkrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:07 06.05.2021

  Ukrajina bere vše protože je dost možné, že na ně Rus do konce roku kvůli nedostatku vody na Krymu vlítne a ukousne si s přehradou i celý východ.

  Ukrajina bere vše protože je dost možné, že na ně Rus do konce roku kvůli nedostatku vody na Krymu vlítne a ukousne si s přehradou i celý východ.

  • Jura99
   20:15 06.05.2021

   Je to tak, Rusove se od hranic nestahli, je to jen dalsi typicka ruska finta. Pokud Ukrajince nepodporime a nevyzbrojime, velice nas to bude jednou mrzet. Zapad predvadi dalsi ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to tak, Rusove se od hranic nestahli, je to jen dalsi typicka ruska finta. Pokud Ukrajince nepodporime a nevyzbrojime, velice nas to bude jednou mrzet. Zapad predvadi dalsi klasicke selhavani. Tyto houfnice budou trvat vyrobit rok dva, to muze byt pozde.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:28 06.05.2021

    Ukrajinu bych tolik nepodceňoval, od roku 2014 dali armádu do dobrého stavu. Rusové v roce 2014 většiny svých věcí dosáhli pouze díky překvapení, tam kde byla už Ukrajinská armáda ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajinu bych tolik nepodceňoval, od roku 2014 dali armádu do dobrého stavu. Rusové v roce 2014 většiny svých věcí dosáhli pouze díky překvapení, tam kde byla už Ukrajinská armáda konsolodivaná se moc nepohli.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     22:03 06.05.2021

     Bez przesady Ukraińcy stracili około 30% sprzętu pancernego wystawionego do operacji...

     Nawet armia Assada w "najgorszych dniach" nie ponosiła takich strat jak Ukraincy

     Bez przesady Ukraińcy stracili około 30% sprzętu pancernego wystawionego do operacji...

     Nawet armia Assada w "najgorszych dniach" nie ponosiła takich strat jak Ukraincy

     • flanker.jirka
      16:22 07.05.2021

      Tak snad zbývajících 60% dokáží lépe použít a ochránit. Dostali od spojenců slušné spektrum průzkumných prostředků a US drony se nad Ukrajinou prohání také dost často.

      Tak snad zbývajících 60% dokáží lépe použít a ochránit. Dostali od spojenců slušné spektrum průzkumných prostředků a US drony se nad Ukrajinou prohání také dost často.

     • Lukas
      20:03 07.05.2021

      Pro flanker.jirka Ja to jednak inaczej oceniam Moim zdaniem wsparcie USA jest symboliczne - czego dobitnym przykładem są ATGM Javelin dostarczone do Kijowa... Amerykanie mogą ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro flanker.jirka
      Ja to jednak inaczej oceniam
      Moim zdaniem wsparcie USA jest symboliczne - czego dobitnym przykładem są ATGM Javelin dostarczone do Kijowa...
      Amerykanie mogą znacząco wzmocnić Kijów - ale nie chcą "zamykać" furtki do rozmów z Moskwą.

      To że Amerykańskie UAV czy E3 lata nad Ukrainą - to nie oznacza że Kijów otrzymuje wsparcie informacyjne...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:47 08.05.2021

      Lukas Nemyslím si, že by to byla pouze symbolická pomoc. Javelin je velmi dobrá střela. A mimo to dostávají právě více pomoci ve formě podpory, mají z USA i radary na sledování ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Nemyslím si, že by to byla pouze symbolická pomoc. Javelin je velmi dobrá střela. A mimo to dostávají právě více pomoci ve formě podpory, mají z USA i radary na sledování dělostřelecké systémy, malé UAV pro průzkum, pokud to spojí s modernizovanou Danou tak to přinese nové možnosti v poli.
      Určitě dostávají minimálně základní data zjištěné prostředky USA, v opačném případě bych se divil, že by povolovali jejich přelety.
      Když bych to shrnul, zbraní má Ukrajina dost, ale právě informační podpora v podobě průzkumu a výcvik byl největší problém v roce 2014. A s tím vším jim USA hodně pomohli.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:27 08.05.2021

      Javelinu ma asi 200, to se v ramci velkeho uzemi prakticky ztrati. Je smutnou pravdou, ze UA za 7let od ruske agrese ze zapadu dostala spis symbolickou pomoc. A budeme toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Javelinu ma asi 200, to se v ramci velkeho uzemi prakticky ztrati. Je smutnou pravdou, ze UA za 7let od ruske agrese ze zapadu dostala spis symbolickou pomoc. A budeme toho litovat. Nakonec to zachranuji treba Turci s bayraktarem nebo Cesi s Danou. A to je malo.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      09:55 08.05.2021

      Pro flanker.jirka Te Javeliny to dobry symbol polityki USA w kwestii Dombasu. Owszem to dobra bron - ale jej ilość jest śladowa. (telewizyjna) Co więcej Amerykanie dużo uwagi ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro flanker.jirka
      Te Javeliny to dobry symbol polityki USA w kwestii Dombasu.
      Owszem to dobra bron - ale jej ilość jest śladowa. (telewizyjna)
      Co więcej Amerykanie dużo uwagi zwrócili aby dostarczone wyrzutnie nie trafiły do rąk żołnierzy faktycznie będących w strefie walki.

      Prawda jest taka że jakby dali Ukraińcom 72 HMMWV z TOW (M1167) to byłoby bardziej znaczące wzmocnienie - bo to byłyby 4 kompletne bataliony przeciwpancerne.
      Posiadanie mobilnych odwodów przeciwpancernych - każdy z możliwością obsadzenia ok 9-12 km "frontu" to jest "realna" zdolność.

      Czy wiesz że te radary i UAV dostarczone przez Amerykanów nie mogą być w 100% wykożystane przez ukraińskie wojska.
      Z prostej przyczyny - ukraińskie systemy kierowania ogniem, łączności nie są kompatybilne...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:33 08.05.2021

      Jura99: "Javelinu ma asi 200, to se v ramci velkeho uzemi prakticky ztrati." Pokud by je nasadily z rozmyslem, a zničili 200 ks tanků. T. V tohle případě jde asi spíše o efekt na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: "Javelinu ma asi 200, to se v ramci velkeho uzemi prakticky ztrati."

      Pokud by je nasadily z rozmyslem, a zničili 200 ks tanků. T. V tohle případě jde asi spíše o efekt na morálku útočícího vojska. Tyhle ztráty mohou mít za 1-7dní, to není zrovna málo.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      12:57 08.05.2021

      Pro Jirosi Tak a PL z ponad 2,5 tysiącami ATGM Spike LR jest w stanie "zniszczyć" całą "pancerną armie" na zachodzie Rosji... To tak nie działa 200 pocisków tylko w ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Jirosi
      Tak a PL z ponad 2,5 tysiącami ATGM Spike LR jest w stanie "zniszczyć" całą "pancerną armie" na zachodzie Rosji...

      To tak nie działa
      200 pocisków tylko w "matematycznie" zniszczy 200 czołgów...
      Praktyczna skuteczność będzie niższa. (awarie pocisku, błędy w obsłudze etc. )

      Liczba wyrzutni też determinuje możliwości...
      A tych jest znacznie mniej...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:28 08.05.2021

      Jura99 Přenechání pozice Turecku a Číně nás položí, roztahují se hodně na celém balkánu a Ukrajina je dašlí místo. 200 Javelinu je slušná porce, s přihlédnutím, že mají i své ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Přenechání pozice Turecku a Číně nás položí, roztahují se hodně na celém balkánu a Ukrajina je dašlí místo.
      200 Javelinu je slušná porce, s přihlédnutím, že mají i své vlastní PTŘS. Ukrajina je sice velká, ale případný útok obrněnou technikou ruska nebude všude.
      Do jisté míry i rezervovanost západu chápu, za 30 let nalili do Ukrajiny dost peněz a prakticky vše se "ztratilo"Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:33 08.05.2021

      Lukas nekompatibilita mezi prostředky z USA a jejich vlastními systémy řízení asi určitě bude existovat. Stále je to velký pokrok v tom, že mohou mít informace z realtime průzkumu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      nekompatibilita mezi prostředky z USA a jejich vlastními systémy řízení asi určitě bude existovat. Stále je to velký pokrok v tom, že mohou mít informace z realtime průzkumu, byť jen na jiném terminálu. Kvalitou a rychlostí poskytnutých dat je to stále posouvá na výše. Hlavní je mít u UAV dobře vycvičenou obsluhu s analytiky.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:37 08.05.2021

      Jirosi
      Mimo Javelinů mají svou zásobu PTŘS z dřívějška. Javeliny budou mít asi jen pro elitu armády nebo speciální operace.

      Jirosi
      Mimo Javelinů mají svou zásobu PTŘS z dřívějška. Javeliny budou mít asi jen pro elitu armády nebo speciální operace.

     • Lukas
      20:15 08.05.2021

      flanker.jirka Tak Ukraina ma w ofercie własne ATGM. Problem polega na tym że ich nie wdraża do armii. Próbowałem śledzić "dostawy" Corsara, Strugna i innych Nie ma tego wiele... ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka

      Tak Ukraina ma w ofercie własne ATGM.
      Problem polega na tym że ich nie wdraża do armii.
      Próbowałem śledzić "dostawy" Corsara, Strugna i innych
      Nie ma tego wiele... Około 200 wyrzutni

      I jest to zagadka - w czym jest problem?Skrýt celý příspěvek

     • Dual
      21:10 08.05.2021

      Ukrajinská KB Luch vyrobí ročně asi 6000 ks PTŘS. Tyto střely jsou vyráběny jak na zakázku ukrajinské armády, tak pro zahraniční zákazníky.

      Ukrajinská KB Luch vyrobí ročně asi 6000 ks PTŘS. Tyto střely jsou vyráběny jak na zakázku ukrajinské armády, tak pro zahraniční zákazníky.

     • Jirosi
      22:05 08.05.2021

      flanker.jirka: Však proto bych počítal z vyšší mírou úspěšnosti. Jistě nebude 100%. Ale přijít o 150ks tanků cca "za týden" od jediného typu zbraně, si nemůže dovolit ani RF. Z ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Však proto bych počítal z vyšší mírou úspěšnosti. Jistě nebude 100%. Ale přijít o 150ks tanků cca "za týden" od jediného typu zbraně, si nemůže dovolit ani RF.

      Z druhé strany, těžko si je budou schovávat ve skladu. Když by Ruské jednotky zahájily frontální ofenzivu. Ono stačí poučení z minule, každý km se počítá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:57 09.05.2021

      Jirosi Štěstí přeje připraveným, pokud je to tak jak píše Dual, tak s výrobou vlastních řízených střel jsou na tom dobře, i kdyby měli úspěšnost pouze 25% tak pořád jim tím dokážou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Štěstí přeje připraveným, pokud je to tak jak píše Dual, tak s výrobou vlastních řízených střel jsou na tom dobře, i kdyby měli úspěšnost pouze 25% tak pořád jim tím dokážou zastavit pohyb techniky.
      Ovšem, nikdy nebudeme mít jistotu v tom, s čím přijde útočící strana.
      ... diskutujeme tu u článku o dělostřeleckém systému a těch mají rusové požehnaně ve všech kategoriích. Výsadkářů mají také hodně. (a sympatizantů s ruskem na ukrajině se také najde dost)Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      10:30 09.05.2021

      Pro Dual Tylko co z tego? Do armii ukraińskiej tych ATGM trafiło niewiele (Kijów lubi chwalić się dostawami z krajowego przemysłu) Podobny paradoks jest na Białorusi gdzie ATGM ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Dual
      Tylko co z tego?
      Do armii ukraińskiej tych ATGM trafiło niewiele (Kijów lubi chwalić się dostawami z krajowego przemysłu)

      Podobny paradoks jest na Białorusi gdzie ATGM Shershen trafił to Sudanu, Syrii, ale rodzima arma ma tylko symboliczne ilości w wojskach specjalnych.
      Za to wojska zmechanizowane "modernizują" BMP-2 z użyciem ATGM 9M113M (które maja gorsze parametry od ATGM Shershen )

      Pro Jirosi - Ukraińcy nie maja 200 wyrzutni Javelin tylko pociski...

      My mamy ponad 330 wyrzutni (Spike LR i Javelin) i 2,5 pocisków i jakoś nie uważamy że jest to jakiś poważny "argument".

      Zdajecie sobie spraw że powierzchnia Dombasu i Ługańska to mniej więcej powierzchnia Słowenii?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:04 09.05.2021

      Lukas: Schválně jsem uvedl časový cca týden, to by mohlo stačit na přebití :) Není problém mít méně opalovacích zařízení než raket, pokud ty zničí cíl. Pokud ne, cíl odvetnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas: Schválně jsem uvedl časový cca týden, to by mohlo stačit na přebití :)

      Není problém mít méně opalovacích zařízení než raket, pokud ty zničí cíl. Pokud ne, cíl odvetnou palbou ten odpalovač velice pravděpodobně zničí.

      Rozsah oblastí je jedna věc. Druhá pak, kolik tanků je schopna ruská armáda nasadit, případně ochotna ztratit( kolik dnes dostávají modernizovaných tanků za rok?). Tohle by mělo vliv i na morálku vojska.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      14:09 09.05.2021

      Pro Jirosi Ilość wyrzutni ma znaczenie. Wyrzutnie może być w jednym miejscu... A Rosjanie mogą wysłać dość czołgów by być "silni" w wielu miejscach tej sporej przestrzeni... I ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Jirosi
      Ilość wyrzutni ma znaczenie. Wyrzutnie może być w jednym miejscu...

      A Rosjanie mogą wysłać dość czołgów by być "silni" w wielu miejscach tej sporej przestrzeni...
      I jak już pokazali - nie muszą wysyłać najnowszych modeli czołgów.
      Wobec słabości ukraińskiej broni pancernej ilość zrobi swoje. (Zobacz co nowego Kijów pozyskał przez 7 lat)
      Nawet modernizacja BTR - czyli wymiana wież na ukraińskie moduły z ATGM i 2A42/2A72 idzie słabo (A to najtańsza droga modernizacji wojsk zmechanizowanych )


      Na wszystko trzeba patrzeć systemowo...
      I tak Kijów dostał radary AN/TPQ-48A, ale z uwagi na niekompatybilne radzieckie systemy dowodzenia i kierowania informacje z tych radarów mogą przekazywać tylko drogą foniczną. (podobnie z UAV)
      To wydłuża czas i praktycznie uniemożliwia walkę kontrbateryjną z nowoczesnymi systemami (o krótkim czasie opuszczania stanowiska )
      Nawiasem mówiąc - minimum jeden radar trafił w ręce Rosjan (Debalcewo)

      Jestem ciekaw jaki system kierowania ogniem mają dostarczone na Ukrainę haubice Dana M2?
      Bo jest to szansa by Kijów miał przynajmniej kilka baterii działających jak "nowoczesna artyleria"
      Jakby dokupili pociski DN1CZ to można próbować "pojedynków" nawet z 2S19Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:27 09.05.2021

      Lukas Radar AN/TPQ 48 a 49 jsou malé přenosné radary určené pro informaci o tom odkud to na vás letí, jejich výhodou je, že je mohou mít vojáci sebou na odlehlých stanovištích nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Radar AN/TPQ 48 a 49 jsou malé přenosné radary určené pro informaci o tom odkud to na vás letí, jejich výhodou je, že je mohou mít vojáci sebou na odlehlých stanovištích nebo vozidlech, protože nejsou náročné na obsluhu a zdroj napájení. (s dosahem 10 km je vhodné je integrovat snad jen k minometům)
      V Debalceve minimálně jeden kus povstalci ukořistili, internet oběhly fotografie s ještě nevybaleným radarem v přepravních bednách.
      Ale Ukrajina má od USA ještě několik kusů radarů Firefinder AN/TPQ 36, které jsou pro řízení dělostřelecké palby vhodnější, mají dosah podle verze od 24 km do 30 km.
      https://upload.wikimedia.org/w...

      ...rozhodně by v případě přenosu informací z radaru hlasem nebyli jediní. AČR má tři radary Arhur, které stále patří mezi to nejlepší a dříve jim ty radary zestárnou, než budou mít připojení do systému řízení palby :-)Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:31 09.05.2021

      Lukas
      Mimo dodávek ze zahraničí vyrábí ukrajinská firma Iskra vlastní dělostřelecké radary
      https://iskra.zp.ua/index.php?...

      Lukas
      Mimo dodávek ze zahraničí vyrábí ukrajinská firma Iskra vlastní dělostřelecké radary
      https://iskra.zp.ua/index.php?...

     • Dual
      17:44 09.05.2021

      Ukrajinská Iskra, dceřiná společnost státního Ukroboronpromu, dodá americké radarové systémy na základě nedávno podepsané smlouvy nové radarové systémy pro americkou armádu. "USA ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajinská Iskra, dceřiná společnost státního Ukroboronpromu, dodá americké radarové systémy na základě nedávno podepsané smlouvy nové radarové systémy pro americkou armádu.
      "USA jsou s kvalitou našich produktů zcela spokojeny. Jen před několika dny byla podepsána další smlouva na dodávku radarových systémů, “ řekl v rozhovoru pro Opk.com.ua Dmitro Semenov, hlavní designér Iskry .
      Americká armáda již používá ukrajinské radarové systémy protivzdušné obrany, včetně nejnovějšího 3D mobilního radaru 36D6M1-1, který obdržela v roce 2018. Tento radar je navržen k použití jako součást moderních automatizovaných systémů protivzdušné obrany, protiletadlových raketových komplexů a detekovat nízko letící vzdušné cíle pod aktivním a pasivním rušením a také poskytovat řízení letového provozu pro vojenské i civilní účely.
      https://www.defenseworld.net/n... Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      18:01 09.05.2021

      flanker.jirka Budowa radaru 1Ł220 to efekt tego co mówiłem. Niekompatybilności "amerykańskich darów" z ukraińskim systemem. Stąd "ad hoc" zbudowali coś co pewnie nie ma dobrej ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Budowa radaru 1Ł220 to efekt tego co mówiłem.
      Niekompatybilności "amerykańskich darów" z ukraińskim systemem.

      Stąd "ad hoc" zbudowali coś co pewnie nie ma dobrej rozdzielczości ale przynajmniej da się wpiąć w system...

      I tu wróciliśmy do początku.
      Do tezy że polityka USA jest taka aby pomagać Ukrainie tak by za bardzo nie pomóc...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:38 09.05.2021

      Lukas
      Jen to vysvětlit doma, že se nedá plně spoléhat na žádného spojence. U vás je to v klidu, budujete bojeschopnou armádu.

      Lukas
      Jen to vysvětlit doma, že se nedá plně spoléhat na žádného spojence. U vás je to v klidu, budujete bojeschopnou armádu.

     • flanker.jirka
      21:42 09.05.2021

      Dual

      Radary 36D6M1-1 3D bude USA používat ve své sbírce techniky sovětské/ruské provenience pro výcvik svých složek, zejména letectva při výcviku v boji proti PVO.

      Dual

      Radary 36D6M1-1 3D bude USA používat ve své sbírce techniky sovětské/ruské provenience pro výcvik svých složek, zejména letectva při výcviku v boji proti PVO.

     • flanker.jirka
      21:07 21.01.2022

      Dual 36D6 ve všech verzích má své slabiny dané původní konstrukcí. Používají frequency scanning array, což neumožňuje přeladění na jiné frekvence nebou používání Chirpu s kompresí ...Zobrazit celý příspěvek

      Dual
      36D6 ve všech verzích má své slabiny dané původní konstrukcí. Používají frequency scanning array, což neumožňuje přeladění na jiné frekvence nebou používání Chirpu s kompresí pulsu. A ještě ke všemu ty radary dobře znají rusové.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:24 06.05.2021

   CerVus Jak zmiňje moderátor ve videospotu u článku, tak Ukrajina má i problém v tom, že jim jiné země nechtějí takové zbraně prodat. Zajímavá byla i informace, že se původně mělo ...Zobrazit celý příspěvek

   CerVus
   Jak zmiňje moderátor ve videospotu u článku, tak Ukrajina má i problém v tom, že jim jiné země nechtějí takové zbraně prodat. Zajímavá byla i informace, že se původně mělo jednat až o 66 houfnic.
   Myslíte, že se rusové pokusí o něco takového?
   https://www.databazeknih.cz/kn... Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    20:19 07.05.2021

    Už nevím kde, ale na jednom zahraničním webu jsem čet zhodnocení toho jejich velkého cvičení. Že složení jednotek i jejich umístění přesně zapadá do klasické taktiky kleští. A že ...Zobrazit celý příspěvek

    Už nevím kde, ale na jednom zahraničním webu jsem čet zhodnocení toho jejich velkého cvičení. Že složení jednotek i jejich umístění přesně zapadá do klasické taktiky kleští. A že se proti tomu bude samotná Ukrajina velice těžko bránit. Už jen proto, že Rusům stačí si každých pár let ukousnout další číst země. Nejdříve si zajistí vodu pro Krym, potom ho propojí pozemní cestou, ukousnou co zbude na severu a tradá na západ.
    Jediná šance na obranu je ekonomický tlak Západu. Jak Rusko nebude moci dodávat plyn, ropu, nedostane na zahraniční půjčky a západní firmy nebudou moci nakupovat dluhopisy, tak půjde Říše zla do kolen.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:06 08.05.2021

     CerVus Vidíte, spíše bych si tipoval, že buď se rus pokusí odříznout nějakou část území najednou a nebo vůbec. Postupné ukusování jim oplatíme stále tvrdšími sankcemi a tam Putin ...Zobrazit celý příspěvek

     CerVus
     Vidíte, spíše bych si tipoval, že buď se rus pokusí odříznout nějakou část území najednou a nebo vůbec. Postupné ukusování jim oplatíme stále tvrdšími sankcemi a tam Putin riskuje, že se proti němu nakonec postaví většina oligarchů, kteří jej podporují.
     Ropu a plyn od nich svět bude brát stále, výpadek jejich dodávek by nepřežilo ekonomicky například Německo. A jen stěží můžeme doufat, že by takový výpadek dokázal někdo nahradit, asi ani kdyby v Íránu proběhla revoluce a mohl volně exportovat, tak by to nestačilo.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:42 06.05.2021

  Osobně doufám a předpokládám, že vše směřuje k místní výrobě houfnic DANA M2 (a podvozků Tatra) na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že plánují přejít na ráži 155 mm NATO, tak je více než ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně doufám a předpokládám, že vše směřuje k místní výrobě houfnic DANA M2 (a podvozků Tatra) na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že plánují přejít na ráži 155 mm NATO, tak je více než logické, později zavést houfnice DITA (až bude vývoj dokončen). Předpokládám, že podvozek je stejný a tak by se změna týkala primárně věže. Nutno podotknout, že původně měli v plánu zavést lehkou kolovou houfnici (něco jako Caesar) a těžkou pásovou (něco jako Krab), ale to mi nepřijde moc reálné. Houfnice DANA M2/DITA by tak mohla být poměrně univerzálním řešením, která by řešila problémy s dělostřelectvem Ukrajiny. Všechno je to ale o transferu technologií a zavedení místní výroby, což by pro EA / CSG snad nemusel být problém. Nu uvidím, ale držím jim palce.Skrýt celý příspěvek

  • Dual
   05:41 08.05.2021

   Podle článku na ukrajinském webu Defence Express slíbila firma Excalibur Army dokončit projekt samohybné houfnice DITA v příštích dvou letech.

   Podle článku na ukrajinském webu Defence Express slíbila firma Excalibur Army dokončit projekt samohybné houfnice DITA v příštích dvou letech.

   • flanker.jirka
    08:15 08.05.2021

    Máte-li na mysli článek, na který se odkazuje pan Grohman, tak tam píšou o "několika letech" ne o dvou letech.

    Máte-li na mysli článek, na který se odkazuje pan Grohman, tak tam píšou o "několika letech" ne o dvou letech.

 • Trener
  18:47 06.05.2021

  1) Každopádně Dana a vše, co z ní vychází je vynikající zbraňový systém a chce to pořádnou PR a natlouct to do hlavy potencionálním kupcům a všem ostatním. Vidím analogii v novém ...Zobrazit celý příspěvek

  1) Každopádně Dana a vše, co z ní vychází je vynikající zbraňový systém a chce to pořádnou PR a natlouct to do hlavy potencionálním kupcům a všem ostatním. Vidím analogii v novém velkofilmu Žižka od Jakla, to by se mělo dostat do světa, ať je to známý jak Statečné srdce s tím Skotem Wiliamem Walasem, nebo jak se jmenoval. Ale když je to "z východu", tak to může mít horší start. pozici. Takové mé vlastenecké okénko :-).

  2) Stejně ty počty spotřebované munice jsou šíleně vysoké. "Ochromování protivníka strachem" mně tedy připadá velmi neefektivní. "Podle stále platných Sovětských předpisů"...., kdysi gen. m. Václavík hodnotil dělostřelectvo ČSLA, což asi vycházelo z SSSR a prý by přeorávalo krajinu, tedy cca třetina granátů by šla v niveč. Pak se v tom vyznej. Pak také v jednom US dokumentu zaznělo, že by se děl. palbou mělo formovat bojiště. Tedy střílet tam, kde něco je. Takže vždy bude potřebný nějaký průzkum. Otázkou je, jak to prakticky jde a jaký je cíl.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:38 06.05.2021

   Proto, když si k tomu někdo vezme kalkulačku je přesná munice levnější.
   Jen je potřeba znát pozici cíle.

   Proto, když si k tomu někdo vezme kalkulačku je přesná munice levnější.
   Jen je potřeba znát pozici cíle.

 • flanker.jirka
  17:58 06.05.2021

  Ať mi nikdo neříká, že není prostor a možnost vyzkoušet si houfnice i pro AČR ještě předtím než se něco podepíše. Když to jde na Ukrajině, která je ve válečném stavu. ... jenom ...Zobrazit celý příspěvek

  Ať mi nikdo neříká, že není prostor a možnost vyzkoušet si houfnice i pro AČR ještě předtím než se něco podepíše.
  Když to jde na Ukrajině, která je ve válečném stavu.
  ... jenom blbec se takových zkoušek/testů vzdá.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:54 06.05.2021

   Jenže Ukrajinci už se podepsali. To co se tam odehrává jsou vojskové zkoušky kterými bude také procházet jakákoli houfnice kterou bude AČR zavádět.

   Jenže Ukrajinci už se podepsali. To co se tam odehrává jsou vojskové zkoušky kterými bude také procházet jakákoli houfnice kterou bude AČR zavádět.

   • flanker.jirka
    20:14 06.05.2021

    Proto ji obsluhovali pracovníci EA a menu v počítačích bylo v češtině. :-)

    Proto ji obsluhovali pracovníci EA a menu v počítačích bylo v češtině. :-)

    • Scotty
     20:18 06.05.2021
     • flanker.jirka
      15:57 07.05.2021

      Scotty Pokud je to tak, jak to píšete, tak to potom jim nezbývá než si Danu pochvalovat :-) Osobně jsem zastáncem toho, že takové testy by měly být provedeny dříve než před ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Pokud je to tak, jak to píšete, tak to potom jim nezbývá než si Danu pochvalovat :-) Osobně jsem zastáncem toho, že takové testy by měly být provedeny dříve než před podpisem. Stačí se podívat na výběr BVP, už je mají podruhé v ČR a ještě nic nepodepsali tak, že když se chce, jde vše.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:23 06.05.2021

     tak prepinatelna vicejazycnost menu je standard u kdejake aplikace, zrejme bude i zde.

     tak prepinatelna vicejazycnost menu je standard u kdejake aplikace, zrejme bude i zde.

    • Jirosi
     20:27 06.05.2021

     flanker.jirka: Však to jste byl vy, kdo dával za příklad toho jak to dělají :)

     flanker.jirka: Však to jste byl vy, kdo dával za příklad toho jak to dělají :)

     • flanker.jirka
      16:15 07.05.2021

      pokud toto dělají až po podpisu smlouvy, tak je to pozdě, ale to co je na videu k vidění a zaslechnutí má hlavu a patu. Jednoduše, mělo by to být jako v případě výběru BVP u nás. ...Zobrazit celý příspěvek

      pokud toto dělají až po podpisu smlouvy, tak je to pozdě, ale to co je na videu k vidění a zaslechnutí má hlavu a patu.
      Jednoduše, mělo by to být jako v případě výběru BVP u nás. Nejdříve testy a potom něco podepsat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:35 07.05.2021

      Tak ono všechno něco stojí, a pak záleží jak moc máte ve skutečnosti na výběr. ¨Případně co chcete kupovat.

      Pokud si to nevyjasníte, ani 10. testů vám problém neosvětlí.

      Tak ono všechno něco stojí, a pak záleží jak moc máte ve skutečnosti na výběr. ¨Případně co chcete kupovat.

      Pokud si to nevyjasníte, ani 10. testů vám problém neosvětlí.

     • flanker.jirka
      08:18 08.05.2021

      Jirosi ¨Lepší nějaký než žádný test. Jen si představte jak dlouho by jste měl doma tichou domácnost, kdyby jste přišel za manželkou s tím, že na veletrhu nabízeli krásné nové auto, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      ¨Lepší nějaký než žádný test.
      Jen si představte jak dlouho by jste měl doma tichou domácnost, kdyby jste přišel za manželkou s tím, že na veletrhu nabízeli krásné nové auto, tak jste ho objednal a až podepíšete leasingovou smlouvu, tak si jej budete moci vyzkoušet.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:14 08.05.2021

      flanker.jirka: Nevím jak to chodí u vás, ale pokud je shoda na koupi nového vozu. Máte představu co od vozidla čekáte. Pak v tom opravdu žádný problém není, pokud dané vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Nevím jak to chodí u vás, ale pokud je shoda na koupi nového vozu. Máte představu co od vozidla čekáte. Pak v tom opravdu žádný problém není, pokud dané vozidlo plní požadované parametry.

      Tohle je totiž jedna z věcí co nemá 100% vítěze, pokud se chcete pohybovat v reálných cenách. Jinak také můžete vybírat do nekonečna. Další takovou položkou je bydlení.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:21 09.05.2021

      Jirosi Vybírat donekonečna můžete vždy, pokud se vám něco nepozdává nebo čekáte odkud přijdou obálky :-) Výběr čehokoliv bez vyzkoušení si dane věci v konkurenčním prostředí je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Vybírat donekonečna můžete vždy, pokud se vám něco nepozdává nebo čekáte odkud přijdou obálky :-)
      Výběr čehokoliv bez vyzkoušení si dane věci v konkurenčním prostředí je pro mne neobvyklý. Sám vidíte, že věci na ověření si vlastností jen s diskuze zde u článků k houfnicim je hodně a stálo by za to rizika eliminovat. Už jen protože jsme v jiné situaci než například Polsko. My koupíme tento typ houfnic a nic jiného, oni mají v plánu pásové houfnice, kolové houfnice, raketomety více ráží, samohybne minomety. (reálně nevidím šanci, že se prosadí nákup samohybnych minometu dříve než za 10 let)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:09 09.05.2021

      flanker.jirka: "Už jen protože jsme v jiné situaci než například Polsko. My koupíme tento typ houfnic a nic jiného" Tohle není pravda! Vy stále vycházíte ze špatných údajů. Další ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: "Už jen protože jsme v jiné situaci než například Polsko. My koupíme tento typ houfnic a nic jiného"

      Tohle není pravda! Vy stále vycházíte ze špatných údajů.
      Další děla za PRAM mají být koupena, stejně tak raketomety by se měli obnovit.
      Tudíž jediné co nebudeme zavádět jsou těžké(tankový podvozek) houfnice.
      Vše ostatní je pokud budou prostředky v plánu.

      Ono i v tom Polsku o něčem mluví, ale kdy to reálně přijde v dostatečném množství, bez dětských nemocí do služby je věc úplně jiná.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:37 09.05.2021

      Jirosi Ano, místo Pramů by měly být nové minomety, ale kdy a jaké? Raketomety by se měli obnovit, ale kdy se to dostane alespoň do plánů a kdy se to bude realizovat? (houfnice ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Ano, místo Pramů by měly být nové minomety, ale kdy a jaké?
      Raketomety by se měli obnovit, ale kdy se to dostane alespoň do plánů a kdy se to bude realizovat?
      (houfnice místo Dan se nakupují od doby, kdy se koupily radary Arthur, což už bude dobře 15 let a stále nic nemají)

      ...dětské nemoci, to je přesně jeden z důvodů, proč si chtít kupovanou věc vyzkoušet dříve než se k tomu upíšu.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:54 10.05.2021

      Přesně díky takovým prodlevám, odkladům zda nevybrat něco ještě lepšího( modernizace), atd., se to táhne. Armáda potom vypadá jako vypadá, ruší se bez náhrady. "...dětské nemoci, ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně díky takovým prodlevám, odkladům zda nevybrat něco ještě lepšího( modernizace), atd., se to táhne. Armáda potom vypadá jako vypadá, ruší se bez náhrady.

      "...dětské nemoci, to je přesně jeden z důvodů, proč si chtít kupovanou věc vyzkoušet dříve než se k tomu upíšu."

      Však proto se vybral Ceasar. Jestli si myslíte, že během "jednoho" testu odhalíte všechny poruchy, případně je i vyřešíte. Pak to žádné dětské nemoci vlastně ani nebyli.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:45 06.05.2021

  K té výrobě DANA M2 na Ukrajině. Docela by bylo vtipné, kdyby šlo o kompletní novovýrobu vč. děla a věže. Sice zdánlivě není důvod stavět staré dělo s východní ráží, ale Dita zatím ...Zobrazit celý příspěvek

  K té výrobě DANA M2 na Ukrajině. Docela by bylo vtipné, kdyby šlo o kompletní novovýrobu vč. děla a věže. Sice zdánlivě není důvod stavět staré dělo s východní ráží, ale Dita zatím není odladěná a o Daně se ví, že funguje. Dělo s hlavní si Ukrajinci umí vyrobit a zbytek jsou "plechy, kolečka a šrouby".Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:51 06.05.2021

   K tomu klidně může dojít, ale cena pak bude trošku jinde. Oni určitě pak budou chtít pokračovat ve vlastním vývoji.

   K tomu klidně může dojít, ale cena pak bude trošku jinde. Oni určitě pak budou chtít pokračovat ve vlastním vývoji.

   • Jura99
    15:58 06.05.2021

    další vývoj je Dita a zřejmě by za vzájemně výhodných podmínek neměli důvod vyvíjet svou vlastní verzi.

    další vývoj je Dita a zřejmě by za vzájemně výhodných podmínek neměli důvod vyvíjet svou vlastní verzi.

    • Jirosi
     16:10 06.05.2021

     Pokud si zákazník kupuje licenci, tak na to pokud muže navazuje vlastní výrobou. Př. Může být Jižní Korea co koupila licenci na systém KM109A2(K55) na ni nenavazuje další výrobou ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud si zákazník kupuje licenci, tak na to pokud muže navazuje vlastní výrobou.
     Př. Může být Jižní Korea co koupila licenci na systém KM109A2(K55) na ni nenavazuje další výrobou licenčních A3+, ale výrobou vlastního systému K9.
     Ukrajina má slušné zázemí pro další rozvoj toho projektu. Z druhé strany, pokud nejsou zahraniční zákazníci, je otázko jak moc to bude ekonomické.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   19:47 06.05.2021

   Ukrajina hodlá přejít na ráži 155 mm NATO, tedy celé to dění směřuje právě k ní (tedy v podstatě DITA). DANA M2 můžeme brát jen jako jakési ověření a seznámení se s tímto typem ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina hodlá přejít na ráži 155 mm NATO, tedy celé to dění směřuje právě k ní (tedy v podstatě DITA). DANA M2 můžeme brát jen jako jakési ověření a seznámení se s tímto typem techniky (těžká kolová houfnice). I v případě lokální výroby by se nejprve přivážela většina komponentů z ČR/SR nu a časem se uvidí. I pokud by si měli dovážet hlavně ráže 155 mm ze Slovenska nebo Polska, tak pořád to pro ně bude zajímavé řešení. Ráže 152 mm je jen provizorium.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    20:02 06.05.2021

    potrebuji licencni vyrobu 155mm granatu a nabojek, to muze byt slozitejsi nez hlavne, ty urcite delaji.

    potrebuji licencni vyrobu 155mm granatu a nabojek, to muze byt slozitejsi nez hlavne, ty urcite delaji.

    • Rase
     20:11 06.05.2021

     Mno o výrobu hlavní ráže 155 mm se nedávno pokoušeli (místní soukromá firma), ale výsledek nic moc - viz zkoušky houfnice Bohdana. Na druhou stranu se v případě potřeby můžou ...Zobrazit celý příspěvek

     Mno o výrobu hlavní ráže 155 mm se nedávno pokoušeli (místní soukromá firma), ale výsledek nic moc - viz zkoušky houfnice Bohdana. Na druhou stranu se v případě potřeby můžou obrátit třeba na Turecko, Polsko a Slovensko, kde jistě rádi vypomůžou. Tedy výroba hlavní i munice možná je, jen se to ještě musí zařídit.Skrýt celý příspěvek

    • Dual
     20:48 06.05.2021

     Dělostřelecké hlavně se na Ukrajině prakticky nevyrábějí. Ani nevím, jestli je možné považovat to, co se v Kramatorsku vyrábí, za normální sériovou výrobu, a když vezmeme v úvahu ...Zobrazit celý příspěvek

     Dělostřelecké hlavně se na Ukrajině prakticky nevyrábějí.
     Ani nevím, jestli je možné považovat to, co se v Kramatorsku vyrábí, za normální sériovou výrobu, a když vezmeme v úvahu umístění podniku a skutečnost, že je v podstatě jediný na Ukrajině a který vyrábí jenom malé série tankových hlavní pro závod v Charkově. Ten prototyp Bogdany má údajně hlaveň z Belgie.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:42 06.05.2021

      Díky za info, je to skutečně zajímavé, ale za časů SSSR se hlavně na Ukrajině nevyráběly. Začaly se dělat teprve v 90tých letech kvůli dodávce Oplotů do Pakistánu, protože Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

      Díky za info, je to skutečně zajímavé, ale za časů SSSR se hlavně na Ukrajině nevyráběly. Začaly se dělat teprve v 90tých letech kvůli dodávce Oplotů do Pakistánu, protože Rusko hlavně dodat nechtělo, asi aby zakázku zhatilo, Tehdy se ty tankové hlavně dělaly přímo v Charkově. Později začal hlavně vyrábět podnik v Kramatorsku a údajně umí 80-205mm s délkou do 10m. Vyrábí tankové hlavně a také houfnicové, do Bohdany dělal hlaveň 155mm a umí 152mm do Akacije. Kramatorsk je ale město v Doněcké oblasti a blízko potenciální fronty.Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  14:51 06.05.2021

  To že jsou DANY super víme a proto se jich chceme zbavit a nechceme je ani pro aktivní zálohy. (myšleno ironicky) Hlavní je aby za ně Ukrajina ZAPLATILA (a neskončilo to tak, že ...Zobrazit celý příspěvek

  To že jsou DANY super víme a proto se jich chceme zbavit a nechceme je ani pro aktivní zálohy. (myšleno ironicky)

  Hlavní je aby za ně Ukrajina ZAPLATILA (a neskončilo to tak, že to bude platit Česká exportní banka ze státních financí a pomoci - takže my).

  Když se postavíte na Chreščatyk (obdoba našeho Váslavského náměstí), každých 30 sekund zde prodeje Mecedes AMG 63/ BMW Alpina v nejvyšší úpravě. Tato ekonomika peníze má, jen se zde nedělí rovným způsobem...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   15:09 06.05.2021

   Ale my se jich zbavit nechceme, půjdou, stejně jako BVP do mobilizačních skladů. Pokud vím tak AZ u dělostřelců mají jednu baterii, která bude cvičit na Caesarech, stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale my se jich zbavit nechceme, půjdou, stejně jako BVP do mobilizačních skladů. Pokud vím tak AZ u dělostřelců mají jednu baterii, která bude cvičit na Caesarech, stejně jako profesionální vojáci.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:15 06.05.2021

    Ve skladech sice budou, ale za chvíli nebudou mít čím střílet.

    Ve skladech sice budou, ale za chvíli nebudou mít čím střílet.

    • Nesher
     15:21 06.05.2021

     Což je spíš argument pro jejich nahrazení, cpát peníze do jejich oprav a následně do nové munice, kterou musíme stejně dovážet, je při jejich nekompatibilní ráži nesmysl.

     Což je spíš argument pro jejich nahrazení, cpát peníze do jejich oprav a následně do nové munice, kterou musíme stejně dovážet, je při jejich nekompatibilní ráži nesmysl.

    • moryk
     15:40 06.05.2021

     A bude s tim nekdo pri mobilizaci za treba 20 let umet jeste strilet?

     A bude s tim nekdo pri mobilizaci za treba 20 let umet jeste strilet?

     • Scotty
      16:35 06.05.2021

      Bude mít Dana za dvacet let ještě alespoň minimální bojovou hodnotu?

      Bude mít Dana za dvacet let ještě alespoň minimální bojovou hodnotu?

     • moryk
      17:01 06.05.2021

      Tak podobnou asi jako dnes bez jakekoliv modernizace... :-)

      Tak podobnou asi jako dnes bez jakekoliv modernizace... :-)

     • Scotty
      19:56 06.05.2021

      Tedy za dvacet let už s tím nikdo nebude muset umět střílet protože už budou (pravděpodobně) dávno ve šrotu.

      Tedy za dvacet let už s tím nikdo nebude muset umět střílet protože už budou (pravděpodobně) dávno ve šrotu.

  • Jirosi
   15:15 06.05.2021

   "Hlavní je aby za ně Ukrajina ZAPLATILA " Vzhledem k tomu, že Ukrajina fakticky platí jen modernizaci, proto taky ta cena. Tedy cenu těch děl zaplatil ten, od koho je EA nakupil, ...Zobrazit celý příspěvek

   "Hlavní je aby za ně Ukrajina ZAPLATILA "

   Vzhledem k tomu, že Ukrajina fakticky platí jen modernizaci, proto taky ta cena.
   Tedy cenu těch děl zaplatil ten, od koho je EA nakupil, aby je mohl modernizovat.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:35 06.05.2021

   Nechcem ti brať ilúzie ale vy (alebo lepšie povedané my všetci) ste to už zaplatili. Tak, že ste v podstate darovali Dany na ktoré sa zbierali všetci obyvatelia Československa ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechcem ti brať ilúzie ale vy (alebo lepšie povedané my všetci) ste to už zaplatili. Tak, že ste v podstate darovali Dany na ktoré sa zbierali všetci obyvatelia Československa Strnadovi a ten si na tom urobil biznis. Keby ich mal kupovať za trhovú cenu, aj výsledná by vyzerala fatálne inak.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    15:52 06.05.2021

    A jaká byla tržní cena vyřazovaných DANA před deseti nebo kolika lety? Podle mě přesně taková za kolik to EA odkoupil, nikdo jiný to nechtěl, také k čemu? Obchodní artikl z toho ...Zobrazit celý příspěvek

    A jaká byla tržní cena vyřazovaných DANA před deseti nebo kolika lety? Podle mě přesně taková za kolik to EA odkoupil, nikdo jiný to nechtěl, také k čemu? Obchodní artikl z toho udělal právě až EA modernizací.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:02 06.05.2021

     Určitě je super, že je tahle využijí, než by měli rezivět v kovošrotu.
     Bylo by lepší napsat, že platí fakticky jen tu modernizaci.

     Určitě je super, že je tahle využijí, než by měli rezivět v kovošrotu.
     Bylo by lepší napsat, že platí fakticky jen tu modernizaci.

    • Miroslav
     16:34 06.05.2021

     Keď sa z toho stal obchodný artikel tak znamená, že bezcenné neboli.

     Keď sa z toho stal obchodný artikel tak znamená, že bezcenné neboli.

     • Jura99
      16:53 06.05.2021

      kdekdo si mohl za posledních 30let koupit např. fabriku Tatra, která byla na prodej hned několikrát a hned několikrát se potácela v červených číslech a v bankrotu. V té minulé době ...Zobrazit celý příspěvek

      kdekdo si mohl za posledních 30let koupit např. fabriku Tatra, která byla na prodej hned několikrát a hned několikrát se potácela v červených číslech a v bankrotu. V té minulé době žádné terno nebyla, nyní už by být měla, když byla postavena na nohy a ekonomicky funguje v černých číslech. To stejné platí pro starý vyřazený šrot. Bez nápadu to má cenu šrotového železa, s nápadem to může mít cenu zlata.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:09 06.05.2021

      Tržní hodnota znamená to co je někdo ochoten zaplatit, před deseti lety byl za nemodernizované, vyřazené DANA něco ochoten zaplatit jediný subjekt, EA, tedy zaplatil tržní cenu. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Tržní hodnota znamená to co je někdo ochoten zaplatit, před deseti lety byl za nemodernizované, vyřazené DANA něco ochoten zaplatit jediný subjekt, EA, tedy zaplatil tržní cenu. A obchodní artikl z nich udělala až modernizace, do té doby byla jejich tržní cena na úrovni šrotu.
      Takže nikdo o nic nepřišel, jak se tu snažíš naznačit, stát prodal stará děla za tržní cenu (cenu, kterou byl někdo ochoten zaplatit) a kupec díky přidané hodnotě (modernizaci) z toho téměř bezcenného systému udělal něco, co je pro jistý typ zákazníků zajímavé.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:54 06.05.2021

      Jura99
      Strnad je jen bílý kůň s vazbami na Zemana a rusko

      Jura99
      Strnad je jen bílý kůň s vazbami na Zemana a rusko

     • Masterton
      21:02 06.05.2021

      ...a proto prodava kvalitni zbrane Ukrajine :D

      ...a proto prodava kvalitni zbrane Ukrajine :D

     • Miroslav
      22:19 06.05.2021

      Jura: Viem, že si jeho fanúšik a iste je Strnad u mnohých hrdina. U mňa je to však obyčajný priekupník ktorý vďaka monopolu deformuje trh a čerpe neopakovateľné zdroje

      Jura: Viem, že si jeho fanúšik a iste je Strnad u mnohých hrdina. U mňa je to však obyčajný priekupník ktorý vďaka monopolu deformuje trh a čerpe neopakovateľné zdroje

     • tctx
      22:53 06.05.2021

      Miroslav: hele, to je trochu podpasovka, ne? Nikdo tvoji firme pred lety nebranil jit do rizika ty houfnice odkoupit s tim, ze se ta investice zhodnoti, tak jakypak obdivovatel? ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: hele, to je trochu podpasovka, ne? Nikdo tvoji firme pred lety nebranil jit do rizika ty houfnice odkoupit s tim, ze se ta investice zhodnoti, tak jakypak obdivovatel?

      Kdybys to udelal a vyslo ti to, tak ted by by se nalepkovalo jako obdivovatel Miroslava?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      06:48 07.05.2021

      Ja len nemám rád keď sa súkromný sektor mieša s verejným. To je takmer záruka korupcie alebo rozkrádania. Preto so štátom zásadne nerobím, teda minimálne od neho nič ako podnikateľ ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja len nemám rád keď sa súkromný sektor mieša s verejným. To je takmer záruka korupcie alebo rozkrádania. Preto so štátom zásadne nerobím, teda minimálne od neho nič ako podnikateľ nekupujem. Hnusí sa mi to.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:50 07.05.2021

      flanker.jirka: Zeman si vždycky vybere nějakého novodobého "Baťu" (podle Zemanova úsudku), bohužel to je většinou polibek smrti, viz. podnikatelské osudy Vítkovic a pana Světlíka. ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Zeman si vždycky vybere nějakého novodobého "Baťu" (podle Zemanova úsudku), bohužel to je většinou polibek smrti, viz. podnikatelské osudy Vítkovic a pana Světlíka. O Strnadově orientaci na Rusko se říkávalo ledacos, ale už se to pár let neříká, to že čile obchoduje s protipóly Ruska a Číny je spíš dokladem o opaku. Rusové mu například způsobili ztrátu s tou zrušenou velkou zakázkou na už vyrobené náklaďáky.

      Miroslav: podniky pana Strnada se z 99% zabývají novovýrobou (Tatra, radary, Pandury, Titus, munice, brzdy kolejových vozidel, letecký výcvik, letecké služby, hodinky atp.). Tak či onak je modernizace Dany ať už M1 nebo M2 velice důkladná a zásadně mění užitné vlastnosti. Je také zdrojem vývoje nového vozidla, i ta Dana M2 bude později ve více kusech nejspíš novoděl včetně věže. To není žádné překupování šrotu, natírání štětkou a prodej dál, přestože supí taktika skupovat podnikatelské mršiny a stavět je na nohy je u něj patrná, je tam šance na velký zisk ale i neúspěch (viz. lounská vagonka nebo Vítkovice).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      08:37 07.05.2021

      Jura: Využijem príležitosť, keďže už pár dní s tebou ide celkom normálne komunikovať (dúfam, že ti to vydrží čo najdlhšie) a vrátim sa k tvojmu výroku: ,,Dany ať už M1 nebo M2 ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Využijem príležitosť, keďže už pár dní s tebou ide celkom normálne komunikovať (dúfam, že ti to vydrží čo najdlhšie) a vrátim sa k tvojmu výroku:

      ,,Dany ať už M1 nebo M2 velice důkladná a zásadně mění užitné vlastnosti. Je také zdrojem vývoje nového vozidla"

      Ja si pamätám na to, že si stál v čele trestnej výpravy keď som napísal, že Strnad skupuje Dany nielen kvôli repasu, ale iste si aj robí reverzným engineeringom vykresovú dokumentáciu. Ostatne to tvrdím už roky a ohlásenie Dity to len potvrdilo a som rád, že teraz sú to potvrdil aj ty sám. Ja to proste ako vývojár a konštruktér neznesiem keď niekto kopíruje technický systém. Takí ľudia sa mi hnusia. Pozeraj sa to ako chceš, ja sa to pozerám takto.

      Ja napríklad od mala milujem nákladné autá. Už 10 rokov pracujem na vývoji ťažkého nákladného vozidla 8x8. Len tak sám pre seba ako hobby s nádejou, že možno mi raz podarí postaviť prototyp. Jasné, podrobne som si preštudoval ako inšpiráciu dokumentáciu od Tatry, Manu, Dafu, Iveco... Ale nikdy by som nekúpil Tatru, nerozobral, nepremeral a neprekreslil. To by som sa hanbil sám pred sebou a na to sa mám príliš rádSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:20 07.05.2021

      Miroslav: pokud konstruuješ 8x8 pro radost z (originálního) výsledku, pak je pravděpodobné, že kopírovat chtít nebudeš. Pokud to máš jako byznys, sentiment stranou a zajímá tě ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: pokud konstruuješ 8x8 pro radost z (originálního) výsledku, pak je pravděpodobné, že kopírovat chtít nebudeš. Pokud to máš jako byznys, sentiment stranou a zajímá tě patentová ochrana, abys ji neporušil (tedy měla by zajímat). Morálně se můžeš cítit nesvůj vůči původnímu autorovi, což je v případě páteře Tatry už nežijící Hans Ledwinka a v případě původní Dany to bude nějaký konstrukční tým, zčásti už také nežijících konstruktérů. Dnešní nástupci ve firemní linii od toho vzoru buď patentovou ochranu mají nebo nemají.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:45 07.05.2021

      Áno, robím to pre svoju radosť a aj chápem ako to myslíš. A snáď aj máš pravdu ale ja by som takto biznis robiť nechcel. Mimochodom, dnešná Tatra už veľa s pôvodným návrhom ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno, robím to pre svoju radosť a aj chápem ako to myslíš. A snáď aj máš pravdu ale ja by som takto biznis robiť nechcel. Mimochodom, dnešná Tatra už veľa s pôvodným návrhom Ledwinku nemá. Pôvodný Tatra koncept bol síce prelomový ale mal aj veľa nedostatkov ktoré sa postupom času prejavovali. Napríklad výkyvné polnápravy mali problém s tým, že pri tej konštrukcii nie sú symetrické. Tam už fakticky ostal len ten hriadeľ schovaný v centrálnej rúre. Ale inač som veľký fanúšik Tatrovky.

      Ja to zase robím ako stavebnicu, že si vyskladáš z pár normalizovaných segmentov znak náprav ako chceš. 6x6, 8x8, dlhá, krátka... Najhoršia bude kabína a interiér. To je skôr dizajnérska robota, do toho sa mi veľmi nechce. Asi to nechám na Kabáňa :-)Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   16:24 06.05.2021

   Toto nie je obchod medzi UA a ČR, ale medzi UA a súkromnou spoločnosťou. Takže ako daňového poplatníka v ČR by ma skôr zaujímalo, aby EA platila riadne v Česku dane.

   Toto nie je obchod medzi UA a ČR, ale medzi UA a súkromnou spoločnosťou. Takže ako daňového poplatníka v ČR by ma skôr zaujímalo, aby EA platila riadne v Česku dane.

 • alexa123
  12:55 06.05.2021

  ... dodávky českých dělostřeleckých systémů a munice na Ukrajinu jsou ale mnohem rozsáhlejší. Česká obchodní společnost Czech Defence Systems a.s. dodala na Ukrajinu také ...Zobrazit celý příspěvek

  ... dodávky českých dělostřeleckých systémů a munice na Ukrajinu jsou ale mnohem rozsáhlejší. Česká obchodní společnost Czech Defence Systems a.s. dodala na Ukrajinu také dělostřelecké HE granáty UOF12 ráže 100 mm. Jedná se o munici vyrobenou v 80. letech, u které ale v letech 2019 až 2020 došlo k vyměně výmetné náplně a rozbušek. Skladovatelnost této munice je deset let...

  Firma Czech Defence System môže byť rada, že vôbec našla kupca na muníciu, ktorá je už X rokov výbehový typ. Ak by ju Ukrajinci nekúpili, museli by platiť náklady na jej skladovanie prípadne dokonca jej likvidáciu. Okrem Ukrajincov by ju kúpili možno kdesi v Kongu a pod. kde ešte reálne využívajú kaliber 100mm.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   15:36 06.05.2021

   A ono se v článku píše, že není ráda? Nebo co se ti na tom nezdá?

   A ono se v článku píše, že není ráda? Nebo co se ti na tom nezdá?

   • Nesher
    15:52 06.05.2021

    Já z toho cítím malinko kyselé hrozny

    Já z toho cítím malinko kyselé hrozny

   • alexa123
    17:35 06.05.2021

    V podstate sa mi nezdá tvoj príspevok. Ja som napísal, že podľa mňa CDS a.s. využila jednu z posledných príležitosti ako predať 100mm muníciu do sovietskych kanónov ktoré vo svojej ...Zobrazit celý příspěvek

    V podstate sa mi nezdá tvoj príspevok. Ja som napísal, že podľa mňa CDS a.s. využila jednu z posledných príležitosti ako predať 100mm muníciu do sovietskych kanónov ktoré vo svojej podstate boli jednoúčelové t.j. protitankové a v dnešnej dobe majú šancu tak akorát proti T-55 resp. M-60. Pretože podľa mňa zo zotrvačnosti už iba niekoľko "rozvojových" štátov používa tento kanón a o 5-10 rokov ho nebude používať nikto resp. niektoré africké štáty. Ale aj oni ho o niekoľko rokov pošlú do šrotu. Takže toto sa mi kámo nezdalo.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     20:15 06.05.2021

     A pointa? Napsal jsi samozřejmost asi jako v noci je tma a přes den zase světlo. Prostě prodala téměř neprodejné, tak logicky bude ráda a každýmu je to jasný. Komentování ...Zobrazit celý příspěvek

     A pointa? Napsal jsi samozřejmost asi jako v noci je tma a přes den zase světlo. Prostě prodala téměř neprodejné, tak logicky bude ráda a každýmu je to jasný. Komentování samozřejmosti nedává smysl. Leda by v tom by jsi tam viděl nějakou hlubší myšlenku.Skrýt celý příspěvek

  • moryk
   17:04 06.05.2021

   Naopak je to Win-Win situace. Oni ty 2A19 Ukrajinci pouzivaji jako lehhke houfnice. A myslim, ze i jako AT to staci na BMP-3...

   Naopak je to Win-Win situace. Oni ty 2A19 Ukrajinci pouzivaji jako lehhke houfnice. A myslim, ze i jako AT to staci na BMP-3...

   • alexa123
    17:17 06.05.2021

    moryk ... naopak je to Win-Win situace. Sorry kamo ale ja som už starší ročník takže mi vysvetlí čo je Win-Win. Žeby Windows XP-Wndows 7 resp. Windows 7-Windows 8 resp. Windows ...Zobrazit celý příspěvek

    moryk
    ... naopak je to Win-Win situace.

    Sorry kamo ale ja som už starší ročník takže mi vysvetlí čo je Win-Win. Žeby Windows XP-Wndows 7 resp. Windows 7-Windows 8 resp. Windows 8.1-Windows 10. Alebo si myslel niečo iné?Skrýt celý příspěvek

   • alexa123
    17:19 06.05.2021

    ... Oni ty 2A19 Ukrajinci pouzivaji jako lehhke houfnice.

    Najskôr si naštuduj kamo, čo je húfnica a čo je kanón a až potom napíš čo si napísal.

    ... Oni ty 2A19 Ukrajinci pouzivaji jako lehhke houfnice.

    Najskôr si naštuduj kamo, čo je húfnica a čo je kanón a až potom napíš čo si napísal.

    • moryk
     18:23 06.05.2021

     Netreba, ja ten rozdil moc dobre chapu. Naopak vy si nastudujte jakym zpusobem Ukrajine tenhle stary kanon pouzivaji... ;-)

     Netreba, ja ten rozdil moc dobre chapu. Naopak vy si nastudujte jakym zpusobem Ukrajine tenhle stary kanon pouzivaji... ;-)

     • alexa123
      10:24 07.05.2021

      Mne na rozdiel od teba stačí, že som si naštudoval námer kanónu a húfnice. Takže kamo - námer protiankového kanónu 2A19 - 27 ...Zobrazit celý příspěvek

      Mne na rozdiel od teba stačí, že som si naštudoval námer kanónu a húfnice.

      Takže kamo - námer protiankového kanónu 2A19 - 27 °
      https://www.valka.cz/SOV-2A19-...

      Takže kamo - námer húfnice ako takej - cca 70 °
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      Ešte stále trváš na tom, že špecializovaný jednoúčelový protitankový kanón 2A19 s námerom "neuveriteľných" 27 °používajú Ukrajinci ako húfnicu? Ak na tom trváš, tak OK - je to tvoj názor.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      11:01 08.05.2021

      alexa1233: hahaha, už dlouho jsem se tak pěkně nenasmál... tady asi někdo přehnaně dogmatický (jasně, houfnice je jedině dělo střílející horní skupinou úhlů, žeano...) nevzal v ...Zobrazit celý příspěvek

      alexa1233: hahaha, už dlouho jsem se tak pěkně nenasmál... tady asi někdo přehnaně dogmatický (jasně, houfnice je jedině dělo střílející horní skupinou úhlů, žeano...) nevzal v úvahu že s maximálním náměrem se dá "něco udělat", a ani nemá moc přehled protože to by si možná na té stejné valka.cz všiml na "vedlejší stránce" třeba toho pěkného obrázku jak nějací mužici střílejí právě ze zmiňované 2A29 zrovna tímto stylem z vhodně tvarovaného okopu...

      Dokonce je v textu i uvedená hodnota dostřelu:
      Maximálna diaľka nepriamej streľby je 8200 m pri treštivo-trhavej strele (HE).
      V článku se samozřejmě mluví o prodeji HE munice...

      Viz:
      https://www.valka.cz/topic/vie... Skrýt celý příspěvek

   • alexa123
    17:26 06.05.2021

    ... A myslim, ze i jako AT to staci na BMP-3... Ak si myslel, že 100mm protitankový kanón stačí na BMP-3 tak si to neskutočne uhádol pretože na BVP vo všeobecnosti stačí aj ...Zobrazit celý příspěvek

    ... A myslim, ze i jako AT to staci na BMP-3...
    Ak si myslel, že 100mm protitankový kanón stačí na BMP-3 tak si to neskutočne uhádol pretože na BVP vo všeobecnosti stačí aj 30-35-40mm kanón. Ide iba o kvalitu munície, vzdialenosti streľby a uhol dopadu strely t.j. predný resp. bočný pancier.Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  12:30 06.05.2021

  EA tímto obchodem získá nejen reputaci a určitě i plusové body při dalších potenciálních prodejích, ale hlavně možnost okamžité zpětné vazby přímo z frontové linie (pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  EA tímto obchodem získá nejen reputaci a určitě i plusové body při dalších potenciálních prodejích, ale hlavně možnost okamžité zpětné vazby přímo z frontové linie (pokud samozřejmě konflikt bude pokračovat). Modernizované DANY používal i Ázerbájdžán v Karabachu. Ne každý výrobce houfnic má tu "čest" mít techniku přímo v konfliktu.
  Celkově je vidět, že se český obranný průmysl nakonec přehoupl přes období privatizace a změny prodejních podmínek nakonec vcelku dobře.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:10 06.05.2021

  Ukrajincům budiž velký dík, že se před Rusy nepoložili, že mají vůli k obraně a chrání tak nejen sebe, ale i celou Evropu. Za to jim musíme být velice vděční. Jestliže bude DANA M2 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajincům budiž velký dík, že se před Rusy nepoložili, že mají vůli k obraně a chrání tak nejen sebe, ale i celou Evropu. Za to jim musíme být velice vděční. Jestliže bude DANA M2 první těžká zbraň, kterou mají ze Západu, je to myslím i pro ČR veliká čest. Výkony Dany jsou velmi dobré, digitalizace děla z něj činí moderní zbraň, zůstává nevýhoda kratšího dostřelu a nevýhoda východní ráže, která je ovšem na Ukrajině ještě řadu let akceptovatelná.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:21 06.05.2021

   Československo pomohlo Izraeli v jeho kritické chvíli, a ten nám to nikdy nezapomněl. Nyní máme šanci pomoci Ukrajině podobným způsobem.

   Československo pomohlo Izraeli v jeho kritické chvíli, a ten nám to nikdy nezapomněl. Nyní máme šanci pomoci Ukrajině podobným způsobem.

Načítám diskuzi...