Úspěšný test mobilního laseru HEL MD

Foto: Laser HEL MD / Boeing
Foto: Laser HEL MD / Boeing

Americká armáda poprvé otestovala mobilní laser HEL MD umístěný na korbě vozidla nákladního vozu. Laser během testů úspěšně ničil malá bezpilotní letadla a minometnou munici.  

 

Do nedávné doby neexistoval systém chránící vojáky před municí kategorie RAM (Rocket, Artillery, Mortar), tedy před raketovou, dělostřeleckou a minometnou munici. Teprve technický pokrok ve vývoji laserů umožnil zkonstruovat dostatečné kompaktní, efektivní a mobilní obraný systém schopný ničit RAM munici.

 

Testovaný laser HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator) od firmy Boeing je umístěn ve speciální nástavbě na korbě nákladního auta Oshkosh HEMTT 8×8. Během šest týdnů trvajících testů HEL MD zničil na 90 cílů, většinou malé bezpilotní letouny a minometnou munici.

 

Během zkoušek HEL MD postřeloval 60mm minometné granáty, a to včetně několika granátů najednou. "Systém je schopen pomocí radaru rychle zachytit malé cíle, zacílit na ně laserový paprsek o velikosti čtvrťáku a zničit je za letu," řekl Mike Rim, jeden z programových manažerů projektu HEL MD ve společnosti Boeing.

 

Během testů laser dosáhl výkon 10 kW. Další testy budou probíhat s 50kW laserem. Operačně nasaditelná zbraň pak má mít výkon 100 kW. Větší výkon se samozřejmě promítne na přímo úměrné kratší době, kterou musí laser ozařovat jeden cíl. Výkonnější laser tak je schopen v rychlém sledu ničit mnohonásobné nebo velmi rychlé letící cíle.

 

"Pokud zasáhneme cíl ve stejné vzdálenosti, 100kW laser zničí cíl za jednu desetinu času oproti 10kW laseru," řekl Terry Bauer, hlavni programový manažer projektu HEL MD ve společnosti Boeing.

 

Obrovskou výhodou HEL MD je umístění všech jeho součástí na jediné vozidlo – laserové dělo, zdroj elektrické energie (generátor), radar, veškerá elektronika. HEL MD je tak snadno přepravitelný vzduchem a je schopen se rychle zapojit do akce.

 

Dlužno podotknout, že HEL MD není prototypem budoucí zbraně, ale technologickým demonstrátorem - systémem pro testování nových technologií. Pokud se americká armáda rozhodné pro nákup mobilních laserů HEL MD, do výzbroje se nedostanou dřív než v roce 2022.

 

Zdroj: Boeing

Nahlásit chybu v článku


Související články

HELLADS - 150kW vzdušný laser již v roce 2014

Americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS vyvíjí kompaktní 150kW laser použitelný na bojových ...

Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače

Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. ...

Boeing představil nový vysoce účinný laser

Firma Boeing se před pár dny pochlubila nejnovějším úspěchem ve vývoji výkonných bojových ...

Laser Endurance pro bojové letouny

Vývoj laserových zbraní pokročil do té fáze, že je možné uvažovat o jejich nasazení v reálném ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...