Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku

Protivzdušný laser firmy Rheinmetall
Foto: Protivzdušný 2 x 5kW laser firmy Rheinmetall / Rheinmetall

Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik desítek kilometrů ve zlomku vteřiny. Jsou neskutečně rychlé, přesné a můžou zasahovat mnoho cílů rychle za sebou. Navíc místo protiletadlové rakety za desítky miliónů korun, přijde jeden výstřel daňové poplatníky maximálně na desítky tisíc korun. Nejnovějším úspěchem na poli laserových zbraní se může pochlubit německá firma Rheinmetall, která na zkušebním polygonu ve Švýcarsku předvedla mezinárodnímu publiku úspěšný test svého nejnovějšího protivzdušného laseru.

Firma Rheinmetall zakomponovala svůj laser do protivzdušného systému Skyshield švýcarské firmy Oerlikon. Celé zařízení se skládala ze zaměřovací a ovládací jednotky a dvou 5 kW laserů, umístěných těsně pod sebou v dálkově ovládané zbraňové stanici. Celkový výkon obou laserů tak dosáhl 10 kW.

Firma Rheinmetall měla štěstí, že nemusela vymýšlet od začátku složitý zaměřovací a polohovací systém pro své lasery. Skvělou platformu našla právě v protiletadlovém systému Oerlikon Skyshield, které již nějakou dobu funguje v ostrém provozu.

Oerlikon Skyshield

Foto: Protivzdušný systém Oerlikon Skyshield s dvěma 35mm kanóny / OerlikonVe Švýcarsku byl předveden i 1 kW laser umístěný na vozidle TM-170, což je lehké německé obrněné vozidlo, speciálně upravené jako nosič laserového kanónu.

  

Oba zbraňové systémy spadají do kategorie C-RAM (Counter Rocket, Artillery, and Mortar), tedy zbraní chránící pozemní jednotky před raketovým, dělostřeleckým nebo minometným útokem. Sekundárně lze také oběma lasery působit proti bezpilotním prostředkům nebo pozemním jednotkám.

Právě nejslabší 1 kW laser na vozidle TM-170 dokázal při ostré zkoušce potopit rychle se pohybující gumový člun. Demonstroval také svou schopnost likvidace IED, nebo odpal nevybuchlé munice z bezpečné vzdálenosti - rajská hudba pro pyrotechniky.

 zničení UAV laserem

Foto: Zachycení a zničení malého stroje bylo dílem okamžiku / Rheinmetall

Třešničkou na dortu švýcarského testu byla ostrá střelba z hlavních 5 kW laserů proti malému bezpilotnímu letadlu kategorie Raven. Skyshiled úspěšně zachytil malý stroj, začal ho sledovat a zároveň poslal řídicí povel k preciznímu natočení obou laserových děl, které poté bezpilotní prostředek ve zlomku vteřiny zničily. Celá operace, od zachycení až po zničení, trvala jen několik málo vteřin. 

 

Poslední úspěšný test ukázal, že společnost Rheinmetall má všechny potřebné schopnosti k vytvoření komplexní laserové zbraně. Především se jedná o klíčové technologie, jako je zaměřovací a polohovací systém, který je schopen precizně zaměřit laserové paprsky na cíl, a to i z více zdrojů.

I když už i dnes je prostředek použitelný v ostrém provozu, ke skutečnému rozmachu dojde, až na scénu nastoupí nová generace vysoce účinných laserových zbraní. K tomu má snad dojít během 3-5 let, kdy firma Rheinmetall očekává ukončení vývoje vojenských 100 kW laserů.

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...

Laserová detekce improvizovaných náloží IED

IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v ...

Blue Devil 2 - vzducholoď pro bojiště zítřka

Vzducholodě se opět vracejí do módy. Nemá to nic společného s nostalgií po dávných časech, kdy obří ...

Vývoj elektromagnetického děla zdárně pokračuje

Elektromagnetické dělo (railgun) má oproti klasickým střelným zbraním jednu obrovskou výhodu. Dokáže ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...