Úspěšný test protilodní střely LRASM

LRASM
Foto: Senzory střely skenují loď a vybírají si nejvhodnější místo k útoku. / Lockheed Martin

Americké letectvo ve spolupráci s americkým námořnictvem provedlo druhý úspěšný test nové protilodní střely LRASM. Střela při testu sama rozpoznala pohybující se námořní cíl a přesně ho zasáhla.

Při posledním testu střelu LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) odpálil nadzvukový bombardér B-1 Lancer na námořní střelnici nedaleko Kalifornie. Střela po odpálení dostávala skrze datalink navigační údaje a v závěrečné fázi přešla na autonomní režim. Poté pomocí palubních senzorů samostatně identifikovala cíl, zaměřila ho a přesně zasáhla. Test se odehrál bez použití ostré bojové hlavice.

"Tento test, v kombinaci s úspěchem první letové zkoušky v srpnu, je dalším důkazem schopností LRASM," řekl Mike Fleming, programový manažer projektu LRASM v Lockheed Martin. "Nové senzory a starší komponenty JASSM-ER fungovaly během letu správně a střela dopadla na cíl, jak bylo plánováno.“

Konstrukčně LRASM vychází  z protizemní okřídlené střely AGM-158 JASSM, konkrétně z její nejnovější verze JASSM-ER. Avšak ač má JASSM-ER dostřel 1000 km, oficiálně se střele LRASM přisuzuje dostřel “pouze” 370 km. 



LRASM Foto: B-1 Lancer odpaluje střelu LRASM. / Lockheed Martin

Oproti JASSM-ER má však LRASM zesílenou konstrukci, umožňující její odpalování z vertikálních vypouštěcích sil Mk 41 na palubách lodí. Na potřebnou letovou hladinu je vynesena přídavným raketovým urchlovacím stupněm.

LRASM lze odpalovat jak z povrchových plavidel, tak z letadel. Kromě bombardéru B-1 Lancer lze střelu odpálit také ze stíhaček F/A-18E/F Super Hornet nebo F-35 Lightninig II.

Střela je navržená tak, aby pronikala nepřátelskou obranou za každého počasí a napadala hladinové i pozemní cíle v podmínkách silného rušení. Hlavní předností je schopnost střely fungovat bez signálu GPS. Její multifunkční senzorová hlavice dokáže rozpoznat konkretní typy lodí ve skupině a samostatně si vybrat cíl.

Střela zasahuje loď bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg v nejcitlivějším místě – můstek, motorová část, apod. Bojová hlavice se skládá z penetrátoru, který proráží pancíř lodi a z vysoce explozivní hlavice, jež exploduje uvnitř cíle.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

General Atomics představil pozemní elektromagnetické dělo

General Atomics na konferenci Association of the US Army (AUSA) ve Washingtonu představil pozemní ...

Americké námořnictvo se připravuje na operace v Arktidě

US Navy se rozhodlo akcelerovat výzkum a vývoj nových technologií pro operace v Arktidě. Taní ledu ...

Spojené státy vyslaly bombardéry, Číně navzdory

Americké letectvo vyslalo nad sporné ostrovy Senkaku (čínský Ťiao-jü) dvojicí bombardérů B-52 ...

ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY

Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, ...