Úspěšný test protilodní střely LRASM

LRASM
Foto: Senzory střely skenují loď a vybírají si nejvhodnější místo k útoku. / Lockheed Martin

Americké letectvo ve spolupráci s americkým námořnictvem provedlo druhý úspěšný test nové protilodní střely LRASM. Střela při testu sama rozpoznala pohybující se námořní cíl a přesně ho zasáhla.

Při posledním testu střelu LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) odpálil nadzvukový bombardér B-1 Lancer na námořní střelnici nedaleko Kalifornie. Střela po odpálení dostávala skrze datalink navigační údaje a v závěrečné fázi přešla na autonomní režim. Poté pomocí palubních senzorů samostatně identifikovala cíl, zaměřila ho a přesně zasáhla. Test se odehrál bez použití ostré bojové hlavice.

"Tento test, v kombinaci s úspěchem první letové zkoušky v srpnu, je dalším důkazem schopností LRASM," řekl Mike Fleming, programový manažer projektu LRASM v Lockheed Martin. "Nové senzory a starší komponenty JASSM-ER fungovaly během letu správně a střela dopadla na cíl, jak bylo plánováno.“

Konstrukčně LRASM vychází  z protizemní okřídlené střely AGM-158 JASSM, konkrétně z její nejnovější verze JASSM-ER. Avšak ač má JASSM-ER dostřel 1000 km, oficiálně se střele LRASM přisuzuje dostřel “pouze” 370 km. LRASM Foto: B-1 Lancer odpaluje střelu LRASM. / Lockheed Martin

Oproti JASSM-ER má však LRASM zesílenou konstrukci, umožňující její odpalování z vertikálních vypouštěcích sil Mk 41 na palubách lodí. Na potřebnou letovou hladinu je vynesena přídavným raketovým urchlovacím stupněm.

LRASM lze odpalovat jak z povrchových plavidel, tak z letadel. Kromě bombardéru B-1 Lancer lze střelu odpálit také ze stíhaček F/A-18E/F Super Hornet nebo F-35 Lightninig II.

Střela je navržená tak, aby pronikala nepřátelskou obranou za každého počasí a napadala hladinové i pozemní cíle v podmínkách silného rušení. Hlavní předností je schopnost střely fungovat bez signálu GPS. Její multifunkční senzorová hlavice dokáže rozpoznat konkretní typy lodí ve skupině a samostatně si vybrat cíl.

Střela zasahuje loď bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg v nejcitlivějším místě – můstek, motorová část, apod. Bojová hlavice se skládá z penetrátoru, který proráží pancíř lodi a z vysoce explozivní hlavice, jež exploduje uvnitř cíle.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

General Atomics představil pozemní elektromagnetické dělo

General Atomics na konferenci Association of the US Army (AUSA) ve Washingtonu představil pozemní ...

Americké námořnictvo se připravuje na operace v Arktidě

US Navy se rozhodlo akcelerovat výzkum a vývoj nových technologií pro operace v Arktidě. Taní ledu ...

Spojené státy vyslaly bombardéry, Číně navzdory

Americké letectvo vyslalo nad sporné ostrovy Senkaku (čínský Ťiao-jü) dvojicí bombardérů B-52 ...

ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY

Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!