Úspěšný test protiraketového systému Arrow 3

Foto: Start antirakety Arrow 3 / IMI
Foto: Start antirakety Arrow 3 / IMI

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel Missile Defense Organization) a Americká agentura pro raketovou obranu MDA (U.S. Missile Defense Agency) úspěšně vyzkoušeli antiraketu Arrow 3. Jde již o druhý úspěšný test nejmodernějšího izraelsko-amerického protiraketového systému.

Antiraketa Arrow 3 byla odpálena dnes (3.1.2014) v 8:00 místního času z izraelské raketové základny. Let trval deset minut a střela se pohybovala mimo atmosféru (>100 km). Smyslem testu nebylo zničení cíle ale otestování letových systémů rakety. Arrow 3 nakonec ukončil svou cestu ve vodách Středozemního moře.

Podle Boaze Leviho, generální ředitele vesmírných systémů ve firmě IAI ( Israel Aerospace Industries ), Arrow 3 úspěšně prokázal své schopnosti zachycovat cíle za hranicí kosmického prostoru. „Byl to 100% úspěch, záchytná raketa byla testována pomocí unikátních a náročných manévrů, které prokázaly jedinečnost konceptu,“ komentoval test Levi.

Video: Start antirakety Arrow 3 / IMI

Izrael zavedl starší verzi Arrow 2 do výzbroje již před deseti lety. Během ostrých testů antiraketa Arrow 2 úspěšně zničila údajně až 90 % cílů.

Arrow 3 je dále vylepšenou konstrukcí , která přidává další vrstvu izraelské protiraketové obrany. Jedná se o nejvýkonnější izraelský protiraketový systém určený proti mezikontinentálním a balistickým raketám.Starší Arrow 2 útočí na cíle rychlostí Mach 9 (2,5 km/s), při dálkovém dosahu 185 kilometrů a výškovém 60 kilometrů. Přesné parametry Arrow 3 jsou tajné, ale antiraketa údajně dokáže ničit cíle na delší vzdálenost, ve výškách nad 100 km. Arrow 3 je přitom menší a má o polovinu menší hmotnost než Arrow 2. Střelu lze také odpalovat z hladinových plavidel.

Foto: Schéma zachycení nepřátelské balistické rakety systémem Arrow/ IMI Foto: Schéma zachycení nepřátelské balistické rakety systémem Arrow / IMI

Koordinátorem vývoje je izraelská firma IAI, které sekunduje americký Boeing. Američané se netají „obdivem“ k Arrow 3 a uznávají, že je pokročilejší než americk é systémy . „Konstrukce Arrow 3 slibuje velmi pokročilý systém, vyspělejší než naše americké programy[...] Hlavním důvodem jsou pokročilé senzory, které mají větší flexibilitu a další aspekty – jako pokročilý pohonný systém.“Určitě stojí za zmínku, že náročné protiraketové programy Izraele financují Američané. Samozřejmě s podmínkou zapojení americk ých firem, jako je Boeing (Arrow 2, 3), Raytheon (Iron Dome, David's Sling), které se podílejí na vývoji a výrobě.

Zdroj: IMI, Boeing

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nová ochrana letadel z Izraele

Izrael zavádí nebo vyvíjí nové systémy, jenž dokáží ochránit letadla nebo vrtulníky před střelami země-vzduch, případně vzduch-vzduch. Těsně před zavedením do ostrého provozu je laserový obranný ...

Izrael úspěšně vyzkoušel „Davidův prak“

Izraelská armáda úspěšně vyzkoušela nový protiraketový komplet DSWS (David´s Sling Weapon System), neboli Davidův prak (David´s Sling). Při testu systém úspěšně odhalil, sledoval a nakonec pomocí ...

Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie

Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé americké vojenské technologie. Výsledkem tohoto zjištění jsou prozatím personální změny na izraelském ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

  • BoudiSVK
    17:36 05.01.2014

    Kubo4747: Slovenske s300 su PMU1 s dostrelom 120km. To znamena že z nitry pokryju tak 50% slovenskeho vzdušneho priestoru. je to jeden z mala systemou na ktory su neni vyhadzovane peniaze.

  • kubo4747
    14:50 05.01.2014

    Tento systém im môžeme závidieť... Nie ako naša úžasná Slovenská armáda, ktorá má jednu batériu S-300, tuším to nie je ani tá zmodernizovaná a ešte s tým vôbec nemali ostrý výcvik a plánujú ho niekedy tento rok... Aj tak nám to je zbytočné, aj tie 2 bojaschopné zmodernizované Migy 29, to na obranu vzdušného priestoru nestačí ani na 0,1%. Iba idú do toho zbytočné peniaze.