USS America vstupuje do služby

-
8. 4. 2015
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké námořnictvo zavádí do výzbroje útočnou výsadkovou loď USS America stejnojmenné třídy. Během dvou měsíční cesty kolem Jižní Ameriky námořnictvo provedlo řadu zkoušek a testů. Svého prvního operačního nasazení se loď dočká v roce 2017.
První loď USS America (LHA-6) stavěly loděnice Huntington Ingalls Industries v Mississippi. Ve stejných loděnicích se staví od minulého roku i druhá loď USS Tripoli (LHA-7). Námořnictvo druhou loď převezme v roce 2018.
Americké námořnictvo USS America převzalo na konci roku 2014. Následně se loď vydala na dvouměsíční cestu kolem Jižní Ameriky do svého domovského přístavu v Kalifornii. Cestu americké námořnictvo využilo ke zkouškám a testování systémů lodě.
Cesta nové americké válečné lodě kolem Jižní Ameriky je výjimečná. Podle Roberta Halla, kapitána lodí USS America, měla plavba „předvést sílu a schopnosti americké námořnictva a námořní pěchoty". USS America během plavby kotvila na Kubě (Guantanámo), Brazílii, Chile, Peru a Kolumbii.
S lodí se na okružní plavbu vydalo 300 námořníků a členů leteckého personálu. Techniku zastupovaly čtyři konvertoplány MV-22 Osprey a tři vrtulníky MH-60S Sea Hawk. Námořnictvo využilo konvertoplány mimo jiné pro dopravu významných delegací Latinské Ameriky na a z paluby lodi.
USS America s MV-22 Osprey a MH-60S Sea Hawk
Ostré nasazení USS America se očekává v roce 2017. Do té doby loď projde úpravami pro hladký provoz stíhaček s krátkým vzletem a kolmým přistáním VTOL (Vertical Take-Off and Landing) F-35B Lightning II.
Dojde především k úpravě povrchu paluby, aby se lépe vyrovnala s horkými výfukovými plyny stíhaček F-35B a konvertoplánů MV-22 Osprey. Současnou palubu starty obou strojů neměrně tepelně zatěžují.
Výsadkové lodě třídy USS America postupně nahradí (případně doplní) starší výsadkové lodě USS Tarawa a USS Wasp. Americká námořní pěchota lodě USS America využije pro své obojživelné operace, kdy loď poslouží především k rychlému výsadku mariňáků na pobřeží (pomocí vrtulníků, konvertoplánů) a zajistí pomocí letadel F-35B a bitevních vrtulníků vzdušní krytí výsadku.
USS America o výtlaku téměř 45 000 tun pojme až 12 konvertoplánů MV-22 Osprey a 12 stíhaček F-35B Lightning II. Leteckou techniku však lze „mixovat" podle potřeby konkretní mise – z lodě tak mohou operovat těžké transportní vrtulníky CH-53E/K Sea Stallion, víceúčelové UH-1Y Venom/MH-60S Seah Hawk nebo bitevní AH-1Z Viper.
Směr pobřeží! Z lodě USS America budou operovat také těžké vrtulníky CH-53E/K Sea Stallion. Vrtulníky slouží k dopravě mariňáků i techniky; větší foto / U.S. Marine Corps
Zvláštností USS America je chybějící mokrý dok pro výsadková plavidla. Veškerá doprava vojáků a techniky se při obojživelných operacích děje pomocí letecké techniky.
USS America díky absenci mokrého doku nese dvojnásobné množství leteckého paliva a disponuje také rozměrnějšími vnitřními hangáry pro leteckou techniku, údržbu a výzbroj.
Chybějící dok pro výsadkové lodě třídy America se však stal terčem kritiky. Operace v Afghánistánu a Iráku ukázaly, že je třeba na pobřeží dostat také těžká vozidla kategorie MRAP. Ty je možné na pláž dopravit pouze pomocí lodí.
Připomeňme, že například těžké vrtulníky CH-53E/K Sea Stallion dokáží v podvěsu přepravit až dvě lehká vozidla Humvee, nikoliv už těžká vozidla MRAP.
Stejně tak kritici upozorňují, že moderní pobřežní protivzdušná obrana může úspěšně ničit letecké výsadkové síly. Třetí loď (LHA-8) tak již získá klasický mokrý dok pro menší výsadkové lodě nebo vznášedla. Předání LHA-8 do rukou námořnictva se očekává v roce 2024.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Zumwalt se zpožděním
Jeden z klíčových projektu amerického námořnictva (U.S. Navy) nabral několika měsíční zpoždění. ...
-
11.03.2015
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Palubní test elektromagnetického katapultu EMALS
Americké námořnictvo (U.S. Navy) připravuje první test elektromagnetického katapultu EMALS ...
-
22.03.2015
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
F-35 Lightning II – cena klesá, problémy se řeší
Firmě Lockheed Martin a Pentagonu se daří postupně snižovat jednotkovou cenu za stíhačky F-35 ...
-
26.03.2015
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Nová ruská letadlová loď
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...
-
02.04.2015
-
52 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Kozlus - asi ano, pak bych se ovšem bál situace až si nějaký generál řekne "k čemu vlastně tu vládu potřebuji? Peníze mi stejnak nedává..." ale to odbočujeme od tématu.
Jinak mě fascinuje poměr velikosti lodí. USA staví letadlové lodě o výtlaku 100 000tun, Anglie 65 000tun. Francouzké výsadkové lodě Mistral mají 22 000tun, třída Amerika 45 000tun. Je to kvůli roztříštěnosti Evropy, že si pořádnou loď nemůžeme dovolit, nebo zcela jiným pojetím?Jarpe: To nemyslíte vážně? Jak by to mělo fungovat?
Armáda vyrazí mezi lid a začne vybírat „daně“? Nebo se pustí do podnikání a bude to dělat lépe než podnikatelé nezatížení generalitou?
Zisk by měl ve státě produkovat lid (podnikatelé) a vláda se starat z daní o bezpečnost a právní prostředí. Nechtějme ze státu dělat zase moloch na všechno, to jsme tu měli 40 let. Je škoda, že vláda nevnímá bezpečnost jako prioritu. Každopádně to musíte brát jako fakt. Při volně funkční armáda, nebo levnějších banánů si lid každé 4 roky vybere jasně :-(LRASM to je vsetko podvzukove rakety vsetko zostrelitelne. A da sa signal GPS rusic cez dalsie druzice na orbite zeme.
LRASM to takto nikdy nebude fungovat nikdy lebo je to podvzukove. A co je podvzukove pomalsie leti. Proste vsetko co pomalsie sa da chytit ...
http://ic.pics.livejournal.com...To KOLT: Obecně:
Domnívám se, že ze slibů ohledně zvýšení rozpočtu na obranu na úroveň 1,4% HDP opět nebude nic. Současná vláda sice říká, že jí na obraně záleží a chlubí se, že zastavila trend snižování rozpočtu na obranu. Zaprvé to vlastně ani není pravda a zadruhé i to je to absolutně nedostatečné.
Už samotných 1,4% je takové krvavé minimum. Když se v roce 2011 připravovala Bíla kniha o obraně, tak v původním návrhu, který šel na vládu byl pěkný graf, který říkal, že do 1,3% půjde o úpadek schopností, do 1,5% o stabilizaci a nad 1,5% rozvoj schopností. Vláda ale nechtěla schválit dokument, který by vlastně říkal, že její rozpočty na obrany jsou úpadkové. Nakonec byla celá tato část z BKO vypuštěna.
Zpátky k současnosti. Vláda ČSSD/ANO/KDU sice řekla, že obrana je priorita a že rozpočet bude růst k těm 1,4% (do roku 2018 nebo 2020 - každý říkal trochu něco jiného). Realita je ale taková, že minulý rozpočet na rok 2014 dával na obranu 42mld, což znamenalo 1,08% HDP. Letošní rozpočet již kompletně připravený touto vládou je na úrovni 43,7mld, ale dělá to jen 1,04%HDP - tedy dokonce méně, než minulý rok. Mohou se chválit, jak chtějí, ale toto de facto znamená, že obrana je ještě menší priorita než dříve, jelikož ostatní věci rostly rychleji.
Obávám se tedy, že úpadek AČR bude ještě několik let pokračovat. Což je ale dost varující vzhledem k tomu, že tento úpadek jak početní tak co se týče schopností, trvá už dlouhou dobu a ne a ne se zastavit. Říkám si, kde tedy skončíme. Počty většiny druhů techniky jsou směšné - a bude hůř - a ještě ke všemu mizí schopnosti. Považuji totiž za důležité si určité schopnosti alespoň udržet, jelikož jejich neudržení fakticky znamená, že už je nikdy AČR nebude mít.
Konkrétně u letectva je to také bída. Před pár týdny jsem se bavil s člověkem, který byl u španělského letectva a když jsem mu řekl, že veškeré naše nadzvukové letectvo je 14 (12C+2D) jednomotorových Gripenů, které jsou ještě ke všemu jen pronajaté, tak se nemohl přestat smát. Ano, vím, že Španělsko má přes 40 milionů obyvatel, ale musíme také dodat, že obranný rozpočet tam klesl myslím, že nejvíce ze všech členů NATO (skoro až na polovinu, dnes je to cca 0,6%HDP) kvůli krizi, kterou bylo Španělsko zasaženo opravdu těžce.
Co se týče vrtulníků, tak tam jsou ty počty také smutné. Celé je to podtržené aktuálním rozhodnutím nepokračovat v bitevních vrtulnících. Byť aktuální vyjádření Stropnického není moc jednoznačné, tak ještě uvidíme. ("obnovená diskuze" http://www.armadninoviny.cz/ar... Plánovaná obnova nebojových helikoptér se také předpokládá ve vskutku tragických počtech.
Celkově je ale horší rušení schopnosti AČR - dnes bitevní vrtulníky, brzy dlouhá PVO (zůstane jen RBS-70), výhledově možná budeme úplně bez tanků a i bez dělostřelectva. Nic moc tedy nezůstane. Osobně si myslím, že relativně bohatý stát s 10 miliony obyvateli by si měl dovolit mít vševojskovou armádu a měl by i mít tuto ambici. Samozřejmě neříkám, že je bazírovat na ÚPLNĚ všech druzích techniky, ale současné směřování je druhý extrém.Vola sa to Bastion P nadzvukove proti-lodne rakety mach 2. Dostrel 300. km. Vo vyvoji Zirkon do konca 2020 mach 7 hypersonicke kineticke bombardovanie protilodne.
Co sa tyka vysadkovej lodi San Antonio trieda tak nemoze ist co najblisie ku brehu. Lebo sa zistilo ze ma slabi trup cize by sa mohol prederavit. A ze vela namornikov nechce na tom pracovat. Pre slabe dno na lodi a slaba obrana lode. America trieda to je uz vrtulnikova lod original.
https://www.youtube.com/watch?...Absence mokrého doku je zvláštní, nicméně v této souvislosti by bylo dobré zmínit i strategický rozměr, amíci nedávno zavedli vlastně novou kategorii lodí, které mají sloužit jako mobilní "překladiště" z velkých těžkých transportních na malé výsadkové. To vše se má dít za horizontem mimo ohrožení z pevniny. Minulý měsíc o těchto lodích vyšel velmi pěkný článek v ATM. Právě jejich existence by mohla odpovídat na otázku, na co páni inženýři mysleli když vymýšleli výsadkovou loď bez vlastního doku.