USS Gerald R. Ford: Nejdražší zbraňový systém všech dob vyplouvá

Gerald R. Ford (CVN-78); větší foto / US Navy

Před několika dny započaly námořní testy nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford. Zařazení do služby amerického námořnictva (US Navy) se očekává v záři letošního roku.

Námořní testy probíhají u pobřeží Virginie a potrvají několik týdnů, aby ověřily funkčnost všech klíčových systémů lodě. Testy skončí v květnu - po opravě všech zjištěných nedostatků výrobce, firma Huntington Ingalls Industries (HII), která je dceřinou společnosti Northrop Grumman, předá plavidlo americkému námořnictvu.

Během testování je na palubě okolo 1000 amerických námořníků, vysokých zástupců námořnictva, odborníků na jaderný pohon a zaměstnanců loděnic HII.

Námořnictvo po převzetí lodě zahájí vlastní přejímací testování. Zařazení USS Gerald R. Ford do služby se očekává v záři letošního roku - o tři roky později, než bylo původně plánováno.

Zdržení způsobily především problémy s vývojem nových technologií, jako je nový typ jaderného reaktoru, systémů výroby a distribuce elektrické energie, elektromagnetický katapult (EMALS) a nový lanový záchytný systém (AAG).

Podle zprávy Assessments of Selected Weapon Programs (2015) celý program vývoje a stavby tři letadlových lodí třídy Gerald R. Ford (USS Gerald R. Ford, USS John F. Kennedy a USS Enterprise) vyjde na 36,3 miliardy dolarů.

Za stavbu tří lodí námořnictvo utratí 31,3 miliardy dolarů a za výzkum a vývoj 4,9 miliardy dolarů. Rozpočet za stavbu tří lodí tak překročil původní odhady o cca 6 miliard dolarů.

USS Gerald R. Ford měří na délku 337 m a na šířku 78 m - o něco více než lodě třídy Nimitz. Výtlak plavidla je 100 000 t a posádku tvoří 4660 námořníků - o 600 méně než v případě třídy Nimitz.

USS Gerald R. Ford opouští loděnice HII.

Nová letadlová loď pojme až 75 letadel. Na palubě najdou místo čtyři bojové letky (44 letadel) stíhaček F-35C Lightning II a F/A-18E/F Super Hornet. V nejbližší budoucnosti loď pojme jednu letku F-35C a tři letky F/A-18E/F. Boj proti ponorkám, pátrací/záchranné operace nebo transport (včetně jednotek Navy SEAL) zajistí 19 vrtulníků MH-60R a MH-60S.

Flotilu letadel doplní pět strojů pro vedení radioelektronického boje EA-18G Growler a čtyři letouny včasné výstrahy E-2D Hawkeye. Dopravu lidí a materiálu z pevniny prozatím zajistí dva letouny C-2A Greyhound, od roku 2020 pak dva konvertoplány CMV-22B Osprey.

Hlavní předností USS Gerald R. Ford je schopnost vést intezivnější letecké operace. Díky novému katapultu/záchytnému systému letadla z USS Gerald R. Ford provedou každý den až 160 vzletů/přistání (udržitelné tempo po dobu 30 dní) a nárazově až 270 vzletu/přistání. To je o 25 % více než v případě třídy Nimitz.

Díky schopnosti precizně měnit výkon katapultu EMALS mohou z paluby startovat letadla nejrůznějších hmotnostních kategorií, například i velmi lehké typy bezpilotních letadel. Díky plynulému zrychlení katapultu se šetří konstrukce letadel, snižuje se fyzická zátěž pilotů a rovněž odpadnou nepříjemnosti s odklápěním hledí přileb pilotů stíhaček F-35C.

USS Gerald R. Fordmíří na otevřené moře.

Lodní systémy výroby elektrické energie mají výkon 104 MW, což je o 250 % více, než v případě třídy Nimitz. Výkonný zdroj energie je nutný pro pohon katapultu EMALS i pro budoucí instalaci laserových zbraní pro protivzdušnou obranu krátkého dosahu.

Cestovní rychlost lodě je 30 uzlů (55 km/h), maximální rychlost, jako u všech plavidel na jaderný pohon, je utajována. Systémy lodě na podporu života dokáží pomocí odsolování vyrábět z mořské vody denně až 400 000 litrů pitné vody a vyrobit 15 000 porcí jídla.

Posádka se může těšit z výkonnější klimatizace, což usnadní operace v horkých oblastech. Všechny počítačové systémy lodě spojuje více než 1200 km optických kabelů.

Prozatím je odsouhlášena stavba tří lodí třídy Gerald R. Ford. V delší časové budoucnosti ale letadlové lodě nové třídy nahradí všechna plavidla třídy Nimitz.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

“Kamikadze” námořní dron zaútočil na saudskou fregatu

Na konci ledna se v Rudém moři stala terčem útoku fregata Saudské Arábie. Saudskou fregatu zasáhl ...

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). ...

Kaga: Vrtulníková loď pro japonské námořnictvo

Japonské námořnictvo získalo výraznou posilu v podobě vrtulníkového torpédoborce JS Kaga (DDH-184) ...

Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Vorian
  13:46 15.04.2017

  Umělecké dílo ... ale co se jména týče, první měla být Enterprise

  Umělecké dílo ... ale co se jména týče, první měla být Enterprise

 • Wiktores_SVK
  11:15 13.04.2017

  to ALCR: jj súhlasím, na novších fotkách už sú vidieť, museli byť pridané počas plánovaných opráv v 2015...

  to ALCR: jj súhlasím, na novších fotkách už sú vidieť, museli byť pridané počas plánovaných opráv v 2015...

 • ALCR
  21:17 12.04.2017

  To Wiktores_SVK
  Že má CVN 77 USS George H. W. Bush 3-4 Phalanx udává víc zdrojů ne jen wiki např. http://www.shipspotting.com/ga... a jeden Phalanx je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Wiktores_SVK
  Že má CVN 77 USS George H. W. Bush 3-4 Phalanx udává víc zdrojů ne jen wiki např. http://www.shipspotting.com/ga... a jeden Phalanx je vidět na přídi např. ve videu z ledna 2017 https://www.youtube.com/watch?... v čase cca 4:10 a další na zádi cca 8:45 a Phalanx na zádi je vidět i na fotce ze srpna 2015 http://www.navy.mil/view_image... ale určitě tam nebyli od počátku na hodně fotkách tam kde je na videu na přídi Phalanx byl původně raketomet RIM-162 a tam kde je na fotce Phalanx na zádi ani původně nebyla plošina kde ten Phalanx je, změna nastala někdy 2014-2015. V rámci třídy nimitz nemají jednotnou výzbroj a mají to osazené různými typy a na různých místech, asi s tím dost experimentují a průběžně to i modernizují.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  12:59 12.04.2017

  LL poznas dle koure blbce dle prispevku

  LL poznas dle koure blbce dle prispevku

 • A_V_V_A
  12:46 12.04.2017

  Jinak samozřejmé moc pěkná loď doufám že se časem objeví víc fotek třeba i z interiéru

  Jinak samozřejmé moc pěkná loď doufám že se časem objeví víc fotek třeba i z interiéru

 • A_V_V_A
  12:45 12.04.2017

  Centaur: Jsi zabil :) ale kouřová stopa je druhořadá. Hlavní indikátor moderní let. lodi je, že se během jednoho nasazení lodi vysekaj minimálně dvě přistávající letadla. :)

  Centaur: Jsi zabil :) ale kouřová stopa je druhořadá. Hlavní indikátor moderní let. lodi je, že se během jednoho nasazení lodi vysekaj minimálně dvě přistávající letadla. :)

 • Todomatch II
  11:58 12.04.2017

  Kurnik já mám ban? Ani nevím za co a od kdy? Tak znovu a s čistým stolem ve verzi II. K tématu - p. Grohmann často u nových (hlavně futuristických) zbraní zdůrazňuje, že jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kurnik já mám ban? Ani nevím za co a od kdy? Tak znovu a s čistým stolem ve verzi II. K tématu - p. Grohmann často u nových (hlavně futuristických) zbraní zdůrazňuje, že jejich význam je také psychologický, zneklidňuje potenciálního protivníka a nutí ho se zabývat odpovědí. Byť zbraň ještě neexistuje a jedná se o prezentaci konceptu, musí protivník už investovat nějakou kapacitu do prověření smysluplnosti a proveditelnosti. Už to ho zaměstná a nazná-li, že musí reagovat, musí reagovat hned, tj. aby měl případnou odpověď v ruce včas. Musí protiopatření vytvářet paralelně s tím, jak se utváří ono nebezpečí o kterém ani nemá dost informací. To může být dost otravné, vyčerpávající a navíc často zcela zbytečné, neboť se jednalo o planý poplach. Stojí to čas, stojí to peníze a rozhodně to nezlepšuje dobrou náladu. Prostě to funguje. A co teprv takovýhle monstrum. Ať chceme nebo ne, padá z toho na člověka tíha. Opravdu se chce někdo postavit proti zemi, která je schopna tohle postavit a provozovat? Opravdu jsou na tom USA tak mizerně, jak píší ruská média a české alternativní weby, když mají kapacitu na dotáhnutí takového projektu? Ta loď postavená za údajně bezcenné a virtuální zelené papírky, je velmi hmatatelná. Jak na tohle může Čína nebo Rusko odpovědět? Pouze dalším senzačním článkem o super tajné nové raketě, která z USS Gerald R. Ford udělá v minutě hromádku šrotu. Ale jsou to slova proti tisícům tun oceli. Slova která jsou účinná jako ruská PVO v Sýrii proti Tomahawkům. Raději tvrdí, že popadaly samy, aby se někdo nezeptal proč je nepopadaly oni. Psychologická válka funguje a má-li navíc oporu v takovýchle věcech, funguje dvojnásob. Ruská strana se chlubí vizí a modelem letadlové lodě na stole šéfa ruské konstrukční kanceláře a tohle už pluje. To není protiruská úvaha, to je realita. Další země v pořadí nemají ani tem model na stole šéfa konstrukční kanceláře a další země nemají ani tu konstrukční kancelář. USS G. R. F. je potvrzení opravdu brutální dominace, navíc stojící jen a jen na umu a práci amerického lidu. Můžeme Američanům fakt závidět ten pocit, když vědí, že je tahle věc na jejich straně a pro jejich obranu. Stejně jako když poprvé vytáhli třeba B-2 z hangáru a ukázali ji lidem. V TV mluvil nějakej účastník a říkal, že ten pocit, že to je jejich a slouží to jim, byl ohromující. Pro nás - byť jsme spojenci - to má vždycky osten hrozby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Centaur
  10:09 12.04.2017

  To bude nějaká zastaralá záležitost, pořádná letadlová loď se pozná podle pořádné kouřové stopy, kterou zanechává.

  To bude nějaká zastaralá záležitost, pořádná letadlová loď se pozná podle pořádné kouřové stopy, kterou zanechává.

 • Wiktores_SVK
  07:31 12.04.2017

  to ALCR: na wiki o Phalanxoch píšu, ale na fotkách Bush-a vidieť nie sú, vidieť sú len 2 stanice ESSM a 2 stanice RIM-116. Ford má podľa fotiek 2x ESSM, 2x RIM a 3x Phalanx

  to ALCR: na wiki o Phalanxoch píšu, ale na fotkách Bush-a vidieť nie sú, vidieť sú len 2 stanice ESSM a 2 stanice RIM-116. Ford má podľa fotiek 2x ESSM, 2x RIM a 3x Phalanx

 • palo satko
  07:11 12.04.2017

  Vyzera to tak, ze prave teraz sa naskytla moznost zistit, ci taka lod ma zmysel. Ci vypaseny diktator v Severnej Korei dostane vobec strach a ked nedostane ci dostane po ktrbe. Ak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyzera to tak, ze prave teraz sa naskytla moznost zistit, ci taka lod ma zmysel. Ci vypaseny diktator v Severnej Korei dostane vobec strach a ked nedostane ci dostane po ktrbe. Ak Trump "hodi spiatocku" a vsetko zostane pri starom, tak su to vyhodene peniaze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  06:05 12.04.2017

  Naprostá paráda! Krásná loď po všech směrech.

  Naprostá paráda! Krásná loď po všech směrech.

 • alter01
  03:03 12.04.2017

  Niekde som čítal , že ten krasavec má palubu vyrobenú z 50 cm hrubého kevlaru . To sa mi ani nechce veriť .
  Ináč inšpirácia pre rekonštrukciu Kuznecova spolu katapultom a AAG.

  Niekde som čítal , že ten krasavec má palubu vyrobenú z 50 cm hrubého kevlaru . To sa mi ani nechce veriť .
  Ináč inšpirácia pre rekonštrukciu Kuznecova spolu katapultom a AAG.

 • Jirosi
  23:12 11.04.2017

  stirling: Když se udělá místo tak to dokáže přijmou pořádná letadla.

  http://www.aerospaceweb.org/qu...

  stirling: Když se udělá místo tak to dokáže přijmou pořádná letadla.

  http://www.aerospaceweb.org/qu...

 • Muhaha
  21:25 11.04.2017

  Tak krásná loď si nezaslouží takové jméno.
  Ještě, že druhou v pořadí už bude Enterprise :)

  Tak krásná loď si nezaslouží takové jméno.
  Ještě, že druhou v pořadí už bude Enterprise :)

 • ALCR
  20:55 11.04.2017

  To logik, to se vám při pohledu zepředu jen zdá, viz odkaz.
  http://www.diseno-art.com/ency...

  To logik, to se vám při pohledu zepředu jen zdá, viz odkaz.
  http://www.diseno-art.com/ency...

 • logik
  19:42 11.04.2017

  Mě fascinuje poměr šířky paluby a šířky trupu u čáry ponoru. Že se jim to nepřekotí :-)

  Mě fascinuje poměr šířky paluby a šířky trupu u čáry ponoru. Že se jim to nepřekotí :-)

 • Eiffelos
  19:41 11.04.2017

  na tu palubu by se vešlo hromada slunečních kolektoru, to by byla panečku dobra sluneční elektrárna :D

  na tu palubu by se vešlo hromada slunečních kolektoru, to by byla panečku dobra sluneční elektrárna :D

 • liberal shark
  19:17 11.04.2017

  Fantasticke technicke dilo, skvele rizeni projektu.

  Fantasticke technicke dilo, skvele rizeni projektu.

 • Pepin Nešpor
  18:48 11.04.2017

  Bomba! Krasa!! Jeto vykonny gigant!!!

  Bomba! Krasa!! Jeto vykonny gigant!!!

 • royal
  17:39 11.04.2017

  to stirling:
  nákladní dron asi ne, jelikož toho stejně moc neuveze (většinou s letadlovou lodí pluje i zásobovací loď). jinak asi tam budou drony jako X-47, Sea Avenger a možná i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to stirling:
  nákladní dron asi ne, jelikož toho stejně moc neuveze (většinou s letadlovou lodí pluje i zásobovací loď). jinak asi tam budou drony jako X-47, Sea Avenger a možná i modifikace MQ-9 Reaper
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:22 11.04.2017

  Nádherná loď!
  A ten rozpočet překročili vlastně překvapivě málo... Ve srovnání s jinými projekty...

  Nádherná loď!
  A ten rozpočet překročili vlastně překvapivě málo... Ve srovnání s jinými projekty...

 • ALCR
  17:01 11.04.2017

  CVN 77 Bush má CIWS Phalanx a to 3-4 stanice
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  CVN 77 Bush má CIWS Phalanx a to 3-4 stanice
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • fenri
  16:58 11.04.2017

  Krásně čistý design...

  Krásně čistý design...

 • stirling
  16:49 11.04.2017

  "například i velmi lehké typy bezpilotních letadel" - tam bude asi chyba
  Jak velké letadlo vůbec je schopná tato loď přijmout a vypravit?
  Myslím, že pro zásobování materiálem by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "například i velmi lehké typy bezpilotních letadel" - tam bude asi chyba
  Jak velké letadlo vůbec je schopná tato loď přijmout a vypravit?
  Myslím, že pro zásobování materiálem by bylo velice vhodné pro tento účel vyvinout nákladní dron.
  Jsem zvědav na tu letku F35, loď vypadá úchvatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  16:30 11.04.2017

  Zaujalo ma, ze CVN 77 Bush uz nemal hlavnove CIWS, obrana sa opierala len o RIM 116 a ESSM, Ford uz opat ma aj Phalanxy...

  Zaujalo ma, ze CVN 77 Bush uz nemal hlavnove CIWS, obrana sa opierala len o RIM 116 a ESSM, Ford uz opat ma aj Phalanxy...