Ústecká jednotka Aktivní zálohy pomáhá na výjimečném cvičení

Aktivní záloha
Foto: Jak se říká „devátá“ rozhodla a příslušníci 151. strážní roty Aktivní zálohy začali plnit úkol v Horním Žlebu na Děčínsku /

Desítky příslušníků Aktivní zálohy se během povodní zapojily dobrovolnicky, vláda však poprvé rozhodla také o jejich povolání na výjimečné vojenské cvičení.

 

Ve středu večer padlo rozhodnutí a v sobotu se již rota při KVV Ústí nad Labem sešla v počtu čtyřiačtyřiceti mužů. Napomohla tomu skutečnost, že na tento termín bylo původně zařazeno její standardní vojenské cvičení. O něj nicméně záložáci nepřijdou, bude přeloženo na podzim.

Úkol, který začala jednotka plnit v neděli, spočívá v čištění patnáctikilometrové děčínské cyklostezky podél Labe, která současně slouží jako pohotovostní cesta integrovaného záchranného systému, a to včetně příhraniční spolupráce s Německem. Její zprovoznění v co nejkratším termínu je tak velice důležité.

Pracuje se na 100 %

„Jsme rádi, že můžeme pomoci. A jsme na to dobře připravení,“ hlásí určený velitel roty nadporučík Pavel Moravec. Kolegy rozdělil do čtyř pracovních čet, z nichž jedna prořezává naplavené dřeviny, další odstraňuje největší kusy nepořádku a zbylé dvě nakládají nánosy na přistavené vozy.

Aktivní záloha Foto: Tráva, klacky, kamení – jen jak tu spleť rozmotat a dostat do připravených kontejnerů na odpad / autor: Jan Procházka

Podle ředitele Krajského vojenského ředitelství Ústeckého kraje vyčistila rota AZ za první den pět kilometrů cesty. „Chemikům, kteří pracují na jiném místě v Děčíně, šlapou výkonností na paty,“ chválí své svěřence plukovník gšt. Rostislav Domorák. Aby také ne, mnoho pracantů je v těchto místech doma a cítí silný morální závazek.

Pro lidi je teplo požehnáním, pro vojáky peklem

Pokud tímto tempem půjde vše dál, za tři dny bude stezka sjízdná. Podle potřeby se pak jednotka přesune na další místo. „Míjíme vyplavené domy, hasiči je desinfikují, tam teď nemáme jak pomoci,“ vysvětluje nadporučík Moravec a pokračuje: „Lidé se těší ze sluníčka, domy lépe schnou. Nás ale sluníčko vysiluje a někteří už mají i přes opalovací krémy spáleniny.“

Aktivní záloha Foto: Povodňová vlna si nevybírala – brala s sebou vše, co jí stálo v cestě / autor: Jan Procházka

Záložáci pracují od osmi do šestnácti hodin, pokud by se ale teploty šplhaly vysoko nad třicet stupňů, přerušili by práce vždy přes poledne. Ačkoli pracují u řeky, rozhodně se v ní nezchladí: „V zákrutách řeky je množství nánosů, včetně různého nábytku a stromů, které vyčistíme, ale pro práci ve vodě vybavení nejsme, tu přenecháme pracovníkům Povodí Labe,“ vysvětluje velitel.

Rota si chválí svoje zázemí

„Ubytování poskytlo město ve zrušeném hotelu, strava se dováží z místní restaurace,“ popisuje plukovník Domorák. A vojáci jsou spokojeni: „Dnes jsme měli čínu, byla výborná.“ Součástí zázemí jsou i mobilní sprchy, které zde postavila 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.

Záložáci používají pracovní uniformy, kromě toho nafasovali gumáky, rukavice, repelenty a potřebné náčiní. „Aby práce postupovala rychle, dostaneme ke dvěma stávajícím ještě třetí motorovou pilu,“ uzavírá velitel roty.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Koncepce Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky - část. 1

Aktivní záloha (AZ) funguje v rámci Armády České republiky již deset let. Je však obecně známo, že ...

Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 2

Minulý týden jsme si představili historii i současný stav české Aktivní zálohy. Nyní se podíváme ...

Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 3

Předminulý týden jsme si představili nejdůležitější změny a body v chystané koncepci Aktivní zálohy. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Anti2t
  21:37 22.06.2013

  Nálada byla dobrá jen ke konci docházeli síly ...nejhorší bylo teplo, mouchy,a mrtvý ryby (ten puch byl fakt děsnej)

  Nálada byla dobrá jen ke konci docházeli síly ...nejhorší bylo teplo, mouchy,a mrtvý ryby (ten puch byl fakt děsnej)

 • mattea
  12:55 19.06.2013

  JG: moje nepřesnost. děkuji za opravu :)

  JG: moje nepřesnost. děkuji za opravu :)

 • Jan Grohmann
  09:32 18.06.2013

  Dobrý den Výjmečné cvičení se nazývá operace, při které jsou AZ nasazeny k řešení situací nevojenského charakteru. "Do výjimečného vojenského cvičení jsou záložníci povoláni k ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den
  Výjmečné cvičení se nazývá operace, při které jsou AZ nasazeny k řešení situací nevojenského charakteru.

  "Do výjimečného vojenského cvičení jsou záložníci povoláni k řešení situací nevojenského charakteru, např. povodní. Aktivní záloha v této situaci slouží jako podpora Policie ČR nebo Integrovaného záchranného systému. "Cvičení" může trvat maximálně tři týdny v kalendářním roce."

  http://www.armadninoviny.cz/ko... Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  09:26 18.06.2013

  Ne, že bych chtěl rejpat, článek je hezký, ale nadpis říká, že se dozvíme něco o cvičení. Odklízení bordelu ze stezky ale nebylo (primárně) cvičení, to byla hlavně pomoc, ne? Kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne, že bych chtěl rejpat, článek je hezký, ale nadpis říká, že se dozvíme něco o cvičení. Odklízení bordelu ze stezky ale nebylo (primárně) cvičení, to byla hlavně pomoc, ne? Kdy tedy tato jednotka AZ cvičila na pomoc při povodních?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...