Útočil Izrael na Sinajský poloostrov?

Foto: Izraelský vrtulník AH-64 Apache / IDF
Foto: Izraelský vrtulník AH-64 Apache / IDF

Minulý týden bylo na Sinajském poloostrově zabito raketou pět ozbrojenců, kteří se připravovali k odstřelování Izraele. Útok je připisován Izraeli, jenž akci měl provést za tichého souhlasu Egypta.  

K incidentu došlo v pátek poblíž egyptského města Rafah, v severozápadní čistí Sinajského poloostrova. Podle dostupných informací se skupina ozbrojenců připravovala k raketovému útoku na Izrael. Ozbrojence však před odpalem zasáhla raketa.

Není oficiálně známo, kde je odpovědný za útok. Někteří političtí komentátoři mají však podezření, že za útokem stojí Izrael. Na ozbrojence měl zaútočit izraelský vrtulník AH-64 Apache pomocí laserem naváděné střely AGM-114 Hellfire.

Egypt i Izrael mají na Sinajském poloostrově společné zájmy. Islamističtí ozbrojenci neútočí jen na izraelské cíle, ale také opakovaně na egyptské vojenské a policejní stanoviště. Za poslední měsíce či roky ztratil Egypt na Sinajském poloostrově několik desítek vojáků či policistů.

K posledním incidentu došlu na začátku července, když skupina radikálů zabila dva egyptské policisty a jednoho egyptského vojáka. Stejná skupina radikálů podniká přeshraniční výpady do Izraele, kde se pravidelně střetává s izraelskou armádou.

Podle některých vojenských analytiků, Izrael Egyptu poskytuje pomocí bezpilotních letadel především zpravodajské informace. Avšak v minulých týdnech měl Egypt požádat Izrael o rozmístění vrtulníků AH-64 Apache poblíž izraelsko-egyptské hranice na Sinajském poloostrově. Takové zprávy nahrávají verzi o izraelském útoku.

Egypt oficiálně popírá roli Izraele při likvidaci ozbrojenců. Podle novin The Washington Post však nejmenovaný zdroj na egyptském ministerstvu obrany potvrdil, že útok je výsledkem spolupráce obou zemí.

Smrt svých bojovníků, včetně jejich záměru ostřelovat Izraele, potvrdila málo známa skupina Ansar Jerusalem. Několik desítek jejich bojovníků se otevřeně připojilo k pohřbu zabitých ozbrojenců.

V současné době je egyptská armáda pod palbou kritiky, že dovolila Izraeli zaútočit na egyptské území. Egyptská armáda proto přispěchala s verzí, že zabití ozbrojenců má na svědomí egyptský vrtulník.

Zdroj: The Washington Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Egyptské letectvo bombardovalo ozbrojence na Sinaji

Ve středu 8. srpna podniklo egyptské letectvo odvetný útok na ozbrojence ve městě Aríš na severu ...

Samopaly Scorpion EVO 3A1 pro Egypt

Před časem proběhla médií zpráva o obří dodávce 50 000 kusů pistolí CZ 75 P-07 Duty do Egypta. Česká ...

Izrael údajně zničil ruské protilodní zbraně v Sýrii

O víkendu přinesly světové sdělovací prostředky informaci o údajném útoku izraelské armády na ...

Izraelská armáda podstoupí radikální reformu

Izraelské obrané síly (IDF) jsou dominantní vojenskou sílou na Blízkém východě. Dávno jsou však pryč ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Refael
    00:43 13.08.2013

    Škoda jen, že jakákoliv arabská vláda se bojí kvůli tamní kultuře otevřeně přiznat bezpečnostní spolupráci(vlastně jakoukoli) s naší zemí. Jedinou výjimkou je pouze Jordánsko a to ...Zobrazit celý příspěvek

    Škoda jen, že jakákoliv arabská vláda se bojí kvůli tamní kultuře otevřeně přiznat bezpečnostní spolupráci(vlastně jakoukoli) s naší zemí. Jedinou výjimkou je pouze Jordánsko a to jenom občas. V zájmu záchrany lidských životů by se neměla kvůli politice tutlat spolupráce. Ale tamní povaha je úplně jiná než naše či euroatlantická.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...