Útočná puška AŠ-12,7 pro ruské speciální jednotky

ASh-12.7
Foto: Ruská útočná puška AŠ-12.7 v rukou šéf konstruktéra konstrukční kanceláře KBP / magazín "National Defense"

Boj ve městě nebo osvobozování rukojmí má svá specifika. Boje jsou vedeny často na bezprostřední vzdálenost se stálou přítomností civilistů - jak rukojmích, tak náhodně kolemjdoucích. Ideální zbraň pro blízký boj (CQB), osvobozování rukojmí nebo boj ve městě musí mít obrovský zastavovací účinek, ale zároveň malou penetraci (schopnost střely projít materiálem) a krátký „smrtící dostřel“. Z toho důvodu Rusové pro své speciální jednotky operující v městském prostředí zavedli zbraň zcela nové kategorie. Je jí automatická zbraň typu Bull-pup AŠ-12,7 (anglicky ASh-12,7) střílející „půlpalcovými“ náboji ráže 12,7 mm.

AŠ-12,7 (Automatická útočná puška - 12,7 mm) byla vyvinuta ve slavné ruské konstrukční kanceláři KBP. Vývoj zbraně iniciovala ruská FSB (Federální bezpečnostní služba). Puška AŠ-12,7 je určena pro speciální jednotky FSB, které působí proti těžce ozbrojeným zločincům a teroristům.

Uspořádání typu bull-pup nebylo zvoleno náhodou. Voják operující ve městě potřebuje krátkou zbraň, aby měl při pohybu uvnitř budov co největší volnost pohybu. Právě konstrukce Bull-pup při zachování dostatečně dlouhé hlavně takové vlastnosti splňuje.

ASh-12.7

Foto: AŠ-12,7 s optickým zaměřovačem a 40mm granátometem / World Guns

V rámci moderních trendů je tělo pušky AŠ-12,7 vyrobeno z vysoce pevnostních plastů. V zadní části, na pažbě, je páčka pro přepínání režimu střelby semi/auto . Nad pistolovou rukojetí je oboustranná pojistka. Zbraň také obsahuje, v ruském případě ne úplně obvyklé, montážní listy Picatinny. Na zbraň tak lze připojit nejrůznější příslušenství včetně 40mm granátometu.

Na obrázku si nezapomeňte všimnout masivní úsťové brzdy. Můžeme tak získat dobrou představu o výkonu použitých nábojů. Střelba tak silnou ráží určitě nebude nic pro začínající střelce.

K dosažení velké zastavovací schopnosti, nízké penetrace a krátkého „smrtícího dostřelu“ zvolili konstruktéři netradiční (v této kategorii zbraní) náboj ráže 12,7 mm. Pro zbraň byla vyvinuta celá řada speciálních nábojů vycházející z náboje 12,7x55 mm určeného původně pro ruskou odstřelovací pušku VKS.

12,7mm naboje

Foto: 12,7x55 mm náboje pro útočnou pušku AŠ-12,7 / World Guns

Standardní náboj pro AŠ-12,7 se skládá z nadzvukové střely s hliníkovým jádrem. Hliníkové jádro je na špičce střely nechráněno (viz obrázek). Plášť střely je složen z bimetalového kovu (dvojkovu), pravděpodobně z ocelového plechu, který byl pokoven mědí.

Tyto nové ruské náboje snesou přirovnání k americkým .50 (půlpalcovým) nábojům .499LWR nebo .50 Beowulf. Americké náboje však mají kratší nábojnici (12,7x42 mm). Rusové ve svých nábojích mohou používat podle potřeby lehčí či těžší střely, zatímco Američané používají jen těžké střely (19 gramů).

ASh-12.7

Foto: AŠ-12,7 a revolver, že by ráže 12,7 mm? Všimněte si nezvyklé polohy revolverové hlavně. Důvodem bude kompenzace velkého zpětného rázu, který tak bude působit blíže k těžišti ruky. / magazín "National Defense"

Střely jsou určeny na boj do maximální vzdálenosti 200 metrů. Do této vzdálenosti jsou schopné spolehlivě vyřadit jakoukoli nepřátelskou osobu. Třeba i takovou, která je pod vlivem drog či alkoholu, kdy by klasické střelivo nemuselo být zcela spolehlivé.

Ruským speciálním jednotkám se do ruky dostává mocný nástroj pro boj s kriminálními živly nebo teroristy. Za použití tak výkonného střeliva se střelec nemusí příliš obávat, kde člověka zasáhne. Speciální střely ráže 12,7 mm bezpečně vyřadí člověka, i když nebudou přímo zasaženy životně důležité orgány.

Zdroj: World Gun, The Firearm Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy ...

M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do ...

Nová italská útočná puška ARX 160

Jako většina vyspělých národů světa i Italové se začali před několika lety poohlížet po nové útočné ...

Unikátní tekutý pancíř pro neprůstřelné vesty

Neprůstřelné vesty urazily velký kus cesty. Jsou nesrovnatelně odolnější a lehčí než kdykoliv před ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  22:26 04.01.2012

  Děkuji. Samozřejmě nejdůležitější je faktická správnost článku, pak až novinářské ego. :)

  Děkuji. Samozřejmě nejdůležitější je faktická správnost článku, pak až novinářské ego. :)

 • Dotaz
  20:18 04.01.2012

  Vážený pane Grohmanne, víte že jste první novinář, který přiznal chybu a opravil svůj článek na základě mého upozornění? Omlouvám se za poněkud osrou poznámku a smekám před vámi.

  Vážený pane Grohmanne, víte že jste první novinář, který přiznal chybu a opravil svůj článek na základě mého upozornění? Omlouvám se za poněkud osrou poznámku a smekám před vámi.

 • Jan Grohmann
  20:02 03.01.2012

  Bohužel podobné "likvidační výstřely" od neznámých uživatelů nebereme. Pokud máte zájem o zlepšení obsahu webu, kontaktujte nás na adrese armadninoviny@gmail.com. Rádi si vaše ...Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel podobné "likvidační výstřely" od neznámých uživatelů nebereme. Pokud máte zájem o zlepšení obsahu webu, kontaktujte nás na adrese armadninoviny@gmail.com. Rádi si vaše námitky a připomínky vyslechneme. Pokud chcete, můžete samozřejmě šířit vaše pochyby veřejně na diskuzi, ale z takového přístupu nebude mít užitek nikdo.Skrýt celý příspěvek

 • xxx
  19:37 03.01.2012

  Bohužel nepřesnosti nebo spíše chyby, se objevují téměř v každém článku. Nemluvě o gramatice :-(

  Bohužel nepřesnosti nebo spíše chyby, se objevují téměř v každém článku. Nemluvě o gramatice :-(

 • Jan Grohmann
  17:12 31.12.2011

  Máte naprostou pravdu. Dávám si máslo na hlavu. Bohužel rusko-česká lingvistika není mou silnou stránkou. Použil jsem anglický překlad ASh-12,7, místo správného českého AŠ-12,7. ...Zobrazit celý příspěvek

  Máte naprostou pravdu. Dávám si máslo na hlavu. Bohužel rusko-česká lingvistika není mou silnou stránkou. Použil jsem anglický překlad ASh-12,7, místo správného českého AŠ-12,7. Děkují za upozornění. Opraveno. Pokud si opět všimnete nějaké nepřesnosti v článku, určitě se ozvěte.Skrýt celý příspěvek

 • Dotaz
  15:00 31.12.2011

  Není náhodou správný název této zbraně AŠ12,7 (á eš 12,7) a nikoliv ASH12,7 (á es há 12,7)? Neboť v originále se píše АШ-12.7 tj. “Автомат штурмовой 12.7мм” nebo export ...Zobrazit celý příspěvek

  Není náhodou správný název této zbraně AŠ12,7 (á eš 12,7) a nikoliv ASH12,7 (á es há 12,7)? Neboť v originále se píše АШ-12.7 tj. “Автомат штурмовой 12.7мм” nebo export “Automatic assault rifle, 12,7mm” ASh12,7. Jelikož jsme češi, tak používáme při psaní ruských názvů fonetický překlad. Spíš mám pocit, že někdo napsal článek stylem "Google to přloží" bez znalostí problému a jazyků jak to ostatně dělá většina našich "novinářů".

  Jinak zbraň je to zajímavá.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:36 30.12.2011

  Moc informací o ni není. Ani přesné technické parametry, či rozměry. Zbraň byla do výzbroje zavedena teprve letos, takže jdu skutečně o horkou novinku.

  Moc informací o ni není. Ani přesné technické parametry, či rozměry. Zbraň byla do výzbroje zavedena teprve letos, takže jdu skutečně o horkou novinku.

 • HU
  11:10 30.12.2011

  ..zbran dobra :) zajimal by me tzv. chod zbrane, jeji zpetny raz a pripadny zdvih..jestli to skube tak jak vypada, neumim si predstavit jeji vyuziti pri osvobozovani ...Zobrazit celý příspěvek

  ..zbran dobra :) zajimal by me tzv. chod zbrane, jeji zpetny raz a pripadny zdvih..jestli to skube tak jak vypada, neumim si predstavit jeji vyuziti pri osvobozovani rukojmich...ale u FSB by me neprekvapilo kdyby teroristu ci unosce strileli skrz rukojmi :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...