Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. Na rozdíl od předchozí CZ 805 BREN nová útočná puška CZ BREN 2 vznikla pod dohledem lidí s reálnými bojovými zkušenostmi.

Rodina útočných pušek CZ BREN 2

CZ BREN 2 je rodina multirážových útočných pušek vyráběných v několika provedeních a v několika rážích. Vývoj CZ BREN 2 probíhal od roku 2013.

Duchovním otcem CZ BREN 2 je ředitel divize vojenských zbraní v České zbrojovce Martin Šanda, bývalý člen speciální jednotky SOG (Special Operation Group) a 601. skupiny speciálních sil. Šanda získal reálné bojové zkušenosti při nasazení v Afghánistánu, které díky týmu konstruktérů České zbrojovky přenesl do CZ BREN 2.

“U CZ BREN 2 jsem své zadání pravidelně konzultoval s hlavním konstruktérem CZ BREN 2 Vladimírem Šimkem, který přesně sdílel mé hodnoty vojáka a uměl je přenést do konstrukce zbraně. CZ BREN 2 ale uvedl v život celý tým lidí, bez kterých by se to nepovedlo – kolegové konstruktéři, programátoři, zástupci vývojové dílny a především technologové,“ vysvětluje pozadí vzniku CZ BREN 2 Šanda.

Původní CZ 805 vyvíjeli lidé v České zbrojovce bez bojových zkušeností. Ostatně o některých "zvláštnostech" CZ 805 jsme informovali i na stránkách Armádních novin.

“Z mého pohledu došlo k vylepšení ergonomie, ovladatelnosti, snížení celkové hmotnosti a pozitivnímu posunu těžiště zbraně. Rovněž jsou použity nové velmi odolné povrchové úpravy kovových částí zbraně. CZ BREN 2 není pouze zbraň jedné ráže a jednoho provedení. CZ BREN 2 je velmi dobře promyšlená platforma rodiny multirážové útočné pušky celkem ve třech rážích 5,56×45 NATO / 7,62×39 / 7,62×51. Od nejkratšího 8“ speciálu, až po pušku pro přesné střelce. To vše při zachování shodných střeleckých návyků, ovládání, ergonomie a udržitelnosti zbraně v bojovém nasazení,” vysvětluje hlavní posun od CZ 805 k CZ BREN 2 Šanda.

”Naprostá většina dílů mezi jednotlivými provedeními CZ BREN 2 je dědičná. CZ BREN 2 má celou řadu větších či menších vylepšení a jedinečných konstrukčních řešení, a to nejen v porovnání s CZ 805 BREN, ale zejména v porovnání se světovou konkurencí,” dodává Šanda

Základním členem rodiny CZ BREN 2 je verze pro náboj 5,56×45 NATO. V této ráži je zbraň dostupná s 8", 11", 14" a 16" palcovou hlavní. Armáda ČR získala 1700 pušek CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 NATO s 14” hlavní a 900 pušek s 11” hlavní.

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Pákistánský tendr

Speciální verze Brenu - CZ 807 BREN -  pro sovětský náboj 7,62×39 je nabízená pákistánské armádě. Ač je stav tendru pákistánské armády neznámý, zdá se, že CZ 807 BREN je jedním z hlavních uchazečů. Podle pákistánského webu Quwa Česká zbrojovka dokonce nedávno podepsala dohodu o porozumění s pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).

“Česká zbrojovka se úspěšně zapojila do výběrového řízení na přezbrojení pákistánské armády s puškou CZ 807. Z původních osmi uchazečů vyhověli extrémně náročným nárokům pákistánské armády pouze tři poslední finalisté, mezi nimiž je CZ 807. Pro představu rozsahu testování mohu uvést, že testy probíhaly v průběhu celého roku 2016 ve všech klimatických podmínkách od himalájských ledovců, kde teplota klesala pod -40°C až po džungle či pouště, kde se naopak vyšplhala až na námi zaznamenaných +54°C,” komentuje Šanda pákistánský tendr.

“Mimo tyto testy prováděné přímo uživateli z bojových útvarů byly zbraně testovány i „laboratorně“ dle platných metodik. CZ 807 byla hodnocena jako nejlepší v rámci uživatelských testů, ale například i jako nejpřesnější v přímém standardizovaném porovnání naprosté světové špičky. Navíc po celou dobu testování byli přítomni zástupci CZ a sbírali cenná data pro další vývoj služebních zbraní CZ. Někteří tak strávili v Pákistánu v obtížných podmínkách většinu roku,” dodal Šanda.

CZ BREN 2 v "sovětské ráži" má stejně dlouhé hlavně, mimo nejkratší, ta začíná na délce 9". Existuje také verze CZ BREN 2 pro náboj 7,62×51 NATO s 14" a 16“ hlavní.

 CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Nové zbraně rodiny CZ BREN 2

V ráži 7,62×51 NATO Česká zbrojovka rovněž pracuje na podpůrné útočné pušce a na pušce pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle) pro ostrostřelce. Prototyp podpůrné útočné pušky jsme si mohli prohlédnout ve firmě, ale nemohli fotit - proto jen slovně:

Podpůrná útočná puška od České zbrojovky vychází z CZ BREN 2, ale má výrazně těžší a delší hlaveň a masivnější a delší předpažbí. Prototyp byl také vybaven pažbou ala "Magpul Masada". Možnost automatické střelby byla zachována.

Verze DMR má možnost pouze jednotlivých ran a propracovanější pažbu s možností výškově seřiditelné lícnice, podpěru pro podepření pažby o zem a delší předpažbí s možností osazení volitelných postranních lišt MIL STD 1913.

CZ BREN 2 DMR však do tendru Armády ČR na nákup nových pušek pro přesnou střelbu nezasáhne. Z jediného důvodu - v době vypsání tendru nebyl vývoj dokončen. Dnes je ale již CZ BREN 2 DMR připravená k výrobě.

Rodinu CZ BREN 2 v blízké budoucnosti rozšíří dvě verze s novou pažbou. Kromě nové pažby podobné Magpul Masadě získají některé verze CZ BREN 2 zasouvací pažbu podle samopalu podobné konstrukce, jako např. podle samopalu MP5. V této "superkrátké" variantě (s 8” hlavní) půjde o zbraň pro výsadkové a speciální jednotky, zbraň pro posádky bojových vozidel/vrtulníků, případně pro zbraň pro příslušníky tajné služby.

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Pokrok v konstrukci

Kromě propracované ergonomie CZ BREN 2 dostala řadu konstrukčních vylepšení. Sestava plynového pístu je (na rozdíl od CZ 805) rozebíratelná, což usnadňuje údržbu a klade menší nároky na přesnost výroby (zmenšuje poruchovost zbraní).

CZ BREN 2 (na rozdíl od CZ 805) má rovněž rozebíratelný závěr. Čištění zbraně tak nemusí provádět zbrojíř na základně, ale sám voják v poli. To výrazně zjednodušuje udržitelnost zbraně v bojových podmínkách a zvyšuje spolehlivost při znečištění zbraně vlivem prostředí nebo střelby.

Ventil plynového pístu má tři polohy (standardní, při znečištění, s tlumičem) a lze jej ovládat rukou, při zahřátí hlavně nábojem.

Rukojeť se zásobníkovou šachtou a spoušťovým mechanismem původní CZ 805 je k tělu zbraně připojená pomocí dvou čepů. Ty se při rozborce vytahují a schovávají do pažby - a jak to tak bývá, také ztrácejí. CZ BREN 2 používá nově jen jeden čep - ten navíc po celu dobu zůstává fixován v lůžku s rukojetí a zásobníkovou šachtou.

“Díky zavedené platformizaci je možno uživatelsky zaměnit nejen ráži, ale i délku hlavně, zaměnit pažbu ze standardně dodávané výrobcem za jakoukoli typu M4. Všechny ovládací prvky CZ BREN 2 jsou plně oboustranné. Pozice záchytu zásobníku je shodná u všech ráží, není tedy potřeba měnit zavedené návyky obsluhy zbraně při změně ráže. Oboustranná páka závěru je nezávislá na nosiči závorníku a při střelbě se nepohybuje, přitom není vyloučena možnost doražení závěru do přední polohy v případě potřeby,” vysvětluje hlavní přednosti CZ BREN 2 Šanda.

“Samozřejmostí je možnost natažení závěru při současně zajištěné zbrani. U CZ BREN 2 jsme ponechali pádovou blokaci zápalníku, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. Pozornost si zaslouží i velice výkonný tlumič plamene, který navíc netrpí parazitními zvukovými projevy. Střelba z CZ BREN 2 je velmi příjemná i v nejkratších délkách hlavně ve všech rážích. CZ BREN 2 si ponechal tradičně velmi vysokou přesnost střelby, životnost hlavně 20 000 výstřelů s životností sestavy zbraně 30 000 výstřelů,” dodává Šanda. 

Všimnětě si vlevo dole rozebrané soustavy pístu, výše pak rozebraného závěru. Zásobník je vlastní produkce CZ; větší foto / Autor

Síla zkušeností

Jak konstrukci zbraně ovlivňují reálné bojové zkušenosti, vysvětlil Martin Šanda na typické situaci z Afghánistánu:

Hlídka vojáků prochází vesnicí a ví, že se ve vesnici skrývají nepřátelští bojovníci - ti zase ví o vojácích. Pokud některý voják hlídky spatří nepřátelského bojovníka, tak u některých zbraní, jako je např. české Sa 58 (kterou nese ve standardní pochodové pozici s hlavní dolů) musí velmi jasným a viditelným pohybem přepínače palby odjistit zbraň - tento nápadný pohyb ale může stát celou hlídku život. Naproti tomu CZ BREN 2 ve standardní pochodové poloze voják odjistí nenápadně palcem ruky držící rukojeť.

“V zahraničí jsem se občas setkal u zbraní různých výrobců a kategorií s jevem zvaný overheating, tedy nekontrolovanému výstřelu vlivem přehřátí nábojové komory.Konstruktéři CZ BREN 2 tomuto jevu a jeho eliminaci věnovali značnou pozornost, díky tomu není téměř možné tento jev u CZ BREN 2 vyvolat, což zvyšuje bezpečnost příslušníků ozbrojených složek při reálném nasazení. Zvláštní pozornost jsme zaměřili na funkční ergonomii s cílem ulehčit dlouhodobé nasazení příslušníků ozbrojených složek vybavených CZ BREN 2. Veškeré kovové díly zbraně, svazkem hlavně počínaje, konče podložkami šroubů a pružin spoušťového ústrojí mají velmi odolné povrchové úpravy zabraňující korozi i ve zvlášť agresivních podmínkách. CZ BREN 2 je konstruován a testován na všechny dostupné typy STANAG zásobníků, což je nesporná výhoda při bojovém nasazení. CZ BREN 2 je plně testován dle metodik TP-VD a NATO, což zaručuje vysokou efektivitu a životnost zbraně při ztížených a extrémních podmínkách,” přibližuje přednosti CZ BREN 2 a své afghánské zkušenosti Šanda.

“Ačkoli CZ BREN 2 je zbraní multirážovou, naší filozofií není rychlá záměna ráže obsluhou zbraně bez použití běžného nářadí. Ano tady si neprotiřečím, skutečně si stojíme za tím, aby záměna ráže byla velmi rychlá, jednoduchá a pohodlná s minimem výměny dílů. Avšak nikoliv na korbě vozidla nebo palubě vrtulníku manuálně zručným a přirozeně zvídavým vojákem. To by nepochybně vedlo ke ztrátě jednotlivých komponentů či nepřipravenosti zbraně k boji. Znám to velmi dobře z vlastních zkušeností,” vysvětluje na závěr princip multirážovosti Šanda. 

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Armáda ČR: Význam rezervistů roste

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PavolR
    13:02 07.12.2016

    Jura99: k bodu 3 - Rusi výraz Автомат nepoužívali a nepoužívajú výlučne pre zbrane, ale súborne fakticky pre čokoľvek, čo vykonáva nejaký automatizovaný ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99:
    k bodu 3 - Rusi výraz Автомат nepoužívali a nepoužívajú výlučne pre zbrane, ale súborne fakticky pre čokoľvek, čo vykonáva nejaký automatizovaný proces:
    https://ru.wikipedia.org/wiki/...
    Čo je dosť zásadný rozdiel medzi naším slovom "samopal" a ruským slovom "automat".Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    12:19 07.12.2016

    Nemám moc času, ale ze slušnosti: Pepa Uživatelská rozebiratelnost sestavy závěru je pro nasazení v polních podmínkách v podstatě nutností, jelikož nečistoty, které dříve, či ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemám moc času, ale ze slušnosti:

    Pepa

    Uživatelská rozebiratelnost sestavy závěru je pro nasazení v polních podmínkách v podstatě nutností, jelikož nečistoty, které dříve, či později proniknou do mechanismů zbraně, je třeba řádně odstranit a s vybavením vojáka v poli (hadřík, trocha vody a oleje) to u nerozložené sestavy prostě nejde. Toto řešení patří do základního slabikáře pro konstruktéry zbraní, který bohužel tvůrci CZ 805 asi nečetli.

    Hurvo

    Máš pravdu, ale k odpovědi v ATM bych jen dodal, že konstruktér nemusí mít vojenské zkušenosti a mnozí úspěšní konstruktéři ani neměli, ale musí si získat patřičné relevantní informace. Předpokládám, že ani konstruktéři CZ Bren 2 nemají vojenské zkušenosti, ale na rozdíl od řešitelů CZ 805, si potřebné informace opatřili a v týmu lidé s takovými zkušenostmi byli. Je spíš neuvěřitelné, že v týmu pro vývoj CZ 805, který stál dle CZUB cca 200 Mega, nikdo takový patrně nebyl.

    MALI

    V případě noktovizorů vycházím z interního dokumentu resortu MO, kdy zpracovatel dává tyto kolapsy (noktovizní zasádky Meopta) do souvislosti s použitím na CZ 805 Bren MC s brzdou. Jelikož se události staly v době, kdy se již v resortu vědělo o negativních projevech úsťové brzdy (nadměrný hluk, záblesky), byla přijata opatření, brzdy byly za cenu určitých organizačních potíží v řádu několika tisíc sejmuty a vyměněny za tlumiče plamene. Takže by se nemělo jednat o velký počet přístrojů.

    Nejsem specialista na noktovizi, a souhlasím, že přístroje s převaděči nových generací jsou proti poškození citelně odpolnější, ale i automatická ochrana bude patrně mít patrně své meze. V jakém rozsahu došlo k poškození, nevím.

    Vrátím-li se k aplikaci brzdy, pak nepochybně měl výrobce tyto negativní jevy předpokládat, a před aplikací na vojenskou pušku řádně odzkoušet, a to s různými typy střeliva a samozřejmě i za různých podmínek. Mj. na dostupných videích je vidět, jak puška CZ 805 s brzdou vykazuje při střelně na kryté střelnici (horší intenzita osvětlení) citelné záblesky, to se samozřejmě týká především kratší verze A2.

    Existují dva dobře doložitelné případy: 1. Přezbrojení policie služební pistolí, 2000-2005, kdy přes nedoporučení odborníků bylo přijato politické rozhodnutí a ke splnění požadavků, které se nijak nevymykaly běžným zvyklostem, tj. 15000 ran životnost, spolehlivost max. 0,2% závad a pádová bezpečnost, potřebovala CZUB dovývoj v délce 2+3 roky, 2. Přezbrojení MO ČR, tedy nákup pušek CZ 805, kdy puška evidentně nesplnila zadání, a odborníci na MO to dobře věděli, od počátku se potýkala s četnými problémy, dovývoj trval několik let (viz zpráva NKÚ), v obou případech, zejména při znalosti detailů je vidět, že výrobce příslušné know-how v době nabídky neměl, ale získával je především v procesu okolnostmi vynuceného dovývoje.

    Tady je ještě třeba zdůraznit, že mělo jít o nákup hotových výrobků, a tak je i výrobce prezentoval, avšak o začátku procesu bylo zřejmé, že hotové výrobky nemá a potřebné know-how teprve získává.

    K malým výrobcům obdobných pušek (běžná výroba v řádu stovek ročně) můžeme zařadit např.

    Proarms Armory(PAR),
    Vosátka (VAR),
    LUVO Arms (LA), ,

    Pokud jsem konzultoval se sportovními střelci, ale i se specialisty policie a armády, včetně specialistů nejlepších exponovaných složek, tak např. VAR hodnotili podstatně lépe, než CZ 805 (delší testování v rámci zápůjčky). Tím neříkám, že všichni dělají bezchybné výrobky a o problémech LUVO s DMR vím, ale to si vlastně zavinilo MO ČR tendenčně a neprofesionálně zadávanými tendry, kdy jim tyto padají, a pak se hledají pochybná nouzová řešení…

    V každém případě tito jedou za své, tedy alespoň pokud vím, zatímco, když CZUB v roce 2009 nabízela MO ČR zjevně nedokonalou pušku CZ 805, již měla spotřebováno mnoho milionů na různých dotacích. I z tohoto úhlu pohledu musíme věci vnímat a také hodnotit.

    Jen dodán, že jsem nikdy netvrdil, že by CZUB při zavedení konkurenčního prostředí omezeného jen na domácí subjekty neuspěla, pokud by však chtěla uspět, nemohla by za přemrštěnou cenu nabízet výrobky jako CZ 805, musela by nabídnout produkt na úrovni CZ Bren 2, a to za cenu max. odpovídající zahraničním tendrům. Konkurenční prostředí má pozitivní dopady nejen na vývoj v oblasti, ale i motivaci aktérů.

    Nikoli, HaK se vůbec nepřihlásil, protože zadání obsahovalo mnoho zjevně diskriminačních podmínek. Např. cca za měsíc, který, jako náhodou zahrnoval i Vánoční svátky, by musel podat administrativně velmi složitou nabídku, přeloženou samozřejmě do češtiny a mj. garantovat 100% kompenzaci českému průmyslu, s 20 % podílem výroby přímo v ČR. Tzn. najít pro české výrobce kontrakty ve výši celé zakázky a 20% technologicky nejednoduché pušky vyrobit přímo v ČR. Zkuste to dojednat tak rychle. Dle dostupných informací pracovali dva přihlášení uchazeči na nabídkách již celé měsíce před vyhlášením tendru, to mnohé napovídá….

    A byly tam i další účelová omezení. Mj. požadavky na rozptyl se nikterak nevymykaly a každá slušná 5,56x45 je splní s rezervou, navíc u Hak G 36 lze místo původních mířidel aplikovat rail, u 416 je součástí horního rámu, takže montáž libovolné optiky je snadná, tak jako u jiných moderních konstrukcí. Tato informace je tedy zcela lichá...

    O CZ 805 bylo napsáno již tolik, že to nemá cenu opakovat, z obecného hlediska jde o aplikaci osvědčených řešení, jako pohon prostřednictvím pístu s krátkým pohybem, otočný závorník a pod, ale při bližším pohledu to bylo dost zpackané, navíc chybělo to zmiňované know-how a to nejen pro konstrukci, ale i pro výrobu. Věci znalý odborník z MO nazýval zbraně z prvních dvou let dodávek „pušky se systémovými chybami“.

    Jen pro upřesnění, souprava pušky, nezahrnující zaměřovač (zásobníky, řemen, čištění, obal…) stojí MO ČR cca 77 tis. Kč s DPH.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:10 07.12.2016

    Jura: já se nsměji panu plukovníkovi, ale Vám. Zejm. tvrzením, že na západě pojem samopal neznají a že samopal není zbraň střílící pistolové střelivo. Stejně tak není pravda, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura: já se nsměji panu plukovníkovi, ale Vám. Zejm. tvrzením, že na západě pojem samopal neznají a že samopal není zbraň střílící pistolové střelivo. Stejně tak není pravda, že veškeré automatické zbraně jednotlivce jsou samopaly. Prostě jste mimo.
    Ano, je možné, že v jednom jediném článku se psalo, že když nějací soudruzi v roce 45 řešili názvosloví, tak to tenkrát vymysleli takto. A co jako?
    je to stejné, jako tvrdit, že neexistuje kapesník, protože bylo vymyšleno nosočistoplena.
    Pánově či soudruzi na GŠ si to sice tenkrát nějak vymysleli, ale jednak to asi nezajímalo nikoho, kromě nich, a za další vývoj šel dál, přisšli nové kategorie zbraní a s nimi nové názvy. Také dnes neříkáme samohybným houfnicím hypomobilní dělostřelectvo a tnkům útočná vozba.
    Takže se vracíme k tomu - co už zaznělo - ze všech možných označení zbraní jste si vybral dávno přežilé a dávno nepoužívané (pokud kdy vůbec) označení zbraní z přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století. Do toho jste začal tvrdit, že Západ má názvy všech zbraní odvozen od puška a pistole (což je blbost) a že namá samopal. Co čekáte, než soucit, či útrpný úsměv?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:04 07.12.2016

    Skvělá zpráva je, že ona nabídka od Airbusu stlačí cenu od Augusty (!) Přeci jen tak bude z čeho vybírat. Samotný stroj H145M mi přijde pro AČR ideální volba, tak uvidíme. Po ...Zobrazit celý příspěvek

    Skvělá zpráva je, že ona nabídka od Airbusu stlačí cenu od Augusty (!) Přeci jen tak bude z čeho vybírat. Samotný stroj H145M mi přijde pro AČR ideální volba, tak uvidíme. Po debaklu v Polsku, se může Airbusu hodit, vytvořit si zázemí ve střední evropě. Hodně se mi líbilo, že myslí i na clo, pokud stroj nakoupí mimo EU (!)Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    11:56 07.12.2016

    hurvo: v tý ceně 5000€ je optika a patrně podvěsný granátomet. Nechce se mi to hledat, ale holý Bren 1 vycházel asi na 50tis. Kč

    hurvo: v tý ceně 5000€ je optika a patrně podvěsný granátomet. Nechce se mi to hledat, ale holý Bren 1 vycházel asi na 50tis. Kč

  • Jura99
    11:55 07.12.2016

    fenri: možné byste se divil, kolik denně používáte českých výrazů, které vymysleli ti vaši zesměšňovaní Cimrmani. A takoví chytráci jako vy pak můžou přijít například s tím, že ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: možné byste se divil, kolik denně používáte českých výrazů, které vymysleli ti vaši zesměšňovaní Cimrmani. A takoví chytráci jako vy pak můžou přijít například s tím, že 80let starý výraz dálnice je nesmysl nějakého Cimrmana a že tomu ode dneška budeme říkat autocesta nebo autostráda, protože to tak mají naši spojenci.
    K tématu se vyjadřuju už pokud možno naposledy:
    1) výraz samopal není překladem slov maschienenpistole nebo submaschine gun, takže automaticky nemusí znamenat totéž. Naproti tomu totéž musí znamenat už nepoužívaný český překlad strojní či kulometná pistole.
    2) nelze vyloučit ani zakázat, aby některé jazyky používaly společný výraz pro věci, na které jiný jazyk používá výrazů třeba pět.
    3) výraz samopal je inspirovaný ruským výrazem automat, který dodnes označuje kategorii tzv. útočných pušek a zjevně to nikomu nevadí.
    4) Výraz samopal byl oficiálně zaveden v roce 1945 a postupně příslušným předpisem označoval vz.23 (a příbuzné), vz. 58, vz. 61 a také komplet LADA, který obsahoval krátký samopal, samopal a ruční kulomet. Zavedení výrazu v armádě předpisem znamenalo oficiální zakotvení daného výrazu pro danou zbraň ať se to někomu líbí nebo ne. Obdobně Bren je zaveden jako útočná puška, takže mu tento výraz nikdo neodpáře.

    A ten link? Už po x-té Vás nabádám si přečíst ten článek v SR. Holt Vám přecituju příslušný odstavec:
    "....Byť se leze setkat s názory, že pojem útočná puška tehdy čs armádě nevyhovoval pro svůj imperialistický původ, autoři tohoto příspěvku se doposud nesetkali s archivními prameny, které by to jednoznačně potvrzovaly. Spíš se domníváme, že po zvážení různých možných názvů (samopal-puška, automatická puška, samopalná puška atd.) se nakonec zůstalo u základního rozlišení, kdy termín samopal byl určen pro základní zbraně jednotlivce střílející dávkou,..."Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    11:53 07.12.2016

    Luky, Stranger: S tím obnovením výroby, to je jen zbožné přání. Jinak Irák žádné další podle mne nedokupuje. Z těch 12 již objednaných je jich 11 z přebytků AČR, vyráběla se jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky, Stranger: S tím obnovením výroby, to je jen zbožné přání. Jinak Irák žádné další podle mne nedokupuje. Z těch 12 již objednaných je jich 11 z přebytků AČR, vyráběla se jen jedna dvoumístná mašina. Takže bombastické nadpisy o obnovení výroby L-159 pod sebou skrývají výrobu 1 ks L-159.

    http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...

    Každopádně je to dobrá reklama, potenciální zákazníci vidí, že AERO je stále schopné L-159 vyrábět. Pokud se ještě navíc v Iráku osvědčí, možná se to zbožné přání nakonec vyplní.

    A když už jsme tady tak moc OT. Sice staší zpráva, ale zde na AN ještě nebylo zmíněno, že 3D radar nakonec dodají Izraelci.

    http://zpravy.e15.cz/domaci/ud... Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    11:45 07.12.2016

    Luky: souhlas, ještě by ačr mohlo zaplatit unifikace výzbroje pro nové vrtulníky a právě l159 aspon ptřs. Také mě zaujal článek o poptávce po l159 i to, že mají zájem o ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: souhlas, ještě by ačr mohlo zaplatit unifikace výzbroje pro nové vrtulníky a právě l159 aspon ptřs. Také mě zaujal článek o poptávce po l159 i to, že mají zájem o modernizovanou pohodnou jednotku, modernizace kokpitu už snad proběhla v rámci verze T2, tak ještě připravit nové křídlo s nádrží uvnitř viz l39NG a za slušnou cenu by měli základní l39NG primárně pro výcvik a pokročilý bitevní v podobě "l159NG", ale vše to bude o ceně, pokud by to vyšlo na nějakou nesmyslnou sumu tak to nemá samozřejmě význam, ale v tom se asi poučili viz právě nová L39NG.
    D.i.p: souhlas, ale nemůžeme si pořád malovat vzdušné zámky prostě bych bral H145M za slušnou cenu a později lze uvažovat o nějakém levnější bitevním vrtulníku a nemusíme se omezovat jen na Viper, ale teď na to prostě není.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    11:36 07.12.2016

    K těm L-159. Někde se musejí válet motory z těch kanibalizovaných ne?

    K těm L-159. Někde se musejí válet motory z těch kanibalizovaných ne?

  • D.i.p
    11:32 07.12.2016

    K těm vrtulníkům. Od začátku nechápu, co má společného vyřazení Mi-24 s vrtulníky, co chtějí pořídit. To je jako čekat s vyřazením T-72 na nákup nových BVP. Porovnávat cenu ...Zobrazit celý příspěvek

    K těm vrtulníkům. Od začátku nechápu, co má společného vyřazení Mi-24 s vrtulníky, co chtějí pořídit. To je jako čekat s vyřazením T-72 na nákup nových BVP.
    Porovnávat cenu H145M s UH-1Y Venom je trochu choromyslný. To snad musí být jasně viditelný i pro nejdementnějšího úřednickýho šimla, že jde o úplně jiný stroj. To je skoro jak nepoznat rozdíl motorky od auta.
    Navíc ty UH-1 je funkční systém, který by se dal v budoucnu vhodně doplnit AH-1Z Viper.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    11:17 07.12.2016

    Stranger : videl sem pár videí, tam sou v plném zápřahu. Lítají v doprovodu F16. Myslím že irák je naplno prověří v reálných situacích. Letová hodina bude hodně ekonomicka a pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Stranger : videl sem pár videí, tam sou v plném zápřahu. Lítají v doprovodu F16. Myslím že irák je naplno prověří v reálných situacích. Letová hodina bude hodně ekonomicka a pro ničení pozemních cílů proti nulové PVO je to ideální...pokud L159 používá fléry, tak je v pohodě.Skrýt celý příspěvek

  • vladimír
    10:20 07.12.2016

    Pán Grohmann Zdá sa, že ten nákup HK 416 bol dohodnutý dopredu v tej sume 188 000 000 USD, aby sa pomohlo HK. Lebo Hecker Koch bol ešte v roku 2013 silne zadlžený a to sumou 160 ...Zobrazit celý příspěvek

    Pán Grohmann

    Zdá sa, že ten nákup HK 416 bol dohodnutý dopredu v tej sume 188 000 000 USD, aby sa pomohlo HK. Lebo Hecker Koch bol ešte v roku 2013 silne zadlžený a to sumou 160 000 000 USD, ktorá je väčšia ako vlastný majetok HK. No ale čo to je oproti bankrutujúcemu americkému Coltu s dlhmi 380 000 000 USD.Skrýt celý příspěvek

  • Stranger
    10:16 07.12.2016

    OT: Zajímalo by mě jak se v Íráku ty L159 osvědčily. Když chtějí kupovat další tak předpokládám že to katastrofa nebyla.

    OT: Zajímalo by mě jak se v Íráku ty L159 osvědčily. Když chtějí kupovat další tak předpokládám že to katastrofa nebyla.

  • Luky
    09:53 07.12.2016

    To jsou skvělé zprávy. A pod tím, že asi Aero rozjelo linku a zvažuje i obnovit sériovku: "Aero Vodochody na přelomu roku pošle do Iráku zcela nový letoun L-159, který 13 let ...Zobrazit celý příspěvek

    To jsou skvělé zprávy.

    A pod tím, že asi Aero rozjelo linku a zvažuje i obnovit sériovku:
    "Aero Vodochody na přelomu roku pošle do Iráku zcela nový letoun L-159, který 13 let už nevyrábělo. Společnost nevylučuje ani možnost obnovení sériové výroby stíhacího bitevníku."Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    09:40 07.12.2016

    OT: airbus prekvapil a 10x H145M za 6 mld i s raketama to vypadá super, škoda, že takhle nenahradili rovnou i ty ...Zobrazit celý příspěvek

    OT: airbus prekvapil a 10x H145M za 6 mld i s raketama to vypadá super, škoda, že takhle nenahradili rovnou i ty sokoly
    http://zpravy.e15.cz/byznys/pr... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:04 07.12.2016

    U které zbraně?

    U které zbraně?

  • Pepa
    08:52 07.12.2016

    fenri:

    Pro vyndání závorníku z jeho nosiče je zrovna "vykuchání" zápalníku nutností.

    fenri:

    Pro vyndání závorníku z jeho nosiče je zrovna "vykuchání" zápalníku nutností.

  • fenri
    08:43 07.12.2016

    Pepo, rozebrat sestavu závěru jde snad u každé pušky a má to svůj dobrý důvod.Není myšleno rozebírání závěru ve smyslu, že se z toho vykuchá zápalník, vytahovač apod., ale o ...Zobrazit celý příspěvek

    Pepo, rozebrat sestavu závěru jde snad u každé pušky a má to svůj dobrý důvod.Není myšleno rozebírání závěru ve smyslu, že se z toho vykuchá zápalník, vytahovač apod., ale o rozebiratelnost sestavy závorníku a jeho nosiče (či jak se to jmenuje v oficiální Brení terminologii).Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    08:10 07.12.2016

    No mě v tom článku zaujalo toto: “Ačkoli CZ BREN 2 je zbraní multirážovou, naší filozofií není rychlá záměna ráže obsluhou zbraně bez použití běžného nářadí. Ano tady si ...Zobrazit celý příspěvek

    No mě v tom článku zaujalo toto:

    “Ačkoli CZ BREN 2 je zbraní multirážovou, naší filozofií není rychlá záměna ráže obsluhou zbraně bez použití běžného nářadí. Ano tady si neprotiřečím, skutečně si stojíme za tím, aby záměna ráže byla velmi rychlá, jednoduchá a pohodlná s minimem výměny dílů. Avšak nikoliv na korbě vozidla nebo palubě vrtulníku manuálně zručným a přirozeně zvídavým vojákem. To by nepochybně vedlo ke ztrátě jednotlivých komponentů či nepřipravenosti zbraně k boji. Znám to velmi dobře z vlastních zkušeností,”

    Pokud je nutno zachovávat určitou míru "blbuvzdornosti" zbraně i u elitních speciálních jednotek, pak nevím, jestli je například možnost rozebrání závěru bez nástrojů krokem správným směrem ... přeci jen je dostanou do rukou i běžné jednotky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7