Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. Na rozdíl od předchozí CZ 805 BREN nová útočná puška CZ BREN 2 vznikla pod dohledem lidí s reálnými bojovými zkušenostmi.

Rodina útočných pušek CZ BREN 2

CZ BREN 2 je rodina multirážových útočných pušek vyráběných v několika provedeních a v několika rážích. Vývoj CZ BREN 2 probíhal od roku 2013.

Duchovním otcem CZ BREN 2 je ředitel divize vojenských zbraní v České zbrojovce Martin Šanda, bývalý člen speciální jednotky SOG (Special Operation Group) a 601. skupiny speciálních sil. Šanda získal reálné bojové zkušenosti při nasazení v Afghánistánu, které díky týmu konstruktérů České zbrojovky přenesl do CZ BREN 2.

“U CZ BREN 2 jsem své zadání pravidelně konzultoval s hlavním konstruktérem CZ BREN 2 Vladimírem Šimkem, který přesně sdílel mé hodnoty vojáka a uměl je přenést do konstrukce zbraně. CZ BREN 2 ale uvedl v život celý tým lidí, bez kterých by se to nepovedlo – kolegové konstruktéři, programátoři, zástupci vývojové dílny a především technologové,“ vysvětluje pozadí vzniku CZ BREN 2 Šanda.

Původní CZ 805 vyvíjeli lidé v České zbrojovce bez bojových zkušeností. Ostatně o některých "zvláštnostech" CZ 805 jsme informovali i na stránkách Armádních novin.

“Z mého pohledu došlo k vylepšení ergonomie, ovladatelnosti, snížení celkové hmotnosti a pozitivnímu posunu těžiště zbraně. Rovněž jsou použity nové velmi odolné povrchové úpravy kovových částí zbraně. CZ BREN 2 není pouze zbraň jedné ráže a jednoho provedení. CZ BREN 2 je velmi dobře promyšlená platforma rodiny multirážové útočné pušky celkem ve třech rážích 5,56×45 NATO / 7,62×39 / 7,62×51. Od nejkratšího 8“ speciálu, až po pušku pro přesné střelce. To vše při zachování shodných střeleckých návyků, ovládání, ergonomie a udržitelnosti zbraně v bojovém nasazení,” vysvětluje hlavní posun od CZ 805 k CZ BREN 2 Šanda.

”Naprostá většina dílů mezi jednotlivými provedeními CZ BREN 2 je dědičná. CZ BREN 2 má celou řadu větších či menších vylepšení a jedinečných konstrukčních řešení, a to nejen v porovnání s CZ 805 BREN, ale zejména v porovnání se světovou konkurencí,” dodává Šanda

Základním členem rodiny CZ BREN 2 je verze pro náboj 5,56×45 NATO. V této ráži je zbraň dostupná s 8", 11", 14" a 16" palcovou hlavní. Armáda ČR získala 1700 pušek CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 NATO s 14” hlavní a 900 pušek s 11” hlavní.

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Pákistánský tendr

Speciální verze Brenu - CZ 807 BREN -  pro sovětský náboj 7,62×39 je nabízená pákistánské armádě. Ač je stav tendru pákistánské armády neznámý, zdá se, že CZ 807 BREN je jedním z hlavních uchazečů. Podle pákistánského webu Quwa Česká zbrojovka dokonce nedávno podepsala dohodu o porozumění s pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).

“Česká zbrojovka se úspěšně zapojila do výběrového řízení na přezbrojení pákistánské armády s puškou CZ 807. Z původních osmi uchazečů vyhověli extrémně náročným nárokům pákistánské armády pouze tři poslední finalisté, mezi nimiž je CZ 807. Pro představu rozsahu testování mohu uvést, že testy probíhaly v průběhu celého roku 2016 ve všech klimatických podmínkách od himalájských ledovců, kde teplota klesala pod -40°C až po džungle či pouště, kde se naopak vyšplhala až na námi zaznamenaných +54°C,” komentuje Šanda pákistánský tendr.

“Mimo tyto testy prováděné přímo uživateli z bojových útvarů byly zbraně testovány i „laboratorně“ dle platných metodik. CZ 807 byla hodnocena jako nejlepší v rámci uživatelských testů, ale například i jako nejpřesnější v přímém standardizovaném porovnání naprosté světové špičky. Navíc po celou dobu testování byli přítomni zástupci CZ a sbírali cenná data pro další vývoj služebních zbraní CZ. Někteří tak strávili v Pákistánu v obtížných podmínkách většinu roku,” dodal Šanda.

CZ BREN 2 v "sovětské ráži" má stejně dlouhé hlavně, mimo nejkratší, ta začíná na délce 9". Existuje také verze CZ BREN 2 pro náboj 7,62×51 NATO s 14" a 16“ hlavní.

 CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Nové zbraně rodiny CZ BREN 2

V ráži 7,62×51 NATO Česká zbrojovka rovněž pracuje na podpůrné útočné pušce a na pušce pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle) pro ostrostřelce. Prototyp podpůrné útočné pušky jsme si mohli prohlédnout ve firmě, ale nemohli fotit - proto jen slovně:

Podpůrná útočná puška od České zbrojovky vychází z CZ BREN 2, ale má výrazně těžší a delší hlaveň a masivnější a delší předpažbí. Prototyp byl také vybaven pažbou ala "Magpul Masada". Možnost automatické střelby byla zachována.

Verze DMR má možnost pouze jednotlivých ran a propracovanější pažbu s možností výškově seřiditelné lícnice, podpěru pro podepření pažby o zem a delší předpažbí s možností osazení volitelných postranních lišt MIL STD 1913.

CZ BREN 2 DMR však do tendru Armády ČR na nákup nových pušek pro přesnou střelbu nezasáhne. Z jediného důvodu - v době vypsání tendru nebyl vývoj dokončen. Dnes je ale již CZ BREN 2 DMR připravená k výrobě.

Rodinu CZ BREN 2 v blízké budoucnosti rozšíří dvě verze s novou pažbou. Kromě nové pažby podobné Magpul Masadě získají některé verze CZ BREN 2 zasouvací pažbu podle samopalu podobné konstrukce, jako např. podle samopalu MP5. V této "superkrátké" variantě (s 8” hlavní) půjde o zbraň pro výsadkové a speciální jednotky, zbraň pro posádky bojových vozidel/vrtulníků, případně pro zbraň pro příslušníky tajné služby.

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Pokrok v konstrukci

Kromě propracované ergonomie CZ BREN 2 dostala řadu konstrukčních vylepšení. Sestava plynového pístu je (na rozdíl od CZ 805) rozebíratelná, což usnadňuje údržbu a klade menší nároky na přesnost výroby (zmenšuje poruchovost zbraní).

CZ BREN 2 (na rozdíl od CZ 805) má rovněž rozebíratelný závěr. Čištění zbraně tak nemusí provádět zbrojíř na základně, ale sám voják v poli. To výrazně zjednodušuje udržitelnost zbraně v bojových podmínkách a zvyšuje spolehlivost při znečištění zbraně vlivem prostředí nebo střelby.

Ventil plynového pístu má tři polohy (standardní, při znečištění, s tlumičem) a lze jej ovládat rukou, při zahřátí hlavně nábojem.

Rukojeť se zásobníkovou šachtou a spoušťovým mechanismem původní CZ 805 je k tělu zbraně připojená pomocí dvou čepů. Ty se při rozborce vytahují a schovávají do pažby - a jak to tak bývá, také ztrácejí. CZ BREN 2 používá nově jen jeden čep - ten navíc po celu dobu zůstává fixován v lůžku s rukojetí a zásobníkovou šachtou.

“Díky zavedené platformizaci je možno uživatelsky zaměnit nejen ráži, ale i délku hlavně, zaměnit pažbu ze standardně dodávané výrobcem za jakoukoli typu M4. Všechny ovládací prvky CZ BREN 2 jsou plně oboustranné. Pozice záchytu zásobníku je shodná u všech ráží, není tedy potřeba měnit zavedené návyky obsluhy zbraně při změně ráže. Oboustranná páka závěru je nezávislá na nosiči závorníku a při střelbě se nepohybuje, přitom není vyloučena možnost doražení závěru do přední polohy v případě potřeby,” vysvětluje hlavní přednosti CZ BREN 2 Šanda.

“Samozřejmostí je možnost natažení závěru při současně zajištěné zbrani. U CZ BREN 2 jsme ponechali pádovou blokaci zápalníku, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. Pozornost si zaslouží i velice výkonný tlumič plamene, který navíc netrpí parazitními zvukovými projevy. Střelba z CZ BREN 2 je velmi příjemná i v nejkratších délkách hlavně ve všech rážích. CZ BREN 2 si ponechal tradičně velmi vysokou přesnost střelby, životnost hlavně 20 000 výstřelů s životností sestavy zbraně 30 000 výstřelů,” dodává Šanda. 

Všimnětě si vlevo dole rozebrané soustavy pístu, výše pak rozebraného závěru. Zásobník je vlastní produkce CZ; větší foto / Autor

Síla zkušeností

Jak konstrukci zbraně ovlivňují reálné bojové zkušenosti, vysvětlil Martin Šanda na typické situaci z Afghánistánu:

Hlídka vojáků prochází vesnicí a ví, že se ve vesnici skrývají nepřátelští bojovníci - ti zase ví o vojácích. Pokud některý voják hlídky spatří nepřátelského bojovníka, tak u některých zbraní, jako je např. české Sa 58 (kterou nese ve standardní pochodové pozici s hlavní dolů) musí velmi jasným a viditelným pohybem přepínače palby odjistit zbraň - tento nápadný pohyb ale může stát celou hlídku život. Naproti tomu CZ BREN 2 ve standardní pochodové poloze voják odjistí nenápadně palcem ruky držící rukojeť.

“V zahraničí jsem se občas setkal u zbraní různých výrobců a kategorií s jevem zvaný overheating, tedy nekontrolovanému výstřelu vlivem přehřátí nábojové komory.Konstruktéři CZ BREN 2 tomuto jevu a jeho eliminaci věnovali značnou pozornost, díky tomu není téměř možné tento jev u CZ BREN 2 vyvolat, což zvyšuje bezpečnost příslušníků ozbrojených složek při reálném nasazení. Zvláštní pozornost jsme zaměřili na funkční ergonomii s cílem ulehčit dlouhodobé nasazení příslušníků ozbrojených složek vybavených CZ BREN 2. Veškeré kovové díly zbraně, svazkem hlavně počínaje, konče podložkami šroubů a pružin spoušťového ústrojí mají velmi odolné povrchové úpravy zabraňující korozi i ve zvlášť agresivních podmínkách. CZ BREN 2 je konstruován a testován na všechny dostupné typy STANAG zásobníků, což je nesporná výhoda při bojovém nasazení. CZ BREN 2 je plně testován dle metodik TP-VD a NATO, což zaručuje vysokou efektivitu a životnost zbraně při ztížených a extrémních podmínkách,” přibližuje přednosti CZ BREN 2 a své afghánské zkušenosti Šanda.

“Ačkoli CZ BREN 2 je zbraní multirážovou, naší filozofií není rychlá záměna ráže obsluhou zbraně bez použití běžného nářadí. Ano tady si neprotiřečím, skutečně si stojíme za tím, aby záměna ráže byla velmi rychlá, jednoduchá a pohodlná s minimem výměny dílů. Avšak nikoliv na korbě vozidla nebo palubě vrtulníku manuálně zručným a přirozeně zvídavým vojákem. To by nepochybně vedlo ke ztrátě jednotlivých komponentů či nepřipravenosti zbraně k boji. Znám to velmi dobře z vlastních zkušeností,” vysvětluje na závěr princip multirážovosti Šanda. 

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Armáda ČR: Význam rezervistů roste

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • hurvo
    05:50 07.12.2016

    No tak ste si kúpili pušky za 5000€ kus a po piatich rokoch znova, tentoraz možno už funkčných. A ak nie tak stále môžete kúpiť o pár rokov bren 3 . Tak ako písali v atm že či ...Zobrazit celý příspěvek

    No tak ste si kúpili pušky za 5000€ kus a po piatich rokoch znova, tentoraz možno už funkčných. A ak nie tak stále môžete kúpiť o pár rokov bren 3 . Tak ako písali v atm že či nemohla acr rovno dostať bren 2: odpoveď : nemohla bo bren 1 nerobil nikto s vojenskými skúsenosťami a až po dodaní začali riešiť či vôbec zbraň vyhovuje armade.Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    23:07 06.12.2016

    To Zbrojíř 06.12.2016, čas: 09:00: Delší dobu jsem v této diskuzi nebyl, nebudu tedy reagovat na Vaše starší příspěvky; nechci Vás nijak osobně napadat, ale myslím si, že ne vše, ...Zobrazit celý příspěvek

    To Zbrojíř 06.12.2016, čas: 09:00:
    Delší dobu jsem v této diskuzi nebyl, nebudu tedy reagovat na Vaše starší příspěvky; nechci Vás nijak osobně napadat, ale myslím si, že ne vše, co zde uvádíte je úplně pravda, případně jde o dohady:
    Například tvrzení, že úsťová brzda "zakousla" nějaké noktovizory - no pokud do ní někdo hleděl starým noktovizorem bez funkce automatické regulace zisku například z boku, tak možná, ale rozhodně by k tomu nemělo dojít u střelce z této zbraně.
    Když tvrdíte, že: "CZUB byly navíc zakázky přiděleny i přesto, že evidentně nedisponovala potřebným know-how k jejich řádnému splnění" - mohl by jste uvést o jaké konkrétní zakázky se jednalo? (jinak jsou to, bohužel, jen prázdná slova).
    Dále: "Přes toto krajně nevstřícné prostředí v ČR vzniklo několik menších výrobců, kdy produkty některých z nich byly hodnoceny lépe, než CZ 805 Bren..." Nezlobte se, ale to mne pobavilo - můžete prosím tyto výrobce konkrétně uvést? A hlavně se zamyslete nad tím, jak by tento malý výrobce zvládal výrobu ručních zbraní pro celou AČR. Mimochodem, s těmi malými výrobci, jsou nyní dosti negativní zkušenosti v záležitosti pušky pro přesnou střelbu.
    K produktům fy. HK - jsou bezesporu kvalitní a v boji ověřené, ale firma HK z tendru na ÚP pro AČR odstoupila, protože by tuším nesplnila uživatelem požadovanou přesnost střelby (danou v TTP, které byly v zadávací dokumentaci).
    Při hodnocení toho tendru a také ceny ÚP je třeba mít na paměti, že se pořizovala souprava zbraně se zaměřovači a s příslušenstvím, takže pokud měla nějaká, byť v základu dobrá zbraň v této soupravě obsažen horší, nebo dražší zaměřovač, nemusela pak mít šanci na úspěch.

    Netvrdím, že první BRENy byly super zbraně, ale co na nich bylo vlastně tak úplně nevyhovující? Podle mého názoru "jen" ergonomie a konstrukční dotažení detailů. Nikdo nemůže tvrdit, že by byly nespolehlivé, nebezpečné, nebo nepřesně střílely. Tím jejich nedostatky nechci bagatelizovat, chci říct jen to, že konstrukční základ této zbraně je solidní (ale také nic převratného) a jde tu jen o dotažení konstrukce. Od toho, aby zbraň neměla výše uvedené nedostatky jsou vojskové zkoušky, které měly tyto zbraně vrátit výrobci zpět k přepracování (to je podle mého názoru "jádro technického pudla"). To je jinde běžná záležitost, zkoušky jsou dlouhodobé, mnohdy se opakují (například ani legendární AK-47 prvními vojskovými zkouškami neprošel). No, snad jsou tyto závady již odstraněny v BREN 2.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    22:17 06.12.2016

    Tak jako organizace Sokol byla převzata od našich německy mluvících sousedů , tak proč stejně nepřevzít pojmenování kategorie zbraně. Tak se zdá , že to nakonec bude užitná ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jako organizace Sokol byla převzata od našich německy mluvících sousedů , tak proč stejně nepřevzít pojmenování kategorie zbraně.

    Tak se zdá , že to nakonec bude užitná zbraň. To to takhle nešlo rovnou?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    22:10 06.12.2016

    pan plukovník byl kapacita své doby, ale doba je trošku dál a s tím se vyvíjí i terminologie

    pan plukovník byl kapacita své doby, ale doba je trošku dál a s tím se vyvíjí i terminologie

  • Pepa
    21:25 06.12.2016

    Kdyby blbost kvetla, tak je tahle diskuse o botanice ...

    Kdyby blbost kvetla, tak je tahle diskuse o botanice ...

  • fenri
    21:15 06.12.2016

    Juro, nepotřebujete logické myšlení na to, abyste věděl, jak se zbraně jmenují. Ono na tom nic logického není. Kulomet nic nemetá, natož kule. Samopal nic nepálí, natož sám. ...Zobrazit celý příspěvek

    Juro, nepotřebujete logické myšlení na to, abyste věděl, jak se zbraně jmenují. Ono na tom nic logického není. Kulomet nic nemetá, natož kule. Samopal nic nepálí, natož sám. Útočná puška je skvělá v obraně a houfnice se dnes používá primárně na likvidaci bodových cílů a na houfy jsou lepší salvové raketomety, které ovšem nic nemetají, bo rakety mají vlastní pohon a nejsou raketomem vymeteny.

    Jediné, na co potřebujete logiku je na zjištění, že svým dnešním expozé jste se zapsal do dějin debat na AN.
    Onen slavný plk. byl možná Járou Cimrmanem českého jazykozpytectví, ale nějak si neohlídal ty samopaly, protož podle vás to nejsou zbraně střílející pistolovým střelivem, zatímco p plk. za aktivní služby proklouzl min. Samopal 24/26, který se od začátku a za jeho dohledu jmenoval samopal a od začátku střílel výhradně pistolové střelivo.

    Ale co kdybyste uvedl nějaký ten link na to, že každá dávkou střílející zbraň jednotlivce je samopal s výjimkou samopa...eh, chci říci kulometné pistole?
    A ten Peroutkův článek už jste Jiří našel? :-)

    Mimochodem, co ten SMG, už jste si to nastudoval? :-)Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    21:10 06.12.2016

    jura, logicke myslenie tu uzivaju vsetci, akurat miesto sentimentalnosti preferuju praktickost vyrazu utocna puska. O nic ine tu nejde. Homogenizacia terminologie so spojencami ...Zobrazit celý příspěvek

    jura, logicke myslenie tu uzivaju vsetci, akurat miesto sentimentalnosti preferuju praktickost vyrazu utocna puska. O nic ine tu nejde.

    Homogenizacia terminologie so spojencami je uplny zaklad spojenectva, je to nieco tak samozrejme, ze je az smutne, ze su ludia na internete schopni sa o tomto hadat tak urputne a tak dlho.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    20:55 06.12.2016

    Haha, sleduju ze moc logickyho mysleni se tu nenajde. Prectete si aspon ten clanek ve srelecky revue. Jinak Fenri moc bych se nenavazel do lidi o kterych nic nevite, ten plk. ...Zobrazit celý příspěvek

    Haha, sleduju ze moc logickyho mysleni se tu nenajde. Prectete si aspon ten clanek ve srelecky revue. Jinak Fenri moc bych se nenavazel do lidi o kterych nic nevite, ten plk. Opravil mel byt prednostou nazvoslovne skupiny, filolog a jako rocnik 1886 vytvarel vojenske nazvoslovi uz po roce 1918. Takze misto vyrazu samostril, mame vyraz kulomet udajne jeho zasluhou. Ale radsi mela zustat strojni puska, aby to systemove zapadalo k dnesni utocne pusce. Skoda, ze se Opravil nedozil filologickych kapacit fenriho nebo laciho, asi by se zastydel nad svoji neschopnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
    20:23 06.12.2016

    Jura99: Bylo bylo bylo! Nebabrejte se už prosím Vás v tom co bylo před sto lety, jak se tomu říkalo, když se ještě vůbec netušilo, jak se armádním novinkám bude říkat. Děláte si ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99:
    Bylo bylo bylo! Nebabrejte se už prosím Vás v tom co bylo před sto lety, jak se tomu říkalo, když se ještě vůbec netušilo, jak se armádním novinkám bude říkat. Děláte si akorát ostudu.
    Doba pokročila, hadraplán vystřídala oktávka, strojní pistoli vystřídal samopal, létadla se změnily na letouny a letadla a Hitlerova (POZOR NACISTICKÁ HITLEROVA ZLÁ SATANISTICKÁ BRRRR AJAJAAJAJ BAJAJAJ!!!) zbraň dala jméno nové kategorii ručních zbraní. Vy*erte se na archaismy, vyndejte hlavu z pr*ele a nazývejte zbraně tak, jak je nazývá Česko, tak jak je jazývá Evropa, tak jak je nazývá celej svět, současného Ruska nevyjímaje!
    Nestavte svůj vesmír na tom, že zaostalí Sověti nevěděli jak co nejjednodušeji nazvat ty nové věci, co už nedělají jenom PRÁSK----cvak---PRÁSK---cvak---PRÁSK, ale dělají TA-TA-TA-TA-TA-TA-TA, tak všechno co dělá tohleto a dá se to vzít do ruky, tak nazvali automat.
    Jestli si za tím svým nesmyslem stále stojíte, tak si prosím navlečte kožešinu, vemte si do ruky klacek a běžte k ohni, protože tady Vás už nikdo vážně nebere, protože my všichni máme špatný informace, vy jste tady jedinej génius a v noci se určitě měníte na draka :D :D :D a nebo Vaše správný tvrzení podložte aspoň jedním jediným důkazem, krom toho, že to tady říkáte.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    20:16 06.12.2016

    Jura99: a mě zas přijde úsměvné, že někomu i po dvaceti letech furt zůstalo v krvi "kádrování", který výraz je "socialistický" a který "imperialistický" nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: a mě zas přijde úsměvné, že někomu i po dvaceti letech furt zůstalo v krvi "kádrování", který výraz je "socialistický" a který "imperialistický" nebo "nacistický".

    Přechod na termín útočná puška byl čistě praktický, aby se sjednotila terminologie se spojenci, a aby se nemusely používat zavádějící a řídce používané termíny "lehký samopal" a "těžký samopal" na odlišení tak odlišných zbraní, jako je útočný puška a samopal.

    Nehledejte za vším politiku, doba, kdy se věci přejmenovávali jen proto, že původní jméno nebylo ze "socialistického bloku", je naštěstí už daleko za námi...Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    19:42 06.12.2016

    U Sa 58 se odjištění děje údajně viditelným pohybem.To je příspěvek vojáků z Afganistánu.Neni to tak trochu kravina?

    U Sa 58 se odjištění děje údajně viditelným pohybem.To je příspěvek vojáků z Afganistánu.Neni to tak trochu kravina?

  • fenri
    19:36 06.12.2016

    Jura99: nechápavec jste tu vy a jste NESKUTEČNĚ mimo mísu. O to větší dojemnost a směšnost se line z vašeho trvání na vašem omylu. Termín kulometrná či strojní pistole se ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: nechápavec jste tu vy a jste NESKUTEČNĚ mimo mísu. O to větší dojemnost a směšnost se line z vašeho trvání na vašem omylu.

    Termín kulometrná či strojní pistole se používal v době, kdy se nepoužíval termín pro samopal. Vůbec první do naší výzbroje zavedený samopal Vz 38 v ráži 9mm 22 byl označen termínem kulometná pistole. Už tehdy jim bylo zřejmé a artikulovali, že zbraň na pistolové střelivo je něco jiného.

    Samopal vz. 24 a vz. 26 střílí podle vás čím? Střílí tokarevem, pistolovým střelivem a jmenuje se to Samopal. Není to žádná kulometná pistole 24/26. A co kulometná pistole Vz 61 Škorpion? Počkejte, nebyl on to samopal?
    Němci rozlišují Maschinenpistolen a Sturmgewehre (viz třeba stránky H&K: http://www.heckler-koch.com/de... Tak, jako zbytek světa. Protože i Němci chápou, že je to úplně jiná kategorie zbraní.
    V jaké kategorii má hloupá a zlá Zbrojovka pistolové střelivo střílející Evo? Že by Samopal? http://www.czub.cz/cz/produkty...
    A "samopal" Bren má pod čím? Útočné pušky.
    http://www.czub.cz/cz/produkty...

    Jinými slovy - pokud vůbec někdy samopal v češtině označoval veškeré dávkou střílející zbraně jednotlivce (jakože to tvrdíte POUZE VY), tak bylo jen po dobu pár let v kanceláři pana plukovníka Opravila. Zbytek světa ho jaksi ignoroval a ignoruje vesele dodnes.

    Mimochodem - už jste si zjistil, že v angličtině existuje a běžně se používá kategorie zbraní submachine guns (SMG), nebo stále věříte, že neexistuje?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    18:59 06.12.2016

    Jura99: co se tak prostě smířit s tím, že prostě označení samopal přestalo býti postačující, a začalo být používáno pro automatické zbraně střílející pistolovým střelivem? A ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: co se tak prostě smířit s tím, že prostě označení samopal přestalo býti postačující, a začalo být používáno pro automatické zbraně střílející pistolovým střelivem? A jelikož vojáci již pod označením "puška" již něco měli, tak ji dali přídomek "útočná"?Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    18:42 06.12.2016

    Zbrojir: Odhlédneme-li od faktu, jak probíhalo výběrko na BREN, na všechnu levotu, která v tom byla. Zajímal by mne Váš nezaujatý názor na BREN2. Čistě z technikého hlediska. Už ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbrojir: Odhlédneme-li od faktu, jak probíhalo výběrko na BREN, na všechnu levotu, která v tom byla. Zajímal by mne Váš nezaujatý názor na BREN2. Čistě z technikého hlediska. Už jste měl tu čest zbraň prozkoumat? Jaký je tedy Váš názor teď. Je BREN2 kvalitní zbraň, která snese srovnání se světovou konkurencí? Většina neduhů, které jste u jedničky popisoval by dle článku měla být odstraněna.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    18:39 06.12.2016

    Laci: další nechápavec, už mě to nebaví vysvětlovat stále dokola, tak naposledy. Spojenci (Němci) mají pro automatickou zbraň na pistolové střelivo název maschinenpistole. V Česku ...Zobrazit celý příspěvek

    Laci: další nechápavec, už mě to nebaví vysvětlovat stále dokola, tak naposledy. Spojenci (Němci) mají pro automatickou zbraň na pistolové střelivo název maschinenpistole. V Česku je ekvivalentem maschinenpistole výraz "kulometná pistole" případně "strojní pistole", ale NIKOLIV samopal. Znovu opakuji, že ekvivalent slova samopal u našich spojenců není, protože přesahuje kategorii automatické zbraně na pistolové střelivo a zahrnuje i takovou zbraň se středně výkonným střelivem. Slovo samopal bylo v ČSR zavedeno v roce 1945 jako náhrada slova automat původem z ruštiny a znamenalo základní automatickou zbraň jednotlivce bez rozlišení používané munice. V Rusku se automat běžně používal za války pro PPŠ, přestože rusové mají výraz pistolet-pulemjot pro zbraň střílející pistolovou municí automaticky (což je i zkratka v názvu PPŠ). Rusové od války dodnes používají výraz automat pro tzv. útočné pušky (např. Avtomat Kalašnikova), asi jsou blbí nebo jim z Česka nikdo nevysvětlil, že název samopal (automat) nepokrývá širší škálu zbraní, ale označuje jenom automatické pistole. Ale proč by jako měl? Zkuste poučovat Američana, aby nepoužíval výraz gun od pistole až po dělo.
    Přijde mi hodně kuriozní, pokud je odklon od údajně socialistického výrazu samopal k výrazu rovnou nacistickému - útočná puška.
    Jinak i německá wikipedie označuje výraz Sturmgewehr za "označení" ale že technicky se jedná o maschienenkarabine. Že jde o propagandistický název z kategorie "zázračných zbraní" z období třetí říše. A že v němčině nepovinný termín Sturmgewehr zobecněl pro lehkou automatickou pušku, podobně jako Colt pro revolver a Jeep pro teréňák, navzdory chybnému odvození tohoto slova.
    Pak je tam ještě jedna zajímavá věta, že anglický výraz "assault rifle" není překlad německého Sturmgewehr, ale tento výraz že sahá až do WWI a použití německé maschienenpistole na frontě (asi MP18). To už by asi zastánce útočných pušek mozkem nepobral, pokud by si angláni sami vymyslel výraz "assalut rifle" už za WWI, ale jako výraz pro zbraň střílející pistolovým střelivem :-)).Skrýt celý příspěvek

  • Laci
    14:17 06.12.2016

    Jura99: Děláte si srandu, že tvrdíte, že naši spojenci nemají výraz pro "samopal"? Co je potom tedy "submachine gun"? Pistol - pistole Submachine gun - samopal Assault rifle - ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99:
    Děláte si srandu, že tvrdíte, že naši spojenci nemají výraz pro "samopal"? Co je potom tedy "submachine gun"?
    Pistol - pistole
    Submachine gun - samopal
    Assault rifle - útočná puška
    Carbine - karabina
    Machine gun - kulomet
    Co Vám na to není jasné? Jsou jasně dané názvy a terminologie zbraní, lidé se Vám to tu snaží vysvětlit pomocí FAKTŮ a vy stále dokola oponujete svými NÁZORY a DOMNĚNKAMI, nikoliv FAKTY.
    To myslíte opravdu vážně s tou komunikací při boji? KBVP Pandur II CZ taky při boji nikdo nenazve "kolové bojové vozidlo pěchoty", ale to nemění nic na faktu, že to kolové bojové vozidlo pěchoty opravdu je.
    To už jsou opravdu zoufalé argumenty. Víte, ono je rozdíl mezi tím, jak se různým věcem říká a jak se ony věci odborně nazývají. To, že na dané věci máte svoje různé názory, je jenom (jak by onehdá pravil jeden Rakušan, co měl takový charakteristický knírek pod nosem) LUFT ;)Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    13:55 06.12.2016

    To ze z pohledu par lidi je uspech firmy CZUB v podstate podvod zadotovany statem , neni nic nelogickeho , je to absolutni pravda . Trosku jina vec je ta , ze kdyz jde o ...Zobrazit celý příspěvek

    To ze z pohledu par lidi je uspech firmy CZUB v podstate podvod zadotovany statem , neni nic nelogickeho , je to absolutni pravda .

    Trosku jina vec je ta , ze kdyz jde o dulezite veci , tak se zakony stavaji cary papiru , at uz jde o francii , US , rusko nebo CR . VSUDE je to stejne . ( mozna krome svycarska :d ) .

    JA jsem rad za muj novy shadow 2 a radeji se do techto diskuzi nezapojuji , nevedel bych totiz , na kterou stranu se mam pridat :D

    Vase prispevky stejne nic nezmeni , tak se nehadejte a bezte si treba zaplavat . j/kSkrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:46 06.12.2016

    Kdo by řekl, že dotaz na uvedení konkrétní firmy je brán jako invektiva. Divný svět...

    Kdo by řekl, že dotaz na uvedení konkrétní firmy je brán jako invektiva. Divný svět...

  • Zbrojir
    13:40 06.12.2016

    Laci pro Vás platí to samé jako pro fenri, odpovídat na vaše invektivy už nebudu. Vaše chápání světa má své zjevné limity, vy mě obohatit opravdu nemůžete a popravdě, ani mně ...Zobrazit celý příspěvek

    Laci pro Vás platí to samé jako pro fenri, odpovídat na vaše invektivy už nebudu.

    Vaše chápání světa má své zjevné limity, vy mě obohatit opravdu nemůžete a popravdě, ani mně chybět nebudete.Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    12:39 06.12.2016

    Pokud bych se měl zapojit do vašeho jazykozpyteckého kroužku, tak bych poukázal na to, že se v češtině podařilo najít dva pěkné novotvary pro nově vzniklé typy zbraní a to: kulomet ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud bych se měl zapojit do vašeho jazykozpyteckého kroužku, tak bych poukázal na to, že se v češtině podařilo najít dva pěkné novotvary pro nově vzniklé typy zbraní a to: kulomet a samopal. Tyto názvy vystihují onu odlišnost od původních historických ručních palných zbraní, pistole a pušky, kterou je automatická střelba vysokou kadencí. Za zmínku taky stojí fakt, že puška a pistole jsou rodu ženského a samopal a kulomet rodu mužského.

    Domnívám se, že nový jednoslovný název pro dlouhou palnou zbraň jednotlivce se asi neujme. V dnešní době, kdy je automatická puška nejhojněji zastoupenou zbraní, by bylo asi nejpraktičtější pro ni používat název "puška" a ostatním, dnes minoritním kategoriím, přiřadit dvojslovný název s přívlastkem: odstřelovací puška, poloautomatická puška, dalekonosná puška, ... Nicméně označení "útočná puška" už natolik zdomácnělo, že mi lenoši, milující krátké jednoslovné názvy, už asi máme smůlu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7