Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

-
4. 12. 2016
-
139 komentářů
-
Jan Grohmann
Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. Na rozdíl od předchozí CZ 805 BREN nová útočná puška CZ BREN 2 vznikla pod dohledem lidí s reálnými bojovými zkušenostmi.
Rodina útočných pušek CZ BREN 2
CZ BREN 2 je rodina multirážových útočných pušek vyráběných v několika provedeních a v několika rážích. Vývoj CZ BREN 2 probíhal od roku 2013.
Duchovním otcem CZ BREN 2 je ředitel divize vojenských zbraní v České zbrojovce Martin Šanda, bývalý člen speciální jednotky SOG (Special Operation Group) a 601. skupiny speciálních sil. Šanda získal reálné bojové zkušenosti při nasazení v Afghánistánu, které díky týmu konstruktérů České zbrojovky přenesl do CZ BREN 2.
“U CZ BREN 2 jsem své zadání pravidelně konzultoval s hlavním konstruktérem CZ BREN 2 Vladimírem Šimkem, který přesně sdílel mé hodnoty vojáka a uměl je přenést do konstrukce zbraně. CZ BREN 2 ale uvedl v život celý tým lidí, bez kterých by se to nepovedlo – kolegové konstruktéři, programátoři, zástupci vývojové dílny a především technologové,“ vysvětluje pozadí vzniku CZ BREN 2 Šanda.
Původní CZ 805 vyvíjeli lidé v České zbrojovce bez bojových zkušeností. Ostatně o některých "zvláštnostech" CZ 805 jsme informovali i na stránkách Armádních novin.
“Z mého pohledu došlo k vylepšení ergonomie, ovladatelnosti, snížení celkové hmotnosti a pozitivnímu posunu těžiště zbraně. Rovněž jsou použity nové velmi odolné povrchové úpravy kovových částí zbraně. CZ BREN 2 není pouze zbraň jedné ráže a jednoho provedení. CZ BREN 2 je velmi dobře promyšlená platforma rodiny multirážové útočné pušky celkem ve třech rážích 5,56×45 NATO / 7,62×39 / 7,62×51. Od nejkratšího 8“ speciálu, až po pušku pro přesné střelce. To vše při zachování shodných střeleckých návyků, ovládání, ergonomie a udržitelnosti zbraně v bojovém nasazení,” vysvětluje hlavní posun od CZ 805 k CZ BREN 2 Šanda.
”Naprostá většina dílů mezi jednotlivými provedeními CZ BREN 2 je dědičná. CZ BREN 2 má celou řadu větších či menších vylepšení a jedinečných konstrukčních řešení, a to nejen v porovnání s CZ 805 BREN, ale zejména v porovnání se světovou konkurencí,” dodává Šanda
Základním členem rodiny CZ BREN 2 je verze pro náboj 5,56×45 NATO. V této ráži je zbraň dostupná s 8", 11", 14" a 16" palcovou hlavní. Armáda ČR získala 1700 pušek CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 NATO s 14” hlavní a 900 pušek s 11” hlavní.
CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka
Pákistánský tendr
Speciální verze Brenu - CZ 807 BREN - pro sovětský náboj 7,62×39 je nabízená pákistánské armádě. Ač je stav tendru pákistánské armády neznámý, zdá se, že CZ 807 BREN je jedním z hlavních uchazečů. Podle pákistánského webu Quwa Česká zbrojovka dokonce nedávno podepsala dohodu o porozumění s pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).
“Česká zbrojovka se úspěšně zapojila do výběrového řízení na přezbrojení pákistánské armády s puškou CZ 807. Z původních osmi uchazečů vyhověli extrémně náročným nárokům pákistánské armády pouze tři poslední finalisté, mezi nimiž je CZ 807. Pro představu rozsahu testování mohu uvést, že testy probíhaly v průběhu celého roku 2016 ve všech klimatických podmínkách od himalájských ledovců, kde teplota klesala pod -40°C až po džungle či pouště, kde se naopak vyšplhala až na námi zaznamenaných +54°C,” komentuje Šanda pákistánský tendr.
“Mimo tyto testy prováděné přímo uživateli z bojových útvarů byly zbraně testovány i „laboratorně“ dle platných metodik. CZ 807 byla hodnocena jako nejlepší v rámci uživatelských testů, ale například i jako nejpřesnější v přímém standardizovaném porovnání naprosté světové špičky. Navíc po celou dobu testování byli přítomni zástupci CZ a sbírali cenná data pro další vývoj služebních zbraní CZ. Někteří tak strávili v Pákistánu v obtížných podmínkách většinu roku,” dodal Šanda.
CZ BREN 2 v "sovětské ráži" má stejně dlouhé hlavně, mimo nejkratší, ta začíná na délce 9". Existuje také verze CZ BREN 2 pro náboj 7,62×51 NATO s 14" a 16“ hlavní.
CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka
Nové zbraně rodiny CZ BREN 2
V ráži 7,62×51 NATO Česká zbrojovka rovněž pracuje na podpůrné útočné pušce a na pušce pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle) pro ostrostřelce. Prototyp podpůrné útočné pušky jsme si mohli prohlédnout ve firmě, ale nemohli fotit - proto jen slovně:
Podpůrná útočná puška od České zbrojovky vychází z CZ BREN 2, ale má výrazně těžší a delší hlaveň a masivnější a delší předpažbí. Prototyp byl také vybaven pažbou ala "Magpul Masada". Možnost automatické střelby byla zachována.
Verze DMR má možnost pouze jednotlivých ran a propracovanější pažbu s možností výškově seřiditelné lícnice, podpěru pro podepření pažby o zem a delší předpažbí s možností osazení volitelných postranních lišt MIL STD 1913.
CZ BREN 2 DMR však do tendru Armády ČR na nákup nových pušek pro přesnou střelbu nezasáhne. Z jediného důvodu - v době vypsání tendru nebyl vývoj dokončen. Dnes je ale již CZ BREN 2 DMR připravená k výrobě.
Rodinu CZ BREN 2 v blízké budoucnosti rozšíří dvě verze s novou pažbou. Kromě nové pažby podobné Magpul Masadě získají některé verze CZ BREN 2 zasouvací pažbu podle samopalu podobné konstrukce, jako např. podle samopalu MP5. V této "superkrátké" variantě (s 8” hlavní) půjde o zbraň pro výsadkové a speciální jednotky, zbraň pro posádky bojových vozidel/vrtulníků, případně pro zbraň pro příslušníky tajné služby.
CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka
Pokrok v konstrukci
Kromě propracované ergonomie CZ BREN 2 dostala řadu konstrukčních vylepšení. Sestava plynového pístu je (na rozdíl od CZ 805) rozebíratelná, což usnadňuje údržbu a klade menší nároky na přesnost výroby (zmenšuje poruchovost zbraní).
CZ BREN 2 (na rozdíl od CZ 805) má rovněž rozebíratelný závěr. Čištění zbraně tak nemusí provádět zbrojíř na základně, ale sám voják v poli. To výrazně zjednodušuje udržitelnost zbraně v bojových podmínkách a zvyšuje spolehlivost při znečištění zbraně vlivem prostředí nebo střelby.
Ventil plynového pístu má tři polohy (standardní, při znečištění, s tlumičem) a lze jej ovládat rukou, při zahřátí hlavně nábojem.
Rukojeť se zásobníkovou šachtou a spoušťovým mechanismem původní CZ 805 je k tělu zbraně připojená pomocí dvou čepů. Ty se při rozborce vytahují a schovávají do pažby - a jak to tak bývá, také ztrácejí. CZ BREN 2 používá nově jen jeden čep - ten navíc po celu dobu zůstává fixován v lůžku s rukojetí a zásobníkovou šachtou.
“Díky zavedené platformizaci je možno uživatelsky zaměnit nejen ráži, ale i délku hlavně, zaměnit pažbu ze standardně dodávané výrobcem za jakoukoli typu M4. Všechny ovládací prvky CZ BREN 2 jsou plně oboustranné. Pozice záchytu zásobníku je shodná u všech ráží, není tedy potřeba měnit zavedené návyky obsluhy zbraně při změně ráže. Oboustranná páka závěru je nezávislá na nosiči závorníku a při střelbě se nepohybuje, přitom není vyloučena možnost doražení závěru do přední polohy v případě potřeby,” vysvětluje hlavní přednosti CZ BREN 2 Šanda.
“Samozřejmostí je možnost natažení závěru při současně zajištěné zbrani. U CZ BREN 2 jsme ponechali pádovou blokaci zápalníku, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. Pozornost si zaslouží i velice výkonný tlumič plamene, který navíc netrpí parazitními zvukovými projevy. Střelba z CZ BREN 2 je velmi příjemná i v nejkratších délkách hlavně ve všech rážích. CZ BREN 2 si ponechal tradičně velmi vysokou přesnost střelby, životnost hlavně 20 000 výstřelů s životností sestavy zbraně 30 000 výstřelů,” dodává Šanda.
Všimnětě si vlevo dole rozebrané soustavy pístu, výše pak rozebraného závěru. Zásobník je vlastní produkce CZ; větší foto / Autor
Síla zkušeností
Jak konstrukci zbraně ovlivňují reálné bojové zkušenosti, vysvětlil Martin Šanda na typické situaci z Afghánistánu:
Hlídka vojáků prochází vesnicí a ví, že se ve vesnici skrývají nepřátelští bojovníci - ti zase ví o vojácích. Pokud některý voják hlídky spatří nepřátelského bojovníka, tak u některých zbraní, jako je např. české Sa 58 (kterou nese ve standardní pochodové pozici s hlavní dolů) musí velmi jasným a viditelným pohybem přepínače palby odjistit zbraň - tento nápadný pohyb ale může stát celou hlídku život. Naproti tomu CZ BREN 2 ve standardní pochodové poloze voják odjistí nenápadně palcem ruky držící rukojeť.
“V zahraničí jsem se občas setkal u zbraní různých výrobců a kategorií s jevem zvaný overheating, tedy nekontrolovanému výstřelu vlivem přehřátí nábojové komory.Konstruktéři CZ BREN 2 tomuto jevu a jeho eliminaci věnovali značnou pozornost, díky tomu není téměř možné tento jev u CZ BREN 2 vyvolat, což zvyšuje bezpečnost příslušníků ozbrojených složek při reálném nasazení. Zvláštní pozornost jsme zaměřili na funkční ergonomii s cílem ulehčit dlouhodobé nasazení příslušníků ozbrojených složek vybavených CZ BREN 2. Veškeré kovové díly zbraně, svazkem hlavně počínaje, konče podložkami šroubů a pružin spoušťového ústrojí mají velmi odolné povrchové úpravy zabraňující korozi i ve zvlášť agresivních podmínkách. CZ BREN 2 je konstruován a testován na všechny dostupné typy STANAG zásobníků, což je nesporná výhoda při bojovém nasazení. CZ BREN 2 je plně testován dle metodik TP-VD a NATO, což zaručuje vysokou efektivitu a životnost zbraně při ztížených a extrémních podmínkách,” přibližuje přednosti CZ BREN 2 a své afghánské zkušenosti Šanda.
“Ačkoli CZ BREN 2 je zbraní multirážovou, naší filozofií není rychlá záměna ráže obsluhou zbraně bez použití běžného nářadí. Ano tady si neprotiřečím, skutečně si stojíme za tím, aby záměna ráže byla velmi rychlá, jednoduchá a pohodlná s minimem výměny dílů. Avšak nikoliv na korbě vozidla nebo palubě vrtulníku manuálně zručným a přirozeně zvídavým vojákem. To by nepochybně vedlo ke ztrátě jednotlivých komponentů či nepřipravenosti zbraně k boji. Znám to velmi dobře z vlastních zkušeností,” vysvětluje na závěr princip multirážovosti Šanda.
Fotogalerie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Související články
CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky
Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...
-
09.10.2015
-
137 komentářů
-
Jan Grohmann
Armáda ČR: Význam rezervistů roste
V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...
-
09.02.2016
-
79 komentářů
-
Jan Heřmánek
Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?
Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...
-
22.03.2016
-
114 komentářů
-
Jan Grohmann
TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR
Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná ...
-
23.03.2016
-
126 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Kolt: https://www.youtube.com/watch?... Zbrojir: Možná by bylo fér zmínit, že v těch cifrách ztracených prostředků figuruje například optika, sumky a pod. Dále ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt:
https://www.youtube.com/watch?...
Zbrojir:
Možná by bylo fér zmínit, že v těch cifrách ztracených prostředků figuruje například optika, sumky a pod. Dále je možná na místě zmínit, že CZUB skutečně dodala tisíce pušek, které nemají nulovou účetní hodnotu, dokonce nemají ani nulovou bojovou hodnotu a dokonce v Afg. dodnes slouží flinty s kritizovanou původní šachtou a zásobníky. Pokud se chceme bavit o ztracených prostředcích, bavme se o rozdílu ceny cz805 a jiné v úvahu přicházející pušky.Skrýt celý příspěvekfenri Ano, prakticky vše podstatné k CZ 805, tedy alespoň v rozsahu a hloubce možných příspěvků v diskusi AN, již bylo dávno řečeno. Do značné míry zde mlátíme již prázdnou ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Ano, prakticky vše podstatné k CZ 805, tedy alespoň v rozsahu a hloubce možných příspěvků v diskusi AN, již bylo dávno řečeno. Do značné míry zde mlátíme již prázdnou slámu, možná je moje chyba někomu něco opakovaně připomínat, či vysvětlovat. Kdo nevěří, nemusí, nikdo ho k tomu nenutí…
Chápání věcí v časové ose a v podstatných souvislostech zde dělá mnoha lidem vskutku velký problém, o příčinách raději nespekuluji, v každém případě pak tito diskutující činí zcela chybné závěry.
Pokud cituji, tak z dokumentů, či z obdobných materiálů, dnes výjimečně z tisku, resp. výtahu ze zprávy NKÚ. Pokud se závěry NKÚ někomu nelíbí, nechť se obrátí na příslušná místa, já se na jejich zprávě nikterak nepodílel.
Pakliže jste přešel na pistole CZUB, pak se znalostí mých komentářů byste měl vědět, že značný pokrok v CZUB byl velmi draze vykoupen v rámci mnou zmiňovaných zbrojních kontraktů se státem. Škoda v řádu stamilionů a desetitisíce vadných pistolí jsou toho jasným důkazem. Vás neštve, že díky vydírání zaměstnaností a politickým kontraktům nemusel tento privilegovaný výrobce vady řádně odstranit, resp. prokazatelně vadné zboží za stamiliony vyměnit? Mě tedy ano, protože naprostá většina podnikatelských subjektů musí nést za své jednání odpovědnost. Od soukromé společnosti bychom měli požadovat, ať primárně podniká na své náklady a rizika, jinak měla zůstat v majetku státu….
Já opravdu poté, co jsme někomu v různých formách zaplatili min. 10 kompletních vývojů zbraňového kompletu daného druhu, nemohu volat sláva, protože bych si připadal jako retardovaný idiot, kterého každé šikovnější PR snadno opije rohlíkem. Navíc jsem přesvědčen, že za zlomek podpory poskytnuté v různých formách CZUB by byla konkurenceschopná puška vyvinuta některou menší a mnohem pružnější tuzemskou firmou.
Někdo namítne, že konkurence v ČR je malá, možná není velká, protože je mnou kritizovanými diskriminačními praktikami soustavně ubíjena. Kdyby se tak chovalo Rakousku ke Glocku v jeho počátcích, resp. v tendru na dodávku pistolí pro ozbrojené síly, kdy porazil mnohem většího domácího konkurenta Steyr, kdoví, kde by dnes Glock byl….
Skutečnost, že se zde v ČR s prostředky daňových poplatníků zachází zcela nehospodárně, že se zde doslova vyhazují miliardy oknem, nemůže být pádný důvod k ignorování jednotlivých lumpáren. Už jen proto, že máme vysoký dluh, státní rozpočet se nadále nachází v nemalém deficitu, a že mnoho životně důležitých oblastí doslova živoří. Zde diskutujeme o nákupu ručních palných zbraní pro MO ČR, tak se vyjadřuji k danému tématu, samozřejmě, vím o případech ještě mnohem závažnějších, ale ty nejsou předmětem zdejší diskuse.
Popravdě, opravdu nechápu smířlivý postoj k soukromému výrobci, který se prosazuje nehoráznými praktikami, zástupcům státu mnohdy i otevřeně vyhrožuje, prokazatelně zpackal všechny dosavadní zakázky se státem, mj. včetně dodávky balistických vest. Když někdo znalý všech souvislostí odmítne zvolat sláva, hned je obviněn ze zapšklosti, to už je snad nějaká diagnóza…, možná jen „čecháčkovství“.
Pokud někdo se mnou nesouhlasí, tak prosím fakta o povedených kontraktech CZUB s českým státem, kdy byl za přiměřenou částku dodán vývojově hotový a kvalitní produkt. Pokud by to měl snad být Bren 2, tak to by jich museli dodat pěkných pár tisíc zadarmo, aby dosavadní škody odčinili.Skrýt celý příspěvekJinak je skutečně škoda, že se výběrka na ostrostřeleckou pušku nezúčastní BREN 2. Z logistického i operačního hlediska by to mělo rozhodně výhody. A to říkám, ačkoliv vážně nejsem ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak je skutečně škoda, že se výběrka na ostrostřeleckou pušku nezúčastní BREN 2. Z logistického i operačního hlediska by to mělo rozhodně výhody. A to říkám, ačkoliv vážně nejsem vyznavačem CZUB.Skrýt celý příspěvek
po MALI: Pepa neměl na mysli ostrostřeleckou pušku, nýbrž podpůrnou (pro niž se v češtině asi nejčastěji používá termín lehký kulomet, anglosasové tomu říkají saw (pila), protože ...Zobrazit celý příspěvek
po MALI: Pepa neměl na mysli ostrostřeleckou pušku, nýbrž podpůrnou (pro niž se v češtině asi nejčastěji používá termín lehký kulomet, anglosasové tomu říkají saw (pila), protože Support/Squad Automatic Weapon – když už tady tak řešíme tu terminologii ;-) ). U ostrostřelecké pušky by střelba ze zadní polohy závěru (což je také zavádějící označení :-D ) skutečně nemá význam, spíše naopak. U podpůrné zbraně/lehkého kulometu už ale význam má. Jen se Pepa plete, protože M-27 střílí vždy z přední polohy závěru, neb je to vlastně varianta HK-416. Ve výběrovém řízení na IAR (infantry automatic rifle, aby tomu ti troubové dali další jméno) byla ale ještě LWRC M6, která uměla právě Pepou popisované – v samonabíjecím režimu střílela z přední polohy závěru, v samočinném ze zadní. A také tam byla varianta FN SCAR, která střílela z přední, ale když se komora příliš zahřála, přešla na střelbu ze zadní :-)Skrýt celý příspěvek
Celý problém je ovšem v tom že politici kašlou na to, jestli je armáda dobře ozbrojená, jestli jsou dálnice v perfektním stavu, jestli jsou v krámech kvalitní a zdravé potraviny. ...Zobrazit celý příspěvek
Celý problém je ovšem v tom že politici kašlou na to, jestli je armáda dobře ozbrojená, jestli jsou dálnice v perfektním stavu, jestli jsou v krámech kvalitní a zdravé potraviny. Pro ně je nejdůležitější kolik jim a jejich kamarádům zůstane za nechtama. Dokud to bude platit budeme dál kupovat šunty za cenu luxusního zboží.Skrýt celý příspěvek
Překvapuje mě, že kolem drobnosti v článku – výhoda nové pušky ve způsobu odjištění – se strhne taková debata. Já jsem tedy ho*no praktik, ale něco mi napovídá, že pan Šanda bude ...Zobrazit celý příspěvek
Překvapuje mě, že kolem drobnosti v článku – výhoda nové pušky ve způsobu odjištění – se strhne taková debata. Já jsem tedy ho*no praktik, ale něco mi napovídá, že pan Šanda bude vědět, co říká? Asi víc, než kdokoliv z nás diskutujících... (pokud tu je nějaký profík, co za sebou má několik ostrých koleček v Astánu, tak se mu omlouvám :-) ). Jasně, pracuje pro CZUB, PR atd. atp. Ale zrovna v tomhle by mi přišlo nesmyslné, kdyby si vymýšlel, nějak k tomu postrádám důvod.Skrýt celý příspěvek
Jura99: "Otazka zni jinak, za prispevek cca 2mld by se nenasla v Cesku firma, ktera by automatickou pusku nevyvinula take?" To je dle mého správná otázka. Nemám problém s tím, ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: "Otazka zni jinak, za prispevek cca 2mld by se nenasla v Cesku firma, ktera by automatickou pusku nevyvinula take?"
To je dle mého správná otázka. Nemám problém s tím, že stát dal pobídku na vývoj ÚP (asi málokterá zbrojovka bude vyvíjet vojenskou pušku "nablind", zvlášť s ohledem na to, že uplatnění na civilním trhu v Evropě je minimální, a dle přání mnohých by vbrzku nemělo být žádné). Problém mám s tím způsobem. Čili jsem rád, že se něco (snad) dobrého u nás vyvinulo, bude se vyrábět a prodávat. Pachuť po způsobu, jak k tomu došlo, však zůstává :-(
Jestli je nebo není firma vlastněná českým kapitálem je jiná věc. Pravdou je, že v dnešním světě je málo firem, které jsou ryze "národní". Může se nám to nelíbit, a to je tak asi vše (sakra, se opakuju). V případě válečné výroby je to tak, jak píše fenri – budou vyrábět pod státní správou to, co bude stát potřebovat. Důležité tedy je, aby v ČR zůstal výzkum a vývoj, know-how (schopnost řídit a plánovat výrobu, mmjn) a výrobní kapacity. Čehož šlo dosahnout i výběrovým řízením na konstrukci ÚP, která by pak byla následně vyráběna v českých podnicích.Skrýt celý příspěvekPřed válkou se název samopal používal logicky pro automatické ruční zbraně střílející pistolové střelivo, ony jiné ani moc nebyly. Lehké kulomety se teprve dostávaly do výzbroje. ...Zobrazit celý příspěvek
Před válkou se název samopal používal logicky pro automatické ruční zbraně střílející pistolové střelivo, ony jiné ani moc nebyly. Lehké kulomety se teprve dostávaly do výzbroje. Po válce vznikla potřeba vyřešit název nové kategorie zbraní. Pochopitelně se nabízel název automatická puška, jenže StG nebyl ani to, protože používal munici s cca o polovinu nižším výkonem, díky čemuž došlo k poměrně zásadnímu převratu v chápání a používání hlavní zbraně jednotlivce. Čili termín automatická puška je použitelný pro samočinné varianty FN FAL či HK G3, ne pro Stg-44 či AK-47 a další. Automatická karabina je sporná, ale třeba v americkém pojetí by to mělo smysl, neb tam karabinou označovali obecně "lehčí" pušky, které krom kratší hlavně často používaly i slabší náboj (klidně pistolový). V případě 2. sv. nemusíme chodit daleko – M1 Carabine, která existovala i v automatické versi, ve své podstatě splňuje většinu parametrů pro označení útočná puška. V evropském pojetí se termínem karabina označuje spíš varianta standardní pušky s kratší hlavní (Kar-98, když zůstaneme u 2. světové). Takže název automatická karabina by měl dle mého názoru větší logiku než útočná puška, ale prostě nezakořenil. Osobně se mi název útočná puška vysloveně nelíbí (je to nesmysl, a navíc ho prosadil Hitler), ale to je tak asi všechno, co s tím můžu dělat ;-)
Mohli bychom mít lehké a těžké samopaly, ale nepřijde mi to jako dobrý nápad, protože rozdíl mezi lehkým a těžkým kulometem (striktně řečeno pouze lafetace, jinak může jít o stejnou zbraň) je nesrovnatelně menší než rozdíl mezi lehkým a těžkým samopalem. Taky bych měl raději k dispozici nějaký pěkný český, pokud možno jednoslovný název, ale samopal jím podle mě není. A nakonec je to jedno, protože tomu stejně každý říká buď názvem ("...podej mi bren(a), emčtyřku, kosu, ákáčko...") nebo použije zjednodušené puška. Anebo hezky česky kvér :-)
Když už jsme u té terminologie, jsem rád, že AN používají termín ostrostřelec ;-)Skrýt celý příspěvekMě se Bren nijak zvlášť nelíbí. Co jsem se bavil s lidmi, co z něj stříleli (AČR), nebo ho mají v semiauto, tak nadávali na ostré hrany railů a že se o to poškrábou, a všude se to ...Zobrazit celý příspěvek
Mě se Bren nijak zvlášť nelíbí. Co jsem se bavil s lidmi, co z něj stříleli (AČR), nebo ho mají v semiauto, tak nadávali na ostré hrany railů a že se o to poškrábou, a všude se to chytá. Taktéž čištění nic moc.
V článku jsem nepobral tu hlášku s vz58 a viditelným pohybem odjištění. Pokud je náboj v komoře, tak asi Talibanci sledují prsty hlídky ostřížím zrakem, kdy to odjištění přijde.
Z pohledu procesu by mi také přišlo jednodušší přímé zadání zbrojovce, než to, co provedli. Armáda by se měla naučit oslovit přímo firmy, nechat si něco vyvinout a mít k tomu patřičná práva.Skrýt celý příspěvekJura99: zaprvé si nemyslím, že plk. Opravil je jedinou autoritou, jejíž slovo je axiomem. Za druhé je tam správně ten perfektní čas "BYL". Za třetí v té době nebyly ve výzbroji ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: zaprvé si nemyslím, že plk. Opravil je jedinou autoritou, jejíž slovo je axiomem. Za druhé je tam správně ten perfektní čas "BYL". Za třetí v té době nebyly ve výzbroji jiné osobní zbraně střílející dávkou, než samopaly. (pumpičky). Pár Sturmgewehrů, co sloužily po válce už bylo vyřazeno. Za další to bylo v době, kdy se vše přejímalo od SSSR a pro ně prostě vše byl avtomat. Takže vaše volání po sovětské škole a její prokekci do ČSLA je sice mile retro, ale fakticky zcela mimo.
Racionálně proč útočná puška:
1.) její určení, nasazení a použití je PODSTATNĚ JINÉ, než u samopalu.
2.) bavíme se o rozdílu cca desetinásobku výkonu střeliva (vezmu-li na jednom konci samopalu 6.35 Br a na druhém konci .308w)
3.) naši spojenci a NATO rozlišuje samopal a útočnou pušku. Je vhodné mít kategorizaci podobnou.
4.) existuje řada teorií, proč byl byl Sa 58 pojmenován "samopal". Mj. se mluví o nedráždění SSSR s naší specialitkou oproti zbytku VS.
Po několik desítek let se používali různé názvy. Vy jste si vybral z tohoto vývoje jednu krátkou epizodu socialistické armády a teď slepě trváte na tom, že to tak má být a ne jinak. To je fakt zvláštní.
K CZUB - ta (co do vlastníků) česká není. Nicméně dělají v ní Češi, udržuje know-how v ČR, dodávají jí české firmy a věřím, že v případě válečného stavu nikdo nebude řešit vlastnickou strukturu a firma bude makat pod nějakou formou státní či vojenské správy a sekat kvéry pro armádu.Skrýt celý příspěvekZbroji bych se celkem zastal. Mam sice radost z ceskeho vyrobku, ale uz mene ze statni podpory bez garance, ze firma zustane ceskou. Vystrizliveni je priklad Skody Transp., ktera v ...Zobrazit celý příspěvek
Zbroji bych se celkem zastal. Mam sice radost z ceskeho vyrobku, ale uz mene ze statni podpory bez garance, ze firma zustane ceskou. Vystrizliveni je priklad Skody Transp., ktera v podstate take neoficialne inkasovala verejnou podporu a nyni podle vseho miri do naruce Cinanum. Otazka zni jinak, za prispevek cca 2mld by se nenasla v Cesku firma, ktera by automatickou pusku nevyvinula take?Skrýt celý příspěvek
fenri: zrovna ctu sreleckou revue 12/2016. Je tam clanek Zavedeni nazvu samopal. Sice kladne hodnoti vyraz utocna puska ve vztahu k Brenu, ale take pisi, ze "termin samopal byl ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: zrovna ctu sreleckou revue 12/2016. Je tam clanek Zavedeni nazvu samopal. Sice kladne hodnoti vyraz utocna puska ve vztahu k Brenu, ale take pisi, ze "termin samopal byl urcen pro zakladni zbrane jednotlivce strilejici davkou"....Autorem nazvu byl plk. Opravil. Dost pochybuju, ze by nazev samopal oficialne prosel do predpisu pro Sa58, kdyby to tehdy nebyl odpovidajici nazev (zavedeny teprve v roce 1945). Teprve v posledni dobe asi 15let se prosazuje utocna puska. Pak tedy zrusme i vyraz kulomet, ten ma stejny logicky zaklad jako samopal. Mimochodem nedava logiku pouzivat utocna puska ale uz nikoliv strojni pistole a strojni puska. Vse ma nemecky puvod a kdyz prevzit preklad, tak vseho.Skrýt celý příspěvek
Zbrojíři, nevyložte si to zle, respektuji vás, ale když ono je únavné, jak tady (i v rámci jedné diskuze) točíte pořád to samé. Ano, je to (min. z velké části pravda), ale opravdu ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojíři, nevyložte si to zle, respektuji vás, ale když ono je únavné, jak tady (i v rámci jedné diskuze) točíte pořád to samé. Ano, je to (min. z velké části pravda), ale opravdu to zavání obsesí. Fakt si to projeďte. Pořád točíte policejní kompakt a 805, těmi samými větami, nevím, zda o kopírujete, nebo vám to tak leží v hlavě, že citujete sebe sám, aniž si to uvědomujete, ale už se to stává takové parodické a ztrácí to důvěryhodnost. To je na okraj, teď k meritu:
-objevení se 807 a nahrazení 805 je zcela jednozčně dobrá zpráva. Prostě ta flinta je o hodně dál (je pravda, že laťka byla nastavena nízko). To je dobrá zpráva pro poplatníka, pro armádu i firmu. Ne tak pro Zbrojíře, který píše "A proto nemohu zvolat sláva, už snad mají konečně něco vskutku konkurenceschopného." nabízí se otázka, zda byste tedy byl spokojený, kdyby se zůstalo u 805? Takže já volám jednoznačně: sláva! Na rozdíl od 805 jsem měl 807 zatím jen staticky, ale ta flinta je mnohem dál. A proto sláva. A že se zadotovala státem? No, jednak to dělají všechny státy a za další pro mě jsou to lépe utracené peníze, než to narvat na nějaké debilní multikulti a hate free ptákoviny, cyklostezky v cenách, že by povrch měl být ze zlata apod. Naše země je shopna vyrábět moderní útočnou pušku na úrovni. Ano, to dotování mohlo proběhnout elegantnějším a otevřenějším způsobem. Tohle je takové upocené, trapné a ulepené a ve finále asi dražší, než přímá dotace, ale budiž. Možná mluvím ovlivněn, prtože jsem po letech s Glockem přešel k pistolím CZUB a navzdory všem katastrofickým vizím jsem maximálně spokoje
Mě by mnohem víc štvalo, kdybychom zadotovali vývoj 805 a u té by zůstalo. Místo toho nám tu najednou vypadne flinta na úrovni a proto říkám sláva a nebudu tu flintu schazovat nářky na policejní kompakt. Za tím tlustá čára a kdyby za tu opičárnu s ním eventuelně někoho chtěli zavřít, tak já bych chtěl jen kávičku. Nicméně 807 je win-win záležitost a další signál, že jde zbrojovka nahoru.Skrýt celý příspěvekfenri Nechtěl jsem vyostřit diskusi, ale uveřejněný článek je především PR CZUB. Jak správně píše předřečník „dejf“, mnohá zlepšení na Bren 2 nejsou vůbec ke chlubení, protože ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Nechtěl jsem vyostřit diskusi, ale uveřejněný článek je především PR CZUB. Jak správně píše předřečník „dejf“, mnohá zlepšení na Bren 2 nejsou vůbec ke chlubení, protože něco podobného má být, a to i při základních znalostech v oboru, aplikováno automaticky na každé zbrani, tedy včetně těch pro civilní trhy.
Nikde jsem nekritizoval technickou stránku Bren 2, to musí být velké nedorozumění, co jsem však kritizoval, za jakých podmínek vznikl, a kolik nás technicky, technologicky a uživatelsky neúspěšný „předskokan“ CZ 805 stál, a jsme opět v prostředí, kdy náklady hradí stát a zisky bere soukromá CZUB. Mj. vždyť přezbrojujeme po pár letech od zahájení minulého přezbrojení, to patrně nemá ve světě obdoby, alespoň ne s takovými náklady pro poplatníka….
Má kritika tedy nesměřuje k Bren 2 a k aktivním účastníkům jeho vzniku, ale k výrobci, který doposud zpackal všechny státní zakázky a pouze velmi nestandardní metody a politické krytí mu umožnili z toho vyváznout bez fatálních ekonomických následků a nevyčíslitelné ostudy.
Není to zase tak dlouho (2000-2005), co skomírající CZUB měla zachránit Policie ČR, a to povinným odběrem 46 000 pistolí CZ 75 D Compact (usnesení vlády). Přes 2+3 letý, doslova vynucený vývoj a nemalý podíl státu na vývoji, podobně, jak to v případě CZ 805 popisuje NKÚ, bylo dodáno 30 000 neshodných výrobků (vadných) z celkového počtu 46 000 pistolí objednaných, vrátit vadné a v praxi neopravitelné zboží za 300 Mega bylo politiky zakázáno, a protože veškeré parametry kontraktu byly přizpůsobeny zisku CZUB, tak prý mají v policii dodnes druhově nevyváženou výzbroj … Přes veškerou snahu o zlepšení produktu se u kontraktu za necelých 600 Mega kalkuluje se škodou cca 100 Mega…
Ačkoli se CZUB v tomto kontraktu, zejména pod silným tlakem, konečně naučila mnohé, mj. u sériové produkce plnit obvyklé spolehlivostní parametry, a u posledních sérií celkem zvládla klasickou koncepci pistole s obvyklými bezpečnostními prvky a Al rámem, pozdější kontrakt na dodávku pistolí CZ 75 SP 01 Phantom (usnesení vlády), s polymerovým rámem pro MO ČR opět nezvládla, a dodávané pistole provázely nepřijatelné problémy, protože se mj. stále učila zvládnout technologii polymerů…
A pak tu byl ten slavný světový unikát CZ 805 Bren…. a mohli bychom se klidně vrátit do 90., 80., či 70 let, a opětovně prakticky stejné problémy…citovat z dobových dokumentů zde už snad nemusím...
Popravdě, neznám nikoho kompetentního od fochu, tím myslím lidi, co do toho opravdu vidí, co by se názorem od těch mých více odchyloval, a to nejsem k CZUB zdaleka ten nejpřísnější…
Podpora domácího průmyslu musí mít jasná pravidla, cíle a především své meze, tak vypjaté vztahy mezi státními institucemi a výrobcem ručních zbraní, to jsem v zahraničí opravdu neviděl. Oficiálně je všechno v pořádku, ale to nám MO ČR ohledně CZ 805 také říkalo.... a najednou je tu zpráva NKÚ, která poměrně hezky shrnuje podstatu věci. A nebo, že by byl i NKÚ vůči CZUB podjatý....Skrýt celý příspěvekTo je sice hezké Juro, ale české slovo samopal označuje něco jiného, než je útočná puška. To je celé. Proč jí neříkat třeba kapesník, nebo židle? Prostě slova označují předměty. ...Zobrazit celý příspěvek
To je sice hezké Juro, ale české slovo samopal označuje něco jiného, než je útočná puška. To je celé. Proč jí neříkat třeba kapesník, nebo židle? Prostě slova označují předměty. To, co je útočná puška není označeno slovem samopal. To označuje něco jiného. Jinými slovy, je to jako kdybyste o komodě říkal, že je to židle. Je to taky nábytek a židle zní hezky česky, zatímco komoda je zjevně cizí.
kluzké.lano z novinek: Švýcaři nemají doma sapíka.
A navrhujete místo Brenů za 40k kupovat třeba samopaly H&K za 80-1000 tisíc, aby se ušetřilo?Skrýt celý příspěvekJá jsem jen rád, že v minulosti byla snaha vytvářit vlastní české názvy. Takže jezdíme po dálnici a nikoliv po autocestě, máme kulomet a nikoliv strojní pušku a v neposlední řadě ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem jen rád, že v minulosti byla snaha vytvářit vlastní české názvy. Takže jezdíme po dálnici a nikoliv po autocestě, máme kulomet a nikoliv strojní pušku a v neposlední řadě samopal a nikoliv strojní pistoli. Proč taky zrovna ve zbraních přebírat cizí názvy, když náš jazyk dal světu hned dva výrazy - pistole a houfnice. Nemám nic proti názvu automatická karabina, ale přídavné jméno útočná nedává smysl ani technicky ani jazykově. Je to bohužel jen nekritický překlad názvu jedné z prvních automatických karabin, kdy název pro ní vymyslel jeden z největších psychopatů v dějinách.Skrýt celý příspěvek
P. JENE G.-jenom zopakuji svůj dotaz- NACO OBRANNÁ ORGANIZACE NATO POTŘEBUJE ÚTOČNOU PUŠKU? Na obranu superbohatě postačí sapíky za pár korun, které se naučí za 2 minuty ovládat ...Zobrazit celý příspěvek
P. JENE G.-jenom zopakuji svůj dotaz- NACO OBRANNÁ ORGANIZACE NATO POTŘEBUJE ÚTOČNOU PUŠKU?
Na obranu superbohatě postačí sapíky za pár korun, které se naučí za 2 minuty ovládat i hloupej českej honza! Kdyby jsme neměli od puče vlády lumpů a idiotů ,tak každej chlap nafasoval sapíka a 1000 nábojů, jako to mají zařízené švýcarové, a to by si každej rusák, nebo slimák nebo jinej negr, setaskra rozmyslel napadnout českou republiku!
Takhle další tlupa lotrů z nekončící plejády, prolobuje do armády předražený šmejd a další šmejdi sapíky a střelivo za babku koupí od vlády a napakují se v africe nebo blízkém východě, že jó!Skrýt celý příspěvekNormálně mě tohle PR donutilo se zaregistrovat, abych k tomu moh něco napsat. Jak nový myšlení, jak novej přístup? Že se dá rozebrat sestava závěru? To je jako novinka? ...Zobrazit celý příspěvek
Normálně mě tohle PR donutilo se zaregistrovat, abych k tomu moh něco napsat.
Jak nový myšlení, jak novej přístup? Že se dá rozebrat sestava závěru? To je jako novinka?
Původní cz 805 ve mě vyvolala spíš útrpnej úsměv, protože vyřešit areaci kolíku, kterej drží zápalník na místě tak, že ho tam zatemuju namísto abych ho nějak pojistil proti vysunutí (nemá se kam vysunout, je to rozpružená závlačka, O-kroužek v nouzi) přece neni nic, co by mohlo dostat ve vývojovym procesu kterej je aspoň trochu v kontaktu s realitou vůbec zelenou do výroby.
Jak si ten, co to schválil asi myslel, že se to bude udržovat? Že si voják potáhne petku s naftou a potom co sežere MRE do toho pytlíku naleje dvě deci nafty a porochní tam celou sestavou závěru, aby z toho dostal svinstvo, co se tam v exponovanějších částech světa vyskytne? A pak vytáhne z báglu kompresor a vyfouká to? Nebo že bude na navrátivší hlídku čekat nadšenej zbrojíř a vyřeší to?
Chápu, že to neni DI systém, ale stejně i luboš u lakatoše navrhuje kouknout se, jak to vyřešili zbylí konstruktéři na zeměkouli.
Super nápad je přišroubovanej odražeč nábojnic, vzhledem k tomu, že tělo vyráběj třískově z ingotů, tak dost ušetřej. A když se zničí, tak 1 šroub a hotovo.
Ale poutka jako součást duralovýho těla? No vojákuvzdorný mi to fakt nepřijde, zbytek světa to řeší líp.
Zase na druhou stranu musim pochválit, jak pěkně od magpulu (bushmaster ACR) opsali řešení natahovací páky a z AR záchyt závěru a záchyt zásobníku.
No rozhodně ing.Findorák asi měl s tim projektem ještě plány, ale bohužel mu je osud neumožnil dokončit a dopadlo to jak už všichni víme. I když chápu, že zodpovědná osoba v CZUB měla na doladění asi opravdu málo času a víceméně mu sebrali ze stolu co měl a začali vyrábět s tím, že to nějak projde. Takovej úděl konstruktérů, na který se pak hází špína.Skrýt celý příspěvekMěl jsem možnost střílet jak z CZ 805A1, tak z BREN 2 a ani s jednou jsem neměl žádný problém. BREN 2 mi přijde z hlediska ovládání jako lepší a jsem rád, že MO ČR nakupuje už BREN ...Zobrazit celý příspěvek
Měl jsem možnost střílet jak z CZ 805A1, tak z BREN 2 a ani s jednou jsem neměl žádný problém. BREN 2 mi přijde z hlediska ovládání jako lepší a jsem rád, že MO ČR nakupuje už BREN 2. Dokáži si představit, že by nějaký zodpovědný činitel dokázal rozhodnout, že když už MO zavedlo předchozí verzi, tak ji bude nakupovat stále. Naštěstí se tak nestalo a někdo tam má rozum.
V BRENu A1/A2 se spojuje jak vize konstruktéra, tak také zásahy lidí z MO ČR/armády. Do každého projektu, který se v MO ČR/armádě realizuje vkládá své představy nějaká omezená skupina lidí. Je zákonité, že budou lidé, kteří s touto představou nesouhlasí a budou na tuto věc nadávat, kudy budou chodit. Mám s určitou oblastí výstroje nějakou zkušenost a pokud by se mělo vybrat něco co bude vyhovovat všem vojákům, úředníkům a udělat to podle naších přiblblých zákonů o veřejných zakázkách tak je to nerealizovatelné. Na IPSC si každý může koupit co chce. Je to jeho koníček. V práci bude používat to co dostane.
Pokud odhlédnu od značek toho "co se komu líbí", tak je to prakticky jedno jeslti bude voják mít BRENa, Berettu, Scara, M4 atd. Žere to stejnou munici i stejné zásobníky. Dá se na to přidělat optika i další věci, takže ok. V principu máme to samé. To, že se podpořila místní firma je dobré minimálně ze strategických důvodů, protože drtivou většinu součástek si CZ udělá sama. Jde o to, že v rizikové době každý dodavatel upřednostní své vlastní ozbrojené síly. Pokud se něco prodá do zahraničí, tak to budou nějaké staré zbraně. Nevidím jediný důvod, proč být ve věci osobních zbraní navázaní na jinou zemi, pokud sami máme technické zázemí si ty zbraně vyrábět sami.
S americkými firmami mám přesně takovou zkušenost. Pokud vyrábí pro své ozbrojené síly, tak vám nedodají ani šroubek a je jim absolutně jedno o jakou zemi se jedná. Mimochodem i ta ověřená M4 se dá vyrobit blbě a již jsem měl tu čest vidět takové zbraně určené pro ozbrojené síly. Co se týká Scaru a jeho výroby v ČR, tak se ke mě donesla informace, že by se Scary jen montovaly ve Vsetíně. Nemám to ověřené, ale ze strategického důvodu by to byla katastrofa. Smontovat zbraň po zacvičení zvládne kde kdo. Pokud bychom kvůli tomu přišli o schopnost takové zbraně u nás skutečně vyrábět, tak by to nebylo dobré. Za mírového stavu to všechno vypadá pěkně, ale až nám poteče do bot, tak bude pozdě.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...