Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. Na rozdíl od předchozí CZ 805 BREN nová útočná puška CZ BREN 2 vznikla pod dohledem lidí s reálnými bojovými zkušenostmi.

Rodina útočných pušek CZ BREN 2

CZ BREN 2 je rodina multirážových útočných pušek vyráběných v několika provedeních a v několika rážích. Vývoj CZ BREN 2 probíhal od roku 2013.

Duchovním otcem CZ BREN 2 je ředitel divize vojenských zbraní v České zbrojovce Martin Šanda, bývalý člen speciální jednotky SOG (Special Operation Group) a 601. skupiny speciálních sil. Šanda získal reálné bojové zkušenosti při nasazení v Afghánistánu, které díky týmu konstruktérů České zbrojovky přenesl do CZ BREN 2.

“U CZ BREN 2 jsem své zadání pravidelně konzultoval s hlavním konstruktérem CZ BREN 2 Vladimírem Šimkem, který přesně sdílel mé hodnoty vojáka a uměl je přenést do konstrukce zbraně. CZ BREN 2 ale uvedl v život celý tým lidí, bez kterých by se to nepovedlo – kolegové konstruktéři, programátoři, zástupci vývojové dílny a především technologové,“ vysvětluje pozadí vzniku CZ BREN 2 Šanda.

Původní CZ 805 vyvíjeli lidé v České zbrojovce bez bojových zkušeností. Ostatně o některých "zvláštnostech" CZ 805 jsme informovali i na stránkách Armádních novin.

“Z mého pohledu došlo k vylepšení ergonomie, ovladatelnosti, snížení celkové hmotnosti a pozitivnímu posunu těžiště zbraně. Rovněž jsou použity nové velmi odolné povrchové úpravy kovových částí zbraně. CZ BREN 2 není pouze zbraň jedné ráže a jednoho provedení. CZ BREN 2 je velmi dobře promyšlená platforma rodiny multirážové útočné pušky celkem ve třech rážích 5,56×45 NATO / 7,62×39 / 7,62×51. Od nejkratšího 8“ speciálu, až po pušku pro přesné střelce. To vše při zachování shodných střeleckých návyků, ovládání, ergonomie a udržitelnosti zbraně v bojovém nasazení,” vysvětluje hlavní posun od CZ 805 k CZ BREN 2 Šanda.

”Naprostá většina dílů mezi jednotlivými provedeními CZ BREN 2 je dědičná. CZ BREN 2 má celou řadu větších či menších vylepšení a jedinečných konstrukčních řešení, a to nejen v porovnání s CZ 805 BREN, ale zejména v porovnání se světovou konkurencí,” dodává Šanda

Základním členem rodiny CZ BREN 2 je verze pro náboj 5,56×45 NATO. V této ráži je zbraň dostupná s 8", 11", 14" a 16" palcovou hlavní. Armáda ČR získala 1700 pušek CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 NATO s 14” hlavní a 900 pušek s 11” hlavní.

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Pákistánský tendr

Speciální verze Brenu - CZ 807 BREN -  pro sovětský náboj 7,62×39 je nabízená pákistánské armádě. Ač je stav tendru pákistánské armády neznámý, zdá se, že CZ 807 BREN je jedním z hlavních uchazečů. Podle pákistánského webu Quwa Česká zbrojovka dokonce nedávno podepsala dohodu o porozumění s pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).

“Česká zbrojovka se úspěšně zapojila do výběrového řízení na přezbrojení pákistánské armády s puškou CZ 807. Z původních osmi uchazečů vyhověli extrémně náročným nárokům pákistánské armády pouze tři poslední finalisté, mezi nimiž je CZ 807. Pro představu rozsahu testování mohu uvést, že testy probíhaly v průběhu celého roku 2016 ve všech klimatických podmínkách od himalájských ledovců, kde teplota klesala pod -40°C až po džungle či pouště, kde se naopak vyšplhala až na námi zaznamenaných +54°C,” komentuje Šanda pákistánský tendr.

“Mimo tyto testy prováděné přímo uživateli z bojových útvarů byly zbraně testovány i „laboratorně“ dle platných metodik. CZ 807 byla hodnocena jako nejlepší v rámci uživatelských testů, ale například i jako nejpřesnější v přímém standardizovaném porovnání naprosté světové špičky. Navíc po celou dobu testování byli přítomni zástupci CZ a sbírali cenná data pro další vývoj služebních zbraní CZ. Někteří tak strávili v Pákistánu v obtížných podmínkách většinu roku,” dodal Šanda.

CZ BREN 2 v "sovětské ráži" má stejně dlouhé hlavně, mimo nejkratší, ta začíná na délce 9". Existuje také verze CZ BREN 2 pro náboj 7,62×51 NATO s 14" a 16“ hlavní.

 CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Nové zbraně rodiny CZ BREN 2

V ráži 7,62×51 NATO Česká zbrojovka rovněž pracuje na podpůrné útočné pušce a na pušce pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle) pro ostrostřelce. Prototyp podpůrné útočné pušky jsme si mohli prohlédnout ve firmě, ale nemohli fotit - proto jen slovně:

Podpůrná útočná puška od České zbrojovky vychází z CZ BREN 2, ale má výrazně těžší a delší hlaveň a masivnější a delší předpažbí. Prototyp byl také vybaven pažbou ala "Magpul Masada". Možnost automatické střelby byla zachována.

Verze DMR má možnost pouze jednotlivých ran a propracovanější pažbu s možností výškově seřiditelné lícnice, podpěru pro podepření pažby o zem a delší předpažbí s možností osazení volitelných postranních lišt MIL STD 1913.

CZ BREN 2 DMR však do tendru Armády ČR na nákup nových pušek pro přesnou střelbu nezasáhne. Z jediného důvodu - v době vypsání tendru nebyl vývoj dokončen. Dnes je ale již CZ BREN 2 DMR připravená k výrobě.

Rodinu CZ BREN 2 v blízké budoucnosti rozšíří dvě verze s novou pažbou. Kromě nové pažby podobné Magpul Masadě získají některé verze CZ BREN 2 zasouvací pažbu podle samopalu podobné konstrukce, jako např. podle samopalu MP5. V této "superkrátké" variantě (s 8” hlavní) půjde o zbraň pro výsadkové a speciální jednotky, zbraň pro posádky bojových vozidel/vrtulníků, případně pro zbraň pro příslušníky tajné služby.

CZ BREN 2; větší foto / Česká zbrojovka

Pokrok v konstrukci

Kromě propracované ergonomie CZ BREN 2 dostala řadu konstrukčních vylepšení. Sestava plynového pístu je (na rozdíl od CZ 805) rozebíratelná, což usnadňuje údržbu a klade menší nároky na přesnost výroby (zmenšuje poruchovost zbraní).

CZ BREN 2 (na rozdíl od CZ 805) má rovněž rozebíratelný závěr. Čištění zbraně tak nemusí provádět zbrojíř na základně, ale sám voják v poli. To výrazně zjednodušuje udržitelnost zbraně v bojových podmínkách a zvyšuje spolehlivost při znečištění zbraně vlivem prostředí nebo střelby.

Ventil plynového pístu má tři polohy (standardní, při znečištění, s tlumičem) a lze jej ovládat rukou, při zahřátí hlavně nábojem.

Rukojeť se zásobníkovou šachtou a spoušťovým mechanismem původní CZ 805 je k tělu zbraně připojená pomocí dvou čepů. Ty se při rozborce vytahují a schovávají do pažby - a jak to tak bývá, také ztrácejí. CZ BREN 2 používá nově jen jeden čep - ten navíc po celu dobu zůstává fixován v lůžku s rukojetí a zásobníkovou šachtou.

“Díky zavedené platformizaci je možno uživatelsky zaměnit nejen ráži, ale i délku hlavně, zaměnit pažbu ze standardně dodávané výrobcem za jakoukoli typu M4. Všechny ovládací prvky CZ BREN 2 jsou plně oboustranné. Pozice záchytu zásobníku je shodná u všech ráží, není tedy potřeba měnit zavedené návyky obsluhy zbraně při změně ráže. Oboustranná páka závěru je nezávislá na nosiči závorníku a při střelbě se nepohybuje, přitom není vyloučena možnost doražení závěru do přední polohy v případě potřeby,” vysvětluje hlavní přednosti CZ BREN 2 Šanda.

“Samozřejmostí je možnost natažení závěru při současně zajištěné zbrani. U CZ BREN 2 jsme ponechali pádovou blokaci zápalníku, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. Pozornost si zaslouží i velice výkonný tlumič plamene, který navíc netrpí parazitními zvukovými projevy. Střelba z CZ BREN 2 je velmi příjemná i v nejkratších délkách hlavně ve všech rážích. CZ BREN 2 si ponechal tradičně velmi vysokou přesnost střelby, životnost hlavně 20 000 výstřelů s životností sestavy zbraně 30 000 výstřelů,” dodává Šanda. 

Všimnětě si vlevo dole rozebrané soustavy pístu, výše pak rozebraného závěru. Zásobník je vlastní produkce CZ; větší foto / Autor

Síla zkušeností

Jak konstrukci zbraně ovlivňují reálné bojové zkušenosti, vysvětlil Martin Šanda na typické situaci z Afghánistánu:

Hlídka vojáků prochází vesnicí a ví, že se ve vesnici skrývají nepřátelští bojovníci - ti zase ví o vojácích. Pokud některý voják hlídky spatří nepřátelského bojovníka, tak u některých zbraní, jako je např. české Sa 58 (kterou nese ve standardní pochodové pozici s hlavní dolů) musí velmi jasným a viditelným pohybem přepínače palby odjistit zbraň - tento nápadný pohyb ale může stát celou hlídku život. Naproti tomu CZ BREN 2 ve standardní pochodové poloze voják odjistí nenápadně palcem ruky držící rukojeť.

“V zahraničí jsem se občas setkal u zbraní různých výrobců a kategorií s jevem zvaný overheating, tedy nekontrolovanému výstřelu vlivem přehřátí nábojové komory.Konstruktéři CZ BREN 2 tomuto jevu a jeho eliminaci věnovali značnou pozornost, díky tomu není téměř možné tento jev u CZ BREN 2 vyvolat, což zvyšuje bezpečnost příslušníků ozbrojených složek při reálném nasazení. Zvláštní pozornost jsme zaměřili na funkční ergonomii s cílem ulehčit dlouhodobé nasazení příslušníků ozbrojených složek vybavených CZ BREN 2. Veškeré kovové díly zbraně, svazkem hlavně počínaje, konče podložkami šroubů a pružin spoušťového ústrojí mají velmi odolné povrchové úpravy zabraňující korozi i ve zvlášť agresivních podmínkách. CZ BREN 2 je konstruován a testován na všechny dostupné typy STANAG zásobníků, což je nesporná výhoda při bojovém nasazení. CZ BREN 2 je plně testován dle metodik TP-VD a NATO, což zaručuje vysokou efektivitu a životnost zbraně při ztížených a extrémních podmínkách,” přibližuje přednosti CZ BREN 2 a své afghánské zkušenosti Šanda.

“Ačkoli CZ BREN 2 je zbraní multirážovou, naší filozofií není rychlá záměna ráže obsluhou zbraně bez použití běžného nářadí. Ano tady si neprotiřečím, skutečně si stojíme za tím, aby záměna ráže byla velmi rychlá, jednoduchá a pohodlná s minimem výměny dílů. Avšak nikoliv na korbě vozidla nebo palubě vrtulníku manuálně zručným a přirozeně zvídavým vojákem. To by nepochybně vedlo ke ztrátě jednotlivých komponentů či nepřipravenosti zbraně k boji. Znám to velmi dobře z vlastních zkušeností,” vysvětluje na závěr princip multirážovosti Šanda. 

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Armáda ČR: Význam rezervistů roste

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Yetti
    13:24 05.12.2016

    Pepa: To jsou zatím prototypy.

    Pepa: To jsou zatím prototypy.

  • lemkin
    13:23 05.12.2016

    Zbrojíř: Asi budete vojenské pako s nějakým mindrákem z dětství, když nedokážete pochopit co je vojenská pobídka. Každý stát podporuje domácí firmy, nebo by alespoň měl. Peníze ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbrojíř: Asi budete vojenské pako s nějakým mindrákem z dětství, když nedokážete pochopit co je vojenská pobídka. Každý stát podporuje domácí firmy, nebo by alespoň měl. Peníze utracené zde za vědu a výzkum při tvorbě produktu světových parametrů, který je možno exportně uplatnit je mnohem lepší jak to sypat třeba cikánům.


    Jinak CZUB chválím, mám jejich P-01 a naprostá spokojenost :-)Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    12:59 05.12.2016

    Rase" hezky eufemisticky jsi to nazval „investiční pobídka“, já bych to ale nazval „porušování povinností při správě cizího majetku“ a „nedovolená státní podpora“. Pokud by ČR ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase" hezky eufemisticky jsi to nazval „investiční pobídka“, já bych to ale nazval „porušování povinností při správě cizího majetku“ a „nedovolená státní podpora“.

    Pokud by ČR přiznala, že soukromému subjektu zaplatila kompletní vývoj takového zbraňového kompletu, tak svůj postoj v rámci stávajících pravidel EU jistě neobhájí, ale my jsme jich nákupem problematické CZ 805, navíc za zcela přemrštěnou částku, uhradily rovnou min. 10, bohatá země si to může patrně dovolit....

    Za ony 2 miliardy Kč mohly mít ozbrojené síly a bezpečnostní sbory ČR rozumně osazenou pušku typu M4 od renomovaného US výrobce, nebo jinou pístovou variantu M4 vyrobenou např. i v ČR…. Ona podpora jedněch totiž automaticky znamená diskriminaci jiných….

    Prokazatelnou škodu odhaduji tak ve výši okolo 500 mil. Kč.

    Kdyby to bylo poprvé, ale ono se to po desetiletích vlastně neustále opakuje…. Znalci tuzemských zbrojních projektů vědí své…

    Protože jsem měl jednotlivá provedení CZ 805 v ruce a i dostupné a pravdivé informace, tak jsem náhradu produktu CZ 805 Bren v bližším horizontu něčím použitelnějším predikoval. Inu, po pár letech po zahájení nákupu světového unikátu CZ 805 bylo zahájeno přezbrojování na použitelnější model …

    Právě proto jsou „výběrová řízení“ dle současné legislativy místní zbrojařskou lobby tak oblíbená, protože při správné manipulaci lze dosáhnout toho, co by si při přímém přidělení zakázky na vývoj a dodávky patrně nikdo nedovolil… Jen málokdo by dal souhlas k zahájení hromadných dodávek v situaci, ve které se nacházela CZUB s CZ 805, zejména v letech 2010, 2011, 2012!!!

    Závěr NKU, a to se jistě nedostali zdaleka ke všem podrobnostem a souvislostem, potvrdil kritiku MO ČR: „že výběrové řízení zmanipulovalo, že mj. ignorovalo skutečnost, že vítěz CZUB se svým produktem nesplňuje ani základní požadavek tendru (puška s ukončeným vývojem), že od smlouvy neodstoupilo, ačkoli zkoušky prokázaly mnoho problémů, včetně těch závažných, a současně i námitky druhého uchazeče v pořadí a z hlediska ceny toho levnějšího (FN SCAR/AIMPOINT COMPM4 – plánovaná výroba Zbrojovka Vsetín)… Za normálních okolností by to skončilo vyšetřováním, žalobami za vzniklé škody, ale ve shnilé ČR se ze strachu z vendety patrně neozvou ani ti nejvíc poškození…

    I Bren 2 bude potřebovat určitý čas na vychytání much, i když z konstrukce je vidět, že ji, na rozdíl od CZ 805, navrhovali lidé se znalostí moderních ručních palných zbraní a obvyklých manipulačních postupů. Mj. jeden z hlavních "tvůrců" CZ 805 už v CZUB nepracuje, to říká mnohé…Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    12:06 05.12.2016

    Yetti: Tak to je škoda, doufal jsem, že na záběrech z Eurosatory je ZD-Dot po nějakém faceliftu:

    https://www.youtube.com/watch?...

    čas 4:30 - 4:34 a 4:37 - 4.41.

    Yetti: Tak to je škoda, doufal jsem, že na záběrech z Eurosatory je ZD-Dot po nějakém faceliftu:

    https://www.youtube.com/watch?...

    čas 4:30 - 4:34 a 4:37 - 4.41.

  • Rase
    11:50 05.12.2016

    Luky: když si vezmeme, že ty původní Breny můžou jít třeba k AZ, kde je už nějak "dorasují" a budou rádi že mají "moderní zbraň". I pokud by se jich chtěli zbavit, tak mají smysl ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    když si vezmeme, že ty původní Breny můžou jít třeba k AZ, kde je už nějak "dorasují" a budou rádi že mají "moderní zbraň". I pokud by se jich chtěli zbavit, tak mají smysl i v nějakých mobilizačních skladech, kde můžou jen tak ležet pro případ nouze. Řadová armáda pak snad brzy přejde kompletně na Breny2. cca 2 miliardy jako investiční pobídka není málo, ale je vidět, že ty peníze nějak zuročili
    Jsem rád, že konstrukci posouvají dál a budu hodně zvědavý na ty speciály. Už chybí jen "lehký kulomet"Skrýt celý příspěvek

  • Yetti
    11:44 05.12.2016

    Luky: Podle informácí by měla cena být 40 000. Tak snad to nebude jen pro US a my nebudeme muset platit "domácí přirážku"..

    Luky: Podle informácí by měla cena být 40 000. Tak snad to nebude jen pro US a my nebudeme muset platit "domácí přirážku"..

  • Yetti
    11:36 05.12.2016

    Škoda, že to "nešlo" hned od začátku zapojit do vývoje zkušený lidi.. Jura99: To bysme všemu, co umí střílet dávkou mohli říkat samopal, třeba i kulometu.. Ono použití a možnosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Škoda, že to "nešlo" hned od začátku zapojit do vývoje zkušený lidi..
    Jura99: To bysme všemu, co umí střílet dávkou mohli říkat samopal, třeba i kulometu.. Ono použití a možnosti samopalu a útočné pušky jsou dost rozdílné. Takhle je aspoň hned poznat o čem se mluví.. Nebo bysme mohli pro "zjednodušení" začít používat "puškový samopat" a "pistolový samopat"
    Minimi se taky označuje jako squad automatic weapon, ne jako machine gun..

    Arassuil: Proto jsme začali říkat střelomet.. :-)

    Pepa: Bohužel Meopta dodává pořád stejný materiál..

    MALI: U SA58 se dá krásně přepínat módy střelby hranou ukazováčku. Když si to člověk nacvičí, tak je to rychlejší a pohodlnější než u starýho BRENu. U dvojky je to už mnohem pohodlnější..Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:32 05.12.2016

    Tak mě hlavně těší, že s tím dál pracují. Nechci být příliš smířlivý, nadruhou stranu dnes všechno jede na dotace. Dotace do průmyslu, hotelů, stavebnictví...do všeho. Kolikrát ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak mě hlavně těší, že s tím dál pracují. Nechci být příliš smířlivý, nadruhou stranu dnes všechno jede na dotace. Dotace do průmyslu, hotelů, stavebnictví...do všeho. Kolikrát firmy jen předstírají vývoj...a skutek utek.
    Dvě miliardy+ není málo peněz (stát si za dva roky natiskl 800), ale máme vlastní konstrukci, kterou můžeme plně prodávat a licencovat, ladit a vyvíjet. Multirážovost od konceptu se asi taky vyplatila. Dobře, že k tomu pustili vojáka.
    Střelnou zbraň doma zatím nemám a vím, že Bren nebyl nikdy levný. Budu to sledovat a třeba i střádat.Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    11:32 05.12.2016

    MALI: Já narážel na vychytávku, kterou má M27. Ta střílí jednotlivými ranami z uzavřeného závěru a dávkou z otevřeného. V ráži 7.62x51, s těžkou dlouhou hlavní, bych to snad ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI:

    Já narážel na vychytávku, kterou má M27. Ta střílí jednotlivými ranami z uzavřeného závěru a dávkou z otevřeného.

    V ráži 7.62x51, s těžkou dlouhou hlavní, bych to snad raději už nazýval lehkým kulometem...Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    10:59 05.12.2016

    Z pohledu leváka: vidím pozitivum, že už konstruktéři zapojili mozek a páky voliče střelby jsou na obou stranách stějně velké. Tlačtko na vyhození zásobníku je sice jinde, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Z pohledu leváka: vidím pozitivum, že už konstruktéři zapojili mozek a páky voliče střelby jsou na obou stranách stějně velké. Tlačtko na vyhození zásobníku je sice jinde, ale podle obrázku bude snadné ho nahmatat. Teď to už nezabít tím, že nahoru přidají tu příšernou montáž na kolimátor z jedničky, která značně znesnadňuje natažení závěru. I když na natahování na levé straně se dá zvyknout. To že se snížila váha a vyvážení se posunulo je super. Jednička byla jak stará audi.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    10:55 05.12.2016

    Je sice hezké, že výrobce po několika letech přijde patrně již s konkurenceschopným produktem, ovšem ten evidentně vznikl „v prostředí zestátnění nákladů a privatizace zisků“, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Je sice hezké, že výrobce po několika letech přijde patrně již s konkurenceschopným produktem, ovšem ten evidentně vznikl „v prostředí zestátnění nákladů a privatizace zisků“, kdy náklady státu, resp. nepříliš efektivně vynaložené prostředky daňových poplatníků při pořizování předraženého polotovaru CZ 805 dosáhly min. na desetinásobek ceny kompletního vývoje takového zbraňového kompletu.

    Nelze nevidět, že k Brenu 2 se CZUB dopracovala až přes námi draze zaplacené několikaleté peripetie s CZ 805…

    A proto nemohu zvolat sláva, už snad mají konečně něco vskutku konkurenceschopného.

    Kdo nesouhlasil s mou kritikou výběru, zavedení a hromadného nákupu CZ 805 Bren, tak nechť si přečte tento článek.

    https://www.novinky.cz/domaci/...

    Tuto pasáž nemohu neodcitovat:

    ….. Místo vrácení nastalo několik let úprav

    Kontroloři se pozastavili rovněž nad nákupem 20 278 útočných pušek, které měly nahradit zastarávající Sa vz. 58.

    Projekt za více než 2,7 miliardy korun odstartoval v roce 2009. Poté, co se u dodaných zbraní objevila řada problémů, neodstoupilo ministerstvo od smlouvy a nevrátilo zbraně, ale „vytvořilo tým odborníků, který jednotlivé problémy řešil a pušku postupně upravoval s dodavatelem ještě několik let po zavedení zbraně do užívání”.

    „V praxi tak armáda nakoupila tři různé modely těchto pušek,” připomněl NKÚ.


    Největší problém je, že za to nebude už tradičně nikdo pohnán k zodpovědnosti...., protože tato by sahala opravdu, ale opravdu hodně vysoko!Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    09:30 05.12.2016

    To Jura 99: názvosloví je věcí dohody, můžeme si u nás pojmenovat útočnou pušku třeba samopal (jako v případě Sa vz. 58), ale pro Svět to bude stejně útočná puška - protože útočná ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jura 99:
    názvosloví je věcí dohody, můžeme si u nás pojmenovat útočnou pušku třeba samopal (jako v případě Sa vz. 58), ale pro Svět to bude stejně útočná puška - protože útočná puška vznikla v Německu jako zbraň na náboj středního výkonu (StG44, na rozdíl od raket) a celý svět toto označení pro tuto kategorii zbraní přijal a používá (samozřejmě vždy se najde nějaká výjimka). Nevím, kde jsi přišel na definici, že samopal je hlavní zbraní jednotlivce. Že by z vlastní "dílny"? Mimochodem, diskuze na toto téma mi připadá poněkud samoúčelná.

    To Pepa:
    nechci odpovídat za CZUB, ale s tím otevřeným závěrem to podle mého názoru nebude - tento způsob je dobrý využívat u kulometu kvůli chlazení nábojové komory, u pušek pohybující se hmotnost závěru zhoršuje přesnost střelby první ranou, a také by museli úplně přepracovat konstrukci závěru. Pro to chlazení nábojové komory to u DMR vzhledem ke kapacitě jejího zásobníku a způsobu střelby takový význam nemá.

    To Charlie:
    Sa 58 má stejně, jako AK 47 pojistku na pravé straně pouzdra závěru, ukazováčkem se přepnout nedá, musí se přehmátnout, u BRENu je na levé straně a o něco lépe přístupná, ale na to by nejlépe odpověděli z CZUB.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    09:22 05.12.2016

    pěkny obsáhly článek, díky za něj. Co se týká té pusky pro přesnou střelbu..na druhou stranu je to z důvodu unifikace asi škoda.

    pěkny obsáhly článek, díky za něj. Co se týká té pusky pro přesnou střelbu..na druhou stranu je to z důvodu unifikace asi škoda.

  • Pepa
    09:10 05.12.2016

    Jura99: Je pravda, že označení "útočná puška" může být někdy problematické. Představte si třeba situaci popsanou následovně: " Voják bránil své postavení pomocí útočné pušky" ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99:

    Je pravda, že označení "útočná puška" může být někdy problematické. Představte si třeba situaci popsanou následovně: " Voják bránil své postavení pomocí útočné pušky" ... U neznalého laika by to mohlo vyvolat dojem, že si pro obranu zvolil nevhodnou zbraň, kdy se měl samozřejmě bránit puškou "obrannou".

    Jsem pro návrat ke kořenům: kulometná pistole, strojní puška, ... :-)Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    09:08 05.12.2016

    Jura99 - V tom názvosloví je už teď takovej bordel... Já bych do toho raději nevrtal. Ještě bychom mohli dojít k zjištění že kulomet metal kule naposledy někdy za Da Vinciho. ;-)

    Jura99 - V tom názvosloví je už teď takovej bordel... Já bych do toho raději nevrtal. Ještě bychom mohli dojít k zjištění že kulomet metal kule naposledy někdy za Da Vinciho. ;-)

  • Jura99
    08:41 05.12.2016

    Pěkná zbraň, věřím že bude mít úspěch. Jen škoda, že se pro automatickou zbraň jednotlivce ujal název útočná puška místo pěkného českého výrazu samopal. Bůhví proč si někdo umanul ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkná zbraň, věřím že bude mít úspěch. Jen škoda, že se pro automatickou zbraň jednotlivce ujal název útočná puška místo pěkného českého výrazu samopal. Bůhví proč si někdo umanul a ještě dokázal přesvědčit, že samopal střílí jen pistolovým střelivem, přestože tento výraz střelivo vůbec neřeší a souhrnně označuje hlavní zbraň jednotlivce střílející automaticky. Pojem "útočná puška" je hitlerismus, vynález jeho chorého mozku, který když už docházely třetí říši síly, alespoň všemu dával "úderné" názvy. To bychom pak klidně mohli začít označovat mezikontinentální rakety názvem "odvetná zbraň" s patřičnou číslovkou. Případně by mohlo někoho napadnout, že kulomet střílí jen dlouhým puškovým střelivem a třeba kulometu Minimi v ráži 5,56 NATO začít říkat nějak jinak, třeba "velká útočná puška".Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    08:39 05.12.2016

    Tak se potvrdila verze v 7,62x51, akorát jsem si myslel, že kvůli ní padají tendry na DMR pro AČR a čeká se na ni...no třeba propadne i vítěz třetího tendru a ve čtvrtém už bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak se potvrdila verze v 7,62x51, akorát jsem si myslel, že kvůli ní padají tendry na DMR pro AČR a čeká se na ni...no třeba propadne i vítěz třetího tendru a ve čtvrtém už bude ;-)

    Zajímalo by mě, jestli bude podpůrná puška střílet dávkou z otevřeného závěru jako M27 IAR.

    Nevíte někdo, jestli prošlo nějakou evolucí i dodané příslušenství od Meopty?Skrýt celý příspěvek

  • Deutschmann
    08:04 05.12.2016

    Charlie: také jsem nad tímto přemýšlel. Autor asi myslel natažení závěru. Ikdyž i to je specifický pohyb pro Bren 2. Zdá se mi že u této verze odstranili většinu toho co tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie: také jsem nad tímto přemýšlel. Autor asi myslel natažení závěru. Ikdyž i to je specifický pohyb pro Bren 2.

    Zdá se mi že u této verze odstranili většinu toho co tu Zbrojíř tak kritizoval (oprávněně).Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    07:58 05.12.2016

    Jako všechno pěkný, ale jakej "velmi jasný a viditelný pohyb" je u tý 58 myšlen? Překliknutí pojistky palcem?

    Jako všechno pěkný, ale jakej "velmi jasný a viditelný pohyb" je u tý 58 myšlen? Překliknutí pojistky palcem?

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7