Útočná puška RS556 pro německou armádu?

RS556 má velkou šanci v německé armádě nahradit pušky G36. / Rheinmetall 

Německá armáda v rámci programu System Sturmgewehr Bundeswehr hledá náhradu za útočné pušky G36. Jedním ze žhavých kandidátů je nedávno představená útočná puška RS556 vzniklá za spolupráce německé firmy Rheinmetall a rakouské Steyr Mannlicher.

Rakousko-německá RS556

RS556 je německá verze nové rakouské útočné pušky STM556 ráže 5,56×45 mm NATO. Firma Steyr Mannlicher poprvé SMT556 představila v roce 2012. Výroba STM556 běží od května 2016, není však jasné, kolik zbraní a jakým zákazníkům se pušku podařilo prodat.

Odvozená verze RS556 je nabízena především německé armádě, která plánuje od roku 2019 nahrazovat útočné pušky G36. Mezi roky 2017 až 2019 navíc německé speciální síly poptávají 1750 nových útočných pušek v ráži 5,56 mm. Rheinmetall slibuje výrobu RS556 v Německu s 60% podílem německých dílů. 

Prozatím nejsou k dispozici o RS556 bližší technické informace, ale představme si, co prozatím víme - RS556 (nebo SMT556) vypadá jako americká AR15, ale ve skutečnosti jde o další vývojový stupeň rakouské útočné pušky Steyr-Sturmgewehr 77 (Steyr AUG).

Od Steyr AUG puška RS556 převzala mechanismus odvodu plynů z hlavně a také otočnou hlavu závorníku. RS556 využívá píst s krátkým zdvihem a čtyřstupňový ovládač plynové trubice.

Ergonomicky ale RS556 vychází ze zbraní řady AR15 - typické táhlo a doraz závěru je v zadní části, zbraň je vybavená bočním tlačítkem vypouštění zásobníku a páčkový přepínač palby umožňuje palbu jednotlivými ránami i dávkou.

Německo-rakouská puška díky speciální povrchové úpravě vnitřních částí pracuje bez nutnosti použítí konzervačních látek, což je velká výhoda při použití zbraně v pouštních oblastech.

Zbraň bude dostupná se čtyřmi délkami hlavní (14,5 ", 16", 18 "a 20"). Na přání zákazníka však půjde RS556 osadit jakoukoliv hlavní s vhodnou délkou. RS556 s 16” palcovou hlavní, se zásobníkem na 30 nábojů (5,56×45 mm) má hmotnost 4,2 kg.

Podle rakouského magazínu Kurier bude RS556 konfigurovatelná jako automatická karabina, útočná puška a jako lehký kulomet. Hlaveň RS556 je rychle vyměnitelná bez použití nářadí. Pažba má sedm poloh pro nastavení vhodné délky.

Samozřejmostí je použití standardních montážních lišt pro instalaci nejrůznější optiky, příslušenství a podvěsného 40mm granátometu.

RS556 je prozatím dostupná v ráži 5,56×45 NATO, oba výrobci ale plánují verze pro munici 7,62x35 mm (300 BLK), .300 Whisper a 7,62×39 mm.

RS556; větší foto / Rheinmetall 

RS556 nahrazuje problémovou G36

Rakouský magazín Kurier připomenul, že puška Steyr AUG se v polovině 90. let zúčastnila tendru v Německu na novou útočnou pušku a vyšla z testů jako nejlepší kandidát. Zakázku na 176 544 útočných pušek ale nakonec získal německý Heckler & Koch s G36.

Podle rakouského magazínu se před pěti lety projevily u pušek G36 problémy s přehříváním zbraně při dlouhodobé střelbě (po několika stovkách vystřílených nábojů). Přehřívání údajně snížilo přesnost G36 tak, že bylo obtížné zasáhnout cíl velikosti lidské postavy na 100 m a prakticky nemožné zasáhnout cíl na vzdálenost 300 m. Stejně se tak vlivem tepla měly deformovat plastové díly zbraně.

G36 byl označená jako nevhodná pro dlouho trvající přestřelky. Výrobce G36, německá  Heckler & Koch, ale oponovala, že G36 nebyla navržená pro soustavnou a dlouhodobou palbu.

V německých médiích se následně objevily informace, že za přehříváním zbraně může také nevhodná pušková munice - střely měly být pokryty příliš tenkým měděným pláštěm. V roce 2014 ale německý deník Bild am Sonntag citoval tajnou zprávu Spolkového soudního dvora (BRD), podle které “existují přesvědčivé důkazy, že německé ozbrojené síly používají jak špatnou munici, tak na teplo citlivé pušky G36.”

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen podala na firmu Heckler & Koch žalobu o náhradu škody, německý soud ale žalobu před několika dny odmítl - ne proto, že G36 je v pořádku, ale proto, že německá armáda “dostala přesně to, co si objednala.”

V každém případě Ursula von der Leyen rozhodla o stažení všech 167 000 útočných pušek G36 z výzbroje a jejich nahrazení novým typem.

Zdroj: Rheinmetall

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Probuzení obra? Německo chce dávat na obranu 2 % HDP

V příštím roce německé ministerstvo obrany dostane 37,4 miliard eur (1 bilion Kč), tj. o 8 % více ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Henrich7
  12:01 24.01.2017

  Až nato že pôvodný Steyr Aug jeznamy bulp up mechanizmom,kde je zasobnik až za spustovym mechanizmom a jedinou vyhodou je systém rychlej výmeny hlavne. Tato puška sa už ozaj skor ...Zobrazit celý příspěvek

  Až nato že pôvodný Steyr Aug jeznamy bulp up mechanizmom,kde je zasobnik až za spustovym mechanizmom a jedinou vyhodou je systém rychlej výmeny hlavne. Tato puška sa už ozaj skor podobná na AR15.Skrýt celý příspěvek

 • Black
  22:17 23.01.2017

  Mohli by jste se tu zklidnit, hlavně fenri. Chtělo by to méně teoretizovat a více studovat. Začal bych obyčejným násobením. Například úhel 1 MOA na 100m je (hodnotou tětivy kruhové ...Zobrazit celý příspěvek

  Mohli by jste se tu zklidnit, hlavně fenri. Chtělo by to méně teoretizovat a více studovat. Začal bych obyčejným násobením. Například úhel 1 MOA na 100m je (hodnotou tětivy kruhové výseče) 29,1mm a na 500m pětkrát tolik, tedy 145,5mm.

  Nebylo by na škodu si zjistit, proč se ve střelbě používají úhlové jednotky jako MOA a MRAD. Malá nápověda, protože úhel je ve všech vzdálenostech stejný a lineárně roste jeho hodnota na cíli se vzdáleností.

  Motat dohromady 1) vlivy vnější balistiky a schopnosti střelce s 2) továrně udávanou přesností zbraňového systému v MOA je blbost. Jsou to dvě samostatné věci, ze kterých se pak dohromady vychází až pro konkrétní střeleckou úlohu.

  Pak se možná pustit do vnější balistiky. Hlavně chodit reálně střílet, vést si střelecký deník, zajímat se o praktické požadavky na přesnou střelbu. To znamená ujasnit si priority, které faktory nejvíce ovlivňují střelbu a jít pak k dalším, pokud už nejsou zanedbatelné.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:51 19.01.2017

  :-))

  :-))

 • Charlie
  23:49 18.01.2017

  Kolt: se mnou byste to moc nevyhrál, já byl schopnej se výkonný praporčici v kanclu zahlásit "poslušně hlásím"... :) Pokud jde o ty technický blbiny: Ono většina toho je super ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: se mnou byste to moc nevyhrál, já byl schopnej se výkonný praporčici v kanclu zahlásit "poslušně hlásím"... :)

  Pokud jde o ty technický blbiny: Ono většina toho je super věc, ale občas mi připadá, že se pro samý Playstationy zapomíná na základy. To se vystřílí statisíce nábojů na jendoho Táliba a pak nějací barbaři v kiltech nasadí bajonety a ručníkáři nestačej utíkat.

  A vůbec nechápu o čem se tu klucí hádaj, páč mi přijde, že jeden natahuje hodiny a druhej holinky...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:42 18.01.2017

  Charlie, vás bych chtěl mít ve štábu jako praporčíka, abyste krotil nadšení mladých důstojníků z novinek-blbinek :-)) Tedy, kdybych byl důstojník, což hrozí asi tak, jako že budu ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, vás bych chtěl mít ve štábu jako praporčíka, abyste krotil nadšení mladých důstojníků z novinek-blbinek :-)) Tedy, kdybych byl důstojník, což hrozí asi tak, jako že budu kardinál... V tom, co píšete, je velký kus pravdy, byť s lecčíms by se dalo polemizovat. Ale nevím, jestli máte chuť to řešit s teoretikem, jakým jsem já.


  Ostatním by pomohlo poněkud vychladnout... venku jsou na to ideální podmínky ;-)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:36 18.01.2017

  sgtik: a že nic konkrétního? Jen schovaný za Karlosem poštěkáváte jako ratlík :-)

  sgtik: a že nic konkrétního? Jen schovaný za Karlosem poštěkáváte jako ratlík :-)

 • sgtlk
  21:27 18.01.2017

  to Karlos: se nedivim, je to silna kava. V Drahanech je jedna z tech peknejsich.

  to Karlos: se nedivim, je to silna kava. V Drahanech je jedna z tech peknejsich.

 • fenri
  21:25 18.01.2017

  Mimochodem ty ceny na té střelici jsou brutální.

  Mimochodem ty ceny na té střelici jsou brutální.

 • fenri
  21:19 18.01.2017

  Hezká je, ale přehodíte jí šutrem. Tak nějak nechápu, jak patří do debaty o long range. Každopádně si to užijte a ať se juniorům v boji zadaří.

  Hezká je, ale přehodíte jí šutrem. Tak nějak nechápu, jak patří do debaty o long range. Každopádně si to užijte a ať se juniorům v boji zadaří.

 • karloscz
  21:12 18.01.2017

  Achjo, přesto co jsem psal v jednom příspěvku níže, já to asi vzdávám. tohle nemá cenu. Radši budu v neděli v České Třebové koučovat jak o život, aby to kluci poházeli na ippony a ...Zobrazit celý příspěvek

  Achjo, přesto co jsem psal v jednom příspěvku níže, já to asi vzdávám. tohle nemá cenu. Radši budu v neděli v České Třebové koučovat jak o život, aby to kluci poházeli na ippony a já stihl ještě střelnici. V Drahanech je moc pěkná.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:09 18.01.2017

  Karlos to Kolt: vkládáte-li někomu do úst něco, co neřekl, nedělejte je-li dotyčný přítomen. Nepsal jsem o obtížnosti kompenzovat drop daný ztrátou rychlosti. KDE jste na to ...Zobrazit celý příspěvek

  Karlos to Kolt: vkládáte-li někomu do úst něco, co neřekl, nedělejte je-li dotyčný přítomen. Nepsal jsem o obtížnosti kompenzovat drop daný ztrátou rychlosti. KDE jste na to přišel. psal o tom, že se ztrátou rychlosti rostě míra ovlivnění střely vnějším prostředím. Tedy zejm (ale ne výhradně) prouděním vzduchu.
  Zároveň mi přijde legrační, že zaútočíte na, že vzah rozptyl v MOA a vzdálenost je lineární, abyste pak sám začal nenápadně uhýbat, že to platí jen pro vzdálenost, na kterou je puška a náboj naladěna (už to není lideární vztah) a že vlastně ani tak to není, že na menší vzdálenost to taky neplatí (opět ztráta linearity vztahu).
  Pak začnete operovat s nesmyslnými čísly o efektivním dostřelu -.223 500m (vážně? stejně s 8" AR a lehkou střelou jako s opakovačkou Varmint a těžkou střelou?) či .338 na 1000m abyste mi vmetl, že o puškách nic nevím.
  Závidím Vám Vaše sebevědomí.
  Já si furt myslím, že na 500m se trefuje více než 5x hůř, než na 100m. Ale holt nejsem takový ostrostřelec teoretik.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:03 18.01.2017

  Karlos: Člověče, vy si nepamatujete, co píšete. Uvedl jsem Tikku Varmint jako příklad 1/4 MOA pušky. Což je hodnota, kterou ta Tikka dosahuje. A vy tu začnete vyskakovat jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Karlos:
  Člověče, vy si nepamatujete, co píšete. Uvedl jsem Tikku Varmint jako příklad 1/4 MOA pušky. Což je hodnota, kterou ta Tikka dosahuje. A vy tu začnete vyskakovat jako čertík z krabičky, že Tikka není špička. Ale to já přece nikdy netvrdil. Vy píšete, že má jít o etalon přesnosti. Tak si za to vynadejte. Chápete, vedete bitvu sám se sebou. Lehký nadprůměr nebude, když se s ní střílelo na úrovni špice. Ano, RPA, AI, Orsis...to není, ale 1/4 puška to je.

  Ale to právě s komentářem. Vy se točíte na parametech, které uvádí firmy, ale zároveň je transponujete do nereálného, fantaskního prostředí, kde je ty firmy netestují. A na základě toho, kde je netestují vyvozjete závěry.

  Nevím, kdo definoval, že .223 je do 500m, znovu a opakovaně - byly s ní poráženy i silnější ráže na dvounásobnou vzdálenost a pokles rychlosti rotace tam nepochybně je.
  A roste se vzdáleností. To, že vám to přijde málo je fajn, ale prostě nejde o lineární vztah ani při tomto teoretickém střílení.


  .338 lm má podle Vás efektivní dostřel 1000m? To vysvětluje leccos z Vašich textů. Efektivní dostřel má skoro dvojnásobný. Je to flinta "přes míly", v extrému umí i dál. Na 1000m proráží standardní balistiku, ne že je to její dostřel. když už čerpáte z anglické wiki, zkuste jí číst pořádně.
  Nicméně - teď jste skoro vyjmenoval všechny faktory, mající vliv na přesnost (ještě mířidla, resp. optika) a pak skončíte s tím, že kromě toho, co všechno jste vyjmenoval, je rozhodující to, co Vám zbyde. Jenže to, co jste velkoryse pominul, je vlastně to, o čem střílení je. Jinými slovy, prohlásil jste, že na rychlost, jakým auto projede okruh má největší vliv tlumič výfuku. Pak po delší debatě připustíte, že záleží i na výkonu a charakteristice motoru, schopnostech podvozku, brzd, pneumatik, aerodynamiky a řidiče, ale pak už má jasně největší vliv ten tlumič výfuku. Chápete, co tím říkám?

  Ztrátu rychlosti a drop kompenzoat skutečně lze celkem snadno, hůř už jde kompenzovat to, že s klesající rychlostí (hlavně v podzvukové oblasti) je střela stále více a více ovlivňována prostředím, ve kterém se pohybuje a tím pádem s rostoucí vzdáleností a klesající rychlostí její přesnost v reálném prostředí klesá. Což je to, o čem píši. Opět, debata nebyla o střelbě ve vakuu a nulové gravitaci a dokonale inerciální a nepohyblivé soustavě.

  Ejhle, pokud tvrdíte, že vzdálenost, na kterou je střelba veena nemá vliv na precizi, proč najedou tvrdíte, že při střelbě na 100m může být rozptyl větší? Není ten vztah dokonale lineární.

  Víte, přijde mi nesmyslné z debaty o přesnosti útočné pušky ve válce vypustit reálné prostřed a střelce. To je prostě komické. Zatím po sobě nestřílí stroje ve vakuu.
  Nezlobte se, ale to vaše argumentování je zhola nesmyslné. Střílí lidé, střílí v mlze, dešti, ve větru, v termice, v prachu, ve vzduchu, který klade odpor a v poli veličin, které není homogenní. Fakt si zkuste přečíst něco o střelbě na větší vzdálenosti. A fakt zkuste vzít pušku a vyrazit s ní na nějakou delší střelnici. Ty věci, které vy pomíjíte vám v prax udělají většinu reálného výkonu. Viděl jsem borce, co s Mosinem nastřílel víc, než panáček s SSG. Opakovaně se mi zadaří nastřílet líp s levným Varmintovým R700, než kamarád s Tikkou a s Blaserem atd. Praktici říkají, že zbraň je 20% výkonu.

  Teoretici řeší blbiny, jen do toho bláta si akopávat rameno se jim nechce.Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  20:41 18.01.2017

  Kolt: já to chápu, ale bylo to velmi nepřesně vyjádřené a podezřívám ho, že o tom "podvozku" - naladění pušky, vlivu sestavení náboje na míru zbrani atd moc neví. Navíc připisuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: já to chápu, ale bylo to velmi nepřesně vyjádřené a podezřívám ho, že o tom "podvozku" - naladění pušky, vlivu sestavení náboje na míru zbrani atd moc neví. Navíc připisuje extra velkou váhu takovým věcem jako je ta nutace (kdyby toto byl pro vojcla rozhodující faktor trefí/netrefí, tak máme armádu čarostřelců). Dává taky nadměrnou váhu snadno kompenzovatelným faktorům jako je drop střely daný poklesem rychlosti. Ten hraje roli až když střílím daleko za hranice možností systému - spočítejte si, kolik padne .223 střela na 1200 metrech než uletí 20 metrů.... Myslím, že je spíš teoretik.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:36 18.01.2017

  sgtik: čímto, že jsem čekal, že se nevzmůžete na debatu o balistice (to chce mít něco v hlavě) a místo toho budete jen urážet ad hominem? Jestli je čtení o balistice pro vás čtení ...Zobrazit celý příspěvek

  sgtik: čímto, že jsem čekal, že se nevzmůžete na debatu o balistice (to chce mít něco v hlavě) a místo toho budete jen urážet ad hominem?
  Jestli je čtení o balistice pro vás čtení o odstřelovačích a jestli jste svých fenomenálních schopností dosáhl osvícením či autodidakticky, tak máte mlj obdiv. My hlupáci ke střelbě k tomu přisupujeme s pokorou a necháme si poradit i třeba takovými nesmysly, jako jsou balistické tabulky (které jsou podle vás vlastně nesmysl).
  Mimochodem vy střílíte olovem? Na velké vzdálenosti? Hmmm...Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  20:32 18.01.2017

  EDIT
  Na soutezich v kategorii UP na 100m pri 15r. polozce ma vitez zpravidla nad 145b.

  EDIT
  Na soutezich v kategorii UP na 100m pri 15r. polozce ma vitez zpravidla nad 145b.

 • karloscz
  20:32 18.01.2017

  Ad: Tikka Varmint .223 (ach díky, že jste mi řekl se ta firma jmenuje, netušil jsem to a nebyl to vůbec překlep) asi nebude lehce nadprůměrná puška, když s ní Chudoba opakovaně ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad: Tikka Varmint .223 (ach díky, že jste mi řekl se ta firma jmenuje, netušil jsem to a nebyl to vůbec překlep) asi nebude lehce nadprůměrná puška, když s ní Chudoba opakovaně vyhrával závody na 1000m. A kolem 1/4 MOA střílí, takže nevím s čím máte problém.
  Nemám problém s Tikkou, jen to zdaleka není etalon přesnosti. Už v domácí stáji hraje druhou ligu za Sako TRG. A pak tu máme ještě další level BR zbraní. BTW jestli jste znal Shivu, víte, co si _soukromě_ o Tikkách myslel:-)

  Ad: vy tvrdíte, že firmy testují své zbraně ve vakuu a bez gravitace?
  ale no tak... bez komentáře

  Ad: V reálném prostředí je střela bržděna třením o atmosféru a (mimo četné jiné) klesá rychlost její rotace, která jí stabilizuje a tím jí (mimo četné jiné) dává přesnost.

  Na vzdálenostech, na které lze vytvářet nábojem .223 smysluplné soustřely (beru jako příklad, táhne se celou diskuzí), tedy na těch 500 m (1 000 neberu, je to extrém a víte to), pokles rotace střely prakticky nehraje roli.

  Ad: Podle vás je ale přesnost střely stále stejná, daná puškou, bez ohledu na vzdálenost, na kterou je střela vystřelena. Což je prostě fyzikálně neudržitelná blbost.

  V intervalu pro který je náboj určen (.223 do ca 500 m, .338 na 1000 m) o umístění zásahu (bez vlivu střelce) rozhoduje soustava puška/náboj, počasí a pak dlouho nic a pak až zbytek včetně součtu precese s polohou těžiště a tak. Mimochodem víc než nutace (dnes jsou střely vyrobené přesně a precese je pevný faktor se kterým lze/musí počítat) hraje roli snad i rozdílný odpor vzduchu daný úhlem náběhu střely).


  Ad: Za další oproti vámi definovaným podmínkám střela ztrácí rychlost. Vy na to nehrajete, zbytek planety ano. S klesající rychlostí roste její ovlivnitelnost prouděním, rozdíly v hustotě prostředí atd. Roste odchylka. Vy tvrdíte, že ne.

  Ne, tvrdím, že rychlost a z ní plynoucí drop je předem známý a snadno kompenzovatelný fakt. Počasí jako rozhodující faktor je dané, viz výše i níže.


  Sečteno: Pokud střílím na vzdálenost, na jakou je sestaven systém puška/náboj, po opuštění hlavně hraje největší roli počasí. Puška má pak definovanou přesnost v rozsahu vzdáleností, na jakou je postavena. (chce to adjustování střelcem, ale to je banální střelecká abeceda)

  Pokud střílím na vzdálenost větší, než na jakou je naladěný můj systém, jako první po počasí vstoupí do hry daleko větší drop střely velkou ztrátou rychlosti, pak dlouho nic a pak až vliv stabilizace otáčkami, pak zas dlouho nic a pak ostatní faktory.

  Smiřte se s tím, že pokud eliminujete střelce a počasí, puška a náboj naladěné na 500 m budou mít stejné MOA i ve sto metrech, nebude lepší (možná i horší, pokud se střela nestihne stabilizovat). Tak to prostě je.Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  20:29 18.01.2017

  To Fenri: JJ, zazitkovy strelec, presne jsi me odhadl. Jak ty to jen delas? Vsechno vis, mas vysoce fundovane komentare ke vsem tematum na AN, vsude jsi byl, vsechny znas a od ...Zobrazit celý příspěvek

  To Fenri: JJ, zazitkovy strelec, presne jsi me odhadl. Jak ty to jen delas? Vsechno vis, mas vysoce fundovane komentare ke vsem tematum na AN, vsude jsi byl, vsechny znas a od vseho mas klice. Tebe je na internetove diskuze skoda. Takze si klidne dal cti knizky od odstrelovacich, ja si radeji vezmu nejakou flintu a pujdu prohnat nejake olovo laufem. Napred si ale budu lamat hlavu s tim vakuem.

  To Charllie: s Sa58 je zasah terce c. 8 ( figura ) na 300m bezne dosazitelny vysledek, pokud ma strelec alespon nejakou precizi. Na soutezich v kategorii UP na 100m vySkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:44 18.01.2017

  Myslím, že z kontextu bylo jasné, že fenri má na mysli přesnost celku (tedy minimálně zbraň, munice, mířidla, střelec). A ta lineární holt není. Z hlediska technického sice MOA v ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že z kontextu bylo jasné, že fenri má na mysli přesnost celku (tedy minimálně zbraň, munice, mířidla, střelec). A ta lineární holt není. Z hlediska technického sice MOA v ideálních podmínkách může být lineární, nicméně a) ideální podmínky existují jen v představách fyziků ;-); b) nejsou pro vojáka (a o něj tady primárně běží) až tak zásadní. Mmchd, já na 500 m nikdy nestřílel, ale už jen když se na tu vzdálenost podívám, není mi jasné, jak bych přes mechanická mířidla na tu vzdálenost trefil stodolu, natož člověka :-)

  karloscz, je jasné, že vy jakožto sportovní střelec budete maximálně řešit MOA, nicméně pro vojenskou ÚP je to jeden z mnoha parametrů, který budete posuzovat. Přičemž s rostoucí přesností pušky vliv tohoto parametru dosti zásadně klesá. Jestli má ÚP přesnost 1 nebo 2 MOA je téměř úplně jedno, protože při běžném použití je to zanedbatelný rozdíl.

  fenri, nedá mi to a rýpnu si. Až zase něco v něčím vyjádření bude vyplývat z kontextu, a vy se přesto budete vozit na nějakém slovíčkaření, s gustem vám tuto debatu připomenu ;-)


  Každopádně přeji oběma dobrou mušku a díky za fundované komentáře!Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:21 18.01.2017

  sgtik: vy střílíte ve vakuu v Lagrangeových bodech? Se zcela dokonale a nekonečně přesně (aby šla zanedbat nutace) vyváženými střelami? Pokud ano, tak se omlouvám, v opačném ...Zobrazit celý příspěvek

  sgtik: vy střílíte ve vakuu v Lagrangeových bodech? Se zcela dokonale a nekonečně přesně (aby šla zanedbat nutace) vyváženými střelami? Pokud ano, tak se omlouvám, v opačném případě jste spíš ten zážitkový případ.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:19 18.01.2017

  KarlosCZ: střelba je i můj koníček a není u mě na druhé koleji. A Shivu jsem znal docela dobře. Tikka Varmint .223 (ach díky, že jste mi řekl se ta firma jmenuje, netušil jsem to ...Zobrazit celý příspěvek

  KarlosCZ: střelba je i můj koníček a není u mě na druhé koleji. A Shivu jsem znal docela dobře.
  Tikka Varmint .223 (ach díky, že jste mi řekl se ta firma jmenuje, netušil jsem to a nebyl to vůbec překlep) asi nebude lehce nadprůměrná puška, když s ní Chudoba opakovaně vyhrával závody na 1000m. A kolem 1/4 MOA střílí, takže nevím s čím máte problém.

  K meritu: vy tvrdíte, že firmy testují své zbraně ve vakuu a bez gravitace? Protože pokud firma definuje nějakou přesnost, je to přesnost v reálném prostředí. A tedy v reálném prostředí má cenu bavit se o tom, jak se mění rozptyl podle vzdálenosti. Vy a sgtik tvrdíte, že nijak. Fyzika i konstrukce zbraní a vše kolem tvrdí opak.

  V reálném prostředí je střela bržděna třením o atmosféru a (mimo četné jiné) klesá rychlost její rotace, která jí stabilizuje a tím jí (mimo četné jiné) dává přesnost. Podle vás je ale přesnost střely stále stejná, daná puškou, bez ohledu na vzdálenost, na kterou je střela vystřelena. Což je prostě fyzikálně neudržitelná blbost. Ztráta rotace přitom není dána přesností zbraně (nemá na ní vliv, nakolik je precizní ústí a vývrt, nakolik je zvládnuté kmitání atd. )
  Za další oproti vámi definovaným podmínkám střela ztrácí rychlost. Vy na to nehrajete, zbytek planety ano. S klesající rychlostí roste její ovlivnitelnost prouděním, rozdíly v hustotě prostředí atd. Roste odchylka. Vy tvrdíte, že ne. Opět to není dáno zbraní. Ten pokles bude stejný (při stejné laboraci, stoupání, střele a délce hlavně) z mizerné pušky jako z pušky s luxusní free float hlavní a ultimátním beddingem. Tedy - se vzdáleností se opět rozptyl zhoršuje.

  Doporučuji knížku Policejní a vojenský odtřelovač (nebo obráceně, jsem líný se zvednout z gauče). Je to sice psané primárně na vojenské verze R700, ale je to přínosné.

  A doporučuji vzít jednu šarži nábojů, hodit flintu na nastřelovací stolici a zkusit, jak chodí na 100, 1000, 1500 m. Možná budete překvaen.

  A to celé je jedno, protože jádro threadu, které jste napadl, že prostě běžný střelec na 500m nenastřílí s rozptylem 5x větším, než na 100m.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4