Boj o ropu a útok na americké lodě v Jemenu

Terčem útoku se stal torpédoborec USS Mason (DDG-87) třídy Arleigh Burke. / Public Domain

Americké lodě pohybující se v Rudém moři se staly terčem útoku protilodních střel odpálených z Jemenu. V odpovědi na útok americké lodě zničily tři jemenské pobřežní radarové stanoviště. Pokračuje tak nové kolo bojů o ovládnutí strategického průlivu Bab al-Mandab.

Námořní válka v Rudém moři

Minulý týden se na stránkách předních světových novin znovu objevil polozapomenutý konflikt v Jemenu, kde proti sobě v zástupné válce bojují sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán. Saudská Arábie podporuje vládní armádu seskupenou kolem bývalého prezidenta Abd Rabú Mansúr Hádího, Írán zase šíitský kmen Hútíů, kteří stojí za bývalým prezidentem Alí Abdalláh Sálihm. Centrem vládních vojsk je město Aden, centrem Hútíů město Saná.

Od roku 2015 se do bojů zapojila Saudská Arábie, která vyslala do oblasti své pozemní, letecké i námořní jednotky. Právě saudské lodě byly poprvé terčem útoků protilodních střel Hútíů v říjnu 2015. Podle Hútíů byly při útoku zničeny nebo poškozeny dvě saudské lodě, Saudové však následky útoku nekomentovali.

K dalšímu útoku došlo 2. října 2016, kdy Hútíové odpálili protilodní střelu C-802 proti rychlé zásobovací lodi Swift plující pod americkou vlajkou. Swift původně sloužila v americkém námořnictvu, ale v době útoku byla loď provozována Spojenými arabskými emiráty, které loď využívají pro logistickou podporu aliance vedenou Saudskou Arábii.

Zásah střely C-802 Swift těžce poškodil. Spojené arabské emiráty neupřesnily počet zraněných nebo mrtvých námořníků. Na palubě bylo tou dobou 24 civilních námořníků šesti národností - 10 Indů, sedm Ukrajinců, čtyři Egypťani, tři Jordánci, Filipínec a občan Litvy.

Neozbrojená loď Swift byla zasažená, když proplouvala průlivem Bab al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. 

Střelu C-802 čínské výroby lze vypouštět z letadel, vrtulníků, ponorek, lodí i z pozemních systémů. V případě odpalu z lodí nebo země střela startuje díky pomocnému raketovému motoru. Dosah při odpalu ze země nebo lodě je 180 km a rychlost letu Mach 1,5.

Bojová hlavice obsahuje 165 kg výbušniny. Navádění zajišťuje pasivní/aktivní radar, přičemž je možné provádět korekce cíle pomocí datalinku. Írán nakoupil střely C-802 od Číny v 90. letech. 

Zásah protilodní střely C-802 byl nepochybně pro velkou část posádky lodě Swift fatální. / UNSI

Boj o ropu

Průliv Bab al-Mandab je důležitým námořním “úzkým místem” kudy proudí ropa ze Saudské Arábie na asijské trhy. Každý den ropné tankery průlivem přepraví v obou směrech cca 3,8 milionu barelů ropy (nejen ze Saudské Arábie) - celosvětová denní přeprava ropy dosahuje hodnoty cca 43 milionů barelů.

Saudská Arábie většinu své ropy (celkově cca 7 milionů barelů denně) přepravuje přes Hormuzský průliv - ten ale může v případě války vojenský přehradit Írán. V roce 1982 Saudská Arábie proto zprovoznila ropovod East-West Pipeline propojující ropná pole v Perském zálivu s novými ropnými terminály na pobřeží Rudého moře.

Cílem stavby ropovodu East-West Pipeline bylo najít nové cesty pro export saudské ropy, pokud by Írán uzavřel Hormuzský průliv.

Kapacita ropovodu East-West Pipeline je nyní 5 milionů barelů denně, od roku 2018 pak kapacita vzroste na 7 milionů barelů denně. V současnosti ropovodem East-West Pipeline proudí cca milion barelů saudské ropy denně.

Íránský Hútíský útok na lodě v průliv Bab al-Mandab, resp. vůbec boj o ovládnutí Jemenu mezi Saudskou Arábii a Íránem, je ukázkovým případem boje o ovládnutí škrtících míst důležitých pro světovou obchodní dopravu.

Ropná pole a ropovody Saudské Arábie; větší foto / Public Domain
 

Americká reakce

V reakci na útok na loď Swift americké námořnictvo kvůli ochraně civilních a obchodních lodí vyslalo do oblastí průlivu Bab al-Mandab torpédoborce USS Nitze (DDG-94), USS Mason (DDG-87) a jako předsunutou základnu výsadkové plavidlo USS Ponce (AFSB(I)-15)

Oba torpédoborce operují v oblasti v rámci bitevní skupiny utvořené kolem letadlové lodi Dwight D. Eisenhower. USS Ponce podporuje speciální operace v oblasti a na své palubě nese experimentální 30kW laser LaWS.

Přítomnost amerických lodí ale útoky nezastavilo, ba právě naopak - během posledního týdne byly americké lodě USS Mason a USS Ponce (plující vedle sebe) celkově třikrát pod útokem protilodních střel. Poslední útok na torpédoborec USS Mason se odehrál v sobotu. Na loď opět útočily čínské protilodní střely C-802.

Odpal klamného cíle Nulka (2012); ilustrační foto / Public Domain

Při prvním protiamerickém útoku 9. října torpédoborec USS Mason na obranu sebe a USS Ponce odpálil dvě antirakety Standard Missile 2 (SM-2) dlouhého dosahu a jednu antiraketu RIM-162 ESSM (Evolved SeaSparrow Missile) krátkého dosahu. Torpédoborec také použil raketové klamné cíle Nulka.

Maximální teoretický dosah SM-2 je 185 km, dosah RIM-162 ESSM je 50 km. V obou případech šlo o první použití těchto střel v ostré akci.

Na obě lodě útočily dvě střely C-802. Jedna střela dopadla do vod v bezpečné vzdálenosti od obou lodí, aniž by se ji obranná palba torpédoborce USS Mason nějak dotkla. U druhé střely není jasné, zda ji torpédoborec zničil, nebo také minula cíle.

Další útok se udal o čtyři dny později. Hútíové proti USS Mason opět vypálili dvě střely C-802. Torpédoborec na obránu odpálil salvu antiraket (počet a typ antiraket není zatím znám) a minimálně jednu protilodní střelu C-802 zničil.

Odpal antiraket RIM-162 ESSM z fregaty HMAS Ballarat (2016). / Public Domain 

Američané v reakci během několika dalších hodin pomocí střel Tomahawk z torpédoborce USS Nitz zničili tři pobřežní radarové stanoviště Hútíských povstalců, které pomáhaly k navádění protilodních střel proti americkým lodím.

Několik hodin po americkém útoku Írán oznámil odeslání “44. flotily íránského námořnictva do oblasti.” Ve skutečnosti jde o dvě lodě - fregatu Alvand Saam (INS 71) a logistické plavidlo Bushehr (INS 422). Vyslání obou lodí se považuje jako odpověď Íránu kvůli “zachování tváře”.

Nicméně mise obou lodí byla plánována dlouho předtím, jako součást íránské patrolovací operace kolem východního afrického pobřeží. V každém případě íránská fregata je vyzbrojena čtyřmi odpalovacími tubusy pro střely C-802 a Bushehr přistávací plochou pro vrtulník.

K třetímu útoku na torpédoborec USS Mason mělo dojít v sobotu. V tuto chvíli ale nejsou o průběhu útoku žádné bližší informace. 

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Obří námořní cvičení RIMPAC 2016

Před několika dny skončilo více než měsíc trvající mezinárodní námořní cvičení Rim of the Pacific ...

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Antitorpéda pro americké válečné lodě

Americké námořnictvo (US Navy) postupně instaluje na své letadlové lodě obranný systém SSTD (Surface ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Kozlus
  22:01 22.10.2016

  infi: ono se hlavne ani nevi, jestli vubec neco na ten torpedoborec letelo...

 • infi
  21:35 22.10.2016

  Ze clanku vyplyva, ze jak cinske rakety C-802, tak i americke protirakety jsou spise neucinne, nez ucinne :-) nebo minimalne maji nejasne vysledky...

 • Shania
  17:41 20.10.2016

  tom75: moc bych se nebal co bude bombardovat CENTCOM, ale spíš co tam bude provádět Iracké letectvo.

  S medii dobře děláš...

  Ale naopak mi přijde, že dost lidí neví jaká byla jejich doktina v Afganistanu, Čečně atd, pak by se totiž moc nedivili tomu co rusové vytváří teď.

 • tom75
  17:25 20.10.2016

  Leviatan
  Se koukni na trubku nebo na zprvy jak ukazujou mosul jak to tam bombujou a je tam 1.5 mil.civilistu co k tomu chces dodat?
  Usa lmprtovali demokraci v lybii iraku v afganistanu narvali tam miliardy dolaru urcite se tam tem lidem zije lip
  Shania kdyz zssr zahajili invazi do afganistanu v novinach psali ze tam sli branit afgansky lid ukazovali vysmate afgance a pri se tam vubec nevalci ted vime jak to bylo ale to si ty nevis pac si myslim zes tu dobu neazil tak se nediv nam starsim ze neverime vsemu co nam media predkladaj

 • Shania
  10:43 20.10.2016

  tom75 a crusader: reportování ze syrie, yemenu, Iraku atd je nedostatečné, protože to lidi nezajíma a navíc když už se něco odtiskne, tak to všichni mezi sebou přebírají a je jen velmi málo novinářů, co mají tušení, co se tam děje.

  Byli tu nějaké zprávy o osvobození Fallujah? o zmizení civilistů co z města unikli a dostali se do rukou šíitských milicí a IRGC(osvoboditelů)?

  Tady jsou nahlášené ztraty pro koalici

  https://airwars.org/civcas2016...

  a hlášené nálety (určitě tam nebudou všechny)
  https://airwars.org/daily-repo...

  Marty: nemůžeš věřit nikomu (obzvlášť režimu, rusům nebo amíkům), i ty videa kde jsou vidět zavalení a roztrhaní lidé můžou být zmanipulované ... Takže nahlášené počty mrtvých nejspíš budou i nižší (např. informuje nespolehlivě Sohr), než se uvádí. na druhou stranu tam musí být obrovské množství zraněných, o tom se skoro nemluví, zranění ve městě bez zásob a s minimální lékařskou péčí...

  Pak se stačí podívat jak vypadají bombardovaná města... jaky typ munice použivaji, jaká je jejich přesnot (v oblastech kde mají Glonas pozemní vysílače je to okolo 30-40m - aktuálně přidali třetí v Idlibu, kde do té doby měli přesnost mezi 100-200 - tohle platí pro stroje se svp-24, bomby shazované z vrtulníků jsou daleko za 200m), do jakých částí ty údery jsou a kolik jich je.

  I tak tím že kdo může se přesunuli pod zem (včetně zdravotnických zařízení)

  A fungoval systém včasného varovaní (mobilní sítě + spoteři - naposled jsem o tom slyšel v zimě)

  Režim se nesnaží zabít co nejvíc civilistů, chce je hlavně zlomit, donutit je odejit nebo se vzdát, ztížit jim maximálním způsobem podmínky k životu zlikvidováním infrastruktury, náhodnými utoky atd.
  Nejtěžší ztráty jsou například když se jim povede zasáhnout tržnice, něco kam prostě musíš někoho z rodiny poslat (většinou muži).

  -------------------

  Takže i lidi co sledují a studují konflikt na denní bazi, dokaží zjistit jaké jednotky v oblasti operují, jejich taktiku, důvod vzniku a nasazeni, mají místní kontakty stejně vědí velmi málo o tom co se děje a potrvá pak roky to vše vytvořit přesnější obraz.

  Já tyhle detailní reporty sleduju už skoro rok a jediné co bych z toho usoudil je to, že lidi co sledují jen media nejenže nevi nic, ale je jim predkladana zmanipulovaná verze jednou ci druhou stranou. A i to co vidím u většiny lidí tady je to buď strana A) USA, Evropa a nebo B) spojenci ruska a tihle lidi nikdy nepochopi a ani nechteji pochopit co se tam děje.

 • crusader
  10:36 20.10.2016

  leviathan

  Kde píšu o bombardování Mosulu? Jen píšu svůj názor, že žádné civilní oběti z Mosulu neuvidíme, protože se nikomu nehodí, naopak ukazovaly by "brutalitu" amerického bombardování (ekvivalent "brutality" ruského bombardování Aleppa - ale tady se to hodí na očerňování Ruska, proto je to v naší televizi pořád - i když z pochybných zdrojů jako je jeden obchodník z Coventry, neboli SOHR).

  A navíc pokud budou Mosul chtít dobýt, bombardování města dřív nebo později začne.

 • Luky
  10:32 20.10.2016

  Levi(čáku), já bych na tvým místě s těma mozgozobama šetřil. Když Ukrové bombili Slavjansk, Luhansk, Doněck a rovnali se zemí menší vesnice s pomocí nemodernizovaných Su-25, MiG-29, Gradů, houfnic, fosforu i Toček, tak jsi tady oplýval velkou jistotou, že je to dobře použitá munice na teroristy. Přitom tam byli prokazatelně civilisti, navíc normální lidi, sdílející v podstatě tytéž hodnoty, mající jen trochu jiný názor. Nemohli a neměli vlastně důvod někam odcházet a opouštět svoje domovy a příbuzné.
  V Halábu to není vůbec jednoduché a ke ztrátám na životech u civilů určitě dochází. Co se týče mrtvých na straně povstalců, přebírají to opravdu většinou od džihádistických skupin a např. bílých přileb. Mezi nimi prokazatelně slouží fanatici nejhrubšího zrna, řezači dětských hlav, kteří následně vyprošťují ze sutin klidně 5x to samé dítě. Nemají problém narafičit, nahrát a nakašírovat cokoli.... Proběhla už velká spousta amnestií a místní měli opakovaně možnost opustit oblast bojů. Mnoho rodin tak učinilo. Ruské letectvo plošně nebombarduje civilisty, to je hlod. Útočí na cíle, které souvisí s bojovou činností. Když je příměří tak nebombardují, ale "FSA" stále ostřeluje civilní části Halábu, které jsou pod správou režimu. Tam umírají prokazatelně civilisti. Tyto oběti války ale západní propagandu nezajímají. Raději dokola omílá, co džihádisti zinscenují (že má každá opravdová oběť pro ně cenu zlata dokazují zákazy a perzekuce za opuštění).
  Já bych ale stejně uvítal informaci CNN, kde jsou americké a Britské specops. Turci teď jdou bez obalu po Kurdech, tak s nimi jsou těžko...a když vzpomenu, jak anglosaský mediální komplex z obklíčení Halabu šílí....kdoví, kdo potupně nastupoval do zelených evakuačních autobusů se syrskými vlajkami a provokativní ruskou vlajkou nad vstupem...

 • Marthy
  09:49 20.10.2016

  Leviatan-nechci ti brát iluze,ale v řadách "bojovníků"bojují ženy,staří šedivý chlapy a bohužel taky děti...není to tak dávno kdy se odpálil sebevražedný atentátník-12-ti letý chlapec.Krom toho informace s neznámého zdroje které nelze nijak nezávisle ověřit mají nulovou hodnotu.
  Tvoje argumenty stojí na hliněných nohou.Ale což,vím že je mnoho lidí kteří nerozumí,jednoduše proto že rozumět nechtějí.

 • leviathan
  09:34 20.10.2016

  tom75 a crusader: odkial beriete informacie, ze USA intenzivne bombarduju Mosul???? Mate nejaky zdroj? Alebo su to len vase domnienky?

  Marthy: netrep sprostorsti: na to aby si ziskal informacie z nejakeho miesta. tam nemusis vysielat vlastneho reportera. Mozes ziskat inforamcie z miestnych zdrojov. A ano - hlavnym zdrojom informacii su miestny lekari. Ked sypes neriadene bomby na husto obyvane stvrte, tak je kazdemu NORMALNEMU cloveku jasne, ze tam budu aj civilne obete. A ti lekari to rozoznaju lahko, ked su obetami zeny, deti, starci, ale vam prisprostlym kremrlolam je "vsjo jasno" - vsetci su to teroristi. To je klasicka stalinisticka logika - ked je medzi piatimi ludmi zradca, zabi vsetkych pat a zradca je stopercentne mrtvy - mas v hlave bolsevickeho mozgozoba.

 • Marthy
  09:18 20.10.2016

  mě by taky zajímalo odkud se berou informace o civilních obětech v Sýrii způsobené Syrským nebo Ruským letectvem.Zpravodajci CNN asdi v Aleppu nebudou,to by jim tam brzo někdo ufiknul hlavy.Takže odkud se ty info berou a nakolik jsou věrohodné?Vládnou tam (zatím) teroristé-takže to oni informují média ?Velice věrohodný zdroj informací.
  Nebo o civilních obětech a zraněných informují místní lékaři?Ale jak poznají že ten či onen mrtvý či zraněný byl civilista?Viděl jsem mnoho videí ze Sýrie,Jemenu,Iráku-uniformy tam používají jen vládní vojska,a to ne všichni.Velká část "bojovníků"má civilní šaty.Jak tedy v nemocnici poznají civilistu od teroristy,bojovníka islámského státu,Al nusry,"umírněné opozice" a jiných band.Oni to mají napsáno v občance,nebo snad na čele?
  Prostě-věrohodnost takových zpráv je nulová.

 • crusader
  08:48 20.10.2016

  tom75
  Civilní oběti v Mosulu přece žádný nebudou, bude se ukazovat jen vítězný postup irácké armády a Kurdů. No a pokud nějaké civilní oběti nějakým nedopatřením objeví, budou se omlouvat tím, že je "bojovníci" Islámského státu (všimli jste si, že je tak nazývají naše média, už to nejsou islamisti) drží jako živé štíty a nebo že za jejich smrt dokonce může IS.

 • tom75
  23:28 19.10.2016

  Jen mi je divny ze amici dva dni intenzivne bombardujou mosul kde pry zustalo 1.5 mil. civilistu a v mediich nic o civilnich obetech asi to fakt umnej to presne bombardovani,nebo to umnej s tema mediami???

 • KOLT
  11:42 18.10.2016

  pro Todomatch: Je to sice trochu mimo téma, ale co už. Ano, všechno jsou to muslimové. Ale to neznamená, že mezi nimi nejsou rozdíly! Jsou totiž ještě větší než mezi ortodoxními evangelikánskými církvemi ze středozápadu USA a unitariány, nebo mezi ultraortodoxními a "běžnými" Židy. Do mnoha směrů islámu se promítají vlivy křesťanství a židovství (což je pochopitelné, jsou to náboženství jedné Knihy, obě starší), gnosticismu, různých původních Perských a Indických náboženství atd. atp. Nedávno celý svět litoval jezídů, málokdo ovšem měl odvahu poznamenat, že v mnoha ohledech si nezadají s ortodoxními muslimy (vraždy ze cti, za opuštění komunity atd.), naproti tomu alavité jsou v principu poměrně umírnění. Sice uznávají šaríu, ale kupříkladu nezakazují pití alkoholu, mnozí věří v reinkarnaci (židovského typu) atd. Prostě házet je do jednoho pytle je pěkná pitomost.

 • KOLT
  10:54 18.10.2016

  Nejpravděpodobnější naděje na jakýs-takýs mír v Sýrii je její rozpad. A to samé platí pro Irák. Jenže v "moderním" světě je myšlenka rozpadu státu kdovíproč něco, o čem se nemluví. Asi že se půl světa bojí, že by se jim mohly začít rozpadat jejich vlastní státy.

  Druhou možností pro mír v oblasti je, že by vládu nad většinou blízkého východu převzala dynastie, kterou by většina místních uznávala. Přičemž jednotlivá území by měla značnou míru samostatnosti co se týče samosprávy. Jaká asi jediná dynastie přichází v úvahu, je vcelku zbytečné psát.

 • niko
  08:30 18.10.2016

  Kurnik necham vas tu par hodin bez dozoru a zase kecate len o tej Syrii. :)

 • tom75
  22:27 17.10.2016

  Ten tom cooper urcite cestuje po syrii a pta se obyc. syranu jakej maj nato nazor a jaka je situace spis si myslim ze sedi nekde v mekaci zere hamburgry a pise o syrri kterou v zovote nenavstivil

 • Marthy
  22:15 17.10.2016

  Shania,taky tady dám odkaz,tentokrát ne nějakého teoretika,ale rovnou toho kterého se to týká nejvíc.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

 • Luky
  22:13 17.10.2016

  realita si jde jinou cestou, než ukazují wishfull bláboly Toma Coopera....

 • Shania
  22:04 17.10.2016

  Marthy: prosím tě, jaká armáda Syrské republiky? Asad nemá žádnou armádu.

  Asad je nejenže zcela finančně závislí na finanční pomoci Iranu, ale i vojensky, IRGC financuje a ovládá většinu milic a ty které přímo neovládá jsou soběstačné a zcela nezávislé na Asadovi, jediné co je spojuje jsou tzv společné zájmy.

  V okamžiku kdy bude mít IRGC dost a odejdou, režim se zhroutí.

  Režim není budoucnost syrie, ale nejsou tu skoro žádné alternativy, protože režim dělal a pořád dělá co může, aby ty alternativy zničil a na jejich úkor posílil vliv extremistů ( a není jediný kdo je za to zodpovědný)

  Marty, mužu ti poradit jen jedno, jestli nechceš blábolit hovadiny o SAA, umírněné opozici, proxi valce mocností, demokracii a opravdu cheš vědět víc o tom co se v syrii děje, máš teď jedinečnou šanci se ledacos dozvědět.

  Tom Cooper v tohle vlákně shrnuje situaci v syrii a vlákno neustále roste. takže sleduj komentaře od x_TC_x

  https://www.reddit.com/r/Credi...

 • Marthy
  21:28 17.10.2016

  Divous,jediná šance na to že se Sýrie vrátí do "normálu",že tam nastane mír je že zvítězí armáda Syrské republiky.Ať už je ten či onen zastánce jakékoliv politiky,tak je to pro Sýrii jediná cesta."Umírněná"opozice?K smíchu,nebo spíš k pláči...Kurdové?Z toho by koukalo okamžité zapojení Turecka do konfliktu(myšleno ve velkém měřítku).Takže kdo jiný by dokázal udělat v Sýrii pořádek a nastolit mír?Nikdo takový kromě Asadovy armády bohužel neexistuje.
  Další varianta je trvalý chaos,bída a utrpení civilního obyvatelstva,jako v Afgánistánu,Lybii,Iráku...

 • dusan
  21:21 17.10.2016

  Ten vrak už vyzerá na odpis.... ale určite má veľkú cenu ... ako študijný materiál. Výpočty a teória učinku protilodných striel je jedna vec, realita druhá.

  Čo sa týka situácie v Jemene. Tak určite nie je čierno-biela. V rámci "boja proti terorizmu" tam pre pár rokmi mali Amíci pekných pár "prúserov". V rámci "križiackej výpravy" sa totiž často spoliehali na veľmi pochybných spojencov a tí využívali či skôr zneužívali Amíkov na svoj prospech. Od dodávok peňazí či zbraní ... až po likvidáciu nepohodlných ľudí označených zo zištných záujmov za "teroristov", hoci s nimi nič nemali. Aj právnici s tým mali problém ... lebo oficiálne USA s Jemenom neboli v konflikte a ich drony či Tomahawky zabíjali ľudí a dokázateľne to boli často obyčajní civilisti a i tí "zlí" boli zabíjaní vlastne úplne mimo právneho rámca. V USA je o tom veľká diskusia. Už len preto, že obeťami boli i americkí občania .... len za to, že boli teroristi, resp. si to niekto myslel.

  Preto ma útoky na americké ciele vôbec neprekvapujú. Netreba v tom vidieť súvis so SA .... Amíkov mnohí domáci naozaj nemajú radi ... a často naozaj zúrivo.

  divius ....
  isto je čo sa týka formálnej stránky asadov režim tým nejlepším v okolí .... ale to nič nemení na fakte, že je najkrvavejší ... krvavejší ako všetci tí islamistickí blázni spolu ...
  A keďže bol na tom Asad už naozaj zúfalo, tak už musel od tej "slobody" upustiť .. závisí od podpory Iránu a Hizbaláhu ... a tí majú od sekularizmu dosť ďaleko.

  Dnes už je mierové spoločné súžitia vlastne nemožné. Okrem šítov a sutinov sa ani Kurdi (ak sa bude dať) nebudú s nikým baviť o spoločnom štáte. Celý prestor je v procese "tavenia" a čo s toho vznikne je ťažko povedať. Sýria i Irak sú umelé útvary, ktoré vytvorili veľmoci po I.svetovej vojne a ich stabilita mimo dikátorskych režimov je nulová.

 • Irving
  21:20 17.10.2016

  Todomach - tak bacha, všichni muslimové nejsou - kurdští YPG jsou radikální marxisté, aspoň teoreticky... S tím aspoň máme zkušenoti, asi proto je skoro všichni podporují... :-)

 • peter123x
  20:57 17.10.2016

  Sporiadany ustup v podani saudov, cas 12:50. https://www.youtube.com/watch?...

 • divous
  19:49 17.10.2016

  Ano, je to na blízkém východě tak, že muslimové bojují proti muslimům. Ale ať je Asad jakýkoliv, jeho režim vždy byl sekulární a stále je. Druhá věc je, že kvůli katastrofálním ztrátám armády dnes polovinu proasadovských sil tvoří různé milice a iránské jednotky, ti již sekulární síly samozřejmě nepředstavují, přesto Asad stále tvrdí, že jeho cílem je zachovat sekulární charakter státu a není důvod mu v tomto nevěřit na rozdíl od jeho oponentů, kde naprostou většinu tvoří skupiny jejichž cílem je sunnitský islamistický režim s právem šarija atd... sekulární části FSA jsou dnes již v naprosté menšině. Je to také důvod proč v Sýrii jednoznačně křesťané i židé podporují právě Asada. Svědčí o tom mimochodem i dopisy křesťanských duchovních z různých míst Sýrie zveřejňované v křesťanských médiích. Takže ano, zajisté Ruská propaganda se ráda vyhýbá tomu, že na straně Asada taky bojuje Hizballah nebo různé extrémní šíítské skupiny, ale není to zase tak, že šíítský extremismus tvoří jádro politiky Asadovců. zatímco protistrana je jednoznačně drtivě většinově extrémně islamistická. Podle mého je pokračování politiky jejich podpory jen kvůli zachování tváře a taky kvůli Rusku chybou.

 • Sepp
  19:28 17.10.2016

  Todomatch - Mea culpa, ano máte pravdu, alavité jsou odnoží šíitů. To, že jsou to všichni muslimové je samozřejmé. Na druhou stranu Vaše správné srovnání trochu poukazuje na určité zpoždění. Zatímco v Evropě si to katolíci a protestanté "vyřizovali" při třicetileté válce (samozřejmě i o něco později), tak u muslimů je podobný konflikt stále živý. Díky za opravu.

 • Todomatch
  19:12 17.10.2016

  Sepp - Jenom na okraj – rád bych zdůraznil, že Alávité jsou muslimové, šíité. Zdůrazňování pojmenování Alávité má kořeny v ruské propagandě, která se snaží zastřít fakt, že v syrském konfliktu Rusko stojí na straně jedněch muslimů proti druhým. V tomto případě na straně šíitů. Kreml se totiž dlouhodobě snaží vytvářet dojem, jako by v blízkovýchodních konfliktech proti sobě stáli šílení muslimští extrémisté a proti nim moudří diktátoři bez vyznání. Bojují-li pak USA a Evropa proti těmto diktátorům, zaplavuje Kreml internet články o tom jak USA podporují islamisty. Tak to není, ať budete na straně Saudské Arábie, Íránu, Iráku, Sýrie, Jemenu, Jordánska, Turecka nebo Libye a v rámci těchto zemí s opozicí nebo s vládou, vždycky budete na straně nějakých muslimů! Všichni jsou tam muslimové! I ti diktátoři, i rebelové i teroristé. Prostě všichni. Furt se tomu nedivme. Asad je muslim, jeho příbuzní jsou muslimové, jeho vojáci jsou muslimové a tito muslimové, bojují o moc s jinými muslimy. Čečenský prezident R. Kadyrov žádající V. Putina, aby jej poslal skoncovat s Islámským státem je taky muslim a k tomu stejný sunnita a salafista jako právě bojovníci Islámského státu. Věta "Šíité x Sunnité jsou kapitola sama o sobě. V některých oblastech (viz Sýrie) vyjdou jednotlivé skupiny lépe s křesťany, nebo alávity, než mezi sebou" je jako bysme třeba o Rusku napsal "Evangelíci x pravoslavní jsou kapitola sama o sobě. V některých oblastech (viz Čečensko) vyjdou jednotlivé skupiny lépe s muslimy, nebo katolíky, než mezi sebou." Tak jako je evangelík, katolík i pravoslavný křesťan, je šíita, sunnita i alávita muslim.

 • Sepp
  18:39 17.10.2016

  Je otázka, jestli je to chyba. Postavit se nepopulárním Spojeným státům, nepřímo poukázat na jejich angažmá v konfliktu, zviditelnit svůj boj, vycenit zuby, to vše může hrát roli. Navíc před volbami je nepříliš pravděpodobné, že by Američané měli chuť se výrazně víc v této oblasti angažovat. 2 Vrata - je to tak. První je rodina, kmen, obec, oblast. Naopak stát nijak zásadní není. A Šíité x Sunnité jsou kapitola sama o sobě. V některých oblastech (viz Sýrie) vyjdou jednotlivé skupiny lépe s křesťany, nebo alávity, než mezi sebou. Jediný, kdo je ještě horší jsou nevěřící.

 • KOLT
  18:12 17.10.2016

  Je to zajímavé, když v jednom státě vládne diktátor, příslušník menšiny, je povstání proti němu teroristickým bojem proti legitimnímu vládci, zatímco v jiném státě je to oprávněný boj většinové populace za svobodu. Jestlivá ono to na tom blízkém a středním východě nebude fungovat trochu jinak...

  Vrata, asi máte pravdu. Pokud po plavidlech USN skutečně stříleli Hútiové, dost možná je to prostě otázka toho, že je považují za nepřítele (ve své podstatě oprávněně). A nejsou schopni dohlédnou toho, že je to v nynější situaci strategická chyba. A nevadí jim, že píchají do vosího hnízda.

 • Beld
  17:16 17.10.2016

  Shania : Jeden z velmi podstatnych duvodu pro masivni povstani byl obrovsky narust sebevrazednych utoku AQAP ciste proti siitskym mesitam a zjevna neochota\neschopnost vlady cokoliv resit . Jen v roce 2013 to bylo nekolik masivnich utoku , 3 nejvetsi zabily cca 300 lidi kazdy ... To ze 2 z techto 3 utoku probehly v prevazne sunitske casti zeme tomu nijak zvlast nepomohlo , byly zamereny na siity a ne na vladni vojska/vladu .

  Zajimave je , ze na jednotky SA a zoldnere se jejich utoky vubec nezameruji...

 • Shania
  16:35 17.10.2016

  Beld: myslíš spíš to, že 80% Šítů žije na uzení ovládaných protivládní koalicí ne?

  To stejné s tou podporou, na druhou stranu máš pravdu, že 60% Jemenské armády přešlo (zustali věrni Salehovi) k nim (early 95% of the Yemen Air Force, 100% of the Special Forces Command, 100% of the Missile Forces Command, 100% of the Presidential Protection Force, about 70% of the Yemen Navy as these were as of March 2015), takže z vojenského hlediska to zdaleka nejsou jen partyzani v horach, ale regulérní armada se slušnou vyzbrojí a dost velkou zasobou balistických raket a jiné těžké výzbroje a mají velkou početní převahu proti intervenčním vojskům koalice (nepočítám provládní síly)

  Nějak mi taky není jasné, proč si takovým způsobem zakomponoval Al kajdu (AQAP), jako kdyby jsi chtěl naznačit, že bojuji spolu s provládními vojsky proti povstalcům, když opět AQAP dělá jako vždy problémy převážně v sunnitských částech země (v podstatě opět obrovská zločinecká organizace zabývající se pašováním, výběr daní atd) a je největší hrozbou pro provládní síly, jejíž pozice po odchodu na frontu rychle zabrali.

 • Vrata
  16:27 17.10.2016

  Myslim, ze my Evropane mame trochu zkreslene predstavy o tom, koho povazuji Arabove za spojence a koho za nepritele. Byla nedavno v priloze Lidovych novin reportaz nekde z konfliktni zony - bud to byla Lybie nebo Syrie ci Irak. Pro mistni ozbrojence/povstalce, jejichz stranu USA v podstate podporuje, byl nejvetsim nepritelem prave USA. Ti chlapci naprosto nemeli predstavu o konkretni situaci a drzeli se proste zdejsich mytu a zvyku.
  Mam dojem, ze pro lidi z techto etnickych oblasti je hierachie pritel-nepritel pevne dana: rodina - pribuzenstvo - obec - vlastni kmen nebo podobna skupina (i nabozenska - stat(mozna) - jiny stat a jine nabozenstvi a kultura. V tomto prostredi mozna mnozi radsi prijmou vlastniho byt treba i desiveho diktatora nez ciziho jakkoliv lidskeho vladce. Takze - siitsky diktator neni pro sunity "jejich" (podobne jako sunitsky pro siity) a bude jejich nepritelem. Podobne cizi stat a cizi kultura a nabozenstvi bude jeste vetsim nepritelem i kdyby se k nim dotycna kultura/nabozenstvi chovala jakkkoliv pratelsky.

  Poznamka - samozrejme, vyse napsane je schematicke, chtel jsem jen zduraznit princip. Mam pocit, ze neplati pro vsechny muslimy ale hlavne pro Araby.

 • tom75
  15:31 17.10.2016

  Beld al-kajda jsou umirneni to je v pohode

 • Beld
  15:15 17.10.2016

  Sorry , ale "clanek" je hodne nepresny , v Jemenu bojuji mistni hutiove s minimalni ucasti materialne podporovani iranem proti al-kajde a Saudske arabii z vetsi casti reprezentovane zoldneri a vojaky samotne SA . Mistni jemenci podporujici Hadiho jsou v naproste mensine a uz nemaji zadny vliv . 80% populace zije na uzemich ovladanych siity/hutii . To ze utoci na lode US je z jejich pohledu pochopitelne , US jsou podle nich spojenci SA potazmo al-kajdy .

  Problem Jemenu je jeho poloha , mistni se tezko vyhnou vlivu mocnosti .

 • tom75
  14:21 17.10.2016

  Mi to pripominana co se stalo v tonkinskem zalivu pak se amici priznali ze to byl fake no a ze tam pak zarvalo 2 mil. Viet.teroristu to je vedlejsi.

 • niko
  14:04 17.10.2016

  Dikes Shania. Zaujimavy link. Otazne je, ci technicky neskusenejsim Hutiom, Irancania nepomohli pri prerabke C 802. Pripadne, ci im neposunuli nejake vlastne C 802. Ako som pisal, ziskali by tak za malo penazi relativne dobru vojensku vyhodu. Pokial spravne rozumiem, minimalne jeden saudsky tanker sa uz Hutiom podarilo potopit. Cize Saudi maju realne riziko prerusenia ich vyvoznych tras ropy, na ktore musia zakonite reagovat.

 • logik
  14:04 17.10.2016

  Shania: perfektní odkazy. Dík.

 • Shania
  13:12 17.10.2016

  niko: pokud chceš vědět víc a umíš anglicky:

  https://warisboring.com/to-thr...

  https://warisboring.com/much-o...

  Obecně Tom Cooper je dost dobrý zdroj informací (a těch bohužel moc není) jak okolo Yemenu, Syrie, tak minulých konfliktů na blízkém východě (hlavně letectvo), Africe atd. Díky tomu má rozsáhlé kontakty. Navíc ho těžko může někdo označit za pro US, RF atd (spíš naopak :D ).

  Tady jsou jeho články na War is Boring

  https://warisboring.com/search...

  Jako např. tento

  https://warisboring.com/joyrid...


  A nebo sleduj historii jeho příspěvků na redditu x_TC_x

  Kde je často dost zajímavých informací, jako třeba zde

  https://www.reddit.com/r/Credi...

  A pak fora http://www.acig.info/forum/... kde je potřeba registrace, ale dobrý zdroj informací jak z minulosti, tak aktuálních konfliktů.

 • niko
  13:05 17.10.2016

  Sholva: Detajly utoku nepozname. Vieme len, ze pri troch utokoch ani jedna raketa nezasiahla ciel a ze USN pouzila protirakety. Co bolo zlyhanie rakety a co cinnost rusiciek, klamnych cielov, protirakiet nevieme.

 • Sholva
  12:46 17.10.2016

  Opravte mě, ale opravdu z toho vyplývá, že účinnost protiraketových systémů na amerických torpédoborcích je nic moc? Ve dvou případech není známo, zda žuchla raketa sama od sebe, v jednom je to potvrzené, jednu sestřelili... Šplouchli mimo, naštěstí, ale teda jsem nemile překvapen - čekal bych 3 sestřely, jednu haluz, tohle, jak je to napsané, vypadá naopak - 1 sestřel, 3 haluzy... Přijde mi to podivné...

 • niko
  12:07 17.10.2016

  No neviem kolko obyvatelov zastupuje Adenska vlada, no s urcitostou sa da povedat, ze ovlada spolu so Saudami väcsinu (2/3) uzemia.
  Shania: Dik za info o raketach. No otazne je, ci si Iran necha ujst prilezitost narusit trensportnu trasu ropy nenavidenej Saudskej Arabii. Pri pouziti relativne malej snahy. Teda dodania rakiet, pripadne expertov.

 • shal
  11:55 17.10.2016

  Iq323: To není tak jednoduché. Oficiální vláda má podporu Saudské Arábie, ikdyž většinu obyvatel nezastupuje a defacto její vládní pravomoc dosahuje jenom tam kde dostřelí jejich armáda. Je to podobné jako v Syrii. Oficiální vláda Assada taky zastupuje menšinu obyvatel, a tu většinu vidí jako vzbouřence a teroristy, ale jednou má mezinárodní (Rusko, Irán) podporu, tak se drží u moci. V obou případech by bez zahraniční pomoci vládl úplně někdo jiný.

 • Iq323
  11:31 17.10.2016

  Zásadní problém je ze saudove chtěli a chtějí změnit vládu v Jemenu většinu území ovládají Hutiove což jsou shia a saudove podporuji sunity.. tudíž můžeme říci ze Jemen se bráni agrese z cizího státu a oprávněně.. protože většinu maji momentálně Hutiove Amerika samozřejmě podporuje v agrese saudy

 • KOLT
  11:12 17.10.2016

  Je mi trochu divné, proč Hútiové útočí na Američany ve chvíli, kdy je díky poslednímu vývoji slušná šance, že Amíci přestanou podporovat koalici Saudů. V tuhle chvíli by naopak měli vyvinou veškeré diplomatické úsilí, aby útok na onen státní pohřeb co nejvíc rozmázli, díky čemuž by se o válce začalo víc psát. A jelikož na Západě už má plno lidí Saudů plné zuby (což dokazuje nedávno schválený zákon v USA ohledně odškodnění za 11. září), je slušná šance, že administrativa USA bude donucena podporu jejich koalici přinejlepším značně omezit. Jenže když zaútočte na americké vojáky a píchli jste do vosího hnízda.

  Čili možnost, že za útoky ve skutečnosti stojí Saudové nebo někdo od nich (včetně samotných USA), se samozřejmě nabízí. Na druhou stranu, ony jsou tamní národy dosti vznětlivé, takže je prostě možné, že kvůli vzteku po útoku na pohřeb prostě začali útočit na lodě USA, neb je (oprávněně) vnímají jako součást saúdské koalice. Nebo je to podmíněné touhou Íránu (nebo dokonce Číny) otestovat si střely proti modernímu plavidlu USN. A nebo, jak psal pks_, má prostě jenom USS Mason brouka v radaru.

 • Shania
  11:03 17.10.2016

  niko: otázka je, kolik mají ještě raket, tyhle pochází z raketových rychlích člunů co kdysi Yemen koupil od Číny.

  Vzhledem k tomu že se k Hutinum přešla i většina armády, tak raktety ze člunů odstranili a teď je používají na improvizovaných odpalovacích zařízeních ze země.

  To nejsou rakety dodané Iranem, ten podle všeho není do konfliktu přímo zapojen (mimo to mají co dělat v Syrii a Iraku), mimo mediálního PRBS a morální podpory.

 • niko
  10:52 17.10.2016

  No myslim, ze pokial sa Adensko-Saudske vojska nezacnu serioznu ofenzivu proti Jemenskemu pobreziu Cerveneho mora, budu taketo utoky pokracovat so stale silnejsou intenzitou.

 • pks_
  09:48 17.10.2016

  K lodi Swift: byla zasažena a začala hořet. Posádka byla evakuována. Na internetu je k dispozici rozhovor dvou Ukrajinců, kteří byli na palubě. IMHO ztráty na osobách byly spíše menší.

  Existují zprávy, že není jisté, že k útoku na USS Mason skutečně došlo (http://edition.cnn.com/2016/10...
  "Officials Saturday night were uncertain about what exactly happened, if there were multiple incoming missiles or if there was a malfunction with the radar detection system on the destroyer."

  Vzhledem k tomu, že pořád útočí jen na USS Mason, tak je možné, že tam mají problém s radarem (a pokud ostatní lodě útok nevidí).