Útok dálkově ovládaných člunů na Černomořskou flotilu umožnil Starlink

-
3. 11. 2022
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Ukrajina provedla pomocí dálkově ovládaných „kamikadze“ člunů útok na lodě ruské Černomořské flotily. Výsledek útoku není znám. Mluví se ale o zlomovém okamžiku ve vedení námořní války. Opomíjí se však zásadní věc – útok byl řízen přes satelity Starlink.
Následující řádky nemají ambici vysvětlit složitost satelitní komunikace ani všechny problémy a technické překážky, ale pouze medializovat (na teoretických příkladech) jednu z nejdůležitějších vojenských revolucí posledních desítek let.
Nejdříve upřesnění pojmů. Útok na lodě Černomořské flotily neprovedly autonomní bezosádková hladinová plavidla USV (Unmanned Surface Vehicles), ale dálkově ovládaná USV. Šlo v podstatě o „lodě na dálkové ovládání“.
Nejsložitějším problémem při nasazení leteckých, pozemních nebo námořních dronů je zajištění vysokorychlostní, utajené, nezarušitelné a stabilní komunikace. Dosah dronů je proto v drtivé míře omezen na přímou rádiovou komunikaci (mezi dronem a anténou řídící stanice nesmí být žádná fyzická překážka).
Špičkové (a patřičné drahé) americké drony Predator a Reaper lze řídit přes komunikační satelity pohybující se po geosynchronní oběžné dráze Země (35 000 kilometrů nad povrchem Země). Oběžná rychlost těchto satelitů je sladěna s rychlostí rotace Země, takže satelity jsou vůči danému bodu na povrchu Země ve stále stejné pozici.
Satelitní vojenská komunikace je ale dostupná prakticky pouze pro nejvyspělejší armády světa. I tak je přenosová rychlost silně omezená, především při odesílání dat (upload) přes satelit. Je nutná výkonná anténa pozemního terminálu, připojení má velkou latenci a satelit obslouží pouze omezený počet terminálů ve vymezeném prostoru.
Mimochodem jeden komunikační satelit na geosynchronní dráze stojí 300 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč) a jeho vynesení standardními raketami (nikoliv raketami SpaceX) stojí až 400 milionů dolarů (deset miliard Kč). Životnost je maximálně 15 let.
Dramatické záběry útoku ukrajinských USV na ruské lodě. Lze pozorovat snahu ukrajinského operátora vyhnout se ruské palbě.
Existují i komunikační satelity obíhající na nízkých oběžných drahách Země (několik stovek kilometrů nad zemským povrchem), například satelity Iridium. Konstelace 75 satelitů Iridium NEXT nabízí teoretickou přenosovou rychlost několik stovek kilobitů (nikoliv kilobajtů!) za sekundu pro jednoho uživatele. Mimochodem všechny satelity Iridium NEXT vynesly rakety Falcon 9 společnosti SpaceX.
Američtí komerční poskytovatelé satelitního připojení HughesNet nebo Viasat mají své satelity na geosynchronní dráze. Latence dosahuje 700 milisekund a maximální teoretická rychlost odesílání dat je 3 Mbity za sekundu (0,375 MB/s). Obdobné parametry nabízí služba Viasat. Obě služby mají navíc datová omezení. Rychlost 3 Mbitu je hraniční pro přenos HD videa z jedné kamery. Živý přenos ze dvou HD kamer už není možný.
Pokud chceme z dronu přes satelit odesílat data z více optoelektronických přístrojů, ale například i z radaru a dalších senzorů, nároky na přenosovou rychlost raketově rostou.
Dalším omezujícím prvkem je počet terminálu na kilometr čtvereční připojených k satelitu. V současné době satelity Starlink dokáží v kruhu o poloměru 20 kilometrů obsloužit zhruba 150 „uživatelů“. Každý uživatel může nahrávat data rychlostí až 20 Mbitů za sekundu. To stačí pro živý přenos 4K videa.
Jinak řečeno, lze vytvořit roj 100 dálkově ovládaných USV. Každé USV lze osadit několika HD kamerami a anténou Starlink. Přesto (teoreticky) s každým jedním USV lze mít neustále 360° video spojení, i když se roj nachází uprostřed oceánu. SpaceX jistě takové schopnosti neposkytne jen tak někomu. Ale určitě je poskytne americkému námořnictvu a jak vidíme, minimálně omezeně i ukrajinskému námořnictvu.
A to jsou možnosti současné konstelace „pouze“ 3000 satelitů Starlink – počítá se s vypuštěním 12 000 satelitů, výhledově až 40 000 satelitů Starlink. To ale umožní až zprovoznění rakety Starship.
Dálkově ovládané lodě nejsou skutečně technickým výstřelem poslední doby. Němci během první světové války postavili Fernlenkboot, během druhé Linsen. Šlo ale o rádiem řízené lodě vyžadující přímý vizuální kontakt s operátorem.
Konstrukce dronu tedy není problém – problém je komunikace. A zejména pokud má dron operovat mimo přímou rádiovou viditelnost. Pochopitelně USV můžete osadit desítkami HD kamer, termovizí, nočním viděním, radarem, sonarem a dalšími senzory, ale jak takové množství dat pošlete z USV plujícího uprostřed oceánu? Nemluvě o roji desítek USV. Starlink nabízí řešení tohoto problému.
Díky Starlinku nepotřebuje mít s dálkově ovládaným USV přímý vizuální kontakt. Můžete vizuálně řídit dálkově ovládané USV z druhého konce světa. A ukrajinské námořnictvo tento koncept vyzkoušelo jako první. Tohle je navíc jen začátek revoluce.
Ukrajinský dálkově ovládaný „kamikadze“ člun s anténou Starlink ztroskotal u Sevastopolu již začátkem záři; větší foto / Neznámý autor, Twitter
Problematika je pochopitelně složitá s mnoha praktickými překážkami (nepřítel bude hledat možnost obrany). Překážkou je i nevyzpytatelná povaha Elon Muska, což se projevilo při jeho hrozbách vypnutí Starlinku na Ukrajině. Můžeme jen spekulovat, zda to bylo výsledkem jeho rozmaru, nebo součást vyšší hry s americkou vládou. Cílem takového jednání může být snaha získat další federální peníze pro firmu SpaceX.
Proto zejména ne-americké armády (tedy i Armáda ČR) se nemohou spoléhat pouze na Starlink. Žádoucí je vznik podobně schopné konkurenční satelitní konstelace. Z konkurence je nejdále OneWeb. Družice OneWeb ale vynese opět Falcon 9 od SpaceX.
Budování vysokorychlostního satelitního internetu jednoduše není možné bez znovupoužitelné rakety Falcon 9. Tato raketa finančně „demokratizovala“ vynášení nákladu na oběžnou dráhu. Trvalo to přitom 20 let a neuvěřitelné množství práce a nasazení.
Jak jsme se tedy dostali k útokům dálkově ovládaných ukrajinských USV na Černomořskou flotilu? Musely proběhnout všechny tyto kroky – narození Elona Muska, založení SpaceX, první komerční raketa ve vesmíru Falcon 1, úspěšný boj Muska se zkostnatělým americkým vesmírným průmyslem, vývoj Falcon 9, první zakázky od NASA a od amerického letectva, průmyslová výroba satelitů Starlink a vynesení několika tisíc Starlinků na oběžnou dráhu Země.
Těchto 20 let gigantického úsilí ale dalo Západu do rukou obrovskou technologicko-vojenskou výhodu nad Ruskem a Čínou. Výhodu, kterou může Rusko a Čína dohnat jen tehdy, pokud vytvoří znovupoužitelné rakety a dokáže průmyslově vyrábět komunikační satelity. Čína na to potenciál má, Rusko v žádném případě.
Zdroj: WhistleOut, Quora, Reddit, VdoCiper
Související články
Pentagon chce vlastní infračervený Starlink
Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...
-
07.10.2020
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo
Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...
-
11.05.2022
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké letectvo kupuje službu Starlink
Americké letectvo (USAF) začne od příštího roku oficiálně využívat satelitní konstelaci Starlink od ...
-
11.08.2022
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Íránská opozice potřebuje americký Starlink
Teheránská vláda po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové omezila v reakci na protesty přístup ...
-
07.10.2022
-
7 komentářů
-
Jan Buchar
Zaujímavý pokus o identifikáciu zasiahnutých lodí pomocou geolokácie a satelitných snímkov:
https://twitter.com/GeoConfirm...Zaujímavý pokus o identifikáciu zasiahnutých lodí pomocou geolokácie a satelitných snímkov:
https://twitter.com/GeoConfirm...Myslím že vyjádření „boj se zkostnatělým vesmírným průmyslem“ je až moc diplomatické. Osobně bych použil vyjádření „boj s lidskou hloupostí a záští“. Je moc smutné kolik lidí ve ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že vyjádření „boj se zkostnatělým vesmírným průmyslem“ je až moc diplomatické. Osobně bych použil vyjádření „boj s lidskou hloupostí a záští“. Je moc smutné kolik lidí ve společnosti mít možnost, tak by s chutí házelo klacky pod nohy komukoliv, kdo se snaží přijít s něčím novým co neodpovídá jejich omezenému pohledu na svět.Skrýt celý příspěvek
Elity nerady ztrácejí moc. Ani když to je ku prospěchu lidstva. Elity = ten, kdo profituje na zavedeném systému přerozdělování zdrojů. Dobrovolně se toho nikdy nevzdají.
Elity nerady ztrácejí moc. Ani když to je ku prospěchu lidstva. Elity = ten, kdo profituje na zavedeném systému přerozdělování zdrojů. Dobrovolně se toho nikdy nevzdají.
Proti jednání skupiny, kterou jste označil jako elitu, až tak nic nemám. Ano můžeme její jednání označit jako amorální, ale rozhodně ne iracionální, neboť jednají cílevědomě ve ...Zobrazit celý příspěvek
Proti jednání skupiny, kterou jste označil jako elitu, až tak nic nemám. Ano můžeme její jednání označit jako amorální, ale rozhodně ne iracionální, neboť jednají cílevědomě ve svůj prospěch. Já se vymezoval proti mnohonásobně větší skupině „odhalovačů slepých uliček“, které vůbec ani nenapadlo, že by z dané věci mohli mít nějaký prospěch, a zcela si postačí s vědomím, že jsou členy diplomaticky řečeno nějaké skupiny, fakticky stáda.Skrýt celý příspěvek
Ale tak přeci to je jako kdekoliv jinde, nebyla jiná možnost, tak se platili tyhle horentní sumy za vynesení nákladu. Osobně si myslím, že Elon, jak jsem četl jeho životopis to ...Zobrazit celý příspěvek
Ale tak přeci to je jako kdekoliv jinde, nebyla jiná možnost, tak se platili tyhle horentní sumy za vynesení nákladu.
Osobně si myslím, že Elon, jak jsem četl jeho životopis to taky dělá proto, že původně chtěl poslat mrňavou sondu na MARS, ceny za rakety v USA neakceptoval, letěl do Ruska, kde si chtěl domluvit a koupit let na vyřazené balistické raketě. Rusáci ho tehdá šeredně vysmáli a on se nasral a řekl si, že si teda tu raketu postaví sám. A teď se jim to vrací i s úroky :) Jen jsem čekal a čekám, kdy se objeví ten jeho tweet, kde je vysměje, protože vlastně za počátek SpaceX můžou rusáci.Skrýt celý příspěvek
Chování Elona Muska považuji za zcela vyzpytatelné. On poskytl ukrajinské armádě satelitní spojení, dodal tisíce terminálů, doslova je stáhnul hrobníkovi z lopaty a zaplatil to z ...Zobrazit celý příspěvek
Chování Elona Muska považuji za zcela vyzpytatelné. On poskytl ukrajinské armádě satelitní spojení, dodal tisíce terminálů, doslova je stáhnul hrobníkovi z lopaty a zaplatil to z vlastní kapsy. Za to ho bývalý ukrajinský velvyslanec Melnyk poslal do řiti. Musk požádal US vládu o financování pro Ukrajinu, ale dál to platí ze svého. Zaslouží zlatou medaili jako kolo od vozu s diamanty kolem dokola.
https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek"a zaplatil to z vlastní kapsy" - Což není tak úplně pravda:
https://www.youtube.com/watch?..."a zaplatil to z vlastní kapsy" - Což není tak úplně pravda:
https://www.youtube.com/watch?...Verte tomu , že Muska neplatí nič, ani jeden dolár z vlastnej kapsy- Ale to nie je dôvod , aby nežiadal nech to platí konečný prijimateľ , čo je v tomto prípade Ukrajine , resp. ...Zobrazit celý příspěvek
Verte tomu , že Muska neplatí nič, ani jeden dolár z vlastnej kapsy-
Ale to nie je dôvod , aby nežiadal nech to platí konečný prijimateľ , čo je v tomto prípade Ukrajine , resp. neformálna Aliancia ktorá vznikla na jej obranu a vypisuje v rámci L@L bianko šeky !
Čo je v poriadku , lebo dnes sa nebojuje v Madride za Prahu , ale sa bojuje za budúcnosť slobodného sveta pri Chersone !
Alebo naozaj chceme aby kajmicko-dagestánko-buriatské hordy zo sibírskych stepí robili etnické čistky napr. Prahe ? Tak ako to robil SMERŠ v 1945 v Prahe a celom ČSR na ruských emigrantoch , ktorí už boli 20-25 rokov občania ČSR!
Asi máme krátku pamäť , teba nám ju resetnúť ?Skrýt celý příspěvekMá to ale jeden háček. Většinu provozu Starlinku nad Ukrajinou neplatil E.Musk, ale jiní. USA, V.Británie a Polsko. A Melnyk ho poslal do zádele úplně z jiných důvodů. Musk si ...Zobrazit celý příspěvek
Má to ale jeden háček. Většinu provozu Starlinku nad Ukrajinou neplatil E.Musk, ale jiní. USA, V.Británie a Polsko. A Melnyk ho poslal do zádele úplně z jiných důvodů. Musk si vymyslel svůj naivní mírový plán, který byl pro Ukrajinu totálně nevýhodný. Jen rusáci hýkali nadšením. https://www.idnes.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek
Já vím, ale od toho je Melnyk diplomatem, aby to řekl slušně. Například takto: "Velice si vážíme vaší mírové incitiativy, nicméně se obáváme, že by v praxi mohla narazit na jisté ...Zobrazit celý příspěvek
Já vím, ale od toho je Melnyk diplomatem, aby to řekl slušně. Například takto: "Velice si vážíme vaší mírové incitiativy, nicméně se obáváme, že by v praxi mohla narazit na jisté problémy".Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...