Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System

BatlSkin
Foto: Batlskin Head Protection System / Revison

V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí myslí, že uzavřené přilby jsou otázkou budoucnosti, opak je pravdou. Dovolte, abychom vám představili přilbu Batlskin Head Protection System od firmy Revision. Společnost Revison ve svém produktu kombinuje revoluční technologie a design. Přilba zcela nově řeší jak obličejovou masku a hledí, tak také upínací systém či protinárazové vložky uvnitř helmy. Výsledkem je pokročilý systém ochrany hlavy, který poskytuje všesměrovou ochranu proti úderům, explozím či letícím projektilům.

Zatím nejsou k mání výsledky nezávislých testů či osobní zkušenosti uživatelů. Musíme se proto spoléhat na tiskové zprávy a vlastní představivost. Každopádně Batlskin („bitevní kůže“) již nyní vzbuzuje otázky, zda jsou uzavřené helmy tou správnou cestou pro budoucnost.

Bitevní kůže je o 20 % lehčí než současné typy, a to při lepší balistické odolnosti. Toho je dosaženo pomocí křížení lepených vrstev kevlaru a díky inovativním procesům výroby - jak praví tisková zpráva firmy Revison.

Generální ředitel firmy Revison, Jonathan Blanshay o nové přilbě říká:

„Přilba je výsledkem několika let výzkumu a vývoje. Jsme hrdí na to, že systém Batlskin přinášíme v tak kritické době. Nešťastnou skutečností je fakt, že válečné poranění hlavy a obličeje je ve všech válečných konfliktech velmi vysoké.“

Obličejový štít a hledí mají balistickou odolnost odpovídající US normě NIJ IIIA (9mm NATO/.44 Magnum). Obličejová maska se tak nejvíc uplatní při ochraně proti přímým účinkům explozí či jako ochrana proti extrémním klimatickým podmínkám.

Batlskin Head Protection System Foto: Batlskin Head Protection System / Revison

Přilba může být použita jak samostatně, tak jen s hledím. Hledí se připevňuje na standardizovaný úchyt na přilbě. V případě potřeby můžeme hledí vyklopit či sklopit.

Maximální a úplnou ochranu představuje čelisťový štít, který se uchycuje do dvou patentových zámků na přilbě. Štít je pevně připevněn k helmě pomocí spojovacího pásku omotaného kolem helmy.

„Helma Batlskin představuje radikální krok vpřed v konstrukci helmy a v technologii tlumících vložek. Avšak nejen to, díky přídavnému balistickému obličejovému štítu můžeme výrazně snížit výskyt poranění mozku (TBI) při extrémních válečných situacích. Současně, modulárnost a škálovatelnost celého systému umožňuje vojákovi rychle dát brnění nahoru či dolů - dle konkrétní situace.“

Kromě očividných kladů však systém Batlskin přináší i pochybnosti. Jde zejména o schopnost chlazení a také o reakci civilních obyvatel - především v zaostalých oblastech.

Batlskin Head Protection System / Revison

Foto: Batlskin Head Protection System / RevisonPanují pochybnosti, že pasivní chlazení nebude pro tento druh systému stačit. Problémem je především mlžení hledí. Uvažuje se proto o aktivním chlazení - elektrických ventilátorech, které budou vyrovnávat teplotu uvnitř přilby.

Dalším problémem je „sociální kontakt“ mezi vojákem a civilním obyvatelstvem. Panují opodstatněné obavy, že civilisté budou vojáky brát jen jako neživé stroje bez emocí. Pokud jednáme nebo mluvíme s člověkem, u kterého nevidíme zpětnou reakci (v obličeji), nevzbuzuje to důvěru. V operacích jako je ta v Afghánistánu se jedná o skutečný problém.

Video: Foto: Batlskin Head Protection System / Revison, YouTube

Oceníme, pokud nám napíšete vaše názory na systém uzavřených přileb. Jde o nevyhnutelnou evoluci v konstrukci ochranných přileb nebo se jedná o slepou vývojovou větev? O svůj názor se můžete podělit v diskuzi pod článkem.

Zdroj: Military Gear

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Balistické přilby FAST - to nejlepší pro 601. skupinu speciálních sil

V dnešním příspěvku si představíme balistickou helmu FAST (Future Assault Shell Technology) od malé americké firmy Ops-Core. Jde mimochodem o stejnou přilbu, kterou můžeme vidět u příslušníků 601 ...

Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě

Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové počítačové sítě si uživatelé mohou vyměňovat obrazové, navigační či taktické údaje. Cílem je získat ...

Vojáci získají schopnosti Predátorů

 Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve dne, ale rozhodně ne lépe. Termovizní zařízení od firmy Optics 1 však pozvedává celý systém na zcela ...

Balistická přilba Crye AirFrame Helmet

V jednom z prvních článků jsme psali o moderní balistické přilbě FAST. Nyní se podíváme na dalšího zástupce nejnovější generace balistických přileb, a to na Crye AirFrame Helmet. Přilba byla ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • Marek
  17:14 18.05.2013

  Dá se Batlskin Head Protection System / Revison zakoupit i na nějakém army marketu ??

 • Falkor
  21:33 25.01.2012

  Dle mého více než dobrý nápad - popravdě nechápu, proč se s tím nezačalo dříve - jen si myslím, že oddělovat štít od faceprotektoru je tak trochu chyba. Ideální by podle mne byl celoobličejový sklopný štít. Výhody: větší tuhost a tedy i ochrana. Je tomu tak i u motocyklových přileb a to ne náhodou. Celý štít může být výklopný a současně sejmutelný. Zamlžování lze vyřešit materiálem a proděním vzduchu v přilbě podobně jako u plynové masky, tedy bez větráčků. A propo, plynová maska může být v takové přilbě integrována, tedy daleko rychlejší použití než v klasickém případě - sundat ... nasadit ... nasadit. V tomto případě vložit a zaklapnout. Co se týká míření - jak tu měl někdo starosti, tak jde o stejné omezení, jako v případě balistických brýlí, tedy o věc o které nemá cenu se bavit. prostě to není problém.
  Navíc ono linknuté video v diskusi je myslím víc než přesvědčivým důkazem potřeby takové přilby.

  A co se týká odezvy tváře? proč mít sklopený obličejový štít pokud nejsem v bojové akci??? ;)

 • Y
  22:48 21.01.2012

  Maiky: První co udělám než nasadím masku je, že sundám přilbu. Takže reakční doba na nasazení masky prakticky stejná. Jelikož nasazení a sundání štítu a hledí se jeví jednoduché, tak po nasazení masky voják sundá štít, nasadí přilbu a pokračuje v boji.
  Hlučnost větráčků má, jak už někdo psal už teď řešení které se využívá čím dál častěji a to jsou sluchátka s příposlechem a často i vstupem pro vysílačku.
  Myslím, že tohle je cesta dalšího vývoje přileb. Je jenom otázkou času než se začnou zavádět a potom než si na ně vojáci zvyknou. Většina převratných novinek se zpočátku jevila jako slepá cesta a teď se požívají naprosto běžně.

 • deadalus
  16:52 13.11.2011

  podle mého "uzavřené" přilby budou výhodné teprve tehdy až hledí zmíněných přileb bude mít zabudováno systém který rozezná noc či den a samo hledí aktivuje režim pro boj ve dne nebo noci,či termální vidění bez přídavných zařízení jako jsou noktovizory a termovize.

 • RAMON
  12:35 24.10.2011

  Mohla by to být dobrá alternativa zejména pro speciální policejní jednotky, jejichž akce jsou přece jenom většinou krátkodobějšího charakteru. Důležité je řešit nemlžení hledí, ochranu sluchu, periferní vidění, možnost instalace NV a gas masky.

 • Jan Grohmann
  17:39 21.10.2011

  Hlučnost je problém. Dá se to určitě vyřešit další elektronikou, která bude snímat zvuky z okolí a případně je zesilovat/zeslabovat. Je to však další váha, psychická zátěž, věc, která se může pokazit…
  Máte pravdu, v systému uzavřených přileb je mnoho "ale“… avšak zdá se, že tohle je opravdu cesta, po které se balistické přilby vydají.

 • gogo
  09:40 20.10.2011

  Aktivní chlazení, větráčky... co hlučnost? Už tak v uzavřené helmě je špatně slyšet okolí a k tomu, aby tam ještě hrčely větráčky. K tomu si menší periferní vidění a člověku se o dost sníží smysl pro orientaci.

 • Anonymous
  19:02 19.10.2011

  Když to balistické sklo (pokuď je balistické) je sklopné, proč neudělají taky i ten faceprotector sklopný? Ať vezmou nějakej středověkej design helmice, nakombinujou to s dnešníma přilbama a udělaj z toho lehkou, pevnou balistickou helmu i se sklopným faceprotectorem.

 • MattST3
  19:51 14.10.2011

  Tak o konflikt se Severní Koreou strach opravdu nemám.Vždyť ten Pinďa nemá proti perfektním západním jednotkám defacto co poslat. Max. pár jejich kufříkových bomb by mohlo opravdu vážně uškodit, ale podle mého by k tomu ani nedošlo, jelikož by mu už potom z jeho země už teď trpící hladomorem moc nezůstalo. Ale určitě se najde někdo kdo má jiný názor...

 • Jan Grohmann
  22:10 13.10.2011

  Rozhodl jsem zveřejnit link na video, které ukazuje názorný příklad, proč má uzavřená helma smysl. Upozorňuji, že se na video V ŽÁDNÉM případě nesmí dívat lidé mladší 18 let a lidé citliví na krev a drastické násilí.
  Video najdete níže, s načítáním videa mějte chvilku strpení http://www.michaelyon-online.com/watch-your-step.htm

Stránka 1 z 2