UZI PRO – legendární izraelský samopal v novém kabátě

UZI PRO
Foto: Samopal UZI PRO  s kolimátorem MEPRO 21 / IWI

Samopal UZI nemusíme naším čtenářům příliš představovat. Tato legendární izraelská zbraň je ve službě již 60 let a za tu dobu se její jméno stalo synonymem pro celou jednu kategorii zbraní. Doba je však již někde jinde a původní konstrukce samopalu nevyhovuje současným požadavkům moderního bojiště. Izraelci proto přistoupili k zásadní modernizaci svého „rodinného stříbra“ a vyvinuli novou verzi pojmenovanou UZI PRO – UZI pro 21. století.

V článku o samopalu UZI se nemůžeme pár řádky nezmínit o jeho zajímavé historii. První prototyp zbraně přišel na svět v období první arabsko-izraelské války, tedy před více než 60 lety. Hlavním konstruktérem samopalu UZI byl izraelský důstojník  Uziel Gal, po kterém byla zbraň také pojmenována.

Málo známou skutečností také je, že UZI konstrukčně vychází z Československého samopalu vzor 24, jenž byl vůbec první automatickou zbraní se zásobníkem v pistolové rukojeti. Proč zrovna Izraelci zvolili Československý samopal? Možná za to mohly Československé dodávky zbraní do Izraele po druhé světové válce a také vřelé vztahy obou zemí.

UZI PRO Foto: Samopal UZI PRO s kolimátorem MEPRO 21 / IWI

Zpět ale k poslední modernizaci. UZI PRO je produktem izraelské zbrojovky IWI (Israel Weapon Industries). Modernizovaný UZI sice zachovává původní střelecký mechanismus, ale je vybaven moderním taktickým příslušenstvím a využívá nové lehké materiály.

Je nám ctí představit novou generaci UZI – možná nejznámější a nejprodávanější rodinu zbraní na světě – po pečlivé spolupráci s Izraelskými obrannými silami (IDF). Naším cílem bylo využít nejnovější technologické řešení, aniž by byla ohrožena mimořádná spolehlivost, celosvětově uznávaných UZI, aby se staly více ergonomické a uživatelsky příjemné a připravené pro celou řadu scénářů, kterým se čelí v moderní válce. Tohoto cíle bylo bez zbytku dosaženo. Přestože je zbraň na trhu teprve krátce, již jsme viděli velký zájem ze strany našich zákazníků a věřím, že tento rok bude prodáno tisíce kusů do celého světa. Uri Amit, generální ředitel společnosti IWI

Nejdůležitější a nejviditelnější změnou oproti původním samopalům UZI je polymerové spodní víko závěru (lower receiver) a pistolová rukojeť - stylizované podle útočné pušky TAVOR. K pistolové rukojeti přibyla také sklápěcí přední rukojeť, rovněž polymerová.

UZI PRO Foto: Samopal UZI PRO s nasazeným tlumičem a vyklopenou přední rukojetí / IWI

Nedílnou součásti každé moderní zbraně je i montážní Picatinny lišta - UZI PRO má jednu delší umístěnou na horní části zbraně a dvě kratší po stranách hlavně. Inovovaná je také polymerová pažba s možností výškového seřízení lícní opěrky. Milým detailem je pak nový kompenzátor zdvihu.

UZI PRO váží necelé 2 kg (bez zásobníku) a střílí ze 152 mm dlouhé hlavně. Délka celé zbraně je 300 mm, s nasazenou pažbou pak 529 mm. Zbraň dokáže střílet kadencí až 1050 ran za minutu. Standardní zásobník s 25 náboji (ráže 9mm) tak UZI PRO dokáže vyprázdnit během necelé 1,5 sekundy.

 

Video: UZI PRO v akci / YouTube

Jak vidno, konstruktéři zůstali věrni 60 let staré konstrukci a na mechanismu střelby nic neměnili. Nová je však ergonomie, posouvající komfort v ovládání zbraně a užitné vlastnost do zcela nové dimenze. Zbraň ocení především členové speciálních jednotek a ochránci VIP osob.

Zdroj: Defence Update, IWI, World Guns

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Izraelský řidič přejel palestinské děti - zločin nebo sebeobrana?

Dnes vám představíme několik měsíců staré, ale svým způsobem zajímavé video. Na filmovém záznamu ...

Létající robotický mezek Air Mule z Izraele

Zásobování vojáků v poli nebo odsun raněných je vždy výzva. Ne vždy je vhodný zásobovací nebo ...

Lidský batoh pro odsun zraněných z bojiště

Pod vyprahlým afghánským sluncem postupuje spojenecká jednotka opatrně horskou vesnicí. Najednou se ...

Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Tomas1.7
    11:14 22.05.2012

    "Modernizovaný UZI sice zachovává původní střelecký mechanismus, ale je vybaven moderním taktickým příslušenstvím a využívá nové lehké materiály." a taky "Jak vidno, konstruktéři ...Zobrazit celý příspěvek

    "Modernizovaný UZI sice zachovává původní střelecký mechanismus, ale je vybaven moderním taktickým příslušenstvím a využívá nové lehké materiály." a taky "Jak vidno, konstruktéři zůstali věrni 60 let staré konstrukci a na mechanismu střelby nic neměnili. Nová je však ergonomie, posouvající komfort v ovládání zbraně a užitné vlastnost do zcela nové dimenze".

    Jestli inženýři v CZUB neměli jít spíše touto cestou u Brenu?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...