Užitečný idiot Tucker Carlson aneb fenomén západních levicových a pravicových intelektuálů obdivujících diktátory

Užitečný idiot Tucker Carlson aneb fenomén západních levicových a pravicových intelektuálů obdivujících diktátory
Tucker Carlson v rozhovoru s Vladimírem Putinem / Kopie obrazovky; YouTube (Zvětšit)

Bizarní reportážní turné americké mediální mluvící hlavy (o novinařině se v tom případě opravdu hovořit nedá) Tuckera Carlosna po Moskvě u mnohých nutně muselo vyvolat otázku, je Tucker Carlson opravdu tak hloupý, jak by napovídal jeho jelimanský výraz v tváři?

Mnoho lidí na Západě mohlo jen nevěřícně hledět, když americký televizní moderátor Tucker Carlson navázal na svůj „rozhovor“ s ruským prezidentem Vladimirem Putinem sérií bizarních videí. V těch Tucker označuje stanice moskevského metra za velkolepé a impozantní, v ruských supermarketech zase obdivuje nákupní vozíky, které si lze zapůjčit po vložení mince a podivuje se, že potraviny jsou v Rusku levnější než v USA.

Pro pozorovatele americké pravice se však o nic překvapujícího nejednalo a jednat ani nemohlo. To, že Carlson není novinářem, který hledá pravdu ať je na kterékoliv straně spektra a hodlá se k ní dobrat pomocí kladení nepříjemných otázek, jsme věděli už dávno. A přinejmenším pokud jde o Rusko a válku na Ukrajině, nemá v úmyslu se, byť jen pokusit o nějakou objektivitu.

Skutečnou otázkou je však: Proč? Proč se nejznámější mediální tvář americké pravice opakovaně noří do stoky konspirací a servilně podlézá autoritářskému režimu, který nenávidí Ameriku? Proč se strana Dwighta Eisenhowera a Ronalda Reagana[1], která dříve hodlala Rusy uniformě nakopat do zadnice, se začala štěpit právě na vztahu k ruskému diktátorovi? Notabene v době, kdy rozpoutal největší konflikt v Evropě od Druhé světové války – a to ještě ostentativně jako přímý útok na zájmy Spojených států? Situace je ještě o to paradoxnější, že Carlsonův otec vedl za Reaganovy éry stanici Hlas Ameriky, která vysílala americké hodnoty do východního bloku, zatímco jen syn dnes činí opak.

Intelektuálové projektují své představy do diktátorů

Carlson je jen dalším jménem[2] na dlouhém seznamu lidí ze Západu, kteří se nechali zlákat nominální alternativou k nedokonalostem, neúspěchům a pociťovanému úpadku vlastní společnosti. O těchto lidech mluvíme souhrnně jako o „užitečných idiotech“, ale i když jsou režimům, o nichž fantazíruji, jistě užiteční, jedná se často o lidi inteligentní nebo odvážné. O to horší zradu se jedná, protože slepá skvrna, kterou by jinak vyčetli svým oponentům, se stává opěrným bodem jejich ideologie.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 1.

Jacek Bartosiak, polský autor bestsellerů o geopolitice a zakladatel think-tanku Strategy & ...

PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 2.

Druhá a poslední část přepisu rozhovoru Jacka Bartosiaka v pořadu Dwie Lewe Ręce.

PREMIUM Bartosiak, Colby: Popíráme realitu. USA není hegemon a neochrání všechny; Část 1.

Polský odborník na geopolitiku a vlivný polský „opinion maker“ Jacek Bartosiak a americký vojenský ...

PREMIUM Bartosiak, Colby: Popíráme realitu. USA není hegemon a neochrání všechny; Část 2.

Polský odborník na geopolitiku a vlivný polský „opinion maker“ Jacek Bartosiak a americký vojenský ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.